TAD LEIDEN Eigenlijk moetje op het hoogtepunt stoppen' Belastingen voor Leidenaar pas volgend jaar fors omhoog FNV wenst boycot van aannemers die sjoemelen met afdracht vakantierechten 'K G niet in problemen' Peurbakkentocht weer traditionele opening van Lakenfeesten Boekje over Leidse galeries samengesteld Boete voor slaan agente Consumentenbond trekt verkeerde conclusies «CHTtWUll s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 JUNI 1990 LEIDEN - De bouw- en hout bond FNV wil binnenkort met de gemeente overleggen om te voorkomen dat nog za ken worden gedaan met aan nemers die sjoemelen met de afdracht van vakantierechten van werknemers. De bouw bond heeft een zwarte lijst op gesteld waarop vier Leidse aannemers staan, volgens de FNV 'notoire wanbetalers'. De bond krijgt regelmatig klach ten van leden voor wie de werkge ver geen vakantierechten heeft voldaan. Ieder bedrijf is verplicht wekelijks ongeveer 180 gulden per bouwvakker te storten in een pot van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid. Elke werknemer heeft daar een eigen rekening waarvan geld kan worden opgenomen bij vakantie, of feestdagen als pasen en kerst. Volgens de FNV verzuimen veel Leidse werkgevers dit geld over te maken. Districtsbestuur der N. Schotanus van de bouw- 'Situatie in Leiden ernstiger dan in andere grote plaatsen' en houtbond noemt de situatie in deze stad 'ernstiger dan in andere grote plaatsen'. "Van de tien rechtzaken die in Den Haag tegen werkgevers worden gevoerd, spe len er zeven tegen Leidse bedrij- De onderaannemers die op de zwarte lijst van de bond staan zijn vooral stratenmakersbedrijven. Het gaat om in totaal vier bedrij ven. Twee ondernemingen zijn onlangs failliet verklaard omdat ze niet meer konden voldoen aan de verplichtingen jegens de werk- Op de lijst staan volgens Schota nus louter kwaadwillende bedrij ven. "Er moet heel wat gebeuren wil je er op komen. Het betreft fir ma's die steeds weer proberen de boel op te lichten of die pas op het allerlaatste moment betalen". Als voorbeeld geeft de districts bestuurder een Leidse firma die onlangs failliet werd verklaard. Om geen vakantierechten te hoe ven betalen veranderde de direc tie de naam van de onderneming in 'Stichting Bevordering Stra- tenmakerij'. Onder het mom dat het hier ging om een opleidings instituut weigerde het bedrijf rechten af te dragen voor het per soneel. De FNV wist de rechter ervan te overtuigen dat het hier een gewoon bedrijf betrof, waar na het bedrijf alsnog moest beta len. Toen dat niet mogelijk bleek, werd het faillissement uitgespro ken. De bond is driejaar geleden een harde campagne begonnen tegen firma's die hun plichten niet na komen. Indien overleg niet snel iets oplevert, stapt de bond na mens de gedupeerde leden naar de rechter met de eis dat de cao bepalingen worden nageleefd. Probleem hierbij is dat de FNV afhankelijk is van een signaal van de leden. Dié wachten volgens Schotanus vaak te lang met het melden van wanbetaling. Een bouwvakker krijgt maandelijks een rekeningoverzicht van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. Hierop staat exact vermeld hoe veel de werkgever aan rechten heeft afgedragen. Indien te wei nig is overgemaakt, moet de be trokkene in de ogen van de dis trictsbestuurder meteen naar de bond lopen. Indien dit niet ge beurt, loopt de vordering tegen de werkgever vaak zo hoog op dat die het geld niet meer kan op hoesten en over de kop gaat. Een ander wapen dat de bond in de strijd heeft gegooid is over leg met potentiële opdrachtge vers van de malafide aannemers. Onlangs zijn hierover afspraken gemaakt met de provincie. Bij aanbestedingen wordt bekeken of de uitvoerder de cao-afspraken wel nakomt. Indien