'We zijn nu weer de helden Klinsmann: de nieuwe held Jansma auteur van voetbalthriller VJT Tweede beker Argentinië en Maradona kunnen de hele wereld aan Politie beschuldigd van fascistisch optreden 'De paus weet 't niet maar hij heeft ons doping gegeven' qportt\ O op I V Gelijke hoogte: geen buitenspel meer VRIJDAG 29 JUNI 1990 SPORT PAGINA 19 ERBA (GPD) - Als een stel hongerige wolven verdringen de media zich in 'Castello di Casiglio' om Jürgen Klinsmann. In het luxueuze, volledig van de buitenwereld afgescherm de trainingskamp bij het Como-meer, wordt de spits van het Duitse elftal van de ene camera naar de andere gesleept. Elk woord, elke zin lijkt een vermogen waard; alles wordt klakkeloos geregistreerd. De ene dag verschilt nauwelijks van de ander. Door het Romeinse uitstapje van Matthaus en Voller heeft Klin smann het vandaag extra zwaar te verduren. Sinds de wedstrijd tegen Nederland, waarin hij Marco van Basten de loef afstak, heeft de blon- goede gekomen. „Maar dat geldt niet alleen voor mij, net zo goed voor Matthaus en Brehme. Het is voor elke voetballer belangrijk eens in een ander land te spelen. Je leert veel van, je leert andere i de aanvaller kennelijk zijn plaats kennen, een andere taal. een andere heroverd in de hiërarchie van WK- vedetten. Dat geldt dan vooral voor de Duitse pers, die daags na zijn 'Super-Spel' in Milaan superlatie ven tekort kwam om de maker van het belangrijkste doelpunt de he mel in te prijzen. cultuur. Voor mij was Inter een stap vooruit. In Italië wordt op een ande re manier gevoetbald dan in Duits land. Hier wordt meer op resultaat gespeeld. Het is ook veel harder". Voor het geld hoeft Jürgen Klin- het inmiddels niet Toch is het nog maar drie weken doen. Met zijn driejarige contract geleden dat het overgrote deel van bij Inter sloot de sunny-boy, 26 bij- de Duitse media Klinsmann min of na, een verzekering voor z'n leven meer op de schroothoop had ge- af. Klinsmann: „Geld speelt een gooid en vurig pleitte voor een aan- steeds minder belangrijke rol. Je valsduo Völler-Riedle. „Ik heb me komt op een punt datje in principe daar nooit door van de wijs laten financieel onafhankelijk bent en brengen", zegt Klinsmann, als hij niet meer op dat geld bent aangewe- Nederlands gezelschap Dat punt ben ik nu voorbij. Als keert. In de loop der jaren gewend je op het veld staat, speelt het ook geraakt aan kritiek snoerde hij zijn geen rol meer of je nu duizend Mark critici steevast de mond met doel- premie krijgt of 100.000". punten. Of dat nu bij VfB Stuttgart Wie het breed heeft, laat het breed AMSTERDAM (ANP) - Kees Jans- i de nationale ploeg of bij In- hangen. Dat geldt tot dusver ook ter Milan, waar hij in z'n eerste zoen debuteerde met 13 treffers. Evenwichtig en mentaal sterk als de Duitse ploeg, die met derde finaleplaats op rij WK-histo- kan schrijven. Klinsmann waakt al te groot optimis- gevaar. We moeten met z'n allen Brazilië het achterhoofd houden dat alles verd het toernooi op niet vanzelf zo goed blijft gaan als twee potentiële het nu is gegaan. Het Tsjechoslowakije zou daar stokje i, chef-sportzaken bij de NOS, i de mystery-auteur die voor de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) het boekje 'En een persconferentie tot slot' heeft geschreven. Dit maak te de CPNB gisteren bekend. De thriller werd in de periode van 21 mei tot en met 27 juni cadeau ge daan bij aankoop van een boek. Er was een deelnamekaart voor een prijsvraag in gestoken waarop zes namen van mogelijke schrijvers vermeld stonden. Behalve Jansma waren dat David Endt, Arie Haan, Youp van 't Hek, Theo Joekes en Jan Mulder. Van de inzenders was ongeveer 20 procent van mening dat Jansma de auteur moest zijn. Het verhaal speelt zich af in de voet balwereld. De CPNB had de prijsvraag geor ganiseerd ter gelegenheid van de Maand van het Spannende Boek, een jaarlijkse promotiecampagne Kees Jansma. hij is, snapt Klinsmann daarom nog echter steeds niet wat Rijkaard moet heb- me. „Mentaal zijn we zo sterk dat we ben bezield. „Ik heb de eerste twin- de finale moeten kunnen halen, tig minuten