'Doorbraak' op conferentie mensenrechten Bush wil Warschaupactlanden niet-aanvalsverklaiing geven Dolfijn dreigt uit te sterven 'Meer partijen nodig in Polen Litouwen schort debat over onafhankelijkheid weer op Yoedselrellen Zambia bedreiging voor Kaunda Shamir houdt vast aan voorwaarden vredesoverleg VRIJDAG 29 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent John Versleijen KOPENHAGEN De 35 landen die deelnemen aan de CV- SE-conferentie over de mensenrechten hebben gisteren in Kopenhagen overeenstemming bereikt over een slotverkla ring, waarin de landen de bases voor de democratische rechtstaat, individuele vrijheden en rechten voor minder heden garanderend. Over het afschaffen van de doodstraf bereikten de landen geen akkoord. De verklaring wordt vandaag ondertekend, waarna de conferentie wordt geschorst tot vermoedelijk eind volgend jaar in Moskou. "De overeenstemming betekent terug te lezen viel in de slotverkla- LONDEN (UPI) - Elk jaar worden meer dan een half miljoen dolfijnen uitgemoord door commerciële vis sersvloten. Vijfenzestig soorten zijn al bijna verdwijnen. Drastische maatregelen zijn nodig om te voor komen dat de dolfijnen helemaal uitsterven. Deze cijfers melt het milieu-on derzoeksbureau EIA in Londen in een vandaag verschenen rapport, getiteld "De wereldoorlog tegen de Kleine Walvisachtigen". "Deze' schatting is nog zeer voorzichtig. Met het aantal niet-geregistreerde moorden kan het aantal verviervou digd worden", aldus het bureau. Voorzitter Allan Thornton: "We raakten verbijsterd van de aantallen tijdens ons onderzoek werden gecontronteerd. Toen we met het onderzoek begonnen had den we geen idee dat het probleem zo groot zou zijn". Het probleem van een half mil joen dode dolfijnen is zo ingrijpend omdat deze en andere walvisachti gen (waaronder bruinvissen) zich slechts twee keer per jaar voort planten, zo staat in het rapport te le- Geen enkel internationaal voor schrift beschermt momenteel de dieren. Het milieu-bureau pleit daarom voor vangstquota en een volledig verbod op de jacht op de bedreigde soorten. Het bureau zal de kwestie voorleggen aan de inter nationale walviscommissie die vol gende week in Nederland bijeen komt. In het rapport worden Japan, Tai wan, Zuid-Korea, Mexico, Peru en Sri Lanka genoemd als landen die zich het meest schuldig maken aan de dolfijnénmoord. Deze landen, sa men met Frankrijk, Denemarken en Chili, hebben tot nu toe elk voor stel verworpen dat pleit voor een bescherming van de dolfijnen. Ne derlandse vissers doden volgens het IEA jaarlijks hooguit enkele tientallen dolfijnen. Volgens Thornton doden Japanse vissers jaarlijks 100.000 walvisachti gen. Peru is een 'goede' tweede. Dit land neemt er elk jaar 50.000 voor zijn rekening. Thornton: "Het is moeilijk aan te geven hoe ernstig de situatie is. Vaak beseft men pas dat er een probleem is op het moment dat de soort al bijna volledig is uit geroeid". Het rapport verschijnt aan de vooravond van een conferentie in Nederland, waar leden van de Inter nationale Walviscommissie zich buigen over maatregelen ter be scherming van de diersoort. internationale doorbraak 1 ring, beperkte zich tot twee punten. het CVSE-proces", zegt de Neder- "Allereerst worden de mensenrech- landse delegatieleider Max van der ten nu ook bij een staat van beleg Stoel. "Op de top scheidden we zonder lijk akkoord. Daarom dit e Parijs gerespecteerd. Daarnaast vinden ont zettend belangrijke stap. Eigenlijk alternatieve dienstplicht zijn dit document het belangrijkste akkoord in het CVSE-kader sinds de slotakte van Helsinki in 1975". In de slotverklaring verplichten de deelnemende landen, de Europe- vindt in de slotverklaring. Dat is vooral voor landen als Grieken land moeilijk te accepteren", onder streept Van der Stoel. In het ontwerp-akkoord was ook b staten (behalve Albanië) alsmede het recht