Schultz heeft weer geld Manoeuvreren tussen de kwallen Lange afstandzwemmen, sport voor verdwaasden Tennisster op Wimbledon naar derde ronde Bakker Mondiale ¥31 iT=i J VRIJDAG 29 JUNI 1990 LEIDEN - Fanaten zijn het, die lange afstandzwemmers. Eigen lijk zijn ze een beetje gek, want wie kiest er nu voor 25 kilometer achtereen in zee te zwemmen? Een duik in het zilte nat op een zo merse dag is uiterst aangenaam. Anders wordt het wanneer het verblijf vijf uur, soms meer dan zeven uur in beslag neemt. Weer of geen weer. Wat is daar nu de lol van? "De overwinning op jezelf, het steeds maar grensverleggend bezig zijn", weet George Siever- ding, zwemtrainer bij Zijl/LGB. Hij kan er maar geen genoeg van krijgen. Al 20 jaar houdt Sie- verding zich naast het 'normale' korte-baanwerk bezig met de zwemmers, die zich tijdens de zo mermaanden vermommen als heuse waterratten. Fascinerend vindt Sieverding het en hij weet donders goed dat de sport zeker niet van gevaren is ontbloot. Wat te denken van Tommie Lund, een gewezen wereldkam pioen, die tijdens een wedstrijd werd aangevallen door een haai en daardoor een been moest mis sen. Om maar te zwijgen over het lot wat een paar jaar geleden een Braziliaanse overkwam. Zij over leed aan de gevolgen van de in spanningen om het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk over te steken. 'Aanvaringen' met een school kwallen vallen daarbij in het niet, maar de beten op rug en nek doen natuurlijk wel uiterma te vervelend aan. Zoals ook het zoute water dat zich af en toe on vermijdelijk naar binnen 'wringt' en de tong 'van leer maakt'. Gevaarlijk of niet, de deelne mers zelf beleven er grote lol aan. "De mensen die het beoefenen zijn eraan verslaafd", is Siever ding overtuigd. "Je kunt het ver gelijken met marathonlopers. Als je dat eenmaal gedaan hebt, wil je niet anders meer. Het lange af standzwemmen speelt zich af in een prettige atmosfeer. Geen be nauwd binnenbad, waar het bo vendien altijd warm is en vooral geen chloordampen. En de hele familie trekt mee. Reuze gezel lig"- Serieus Echt serieus wordt de sport niet door de zwembond genomen, on danks een geschat aantal beoefe naars van 15.000. De winnaar van het komend weekeinde af te wer ken Nederlands kampioenschap (in het Zeeuwse Sluis) plaatst zich voor het WK in Australië. De hoofdprijs is het zelf bekostigen van de reis naar de andere kant van de wereld. Om de simpele re den omdat er geen geld voorhan den is. "Ach", neemt Sieverding die handelwijze van de KNZB luchtig op, "de waterpoloërs moe ten hun reis ook zelf bekostigen als ze zich plaatsen voor het WK. Het probleem is dat de KNZB te gen een tekort van een half mil joen zit aan te hikken. Ze draaien ieder dubbeltje om en daar zijn de zwemmers de dupe van". Mocht iemand van Zijl/LGB zich voor het WK plaatsen, dan hoeft diegene zich in elk geval niet druk te maken over de finan ciering van de trip naar Australië. De club heeft zich bereid ver klaard voor de kosten op te draai en. De kans is groot dat de Leidse vereniging 'met de pet moet rond gaan' nu hoogstwaarschijnlijk Wandy Kater (met Marco Blok- poel als kanshebber bij de man nen) zondag tot kampioene van Nederland zal worden gekroond. Negentien is ze en vorig jaar ein digde ze als tweede op het Euro pees kampioenschap. Kanaal Het NK wordt afgewerkt in een kanaal in plaats van de zee. Dat George Sieverding: "De