'Oost-Europa moet niet op hulp leunen' Plicht vervoer personeel overvalt bedrijven Enig Idee... Kok: FNV-plan verdient steun Prisma- OESO: stabiele groei westerse landen Leiding snoepbectrijf blijkt plots onbemand Bobel (ex-Pathé) terug bij af Schiphol en DAF zien wel toekomst in plannen Maij-Weggen opzoekboeken VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 5 PARIJS (AP) Oosteuropese landen moeten bij het financieren van de ingrijpende wijzi gingen van hun economieën vooral op de eigen bezuinigingsmaatregelen vertrouwen en niet in de eerste plaats op hulp van buitenaf. Dat heeft de OESO, de gezaghebbende Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, gisteren bekendgemaakt in zijn economisch jaarrapport. AMSTERDAM (ANP) - Het aan de officiële effectenbeurs genoteerde 'Klene's Suikerwerkfabrieken' bleek gisteren al maanden zonder bestuur te zitten. De onderneming had al enige tijd geen commissaris sen meer, maar gisteren bleek in de aandeelhoudersvergadering dat de enige directeur A.J. Bosman al ge ruime tijd geleden door de op 17 mei afgetreden commissaris mr. T.G. Scheer op een zijspoor is gezet, waardoor de onderneming in feite onbemand werd achtergelaten. De aandeelhouders kregen nog veel meer vreemde verhalen te ho ren. Bij stukjes en beetjes ontvouw de zich een beeld van intriges en manipulaties. "Een zwart gapend gat" zoals één van de aanwezigen het uitdrukte. Zo bleek een begin juli vorig jaar aangekondigde samenwerking tus- ADVERTENTIE De OESO, waarin 34 industrielan den verenigd zijn, zegt ook dat rege ringen in Oost-Europa de burgers meer tot sparen moeten aanzetten. De stroom van buitenlandse over heidsgelden en prive-investeringen zal volgens de OESO de komende jaren wel toenemen, maar de econo mische diepgang daarvan zou wel eens matig kunnen zijn en kunnen wegvallen tegen de opheffing van de energiesubsidies door de Sov jetunie. De OESO voorspelt dat privé-in- vesteerders zich vooral zullen laten leiden door de voortgang van de economische hervormingen in Oost-Europa, waarbij de mogelijk heid van eigendom voor particulie ren een belangrijke rol zal spelen. Behalve Oost-Duitsland hebben Oosteuropese landen volgens de OESO moeilijkheden bij het vinden van buitenlandse investeerders, omdat ze maar heel weinig verdien sten uit export hebben en gezien hun schulden bijna geen geld kun nen lenen. Stabiel De OESO voorspelt in haar rapport dat de belangrijkste westerse indus trielanden dit en volgend jaar een stabiele economische groei door maken van gemiddeld 2,9 procent. Ook de inflatie zal weinig verande ring ondergaan en zich rond de 4,5. procent blijven bewegen, volgens de organisatie van westerse indus trielanden 'een ordelijke en weinig ADVERTENTIE Amerikaan uit top geweerd Japans bedrijf TOKYO (ÜPI/Rtr) - De omstre den Amerikaanse zakenman T. Boone Pickens is gisteren woe dend weggelopen uit'de jaarlijk se aandeelhoudersvergadering van het Japanse bedrijf Koito, waarin hij een belang heeft van 26,4 procent. Pickens probeert al sinds februari vorig jaar een vertegenwoordiging te krijgen in het bestuur van de grootste Japanse fabrikant van auto-on derdelen, maar kreeg op de ver gadering nauwelijks steun. Pickens noemde de bijeen komst een farce en beschuldig de Koito ervan Amerikaanse aandeelhouders met minach ting te behandelen. Hij liet we ten zijn zak voor te leggen aan de topconferentie van de zeven grootste industrielanden (G-7) in Houston, als bewijs voor de geslotenheid van Japanse be drijven voor buitenstaanders. Alle voorstellen van Pickens werden met ruime meerderheid verworpen. De directie van Koito beschuldigt Pickens er van alleen maar aandelen te hebben gekocht om het bedrijf ertoe te dwingen die later tegen een hogere prijs terug te kopen. dramatische ontwikkeling'. zal volgens de OESO afnemen van De