slotheer De noodsprong van een volk Een doorzichtige flirt met het 'Het slot mag in geen geval een pretpark worden' Cambodjaans bewind tracht zieltjes te winnen met liberalisatie-politiek ZATERDAG 30 JUNI 1990 EXTRA PAGINA 27 Beroerde tijden hebben ze achter de rug, heer en vrouwe Van Dekema State in het Friese Jelsum. Veel geld hadden ze niet. En wat er was, werd in het huis gestoken. Al wat geschilderd moest worden, is door de eigenaar van een verfje voorzien. Maar er moet ook hoognodig het een en ander vertimmerd worden in het geslot, hier en daar ook het nodige gemetseld en gevoegd. Een voorzichtige prijsopgave schiet in de richting van een miljoen, maar het tweevoudige is waarschijnlijker. Heer Gerard (69) en vrouw Mona (58) hopen een deel van dat bedrag bijeen te krijgen door het slot voor het publiek open te stellen. De financiële noodsprong van een slotheer. door Irene Overduin Gerard, en Mona van Wageningen, heer en vrouwe van Dekema State: "Dat slechts een familie van dit slot mag ge nieten, is achterhaald". «foto gpd> Gerard van Wageningen, heer van Deke ma State, heeft zojuist een hekje in de grondverf gezet. Het komt in de deurope ning naar de eetkamer te hangen. De be zoekers mogen dan een kijkje in het slot in Jelsum nemen, maar sommige ver trekken blijven privé. Waarom heeft Van Wageningen zo lang gewacht met het openstellen van de state? "De state was er nog niet klaar voor", antwoordt Van Wageningen. "En verder wil ik er niet op ingaan". Kort en goed heeft hij gewoon geld nodig. De timmerman moet immers worden be taald. En verder vindt hij het in deze tijd wat achterhaald "als slechts één familie plezier heeft van dit bezit". Het oudste deel van Dekema State in Jelsum, de kelder, dateert van 1200. De stins heette in die tijd Fetsma State, en was niet meer dan een landgoed met een verdedigbaar stenen gebouw. Pas in de 16de eeuw kreeg het huis de huidige Het huis, oorspronkelijk rechthoekig, is talrijke malen gedeeltelijk verwoest. In 1492 ging de state tijdens de twisten tussen de Schieringers en Vetkopers grotendeels in vlammen op. Ridder Pie- ter van Camstra, die er destijds woonde, bouwde de state echter weer op. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Dekema State door de Duitsers gedeelte lijk geplunderd. Het huisarchief en een groot aantal schilderijen bleven echter behouden, omdat ze tijdig waren onder gebracht in het Fries Museum en enkele boerderijen in de omgeving. Jan en Mo na van Wageningen, en hun zonen Seve- rin (25) en Jan (21) trokken tien jaar gele den in de state. Volgend jaar augustus is het huis precies twee eeuwen in het bezit van de familie. Het was jonkheer ds. Cees van Eysin- ga, heer van Epema State in IJs- brechtum, die Van Wageningen een jaar of tien geleden het idee van openstelling aan de hand deed. Van Wageningen be sloot zijn licht op te steken bij experts. Die raadden hem aan zoveel mogelijk zelf te doen. Als hij suppoosten in zou schakelen, zou er weinig van de winst overblijven. Maar zoals gezegd, het huis was er nog niet aan toe, herhaalt zijn vrouw, Mona Van Wageningen-Bay Andersen. Broer In een Chinees restaurant drinken Russi sche adviseurs Heineken bier en 7-Up uit Bunnik. Op de boulevard langs het pom peuze, voormalig koninklijk paleis leu ren venters met Frans stokbrood. Kinde ren leven zich uit met Japanse videospel letjes. Verderop bidden boeddhistische monniken via een uit Singapore gesmok kelde geluidsinstallatie voor het welsla gen van een met traditioneel spektakel ingezegend huwelijk. Het straatbeeld van Cambodja's hoofdstad heeft het aan zien van een grote culturele Efteling. Hoewel de Communistische Partij