kans op heeft een financiële oorzaak. Op zee moet iedere zwemmer wor den begeleid door een coach, die in zijn boogje ook nog eens verge zeld dient te worden door een EH- BO'er. Die kostenverslindende extra's zijn in een kanaal niet no dig. "Jammer", vindt Sieverding, "ik had de strijd Vfeel liever in zee gezien, maar het is begrijpelijk dat vanwege de kosten naar een andere plaats is uitgeweken". Het (wedstrijd)zwemmen op zee heeft heel wat voeten in aarde. archief) Vanwege gevaren als onderkoe ling en uitputtingsverschijnselen moet een zwemmer bijvoorbeeld bij een oversteek van het Kanaal (tussen Calais en Dover) optimaal worden begeleid. Om het uur temperatuur opmeten en een paar seconden vrijmaken voor eten en drinken. "Hoe gek het ook klinkt, in deze tak van zwem men is de kans op uitdroging groot. De verbranding gaat snel ler dan normaal. Begrijpelijk, want je maakt zo'n 80 slagen per minuut. Dus moet je veel drin ken". Koude kan de zwemmer evenzeer parten spelen. "Je kunt jezelf be schermen met lanoline, een be schermende zalf. Maar als de tem peratuur van het water laag is, helpt ook het 'goedje' niet. "Dan kunnen er wel eens rare dingen gebeuren", spreekt Sieverding uit eigen ervaring. "Iemand die aan het eind van zijn krachten is kan zomaar ineens naar de bodem zakken. Daarom moet je als trai ner in de boot alert zijn. Je moet ook voortdurend praten met je pupil. Kijken of-ie nog wel bij de les is. Wat die Braziliaanse in het Kanaal is overkomen, was mij nooit gebeurd. Je hebt snel in de gaten of iemand nog vooruit kan". Tijdens de zomermaanden lig gen de zwemmers meer in het wa ter dan ze in de buitenlucht toe ven. "Het is verschrikkelijk zwaar", oordeelt Sieverding. "Ze trainen soms acht, ook wel eens tien uur per dag. Welke voetballer kan dat nazeggen? Wat ze ermee winnen? De eer. Het zijn allemaal gedreven mensen die deze sport beoefenen. Veelal studenten. Het is niet toevallig dat die sporters op school nooit problemen heb ben. Kwestie van de juiste menta liteit. Want het is wat hoor, zeven uur in het water. Je ziet niks, bent volledig overgeleverd aan de coach. Je bent voortdurend in ge vecht met jezelf. Maar de voldoe ning is natuurlijk des te groter als je het redt". "In deze tak is er weinig geld te verdienen", onthult Sieverding, "zeker in Nederland niet. In het buitenland kun je nog een graanje meepikken, in Amerika, Enge land en Egypte worden regelma tig wedstrijden gehouden. Met soms 5000 dollar aan prijzengeld. Als je erg goed bent, kun je ervan leven, maar een vetpot is het ze ker niet". Mirjam Siemerink aarzelend verder ALPHEN AAN DEN RIJN - Het eerste optreden van Miijam Sieme rink tijdens de open Alphense ten niskampioenschappen verliep gis teren moeizamer dan verwacht. De gedoodverfde winnares van het B- toernooi bereikte tegen Els Reeuw- ijk uit Lisse pas na verlenging de volgende ronde. Met 6-4, 2-6 en 6-2 maakte de Unicum-speelster haar topklassering slechts aarzéiend Haar rivalen Irma van Seeters (Merenwijk) en Angelina Rammers (De Munnik) wonnen overtuigen der. Van Seeters kreeg wel een beetje hulp van Saskia Paauw, die een slechte eerste set speelde: 6-1,6- 3. Rammers werkte de Alphense be lofte Marieke Bethlehem uit het toernooi: 6-2, 6-4. Bij de mannen sneuvelden drie Alphenaren. Frank Liefbroer kon zich niet meten met de Limburgse all-rounder Maurice van der Donk, die de grote