voorspellingen die de OESO 4,3 procent in 1989 tot 3,3 procent doet over de ontwikkeling van de dit jaar en 3,1 procent in 1991. Dein- Nederlandse economie zitten ruw- flatie zal tegelijkertijd toenemen, weg op de lijn van de jongste ramin- De OESO verwacht verder dat de gen van het Centraal Planbureau geregistreerde werkloosheid verder (CPB). De OESO voorziet dat het zal verminderen. Het percentage Nederlandse financieringstekort werklozen onder de beroepsbevol- voorlopig niet verder zal dalen. De king daalt van 7,4 in het afgelopen groei van de Nederlandse economie jaar tot 6,8 dit jaar en 6,4 in 1991. wat wordt bedoeld met 'Iemand een muts opzetten'? sen Kiene en Goedhart Holding in Zaandijk al onderhands te zijn be klonken zonder dat aandeelhouders om een oordeel is gevraagd, heeft het bestuur na de aandeelhouders vergadering van vorig jaar juni niet één keer vergaderd en kon de thans als bedrijfsdirecteur van Kiene in Hoorn fungerende vergadervoorzit ter Bosman geen zinnig woord over de jaarrekening naar voren bren gen. Sterker nog, hij beweerde in de fusiebesprekingen niet te zijn ge kend en verwees voor verduidelij king van de jaarcijfers naar de ac countant. "Het hele fusiegebeuren is buiten mij om geregeld en Scheer heeft mij mijn statutaire bevoegd heid als directeur ontnomen en dat heb ik geaccepteerd. Zodoende kan ik ook geen verantwoording nemen voor het jaarverslag", zei Bosman, hulpeloos de schouders ophalend. erTer opvulling van de commis sarisvacatures kwam hij met twee kandidaten naar voren van wie L. Aardenburg met 51 procent van de aandelen door Goedhart naar voren was geschoven. De andere was F. Hoogendijk, oud-bestuurslid en thans commissaris van de Amro Bank. Aandeelhouders gaven op luide toon blijk van hun ontstem ming over de voordracht van deze kandidaten die overigens niet aan wezig waren en kregen tien minu ten de tijd om zich te beraden. Radeloos Na hervatting van de vergadering vroeg de radeloze Bosman wat er nu moest gebeuren. Dat pakte voor hem persoonlijk goed uit. De aan deelhouders besloten dat Bosman zijn statutaire functie als directeur onmiddellijk terugkrijgt, benoem den één hunner, J. Bel, alsmede Hoogendijk tot commissaris en ga ven de heren de opdracht de hele jaarrekening over te maken of in elk geval ingrijpend aan te vullen en een diepgaand onderzoek in te stel len naar de gang van zaken rondom de fusie met Goedhart. Aandeelhouders waren uiterst verbolgen over het optreden van Scheer. Deze werd op de vergade ring van vorig jaar juni, precies een jaar geleden, tot commissaris be noemd. Volgens Bosman had hij,- zich geheel akkoord verklaard met de toen nog voorgenomen fusie met Goedhart. Daarna was de samen werking stilletjes met terugwerken de kracht tot 1 juli 1989 op de rails gezet, op de juridische afronding na en zette Scheer Bosman op een zij spoor. De laatste maal dat Kiene offi cieel iets over de beoogde fusie zei was in een summier persbericht van 22 september vorig jaar. Er zou een holdingmaatschappij worden opge richt waarin Kiene voor 68 procent en Goedhart voor 38 procent zou deelnemen met twee werkmaat schappijen in Hoorn (Kiene) en Zaandijk (Goedhart). Aandeelhou ders zouden binnen enkele maan den worden bijeengeroepen. Sindsdien zweeg Kiene in alle ta len. In het jaarverslag werd de me dedeling van 22 september in feite kort herhaald en dat was het dan. Intussen blijkt de fusie in de prak tijk al te zijn doorgevoerd. Zelfs op reclamemateriaal en briefpapier wordt al gewerkt met de naam Kie ne/Goedhart. Behalve Oost-Duitsland hebben Oosteuropese landen volgens de OESO moeilijkheden bij het vinden van buiten landse investeerders. In de DDR staat men in de startblokken voor de eenwording. Een verkoper in Wismar, aar de Oostzee, heeft zich grondig voorbereid door op grote schaal westerse geluid- en beeldapparaten in te slaan. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal er alles aan doen om een voorstel van de FNV voor de zogenaamde 'kansarmen' werkelijkheid te laten worden. De FNV heeft voorgesteld om één procent van de financiële ruimte die er in de bedrijven is voor loonsverhogingen, te gebruiken voor werkgelegenheids- en scho lingsmaatregelen ten behoeve van werklozen met weinig kans op een baan. "Ik vind dat een moedig plan dat voluit onze steun verdient. Het is het meer dan waard", aldus mi nister Kok (financiën) gisteren in de Kamer. "Wij mogen de uitgestoken hand van de vakbonden niet nege- Kok ging uitvoerig in op het re cent tussen kabinet, werkgevers en vakbonden gevoerde Voorjaars overleg waar het FNV-plan aan de orde was. Het CNV heeft er al eer der steun aan verleend. De werkge vers hielden afspraken echter te gen. De bewindsman noemde het 'logisch' dat werknemers alleen be reid zijn loon in te leveren als zij in hun directe omgeving, binnen het bedrijf of de bedrijfstak, de effecten daarvan Veel kritischer was Kok ten aan zien van werkgeversvoorstellen over de arbeidsongeschiktheid, hoewel hij het op zich wel een aan trekkelijke gedachte vond dat werkgevers nu 'een soort ontslag verbod' willen invoeren voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Zoals bekend hebben de werkge vers aangeboden, werknemers die tussen 33 en 66 procent arbeidson geschikt zijn in het bedrijf zelf op te vangen. Kok zei dit deel van de voorstellen te willen betrekken bij de gesprekken over het FN V-loon fonds. Andere elementen van het werk geversplan liggen echter 'veel ge voeliger', aldus Kok, doelend op de voorstellen van de werkgevers om bepaalde werknemers geen wao- uitkering meer te geven en de wao- uitkering terug te brengen tot ww- niveau en later de bijstand. "De toe- ADVERTENTIE AMSTERDAM (GPD) - Bobel is terug bij af en gaat haar activiteiten van voorheen, houdstermaatschap pij met verschillende belangen, weer hervatten. Er is een belang in de Noorse scheepvaartonderne ming Kosmos gekocht en verder zit er nu 150 miljoen gulden in kas. De omzetting van Bobel tot een internationaal filmconglomeraat onder de naam Pathé Communica tions is mislukt. Commissaris C. de Bievre, die groot-aandeelhouder (75 procent) Sasea vertegenwoordigt, zei gisteren bij de aandeelhouders vergadering dat er te veel moest worden 'opgehakt en opgedeèld'. Het gevolg is dat vooral de kleine aandeel- en obligatiehouders van Bobel er vorig jaar 'verschrikkelijk slecht vanaf zijn gekomen', zoals woordvoerder De Vries van de Ver eniging van Effectenbezitters (VEB) opmerkte. Het aandeel dat is uit de officiële notering genomen en zit nu op de 'strafbank' (niet offi cieel genoteerde fondsen) van de Amsterdamse beurs. Pathé, dat nu weer Bobel heet, wil alles doen om daar van af te komen. De gangmakers achter Pathé Communications, dat alle Europese activiteiten van de Amerikaanse filmmaatschappij Cannon c nemen, waren de Italiaanse zaken lieden Fiorini en Paretti. Die bezit ten een nogal twijfelachtige reputa tie en hun namen duiken op bij al lerlei ondoorgrondelijke financiële acties. Duitsers blijven op tol hopen BONN (ANp/GPD) De Duitse regering in Bonn hoopt dat het Europese Hof in Luxemburg de invoering van de omstreden Westduitse wegenbe lasting voor vrachtwagens volgende maand alsnog goedkeurt. De gisteren door het hof bevolen opschorting is het gevolg van het feit dat de procedu re die de Europese Commissie tegen de Bondsrepubliek bij het Hof had aangespannen zo veel tijd vergt. Over twee weken zal het Hof vonnis wijzen. In EG-kring gaat men er vanuit dat het Hof de tolheffing als in strijd met de EG-regels zal afwijzen. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) is al blij met de opschorting. ADVERTENTIE DEN HAAG De koe van de al sinds augustus vorig jaar in Den Haag demonstrerende melkveehouder Aalst van der Horst krijgt een dezer dagen een kalf. De boer houdt zijn actie om aandacht te vragen voor de knelgeval- len van de superheffing daarna voor gezien en vertrekt na de geboorte met moeder en kind huiswaarts. Subsidie Rover De Britse regering zal een gedeelte van de in 1988 aan British Aero space (BAe) verleende steun (onge veer 150 miljoen gulden) terugei sen. Daarmee legt Londen zich neer bij een uitspraak van de Europese Commissie. Londen had deze subsi die indertijd niet aan Brussel ge meld. VNO en NCW De besturen van VNO en NCW heb ben besloten tot het tekenen van een protocol van samenwerking. Daarmee is een fusie tussen de bei de werkgeversorganisaties defini tief van de baan, zo blijkt uit een be kendmaking van de Raad van Ne derlandse Werkgeversbonden, waarvan VNO en NCW deel uitma ken. Poolse boeren De 600 Poolse boeren die sinpls woensdag het ministerie van land bouw in Warschau bezet houden weigeren hun actie te beëindigen. Zij willen het ministerie niet verla ten, voordat de regering toegeeft aan hun eis voor een wettelijke mi nimumprijs voor landbouwproduk- ten. Ruimtevluchten Arianespace, d,e commerciële tak van het Europese Ruimtevaartbu reau (ESA), heeft gisteren gezegd dat op 24 juli de ruimtevluchten worden hervat. In februari kwam het ruimtevaartprogramma stil te liggen nadat een Ariane-raket kort na de lancering ontploft was. Van onze correspondent Theo Haerkens DEN HAAG De grote bedrijven in ons land weten nog niet wat ze precies aan moeten met de plannen van minister Maij-Weggen die hen wil verplichten een vervoersplan op te stellen voor het personeel. De be drijven reageren verrast, ook de al lergrootste meer dan 5000 werk nemers die het vervoersplan al in 1992 klaar moeten hebben. "Wij hebben al eens nagedacht over het vervoeren van de mensen die voor ons werken op afgelegen gebiedeh als Pernis en Moerdijk", aldus de woordvoerder van Shell- Nederland. Hij weigert echter abso luut aan te geven welke mogelijkhe den de oliemaatschappij heeft over wogen om de duizenden mensen die daar werken zelf te vervoeren. "Dit plan is net gelanceerd. Wij den ken aan voor de hand liggende op lossingen", vat hij raadselachtig sa- Ook de woordvoerder van Philips kan niet concreet aangeven hoe zijn bedrijf tegemoet kan komen aan de verlangens van de bewindsvrouw. "Het vervoer van personeel is een nevenactiviteit voor ons". Akzo wil de voorstellen van de minister van verkeer en waterstaat "heel indrin gend bestuderen, voor wij met een standpunt komen. We hebben de gevolgen nog niet helder voor ogen", aldus de woordvoerder van het chemie-concern dat bij elkaar zo'n 20.000 werknemers telt. Meer begrip Meer begrip is er bij DAF in Eind hoven en de luchthaven Schiphol. Beide bedrijven hebben al enkele jaren ervaring met eigen vervoer voor hun personeel. J. Weebers, ver- voerscoördinator van Schiphol, ziet reële mogelijkheden voor grote be drijven om met een eigen transport systeem de auto terug te dringen. Schiphol is een van de zeven proefprojecten in de Randstad. De andere zijn te vinden in Rotterdam: de kantorengebieden de 'Kop van Zuid' en 'De Maas'; Utrecht: met universiteitsterrein De Uithof en de Jaarbeurs; Amsterdam-Zuid-Oost waar de shuttlebus rijdt; en Den Haag waar in Bezuidenhout het Centraal Station, de PTT en Natio nale Nederlanden grote werkgevers zijn. Om kans van slagen te hebben moet het collectieve transport vol gens Weebers wel voldoen aan een aantal voorwaarden. "Het moet snel zijn, luxueus en de bussen want daar gaat het bij Schiphol voorna melijk om moeten de mensen zonder omwegen naar hun werk brengen". Het spitsbussenproject dat Weebers voor Schiphol op po ten zette, heeft inmiddels aange toond dat het van groot belang is dat mensen