tegen hem gespeeld, hij Maar één slechte dag en alles is heeft toen geen overtreding ge- voorbij. Nu loopt bij ons alles op rol- maakt. Het is voor mij nog steeds letjes, maar daarin schuilt juist het een raadsel" Door de uitschakeling en Nederland slag beroofd kanshebbers op de wereldtitel. Ook echter een teleurstelling zijn als Klinsmann had daar vooraf nooit de finale niet halen", rekening mee gehouden. „Ze heb ben het echter beide aan zichzelf te wijten. Als Nederland in de groep dagavond in Milaan al een wedstrijd had gewonnen, wa-~ voor kunnen steken. Het ren ze ons niet zo vroeg tegengeko- re gewaarwording zijn voor Jürgen men. Als ik de ploeg van nu verge- Klinsmann als hij 's avonds terug- lijk met die van twee jaar geleden keert in zijn vierkamer-apparte- bij het EK heb ik de indruk dat Ne- ment in Cernobbio. Dat is nu net de derland in zijn ontwikkeling stil is plaats waar de Tsjechen tijdelijk blijven staan". zijn neergestreken. In hetzelfde ho- De vroege eliminatie van Oranje tel, Regina Olga, waar het Neder- doet Klinsmann vooral pijn voor lands elftal in 1934 zijn wonden likte Ruud Gullit, met wie hij al drie jaar na de WK-eliminatie tegen Zwitser- bevriend is. Om die reden wisselde land. Rome werd daardoor nooit be- het tweetal meteen na afloop ook reikt, van shirt. Die vriendschap gaat ver der dan het veld. „Ik bewonder Ruud vooral vanwege zijn grote persoonlijkheid. Op het veld en daarbuiten. Als mens heb ik een zeer goed contact met hem. Hij zegt wat-ie in z'n hoofd heeft, dat vind ik heel belangrijk. Hij durft stellingen in te nemen, ook als dat voor som mige mensen wat minder aange naam is. Dat spreekt mij enorm Het is echter vooral de opvatting over het beroep van voetballer, waarin Gullit enKlinsmann nauwe lijks van elkaar verschillen. „Wat dat betreft zitten we op dezelfde gol- ROME (GPD) De Argentijnen spreken niet meer over „het wonder van Turijn". Deover- enhftepl£ier in voetbal ^bewaren"! winninS °P Brazilië is gevierd, doorgesproken en opgeslagen in de archieven. De regerend ook al is dat inmiddels pure busb wereldkampioen bereidt zich dezer dagen voor op de slag met Joegoslavië, in de hoop aan- ness geworden en is de druk van de staande dinsdag in Napels het (verwachte) halve wereldtitelgevecht aan te gaan met Italië, media enorm. Die losse benadering Het trainingskamp Trigoria in de buurt van Rome is hermetisch afgesloten, want Carlos makkelijk in ons vak" 'S ge" Bilardo wil vooral rust rondom zijh jongens. Zelf kan de Argentijnse bondscoach ook eni- In dat opzicht is de bakkerszoon, ge rust gebruiken, want voor, tijdens en na de wedstrijd tegen Brazilië maakte hij een vrij s ster in Milaan sneller rees dan Overspannen indruk. ALBERT GEESING voor misdaadliteratuur ren. De hoofdprijs bestaat uit twee Uwe Bein maakt zondag naar alle kaartjes voor de finale van het we- waarschijnlijkheid zijn rentree in reldkampioenschap voetbal in Ro- het Westduitse elftal. De aanvallen- me. de middenvelder van Eintracht Frankfurt ontbrak in het duel voor deachtste finale tegen Nederland. "De kans is groot dat hij tegen Tsjechoslowakije speelt", verklaar de bondscoach Franz Beckenbauer donderdag in Erba. Beckenbauer liet weten dat naast Bein, die tegen Nederland op de tribune zat, ook Jürgen Kohier in de basis staat. Karl-Heinz Riedle, de toekomstige spits van Lazio Roma, zal Rudi Vol ler vervangen. ,Völler is na het veel besproken incident met Frank Rijk aard voor een wedstrijd geschorst. Beckenbauer geeft aan Riedle de voorkeur boven Frank Mill. Compromis De strijd om de uitzendrechten van de Italiaanse voetbalwedstrijden is voorbij. Gisteren bereikte de staats omroep RAI een compromis met de commerciële zender van Silvio Ber lusconi. Op 5 juli zal het driejarige contract worden ondertekend. Kernpunt van de overeenkomst is, dat de RAI de rechten van alle com petitiewedstrijden in de Serie A en B behoudt. De particuliere omroep mag veertien duels, waaronder de finale, van het toernooi om de Itali aanse beker uitzenden. ROME (ANP) - Giuseppe Ber- gomi en Diego Maradona zijn de enige