in Cambodja de dienst uitmaakt, hebben zakenlieden er meer vrijheid van hande len dan elders in Indochina. Weliswaar is de koopkracht van de meeste Cambodja- nen minimaal en erkent geen enkele Westerse regering het bewind in Phnom Penh, de winkelschappen zijn er niet minder vol om. Impuls De Cambodjaanse regering voert al sinds ze in 1979 door de Vietnamezen aan de macht werd geholpen een pragmatisch economisch beleid. Maar haar vrijhan delspolitiek kreeg de afgelopen maan den een extra impuls. Dank zij de moei zame vredesbesprekingen tussen de par tijen in het Cambodjaans conflict lijken voor het eerst in twee decennia verkie zingen nabij. De Cambodjaanse premier Hun Sen zal het dan moeten opnemen te Jan van Wageningen, die vóór hen het slot bewoonde, had er nogal een rommel van gemaakt. "Toen zijn huishoudster overleed, stond hij er helemaal alleen voor". Even afgezien van het dak, dat hij ooit helemaal vernieuwde, stak broer Jan nauwelijks tijd in het huis. "Hij had meer aandacht voor de tuin". Subsidies Toen de familie tien jaar geleden van Bloemendaal naar Jelsum verhuisde, troffen ze een onoverzichtelijke bende aan. "Je wist gewoon niet waar je moest beginnen. Toen hebben we het zo ge daan: steeds als we wat geld hadden, stopten we het in het huis. Acht jaar lang hebben we ons heel weinig kunnen per mitteren. Het is eigenlijk knap dat we zo ver konden komen". Er speelde nog iets anders. Jarenlang probeerde Van Wageningen, meestal te vergeefs, subsidies los te praten voor het herstel van de state. Slechts tweemaal lukte dat. Zowel de brug als een stuk ka demuur bleek binnen de termen van di verse subsidieregelingen te vallen. "Ver der heb ik van geen enkele instantie eni ge steun ontvangen". Breekpunt was de eis dat Van Wage ningen zijn bemoeienis met de state tot een minimum zou beperken. "Ze wilden dat ik de state voor het symbolische be drag van één gulden zou verkopen. Toen zei ik: 'Laat mij dan de conservator wor-» den'. Nee, zeiden ze, die hebben we al. Jahaah, zo ging dat". Desgevraagd zegt hij best bereid te zijn de state in een stichting onder te brengen. "Aan mij zal het niet liggen. Maar ik laat me niet in een hoekje duwen". Mona van Wageningen valt haar man bij. "Ze begrijpen mijn man niet. Ze snappen niet dat een mens zo gehecht kan zijn aan zo'n oud huis". Misverstan den staan een goed begrip in de weg. "Sommigen denken dat we hier grote tuinfeesten geven. Ha! Vroeger had dat misschien gekund. Toen was een mens met veel grond een grootgrondbezitter. Die was rijk". Marmotje Van het oorspronkelijke gebied heeft hij niet meer dan 5 hectare in bezit. Daartoe gen de nu nog in zelfverkozen balling schap verblijvende prins Sihanouk. Die is plaatselijk zeer geliefd. Om in het zicht van zo'n volksstemming hun populari teit te vergroten, laten autoriteiten nu de teugels vieren. Vorig jaar augustus privatiseerde de regering alle landbouwgrond; een van haar meest revolutionaire liberalisatie maatregelen tot nu toe. Boerenfamilies, 84 procent van de bevolking, krijgen nu maximaal vijf hectare in eigendom. Voorheen verbouwden ze hun gewas in met lichte dwang geformeerde samen- werkingsgroepen. Ieder teeltseizoen kre gen ze een ander stuk land. "Boeren zullen nu meer gaan investe ren, vruchtbomen planten en hun bedrijf beter onderhouden, want ze weten zeker dat ze daar nu ook de vruchten van pluk ken". zegt Hans Moorlag. Hij werkt voor de Nederlandse hulporganisatie Novib op een project voor plattelandsontwik keling ten oosten van Phnom Penh. "Met de invoering van landeigendom probeert de regering steun te verwer ven", zegt Khieu Kanharith, parlements lid en hoofdredacteur van het