Milieubewaking vanuit een vliegende tuinstoel Een natuurvijandige reclamestunt A 'De Camel Trophy is een een gekunsteld avontuur' ZATERDAG 30 JUNI 1990 PAGINA 25 Hoofdagent-vlieger Toine Klomp van de gemeentepolitie van Helmond gaat over een maand de lucht in om het milieu buiten de bebouwde kom te inspecteren. Met een ultra-licht toestel zal hij vrijwel dagelijks een vlucht maken boven grond en water om wantoestanden te signaleren. Crossen op verboden terrein om maar eens wat te noemen. Of varen in afgesloten natuurgebied. "Vanuit de lucht kun je prima zien waar plezier- of beroepsschippers hun afgewerkte olie overboord kieperen". door Wiebe Pennewaard Inspectie van het milieu vanuit de lucht. Binnenkort zal vrijwel dagelijks boven zuidoost-Brabant een ultra-licht sport vliegtuigje de grond- en watergebieden buiten de bebouwde kom controleren. Het is een primeur van de gemeentepoli tie van Helmond, waarvoor grote belang stelling bestaat van de kant van andere politiekorpsen en milieu-organisaties. Op 1 augustus gaat het toestel voor het eerst officieel de lucht in. Het idee is af komstig van hoofdagent-vlieger Toine Klomp, die het vliegtuig ook gaat be mannen. De voormalig zweefvlieger was goed op de hoogte van de snelle opkomst van de ultralichte vliegerij. Hij knoopte de voordelen van deze kistjes, die inclu sief bemanning en brandstof niet meer dan 390 kilo mogen wegen, aan de toene mende zorg voor het milieu, en zijn plan was geboren. Ultra-lights doorkruisen tussen de 150 en 300 meter hoogte, met een snelheid van rond de 70 tot 80 kilometer per uur, het luchtruim. Meestal zijn ze van onder en, van boven en aan de zijkanten hele maal open. "Je zit in een soort tuinstoel tje op een lichtmetalen buis. Dat maakt deze vliegtuigjes bij uitstek geschikt voor inspectie vanuit de lucht", legt Klomp uit. Geestdrift Grinnikend herinnert I. Barnard, be- leidsadviseur van de Helmondse korps leiding, zich het ongeloof binnen het bu reau toen d$ commissaris meedeelde wel iets te zien in een proef met een ULV - zoals het toestel in de wandeling wordt genoemd. "Dat was lachen. Een gemeen telijk politiekorpsje van 120 man met een eigen vliegtuig, terwijl verder alleen de rijkspolitie over vliegtuigen beschikt. En dan ook nog zo'n raar ding van zeildoek en draadjes, met een grasmaaimotortje".. De scepsis in eigen huis sloeg om in voorzichtige belangstelling naarmate de plannen verder werden uitgewerkt. Bij de naderende start heerst er nu zelfs uit gesproken geestdrift. "Collega's die zich in de wacht eerst vrolijk maakten, heb ben zich nu gemeld om ook een vliegop- leiding te mogen volgen. Want we heb ben natuurlijk wel meer mensen nodig die de lucht in kunnen dan alleen piloot Klomp". De hoofdagent werd, toen de kogel eenmaal door de kerk was, van zijn dage lijkse taken ontheven om bij de ULV- vliegschool Driessen in Lelystad zijn brevet te halen. Hij slaagde in nationale recordtijd voor praktijk en theorie, inclu sief het bewijs van bekwaamheid voor radiocommunicatie. Intussen werd naarstig gezocht naar een geschikt veldje als .thuishaven voor het politietoestel. De gemeente Helmond werkt bereidwillig mee aan het inrichten van een start- en landingsbaan, die waar schijnlijk zal worden aangelegd op een industrieterrein aan de stadsgrens. In af wachting hiervan zijn Klomp en de tech nische dienst van het politiekorps te gast op het nabijgelegen vliegveld Welschap. Observatie Wat staat er in het vliegplan, zoals dat straks