Alleenstaande niet nog meer achteruit Rovers lieten kostbare Mondriaan hangen Justitie neemt tijd voor visfraude AID Brunswijk positief onthaald Minister Kok belooft Tweede Kamer: Doorknippen PTT-kabels vaak gevolgd door inbraak VRIJDAG 29 JUNI 1990 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Minister Kok (financiën) wil volgend jaar een verdere daling van de koopkracht voor alleenstaanden voorkomen. Die daling zou ontstaan door het wegvallen van de alleenstaandentoeslag, zoals tot nu toe het voornemen is. Kok maakte zijn voorne men gisteren in de Kamer bekend tijdens een debat over de Voorjaarsnota. De bewindsman gaf te kennen niets meer te willen doen om de koop krachtdaling voor alleenstaanden die dit jaar optrad, ongedaan te ma ken. Die daling was gemiddeld 2,5 procent, omdat de alleenstaanden- toeslag in de belastingen met in gang van 1 januari werd gehalveerd. Dit vormde onderdeel van de belas- tingoperatie-Oort. Kok zei zijn uiterste best te doen om negatieve koopkrachteffecten die door de operatie-Oort zijn ont staan voor bejaarden met een klein pensioentje, met ingang van 1991 ongedaan te maken. Daarnaast zei hij meer te willen doen voor de lage re inkomens in verhouding tot de hogere. De voornemens maken onderdeel uit van het streven van Kok om in 1991 te komen tot een "gelijkwaar diger, gelijkmatiger en rechtvaardi ger inkomensverdeling". Daarbij Kok: gelijkwaardigergelijkmatiger Lubbers komt op voor PvdA DEN HAAG (GPD) De PvdA-aanhang die kritiek uit op de geringe herkenbaarheid van de sociaal-democraten in het kabinetsbeleid, zet ten de zaak volgens premier Lubbers op hun kop. "Het kabinetsbeleid heeft duidelijk ook een PvdA-profiel. Ik zou zeggen: mensen, tel ook je zegeningen". Dit zegt de premier in het vandaag verschenen nummer van CD-Aktueel. Lubbers wijst erop dat de PvdA zich op een aantal punten wilde pro fileren. "De koppeling; die is hersteld. De gemeenschapsvoorzienin gen; er is meer geld voor de gezondheidszorg en het onderwijs loopt als een lier. Het milieubeleid; het NMP-plus is er. Sociale vernieuwing; die is in gang gezet. Ik zou dus willen zeggen: mensen, hoe hebben wij het nou met elkaar? We moeten de zaak niet op zijn kop zetten". Lubbers stelt het met de PvdA eens te zijn als men de koppeling een hoeksteen van het kabinetsbeleid noemt. Maar in een hoger financie ringstekort, of hogere lasten om de koppeling betaalbaar te houden ziet Lubbers niets, in CD-Aktueel pleit hij voor "positieve scenario's" zoals het overdragen van rijkstaken naar derden en het bedrijfsleven, waar door ook de overheidsuitgaven omlaag zouden kunnen. zullen ook de premies volksgezond heid, sociale premies en belasting maatregelen betrokken worden. Kok zei in het debat geen concre te toezeggingen te willen doen. Vol gens hem zijn de financiële moge lijkheden van het kabinet beperkt en zullen inkomensmaatregelen af gewogen moeten worden tegen uit gaven voor voorzieningen, lasten verlichting en werkgelegenheid. Al die wensen kunnen met tegelijk waargemaakt worden binnen de normen die gelden voor lastendruk en financieringstekort, aldus Kok. Moties van de kamerleden Ybe- ma (D66, het ongedaan maken van de afschaffing van de alleenstaan dentoeslag) en De Korte (WD, het nog een jaar laten voortbestaan van de dit jaar gehalveerde alleenstaan dentoeslag) wees Kok van de hand. In het blad CD-Aktueel van van daag merkt premier Lubbers op dat er een studie loopt naar de koop kracht van alleenstaanden. Als gro te probleem in de inkomensverhou dingen noemt de eerste minister "de kinderbijslag voor het eerste kind". Daarnaast wordt er