Noordwijk Space Expo brengt ruimte op aarde 'Bij mij wordt niet ingebroken' Tuinvijvers en open wateren moeten veiliger 'Druk op Rijnstreek wordt te groot' Badplaats heeft er een 'ster'attractie bij Sproetenbus-campagne heeft volgens artsen weinig effect FNV informeert werknemers bollenteelt over hun rechten ZATERDAG 30 JUNI 199C AMSTERDAM Aanleg en onder houd van open water in wdonwijkj- en. onbeveiligde tuinvijvers en on juist aangeven diepten van meren en plassen beïnvloeden niet alleen de kans op verdrinking, maar ook de afloop ervan. Afgekalfde be schoeiingen, steile taluds en kroos- vorming bemoeilijken het zicht èn het redden van iemand die in het water valt. Dat blijkt uit een onderzoek van de stichting Consument en Veilig heid. Jaarlijks verdrinken 45 kinde ren, van wie zestig procent jonger dan vijf jaar. Daarnaast moeten 200 kinderen en jongeren tot twintig jaar na een (bijna)verdrinking in het ziekenhuis worden behandeld. Hoeveel (bijna)verdrinkingen plaatsvinden waarbij geen medi sche hulp wordt gevraagd, is niet bekend. Verdrinkingen bij peuters en kleuters vinden grotendeels plaats in open water (sloot, vijver, gracht) dicht bij huis. Bij kinderen ouder dan vijf jaar komen verdrinkingen voooral voor in open water verder van huis en in zwembaden. Onder de slachtoffers zijn relatief veel Marokkaanse kinderen, omdat zij pas op oudere leeftijd leren zwem- Uit het onderzoek van Consu ment en Veiligheid blijkt dat leef tijd, geslacht (onder peuters en kleuters verdrinken twee keer zo veel jongens als meisjes), etnische afkomst, zwemvaardigheid en geen toezicht door volwassenen risicof actoren zijn die de kans op verdrin king beïnvloeden. De stichting concludeert dat op korte termijn maatregelen kunnen worden genomen om het aantal ver drinkingen drastisch te verminde ren. Ouders, vooral ouders met een Marokkaanse nationaliteit, moeten voorlichting krijgen over de oorza ken van verdrinkingen en de risi co's die de kinderen lopen. Boven dien zouden er landelijke richtlij nen moeten komen voor gemeen ten, met minimumeisen voor de aanleg en het onderhoud van open water in woonwijken. Tenslotte moet in recreatiegebieden met open water professioneel toezicht en re gelmatige controle komen. LEIDEN/ALPHEN - Industrie en bedrijfsleven in Leiden en de duin- en bollenstreek kijken met steeds gretiger blikken richting Rijnstreek. Daar is nog wat ruim te voor nieuwe vestigingen, zelf moet men bijna overal het bordje 'vol' plaatsen. Met veel moeite zal, waar schijnlijk pas na streekplanwijzi ging, in Voorhout 15 hectare be drijfsterrein beschikbaar komen. Als in het gunstigste geval alle an dere plannen in de duin- en bol lenstreek worden gerealiseerd voor het jaar 2000, dat komt dit in de meest 'magere' variant nog maar tegemoet aan de helft van de uitbreidingsbehoefte van het aldaar gevestigde bedrijfsleven. In Leiden is de situatie niet Leiden en duin- en bollenstreek raken vol minder zorgelijk. Daar is voorlo pig slechts zicht op realisering van een kwart van de behoefte aan bedrijfsterrein. Het Intergemeentelijk Overleg orgaan Rijnstreek (IGOR) heeft bovenstaand verhaal als reactie op een nota van de Kamer van Koophandel verstuurd. Het IGOR, waarin Alphen aan den Rijn en omliggende gemeenten bestuurlijk samenwerken, maakt zich zorgen over deze ontwikke lingen. Men spreekt van een 'ern stige tekortsituatie'. De druk op de Rijnstreek wordt te groot. "De oplossing zal de komende jaren gezocht moeten worden in het ontwikkelen van nieuwe bedrijfs terreinen buiten de Rijnstreek", vindt het IGOR. "De ruimtelijke problemen liggen niet in, maar buiten het Groene Hart". Sprekend over het Groene Hart heeft fyet IGOR er bezwaar tegen, dat de Kamer