op werkdagen gedurende steeds zo'n twee tot tweeëneenhalf uur boven de regio zal worden uitgevoerd? De korpsleiding maakt onderscheid tussen algemene surveillance en bijzondere op drachten. Onder de algemene vluchten zal de observatie van natuurgebieden vallen. Barnard: "Het is van de grond af vaak moeilijk waar te nemen of burgers op verboden terrein wandelen en crossen, of in verboden water varen, zeker als dat middenin een natuurgebied is. Hetzelfde geldt voor het illegaal dumpen van vuil. En natuurlijk kun je vanuit de lucht pri ma zien waar plezier- of beroepsschip pers hun afgewerkte olie overboord kie peren". Tot de gerichte opdrachten behoort ook de stelselmatige inspectie van stort plaatsen en autosloperijen, beide al dan niet onwettig. Klomp: "Je kunt vanaf enige hoogte heel mooi in de gaten hou den of gesloten stortterreinen inderdaad niet meer gebruikt worden'. Dan zijn er nog de seizoensgebonden taken. Tegen de winter plegen nogal wat bezitters van open haarden in oostelijk Brabant, zoals in alle bosrijke gebieden van ons land, hun houtvoorraad aan te vullen met vlijtig, maar illegaal kapwerk. En in het voorjaar verhuist niet zelden jonge aanplant uit natuurgebieden naar de nog wat kale voortuintjes. Om het een en ander doeltreffend vast te leggen is het Helmondse vliegtuigje uitgerust met de nodige extra's. De Sky- walker, een in ons land populaire twee- zitter van Westduits fabrikaat, werd van een verstevigd binnenframe voorzien om de in verhouding zware motor een wa- tergekoelde 52 paardekrachten sterke Rotax plus toebehoren te dragen. De accessoires bestaan uit een vastge- monteerde spiegelreflexcamera en een videorecorder, beide met afstandsbedie ning en monitoren door de eerste of tweede piloot te bedienen. Om aan de wettelijke bepalingen te voldoen ver wierf Klomp bij de Rijksluchtvaart dienst een officiële vergunning om luchtfoto's te mogen maken. Uitzonderlijk voor een ULV is ook de complete radio-uitrusting, voor het ver plichte contact met de verkeerstorens van de gecontroleerde luchtgebieden bo ven de regio. Per slot van rekening zal het Helmondse toestel, in correcte blauwwitte politiekleuren geschilderd, zelden alleen in de lucht zijn, met het vliegveld Eindhoven en verscheidene militaire bases zo dicht in de buurt. Vanzelfsprekend is een mobilofoonset gemonteerd voor mondeling overleg met de korpsleden op de grond of aan het bu reau: de vlieger zal eenzelfde kop-tele- foon-plus-microfoon in zijn helm dragen als zijn motorcollega's op de weg. Een stevige accu voorziet alle gerei van de be nodigde stroom. Aan boord is verder een megafoon be schikbaar om verdacht volk op de grond luid en duidelijk toe te spreken. Tot slot beschikt de PH-1Y7 over aanmerkelijk betere (lees: betrouwbaardere) vliegin- strumenten dan de doorsnee-ultra-light. Ondanks al deze hulpmiddelen blijft het maximumgewicht binnen de toegestane grenzen. Het motorgeronk moet onder de norm van 60 decibel blijven. Dit aangename gebrek aan herrie is goed voor de natuur, goed voor de burger en vooral goed voor de vliegende politieman, lacht Klomp. "Hoe later ze me horen aankomen, hoe beter". Risico Hoe diep moest de commissaris in de beurs tasten voor deze eerste Nederland se vliegdienst der gemeentepolitie? Bar nard: "Nog geen millimeter. De kosten voor het vliegtuig met alles er op en er aan bedragen zo'n 60.000 gulden. Daar naast zullen we een hoofdagent-centra- list van de normale sterkte moeten afvoe ren. Maar we