opgenomen om dienst- Canada en de Verenigde Staten, zich onder meer om vrije verkiezin gen te houden in een meer-partijen- stelsel. Ook de scheiding van partij Op het vlak van de rechten staat en de juridische rechten minderheden, vooral belangrijk i van burgers worden gegarandeerd. Tegelijkertijd ondertekenen de sta ten ook de vrijheid van meningsui- Oost-Europa, maar ook in Grieken land, is enige vooruitgang geboekt op de conferentie. Het slotdocu- ting, geloofsvrijheid en het recht ment schrijft voor dat etnische be- zich te verenigen, te organiseren volkingsgroepen niet mogen en te demonstreren. "Dat nu ook de Oosteuropese lan den zich gebonden hebben deze principes in de praktijk te brengen, weerspiegelt in feite de revolutio naire veranderingen die zich in dat deel van Europa hebben voltrok ken", aldus Van der Stoel. "Vooral de constructieve houding van de Sovjetunie is mij opgevallen". Rond de afschaffing van de doodstraf bereikten de landen geen akkoord. De 35 staten onderschrij ven wel "een afschaffing nader te overwegen". De Nederlandse inbreng, die ook den gediscrimineerd en hun eigen identiteit kunnen beleven. Ook wordt het-onderwijs in de eigen moedertaal gegarandeerd. Over het recht van etnische be volkingsgroepen tot zelfbeschik king én zelfbestuur werd geen over eenstemming bereikt. Vooral Bul garije en Griekenland wilden niet accepteren dat hun minderheden in hun eigen taal klachten naar hun hoofdsteden konden sturen. De Balkanstaten hebben op dit gebied een voorbehoud gemaakt in de slot akte, dat daardoor op het nippertje werd gered. WENEN (AFP/DPA) De leider van het Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren verklaard dat het in stromingen verdeelde vak verbond beter uiteen kan vallen zodat diverse politieke partijen kunnen ontstaan en om een terugval van de democratische revolutie in Polen te voorkomen. "Eén van de grootste bedreigingen voor opkomende democratieën is de terugkeer van nieuwe machtsmonopolies op de ruïnes van de oude regi mes", hield Walesa zijn gehoor voor. "Dergelijke monopolies zijn van natu re slecht, zelfs als hun leiders met de beste bedoelingen eraan beginnen". Hij waarschuwde verslaggevers hij ervoor de ontwikkelingen in Polen niet met westerse maatstaven te meten. "Voor het pluralisme, dat u al hebt, hebben wij in Polen misschien nog vijftig jaar nodig". In de leiding van Solidariteit, het vakverbond dat met zijn acties in de ja ren tachtig tegen het communistische regime de weg vrijmaakte voor de mocratische verkiezingen, zijn grote geschillen aan de dag getreden over de te volgen koers. Afgelopen zondag traden 63 vooraanstaande leden van Solidariteit uit Walesa's Burgercomité, dat de opmars van Solidariteit be geleidde. Het was de perste scheuring binnen de beweging. Walesa staat in Polen aan kritiek bloot dat hij met zijn oproepen tot versnelling van de de mocratisering de al moeilijke overgang naar een markteconomie in de wie len rijdt. Hem wordt ook machtsbelustheid en despotisme verweten. Bosbranden in de VS LOS ANGELES (Rtr) - Bij bosbran den in het zuidwesten van de VS, die in een aantal gevallen zijn aan gestoken, zijn al vijfhonderd huizen verwoest. Het zwaarst getroffen is het zuiden van Californië. Onder meer in de buitenwijken van Los Angeles zijn kapitale villa's en bui tenverblijven in de as gelegd. Dui zenden mensen zijn geëvacueerd. Bij de brandbestrijding zijn inmid dels zes brandweerlieden om het le ven gekomen en meer dan dertig ge wondgeraakt. Californië zucht ook nog onder een hittegolf. Mijnwerkers in Oekraïne staken tegen Ryzjkov MOSKOU (UPI/AFP) - Vertegen woordigers van mijnwerkers in de Oekraïne hebben gisteren besloten op 11 juli een staking te houden om de eis tot aftreden van de Sovjet-re gering van premier Nikolaj Ryzjkov kracht bij te zetten. De Sovjet-televisie meldde gister avond dat de