gespro ken over bejaarden met een be scheiden aanvullend pensioentje. Volgens Lubbers zijn er zeker ver beteringen mogelijk binnen het be lastingstelsel. Hij waarschuwt ech ter voor te snelle correcties op het systeem-Oort, zeker als dit weer leidt tot gecompliceerdere regelge ving of kritiek bij andere groepen burgers. Tegenvaller wir In de Kamer gaf Kok te kennen dat hij met de recente besluitvorming van het kabinet over het opvangen van de WIR-tegenvaller van dik zes miljard gulden, de wir-boeken aller minst heeft gesloten. Indien mocht blijken dat de afgesproken maatre gelen om de tegenvaller op te van gen niet voldoende opleveren of de wir-tegenvaller groter is dan nu ge dacht, wil Kok extra maatregelen nemen. Dat kan dan door het verho gen van de vennootschapsbelasting of het nog verder uitsmeren van wir-betalingen in de tijd. Nu wor den wir-claims over drie jaar uitbe taald in plaats van ineens. DEN HAAG (GPD) - PTT Neder land wil de ruim 100.000 schakel huisjes voor de telefoon elektro nisch gaan beveiligen. De PTT maakt zich ernstige zorgen over het openbreken van schakelhuisjes en het daarna doorzagen van de tele foonkabels. Deze vernielingen gaan vaak gepaard met inbraken bij be drijven. Met het doorzagen van de kabels wordt de alarminstallatie van die bedrijven die rechtstreeks in verbinding staan met de politie, afgesloten. Daarna kunnen crimine len, die het vooral hebben gemunt op kastjes op verlaten industrieter reinen, ongehinderd hun slag slaan. Op een industrieterrein in Vianen zijn woensdag de zware deuren van zo'n telefoonhuisje geforceerd met diamantzagen waarna kabels wer den vernield. Afgelopen weekeinde is ook in Den Haag met grof geweld een schakelhuisje opengebroken en zijn er kabels doorgezaagd. Volgens PTT-woordvoerder B. de Vos is hier geen sprake van een nieuwe vorm van criminaliteit. "Het gebeurt al jaren dat criminelen die huisjes proberen open te bre ken. Dat is ook wel gelukt. Maar het gebruik van diamantzagen is nieuw. Vroeger waagden crimine len nog wel eens een poging met een schroevendraaier. Dat konden we nog wel aan. Maar tegen die dia mantzagen zijn onze huisjes niet be stand". De Vos bevestigt dat het vernie len van kabels vaak samenvalt met inbraken in bedrijven die op die schakelkast zijn aangesloten. Hoe vaak bedrijven tot nu toe op deze manier gedupeerd zijn. wil Vos niet zeggen. "Hier is sprake van een hele delicate zaak. We moeten deze vorm van criminaliteit zien te voorko- Voor de PTT is duidelijk dat het hier niet gaat om incidenten. De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) is daarvan nog niet overtuigd. "Er is nog geen nieuwe trend", aldus de woordvoerder. Bij de Groepscriminaliteit- en Overval lencentrale van de CRI zijn pas twee gevallen bekend van het doorzagen van telefoonkabels. "Het valt wel op als zoiets samenvalt met inbraken. Als er weer zoiets gebeurt, moeten we zeker kijken of er verbanden zijn". Maar ook als er daarna niet wordt ingebroken, is de schade voor be drijven groot. Doordat ze enkele da gen verstoken zijn van telefoonver keer missen ze orders en dergelijke, zegt De Vos. Hoeveel geld er precies gemoeid is met het herstellen van de vernielde kabels door de PTT zelf, wil Vos niet kwijt. "Enorm veel", verzucht hij. De PTT wil de kastjes nu elektro nisch beveiligen. De huidige scha kelhuisjes zijn afgeschermd met zware plaatstalen deuren en gewa pend beton. Maar dat blijkt niet lan ger voldoende. Het nieuwe beveili gingssysteem dat de PTT op de schakelhuisjes zelf wil aanbrengen, alarmeert automatisch de politie als er aan de kastjes wordt gemorreld. Meer