verrassing lijkt te wor den: 0-6, 3-6. Charles Asselbergs moest, zij het na verlenging, zijn meerdere erkennen in Marco Visser (Unicum): 6-7, 6-3, 3-6. En Marco Smit ging in drie sets ten onder te gen Marcel Lolling (De Munnik): 6- 7, 6-2, 4-6. Onno Guineau haalde de kwartfinales wel. Hij klopte Philip Nachtegeller (Oegstgeest) met 6-1 en 6-3. In het C-toernooi kwam Ingrid Kruit (Merenwijk) een ronde verder ten koste van Marieke Griekspoor: 4-6, 6-0, 6-2. Bij de mannen ver scheen Martin Kip in de kwartfina les door een eenvoudige overwin ning op Michiel van Buuren uit Langeraar: 6-2, 6-3. Gert Jan Anker (Zoeterwoude) volgde dat voor beeld door Ben van de Krol (Tean) te verslaan: 5-7,6-3.6-4. En in de late uurtjes volgde Eric Kip zijn broer Martin door Menno Meekel met 3-6, 6-4 en 6-1 te verrassen. In het D-toer- nooi kwamen Patrick Niezen (Arte- sia), Hanno van der Mark (Artesia), Jeroen Leunissen (De Munnik), Torsten Kroese (Nieuwe Sloot) en Remco Crama (Tean) bij de mannen en C. Boosten (Be Fair) bij de vrou wen een ronde verder. LONDEN (GPD) Terwijl de banen drie tot en met vijf na de vondst van een verdacht pakje uit voorzorg werden ont ruimd, haalde Brenda Schultz een court verder opgelucht adem. De negentienjarige tennisster uit Heemstede bereik te gisteren op Wimbledon ten koste van de Australische Ra chel McQuillan (6-4, 3-6, 7-5) de derde ronde van het vrou wentoernooi en lijkt eindelijk de juiste manier te hebben gevonden óm de opgelopen achterstand in haar carrière on gedaan te maken. Met het in Londen reeds verdiende prij zengeld (24.000 gulden) kan ze in elk geval haar nieuwe coach, Ladislav Travnicek, tot het eind van het jaar betalen. WIMBLEDON Eric da Bie „Ik heb op het punt gestaan om met hem te stoppen", bekende Schultz na afloop van haar partij. „Ik kon hem simpelweg niet meer betalen en hij moet toch ook zijn gezin on derhouden. Dus je kunt wel zeggen dat ik vanmiddag de relatie met mijn trainer heb gered. Ik zal nu met hem gaan praten over een vast contract". Bij haar intrede in het vrouwen circuit zagen velen een gouden toe komst voor Schultz. De om haar harde service en krachtige forehand bekendstaande speelster zou de ge dachte aan Betty Stöve, nog steeds de beste tenisster die Nederland ooit kende, wel doen verdwijnen. Bolten verslaat Polla in Warmond Nadat de stevige blondine vorig jaar tijdens de Australian Open pas in de vierde ronde was gesneuveld, stagneerde echter de opgaande lijn. Onvrede met het lege hotelbestaan en de eenzijdige aanpak van haar toenmalige coach Bill Belser noem de de tiener, destijds 31e op de we reldranglijst, later als de oorzaken van de terugval naar een plaats rond de honderd. Sacha Het aantrekken van haar vijf jaar oudere zus Sacha als sparring-part ner en gezelschapsdame brachten daarin weinig verandering. Het ge volg van dit alles was dat Schultz steeds meer aan zichzelf begon te twijfelen. „Op het laatst wist ik niet meer wat ik op de baan moest doen. Zelfs mijn vrienden en Stanley (Franker, de bondscoach, red.), die altijd achter me hebben gestaan, be gonnen zich af te vragen waar ik mee bezig was. Ze zeurden over mijn breuk met Bill en zeiden dat ik te dik was. Maar ik ben altijd fors geweest", aldus de nationale kam- LEIDEN - Erik Bolten, de op papier Pioene sterkste speler van het Dekker-toer nooi, kwam gisteren in 1 nenkel-B2 voor het eerst Begin dit