mijnwerkers, verte genwoordigers van 25 steden in het Donbass-bekken, een resolutie heb ben aangenomen voor een "politie ke staking" van 24 uur. De Confederatie van de Arbeid, waarin onafhankelijke vakbonden samenwerken, eist het aftreden van de Sovjet-regering, nationalisering van goederen van de communisti sche partij, en een einde aan alle pri vileges van de partij binnen de in dustrie. De mijnwerkers zijn teleur gesteld dat de regering de beloften niet nakomt waarmee vorig jaar een eind kwam aan de nationale sta king. Hen was salarisverhoging toe gezegd, verbetering van de levens omstandigheden in het gebied, maar ook groter zelfbestuur van de mijnen. MANILA - Een soldaat houdt in de Fi lippijnse hoofd stad Manila 21 guerrillero's van het commu nistische Nieu we Volksleger onder schot. Ze werden gisteren tijdens een rouwmars voor een vermoorde kameraad gear resteerd omdat zij 'subversieve teksten' mee droegen. De NPA wordt ver antwoordelijk gehouden voor tientallen aan slagen op poli tiemensen en militairen in Manila. De mili tairen schoten tijdens de actie twee NPA-men- sen dood, vol gens het leger omdat de arres tanten verzet bo den. (foto AFP) Van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU Voor de tweede keer deze week heeft het Litouwse parle ment een debat over opschorting van de onafhankelijkheid uitge- hebben losgemaakt, hebben giste ren in Riga het komende Sovjet partijcongres opgeroepen "histori sche genoegdoening" te schenken aan de Baltische volkeren. De inlij ving van de republieken in de Sov- steld. Dat gebeurde gisteren nadat jetunie door Stalin wordt de Litouwse premier Prunskiene een pleidooi had gehouden voor een vergelijk met het Kremlin. De Litouwse premier probeerde De hervormingsplannen die de het parlement te overtuigen dat be- leiding van de Sovjet-communisti- r Lysenko van het Democratisch al doen. Onderhandelen staande 28ste partijcongres i terugtocht, danks de oproep tot eenheid MB Suriname De Surinaamse legerleiding heeft hoegenaamd geen interesse in poli tieke macht, heeft legerleider Bou- terse gisteren in een open brief aan president Ramsewat Shankar laten weten. Bouterse schreef de brief naar aanleiding van een eis van sta kende vakcentrales aan de regering, voor een duidelijk beleid "naar het leger toe om misstappen te voorko- Barry Marion Barry nam nog twee trekjes van een met "crack"-cocaïne gevul de pijp, toen FBI-agenten de hotel kamer waar hij verbleef binnenvie len. De videofilm met deze beelden was gisteren het belangrijkste be wijsstuk in het proces tegen de bur gemeester van Washington wegens drugsmisdaden. Op de film is te zien dat de burgemeester Moore 20 dollar geeft om crack te kopen van een andere hotelgast, in werkelijk heid een FBI-agente. Cameroun President Paul Biya van Cameroun heeft gisteren een groot aantal poli tieke hervormingen afgekondigd, inclusief de invoering van een meerpartijenstelsel. Biya kondigde de veranderingen aan een week na dat de Franse president Mitterrand had gezegd dat alle hulp aan voor malige kolonies voortaan afhangt van democratische veranderingen. India/Pakistan India en Pakistan gaan 18 en 19 juli besprekingen voeren over hun con flicten rond de Indiase deelstaat Kashmir. Dit heeft een regerings woordvoerder gisteren in de Pakis taanse hoofdstad Islamabad ge zegd. Volgens de zegsman willen de delegaties de diepere gronden van hun spanningen ter sprake bren gen. Ozon India zal niet toetreden tot het ver drag der bescherming van de ozon laag als het Westen geen verdere toezeggingen doet voor hulp aan de Derde Wereld. China heeft inmid dels duidelijk gemaakt zich wel aan te willen sluiten bij het zogeheten Protocol van Montreal. De op de ozon-conferentie in Londen aanwe zige landen spreken over een totaal verbod op onder meer cfk's in het jaar 2000, met een uitloop van tien jaar voor