dit niet het geval is, wordt het werk gegund aan een andere aannemer. Het principe dat degene met de laagste prijs de opdracht automa tisch in de wacht sleept, wordt in zo'n geval losgelaten. Schotanus: "Het is immers duidelijk dat som migen alleen zo goedkoop kun nen werken doordat ze rotzooien met de afdracht van rechten". Nu de zaak is geregeld met de provincie, richt de aandacht van de bond zich op de gemeente Lei den. Ook daarmee wil ze afspre ken dat wordt opgelet aan wie de opdracht wordt gegeven. De FNV hoopt hierover binnenkort te overleggen met de verantwoorde lijke wethouders. LEIDEN De voorzitter van het Leidse muziekkorps Kunst Ge noegen, W. Lugthart, ontkent dat zijn vereniging in financiële proble men verkeert. Het korps heeft bij de gemeente een renteloze lening afge sloten van 35.000 gulden, onder meer om een nieuwe materiaalwa gen aan te schaffen. "Die materiaalwagen liet ons de laatste tijd vaak in de steek. Zo kre gen we vorig jaar nog pech op een belangrijk moment, toen we op weg waren naar het Wereldmuziekcon cours in Kerkrade", aldus Lugthart. De voorzitter van het bekende Leid se muziekkorps benadrukt dat zijn vereniging goed draait. "Ik vind niet dat er van financiële problemen sprake is als je investeert in een materiaalwagen". LEIDEN Burgemeester Goe- koop zegt een afspraak op Wim bledon af om in de jury te kun nen zitten. Vorig jaar waren er 25.000 toeschouwers en dit jaar zullen er ook weer zo'n honderd bootjes door de Leidse grachten varen. Dit alles overtuigt orga nisator R. Goed van de brand weer ervan dat de Peurbakken tocht een succes is in Leiden. Donderdagavond worden de Leidse Lakenfeesten geopend met de vijf de Peurbakkentocht, het evene ment dat wel wordt omschreven als de 3-oktoberoptocht op het water. "Eigenlijk zou je op het hoogtepunt moeten stoppen", weet Goed, hoofd van de technische dienst van de brandweer na de successen van de afgelopen jaren. Maar concrete plannen zijn daar nog niet voor: ''Er wordt weieens over gepraat, maar verder wil ik daar eigenlijk niets over zeggen". Goed is vanaf het begin betrok ken bij de organisatie van de Peur bakkentocht. Het idee daarvoor ontstond bij brandweerlieden, die in 1985 deelnamen aan een dergelijk evenement in Amsterdam. "We hadden een blusboot omgebouwd tot een huisje en sleepten dat ding mee achter een wagen over de rijks weg naar Amsterdam. Een vreselij ke toestand was dat, maar het was ook verschrikkelijk leuk. We heb ben toen gezegd: Dat kan in Leiden ook, we hebben hier ook grachten en in feite gebeurt daar veel te wei nig mee". Peuren Ook om te laten zien 'dat we als brandweer ook voor andere dingen van dienst kunnen zijn, dat we niet alleen die mannen met die helmen zijn die branden blussen' wilde de Leidse brandweer de organisatie wel op zich nemen, aldus Goed, die benadrukt dat de brandweermen sen er veel vrije tijd in steken. Om dat 'peuren', het vissen op paling, een echte Leidse aangelegenheid Uitgave van WV LEIDEN - De WV heeft een nieuw boekje samengesteld over Leidse galeries. Daarin wordt infor matie gegeven over instellingen die zich hoofdzakelijk bezighouden met de verkoop van kunst. In de uit gave is een routebeschrijving opge nomen langs de galeries. Het boekje wordt woendag 4 juli gepresenteerd in De Waag. Daar wordt dan ook in het kader van de Leidse Lakenfeesten een tentoon stelling gehouden waarop alle Leid se galeries zich presenteren. De gids wordt dan overhandigd aan cul tuurwethouder Van Dongen. Voor het boekje heeft de gemeen te Leiden een subsidie van 2000 gul den beschikbaar gesteld. "Als ge meente doen we bijna niets aan de galeries, terwijl we de aanwezigheid daarvan van belang achten voor de stad. Vandaar dat