Schrijvers moeten arrogant zijn Jeugdboekenschrijfster Cynthia Voigt over haar Tülerman- boeken: 'Nederland ziet er steeds meer on-Nederlands uit' Vleugellam, maar integer Quintet in kinderzwembad Myra Ward (73) overleden KIJKUIT Exposities Concerten Theaters Vai UTRECHT - Cynthia Voigt was in Nederland. Voor de volwassen liefhebbers van jeugdromans was dat een re den om uit te lopen en te luisteren naar deze unieke schrijfster, die in Utrecht openbaar geïnterviewd werd. Naar haar luisteren is alsof je een boek van haar leest: je laat je meedrijven met haar woorden en je ge niet van de genuanceerde kracht van haar beelden. Als je haar hebt horen praten of als je een Tillerman-boek na de laatste pagina dicht slaat, heb je het gevoel dat je geest naar de sauna is geweest, ter wijl je hart copieus dineerde. In acht boeken schreef zij het ver haal van de familie Tillerman. Meestal met Dicey, haar zus, haar twee broers en hun grootmoeder in de hoofdrol; soms met vrienden en familie als belangrijkste karakters. Uitgeverij Querido nodigde de schrijfster uit om ter gelegenheid van de verschijning van het laatste deel, 'Alles op één kaart', naar ons land te komen. Waarom schrijft u voor de jeugd en niet voor volwassenen „Vooropgesteld: de echt goede verhalen kunnen aan elke leeftijd verteld worden. Verder heb ik ze he lemaal niet als kinderboeken ge schreven. In Amerika is het heel simpel: als je een jongere als hoofd persoon kiest, is het een kinder boek. Kies je een volwassene dan is het een boek voor volwassenen. Omdat ik over kinderen schreef ben ik in de hoek van de jeugdromans terecht gekomen. Ik probeer daar niet aan te den ken. Ik vertel verhalen aan mijn ty pemachine precies zoals ik ze voel. En wat er daarna mee gebeurt, kan ik niet verder begeleiden. Daar moet ik me niet mee bezig houden. Ik wil wat dat betreft niet te veel willen. Als kind was er voor mij weinig te lezen. Toen ik later leraar was, liet ik mijn leerlingen jeugdboeken lezen. De enorme rijen boeken in de bi bliotheek verbaasden mij. Ik vond dat ik ze moest lezen. Zo ontdekte ik datje uitstekend een roman kunt schrijven voor jongeren waar je al les in kwijt kunt wat je wilt. Het voordeel van jeugdboeken is, dat er vaak echte verhalen in staan. En daar voel ik me gelukkig bij." Wilde u als kind al schrijfster worden worden „Ja, vanaf de eerste regels die ik voor mezelf schreef. En zo moet je denken. Iedereen die boeken wil schrijven, moet arrogant en met zichzelf bezig zijn. Je moet geloven in wat je doet. anders doe je het niet." Vindt u het griezelig om te ho ren dat uw boeken lezers beïnvloe den „Ja. Maar misschien is het een troost om te horen dat de hoofdper sonen mij ook beïnvloeden. Een fi guur als Bullet, de hoofdpersoon in De Hardloper, maakt me kwaad. Die hele problematiek, de relatie met zijn vader, de ellende van Viet nam, daar kan ik niet tegenop. Dat ■kan ik niet wegslikken. Maar mis schien moetje sommige dingen niet weg willen slikken. Een jongen als Bullet zou ik in mijn klas willen hebben. Hij zou mij niet mogen, maar ik hem wel. Tij dens het schrijven kreeg ik het ge voel dat ik zoveel van hem hield dat ik hem verloor. Ik, de schrijfster moest hem laten doodgaan om de macht over hem terug te krijgen. Toen ik dat mechanisme eenmaal door had, hoefde ik hem niet meer te laten sterven. En juist toen was het karakter van Buiiet zo gaan le ven, dat hij tegen me zei: 'Geen ge zeur, 't is mijn verhaal en nu moet ik dood". Waarom leven de mensen in uw boeken zo geïsoleerd van de rest van de wereld? „Hoewel ik ze, als ik schrijf, wel in een bepaalde tijd plaats, probeer ik ze niet vast te pinnen in een speciale periode of in een bepaalde sfeer. Ik wil ze buiten de geschiedenis plaat sen; ze isoleren van de tijd waarin ik ze gedacht heb. Het moeten bijna mythologische personen