details over de nieuwe instal laties wil hij niet geven. Onderzoek niet voor Kamerreces gereed DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch-Ballin (justitie) verwacht niet dat het onderzoek van de Rijks recherche naar mogelijke fraude met cijfers over visvangsten binnen drie weken zal zijn voltooid. De be windsman heeft dit gisteren meege deeld aan de Tweede Kamer. Hij heeft schriftelijk meegedeeld dat de Rijksrecherche opdracht is gegeven tot het instellen van een onderzoek "in verband met perspu- blikaties en uitlatingen in de me dia" over geknoei met vangstcijfers door de AID, de controledienst van het ministerie van landbouw en vis serij. Minister Braks heeft twee we ken geleden om het onderzoek ge vraagd. Medewerkers van de AID hebben de voormalige directeur De Boer er van beschuldigd de vangstcijfers te vervalsen om niet zijn gezicht te verliezen.Toen de door hem gepre zen 'stelselmatige aanlandingscon trole' niet zo sluitend bleek als aan Braks was beloofd, zou hij de schokkende onderzoeksgegevens (vangstoverschrijdingen van 60 pro cent) door meer rooskleurige cij fers. De vraag is of Braks op de hoogte was van de (vermeende) knoeierijen door zijn eigen AID-directie. Amb tenaren van de dienst willen daar niet aan. Zij geloven eerder dat Braks stelselmatig is misleid door de voormalige directeur en zijn op volgster, mevrouw G. Kostwinder. Minister Hirsch-Ballin schrijft de Kamer dat het onderzoek de hoog ste prioriteit heeft, maar tevens gro- i hijskraan op het dak te zorgvuldigheid vereist. Of het op werd getild, wordt in oktober in gebruik zal worden genomen. Verkeers- tijd kan worden afgerond, is mede slachtoffers kunnen dan sneller worden geholpen. (foto anp) afhankelijk van de beschikbaarheid van personen die de Rijksrecherche nog moet horen. De vaste kamermercommissie voor visserij heeft besloten onmid dellijk te vergaderen als het rapport van de Rijksrecherche eind juli klaar is, dus tijdens het zomerreces. Volgens Van Zijl kan het beraad "in van alles uitmonden". Variërend van "we gaan weer lekker verder op vakantie tot het besluit Braks ter verantwoording te roepen". Seksgrap ten koste van Jenny Goeree gaat rechter te ver AMSTERDAM (ANP) - Het studen tenblad Propria Cures mag geen ge fingeerde advertenties meer plaat sen waarin de Zwolse evangeliste Jenny Goeree haar erotische dien sten aanbiedt. Dit heeft de vice-pre sident van de Amsterdamse recht bank, mr. J. Vrakking, bepaald. Voor het plaatsen van een rectifica tie en een schadevergoeding, zoals door de evangeliste geëist, ziet de rechtbank geen aanleiding. In april en mei plaatste Propria Cures twee gefingeerde adverten ties waarin Goeree zogenaamd haar seksuele diensten aanbood over de telefoon. Deze vorm van satire zou kenmerkend zijn voor het blad. Vol gens Vrakking is duidelijk dat de advertenties zijn gefingeerd, maar wordt "door het zuiver krenkende karakter wordt de grens van het toe laatbare overschreden". Binnenland kort Snelwegschutter De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. R. Man schot, heeft een 54-jarige man uit Bilthoven levenslang geëist. Hij zou vanuit een rijdende auto op wille keurige mensen hebben geschoten. De man werd op 6 maart voor de rechtbank in Utrecht wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, na een eis tot levenslang wegens be dreiging, twee pogingen tot moord en de moord op een 24-jarige man uit Soest. Lestijden Bijna honderd van de 390 scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo) zijn bereid om met de Neder landse Spoorwegen en de andere vervoersbedrijven te praten over