semi-offi- ciële weekblad Kampuchea. Het platteland is traditioneel een bol werk van prins Sihanouks medestanders en Pol Pots Rode Khmers. Die twee op positiegroepen bevechten momenteel, samen met nog een derde, het Phnom behoort ook het bosje dat hij enige tijd terug openstelde voor het publiek. Van hem hoefde die openstelling niet zo no dig, maar het kwam wel handig uit voor de belastingen. Binnenshuis blijft de eetkamer verbo den terrein voor het publiek, evenals de keuken en de werkkamer. De gasten kunnen wél terecht in de zaal-stins aan de voorzijde van de state. Daar hangen Penh-bewind vanuit guerrilla-bases langs de grens met Thailand. Religie Pol Pot maakte tijdens zijn drie jaar du rend bewind korte metten met het boed dhisme, de godsdienst die door ruim 90 procent van de bevolking wordt beleden. Aanvankelijk legde ook de regering van Hun Sen en president Heng Samrin de 'Kerk' sterke beperkingen op. Zo moch ten alleen mannen ouder dan 55 jaar als monnik toetreden. Vorig jaar herstelde het parlement echter het boeddhisme als nationale godsdienst. "Na elf jaar hou den de autoriteiten zich gedeisd. Ze vol gen de wil van het volk", zegt eerwaarde Tep Vong, boeddhistisch leider van Cambodja en tevens parlementslid. Het valt nog te bezien of die liberalisa tie-maatregelen ook daadwerkelijk de de vroegere bewoners van Dekema, ge portretteerd in olieverf. Het zijn leden van families Dekema, Van Unia, Doys, Houth, Van Boelens, Burmania, Van Heemstra, Ripperda, en Van Wagenin gen. Allen verwierven de state door ver erving, dikwijls via de vrouwelijke lijn. Bij ieder van hen hoort een verhaal, soms heroïsch, soms dramatisch, soms grappig. Zoals dat van de erflaatster die populariteit verhogen van de huidige Cambodjaanse regering. "Ondanks dat nieuwe beleid merken de gewone Cam- bodjanen niets van enige vooruitgang. Hun portemonnee blijft leeg", zegt Moorlag. De hervormingen verhinderen niet dat Cambodja een land blijft zonder persvrijheid, waar volgens Amnesty In ternational de mensenrechten worden geschonden. De oorlog tegen de verzetscoalitie van Sihanouk en de Rode Khmers houdt het land gevangen in een economische cri sis. De malaise ondergraaft Hun Sens krediet, terwijl velen de regeringsperio de van Hun Sens tegenspeler, prins Siha nouk, juist idealiseren als 'Cambodja's Gouden Eeuw'. Onrust Cambodja's economische onrust wordt versterkt door de de ontwikkelingen in zich liet vereeuwigen met een hondje in haar handen. Omdat het hondje enkele eeuwen later als onappetijtelijk werd er varen, moest het plaats maken voor een marmotje. Totdat, weer decennia later, het marmotje uit de gratie viel. Een res taurateur verwijderde het knaagdier en legde het er onder liggende hondje weer bloot. De tuin, op het eerste gezicht een woestenij, is in werkelijkheid een zorg Oost-Europa. Het land teert volledig op de 'know how' en schatkist van het Oost blok. De Sovjetunie alleen al levert vrij wel alle diesel, kunstmest en andere grondstoffen ter waarde van de helft van Cambodja's nationale begroting. In te genstelling tot bijvoorbeeld Tsjechoslo- wakije dat al zijn medici terugtrok van wege de nood in eigen land, en ondanks sterke geruchten die het tegendeel bewe ren, is een vermindering van de Russi sche hulp niet ter sprake, verzekert een woordvoerder van de ambassade in Phnom Penh. "We laten onze vrienden niet vallen", zegt hij. Maar een verhoging van de hulp acht hij uitgesloten. De populariteit van de autoriteiten in Phnom Penh en daarmee de positie van Hun Sen zijn ook druk komen te staan door de dienstplicht. Met het oplaaien van de strijd en de terugtocht van de Vietnamese troepen uit Cambodja