'Mensen houden weer van elkaar door onze muziek' Gemeente Leiderdorp grove nalatigheid en slordigheid verweten 'Pad als blijvende herinnering aan Voorschotens verzet tegen rijksweg' §§§§§801 Harddraverij dit jaar sneller door asfalteren Herenweg Warmond ZATERDAG 30 JUNI 1990 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Wijngaardenlaan de komende week Bij verlenen hinderwetvergunning miuiitiekluis DEN HAAG/LEIDERDORP - Staatsraad mr. H. Polak verweet de gemeente Leiderdorp gistermiddag 'grove slordigheid en nalatig heid' in de behandeling van een hinderwetvergunning. Hij vindt het 'onbegrijpelijk' dat de gemeente na bijna tien jaar nog geen vergunning heeft verstrekt voor de opslag van munitie in het Dis trictsbureau van de rijkspolitie aan de Van der Valk Boumanweg. Het ministerie van defensie wil dat dat toezicht moet houden op opslag de gemeente het kluisje met muni- van explosieven. tie sluit omdat de munitie-opslag op Volgens Boom moet juist een dit moment illegaal is. Volgens de overheidsinstantie als het politie- gemeente is de opslag echter in orde apparaat het goede voorbeeld ge en bestaat er zeker geen ontplof- ven. Hij vraagt zich af hoe de politie fingsgevaar. Hoewel het slechts om de burgers aan naleving van milieu een kluisje gaat waarin een kleine wetgeving moet houden als ze zelf hoeveelheid patronen en twee do- de regelgeving overtreedt. Het geeft zen traangas zitten, wil Defensie geen pas om het bevoegd gezag in toch dat hiervoor een vergunning deze zaak het hand boven het hoofd komt. Ook het feit dat het kluisje te houden, zo meent hij. aan alle normen voldoet is geen ver- iyrj i zachtende omstandigheid, vindt ■Wlllieu J.G. Bloom. Bloom is hoofd van het Boom heeft al in 1981 bij de ge- Bureau Hinderwetzaken van het meente Leiderdorp aangedrongen ministerie van defensie, het bureau op het verlenen van een hinderwet- vergunning voor de munitie. Dat ging volgens de vertegenwoordiger MfAPT i/pyjrtvi rrrl van de gemeente, wethouder me- A 1C/110L1 vrouw H. Veldstra, echter niet door I omdat de aanvraag niet meer vol- met jongerenwerk deed aan de inmiddels gewijzigde hinderwetgeving. VOORSCHOTEN - De Voorscho- Ook nu moet Boom nog even tense gemeenteraad is unaniem ak- wachten. De aanvraag, die het dis koord gegaan met de verlenging trictbureau april vorig jaar heeft in- van de proef met het open jeugd-en gediend, staat namelijk niet hoog jongerenwerk tot 31 december, op de prioriteitenlijst van de ge- Wethouder M.J. Breunesse zegde meente. Veel andere aanvragen de raadsleden toe er op te letten dat hebben voorrang en het kan dus het adviesbureau dat de proef bege- nog wel één of twee jaar duren voor leidt straks geen 'het kan vriezen of dat de opslagplaats van de rijkspoli- het kan dooien' verhaal op tafel legt. tie illegaal wordt. Op 31 december moet het vooral De gemeente wijst op de verkla- duidelijk zijn of er genoeg mensen ring van de rijksgebouwendienst belangstelling hebben voor functies dat de opslag aan alle 'milieu-hygië- in het vrijwillig en bestuurlijk ka- nische vereisten' voldoet. Vandaar der. dat projecten die 'meer milieubelas- ting veroorzaken' voorrang krijgen -jyt» bij de procedurele aanvragen. Bij de iNieUWe voorzitter gemeente Leiderdorp lopen mo menteel volgens Veldstra ruim 100 PvdA Oegstgeest Staatsraad Polak kon dit verweer niet volgen. "Maar hoe bestaat het OEGSTGEEST - De ledenvergade- dan dat als er in 1981 een aanvraag ring van de PvdA in Oegstgeest wordt ingediend, die in 1990 nog heeft deze week J. Roeffen gekozen steeds niet is afgehandeld en dat tot nieuwe voorzitter. Hij volgt G.J. waarschijnlijk ook voorlopig nog van Oven op, die Oegstgeest bin- niet zal gebeuren? Het maakt op