de Derde Wereld. Doden in Medellhi door bomaanslag MEXICO-STAD (GPD) - Door ont ploffing van een autobom nabij het hoofdbureau van politie, niet ver van het centrum van de stad, zijn gisteren in de Colombiaanse drugs- stad Medellfn minstens 14 doden en 30 gewonden gevallen. Vrijwel tege lijkertijd ontmantelde de politie een tweede voertuig dat was volge stouwd met 150 kilo dynamiet. De explosie kwam precies op het moment dat kolonel Hugo Pedrero werd beëdigd als de nieuwe com mandant van de gemeentepolitie in de stad. De autoriteiten gaven on- middelijk de cocaïnemafïa van Pa- blo Escobar, het zogeheten Medel- linkartel, de schuld voor de aanslag. Hij beschuldigde de drugsbaron nen van een nieuw offensief tegen de politiemacht. Sinds de presidentsverkiezingen van een maand geleden gewon nen door de liberaal Cesar Gaviria gaat niet alleen Medellfn, maar heel Colombia gebukt onder een nieuwe golf van geweld. Volgens de politie zijn er in de eerste helft van dit jaar 10.488 mensen vermoord. De Westduitse bondskanselier Kohl, gesteund door de Franse pre sident Mitterrand, deed hiertoe af gelopen week tijdens de EG-top in .WASHINGTON (GPD) De Ame- Navo-landen eens kan worden. De rikaanse president Bush is bereid Amerikaanse president zegt verder, voorstel te doen een niet-aanvals- verklaring ten opzichte van de War- schaupact-landen uit te geven. In een interview met journalisten van enkele Westeuropese kranten zegt Bush dat hij niet zover wil gaan een formeel niet-aanvalsverdrag te tekenen. Dat werd tijdens de laatste top tussen Bush en Gorbatsjov ge suggereerd door de Sovjet-leider. Maar Bush vindt dat hij wél de plicht heeft de Sovjetunie ervan te overtuigen dat het Navo-bondge- nootschap geen enkele bedreiging vormt. Vandaar het voorstel voor een niet-aanvalsverklaring, die in de geschiedenis van de Navo geen precedent heeft. Het voorstel is vooral bedoeld om het Gorbatsjov makkelijker te ma ken akkoord te kunnen gaan met een Navo-lidmaatschap van een verenigd Duitsland. De Sovjetunie heeft zich tot nu toe tegen deze ge dachte verzet. Een tweede manier waarop de VS wil bereiken dat het Navo-lidmaatschap van Duitsland voor de Sovjets aanvaardbaar is, is door afspraken te maken over de omvang van de in Duitsland gele gerde Amerikaanse troepenmacht. Bush zegt in het interview ervan overtuigd te zijn dat hij het daarover met de Sovjets en de Europese Brussel een voorstel. De hulp zou mede bedoeld zijn om Sovjet-leider Gorbatsjov in het zadel te houden. Dat laatste argument maakt op Bush al helemaal geen indruk. "Ik vind niet dat de kwestie van econo mische hulp aan de Sovjetunie moet worden verbonden aan het lot lement. Binnen van president Gorbatsjov. Daarover moeten de Sovjets zelf beslissen", aldus Bush. kelijkheid", aldus Prunskiene. De leiders van de communisti sche partijen in Estland, Letland en Litouwen, die zich van Moskou Roemeense premier kondigt economische hervormingen aan BUKAREST (AP) - De Roemeense premier Petre Roman heeft gisteren zijn nieuwe kabinet gepresenteerd en een pleidooi gehouden voor radi cale economische hervormingen in zijn land. Het parlement keurde la ter op de dag het regeringsprogram ma goed. In Brasov gingen enkele duizenden arbeiders de straat op om voor drastischer hervormingen te demonstreren. In de 23 leden tellende Roemeen se regering, die voornamelijk uit technocraten bestaat, zitten slechts enkele ministers uit het oude inte rim-kabinet. "De huidige staat van de econo mie kan alleen worden overwonnen door radicale hervormingen, die met snelle passen moeten worden uitgevoerd", zo zei Roman tijdens een gezamenlijk zitting van de bei de kamers van het Roemeense par- maanden krijgt het parlement een eerste pakket hervormingsmaatregelen voorge legd. echte onafhan- Sovjet-president Michail Gor- splitsing zal uitlo pen. Het Platform heeft slechts