worden. De verhalen gaan over thema's als 'opgroeien'. En daarbij spelen za ken die door eeuwen heen niet ver anderen. Met enkele kleine veran deringen zouden ze ook 500 jaar ge leden gebeurd kunnen zijn. Soms gebruik ik wel tijdgebon den onderwerpen, zoals racisme of de Vietnam-problematiek. Maar ook dan geloof ik dat het gaat over zaken die eigenlijk tijdloos zijn." Uw hoofdpersonen denken vre selijk veel na in uw boeken. Is dat wel realistisch „Deze kritiek krijg ik veel te ho ren. Maar waarom moet het realis tisch zijn Ik wil geen waarheden vertellen, wat ik wil is de lezer over tuigen dat ik een waarheid vertel. Dat is wat anders. En misschien heeft men wel ge lijk, dat er minder wordt nagedacht dan ik vermoed. Maar daarmee wil ik niet zo veel te maken hebben. Volgens mij zit er achter elk mas ker, een ander en nog één en daar achter zit een denkend mens. Ieder een denkt na over zaken als vriend schap, liefde en dood. Waar de men sen over praten, is niet waar ze over nadenken. Als je echt gelooft dat er zo weinig wordt nagedacht, dan onderschat je de mens. Mensen zijn geen aardap pels. Mensen zijn als muziekinstru menten die bespeeld worden." Zitten er autobiografische ele menten in uw Tillermanreeks „Het speelt in een gebied dat ik goed ken. De geografische gege vens kloppen precies. De gebeurte nissen zijn verzonnen. En de karak ters Dicey is een kind zoals ik had willen zijn en Gro is een grootmoe der zoals ik nooit zal worden." Dit boek is niet duidelijk het slot van de serie; het leven van de Tillermans zal gewoon verder gaan. Waarom dan niet nog een deel „Voor mijn gevoel is het af. Toen ik 'Niemand anders dan ik' geschre ven had, wist ik hoe het laatste deel eruit zou zien. Daar zijn wat delen tussen gekomen, omdat ik ook wat bijfiguren in de hoofdrol wilde zet ten. Soms komt er een persoon uit de typemachine tevoorschijn waar van ik denk: 'daar moet een apart verhaal over komen'. Schoolvriend Jeff heb ik in 'Het verhaal van Di cey' gebruikt om de sociale en ro mantische gevoelens van Dicey te kunnen beschrijven. Maar ik vond hem zo interessant dat ik hem in 'Niemand anders dan ik' tot een compleet personage heb gemaakt". "'Alles op één kaart' zat toen al in mijn hoofd. Het moest 'mislukken' als thematiek hebben. Ik wilde la- Jaarboek Architectuur in Nederland LEIDEN - Jaarlijks komen in Ne derland vele duizenden bouwwer ken gereed. Daaruit een selectie te maken van gebouwen die zich aan het alledaagse en middelmatige onttrekken is natuurlijk een onmo gelijke opdracht. De samenstellers van het jaarboek Architectuur in Nederland hebben desalnietemin, voor de zesde keer, een poging on dernomen om uit de omvangrijke bouwproduktie twintig werken te kiezen die voorbeeldig genoemd kunnen worden. Het overzicht van de nieuwe oogst wordt voorafgegaan door eni ge verkennende opstellen over ar chitectuur, stedebouw en volks huisvesting. De auteurs hebben zich een niet minder hachelijke on- derneming ten doel gesteld. Name lijk om, op de drempel van de jaren negentig, hun kritisch licht te laten schijnen over de ontwikkelingen in de afgelopen tien jaar. Een moeilij ke zaak, Enerzijds omdat ontwikke lingen in de architectuur zich moei lijk in een tijdvak van tien jaar laten persen, en anderzijds omdat trends in de architectuur elkaar de laatste jaren snel opvolgen. Voor één van de opstellen is een buitenlandse schrijver aangetrok ken: Joseph Buch. Zijn bijdrage le vert een verrassende kijk op van een relatieve buitenstaander met ADVERTENTIE René Diekstra Denk nog wijzer Psychologische schetsen. eerder verschenen in de dagbladen van de Gemeenschappelijke Persdienst. 188 blz.