mij nenkort verlaat vanwege zijn be- een zeer. slordige indruk. U heeft de noeming tot procureur-generaal zaak gewoon laten sloffen. Het gaat voor de Nederlandse Antillen. De hier om een vergunning voor explo- rest van het bestuur bestaat uit se- sieven, dat is nogal wat". Volgens cretaris R. Veenhuijsen, penning- Polak heeft de gemeente zichzelf meester A. Muijsers en de leden B. hiermee een brevet van onvermo- van Gent en S. Riedstra. gen gegeven en kan zoiets onmoge- lijk aan de burger worden verkocht. ONDERSCHEIDING - Burge- "Hoe legt u uit dat una tien jaar er meeester A.J.A.L. Bruggeman van nog niet in geslaagd bent om een Leiderdorp heeft vandaag een ko- vergunning af te geven? De armzali- ninklijke onderscheiding uitgereikt ge burger moet voor het geringste aan voormalig WD-raadslid R. aan alle eisen voldoen. Maar u doet Poels. De 67-jarige Leiderdorper is hier alsof het de normaalste zaak officier in de orde van Oranje Nas- van de wereld is dat na tien jaar voor sau geworden. de opslag van explosieven geen ver- Poels was van 1964 tot aan zijn gunning is afgegeven", aldus Polak, pensionering in 1988 werkzaam bij De uitspraak van de Raad van de Stichting Bouwresearch Rotter- State is over ongeveer vier weken te dam. Van mei 1963 tot september verwachten. Gezien de uitspraken 1974 was hij gemeenteraadslid voor van Polak bestaat de verwachting de WD. Een deel van die periode dat de weigering van B en W van leidde hij de liberale raadsfractie. In Leiderdorp om op korte termijn een 1972/1973 was hij mede-oprichter vergunning te verstrekken, door de van de Leiderdorpse Lions Club. Raad van State wordt vernietigd. VOORSCHOTEN - De hoofdrijbaan van de Voorschotense Wijngaar denlaan, de weg tussen het centrum en het NS-station, wordt de komen de week afgesloten voor alle ver keer. Het doorgaande verkeer van en naar Wassenaar wordt tijdens de asfalterings- en belijningswerk zaamheden omgeleid via Veurse- weg, Karei Doormanlaan, Generaal Spoorlaan en Rouboslaan. De Stationslaan en het nabijgele gen benzinestation blijven bereik baar via het kruispunt Rouboslaan- /Wijngaardenlaan. Om de Narcis- straat bereikbaar te houden wordt de rijrichting op de Oranjekade tij dens de werkzaamheden omge draaid. De Juliana van Stolberglaan is afgesloten tussen de J.W. Fr- isolaan en de Wijngaardenlaan. De aan de Wijngaardenlaan gele gen woningen zijn tijdens de recon structiewerkzaamheden moeilijker bereikbaar. Alleen bewoners mo gen van de dienwegen gebruik ma ken. De bestratingswerkzaamhe den aan de dienweg Wijngaarden laan-zuid zijn enkele weken uitge steld. WARMOND - De nieuwe keuken van het Warmond.se verpleeghuis Mariënhaven is gistermiddag in gebruik ge steld door P. Pennekam, directeur ouderenbeleid van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC). Met behulp van een lopende band stelde hij een maaltijd samen. De nieuwe keuken heeft een capaciteit van 400 maaltijden per dag en is er ook voor bewoners van Mariëngaerde en -weide en Warmonders die een dagbehan deling krijgen. De verbouwing heeft drie maanden geduurd en kostte een miljoen gulden. Het ging dan ook om een grondige verbouwing waarbij alleen de muur en het dak overeind zijn gebleven, vertelt een woordvoerder. De bewoners kregen de afgelopen maanden hun maaltijden via een noodkeuken, die buiten was geplaatst. Pennekam werd vol gens de woordvoerder uitgenodigd, 'omdat het ministerie altijd betaalt, maar de mensen daar nooit het eindresul taat Zien'. (foto Ellen Martens) VOORSCHOTEN - Leiden heeft zijn 'Kernwapensweg', Voorscho- ten.sinds gisteren het 'Rijksweg 11- west nee pad'. Wethouder van open bare werken, J.W.E. van de Poel, onthulde gistermiddag het straat naambordje. Het