van Koophandel zijn gebied gemakshalve tot het Groene Hart rekent. "De west grens van het Groene Hart loopt van Leiden naar Amsterdam. Het district van de Kamer van Koop handel valt daar voor een deel dus buiten". Dat heeft consequenties voor het beleid, vindt het IGOR, want het karakter van de Leidse regio met dat van de bollenstreek verschilt wezenlijk met dat van de Rijnstreek en de rest van het Groene Hart. Koningin Beatrix en prins Johan Friso toonden veel belangstelling voor de ruimtevaartmodellen van het Noord- wijk Space Expo Tuinders uit randstad hebben interesse voor Noorden WESTLAND/EELDE - Tientallen tuinders uit het westen van Neder land hebben belangstelling voor verplaatsing van hun bedrijf naar het Noorden. De interesse wordt ge voed door gebrek aan schoon water, arbeidskrachten en land in de rand stad. Jaap Wieringa, voorzitter van de Bloemenveiling in Eelde, be weert dat op grond van een groot aantal gesprekken met bloemente- lers. De bloemenveiling verwacht dat vooral de streek rond Hoogezand- Sappemeer zal uitgroeien tot een tuinbouwgebied van formaat. Ook in Friesland en Drenthe zal de teelt van sierbloemen verder toenemen, voorspelt Wieringa. Verantwoorde lijk daarvoor is, naast de reeks al ge noemde minpunten, onder andere de mineervlieg. Het uit Zuid-Ameri- ka afkomstige insect is bijzonder schadelijk en tot nu toe niet te be strijden. Terwijl de vlieg de tuin ders in het Westen het afgelopen jaar de stuipen op het lijf joeg, is hij in het Noorden nog niet gesigna leerd. "In het Noorden zijn we erg oplettend; we werken hier alleen met schone stekjes in schone kas sen", aldus Wieringa. NOORDWIJK - De gemeente raadsleden die ruim vijfjaar ge leden op een achternamiddag bedachten dat het wel leuk zou zijn als de badplaats Noord wijk een permanente ruimtevaartex positie zou krijgen, mogen trots zijn hun brain-wave. Naast het gebouwencomplex van de ruimtevaartorganisatie Estec in Noordwijk is een prachtig ruim tevaartcentrum - Noordwijk Space Expo - verrezen. NSE werd gisteren officieel geopend door koningin Beatrix. Het 6,2 miljoen gulden kostende project mag er zijn. De initiatiefne mers wilden een tentoonstelling maken waar de ruimtevaart niet al leen zichtbaar maar ook tastbaar is. De tentoonstellingsruimte is vrij donker en heeft door het gebruik van speciale verlichting een heel spannende sfeer. Het gevoel op ont dekkingsreis te zijn wordt nog eens versterkt door de loopgang langs de uitgestalde objecten. De route van de bezoeker voert kruip door sluip door omhoog en omlaag. Doordat vrijwel alle paden voorzien zijn van hellingbanen, kunnen ook rolstoel gebruikers er terecht. Er staan tientallen modellen, re plica's en testuitrustingen opge steld. Blikvanger is het motoren- blok van de eerste trap van een Eu ropese Ariane draagraket. Ook het model op ware grootte van het Eu ropese ruimtevaartstation Colum bus spreekt tot de verbeelding. NSE is een permanente expositie die doorlopend aan de actualiteit wordt aangepast. Ten tijde van lan ceringen of andere belangwekken de gebeurtenissen in de ruimte wor den de bezoekers van de laatste ont wikkelingen op de hoogte gehou den. De eerste speciale tentoonstel ling is vanaf 7 juli, de dag waarop het publiek voor het eerst naar bin nen mag, bestaat uit een groot aan- Alphense slotendeskundige Van Tol waarschuwt voor te lakonieke houding ALPHEN AAN DEN RIJN "Het klinkt lullig, ik weet het, maar je moet het een dief altijd zó moeilijk maken, dat hij naar je buren gaat. Móet hij binnen zijn, dan kómt hij binnen. Des noods dwars door het raam". Rob van Tol verkoopt sloten, maakt sleutels en helpt deuren openmaken als de eigenaar z'n sleutel heeft vergeten. Dage lijks ervaart