het verschuiven van hun lestijden. Dat schrijven' deze scholen in een open brief die zij minister Ritzen (onderwijs) hebben gestuurd. Ver schuiving is volgens de NS nodig om de invoering van de OV-jaar- kaart, per 1 januari 1991, mogelijk te maken. Maandag zal minister Rit zen definitief beslissen of de kaart er komt of niet. Moszkowicz De 37-jarige voormalige advocaat Baruch Moszkowicz is in hoger be roep door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. De man heeft zich tussen 1986 en 1987 verrijkt ten kos te van anderen. Hij deed aangifte van diefstal van goederen uit zijn woning terwijl hij die spullen zelf had verkocht om drugs te kopen. Rijbewijs De toetsingsregeling bij verlenging van het rijbewijs vertoont grote ge breken. De eigen-verklaring, waar bij medische gegevens moeten wor den opgegeven, laat te veel ruimte voor het verzwijgen van gegevens. In de nieuwe wegenverkeerswet moet een meldplicht van rijge- schiktheidsproblemen worden op genomen. Dat is het advies van een commissie onder voorzitterschap van oud-staatssecretaris Scherpen- huizen. De commissie acht de hui dige minimum-leeftijdsgrens van 70 .jaar voor een verplichte medi sche keuring voldoende. Rivoli De commissie algemene bestuurs zaken van de gemeenteraad van Rotterdam is akkoord gegaan met een extra subsidie van 975.000 gul den voor de Stichting 1990. Het geld is bedoeld voor Riyoli, de groot schalige kermis.op de Müllerpier in Rotterdam. Zoals bekend dreigden de kermisexploitanten Rivoli, een project in het kader van het 650-ja- rig bestaan van Rotterdam, massaal te verlaten als er niet meer geld op tafel kwam. Nederlander steeds guller AMSTERDAM (ANP) - Nederland trekt steeds guller de beurs voor de ondersteuning van goede doelen. Dat is af te leiden uit het jaarverslag 1989 van het Centraal Bureau Fondsenwerving. CBF heeft gegevens verza meld bij 276 hulpverleningsinstellingen. Vorig jaar haalden die in het totaal 713 miljoen gulden binnen, te gen 675 miljoen het jaar daarvoor. Gemiddeld stortte 'de Nederlander' 48 gidden in een of meer kassen van charitatieve instellingen. Interna tionale hulpverlening kan zich in grote belangstelling verheugen. Meer dan 43 procent van het vorig jaar bin nengehaalde totaalbedrag ging daar naar toe. Foster Parents Plan Nederland is koploper bij het binnenhalen van geld met 93 miljoen gulden. Daarna volgen het Koningin Wilhelmina Fonds (58 miljoen gulden), UNICEF (40 miljoen gulden), de Nederlandse Hartstichting (35 miljoen gulden) en het Nederlandse Rode Kruis (31 miljoen gulden). Organisaties die zich bezig houden met natuur en milieu genieten een steeds grotere belangstelling. Greenpeace zag haar ledenbestand vorig jaar met vijf tig procent groeien, het Wereld Natuur fonds met zes procent, de dierenbescherming en de Vogelbescher ming beiden met twaalf procent. CBF wil in navolging van landen als Zwitserland en Zweden een keurmerk invoeren voor instellingen die steunwaardig5 zijn. OPBRENGSTEN VIJF GROOTSTE FONDSEN Foster Parents Plan Koningin Wilhelmina Fonds Unicef Ned. Hartstichting Ned. Rode Kruis DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer staat welwillend tegenover het verzoek van Ronnie Brunswijk, leider van het Surinaamse jungle commando, om humanitaire hulp voor het Surinaamse binnenland. De WD'er Weisglas, initiatiefne mer van de besloten bijeenkomst met Brunswijk, gisteren in het Ka mergebouw, meent dat minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) de humanitaire hulp moet re gelen tijdens zijn komende bezoek aan Suriname. Brunswijk maakte in het overleg met de leden van het