hebben goede hoop dat het ministerie van CRM beide posten ver goedt". Is er nu geen gat in de politiebegroting van Helmond over 1990 wanneer Den Haag niet-thuis geeft? "Nee hoor. In het jongste Nationaal Milieu Plan is een flink bedrag voor milieucontrole uitgetrok ken. De toezegging is er nog niet zwart op wit, ze zoeken nog naar een geschikt hoofdstuk waar dit volkomen nieuwe ex periment in kan worden onderge bracht". Laatste vraagje: hoe groot is het risico voor een volwassen politieman om in dat zwaarbeladen geheel van tentdoek en staaldraden naar beneden te kukelen? Ultra-lights staan er om bekend dat het motortje gemakkelijk afslaat, en dan moet er vanwege de geringe hoogte nogal snel genoegen worden genomen met curieuze terreinen voor een nood landing. Klomp vindt het risico meeval len. "We hebben een dubbele ontsteking laten monteren. Maar ook zonder dat hulpstuk is een ULV niet gevaarlijker dan een motorfiets". En Barnard vult aan: "Voorlopig is ons vlipgtuig een stuk riskanter voor milieuvervuilers dan voor onze vliegers". Hoofdagent-vlieger Toine Klomp bij zijn ultra-licht vliegtuigje. Vanaf 1 augustus gaat hij vrijwel dagelijks de lucht in om het Brabantse milieu te inspecteren. Aandoenlijk, die vier Russische demon stranten. Twee vrouwen in hun zondagse kleren en twee wat sjofel geklede man nen. Tegen de achtergrond van een adembenemend mooie baai in het Bai- kalmeer ontrollen ze twee spandoeken: 'Stop Camel Trophy'. De vier actievoerders hebben over land 250 lastige kilometers afgelegd om in het bijna onbewoonde gebied tegen de internationale expeditie met vierwiel- aangedreven auto's te protesteren. "Ich, president Baikal-fund", zegt de oudste vrouw die een paar woorden over de grens spreekt. Heel moeizaam maakt ze duidelijk dat de demonstranten het principieel onjuist vinden dat het Baikal- meer, 'een heilige zee', misbruikt wordt voor sigarettenreclame. De autotocht door de dichte Taiga-bossen kan uit milieu-oogpunt evenmin worden goed gekeurd. Met hen hebben veel Russen zich op gewonden over de komst van de Camel- Trophy naar Siberie. Zelfs een lid van de Presidentiële Raad van Sovjet-leider Gorbatsjov, de in Rusland bekende schrijver en verdediger van het unieke Baikalmeer. Valentin Rasputin, mengde zich In de discussies. Dollars Het leidde evenwel niet tot het definitief afblazen van het eerste grote internatio nale autosport-evenement in ^e Sovjetu nie. De machthebbers lieten zich verlei den door de harde dollars en gingen er daarbij van uit dat de Trophy wel eens een stimulans kon betekenen voor het toerisme in Siberië. Rasputin legde zich ook bij de tocht neer. De organisatie had hem verteld dat de auto's gebruik maken van bestaande paden in de Taiga. De invloedrijke schrij ver dacht dat de buitenlandse pers wel licht ook aandacht zou besteden aan de milieuproblematiek rond het Baikal meer. "We steunen de Trophy niet", sprak hij, "maar we zullen ons er ook niet tegen verzetten". De Trophy werd tien jaar geleden voor het eerst door de Westduitse verkoopor ganisatie van Camel georganiseerd. De overlevingstocht sloot aan bij de wereld wijde advertentiecampagne met de een zame stoere man in de jungle, die na een zware kanotocht over wild water geheel fris gewassen en gestreken aan de oever kant een peuk aansteekt. Drie teams trokken 1000 mijl over de Transamazo ne-weg. Het Duitse idee sloeg aan. In de jaren daarna wilden ook andere landen mee doen met een uit twee man bestaand team. In Siberië