we geld voor de uitgave van dit boekje hebben uit getrokken. Drie jaar geleden is ook een dergelijk boekje gemaakt, maar er verandert zoveel, dat dat nu niet meer bruikbaar is", aldus A. van der Ree van de directie culturele zaken. Woensdag wordt overigens ook een boekje gepresenteerd over be graafplaats Groenesteeg, waar on der meer het graf ligt van de moeder van Vincent van Gogh. In het begin was het nog een klei ne tocht, met ongeveer veertig vaar tuigen. Maar vorig jaar, het hoogte punt tot nu toe, waren honderd scheepjes te zien en stonden 25.000 mensen langs de kant. "De stad zat -helemaal dicht, het was ook prach tig weer", kijkt Goed met plezier te rug. Maar er waren toen ook kritische geluiden te horen. Mensen vonden dat veel bootjes niet meer dan va rende reclamezuilen waren. Lo gisch, vindt Goed dat. "Als je iets leuks wilt maken, kost dat toch al gauw drie-, vierhonderd gulden. En ik kan me best voorstellen dat er mensen zijn die dat bedrag niet uit de huishoudportemonnee willen halen. Als de bakker om de hoek dan bereid is om een paar honderd gulden ervoor uit te trekken, dan is het begrijpelijk dat die ook wil dat zijn naam is te zien". Kookpot "Er zijn", is zijn ervaring, "altijd maar een stuk of tien inschrijvingen die er écht uitspringen, en daaron der worden dan ook de prijzen ver deeld". Goed herinnert zich bij voorbeeld nog de kookpot met dan sende negers erom heen waarmee de Warmondse brandweer succes oogste. En de brandweerwagen die hydraulisch beweegbaar was, waar mee een bedrijf zich vorig jaar pre senteerde. "Het brandweerkorps uit Ter Aar deed een keer mee met een echte peurbak, met palingen en een rookton", noemt hij nog een an dere opvallende deelnemer. Goed is blij dat dit jaar ook Reme- di meedoet. Deze werkgroep voert al enige jaren acties voor een zie kenhuis in het Ghanese Wenchi. De brandweer stelde al eens een ambu lance en een Landrover beschik baar voor het ziekenhuis, en via het ministerie van binnenlandse zaken heeft de Leidse brandweer de be schikking gekregen over negen aanhangers met dieselmotoren om water te verpompen. Die werden voorheen gebruikt door de Bescherming Bevolking (BB). "Er worden twee monteurs uit Ghana hier opgeleid, zodat ze ermee overweg kunnen. We vinden het leuk dat de werkgroep tijdens de tocht de aandacht kan trekken". Veiligheid Er varen niet alleen deelnemers mee. Veel aandacht wordt besteed aan de veiligheid. De Noordwijkse reddingsbrigade vaart mee met twee boten en brandweerkorpsen uit de omgeving zorgen voor boten en voor duikers. Ook de politie is met een boot aanwezig op het water. "Om de zoveel boten vaart een boot met redders", vertelt Goed. Overi gens varen ook diverse schepen mee waarop muziekgezelschappen voor een vrolijke noot zorgen. Goed hoopt dat de rijkspolitie in Warmond met een speedboot aan wezig kan zijn. Dit vooral om ervoor te zorgen dat andere speedboten niet voor overlast zorgen. "Er zitten een paar deelnemers bij die met kin deren komen. Die beelden bijvoor beeld een sprookje uit. Het kan echt niet dat die speedboten dan met een vaart van 40 kilometer per uur voor bij racen. Daar komen ongelukken Vorig jaar werd het plan bedacht om speedboten tijdens de tocht uit de Leidse wateren te weren, maar de uitvoering van dat idee stuitte op problemen, weet Goed. "Een weg zet je nu eenmaal gemakkelijker af dan water". Hij gaat ervan uit dat de mensen 'gewoon doen'. "We heb ben geen enkel probleem met speedboten, als de bestuurder maar aan de snelheid denken zodat geen gevaarlijke situaties ontstaan. Ik ga ervan uit dat mensen dat machoge drag achterwege laten". Goed hoopt ook dat het publiek zich dit jaar wat meer verspreid zal Uiteraard vaart de Leidse