jaar werden de eerste te- kenen van een mogelijke omme- actie. De keer zichtbaar. Schultz bereikte in Tehado Hester de Vries is gisteravond de vierde halve finaliste geworden in het Cl-toernooi van Tehado. De Koudekerkse won in haar enkel spelpartij met 6-4, 2-6 en 6-4 van El- ze Snel van Tehado. In het MEC1 glipte Eric van Wee- ren (Forescate) langs Paul Stolwijk (Botesa): 7-5, 6-4. Na een slopende krachtsinspanning wonnen Ruud van der Voort en Marcel van Willi- genburg (HTC) in het MDC1 heel nipt van Reinier Craal en Bram Se- gijn (Tehado): 5-7, 6-4, 6-4. Ralf van der Velden (De Munnik) was een plaats toebedacht in de fi nale van het Dl-toernooi. Meer burg-speler Jan Adriaanse stak een spaak in het wiel. Van der Velden werd met 6-2 en 6-4 afgeserveerd. Ook Ronald Verdaasdonk (Nieuwe Sloot) kreeg een draai om de oren. De Alphenaar verloor met twee keer 6-1 van de knap spelende G. van Geen van Roomburg. De kleine Jasper van Ingen uit Langeraar moest het onderspit delven tegen Boskoper Walter Brand, 6-7,0-6. Bij de vrouwen zegevierde Yvonne Schoordijk (Merenwijk) met 6-4 en 6-2 over Van der Helm uit Benthui- Zen' WIM VAN WANROOY Unicummer bracht C-speler Paolo Brisbane de halve finale, i Polla zijn eerste nederlaag toe in zich in de tweede ronde van ae open zijn weekje Dekker: 6-0, 6-2. De rij- Australische titelstrijd simpel over zende ster Polla is nog wel vertegen- aan de Japanse Kimiko Date. Een woordigd in Cl en C2. Eveneens in geërgerde Franker nep toen uit dat B2 plaatste Marco Mattke zich na Schultz „een trainer moet hebben een tweesetter tegen Adri Talakua die haar discipline bijbrengt Die bij de laatste vier. Mattke treft in de heeft de Noordhollandse nu vol- halve finales de winnaar van de par- gens eigen zeggen in de persoon van tij tussen Berteld Swart en de als Travnicek gevonden. Sinds, het -• - - Grand-Slamtoernooi in Melbourne werkt ze met de SS^arige Tsjechos- B*2 lowaak, die het laatste jaar als trai- Helena Sukova Brenda Schultz sloeg zich n< het prijzengeld het salaris vc uit hoeft te worden gestuurd. ASSEN Trainingen voor Grand Prix 125cc: 1. Spaan (Ned) Honda 2.21,290 (gem. snelheid: 154,126 km/uur), 2. Martinez (Spa) JJ Cobas 2.21,475,3. Romboni (Ka) Honda 2.21,486, 4. Casanova (Ita) Honda 2.21,585, 5. Stadler (BrD) JJ Cobas 2.22,101250cc: 1Kocinski (VSt) Yamaha 2.10,637 (gem. snelheid: 166,694 km/uur), 2. Cadalora (Ita) Yamaha 2.11,006, 3. CArdus (Spa) Honda 2.11,076, 4. Zeelenberg (Ned) Honda 2.11,119, 5. Lavado (Ven) Aprilia 2.11,360. 500 cc: 1. Schwantz (VSt) Suzuki 2.03,296 (gem. snelheid: 176,619 km/uur), 2. Rai- ney (VSt) Yamaha 2.03,774, 3. Lawson (Vst) Ya maha 2.04,055,4. Gardner (Aus) Honda 2.04,543, 5. Mackenzie (GBr) Suzuki 2.04,836,17. Doorak kers (Ned) Honda 2.13,238. Zijspannen: 1. Mi- chel/Birchall (Fra/GBr) Krauser 2.11,884 (gem. snelheid: 165,118 km/uur), 2. Webster/Simmons (GBr) 2.12,153, 3. Biland/Waltisperg (Zwi) LCR 2.13,070, 4. Streuer/De Haas (Ned) LCR 2.13,483, 5. Egloff/Egloff (Zwi) Yamaha 2.13,958, 7. Van Kempen/Kuyt (Ned) Krauser 2.15,101. Gemengd du legraf (Ned/11 (VSt) 6-1 6-4 7-6, Lendl (Tsj/1- Hlasek (i 6-4 7-6, Courier (VSt/9) - Stoltenberg (Aus) 6-2 7-6 6-4, Shelton (VSt) - Bruguera (Spa) 5-7 2-6 6-4 6-4 6-4, Curren (VSt) - Muller (ZAf) 6-7 6-4 7-6 6-7 6-4, Bergstroem (Zwe) - Broad (ZAf) 4-6 7-6 6-2 6-2, Pearce (VSt) - Matsuoka (Jap) 7-6 7-5 6-3, Srejber (Tsj) - Wohrmann (BrD) 6-2 6-7 6-3 6-2, Antonitsch (Oos) Leconte (Fra/15) 2-6 6-4 7-6 2-6 6-3, Pate (VSt) Raoux (Fra) 3-6 6-2 6-4 6-3, Kratzman (Aus) - Jarryd (Zwe) walk over, Chang (VSt/13) - Pugh (VSt) 6-3 6-2 6-2, Mansdorf (Isr) Fromberg (Aus) 6-4 7-6 6-1Edberg (Zwe) - Mecir (Tsj) 6-2 6- 3 6-2, Woodforde (Aus) - Riglewski (BrD) 6-7 6-4 6-4 7-5, Grabb (VSt) - Chamberlin (VSt) 6-2 6-7 7- 6 3-6 6-3. Dubbelspel: eerste ronde: Connell/Michibata. (Can/6) - Haarhuis/Koevermans 6-3 5-7 6,4 7-6. Vrouwen Enkelspel: tweede ronde: Schultz (Ned) Mc Quillan (Aus) 6-4 3-6 7-5, Tauziat (Fra) - Pfaff (BrD) 6-2 6-1, Gildemeister (Peru) - Rajchrtova (Tsj) 6-2 6-2, Herreman (Fra) - Grossman (VSt) 6- 0 6-2, Katerina Maleeva (Bul/7) - Date (Jap) 6-1 6- 4, Wiesner (Oos/14) - Quentrec (Fra) 6-3 6-3, De- vries (Bel) - Harvey (VSt) 7-5 6-2, Magers (VSt) - LE^TOUB 1e etappe 1 juli 138,5 km ochtend FUTUROSCÖPE SATELLIET-CIRCUIT MANNEN Geleen, eerste toernooi: eerste ronde: Fetterlein (Den/1) Schaap (Ned) 7-6 6-2, Priller (Oos) Hofman (Ned) 6-7 7-4 -1, Krammenschneider (Oos) - Krajicek (Ned) 7-6 6-2, Winnink (Ned) Limberger (Aus) 6-4 6-2, Masso (bel) - Ingaramo (Arg) 4-6 6-3 7-6, Dogger (Ned) - El Aynoui (Isr) 5-7 6-0 6-4, Orsanic (Arg) - Ko- walski (Pol) 3-6 7-6 6-2, Kampers (Ned) - Veke- mans (Ned) 6-4 6-2, Fernandez (Arg) - Rivas (Arg) 7-6 6-4, Vogt (BrD) - Düppe (BrD) 7-5 7-5, Balducci (Ita) - Lodder (Ned) 6-1 6-0, Rosseti (Ita) - Davids (Ned) 5-7 6-3 6-3, K 7-6 6-4, Feenstra Araya (Chili) - Filippeschi (Ita) 2-6 6-2 6-3, Wibier (Ned) - Schalier (Oos/2) 2-6 7-5 6-1tweede ron de: Fetterlein - Priller 5-7 6-0 6-3, Winnink - Kraji cek 6-3 6-2, Masso - Dogger 6-3 6-4, Orsanic - Kempers 6-7 6-4 6-2, Fernandez - Vogt 6-4 6-4, Balducci - Rossetti 6-0 7-6, Morgan - Feenstra 6-3 6-4, Wibier - Araya 2-6 6-3 6-4. WARMOND DEKKER MEB2: E. Bolten - P.Polla 6-0,6-2; M. Mattke - A. Talakua 6-4,6-4; B. Swart- R. Jong-a-Tai 6-0,6-0. MEC1J. Vink - B. Swart 6-3,3-6,6-4; B. de Bruin- K. Stroo 6-2,6-2.; MEC2: P.Polla - R. Kramer 7-5, 6-0.; VEC1: S. Faas - S. Sjaardema 6-4, 6-2.; VEC2: M. Engel -1. van Zanten 6-2,6-2.; GDC: L. v.d. MeyM. Smit - SlotR. Dix 6-3,6-2; A. van Ge- mundBosch - L. v.d. MeyE. van Benschop 6-3, 6-1MDC: P. Kleian Dromkers - A. Willems M. van Teefelen 6-2, 7-5. VUFLANDENTOERNOOI VARNA Tweede speeldag: Italië - Polen 3-0 (15-815-13 15-10), Nederland - Bulgarije 3-0 (15-9 15-12 16- 14) Stand: 1Nederland 2-4,2. Italië 1-2,3. Bulga rije 2-2,4. Tsjechoslowakije 2-0, 5. Polen 2-0. HEUSDEN-ZOLDER (Bel) 1. Woltman (Ned) 170 km in 4.10, 2. Van de Bo- gaert (Bel), 3. Lemaire (Bel). Lussac les Chateaux— 87 km Montmorillon I LE^TOUR middag 1 juli 44,5 km 2e etappe Vendeuvre, du Poitou 27,5 km OMarignyBrizay »'A j[JN;sï ono^ YÏchasseneuil J6 km du poitou start 41.5 km FUTUROSCOPE 1WÜ ar de derde,ronde op Wimbledon en kan met i haar coach betalen, zodat die niet de laan (foto AP) tweede geplaatste Remo Bouwman. Grand-Slamtoernooi In het enkelspel Cl vorderde Hil WTM legom-speler Jeroen Vink, die in Bi strandde op Ben de Bruin, tot de ningspartner halve finales. Vink won met 6-3, 3-6 fungeerde, en 6-4 van Swart. De Bruin heeft T_.oHo zich'gisteren ook by de laatste vier geplaatst na een eenvoudige zege „Ik kan goed met Lada opschieten. waarop tennis moet worden ge- hij heeft veel voor mij Het salaris dat ik hem betaal. Daum ontslagen op Koen Stroo. In C2 