De keerzijde van de Deutsche Mark 'De rij voor het arbeidsbureau zal langer en langer worden' Onzekerheid troef bij DDR-burgers ZATERDAG 30 JUNI 1990 EXTRA PAGINA 33 Als morgenochtend de banken en de speciale betaalkantoren in de DDR open gaan, zullen Sabine en Peter Rottmann ontbreken in een van de verwachte lange rijen. Hun Oostduitse geld kunnen ze volgende week ook nog inwisselen tegen de Deutsche Mark, die op 1 juli ook het wettige betaalmiddel in de DDR wordt. Dus wat zouden ze zich drukmaken. Dan doen ze wel over de groeiende werkloosheid in de vroegere Arbeiders- en Boerenstaat. "Gevreesd mag worden dat de rij wachtende ingenieurs en alcoholisten langer en langer zal worden bij het arbeidsbureau". door Wim Bisschop Onzekere tijd Die uitkering voor de 28-jarige electro- technische ingenieur Sabine komt straks wel goed uit, want het gezin gaat een öh- zekere tijd tegemoet. Peter, 29 jaar en eveneens electrotechnisch ingenieur, is namelijk net werkloos geworden. Nog drie maanden zal het onderzoek-insti- tuut waar hij werkte zijn salaris van rond 1300 Mark betalen. Daarna wacht ook hem een uitkering van ongeveer 70 pro- j cent van zijn salaris. Peter rekent er niet op dat hij snel werk zal vinden. In de DDR worden aca demici per gros ontslagen. Tijdens de vertrouwde planeconomie had Peter Rottmann als software-specialist moeite loos een baan gekregen bij een onder zoeksinstituut voor de farmaceutische industrie. Er werkten 450 wetenschap pers. Daarvan blijven er 130 over, want de directie van het instituut moest met het oog op de invoering van de markteco nomie rigoureus snoeien in de kosten. Voor Sabine komt de overschakeling van het socialisme op het kapitalisme ook enigszins ongelegen. Zij heeft drie jaar niet gewerkt. Êen jaar lang kreeg zij normaal haar salaris doorbetaald, want Honecker en zijn voorgangers hadden voor de vrouwen geregeld dat ze ten min ste een jaar betaald ouderschapsverlof konden krijgen. Nadien heeft ze twee jaar niet gewerkt. Want de jongste, Phi- lipp, wilde zij niet in een crèche doen. Vanaf zijn derde jaar kon hij in een kin derdagverblijf. Na de zomervakantie dus en Sabine zou dan weer gaan werken en minstens 1000 Mark verdienen. Ook bij ontslag zou zij dan meer krijgen dan nu "Ondertussen probeerden wij hier in Oost-Berlijn te regelen dat we een ruimte zouden krijgen waar we konden werken. En we moesten natuurlijk telefoon heb ben. Dat was een ontzettend gedoe met ambtenaren en formulieren en we kwa men geen stap verder", aldus Peter. "Het viel niet te regelen. Misschien hadden we smeergeld moeten betalen en was het dan wel gelukt, maar voor ons kwam er in elk geval niets uit. Het resultaat is dat mijn twee vrienden nu in West-Berlijn als werknemer in dienst zijn gegaan bij het bedrijf waar wij op verkenning zijn geweest. En ik heb niets". Dat hij geen baan in het Westen heeft gekregen, komt omdat hij er ook niet echt naar op zoek is geweest. "West- Duitsland ligt mij niet zo. Ik had gehoopt dat we hier nog iets van ons zelf konden houden en dat konden uitbouwen. We hebben hier een andere samenleving dan in West-Duitsland. Het is wat socialer. In mei zijn wij met z'n vieren een week op vakantie geweest in Nederland. Dat vind ik veel aardiger dan Duitsland. Een groot verschil is wel dat in Nederland vrouwen niet gemakkelijk aan het werk kunnen. Dat was hier totaal geen probleem." Omscholing Of dat probleemloos blijft, moet nog blij ken. Sabine Rottmann heeft er weinig vertrouwen in dat zij met haar specialis me in elektronica snel aan de slag kan. Op het arbeidsbureau heeft zij in elk ge val al te horen gekregen dat het wel een paar maanden zal duren vooraleer het enigszins duidelijk is of er in haar bran che nog iets te verdienen valt. "Ik heb al gedacht aan omscholing", zegt zij. "Dan ga ik de verpleging in, want daar is veel Ze hebben nog een beetje Westduits geld over van het 'begroetingsgeld' dat iedere Oostduitser kreeg bij een eerste bezoek aan de Bondsrepubliek. Daarmee red den zij zich die eerste week na 'het uur nul' wel ongeveer en daarna kunnen ze bij hun eigen bank gewoon D-Marken ophalen. In de Duitse pers is de Wahrungsunion het zoveelste historische moment. In de driekamerwoning van het gezin Rott mann, echtpaar met 2 kinderen, in de Rhinowerstrasse vlakbij de beroemde