-ƒ25,00 In dc boekhandel AMBO een flinke dosis kennis van de ge schiedenis en de actualiteit van de Nederlandse bouwkunst. Terwijl in Nederland de opvatting overheerst dat in de afgelopen jaren de archi tectuur hier zich van een bepaalde kneuterigheid (truttigheid zeiden sommigen) heeft ontdaan, zelfs een aanmerkelijke verfrissing heeft on dergaan, conctateert Buch met eni ge spijt een verhes aan karakteris tieke kwaliteiten. Naast zijn bewon dering voor met name de volkshuis vesting in Nederland ziet hij, on danks de kracht van tradities, een toenemende 'marketingmentaliteit' die leidt tot vervlakking. "Het nieu we Nederland van de economische opbloei gaat er steeds on-Neder- landser uitzien". Wat er gaande is in Nederland is overal elders ook gaande, meent Buch. De verandering schuilt hierin dat dezelfde vraag tien jaar geleden niet gagarandeerd hetzelfde ant woord zou hebben opgeleverd. Aan het begin van de jaren tachtig was er 'een herkenbare huisstijl' in Ne derland te zien die zich in interna tionale lof en belangstelling mocht verheugen. Een indrukwekkend voorbeeld hiervan is volgens Buch het Leidse Witte Singel-Doelencomplex van de universiteit. "Het complex laat veel van de thema's zien die zo be langrijk waren voor de architecten, in de jaren zeventig: een verschei denheid van kleine, onregelmatige, besloten of halfopen ruimtes, vaak met bovenlicht dat het onderscheid tussen binnen en buiten doet verva gen; een simpele vocabulaire van kleinschalige delen in hout, beton, en staal in onbewerkte staat, waar uit de voorkeur blijkt voor zorgvul dige detaillering boven glanzende en dure afwerkmaterialen". "Zonder op zoek te zijn naar een nationale stijl zijn de Nederlandse architecten er in de jaren zeventig in geslaagd iets unieks en regionaals te maken". Tien jaar later is dat beeld van de Nederlandse architec tuur, volgens Buch, aanzienlijk ver anderd, opgeofferd aan marketing- principes, internationaler getint. Zijn reactie daarop is dus een nega tieve. In de uitverkoren architectuur geeft de selectiecommissie overi gens geen blijk van een (terugver langen naar een herkenbare huis stijl a la het Witte Singel-Doelen complex. De geselecteerde gebou wen, variërend van een medisch centrum en complexen woningen tot de uitbreiding van het Europese centrum voor ruimtevaart (Noord- wijk) en het 'huis van de toekomst', zijn over het algemeen licht en luch tig en worden gekenmerkt door een functionele vormgeving, zachte kleuren, drang naar perfectie en het nodige respect voor tradities. Of met keuze van deze voorbeeldige exemplaren uit de jaaroogst van ve le duizenden gebouwen een juist Opmerkelijk is dat onder de twin tig geselecteerde gebouwen zich drie complexen bevinden van het architectenbureau Mecanoo. De volkswoningbouw van Mecanoo wordt geroemd om de inventiviteit waarmee problemen worden opge lost en om de aandacht die zowel aan de woning als woonomgeving wordt gegeven. "Kwaliteit is wat Mecanoo doet", aldus de boude stel ling die Hans van Dijk verdedigt. Tot de top 20 van beste bouwwer ken die in het afgelopen jaar gereed kwamen behoort volgens de keuze commissie ook een project van de Leidse architect F. Verheijen (bu reau Verheijen, Heuer, De Haan). Tien kleine stadsvilla's gerealiseerd aan de Agaatlaan. Verheijen heeft naar het oordeel van Ruud Brou wers met deze woonblokjes een ten zien, dat mislukken niet zo erg is als je maar op je eigen gezicht valt. Als je maar vooruit blijft kijken. En steeds hoor ik dat het zo leuk zou zijn om ook een verhaal te schrijven over Maybeth, de zus van Dicey of over de oude John Tiller man. Maar ik vind dat het zo af is. Er zijn zoveel mensen die je tegenkomt en die een indruk achterlaten en waar je het verdere verhaal ook nooit meer van zult horen. En ie mand als Maybeth, dat is een myste rie en dat wil ik zo houden. Daar kan ik niet inkruipen". "'Alles op één kaart' is echt het laatste Tillerman-boek. Nu wil ik boeken gaan schrijven waarin het accent meer ligt op de plot van het