spelers, die volgende week in Rome in de voetstappen kunnen treden van Pelé. Als enige won de Braziliaanse superstar twee WK-finales. Vaak wordt Pele be schouwd als de drievoudi ge wereldkam pioen, maar in 1962 raakte hij al in de tweede wed strijd tegen Tsjechoslowa kije) gebles seerd. De rest van het toer nooi bekeek hij van de tribu ne. het deeg in de bakkerij a ders, bij Franz Beckenbauer aan het goede adres. De teamchef laat tij dens dit WK de teugels bewust wat vieren en gunt de spelers een op merkelijke vrijheid. „Becken bauer", meent Klinsmann, „speelt een hele grote rol. Hij heeft zoveel ervaring opgedaan in zijn carrière dat hij precies weet wat er in het hoofd van de spelers omgaat. Daar stelt hij zich mentaal op in en ge bruikt dat weer in persoonlijke ge sprekken met ons. Hij is een prima psycholoog voor de ploeg". Cultuur Zijn overgang naar Inter Milan is de ontwikkeling van de aanvaller ten De coach rekende er al op dat hij i Buenos Aires het middelpunt va vele discussies zou zijn, als zijn hoofdstad nog geliefder dan Juan Peron, maar sinds zondag is Mara dona een grote rivaal voor Gardel's ploeg in Turijn had verloren. Na de populariteit. „Ik begrijp de vreugde LONDEN (AP) - De Britse Labourpartij heeft de Italiaanse politie be schuldigd van 'fascistisch' optreden tegen Britse burgers bij de ongere geldheden in de kustplaats Rimini. Parlementslid Denis Howell, de 'sportspecialist' van Labour, zei gis teren dat de actie tegen Britse burgers fascistisch te noemen was en eiste een officieel protest van Britse zijde. Volgens Howell zijn Engelse voet balfans en vakantiegangers willekeurig opgepakt en 'als vee naar huis gestuurd'. De Britse minister van sport, Colin Moynihan, zei dat de pro testen die Howell in het parlement heeft geuit, overtrokken zijn. De Italiaanse autoriteiten zetten dinsdag 246 Engelsen het land uit, die allemaal betrokken zouden zijn geweest bij gewelddadigheden. Ho well zei tegen verslaggevers dat hij bewijzen verzamelt van misdragin gen van de Italiaanse politie. Als voorbeeld noemde hij een man uit Manchester, die ten tijde van de onlusten in Rimini met twee vrienden in een restaurant zat te eten, op anderhalve kilometer afstand van de plaats des onheils. Volgens How ell was de man opgepakt en zestien uur vastgehouden in een kale beton nen cel, waarbij hem slechts een glas water was aangeboden. Vervol gens werd hij gedeporteerd met achterlating van 2.000 pond, zijn pas poort en zijn kleding in zijn hotel. Een andere man uit de buurt van Bristol, zou uit zijn auto zijn gehaald toen hij op het moment van de on lusten Rimini binnenreed en eveneens het land zijn uitgezet. De UEFA neemt voorlopig geen beslissing over het weer toelaten van Engelse clubs in de Europese competities. Eerst wordt een Brits re- geringsraport over voetbalvandalisme afgewacht. Dat heeft Lennart Johansson, de voorzitter van de UEFA, donderdag verklaard. „Ons standpunt is, ondanks de uitbarsting van het geweld in Rimini, niet gewijzigd", liet Johansson weten. De deadline voor de inschrijving voor de deelnemers van het Europa-Cupseizoen 1990/91 (30 jtuni) is voor de Engelse clubs verschoven naar 10 juli. Johansson verklaarde te ho pen het rapport eerder te ontvangen. De loting voor de eerste ronde van de drie EC-toemooien is 11 juli. overwinning sprak hij overdreven van „het grootste succes" in zijn loopbaan. „Mooier nog dan de we reldtitel van 1986". Vanaf woensdag is de buitenlandse pers niet meer welkom in het trainingskamp. Al leen een korte persconferentie voor de wedstrijd tegen Joegoslavië kan er van af, maar alleen omdat de coach daartoe verplicht wordt door het FIFA-reglement. De uitzondering is, zoals altijd, Diego Maradona. Hij is de enige speler van de Argentijnse ploeg die zich wel mag onderhouden met de pers. Een week geleden liep hij nog zeer bezorgd rond, want er is voor een Argentijn niets pijnlijker dan verliezen van Brazilië. Na de over winning meldde hij zich vol trots in het Italiaanse trainingskamp om zijn maatje Ciro Ferrara te begroe ten. „Ciro is niet eens reserve bij Ita lië