op vijf minuten lopen van hun huis kunnen instappen. "Tien minuten lopen is de limiet. Maar een bus met veertig mensen kun je niet op iedere hoek van de straat laten stoppen. In drie of vier keer moet de bus vol zijn". Verder is het erg belangrijk dat de bus rechtstreeks naar het bedrijf rijdt en het personeel bij de voor deur afzet. "De passagiers leveren altijd een stukje individuele vrij heid in, daar moet het comfort te genover staan". Wat de reistijd be treft, gelooft Weeber niet dat de au tomobilist in het westen van het land met zijn kilometerslange files nog lang in het voordeel is. "Kijk maar eens wat er gebeurt als er aparte busbanen komen en de bus voorrang krijgt bij verkeerslich ten". Vuist maken Weebers, die meewerkte aan het tot stand komen van de plannen van Maij, tekent aan dat kleine bedrij ven niet in staat zijn zelf het woon werkverkeer te organiseren. 2000 man personeel noemt hij de "kriti sche ondergrens", maar die ligt nog ruim onder het minimum van 5000 dat Maij-Weggen noemde. Dat neemt niet weg dat kleinere bedrijven die bij elkaar in de buurt zitten, samen een vuist kunnen ma ken. "Als het ene bedrijf een bus laat rijden, kan het personeel van het bedrijf ernaast in één moeite Om met succes te opereren, is het natuurlijk van belang dat de mede werkers een beetje bij elkaar in de buurt wonen. "Als er van 1000 man 20 in Haarlem wonen, kun je een bus laten rijden. Maar als het gaat om vier man bij een bedrijf van hon derd, lukt dat niet meer". DAF in Eindhoven benadert het anders. Het bedrijf dat 6000 mede werkers telt, regelt sinds een jaar of drie transport voor ongeveer een derde van hen. Daarvoor gebruikt het behalve bussen en busjes ook personenauto's. In een aantal geval len is voor een viertal medewerkers dat niet langs een bus-route woont een personenauto beschikbaar. De vaste chauffeur mag voor de moeite het kost hem tenslotte extra tijd een aantal privé-kilometers ma ken. Iedereen die tussen de vijftien en vijfenveertig kilometer van de fa briek woont, kan gebruik maken van het bedrijfsvervoer van DAF, waarvoor iedere vier weken vijf gul den wordt ingehouden op het sala ris, Wie verder weg woont, moet maar dichterbij komen wonen, vindt de autofabriek. Volgens een woordvoerder van de afdeling communicatie werkt het systeem heel aardig. "We zijn er indertijd mee begonnen omdat we niet aan voldoende personeel kon den komen. We moesten in België zoeken en toen is dit systeem ont staan". Drie man hebben een volle dige baan aan het beheer van het transportsysteem "want er wordt wel eens een chauffeur ziek". Californië De ontwerper van het systeem dat Schiphol hanteert, is geïnspireerd door de aanpak in de Amerikaanse staat Californië waar aparte rijba nen zijn voor bussen en personen auto's die vol zitten. Weebers heeft de 'ideale' oplossing nog niet gevon den. Voortdurend zoekt hij naar verbetering en verfijning van het systeem waarbij werktijden, woon plaats en werkplek Schiphol-cen- trum of Schiphol-oost de punten zijn. Niet minder dan 37 spitsbus- sen zorgen op dit moment binnen een straal van 25 kilometer rond de luchthaven voor het vervoer van het personeel. Maar Weebers wil meer. Hij wil ook de mensen die verder weg wo nen, in ploegendienst werken en dus buiten de spits reizen, en de deeltijdwerkers halen en brengen. Daarvoor wordt nauw samenge werkt met de NS busondernemin gen, en gemeentelijke vervoersbe drijven. "Chauffeurs werken nu 's ochtends en 's avonds een paar uur, terwijl het materieel 24 uur per dag kan worden ingezet. Wé. kijken ook naar mogelijkheden in 'sub-pieken' vervoer te regelen. Het gebruik van bussen maakt de kosten zo'n 400 gulden per dag niet, de salarissen de grootste kostenpost". ADVERTENTIE geven u antwoord op vrijwel al uw vragen. Er zijn er meer dan 100 verschenen, over de meest