hij het: voor een knopje op de video hebben men sen meer geld over dan voor een goed slot op de deur. Toch kun je met weinig geld veel sluiten, zegt hij. Alleen, het wordt niet gedaan. "De mensen denken dat er bij hen niet wordt ingebroken. Dat gebeurt altijd bij een ander. Soms komen ze bij mij om een sleutel van een slot dat ik weet niet hoe oud is. Ik zeg dan dat ze beter een ander op deur kunnen zetten. De geijkte smoes is dan: ik doe de knip er op. O, wee als er bij hen wordt ingebroken of in de buurt, dan kan ineens al les. Dan moeten de beste sloten op de deur worden gezet". Rob van Tol heeft zelf een bosje sleutels waarmee hij bij de meeste Alphenaren kan bin nenkomen. Maar hij kent ook .sloten die hij in een ommezien met een kromme spijker opent. Zo nu en dan vragen mensen hem hun huis te inspecteren en te kijken of het voldoende be veiligd is tegen inbraak. On langs had hij een nieuwbouw woning waarin voor duizend gulden aan sloten moest worden aangebracht om het dieven bui ten te houden. "Sloten", zegt Van Tol, "zijn het sluitstuk van de bouw. De goedkoopste wor den gemonteerd. Waarom? De aannemer hoeft er alleen maar voor te zorgen dat de deuren kunnen worden afgesloten. Ver zekeringen stellen er geen eisen aan. Ze komen niet eens kijken als er- een inboedel van een ton staat. Bewoners beseffen trou wens nauwelijks wat ze aan waarde in huis hebben". Verbaasd Mensen staan soms verbaasd te kijken hoe snel Van Tol een deur open heeft. "Als mij dat lukt, moet een geroutineerde dief nog sneller kans zien bin nen te komen. Ik probeer de schade tot een minimum te be perken, een inbreker let daar niet op. Een dief heeft dan wel een hekel aan lawaai en licht, i Tol: "Een inbreker zoekt eerst een uitweg als bij eenmaal binnen is. Hij zal daartoe de knip n de deur draaien waardoor bij ongehinderd naar buiten kan wandelen".(foto Wim Dijkman) maar hij heeft ook haast. Daar om moet het hem zo moeilijk mogelijk worden gemaakt om een woning binnen te dringen". Met een goed slot en sluit- kommen in de deurpost wordt het moeilijk de zaak te forceren. De kosten van zo'n slot zijn nog geen honderd gulden, zegt Van Tol. Zo n slot gaat een heel le ven mee en is betrouwbaar. Duur hoeft overigens niet in alle gevallen voor kwaliteit te staan. "De betrouwbaarheid van dure sloten kan soms heel wat te wensen overlaten. Zulke sloten gaan bij geregeld gebruik niet langer dan tien jaar mee". Moeten sloten niet aan kwali teitsnormen voldoen? Rob van Tol vertelt dat dit aan de prijs ligt. "Er zijn sloten die niet meer dan 0.2 millimeter per pal afwijken. Ja, die zijn kwalita tief goed en praktisch niet na te maken. Maar wijkt de pal een halve tot één millimeter af, dan praat je over een slecht slot dat eenvoudig na te maken is. En, dat is vanzelfsprekend, ook de sleutel. Daarom", zegt hij, "ver koop ik geen goedkope sloten. Daar kan ik niet achter staan. Wat ik in de aanbieding heb is kwalitatief verantwoord. De keerzijde van de medaille is wel dat ik zo nu en dan de opmer king krijg dat de sloten adn de dure kant zijn. En daar blijkt dan weer uit dat de mensen de waarde van een slot niet zien". Oneerbaar Rob van Tol kent de sloten als zijn broekzak. Heeft hij ooit uit louche kringen oneerbare voor stellen gehad? "Daar trap ik niet in", reageert hij fel. "Nee, het is me nooit overkomen. Ik zou me kunnen voorstellen dat iemand met kwade bedoelingen mij belt en zegt dat 'ie zijn huis niet binnen kan. Of ik de deur even wil openmaken. Het zal echter nooit gebeuren want in de meeste gevallen komen deze mensen via de politie of de wo ningbouwvereniging bij mij". Eén keer moest Van Tol de strijd aanbinden met een slot dat als inbraakvrij was geken merkt. Het ging