'Een goddelijke beproeving' 'Deze aardbeving is erger dan destijds de oorlog met Iraq' De aardschok in de Iraanse provincies Zanjan en Gilan duurde slechts een minuut. Terwijl de bevolking slapend in lemen huisjes de volgende morgen afwachtte, begon onder hen de grond te trillen. De huisjes zakten als nietige zandkasteeltjes in elkaar, de wakker geschrokken bewoners geen mogelijkheid gunnend naar buiten te rennen. Een week later maken de Iraanse autoriteiten en buitenlandse hulpverleners in een unieke eendracht de balans op: de schok van 7.3 op de schaal van Richter heeft ten minste 50.000 levens geëist, 200.000 mensen raakten gewond en 500.000 dakloos. De reactie van Ali Khamenei, Irans geestelijke leider: "Dit is een goddelijke beproeving". door Frits Baarda Een schrale troost na de schok die de aardbeving in het noorden van Iran veroorzaakte. Een Franse hulpverlener geeft snoepjes aan twee dak loze kinderen. behoort Irans jongste aardbeving tot een van de zwaardere in zijn soort, hoewel in de moderne geschiedenis die in de Chinese provincie Tangshan in 1976 met een kwart miljoen doden zelfs niet bij benadering is geëve naard. Koelkast Hoeveel slachtoffers de aardbeving in Iran precies heeft gemaakt, zal wel nooit bekend worden. De Iraanse mi nister van Binnenlandse Zaken, Ab dullah Nouri, beweerde enkele dagen geleden dat 99 procent van de doden was geborgen. Maar het bergen ging, met het oog op eventuele epidemieën, zo snel dat reddingswerkers in de 342 getroffen dorpen vaak de tel kwijt wa ren geraakt. Waarschijnlijk honderden mensen liggen nog onder de ingestorte huisjes bedolven. Niemand van de hulpverle ners gelooft nog dat onder de puin hoop van steen en houten balken overlevenden te vinden zullen zijn. Sadeq, een zesjarig jongetje, was zeer waarschijnlijk de laatste persoon die nog levend onder het puin vandaan werd gehaald als een van die altijd weerkerende wonderen die het onge luk vergezellen. Zijn vader vond hem, opgesloten in een koelkast, slechts met enkele gebroken ribben. Sadeq en zijn acht broers en zusters sliepen in Vieh, in de provincie Gilan, toen de grond begon te trillen. Neer stortend materiaal ramde de koelkast, sloeg de deur eraf en 'een onzichtbare hand' deed het jongetje in de vrijge komen ruimte belanden. Vier dagen en vijf nachten groeven zijn vader en reddingswerkers in de restanten van het huis. "We trokken een lijk uit het puin, toen we ineens een kinderstem hoorden roepen: Haal me eruit, haal me eruit!", is het relaas van een red dingswerker. Na een moment van on geloof begonnen ze toch te graven en hoe dieper ze kwamen hoe duidelij ker het stemgeluid tot hen doordrong. Ze troffen Sadeq levend aan, zoals ze eerder ook zijn moeder levend von den. Alle andere acht kinderen waren dood. Vaker verschijnt het ongeluk in z'n wreedste gedaante. Een Westerse hulpverlener vertelt hoe een nood team in Rudbar eveneens afging op tekenen van leven onder het puin. Ze vermoedden een kind, nog in staat om te roepen, tussen de restanten van een gebouw. Ze lokaliseerden de plaats waar het zich bevond, maar moesten hun werkzaamheden stkken toen een nieuwe aardbeving alle openingen weer vulde met zand. "Inwoners van Rudbar haalden geruime tijd later slechts lijken uit het puin", zegt hij. Epidemie Het zoeken naar overlevenden gaat nog altijd door, hoewel deskundigen weten dat er zich steeds minder 'won deren' zullen voltrekken. "We hebben inmiddels de eerste fase van de hulp verlening achter ons liggen", aldus di recteur Jacques de Milliano van 'Art sen zonder Grenzen'. "Acute hulpver lening, het bevoorraden van de zie kenhuizen en het assisteren van Iraanse medici bij chirurgische ingre pen, is niet langer nodig. De slachtof fers die nu nog gevonden worden, zijn dood". De Milliano leidde een team van 'Artsen zonder Grenzen' dat sinds het begin van deze week in Irans noorden actief is. Vanuit Manjil assisteren me dische teams zoveel mogelijk Iraanse artsen en verpleegkundigen. "Het gaat daarbij om consulten van allerlei aard, niet alleen gewonden. Ook long ontstekingen en andere aandoenin gen die mensen krijgen als ze buiten moeten leven, krijgen aandacht", ver telt De Milliano in zijn hotel in Tehe ran, vanwaaruit hij de activiteiten co ördineert. De Milliano heeft niet de indruk dat de bevolking in het rampgebied bang hoeft te zijn voor grootschalige epide mieën. "Geruchten daarover zijn vol gens mij overdreven. De ervaring bij andere aardbevingen leert ook dat epidemieën niet noodzakelijk hoeven uit te breken. Een ziekte als cholera kan zich alleen voordoen indien niet tijdig de watervoorziening in orde wordt gebracht. De Iraniërs hebben op dat gebied al bergen werk verzet". De AZG-directeur, die twee jaar ge leden ook de gevolgen van de aardbe ving in Armenië van nabij aan schouwde, meent dat de ramp in de heuvels van Iran desastreuzer van aard is dan die in de Sovjetunie. "De aantallen doden zullen hoger blijken en de verwoesting groter. Hier zijn dorpen met de