revancheerde We denken hetzelfde Paolo Polla (OLTC) zich voor zijn nierwr eerder op de dag geleden nederlaag speeld tegen Bolten door Kramer in twee sets op zij te schuiven (7-5, 6-0). De singles in de poultjes bij de vrouwen-C 1 schieten nog niet echt op. In beide poules is nu één partij afgewerkt. Een meevaller is dat nie- ERBA (SID) - Christoph Daum, de mand zich terugtrok, en het aantal - trainer van de Bundesligaclub 1 FC weer op zes gebracht is door de Köln is gisteren ontslagen. Dat is in deelname van Merghart. Gisteren Erba.de verblijfplaats van het West- versloeg Sandra Faas Sjaardema in duitSe elftal tijdens het toernooi om twee sets. In de singles-C2 plaatste de wereldtitel in Italië, bekend ge- na Annemarie van Gemund, Karin WOrden. De 36-jarige Daum, die in Michel en Huiskamp de als favoriet september 1986 bij de Keulse ploeg bestempelde Marit Engel zich via 6- opvolger werd van Georg Kessler, 2 en 6-4 tegen Van Zanten bij de had nog een contract tot 30 juni laatste vier. 1992. is hij wel waard", aldus Schultz, die aan de Londense Church Road de afgelopen twee jaar steeds in de eer ste ronde verloor. Travnicek zelf ziet de samenwer king ook zitten. In tegenstelling tot bijvoorbeeld Betty Stóve („Brenda is niet te coachen, ze is te onvoor spelbaar") zegt de Tsjech wel in staat te zijn om Schultz op te leiden. „Ze is niet gemakkelijk, maar dat is met de meeste meisjes het geval. De ene dag voelen ze zich goed en spe len ze prima, de andere dag is het weer niets. Brenda moet vooral mentaal sterker worden en constan ter gaan spelen. Dat kost nu een maal tijd". Hoelang dat proces gaat duren, kon Travnicek niet zeggen. Stöve had wel een antwoord op die vraag: „Brenda is een ruwe diamant die nog zeker twee jaar moet worden bijgeslepen. Maar allereerst moet ze zeker twintig kilo afvallen". Fran ker, die na de onenigheid met Bel ser zijn handen van de oud-jeugd kampioene van Wimbledon heeft getrokken, was milder in zijn com mentaar: „Ze is de laatste maander. beter gaan spelen. Haar service en volley zijn duidelijk verbeterd". In de partij tegen McQuillan over heersten echter ook regelmatig Schultz' oneffenheden. Vreemd ge noeg stond de krachtpatser op de kritische momenten wel haar man netje. „Als ik nu bij 0-0 ook eens een goede service sla en niet alleen bij 0- 40 in mijn nadeel, win ik misschien met minder moeite. De slordige fou ten moeten er nog uit", weet ook Schultz, die inmiddels wel is gecon tracteerd door het managementsbu- reau IMG. Eigenaar Mare McCor- mack kan zijn nieuwe aanwinst meteen eens goed bekijken, want het toeval wil dat Schultz het in de volgende ronde moet opnemen te gen de 34-jarige Betsy Nagelsen, de vrouw van McCormack. In tegenstelling tot de als enige overgebleven Nederlandse in het enkelspel hadden Ingelise Driehuis en Caroline Vis wel last van de 'bom'. Het vaderlandse dubbelduo werd in de partij tegen Arantxa San chez en Mercedes Paz bij match point voor het Spaans/Argentijnse koppel van baan drie gehaald. Toen bleek dat het verdachte voorwerp niets meer dan een fototas was, mochten de vier speelsters de laatste slagenwisseling afwerken. FLUITENDE VÓLLERS Frank is een stille, dat weet ieder een. Hij heeft Rudi Voller tot twee keer toe in de nek gespuugd, dat weten er nog veel meer. Waarom heeft-ie dat gedaan, dat weet nie mand. Met zekerheid dan. Want Frank is na het incident