om het slot van een auto. De eigenaar had de sleutel in het contact laten zit ten. Hoewel hij twintig minuten nodig had de deur te openen, was dat 'inbraakvrij' maar een neus voor hem. tal satellietopnamen van de damp kring door de Franse SPOT 1 en 2. Nuttig of niet? "Een maansteen kan de magen van de miljoenen hongerigen in Afrika niet vullen. Waarom zouden we geld op tafel leggen voor kennis over de ruimte als een milieuramp op de loer ligt? Het antwoord is simpel. De ruimtevaart kan oplossingen brengen voor de problemen waar mee we hier op aarde te kampen hebben. Ruimtevaart is van levens belang". Minister J. Andriessen van eco nomische zaken leek in zijn toe spraak ter gelegenheid van de ope ning van de Noordwijk Space Expo de knuppel in het hoenderhok te gooien. Voor velen is de ruimte vaart immers niet veel meer dan een miljarden verslindende 'business'. De minister, wiens departement fi nancieel heeft bijgedragen aan de totstandkoming van het NSE, maakte evenwel duidelijk dat ruim tevaart gewoon moet. "Door de ruimtevaart komen we veel meer te weten over onze planeet en hebben daarmee een instrument in handen om de problemen op te lossen of zelfs rampen te voorkomen". Naar Andriessens mening moet een breed publiek weten wat ruimte vaart te bieden heeft en'het NSE biedt daarvoor een prima gelegen heid. Voor voorzitter van de stichting Noordwijk Space Expo, R.P. Des- sing, is het doel van de Expo "inte resse opwekken voor de technologi sche ontwikkelingen orti ons heen om zodoende zeker jonge mensen te inspireren in relatie tot hun toe komst". De komende week is het exposi tiecentrum alleen toegankelijk voor genodigden, onder wie een groep van 60 astronauten uit de hele we reld die in Nederland aan een con gres deelnemen. Vanaf 7 juli kan het publiek dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur terecht. Op maandag is het NSE gesloten. Testen Gistermorgen werd eveneens door koningin Beatrix de uitbreiding van het testcentrum van de ruimte vaartorganisatie Estec geopend. Het testcentrum heeft nu de be schikking over een Large European Acoustic Facility (LEAC) en een Een van de blikvangers van de ruimtevaarttentoonstelling is het moto- renblok van de eerste trap van een Europese Ariane draagraket. (foto Jan Compact Payload Test Range (CP- TR). In het LEAC worden ruimte vaartuigen akoestisch getest. Bij de lancering is er een heel hoog ge luidsniveau en stroomt lucht met zeer hoge snelheid langs de neuske- gel. Vooraf moet worden getest of het materiaal hiertegen wel bestand De radioverbinding tussen een ruimtevaarttuig en de grond en tus- .sen ruimtevaarttuigen onderling is van cruciaal belang. Bij communi catiesatellieten spreekt dit al hele maal voor zich. In het CPTR kun nen ruimte-omstandigheden wor den nagebootst en kunnen de ver bindingen worden getest voordat het ruimtevaarttuig in de ruimte is geschoten. De uitbreiding van het testcen trum omvat bovendien een uitbrei ding van de ruimte waarin ruimte vaarttuigen worden klaargemaakt om testen te ondergaan. UTRECHT De sproetenbus-cam pagne van vorig jaar op het strand tussen Kijkduin en Noordwijk heeft geen enkel meetbaar effect opgeleverd. Dat constateren de der matoloog dr. F. Rampen en de arts G. Casparie-van Velsen in het blad Medisch Contact. De strandbus is in de zomer van 1989 vier zaterdagen ingezet om mensen voor te lichten over en te onderzoeken op huidkanker. Onge veer 3000 mensen hebben van die mogelijkheid gebruik gemaakt. Bij ongeveer twee procent van hen zijn serieuze aandoeningen vastgesteld. Rampen en Casparie hebben bij de pathologisch-anatomische labo ratoria nagegaan of het aantal gedia- gnostiseerde gevallen van mela- noom (een kwaadaardige