verla ten steeds meer jonge mannen huis en haard. Ook lopen de Cambodjanen niet weg met de van sommigen, vooral platte landers, verlangde 'herendiensten', zoals het meebouwen aan de 'Line of Death'- de verdedigingslinie langs de Thaise grens. De bevolking herinnert zich maar al te goed dat juist de huidige machtshebbers de Vietnamezen binnenhaalden. Hoewel de meeste Cambodjanen die invasie be schouwen als een 'bevrijding' en onder geen beding de Rode Khmers willen zien terugkeren, veroorzaakte de inval toch een pijnlijk deuk in de nationale trots. Corruptie "De afgelopen tien jaar hebben we veel problemen overwonnen", zegt Thong Khon, burgemeester van Phnom Penh en lid van het centraal comité van de slechts 30.000 leden tellende Communis tische Partij. "Wij hielden het land draai ende, ondanks de destructieve acties van de verzetscoalitie!" Niettemin is Khon zich bewust van de onder de bevolking groeiende afkeer van het machtsmisbruik door sommige par tij functionarissen. Afgezien van ontwik kelingswerkers en rijke Chinese hande laren rijden alleen kaderleden in een au to door de stad, die verder vergeven is van fietsen. Volgens een vertegenwoor diger van een hulpconsortium in Phnom Penh weten de top-kameraden ook beter dan Jan-met-de-pet hun zoons uit het le ger te houden. vuldig gecultiveerd vlinderparadijs. Vlinders houden van brandnetels, reden waarom Mona van Wageningen ("Ik ben de tuinvrouw") dat gewas ongemoeid laat. De brandnetelbosjes vormen, ver spreid over de tuin. een route waarlangs de vlinders makkelijk van de ene naar de andere kant kunnen fladderen. Als Mona van Wageningen planten koopt, zijn dat altijd vlindervriendelijke planten, lavendel bijvoorbeeld en stok rozen. Bestrijdingsmiddelen zijn taboe op het landgoed. Ook voor dieren leggen de twee een grote liefde aan de dag. Logisch, vindt Van Wageningen. "Ze zijn onze enige aanspraak". Gewoontegetrouw spreekt de slotheer de dieren die hij ontmoet, aan in het Fries. "Dag skiep", tegen het schaap, "dag guoske", tegen de gans. "Dag K", is de speciale groet die Van Wa geningen in petto heeft voor het kauwtje dat eigenlijk Johannes Hakbek van der Kooi de Zwart van Kraaienstein Junior heet. Het kauwtje heeft zijn leven aan Van Wageningen te danken. Toen het vijf jaar geleden uit het nest viel, bood de slotheer hem tijdelijk onderdak in de pa- pagaaiekooi en bracht hem groot met een lepeltje. Spook Het huis zit vol verhalen. Sommige zijn waar, andere kunnen in twijfel worden getrokken. Niet waar is in elk geval het verhaal van de geheime kamer waarin wel dertig mensen zouden kunnen. De kamer zou zo geheim zijn dat de toegang ervan alleen aan vader op zoon wordt toevertrouwd. Vanuit dat vertrek, zo wil len de verhalen, zou in oorlogstijd de kerk van Jelsum ongezien bereikt kun nen worden. "Flauwekul", doet Van Wa geningen de mythe af. Nog een verhaal: het huis zou ook een spook onderdak bieden. Volgens de overlevering dwaalt er op gezette tijden een oude. manke dame door de state, 's Nachts, als de klok twaalf slaat, beroert zij haar viool. "Ik geloof niet in spoken", zegt Van Wageningen. "Het zit in de mensen hun geest". Mocht er toch een spook in de state huizen, dan zal het wel om Ansck Bouri- tius gaan. Dat vermoedt onze slotheer al thans. De eerste en tweede man van An sck Bouritius, Jacob Willem Couttis en Johannus Lodewijk Doys, hangen naast elkaar ingelijst in de zaal aan de voorzij de. Hun beider geliefde hangt in de boe kerij. "Zij wil ze af en toe natuurlijk even zien. Dan dwaalt ze wat. Dat is toch niet zo vreemd?" "Dit wereldje is alleen mooi als er geen massa-toerisme is", stelt de heer van De kema vast. Huiverig