pad begint bij het honk- en softbalveld langs de Admi raal de Ruytersingel en volgt het tracé van de omstreden rijksweg, zoals dat is vastgelegd in het dins dag gepresenteerde Structuursche ma Verkeer en Vervoer. Samen met CDA-raadslid me vrouw W.A.M. Zoetemelk, de be denker van de naam, kwam de wet houder gistermiddag in sportief tenue aangefietst over het nieuwe pad. Voor de ongeveer twintig aan wezigen vertelde hij dat het bord een blijvende herinnering is aan het Voorschotense verzet tegen de aan leg van de snelweg. Daarna klom men de onthullers op een smal hek- Concert en expositie Twee Voorschotense kunstenaars zijn zaterdag te zien en te horen in het Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. T. Porck-Keuning zal monoprints en klein plastiek tonen terwijl F. Den Herder een pianorecital geeft en werk speelt van Schubert, Mendelssohn en Mozart. Concert Rien Callis zal vanmiddag een promena deconcert geven in de Wassenaarse Dorpskerk aan het Plein. De concerten zijn bestemd voor het winkelend publiek in Langstraat en omgeving. Het concert begint om 15.30 uur en duurt een uur. Manifestatie Het platform 'Wassenaar en de Derde Wereld' houdt vandaag een manifestatie waarin de Derde Wereld en het milieu centraal staan. Meer dan tien organisa ties zullen informatie geven over de rela tie tussen ontwikkelings- en milieupro blematiek. Vanaf 11.00 uur zijn er op een centraal podium optredens van de Peruaanse muziekgroep Milo Berocal. volksdans groep Igranka en clownsduo Djoedo en Djoppie. Kinderen van de Paulusschool brengen liedjes uit een milieumusical ten gehore. Bekende Wassenaarse spre kers zijn uitgenodigd. je langs het voetpad en spanden de kuitspieren onder de sportieve wie- Ierbroeken, terwijl zij zich uitrekten naar de zak die het bord bedekte. Met enige moeite wisten de ge meentebestuurders deze zak te ver wijderen, waarna de symbolische verbinding van de wijk Noord-Hof land met de rest van Voorschoten een feit was. Als de nieuwe rijksweg er toch komt, wordt de noordelijke wijk geïsoleerd van de rest van de gemeente. Op het tracé bevinden zich nu nog weilanden, sportvelden en een watergang. Een buurtbewoonster verzucht dat het toch 'echt ontzettend sneu zou zijn als dit mooie gebied geas falteerd zou worden': "En boven dien raakt mijn hond dan zijn mooie speelplaats in de buurt kwijt". "Ach mens, dat loopt zo'n vaart niet', weet een andere aanwezige. "Over die snelweg wordt nog twintig jaar geouwehoerd en als dat ding er ooit nog komt heb je hier mooi al die ja ren schitterend gewoond". WARMOND - De gemeente Warmond staat volgende week zater dag weer in het teken van de paardensport. Die dag wordt er in de gemeente voor de 102e keer een harddraverij gehouden. De paar den lopen over de doorgaande Herenweg, tussen het gemeente huis en de Julianastraat. Pikeur A. Pools, vorig jaar winnaar van het kortebaan-klassement, heeft zich voor de wedstrijd ingeschre ven. Ook het kampioenspaard Chockey Treen zal waarschijnlijk van de partij zijn. Vorig jaar werd de harddraverij na een onderbreking van 25 jaar in ere hersteld. Dit jaar heeft de stichting een aantal wijzigingen doorge voerd. Zo wordt de harddraverij dit jaar niet op donderdag, maar op za terdag gehouden. Hierdoor worden veel meer bezoekers verwacht dan vorig jaar, toen zo'n duizend men sen de harddraverij bekeken en een gokje waagden. De omzet van de to- talisator bedroeg toen circa 12.000 gulden. Er deden vorig jaar 24 paarden mee. De organiserende Stichting Harddraverij Warmond verwacht dat er dit jaar 26 paarden meedoen. Hierdoor kan de finale eerlijker ver lopen dan vorig jaar. Toen haalden drie paarden de finale en moest een paard een extra rit