verhaal. Ik heb moeite om een plot te bedenken. De karakters dat gaat prima, die kletsen maar aan en doen een hoop, maar een goed plot be denken en dat ook vasthouden, dat is veel moeilijker. Dat ga ik nu pro beren". Eén van de tien kleine stadsvilla's aan de Agaatlaan, naar een ontwerp van de Leidse architect F. Verheijen, die voorkomt op de top 20 van mooiste gebouwen die het afgelopen jaar gereedkwamen. (foto pr) nieuw type meergezinshuis uitge vonden van een hoge kwaliteit en een verschijningsvorm waarvan de hele omgeving opknapt. Opmerke lijk is dat Verheijen in voorgaande jaren ook al twee maal werd uitver koren. Een bedrijfsgebouw in Spij- kenisse en een woningencomplex aan de Langegracht in Leiden wer den toen bekroond. Het uitkiezen van twintig mooiste gebouwen is geen koud kunstje, maar misschien zou het aardig zijn als de commissie uit de duizenden gebouwen die jaarlijks gereedko men ook nog eens een selectie zou maken van de twintig slechtste ge bouwen. Of is dan de keuzemoge lijkheid echt veel te groot? JAN RIJSDAM Architectuur in Nederland. Jaar boek 1989/1990. Uitgeverij Van Loghum Slate- Ben van den Dungen/Jarmo Hoogendijk Quintet. Gehoord op 28 juni in de Burcht, Leiden. LEIDEN Het Van den Dungen- Hoogendijk Quintet moet haast als een schoolvoorbeeld werken op de aspiraties van menige stu dent jazz of 'lichte muziek' op de Nederlandse conservatoria. Met technisch verantwoord en com mercieel aansprekend materiaal hebben de blazers met hard wer ken een bijzondere positie ver kregen in het Europese jazzwe- zen. Van den Dungen, oorspron kelijk een vriendelijke tenor- en sopraansaxofonist a la Wayne Shorter met veel lef, en Jarmo Hoogendijk, nog net geen won derkind op zijn trompet, begon nen enkele jaren geleden zonder veel pretenties het hard bop-re- pertoire te spelen. Het huidige kwintet bestaat voorts uit pianist Rob van Bavel, de ideale keus voor deze groep, en de veteranen Harry Emmery op bas en Erik Ineke op drums naast de beide leiders. Veel zou er niet mis kun nen gaan zou je denken. Vanuit het oogpunt van de mu zikanten ging er ook niets mis op deze toernee voor de promotie van de nieuwe cd, ISpeak Up', zelfs niet in de Burcht. Helaas moesten ze het wel doen met een lawaaiig publiek, een aftandse piano en de hopeloze akoestiek van het café. De situatie rond de piano was nog het ernstigst, want Rob van Bavel kwam gewoon niet aan spelen toe, omdat elke aanslag a priori al verkeerd klonk. Zeer spijtig, want deze pianist heeft in het recente verleden in Leiden toch bewezen dat hij zo ongeveer alles kan in het geijkte jazzwerk. In feite moesten de slechts deels geïnteresseerde luisteraars (het was gratis toegan kelijk) het doen met een kwartet voorzien van integere akkoorden- ondersteuning. Het moet gezegd worden dat zelfs vleugellam de band bewees dat het geploeter van de laatste jaren tot iets geleid heeft. Allereerst waren er de composi ties en arrangementen, meren deels van de saxofonist, die het zeker niet slecht zouden doen in een vrijdenkende Art Blakey- groep, althans toen de illustere drummer niet met doofheid te kampen had. Dan waren er de ontspannen, bijna intuïtief klin kende uitvoeringen, die weer aan de betere hardboptijden deden terugdenken wat agressiviteit en spanning betreft. Natuurlijk heb ben de leden van het kwintet, de blazers voorop het een en ander van de hedendaagse jazzpraktijk opgestoken, hetgeen tot uiting kwam in speelse verwijzingen in het klankmateriaal, zoals de dub beltonen van Van den Dungen. Ongemerkt heeft dit kwintet zich ontwikkeld tot de meest inte gere nieuwe hard bop-groep van Europa, in elk geval zowat de eni ge met een eigen muzikaal ge zicht. Jammer dat ze in een kin derzwembad moesten spelen. KEN VOS DEN HAAG (GPD) - De actrice Myra Ward is overleden. Myra Ward, wedu we van Paul Steenbergen, werd 