Nederlandse parlement duidelijk dat in de bin nenlanden van Suriname nauwe lijks medicijnen voorhanden zijn. Ook de voedselsituatie is belab berd. De Nederlandse regering heeft de structurele hulprelatie met Suriname voorlopig opgeschort. Al leen het onderwijs en de gezond heidszorg wordt met Nederlands ontwikkelingsgeld ondersteund. Na afloop van het ruim een uur durende onderhoud wilde Bruns wijk niets kwijt. De kamerleden le ken onder de indruk van zijn optre den. "Zijn Nederlandse adviseurs waren inderdaad niet meer dan ad viseurs. Het was duidelijk dat Brunswijk de baas is", aldus Weis glas. "Ik ben onder de indruk van wat hij heeft gezegd en de manier waarop hij het heeft gezegd. Zijn boodschap was helder en af en toe ook humoristisch". Behalve over humanitaire hulp werd gisteren uitgebreid gesproken over de politieke situatie in Surina me. "De vredesonderhandelingen zitten muurvast. De militairen ma ken de dienst uit, de burgerregering heeft weinig te vertellen". Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft dat volgens Weisglas ook toegegeven. Ook de mogelijke betrokkenheid van het junglecommando bij cocaï- Raadsels rond alarminstallatie in Noordbrabants Museum DEN BOSCH (GPD) - De daders van de kunstroof in Den Bosch heb ben een kostbaar schilderij van Piet Mondriaan laten hangen. Het werk hing vlak naast de drie Van Goghs, die in de nacht van woensdag op donderdag uit het Noordbrabants Museum werden ontvreemd. "De Molen van Heeswijk" van Mondri aan is volgens waarnemend direc teur P. Veenland enkele miljoenen guldens waard. De gezamenlijke waarde van de drie Van Goghs, waarvan twee eigendom zijn van het zijn en een tot de vaste collectie van het provinciaal museum be hoort, schat-de directeur op 5 tot 10 miljoen gulden. Het onderzoek van het 25 man grote recherchebijstandsteam on der leiding van hoofdinspecteur J. Schellens, richt zich vooral op de vraag hoe het mogelijk is dat- de dubbele beveiliging in de ruimte waar de drie doeken hingen, niet heeft gefunctioneerd. De alarmin stallatie werkte wel in de overige ruimten van het museum. Op dit moment, zo deelde hoofdinspecteur Schellens mee, is zelfs nog niet dui delijk of het falen van de ruim twee jaar oude alarminstallatie door menselijk toedoen kwam of dat zich een technische storing heeft voor- Drie daders De politie gaat voorlopig uit van drie daders, die hun daad terdege hebben moeten voorbereid. Hoofd inspecteur Schellens wilde nog niet uitspreken of de daders in kringen van professionele kunstdieven ge zocht moeten worden. Ook liet hij zich niet uit over de mogelijkheid dat er losgeld voor de werken zal worden geëist. Volgens Veenland is verkoop van de schilderijen vrijwel uit te sluiten omdat de doeken in de kunstwereld te bekend zijn. Zoals de gehele collectie van het museum, waaronder waardevolle 17e- en 18e-eeuwse meesters, waren ook de drie schilderijen van Van Gogh verzekerd. Veenland wilde echter niet meedelen hoe hoog de verzekerde waarde is. "Het is erg verdrietig dat deze werken verdwe nen zijn. Ze hadden voor ons vooral grote waarde omdat Van Gogh ze in zijn Nuenense periode heeft ge schilderden ze specifiek Brabantse taferelen voorstellen", aldus de ter neergeslagen directeur. De drie kunstwerken ('Zittende boerenvrouw met daagse muts. Kniestuk' uit 1885, 'Raderen van de watermolen te Gennep' uit 18{34 en 'Spittende boerin, op de rug gezien' uit 1885) hingen nog maar kort in de kleine zaal waar ook de Mondriaan hangt. Onlangs nog waren ze te zien op de expositie "Van Gogh in Bra bant". Na afsluiting van het sporen onderzoek werd gisteren de zaal