lopen. Afgesloten Het wegdek zorgt voor een andere verandering. Klinkers zijn vervan gen door asfalt en voorzitter G.E. van Dam verwacht dat de paarden het 290 meter lange parcours sneller zullen afleggen dan vorig jaar. Ten behoeve van de harddraverij wor den de middengeleiders voor het gemeentehuis verwijderd. De Herenweg is vanaf 10.00 uur vanaf De Baan tot aan de Beatrixlaan afgesloten voor alle verkeer. De dienst gemeentewer ken, politie en vrijwilligers brengen het parcours 's ochtends in gereed heid. Om 14.00 uur gaat de eerste omloop van start. De finale zal tus sen 17.00 en 18.00 uur plaatshebben. De volgende harddraverij in de regio wordt op 28 juli in Voorscho ten gehouden. Die dag staat daar de traditionele paardenmarkt op het programma. Boete voor bezit van ziekmakende randveebrokken DEN HAAG/RIJPWETERING - De Haagse economische politie rechter, L. Verheij, heeft een meng- voederbedrijf uit Rijpwetering tol 250 gulden boete veroordeeld om dat het beschikte over 'Rundvee brokken Speciaal' met daarin een te hoge concentratie aflaattoxine. Het bedrijf kreeg naast deze onvoor waardelijke boete nog een voor waardelijke boete van 250 gulden opgelegd. Aflaattoxine komt uit de tropen en is een schimmel die vaak op no ten zit. Te hoge concentraties in voedsel kunnen mens en dier ziek maken. Volgens een van de bazen van het bedrijf uit Rijpwetering zijn de con centraties, die bij hem in het voer zijn gevonden zo laag dat geen rund er ziek van wordt. Er is slechts een norm overtreden, die zeer scherp is vastgesteld om problemen te voor komen. Verder benadrukte de on dernemer dat er beslist geen opzet in het spel was. Toen de Algemene Inspectie dienst (AID) de te hoge concentratie had geconstateerd is het bedrijf er toe over gegaan om iedere keer een monster naar een particulier onder zoekbureau te sturen, als een hoe veelheid mengvoer was aange maakt. Uiteindelijk bleek die proce dure zo duur en onhandelbaar dat de bedrijfsleiding besloot het zelf maken van mengvoer te staken. Er wordt nu nog slechts voor anderen doorverkocht. Eddy Christiani in orkest Leiderdorper Henny Langeveld LEIDERDORP - "Wij tasten de smaak van het publiek af, speuren naar de nummers die men wil horen en je ziet het resultaat. De aanwezigen maken een dansje en den ken terug aan hun verlo vingstijd. Ze houden weer van elkaar bij het weggaan. En dat met liedjes van maar 32 maten. Een wonder". De Leiderdorpse orkestleider Hen ny Langeveld heeft er veel zin in. Hij heeft zijn slag geslagen door gi tarist Eddy Christiani (72) en violist Frans Poptie (72) in zijn orkest op te nemen. Het drietal gaat in de nada gen van een lange loopbaan geza menlijk optreden op bruiloften en partijen. Het begon allemaal op 5 mei, toen Christiani in de Leider dorpse Muzenhof het Oranjefeest opluisterde. Langeveld was onder de indruk van de reacties en er ont stond en samenwerking. Christiani en Poptie zijn in 1918 geboren en begonnen in 1941 samen te werken in het orkest Frans Wou ters, waarin Jan Gorissen accorde on en Coen van Nassau vibrafoon speelde. In datzelfde jaar lag een Leidse baby in de wieg te kraaien, Henny Langeveld, nog niet wetend dat hij enkele decennia later deze .rasmuzikanten in zijn orkest zou opnemen. "Ik heb Eddy en Frans de jaren '50 voor het eerst gezien en gehoord in de Leidse Stadsgehoor zaal", herinnert Langeveld zich. Hij had er toen enkele jaren accor- deonles op zitten en was al een keer kampioen van Nederland geweest. In 1966 zou hij in Versailles wereld kampioen accordeonspelen wor den, maar in Leiden was hij vooral verbaasd. Hoe kreeg Eddy Christia ni de mensen zo enthousiast met zulke eenvoudige liedjes? Samen met violist Poptie speelde Christia ni