steun van 100 van de 4700 gedelegeerden naar het partijcongres, maar naar men aanneemt is de steun voor de beweging in de gelederen van ge wone partijleden veel groter. Lysenko zei dat de beweging zich zou inzetten om op het congres aan het woord te komen. Als dat niet lukt' is de kans groot dat een split sing binnen de partij ontstaat of be sloten wordt een nieuwe partij op te richten, aldus Lysenko. ANC: snel overleg over wapenstilstand JOHANNESBURG (AP) - Het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) en de Zuidafrikaanse regering zouden binnen afzienbare tijd overleg kun nen beginnen over een wapenstil stand, zo heeft Joe Slovo, een voor aanstaande ANC-leider en hoofd van de Zuidafrikaanse communisti sche partij, donderdag verklaard. Slovo zei dat dergelijk overleg zou kunnen beginnen zodra de kwestie van de terugkeer van 20.000 ANC-ballingen naar Zuid-Afrika en de vrijlating van 3.000 activisten is geregeld. JERUZALEM/CAIRO (AP) - De Is raëlische premier Yitzhak Shamir hééft in een brief aan de Amerikaan se president George Bush voorge steld dat de leden van een Palestijn se delegatie naar voorbereidend vredesoverleg, op individuele basis gekozen moeten worden. De Israëli sche radio meldde dat Shamir in zijn brief echter ook nogmaals dui delijk heeft gemaakt dat gedepor teerde Palestijnen of Palestijnen uit Oost-Jeruzalem niet in zo'n delega tie mogen worden opgenomen. De Amerikaanse minister .van buitenlandse zaken James Baker had voorgesteld ook deze Palestij nen in de delegatie op te nemen. Dit voorstel was onderdeel van zijn ini tiatief om Palestijnse en Israëlische vertegenwoordigers voorbereidend overleg te laten voeren in de Egypti sche hoofdstad Cairo. De VS hebben voorzichtig op de brief gereageerd. Minister Baker van buitenlandse zaken zei gisteren dat meer tijd nodig is om de brief grondig te bestuderen. Volgens hem leek de brief geen definitieve afwijzing in te houden van het Ame rikaanse vredesplan voor het Mid den-Oosten. De Egyptische president Hosni Mubarak zei gisteren dat de VS en Egypte zich beraden over een me thode om de onlangs opgeschorte dialoog tussen Washington en de PLO weer op gang te brengen. De Egyptische minister van buiten landse zaken Esmat Abdel-Meguid heeft eerder deze week in Washing ton' over deze kwestie gesproken met zowel Bush als Baker, aldus Mubarak. De voorzitter van de subcommis sie voor buitenlandse hulp van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft Israël gewaarschuwd dat de Amerikaanse hulp aan dat land op de tocht kan komen te staan als de bouw van nederzettingen in de Gaza-strook en op de Westelijke Jordaanoever niet wordt opge schort. JOHANNESBURG - Op 24 okto ber verleden jaar was Zambia 25 jaar onafhankelijk. In de meeste ex- kolonieën is dat aanleiding om op elk plein en podium de verworven heden van de zelfstandigheid te be zingen, maar de burgers van Zam bia kregen te horen dat ze nog een jaartje moesten wachten. President Kenneth Kaunda legde hen uit dat het land al zijn geld nodig had om de economische crisis het hoofd te bieden en dat het aanhalen van de buikriem beter bij de situatie paste dan het afsteken van vuurwerk. Zijn gehoor moet het betoog gela ten hebben aangehoord, want, zoals een bezoek aan de hoofdstad Lusa ka snel duidelijk maakt, er valt al ja ren niets te vieren in Zambia. De voedselrellen die deze week plaatshadden, mogen de president overvallen hebben, onverwacht wa ren ze niet. Het was een oplaaien van de wanhoop en woede, die al ja renlang smeulen. De aanleiding van het oproer, de verdubbeling van de prijs van mais, het basisvoedsel van de Zambianen, was weinig meer dan de vonk die hetVuur deed op vlammen. Zambia is in veel opzichten het voorbeeld van een door de natuur rijk bedeeld land, waar bijna alles is misgegaan, wat mis kon gaan. De economie verkeert sinds 1975 