brandweer dit jaar ook 1 schilden, een groot zeil en een drakenkop die omhoog twaalf meter lange vaartuig. DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter heeft een 38-jarige Leidenaar gisteren een boete opge legd van 500 gulden. De man had een agente tegen de keel geschopt. Ook kreeg de dader een voorwaar delijk celstraf van twee weken op gelegd. De man had de agente geslagen toen deze hem in juli van het vorige jaar aanhield voor een bloedproef De officier van justitie vond een boete en voorwaardelijke gevange nisstraf op zijn plaats 'omdat de da der weinig berouw toont'. De Leidenaar had laten weten het 'zwaar overdreven te vinden dat er over zo'n ogelukje zoveel ophef is gemaakt. De agente zal tijden haar opleiding toch ook wel eens tegen de grond zijn gesmakt?' Dodelijk ongeval WASSENAAR - Een 65-jarige Haagse vrouw is gisteravond in Wassenaar dodelijk verongelukt. Zij reed omstreeks 20.50 uur op het fietspad van de Groot Hasebroek- seweg, toen zij ter hoogte van de golf- en countryclub werd aangere den door een 16-jarige bromfietser uit Wassenaar. De vrouw viel en kwam met haar achterhoofd op het wegdek terecht. Zij overleed ter plaatse. De politie van Wassenaar tast nog in het duister omtrent de precieze toedracht van het ongeval. Zij roept getuigen op zich te melden (tel. 01751-19244). Informatie-avond sociale vernieuwing in Pancras-'West LEIDEN In buurthuis De Pan- crat wordt op donderdag 5 juli een informatie-avond over sociale ver nieuwing gehouden. Bewoners van de wijk Pancras-West en het Heren- singel/Zijlsingelgebied kunnen ant woord krijgen op de vraag wat soci ale vernieuwing voor hen betekent en welke veranderingen er in de wijk zijn te verwachten. Op de informatie-avond zijn ook ieer mee. ur is een plat vikingschip gemaakt met een zestal de wethouders Walenkamp, Van i omlaag kan. Onderbrandmeester H. Dirksen staat bij het Dongen en De la Mar aanwezig (foto Jan Holvast) Aanvang: 20.30 - Er is gisteren een bijzonder wespennest aangetroffen in de portiek van een woning aan De Bleek. Politiewoordvoerder D. Graveland denkt dat het gaat om Noorse wespen, die zeer zelden in Nederland worden aangetroffen en enkele jaren geleden een nest bouwden bij het volkstuincomplex aan de Nachtegaallaan. "Het zijn vrij langwerpige beestjes, dus ik denk dat het weer Noorse wes pen zijn", zegt Graveland. Volgens hem leveren de dieren geen enkel gevaat; op, zolang bijvoorbeeld niet met stokken tegen het nest wordt geslagen. "Als ze met rust worden gelaten, dan is er niets aan de hand. Dan bouwen ze ge woon door aan het nest", aldus Graveland. Volgens hem gebeurt het zelden dat wespen hun nesten bouwen in de bui tenlucht. Wat er met het nest gaat gebeuren, was gisteravond nog niet be kend. (foto Jan Holvast) opstellen. Normaal staan de meeste mensen bij de Aalmarkt en de Apo- thekersdijk. "Maar de tocht gaat ook via de de Nieuwe Rijn en He rengracht. Als mensen daar gaan staan kunnen ze het beter zien dan wanneer ze tien rijen dik staan en bovendien is het voor de deelne mers ook leuker als overal publiek staat", aldus Goed. Brinkman De jury bestaat dit jaar uit burge meester Goekoop, brandweercom mandant Mark en waarschijnlijk uit voorzitter Brinkman, CDA-fractie- leider in de Tweede Kamer. Geld om bijvoorbeeld bekende zangers uit te nodigen is er niet, vertelt Goed. De financiën vormden dit jaar toch al een probleem want de Noordwijkse sponsor Huis ter Duin besloot zich terug te trekken na de grote brand begin dit jaar. Ook een andere sponsor haakte af. Het Evenementenfonds, dat de Lakenfeesten organiseert zal nu het grootste deel van de kosten moeten betalen. Verder zijn er twee bedrij ven die er geld instoppen. "We doen het wat