rijden in het konvooi maar liefst zestien landenteams mee. Volgend jaar in India zijn het er achttien. Het doel van de Trophy is natuurlijk de naamsbekendheid van Camel te vergro ten. Om de media blijvend te interesse ren voor het evenement zijn klasse mentsproeven ingevoerd, die uiteinde lijk een winnend team moet worden aan gewezen. Ook is er een Team Spirit- award ingesteld voor het tweetal dat zich het beste voor anderen inzet. Ongekend Het publiciteitscircus heeft ongekende vormen aangenomen. Om de klasse mentsproeven te bekijken, zijn 160 jour nalisten ingevlogen, die getracteerd wor den op een hoeveelheid drank en goed eten, en op een bijna volledige jungle-uit rusting. Dit jaar schreven 25.000 kandidaten in dividueel in: een record. Er werden dui zend mensen uitgekozen en getest. Na steeds langere en zwaardere selecties bleven uiteindelijk twee mannen over: de 27-jarige Stijn Luykx uit Tilburg en de even oude Rob Kamps uit Lage Zwalu- In voorgaande jaren hadden kandida ten die op de Camel-man lijken een streepje voor, zo leek het. Oud-deelne mers als Gerard Blankestijn en Gerrit Oudenampsen, lijken zo uit de bioscoop reclame weggelopen. De kettingrokende Nederlandse teamleider Dirk Buwalda ontkent echter dat op die manier is gese lecteerd. "De juryleden hebben wel de opdracht om te kijken of de mensen er goed uit zien. Het moeten Hollandse jongens zijn. Echt moeders mooiste hoeft niet, maar ze moeten niet scheel kijken, een scheef gezicht hebben of een oorlel missen. Bij de Trophy zijn veel fotografen en televi siecamera's en daar moet je rekening mee houden". Vrouwen horen in de Camel Trophy niet thuis. "Duitsland heeft in het begin wel eens een damesteam gehad", zegt Buwalda, "maar dat is niet zo goed beval len. Vrouwen zijn minder sterk en de mannen gaan achter die vrouwen aanlo pen. Dat geeft moeilijkheden". Problemen ontstaan ook als de gese lecteerden elkaar niet mogen. In de Tai ga-bossen ontstond de meeste heibel tus sen de Belgen. De Waal en de Vlaming gingen bijna met elkaar op de vuist. Maar ook in de auto's van de Zwitsers, de Grie ken en de Nederlanders waren de ver houdingen niet optimaal. "We hebben botsende karakters", zegt Rob Kamps, "ik ben meer een doener. Een beslissing nemen en gaan. Stijn heeft dan toch meer van: ja maar, als we nou zus of zo. Een heel verschil is ook dat ik al jaren werk en hij nog steeds in het studenten leven zit. We zullen geen vrienden wor den". Luykx bevestigt dat ze elkaar niet liggen. "Na de Trophy zien we elkaar niet Sensatie Sensatie genoeg in de Camel Trophy. Met nieuwe auto's rijden over paden die veertig jaar niet gebruikt zijn, vastzitten in de zuigende blubber of wegdrijven in rivieren met een hoge waterstand. Maar van het oorspronkelijke avontuur in de Camel Trophy resteert nog nauwelijks iets. Voor geheel onverwachte situaties komen de deelnemers niet meer te staan. "Het is een gekunsteld avontuur", zegt Stijn Luykx, "het wordt overgeorgani- seerd. Als deelnemer hoef je niets zelf uit te zoeken. Zelfs de indeling van de auto, de wijze waarop je je spullen wegstopt, is standaard". "Het is natuurlijk leuk om erbij te zijn, maar het is te groots en alles is volledig gecontroleerd. Je hebt alles bij je, eten en drinken. Je hebt niemand nodig". Na achttien maanden moeizaam on derhandelen en een investering van naar schatting ruim vijftien miljoen gulden wordt er van Russische zijde weinig meer vernomen over de schade die door de voortjakkerende