in een permanente crisis. Hét land is vrij wel volledig afhankelijk van zijn be langrijkste export-produkt, koper, en toen in 1975 de koperprijzen in stortten, kreeg de economie klap- President Kenneth Kaunda: mikpunt pen die het land nooit te boven is ge komen. De regering was, om het fnild uit te drukken, nogal onverstandig om gesprongen met haar koperrijk dom. De inkomsten werden niet ge bruikt om het draagvlak van de eco nomie te verbreden, maar opge slorpt door een gestaag uitdijend overheidsapparaat. De grond in Zambia is de droom van elke boer, maar in de ontwikkeling van de 'Referendum meerpartijen-stelser LUSAKA (AP) - President Kaunda van Zambia zou vandaag een datum aankondigen voor een referendum waarbij de bevolking zich kan uitspre ken over de herinvoering van het meerpartijenstelsel. Kaunda zei dat in een radiotoespraak, die hij hield om de bevolking tot rust te manen na de rellen eerder deze week die zekre 23 mensen het leven kostten. Volgens de autoriteiten ging het om plunderaars die door geweervuur van de politie waren getroffen. Kaunda zei in zijn toespraak dat de aanstichters van de rellen zwaar gestraft zullen worden. landbouw is zo weinig geïnvesteerd dat nagenoeg al het voedsel geïm porteerd moet worden. Via subsi dies worden de eerste levensbe hoeften voor de bevolking betaal baar gehouden. Naar huis gestuurd Overeenkomstig de mode van die tijd waren Kaunda en zijn adviseurs aanhangers van de socialistische plan-economie. De mijnen werden genationaliseerd en overgeleverd aan de regelzucht van de bureaucra ten in Lusaka, die zich teyens tot taak hadden gesteld buitenlandse inversteerders op afstand te hou den. Het land leefde daarnaast bo ven zijn stand, zodat er teveel ge leend werd en de staatsschuld, nu 14 miljard gulden, onbeheersbaar werd. In 1983 was de malaise zo groot, dat Kaunda bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF) om steun moest vragen. Het medicijn van de IMF-heelmeesters, het snoeien van de overheidsuitgaven, verlagen van subsidies, bevriezen van de lonen, was te bitter voor' de meeste Zam bianen, die het dan ook weigerden te slikken. De werkloosheid nam schrikbarend toe volgens voor zichtige schattingen zit een kwart van de acht miljoen inwoners zon der baan en het gemor dwong Kaunda in 1987 het IMF naar huis te sturen. Dat bleek een loos gebaar, want twee jaar later moest Kaunda weer bij het IMF aankloppen,omdat het westen alleen de portemonnee wil de trekken als het IMF toezicht hield op de besteding van het geld. Het recept dat het IMF vervolgens uitschreef, was een paardemiddel, dat onder meer de drastisch verla ging van de voedselsubsidies in hield. Het verdubbelen van de mais- prijs is een regelrecht gevolg van dit beleid dat nu door Kaunda wordt verdedigd, omdat hij beseft dat hij het IMF niet nog eens kan schoffe ren en de sanering noodzakelijk is. Voedselrellen zijn vaak de inlei ding tot grote politieke woelingen en volgens diplomaten in Lusaka is dat nu in Zambia het geval. Kaunda is het mikpunt van scherpe kritiek; hij zou miljoenen dollars op buiten landse bankrekeningen hebben. Oproerkraaiers hebben een van zijn huizen, een nationaal monument, plat gebrand. De studenten die de rellen maandag ontketenden, pro testeerden ook tegen het feit dat Zambia sinds 1972 een een-partij- staat is. Niettemin is het onwaarschijnlijk dat de rellen tot de val van Kaunda leiden. Het oproer was spontaan, niet georganiseerd, en er is voor zo ver bekend geen leider opgestaan die de volkswoede kan smeden tot een effectief wapen tegen de presi dent. Het leger lijkt nog steeds aan zijn kant te staan en hem voldoende tijd te gunnen om politiek orde op zaken te stellen. Maar de schokthe- rapie van het IMF moet snel resul taat opleveren, anders zijn de dagen van Kaunda geteld.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7