Gethsemane Kirche in Oost-Berlijn wordt er lakoniek over gesproken. Toch ging voor hen ongeveer alles mis wat er mis kan gaan bij de omschakeling in de DDR. In de afgelopen periode hebben ze wel alle voorzorgen genomen om de veran deringen goed door te komen. Er zijn vier rekeningen geopend, twee met 4000 Mark voor het echtpaar en twee met 2000 Mark voor de 3-jarige zoon Philipp en het 6-jarige dochtertje Dinah. Dat is het maximale bedrag aan DDR-geld dat zo'n gezin tegen een 1 op 1 koers kan inwisse len. Sabine heeft zich deze maand laten inschrijven als werkloze, zodat zij na 1 ju- li in aanmerking komt voor een werklo- zenuitkering. vraag naar. Ook in West-Berlijn". Voor Peter Rottmann heeft werkloos heid, vooral als het langer zal duren, een extra vervelend aspect. "Kennis op het gebied van software veroudert heel snel. Als ik twee jaar uit het werk ben, loop ik geweldig achter. Je kunt wel boeken en tijdschriften lezen ondertussen, maar daarmee ben je er niet in mijn vak. Je moet met de computer bezig blijven". Met dat al is de toekomst voor het ge zin tamelijk onzeker. Daarom staan ze zondag niet in de rij om direct geld op te nemen. Sabine: "We hebben een betaal bewijs opgehaald, want Peter heeft mo menteel rijles en dat laten we gewoon doorgaan. Voor de rest redden we het nog wel tot er op onze gewone rekening, over een week weer geld staat. Dat spaar geld laten we liever staan, want je weet niet of je dat nog ergens anders voor moet gebruiken als Peter geen werk krijgt". Auto's Er zijn wilde speculaties geweest vooraf, over het gedrag van de DDR-burgers als ze eenmaal echt beschikking zouden krijgen over een fors bedrag aan D-Mar- ken. De grenzen zouden weer verstopt raken vanwege de Oostduitsers die deze keer de duurdere Westerse artikelen zou den kopen. Vooral tweedehands auto's. Als dat al gebeurt, zal Rottmann niet in de colonne staan. Voor zijn woning staat een tien jaar oude Trabant. Sabine heeft het voertuig van haar moeder gekregen toen die naar het Westen vluchtte. De ou de tweetakter zal daar ook nog wel even blijven staan, want voorlopig wordt het kapitaaltje van het gezin niet besteed aan extra luxe. Het gezin doet ook niet mee aan de al gehele minachting voor Oostduitse pro- dukten. Veel Oostduitsers willen eigen lijk alleen nog maar Westerse artikelen kopen, ook in de consumptiesfeer. Peter Rottmann: "De artikelen uit het Westen zijn vaak beter. Als ik milieuvriendelijk wil zijn en een fosfaatvrij wasmiddel wil kopen, moet ik een Westers wasmiddel kopen. Toch doen wij dat niet. Onze ei gen wasmiddelen zijn veel goedkoper". Abortus "Eigenlijk zijn er verder nauwelijks ar tikelen van hier die wij niet meer willen hebben", zegt hij. "Als wij die kopen, houden we bovendien hier de werkgele genheid vast. Zoals het nu gaat, maken de tussenhandelaren onze eigen bedrij ven kapot. Die willen zo meteen alleen Westerse spullen verkopen omdat daar geen vastgestelde winstmarge op zit. Bij ons is dat wel zo. Daarom willen ook de Daarom zitten we hier nog", zegt Peter Rottmann. Nu die verandering bijna ge regeld is, vinden ze het bijna te radicaal. "We zijn even het meest democratische land van West-Europa geweest. Dat was na 9 november, toen de Ronde Tafel er kwam. Maar in december werd al duide lijk dat het op een Anschluss met de Bondsrepubliek zou uitdraaien". Lonen Zijn bedenkingen zijn niet de bedenkin gen die het merendeel van zijn landgeno ten heeft. Er heerst een soort overgangs- roes in de DDR. De D-Mark komt en de weelde staat voor de deur. Een enkel Westers bedrijf dat al personeel heeft aangetrokken in Oost-Berlijn betaalt al hogere lonen dan de normale DDR-lo- nen. Banken en verzekeringen in de DDR gaan hun personeel meer betalen om de achterstand met collega's in het westen minder groot te maken. Een ook de vuilsmannen willen meer. In Berlijn houden ze al een paar dagen de straten rondom het rode gemeentehuis bezet met hun materiaal. Ze zijn in staking. Voor Peter Rottmann heeft staken geen zin. Zijn werk verdwijnt. Zijn vrouw is net te laat met het zoeken van werk. Zijn zus is bijna afgestudeerd als kinderarts, heeft te horen gekregen dat zij nog wel haar vakdiploma mag halen maar verder overbodig is. Geen werk dus. Onzekerheid in miljoenen DDR-gezin- nen. Het uur nul staat voor de deur. Maar