uiteenlopende onderwerpen. Al v.a. 9,90 verkrijgbaar. Ga naar de winkel voor GRATIS Antwoordenboek SAMEN MET PRISMA i WEET JE ALLES komst van de wao en de sociale ze kerheid moeten wij kritisch bena deren", aldus Kok. "Ik ben daar minder positief over. Het niveau van de wao, de kwaliteit en de voor zieningen, worden stevig aangetast. Daar moet je wel erg goede argu menten voor hebben om dat staan de te houden". De FNV heeft de wao-voorstellen van de werkgevers al afgewezen, het CNV niet. Met zijn uitspraken ging Kok veel verder dan minister De Vries (socia le zaken) na het Voorjaarsoverleg. Het kabinet kon vooraf geen ak koord bereiken over maatregelen die de overheid zelf als werkgever zou moeten treffen. Pool wacht 13 jaar op telefoon LUXEMBURG (ANP) - In Polen moet men ongeveer dertien jaar op een telefoonaansluiting wachten. In Hongarije is dat twaalf jaar. In Po len staan er 2,2 miljoen mensen op de wachtlijst voor een aansluiting. Deze achterstand in telecommuni catie moet de EG-commissie be strijden. Zij heeft gisteren in Luxemburg van de PTT-ministers van de twaalf EG-landen opdracht gekregen om concrete voorstellen uit te werken voor samenwerking op telecommu- nicatiegebied met de landen van Oost-Europa. Die samenwerking wordt een belangrijk hulpmiddel geacht bij de samenvoeging op communicatiegebied van Midden- en Oost-Europa met Europa. In het algemeen functioneren de communicatienetwerken in Mid den- en Oost-Europa uiterst gebrek kig en er zijn grote investeringen nodig om ze te verbeteren. Zo zijn enorme hoeveelheden geld nodig om de verwaarloosde en ver achter gebleven Oostduitse telecommuni catienetwerken op peil te brengen. De Westduitse PTT-minister Schwarz-Schilling schatte de kos ten om het Oostduitse telefoonnet en de overige telecommunicatie- middelen op het niveau van West- Europa te brengen op minstens 55 miljard mark. In de Midden- en Oosteuropese landen zijn er volgens cijfers van de EG-commissie per 100 inwoners ge middeld tien telefoonlijnen be schikbaar. In de Gemeenschap zijn dat er 37 en in de landen van de Eu ropese Vrijhandels Associatie (EVA) zijn het er 51 per 100. De PTT-ministers bereikten een principe-overeenkomst over Eu ropese voorschriften voor randap paratuur voor telecommunicatie. Het gaat daarbij om apparaten (bij voorbeeld modems, telefoons en faxapparatuur) die op openbare netten aangesloten kunnen worden. Over deze zaak werd al zo'n twee jaar getwist. De door Frankrijk zo vurig lijsten met normen en voorschriften ko men er niet. Wel zullen apparaten die bestemd zijn voor aansluiting op het openbare net van tevoren een type-goedkeuring moeten krijgen. Dat geldt eveneens voor apparaten die van radiofrequenties gebruik maken (bijvoorbeeld draadloze tele foons) omdat die storingen kunnen veroorzaken. Handel soepeler tussen VS en Japan TOKYO (Rtr/KRF) De Verenigde Staten en Japan zijn het gisteren na vier dagen van onderhandelingen in Tokyo eens geworden over ver betering van de handelsrelatie. Japan heeft onder meer toege zegd dat in Japan het bedrijfsleven en de corisument straks gemakke lijker buitenlandse goederen kun nen kopen. Verder is het bereid zijn anti-trustwetgeving te verscherpen en kartelvorming en manipulatie bij inschrijving op opdrachten daadwerkelijk aan te pakken. Het inklaren van goederen zal sneller gaan, evenals de afhandeling van buitenlandse patentaanvragen. De Amerikanen hebben zich be reid verklaard het begrotingstekort te verminderen, het sparen door particulieren via wetgeving te be vorderen en hun onderwijsstelsel en bedrijfsopleidingen te verbete ren. Ook zal Washington het con currentievermogen van de Ameri kaanse bedrijven vergroten, onder meer door soepeler om te gaan met de samenwerking tussen bepaalde industrieën.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5