vehikels aan het milieu wordt gebracht. Voor alle zeker heid laat Camel in het dagelijkse persbe richt Anatoly Mogilev, milieu-inspecteur van het Baikal Natuur Reservaat, aan het woord. "Over het algemeen is het gedrag van het konvooi uit milieu-oogpunt uit zonderlijk goed. Alle deelnemers wor den er door de leiding steeds aan herin nerd om het milieu te respecteren. Het enige incident tot nu toe is een kleine lo zing van diesel-olie in een rivier toen een auto omsloeg". Onverwachts krijgt de strijd voor het milieu de Trophy in de laatste week toch nog in zijn greep. De vier actievoerders bij het Baikalmeer met de spandoeken 'Stop Camel Trophy' vormen het begin. Twee dagen later moet een nachtelijke klassementsproef plotseling worden ge staakt. Onduidelijk is waarom. Verschil lende verhalen doen de ronde. Zo zou een verontruste boswachter zijn auto dwars op het parcours hebben gezet. Ook wordt gezegd dat de enthousiaste milieu-inspecteur Anatoly Mogilev, die alle wijzigingen in de route toestond, in eens verbolgen raakte omdat het traject door een rivier een paar honderd meter langer is dan afgesproken. Perswoord voerder Tony Jardine: "De afstand was precies volgens de overeenkomst. Het was mogelijk een poging van Mogilev om op het laatste moment nog eens extra geld van ons te krijgen". De volgende dag, als vlak voor de fi nish in Irkoetsk de laatste klasse mentsproef plaats heeft, gaat het hele maal mis. De vier actievoerders, die zich al eerder lieten zien, verschijnen op nieuw, nu in gezelschap van tien school kinderen die tekeningen dragen van een Baikalmeer vol dollars. Het viertal stookt de plaatselijke bos wachter op met het verhaal dat hij wel kan fluiten naar de beloofde vergoeding voor de schade die de Camel-auto's in zijn gebied toebrengen en het extraatje dat hij krijgt voor zijn medewerking. Het geld blijft in Moskou of waar dan ook hangen, weten ze. De boswachter, een grote, sterke kerel, wordt onzeker. Hij ziet hoe de tweede Landrover vastloopt in de rivier. Met een rode kop stapt hij op een vertegenwoor diger van de gemeente Irkoetsk af en vraagt waar zijn geld blijft. De boswach ter krijgt geen bevredigend antwoord en dreigt de ambtenaar in elkaar te slaan. De klassementsproef wordt afgebla zen. "Een actie van groenen", legt een scheidsrechter de nog wachtende deel nemers uit. De officiële lezing luidt ech ter: "Er ontstond een gat in de onderbo dem van de rivier. Dat leidde tot oneerlij ke competitie. Een alternatief traject was er niet". In de prut vast rakende auto's, het han delsmerk van de Camel Trophy, leidt nu tot het voortijdig einde van de expeditie. Tevreden rollen de vier demonstranten hun spandoeken op. De wereld van Peter Stuyvesant bestaat uit vliegvelden. De wereld van Marlboro wordt gevormd door autoraces. En de wereld van Camel is het avontuur in de natuur. Sigarettenmerken worden geassocieerd met een illusie. Met de Camel Trophy probeert de Amerikaanse fabrikant R.J. Reynolds die droom voor een handjevol mensen werkelijkheid te laten worden. Maar het avontuur in het onherbergzame gebied van Siberië blijkt in werkelijkheid niets meer dan een reclamestunt, die natuurliefhebbers tot wanhoop en woede brengt. De strijd tussen snelle jongens en vier 'groene' actievoerders. door Weert Schenk De Camel Trophy, een milieuvervuilende overlevingstocht met het uiteinde lijke doel de naamsbekendheid van de sponsorende firma te vergroten. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25