het uur van de waarheid moet nog ko men. Dat komt over een half jaar, als er gezamenlijke verkiezingen in Oost- en in West-Duitsland worden gehouden. De bedrijven in de DDR hebben kredieten gekregen om de lonen en de grondstof- kosten in elk geval nog drie maanden te kunnen betalen. Daarna moeten ze zich zelf kunnen redden. De regering ver wacht dat in de eerste drie maanden de werkloosheid in elk geval niet boven een half miljoen zal komen. "En daarna heb ben we al bijna verkiezingen", zei de mi nister van financiën, de SPD'er dr. Wal ter Romberg deze week openhartig. Te gen die tijd zal het aantal werklozen vol gens alle voorspellingen verveelvoudigd zijn, omdat vooral in de produktieve sec tor een complete kaalslag dreigt. Na die verkiezingen heeft Duitsland niet alleen een munteenheid, maar ook een regering. Een half jaar na het ophef fen van de Ostmark met een passer en een hamer en de invoering van de Mark met de rijksadelaar, zal duidelijk zijn wat voorlopig de prijs is van een verenigd Duitsland. Peter Rottmann: "Dan is de rij wachtende ingenieurs en alcoholisten bij het arbeidsbureau nog veel groter". het geval is. Omdat zij niet werkte, krijgt zij de minimumuitkering en dat is vol gens haar 450 DM, "maar er gaan ook al geruchten dat werkloze vrouwen niets krijgen", zegt zij. Realist Zorgen genoeg dus, maar echt pessimis tisch is Peter Rottmann niet. "Ik ben ge woon realist. Het zal hier eerst slecht gaan. Dat heeft Neues Forum, waar ik bij hoor, steeds gezegd. Wij wilden iets meer tijd. Maar dat verhaal was niet populair bij de mensen hier. Die wilden direct de D-Mark. Die krijgen ze nu en ze krijgen ook de problemen die wij al voorspeld hebben. We hebben hier ongeveer 10 mil joen werkenden in de DDR. Ik denk dat daarvan minstens 2 miljoen werkloos zullen worden", zegt hij. Hij hoort zelfbij de eerste slachtoffers. Peter Rottmann: "Vorig jaar zag ik al aankomen dat ons instituut het absoluut niet zou redden in een markteconomie. Met een paar vrienden ben ik toen bezig geweest om zelf een so/tu;are-bedrijfje op te zetten. We zijn alle drie een paar we ken in West-Berlijn bij zo'n soort bedrijf gaan werken. Gratis. Maar wij konden daar een stuk ervaring opdoen". Een dag voordat de Duitslanden tot een monetaire unie worden gesmeed, zijn de schappen in de Oostberlijnse winkels leeg. Uit vrees dat alles duurder wordt, is er op grote schaal gehamsterd. (foto's ap en anp> winkels geen DDR-waren meer. Dat wordt een ramp voor onze bedrijven". In de oude DDR was het echtpaar Rott mann niet echt ongelukkig. Ze hadden het relatief goed. Sabine: "We hadden wel een ander huis gewild. Met vier ka mers omdat we nu twee kinderen heb ben. Dat konden we nog niet krijgen". En Peter: "Zoals het voor de veranderin gen ging, dat kon niet. Maar wij hoopten dat er wel iets van ons land over zou blij ven. Dat-we niet een kopie van de Bonds republiek zouden worden. Nu gebeurt dat wel. Onze politici zeggen wel dat ze sommige rechten van de DDR bij de ver eniging willen handhaven. Maar ik zie dat niet gebeuren. Dat lukt ze ook niet met onze abortusregeling. De CDU hier zal zich aanpassen aan de CDU in West- Duitsland en daar is het veel strenger ge steld dan bij ons". Vorig jaar hebben ze wel even overwo gen om ook door het Hongaarse gat in het IJzeren Gordijn te gaan. Dat was vlak voor november vorig jaar, toen de con frontatie met het oude bewind in hun buurt, de wijk Prenzlauer Berg, op z'n hevigst was. Ze aarzelden omdat ze van wege de kleine kinderen opzagen tegen een opvangcentrum in de Bondsrepu bliek. Die aarzeling duurde tot 9 november toen Egon Krenz de Muur opende. Vanaf dat moment was de animo om te vertrek ken verdwenen, want het was vanaf het begin duidelijk dat de DDR zou verande ren. "We hadden een beetje het idealisme dat we hier zelf ook iets goeds konden opbouwen en iets te lang geaarzeld. *De tijd van starre, in machtswellust zwelgende Oostduitse douanebeambten is voorbij. Tegenwoordig zijn ze in staat een grimas op hun gezicht te toveren die een vage herinnering oproept aan een glimlach. Zoals Barbel Peinert, die het symbool van de Duitse monetaire unie toont. De markt op de Alexander Platz: uitverkoop van schoenen van Oostduitse makelij tegen dumpprijzen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33