bovendien voor het radiopro gramma 'De bonte dinsdagavond- trein' en liet hij van zich horen bij orkesten als Accordeola, Vincenti- no, Tom's Prairie Pioneers, De Opti misten en De Avroleans. Poptie werd alom erkend als begenadigd violist en Christiani werd een idool die voor de beantwoording van zijn fanmail een werkstudent moest in huren. Talenten Met Poptie heeft heeft de schlager- zanger tot nu toe ononderbroken gewerkt. Het krasse duo Christiani- Poptie is uitermate te spreken over de talenten van Langeveld: "Hier zit een voormalig wereldkampioen die zich in de loop der jaren heeft ont wikkeld tot een briljant muzikant, die kan arrangeren als geen ander, die artiesten bijna blindelings kan begeleiden. Hij brengt nu twee mensen van vroeger samen. Hij wil ze met elkaar evergreens laten spe len, die ze niet alleen gemaakt en ge lanceerd hebben, maar ook tot sue- Voorschoten sluit cessen hebben gemaakt. Dat gaat dolle pret worden. We hebben er zin Christiani, de zanger van 'Zonnig Madeira', 'Als op Capri de zomertui- nen bloeien' en 'Het was een zomer- rachtfeest' is in zijn loopbaan me nig maal onderscheiden. Hij is ere burger van Madeira, ridder in de or de van Oranje Nassau en drager van de Gouden Harp, die hij overigens nooit draagt. "Met dat wisselvallige weer hier blijf je stemmen", grapt hij. V.l.n.r. Frans Poptie, Eddy Christiani en Henny Langeveld gaan gezamenlijk optreden: "We hebben er zin in". (foto Ellen Martens) ZATERDAG 30 JUNI Alphen optreden Swing- en Bluesband 'Jazzercise', aanvang.22.00 uur in café Dick'sies. optreden Anton Geesinkband in Het Kasteel, aanvang 22.30 Katwijk bazar in Huize Salem, aanvang 10.00 uur. muziek in het centrum door Zeedorper Muzikanten, van 14.00 tot 17.00 uur. r de Lenteklok jes, aanvang 14.30 u Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. examendag voor honden, K.V. Rijnland, van 10.00 tot 14.00 uur op het parkeerterrein Groenoord- hallen. musical: 'My Fair Lady', door Leids Musical Gezelschap 'Pluimage', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in Micro-Theater, Oude Vest. 'Nachtclub Chez Antoine', met Brigitte Kaandorp, aanvang uitvoering van Harmoniekapel 'Crescendo', aanvang 20.00 uur- Vuurtorenplein. optreden Doedelzakorkest The First Haarlem Pipeband, van 14.00 tot 16.00 uur in de Hoofd- Rijnsburg optreden van de formatie 'Po- werplay', in Het Kraaienest, Hof weide. Valkenburg 'Gentleman's Day", gevolgd door barbeque, Valkenburgse Tennisvereniging, aanvang 9.00 Voorschoten concert: pianorecital Frank den Herder, expositie: monoprints en klein plastiek van Tineke Porck- Keuning, aanvang 20.15 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marij kelaan. Warmond creatieve kunstmarkt op het pleintje bij de Pomp, 11.00-16.00 landgoedexcursie Huys te Warmont olv boswachter Spaan der, door Stichting Het Zuidhol lands Landschap, aanvang 14.00 uur bij ingang Herenweg. Wassenaar manifestatie 'De Derde Wereld en het Milieu', door Platform Was senaar en de Derde Wereld, van 10.00 tot 16.00 uur in de Lang straat. bijenmarkt met o.a. tentoon stelling schapenscheren en de monstraties, van 11.00 tot 16.00 uur op het plein van Obdam- school, Van Bellelaan. promenadeconcert door Rien Calis, van 15.30 tot 16.00 uur in de Dorpskerk. ZONDAG 1 JULI Alphen open middag in trum De Wielewaal, 17.00 uur. Katwijk openlucht schaken bij restau- ant De Zwaan, aanvang 14.00 Leiden acheologisch spreekuur voor advies over oude voorwerpen, van 13.00 tot 16.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28. openluchtfestival Folkclub Horus met diverse optredens, te vens optreden kindertheater, van 13.00 tot 17.00 uur in het Thee-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15