weer voor publiek geopend. Op de lege plekken zijn nu werken te zien van in Den Bosch geboren kunst schilder Jan Bogaerts. De kunstrovers kwamen het mu seum binnen door eenvoudig een raam met grof geweld stuk te slaan, on danks de als goed beschouw de beveiliging. (foto ANP) Noordbrabants. Museum, sinds 1987 gevestigd in het voormalige Gouvernementspaleis aan de Wer versstraat in Den Bosch, geldt als een van de best beveiligde in Neder land. De veiligheidsmaatregelen waren voor de inrichting van het museum met de politie doorgespro ken. Ook was de verzekeringsmaat schappij met de beveiliging ak koord gegaan. Alle ramen van het museum zijn voorzien van staalglas. Daarnaast is een seismische en een infraroodbeveiliging aanwezig. Ra men aan de straatzijde zijn met zwa re tralies beveiligd. De achterzijde van het complex is afgeschermd door hoge stalen hekken en een muur die aan de bovenzijde van glasscherven is voorzien. Ondanks die maatregelen nam de diefstal niet meer dan enkele minu ten in beslag. De daders klommen vermoedelijk aan de achterzijde van het museum over het stalen hek en renden door de binnentuin naar het oudste gedeelte van het muse um. Daar sloegen zij met grof ge weld de dubbele staalglazen ruiten van de tuindeur in en kropen door manshoog gat naar binnen. Zij ruk ten de drie aan de muur verankerde Van Goghs los en maakten zich met de relatief kleine doeken uit de voe ten. Vooralsnog gaat de politie er van uit dat de daders ongezien kon den ontkomen. Het enige dat om wonenden hebben gemerkt, was glasgerinkel waarna de politie werd gewaarschuwd. ne-transporten kwam gisteren ter sprake. Naderhand wilden kamerle den daarover weinig zeggen. Voor commentaar werd Brunswijk. Vervalst paspoort "In geuren en kleuren" verhaalde Brunswijk volgens Weisglas over de manier waarop hij aan een Ne derlands paspoort kwam. Bij zijn arrestatie, onlangs in Frans-Guya- na, had de rebellenleider een ver valst Nederlands paspoort in zijn bezit. Weisglas meende dat Bruns- wijks verhaal daarom ook voor mi nister Dales (binnenlandse zaken) interessant kan zijn. Dales heeft de eerste verantwoordelijkheid voor de afgifte van paspoorten. De kamercommissies voor bui tenlandse zaken en ontwikkelings samenwerking overwegen minister Pronk te vragen om een evaluatie van de toestand in het binnenland van Suriname. De bewindsman zou de Kamer daarin moeten berichten hoeveel geld er is gemoeid met het verstrekken van humanitaire hulp in de vorm van medicijnen en voed sel. De hulp zou via particulere or ganisaties moeten worden ver strekt. Brunswijk heeft een visum voor een verblijf van twee weken in Ne derland. Na die periode wil hij terug naar Suriname om het junglecom mando weer aan te gaan voeren, zo verklaarde hij ook gisteren. Minis ter Van den Broek heeft verklaard een persoonlijk onderhoud met Brunswijk weinig zinvol te achten. Familie bejaarden moet komen stoffen EPE (ANP) - Groot gebrek aan geld en personeel is er de oor zaak van dat het bejaardente huis de Boskamp in Epe naar een ongebruikelijke noodmaat regel heeft gegrepen. De direc tie van het 150 bejaarde bewo ners tellende tehuis heeft de fa milie in een brief dringend ver zocht om tijdens de zomermaan den op gezette tijden in het te huis stoffer en blik ter hand te Het bejaardentehuis drijft op 50 betaalde personeelsleden waarvan het hele jaar door een groot deel al is uitgevallen door een hoog ziekteverzuim. In vroeger tijden kon de directie nog betaalde vakantiekrachten aantrekken maar die weelde kan het tehuis zich niet meer permitteren.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3