huidaan doening) in de desbetreffende regio hoger was dan in dezelfde periode van 1987. Als vergelijkingsjaar was 1988 ongeschikt omdat toen de lan delijke actie 'Zon wijzer' werd ge houden. De sproetenbusactie blijkt vol gens hen geen duidelijke invloed te hebben gehad op het aantal diagno sen. Er was wel een toename, maar die bleef zelfs achter bij de landelij ke stijging. Vergelijkende cijfers over de dikte van de melanomen wijzen er evenmin op dat afwijkin gen dank zij de publiciteit rond de sproetenbus in een eerder - gunsti ger - stadium zijn vastgesteld. Rampen en Casparie concluderen dat het sproetenbus-initiatief geen meetbaar effect heeft gehad op een vroege diagnose van melanomen. Ze vinden dat daar 'ernstig' reke ning mee moet worden gehouden bij het lanceren van een eventuele vervolgactie. Het Integraal Kankercentrum West maakte enkele dagen geleden bekend begin juli de sproetenbus weer op pad te sturen. Er werden vorig jaar 65 mensen voor nader on derzoek doorverwezen en dat is voor het IKW voldoende reden het project te continueren. Overigens gaat het IKW nu wel onderzoeken of door het inzetten van de. sproeten bus het aantal vroegtijdige opspo ringen van huidkanker echt wel toe neemt. DUIN- EN BOLLENSTREEK - On der het motto 'Als je er geen bollen van begrijpt' trekt een 'karavaan' van de voedingsbond FNV de ko mende week door de duin- en bol lenstreek. De vakorganisatie wil op die manier werknemers in de bol lenteelt informeren over hun rech ten. Volgens de FNV is dat geen overbodige luxe. In het verleden is namelijk al herhaaldelijk gebleken dat vooral tijdelijke werknemers vaak te weinig loon en toeslagen ontvangen. De bond bezoekt overdag een aantal bedrijven en campings. Op dinsdag, woensdag en donderdag staat een bus van de voedingsbond 's avonds op het Henri Dunantplein in Hillegom. Werknemers kunnen daar van 18.00 tot 20.00 uur hun loon laten narekenen. Op 8 en 9 augustus herhaalt de Voedingsbond FNV haar actie. - Naar aanleiding van het feest te Maintz ter viering van het 450-jarig jubilé van de uitvin ding der boekdrukkunst, geeft de Londensche „Standard" een hoofdartikel over de quastie of Guttenberg dan wel Laurens Coster de uitvinder is geweest. Het blad erkent de aanspraken der Nederlanders op de eer voor Coster als uitvinder, en het spreekt verder ten gunste daar van, zonder echter een beslis send oordeel uit te spreken. - Smartelijk ongeluk. - Men meldt uit Hanau, in Pruisen, dat een fabrikant uit die stad met zijn eenige kind verdronken is. Het ongeluk gebeurde in het Franzosenloch, een diep water, aldus genaamd omdat in den slag van Hanau, in 1813, vele Franschen daar den dood von den. De zoon was te water ge raakt; de vader sprong hem na om hem te redden, maar beiden kwamen om. - De telephoonlijn van Koude kerk naar Leiderdorp is gereed. Met het plaatsen van de toestel len wordt een aanvang gemaakt en de indienststelling in de eer ste helft van Juli tegemoetge- Vijftig jaar geleden: De gouverneur-generaal van Libye, maarschalk Itala Balbo, is gisteren bij een luchtgevecht boven Tobroek om het leven ge komen. Het door Balbo bestuur de vliegtuig stortte brandend -In den (ffgelopen nacht heb ben Engelsche vliegers hun bom bardementen op Nederlandsch grondgebied voortgezet. Dade lijk na het invallen van de duis ternis ronkten de Engelsche ma chines over Kerkrade. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begaven zich in de schuilplaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vliegtuigen een vijftal bommen uit op de buurtschap Bleijerheide, tenge volge waarvan 13 menschen werden gedood en verscheidene mijnwerkerswoningen werden vernield.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13