dat de drommen straks zijn state binnendringen, is hij niet. "Nee, ik mik op een apart soort be volking, op cultureel geïnteresseerden". Nog een waarschuwing van de heer van Dekema. In geen geval mag er door bezoekers gerookt worden. Ten eerste kunnen zijn longen geen rook verdragen en ten tweede wil hij geen uitgetrapte peuken op zijn landgoed aantreffen. En straks griezelen bij de grafkelder is er ook niet bij. "U moet rekenen dat dit geen pretpark wordt". De corruptie neemt hand over hand toe. Omdat de Staat zijn geld vooral steekt in de oorlog, verdienen ambtena ren slechts zeven gulden per maand! Voor het noodzakelijk aanvullend inko men zijn de overheidsdienaren aangewe zen op bijverdiensten, legale dan wel minder legale. Zo klagen gezondheids werkers dat dokters in staatsziekenhui- zen hun honorarium op peil houden door gedoneerde medicijnen op de zwarte markt te verkopen. "Maar er zijn nu geen hoge omes met een vette bankrekening in Zwitserland, zoals onder eerdere regeringen", werpt Khon tegen, met een insinuatie aan het adres van Sihanouk. Scheve ogen De relatieve verschillen in rijkdom be staan nog steeds. En ze worden door Hun Sens hervormingen alleen maar groter. Een voorbeeld daarvan vormt het hui- zenbezit in Phnom Penh. Na de verove ring in 1979 van de door Pol Pot volledig ontruimde hoofdstad mochten nieuwe stedelingen zich op basis van wie-het- eerst-komt-die-het-eerst-maalt een leeg huis uitzoeken en feitelijk 'inpikken'. Al le panden waren officieel staatseigen dom verklaard. Vooroorlogse eigenaren zagen zo hun woningen overgaan in handen van snel denkende en slim handelende landgeno ten. Zeker nadat premier Hun Sen vorig jaar ook dat onroerend goed had gepriva tiseerd, creëerde die politiek veel scheve ogen. Iemand die tot de naaste familie van de premier behoort, verhuurt 'haar' voormalig onderkomen voor het zeker in Cambodja buitensporige bedrag van 3000 dollar aan een Australische hulpor ganisatie. De bevestiging van dit gege ven komt van parlementslid Kanharith. Desondanks hoeft de Cambodjaanse Communistische Partij op korte termijn niet te vrezen voor een volksopstand zoals in Oost-Europa, zeggen ontwikke lingswerkers in de hoofdstad. Daarvoor is de onvrede onder de bevolking te la tent en te weinig georganiseerd. "Maar de regering moet snel ingrijpen", conclu deert Kanharith. "Wanneer ze de nega tieve bij-effecten van'die jongste liberali satie-maatregelen, zoals corruptie, stij gende kosten van het levensonderhoud en ambtelijke onkunde, blijft negeren, is het snel gedaan met de populariteit van Hun Sens bewind". Al 15 jaar lang wordt Cambodja geteisterd door oorlog, moord en communisme. In die volgorde. Evenzolang behoort het land tot een van de tien armste ter wereld. Maar wie verwacht in dit voormalig Frans protectoraat een kleurloze, cultureel verpieterde en economisch verschraalde maatschappij aan te treffen, komt bedrogen uit. Het vrije ondernemerschap groeit en bloeit, en al erkent geen Westerse regering het bewind in Phnom Penh, de winkelschappen zijn er niet minder vol om. Toch sluimert de onvrede over de negatieve bij-effecten van de doorzichtige liberalisatie-maatregelen die het bewind-Hu Sen onlangs nam in een poging meer aanhang onder het volk te verwerven. "Als de corruptie, de stijgende kosten van het levensonderhoud en de ambtelijke onkunde blijvend worden genegeerd, is het snel gedaan met de populariteit van Hun Sens bewind". door Jan van Vegchel Een diplomatieke glimlach verbergt de animositeit tussen de in balling schap verkerende prins Sihanouk en de Cambodjaanse premier Hun Sen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27