stil geble ven. Hij is 'm gepiept zonder tekst en uitleg te geven. Gewoon ver trokken naar zijn bewaakte ap partementencomplex, Castellan- Daar zit Frank. Veel doet-ie niet. Hij zit de hele dag maar een beetje op de bank met naast hem Monique, zijn nieuwe vriendin. Monique heeft nog niet één keer gevraagd hoe het allemaal zo ge komen is. Ze maakt zijn favoriete eten klaar en zet een bandje op van het concert van de Stones. Is- ze naar toe geweest. Echt te gek goed. Maar Frank hoort het er niet aan af. Hij leest wat kranten en kijkt als de telefoon gaat Moni que aan. Zo kijkt-ie haar toch nog heel wat keren aan. Het ding staat niet stil. Soms belt Frank zelf. Met kennissen in Holland. Om te vragen wat er in welke krant heeft gestaan. Zelf zegt-ie niets. Hij luistert, de ogen loom ge loken en frunnikt onderhand wat in het haar. Frank hoort dat hij voor Bec- kenbauer heeft afgedaan. 'Der Franz', houdt niet van gespuug in Rudi's nek. Frank probeert zich iets voor de geest te halen wat hij op 'der Kaiser' zou kunnen aan merken. Lukt niet. Niet een keer heeft-ie Beckenbauer op een broek zonder vouw betrapt. Het neersa belen door de Duitse National- coach had Frank wel verwacht. "Het is een raadsel wat Rijkaard zover gebracht heeft", orakelde Beckenbauer en Voller zei het hem na. "En hij is normaal gesproken toch zo aardig", had deze er nog aan toegevoegd. De vergoeilijken- de toon van Voller verbaast Frank niet. "Als-ie één woord ver keerd zegt, nagel ik hem", werpt hij Monique ineens toe. Een reactie wacht-ie niet af. Frank sloft naar de keuken, pakt een biertje, sloft terug en pakt een krant. Alleen toen met die toe stand met PSV, met dat gedonder met die stereotoren, was-ie wel eens om koffietijd aan het bier ge gaan. 'In zo'n situatie kom ik nooit meer terecht', had-ie zich toen heilig voorgenomen. 'En nou zit ik hier verdomme weer'. De huistelefoon gaat: de portier. Mo nique neemt op. "Er staan Neder landsejournalisten bij de ingang. Of-ie ze door mag laten?" Frank loopt naar het raam en bekijkt vanachter het gordijn wie er staan. "Zeg maar dat ik ze over de telefoon nog een keer zal zeggen, dat ik niets te zeggen heb". Wat maakt het uit als ik wél wat zeg, mompelt-ie. Het is toch altijd hetzelfde. Frank Rijkaard is zo'n goeie lobbes. Frank is een stille. Typisch Rijkaard om zo met zich te laten sollen in Oranje. Hij was daar gefrusteerd over. En niet te- lang geleden is-ie ook nog geschei den. Dat zal er allemaal wel bijge haald worden om te verklaren waarom ik die Voller heb ge spuugd. En het is allemaal zo'n onzin. Misschien zal hier en daar iemand voorzichtig suggereren dat Voller me 'zwarte', of 'nikker' heeft toegevoegd. Maar daar zal dan direct weer het beeld aan worden opgehangen van 'zielige Frankie' die zich per ongeluk heeft laten gaan. Ik kots ervan. Maar moet ik die jongens binnen laten en zeggen, dat het niks 'in een opwelling' was. Dat ik in Hamburg en daarvoor en nog veel vaker 'nikker' en 'stinkdier' heb moeten slikken. Dat ik iedereen haat die mij om mijn huidskleur minder vindt. Dat ik die Voller al leen al om de manier waarop hij mij aankijkt en zijn neus ophaalt met alle mogelijke bewuste en overwogen opzet heb bespuugd. En dat ik soms 's nachts wakker word als ik vecht tegen de on grijpbare overmacht van een sta dion vol fluitende Vollers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20