grond gelijk gemaakt". Veel Westerse deskundigen wijten de totale destructie aan de gebrekkige bouw van de huizen. Het tijdstip van de beving, midden in de nacht, deed de rest. De oorlog met Iraq heeft zo veel geld aan de Iranese staatskas ont rokken dat er weinig over bleef voor uitvoering van de plannen om in het voor aardbevingen gevoelige noorden deugdelijke woningbouw te plegen. Geen controle De kritiek sijpelt zelfs in Iran zelf door. De Engelstalige Iraanse krant Kayan International waagde het be gin deze week de "armzalige bouw" als voornaamste oorzaak van de hoge dodentallen aan te wijzen. Volgens de krant voeren de verantwoordelijke ministeries geen enkele controle uit op de bouw van de woningen in de agrarische gebieden, waar veertig percent van de Iraanse bevolking woont. De bewoners van Zanjan en Gilan houden zich verre van dit soort be spiegelingen. Zij hebben andere zor gen aan hun hoofd. In een vluchtelin genkamp in Laushan buigen twee mannen zich over de vraag of hun dorp ooit nog kan worden opge bouwd. "Het is afgelopen met het dorp", zegt de een. Zijn vriend, die eerder stenen had weggegraven en vervolgens zijn zus en nog vier ande ren dood had aangetroffen, kijkt al weer verder: "Ik heb gezien dat we de stenen konden verplaatsen. En als we kunnen graven, kunnen we ook bou- f De zoekactie naar overlevenden gaat onverminderd door. Maar veel hoop op tekenen van leven onder het puin hebben de autochtone hulpverleners niet meer. Het Iraanse volk had een "heilige plicht" te vervullen. De aarde trilde nog na van de schok, en Khamenei hield het z'n onderdanen en geestver wanten al voor. Het Iraanse volk moest de wegen vrijmaken, doden bergen en eventueel levenden uit het puin trekken. Revolutionaire Wach ters organiseerden de hulp en in nog geen week tijd werden vanaf het vliegveld van Teheran 1500 nood- vluchten uitgevoerd, veelal met door Amerikanen vervaardigde Chinook helikopters. "Dit is het werk van God", zo spreekt een man zijn leider Khamenei na. Hij is een van de weinige overle venden in Manjil, een van de zwaarst getroffen steden. De man had zijn vrouw en drie kinderen achter moe ten laten terwijl zijn huisje achter hem in elkaar zakte. Hij kwam er met een wond aan zijn hoofd af. Twee da gen achtereen groef hij in de aarde, tot hij al zijn gezinsleden had gevonden. Hij begroef ze en berust nu in z'n lot. "Zo wil God het. Eens zal er een ande re toekomst komen". Terwijl elders in het dorp kranen en bulldozers het puin uiteen trekken, jammeren haveloze rouwenden in lange rijen bij het inderhaast inge richte kerkhof. Vrouwen, gehuld in lange, zwarte chadors, zitten met hun overgebleven kinderen aan de rand van vers gedolven graven en wenen. Sommigen hebben van de resten van hun huis kleine gedenkstenen ge maakt. Een plaatselijke mullah zingt, bidt en condoleert. Mannen in oranje overalls en met handdoeken voor de monden maken verderop in de stugge aarde nieuwe gaten waarin onmiddel lijk nieuwe doden kunnen worden ge legd. Een grafdelver vertelt dat hij en zijn helpers zoveel mogelijk de islami tische tradities volgen en elke dode een eigen graf geven. Maar soms ko men er eenvoudig te veel doden. De doodgraver woelt met zijn schop zo veel aarde weg dat het gevormde gat ruimte biedt aan wel drie lijken. Een dun houten schotje is het enige dat hen scheidt. Hulpploegen Manjil, met vijftigduizend inwoners een stad van enig formaat, is voor red dingswerkers gemakkelijk en snel te bereiken. Sommige dorpen in de ber gen kregen pas enige dagen na de eer ste hulpploegen te zien. Vooral mili taire helikopters proberen die afgele gen dorpen op te zoeken om er eerste ladingen tenten, medicijnen en voed sel af te leveren. Veel van de ingezette militairen dienden reeds tijdens de bloedige, ne genjaar durende oorlog met buurland Iraq. De strijd was destijds van een soms ongekende intensiteit. Maar zij die nu naar de slagvelden van Gods oordeel trekken, zijn opnieuw verbijs terd. "Dit is veel erger dan de oorlog met Iraq", zegt een commandant, die nu leiding geeft aan een hulpcentrum in Laushan. "Ik heb nog nooit zoiets gezien". Aardbevingen in Iran zijn niet aan de orde van de dag, maar komen toch met zo grote regelmaat voor dat ze voor velen een vertrouwd verschijn sel zijn. In september 1978 deed zich een heftige trilling voor, goed voor 7,7 op de schaal van Richter. In het woes tijnstadje Tabas en omgeving zouden 25.000 mensen om het leven zijn geko men. In 1981 vonden door aardbevin gen 1500 mensen de doo'd, volgens een overigens zeer voorzichtige schat ting van officiële zijde. Westerse des kundigen en hulpverleners konden geen hoogte krijgen van de werkelij ke omvang van de ramp. Nu zouden de dodentallen wel eens tot 70.000 kunnen stijgen. Daarmee Een inwoner van het plaatsje Rudbar heeft de vervulling van zijn 'hei lige plicht' moeten bekopen met de schokkende ontdekking van het lijk van een dorpsgenoot onder het puin.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23