73 jaar. Haar stoffelijk overschot is inmid dels in besloten kring gecremeerd. Myra Syriër zoals haar eigenlijke naam luidde werd op 23 augustus 1916 in het Limburgse Tegelen geboren. Op twaalfjarige leeftijd trad zij al op in kinderrollen. In 1935 debuteerde zij bij het toenmalige Hofstad Tooneel in Den Haag onder leiding van Cor van der Lugt Melsert. Zij bleef driejaar bij dit gezelschap werkzaam. Na de oorlog trad zij driejaar op onder aanvoering van Cor Ruys. In 1950 trouwde ze met Paul Steenbergen en trad tegelijkertijd toe tot wat toen de Haagsche Comedie heette. In 1977 nam zij daar afscheid. Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28. 'Geld van het Koninkrijk'. Nederlands geld van 1814-1990, t/m jan '91; di. za. 10-17 Rijksmuseum van Volkenkunde - Steen straat 1, tentoonstelling 'Schilderkunst uil Bali, t/m 19/8; di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie1 - Hooglandse Kerkgracht 27, Milieu-ten toonstelling EEG, tot eind sept; ma t/m vr 10-17 uur, zo 14-17 uur. Pijpenkabinet - Oude Vest 159a, Tabak: Amerika-Nederland', de introduktie van de tabaksplant in Nederland, t/m 1/7; zo 13-17 Pesthuis - Pesthuislaan, 'Dinosauriërs in Leiden', 8 verschillende soorten dino sauriërs op ware grootte, t/m 28/10; dag. 10- 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr 14- 16 uur en za. en zo. van 12-16 uur Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38. permanen- Signaal. Studio voor Vormgeving - Groenesteeg 10. ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen. do 12-21 uur. vr 12-18 uur, za 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafie* - Stationsweg 243. werk van Feng. Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34. tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89. Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, Dimitros Xanthopoulos: tekeningen, schilderijen en keramisch werk, t/m 12/7; geopend tijdens kantooruren. de Ru: abstrakte portretten, van 5/7 l Galerie Bleijenberg - Breestraat 113, Bernie Autsema met olieverven, t/m 7/7, di t/m za 9- 18 uur, do 9-21 uur, eerste zondag van de maand 12-17 uur. Galerie De Kleine Klup - Nieuwe Rijn 1, zwart/wit fotoportretten van musici, ge maakt tijdens Jazz-festivals van '85 t/m '89, t/m 5/7; ma t/m za van 10-22 uur, zo van 12 tot 22 uur. Antiquariaat L. Van Paddenburgh - Dief- steeg 14, Italiaanse tekeningen van Henriet- te Heidstra, t/m 15/7, di. t/m vr. 13-18 uur, do 19-21 uur. za 12-17 uur. Galerie Amber - Hooglandse Kerkgracht 8, miniaturen uit Kishangarh Art Centre, en aardekleurige kommen en schalen van Jan van Houdt, t/m 19/8. De Waag - Aalmarkt, Installatie Mikado Hans Muller, t/m 1/7; woe t/m vr 12-17 uur, za/zo 11-16 uur. 'Waagstuk '90', expositie van acht Leidse galeries, van 5/7 t/m 15/7; Katwijk Galerie 'De Witte Duif' - Koninginneweg 12a, Zomer-verkoop-tentoonstelling: werk del, Groeneveld, Israels, Jaarsma, Jans sen, Kiers, Kunstenaar, Last, Van Leeuwen, Lourens, Munthe, Ortelius, Sluiter, Soer, Soonius, Strieker, Stroband, Swart, Tade- ma-Groeneveld, Toorop, Veerman, Visser, Wassenaar en Zwart, za 30/6; van 11-13 uur en van 14-17 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, expositie van leden van de Kunstkring Leiderdorp, t/m 12/8; ma t/m vr van 9-17 uur, woe ook van 18.30-20 uur. Lisse Museum voor de Bollenstreek - Heereweg 219, permanente tentoonstelling, elke eer ste zondag van de maand rondleiding om 14 en om 15.30 uur. Noordwijkerhout Leeuwenhorst Congrescenter - Langelaan Edward Moughtin - dieren en Chabab - bij zondere etstechniek, t/m juni. Oegstgeest De Beukenhof - Terweeweg 2-4, Zomerex- positie. 