goedkoper dan vorig jaar. Deelnemers krijgen één consump tie in plaats van twee consumpties, de genodigden drinken geen bier uit een glas maar uit een plastic be ker en we hebben nu geen video- ploeg ingehuurd. Verder hebben we geen stickers en buttons laten maken en de oorkondes zien er wat eenvoudiger uit. Met die kleine be zuinigingen komen we wel redelik uit", denkt Goed. De kosten van de tocht bedragen ongeveer tienduizend gulden, schat hij. "Daar zit dan ook 1500 gulden prijzengeld in en ook de huur van het parkeerterrein aan de Beesten markt. Daarvoor moeten we de ge meente betalen en dat vinden we niet leuk, nee". Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - "De inwoners van Leiden kreunen dit jaar waar schijnlijk het hardst. De stij ging van het tarief is daar het hoogst", zo meldt de Consu mentenbond in de consumen tengids van deze maand over de onroerend-goedbelasting. Uit het onderzoek blijkt dat de tarieven voor de huizenbe lasting het meest zijn geste gen in Leiden. Maar wat de bond vergeet is dat de burger niet alleen betaalt voor de waarde van zijn onroerend goed. De werkelijke cijfers over 1990 wijzen uit dat de Leidenaar min der slecht af is dan de Consumen tenbond suggereert. De belas tingaanslag voor het onroerend goed steeg in Leiden voor gebrui kers van woningen met iets meer dan 24 procent en voor eigenaren met een kleine 12 procent. En dat klopt, maar in de praktijk blijkt geen enkele belastingaanslag zo sterk gestegen. Gelijktijdig met de verhoging van de huizenbelasting verlaagde de gemeenteraad van Leiden het lozingsrecht dat eigenaren moe ten betalen en het reinigingsrecht dat door de gebruikers van wo ningen wordt betaald. De verla ging was zo fors dat voor mensen die in de goedkopere woningen wonen de lasten zelfs daalden. Huurders van de goedkoopste woningen betaalden drie procent minder, eigenaar/gebruikers zo'n 1,5 procent Natuurlijk zijn er ook vele Lei- denaars die dit jaar meer betalen dan voorgaande jaren. En die ver hoging kan oplopen tot maximaal 13 procent. Het gaat dan om men sen die een huis huren, dat een ge taxeerde waarde heeft van 240.000 gulden. De getaxeerde waarde is overigens in Leiden al tijd lager dan de werkelijke waar- de van een huis. De grootste groep Leidenaars, mensen die een huis bewonen of bezitten met een waarde die vari eert tussen de 60.000 en 90.000 gulden, betaalt dit jaar tussen de anderhalf en zes procent meer. En dat is heel wat anders dan wat de Consumentenbond suggereert. Door alleen de verhoging van de onroerend-goedbelasting te to nen wordt een eenzijdig beeld ge schetst. Dat beeld doet afbreuk aan de wijze waarop het Leidse gemeentebestuur tot nu toe elk jaar de belastingmaatregelen vaststelde. Eigenlijk komt de mededeling van de Consumentenbond een jaar te vroeg. Dit jaar valt het nog mee met de lastenverzwaring voor de Leidse burger, maar vol gend jaar is dat wel anders. Het begint al op 1 september als de verhoging van de reinigingsrech ten wordt ingevoerd. Per maand gaat elk gezin 5,50 gulden meer betalen om de extra kosten van de sluiting van de vuilverbran ding te betalen. Dat kost per jaar 70 gulden. Per 1 januari komt daar nog eens een forse verhoging van de onroerend-goedbelasting bij van ruim dertien procent: elf procent is nodig om het tekort in de be groting op te vangen en nieuw be leid te betalen, de rest is het ge volg van de algemene prijsstij- ^Hoewel mensen met een mini- muminkomen de mogelijkheid hebben om kwijtschelding te wa gen van belastingen, zal de over grote meerderheid van de Leidse huishoudens volgend jaar voor het eerst worden geconfronteerd met een forse lastenverzwaring. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11