'Beelden in de Tuin 1990', werk van Mattheus Germann, Helen Nagel en Joke Crul, van 1/7 tot 1/9; ma t/m vr van 10-12 uur en van 15-18 uur Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vhet- weg 6. permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Galerie Bianca - Gravestraat 1, Bunny Soe- ters met grafiek, gouache en aquarel, Jan Wagner met pastel en krijt, Rinie Otte beel- Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, weef sels van Lon Blom, beelden van Corrie de Jong, t/m 11/7; di 19-21 uur, wo 14-16 uur, stracte gouaches van Mieke van Oostrum en Julie de Boer, t/m 12/7, di 19-21 uur, woe 10-12 en 14-16 uur, do, za, zo 14-16 uur. Kleurthema in de werkkamer is groen- /blauw. Wassenaar Galerie Bianca - Gravestraat 1, werk van Bunny Soeters, Jan Wagner en Rinie Otte, t/m 117, do, vr en zo 14-17 uur, za 12-17 uur. Klassiek Nico de Raad bespeelt vanavond het orgel van de Pieterskerk. Hij zal werken van Franck, Pierné, Alain, Andriessen, Buxte- hude, Bach, Seixas en Carvalho ten gehore brengen. Het is het tweede concert van de door K&O georganiseerde serie orgelbe- De Streekmuziekschool Leiden e.o. en de afdeling Den Haag e.o. van Huismuziek (vereniging voor muziek en instrumenbouw) organiseren zaterdag een zomerfeest in de dependance van het Stedelijk Gymnasium worden afgewerkt ken en volksdansen. De leiding berust bij Piet Kunst, Machtild Boog, Marion Mulders, Jitske Lancel en Dick Hermsen. Liefhebbers van volksdansen kunnem terecht bij Johan Tijssen. Blokfluitleerlingen van de Muziek school zijn ook van de partij. Aancvang 10.00 uur. Het orgel van de Hooglandse Kerk zal zater dagmiddag worden bespeeld door Anton Doornhein. Aanvang 13.30 uur. Het Arnold Schönberg Kamerkoor geeft zondagmiddag een uitvoering in de Lok- horstkerk. Er zullen werken ten gehore wor den gebracht van Bach en Vivaldi. Her ge heel staat onder leiding van Maarten Mi- chielsen. Aanvang 15.00 uur. De Oegstgeester operettevereniging 'De Troubadours' bestaat vijftien jaar. Ter gele genheid van dit feit is er zondagmiddag een concert met aansluitend receptie in 't Groot Proffijt. Aanvang 14.00 uur Pop it LVC. Het spektakel begint met e treden van Hedgehog (rhythm boozê). Daarna treedt Miniature Horses (trance trash) op. gevolgd door Satans Claw (hard rock en symphonische metal) Aanvang 22.00 uur 'My Fair Lady', regie: Norman Langdon, mu ziek Fantastico-orkest Koos Mark, mmv In- gnd Mank, Peter van der Voort. Han Prins en vele anderen. Micro-theater vr 29, za 30. 20.30 uur; Theatergroep Impe rium speelt: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt. Antonius Clubhuis vr 29, za 30, zo 1, 21.30 uur; 'Nachtclub Chez Antoine', mmv Brigitte Kaandorp. Openluchttheater Leidse Hout zo 1, 14.30 uur; optreden minicircus 'Gigi Compagni' met muziek, akrobatiek, theater en clownerie. Den Haag Leiden Leidse Schouwburg vr 29, za 30. 20.15 uur. zo 14.30 uur; Stich ting Leids Musical Gezelschap 'Pluimage'' Or. Anton Philipszaal za 30, 20.15 uur; Het Residentie Orkest olv Hans Vonk, mmv Koninklijke Zangvereni ging Venlona, Nederlands Concertkoor en solisten, werk van Diepenbrock. Amsterdam Carré za 30,20.15 uur; Holland Festival. Radio Fil harmonisch Orkest en Groot Omroepkoor olv Edo de Waart, mmv Huub Claessens (bas-bariton) en Henk Smit (spreekstem), werken van Schónberg. ma 2, di 3, 20.15 uur; concert Ry Cooder do 5. 20 00 uur; Internationaal Jazz Festi val. Tribute to Sarah Vaughan', met o.a. Deborah Brown (zang). Mel Tormé in Con- Muziektheater vr 29. 20.15 uur; Holland Festival. 'Limb's Theorem', door Ballett Frankfurt, ma 2 t/m do 5.20.15 uur; Compagnie Philip pe Genty: 'Op drift', choreografie Mary Un derwood Stadsschouwburg vr 29, za 30. 20 15 uur; "Rashomon', van Fay en Michael Kanin naar Akira Kurosawa, met o.a. Eugène Barnaart, Victor Botten- bley. Joep Dorren e.a (Bovenzaal) dag. (beh zoen ma) 20.15uur; Engelstalig toneelstuk: 'Duet tor One', door Horizon Theater met Gabriella Clark en Wil- kie Collins.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27