en daarom wilde ik hem opbeu ren. Ik heb ook even met trainer Vicini gesproken. We zijn allebei nog in de strijd om de wereldtitel, maar de meeste Italiaanse interna tionals zijn goede vrienden van mij. Nee, ik zie niet in waarom het slecht is als ik even naar de Italianen toe kom", zegt hij op het grindpad voor het hek van het eigen trainings kamp. Careca Hij draagt het shirt wel in mijn land, maar dat is niet gunstig voor ons. De verwachtin gen zijn nu weer té groot. Ons elftal heeft beperkte kwaliteiten. Laten wij niet vergeten dat Brazilië tach tig procent van de wedstrijd heeft gedomineerd, maar dat ze de kan sen niet hebben benut. Het was een onvergetelijke wedstrijd, die eigen lijk in Hollywood zou moeten wor den verfilmd. 'De vreugde van ons tegenover het verdriet van de Brazi lianen'. Ik zal dat nooit vergeten. Ik heb Careca nog proberen te troos ten, maar die jongen was echt de wanhoop nabij. Ik kan het goed ma ken door met hem de Europa Cup te winnen bij Napoli". Fit Maradona is in ieder geval weer vol komen fit. Hij heeft geen last meer van zijn linkerenkel, die na een aan slag van de Roemeen Rotariu moest worden ingepakt. „Ik train weer ge woon mee en zal zeker tegen Joego slavië voluit kunnen gaan. We moe ten ook voluit gaan, want het wordt een lastige wedstrijd. De Joego's spelen op de counter en hebben in Stojkovic een van de ontdekkingen van dit WK. Hij gaat in plaats van mij naar Olympique Marseille, wat een geluksvogel. Maar hij heeft het tegen Spanje afgedwongen". Als hem wordt gevraagd of hij al heeft gedacht aan de mogelijkheid zijn andere dat Argentinië tegen het gastland ploegmaat Careca, een herinnering moet spelen in zijn woonplaats Na- de overwinning op zondag. „In Argentinië, maar ook in de rest van de wereld hebben ze ons te vroeg af geschreven. Wij hadden zogenaamd geen enkele kans tegen Brazilië, maar nu zijn we weer de helden. Zo gaat het in het voetbal. Na dit suc ces is alles weer mogelijk. Waarom zou je geen wereldkampioen kun nen worden als je een goed spelend Brazilië naar huis hebt gestuurd?". Inmiddels is dat besef ook in Ar gentinië doorgedrongen, het hele land staat op zijn kop. In Buenos Ai res wordt nog dagelijks carnaval ge vierd op de straten. Toevallig is het deze week honderd jaar geleden dat de beroemde tango-zanger Carlos Gardel is geboren. Die man is in de pels, antwoordt de superster ont kennend: „Eerst moeten beide ploegen de halve finale nog halen. Eén ding staat vast als het ooit zover mocht komen: veel Napolitanen zullen niet weten welke ploegen ze moeten steunen. Ze zullen met hun gevoelens in de problemen komen, maar ze weten tenminste zeker dat ze in de finale voor één ploeg kun nen juichen. In Napels zal alles an ders zijn. In Milaan en Turijn werd ons volkslied uitgefloten. Dat is een slechte zaak. Ik hoop dat we in Flo rence weer worden aangezien als wereldkampioen en met respect worden ontvangen. We zijn dat ook na zondag waard". JURRIAAN VAN WESSEM ROME (GPD) Hotel Diana-park. het onderkomen van het Ierse elftal zo'n twintig kilometer buiten Ro me, had gistermorgen even iets weg van een dieren tuin. Voor de persconferentie van Jack Charlton en zijn spelers hadden zich meer dan honderd buiten landse maar voornamelijk Italiaanse journalisten gemeld. Na bijna een uur te hebben gewacht in de ko kende zon ging eindelijk de hoofdpoort open en doken de 'paparazzi' als roofdieren op hun prooi. Bijna vanzelfsprekend was 'King Jack', zoals hij de zer dagen eerbiedig door fans en Ierse media wordt ge noemd, het meest in trek bij de schrijvende Italiaanse pers, die nog steeds dagelijks zestien pagina's over het WK moet vullen. Het gros ging er eens goed voor zitten, zette cassette-recorders aan. stopte microfoons onder Jack Charlton's neus en hield pen en papier in de aanslag om eens uitvoerig verslag te kunnen doen van de uitspraken van de meest populaire bondscoach van het WK-toernooi. Charlton, die er ogenschijnlijk goed voor was gaan zitten en een dikke sigaar had opgestoken, sprak ver volgens met een stalen gezicht: "Zaterdagavond heb ben we 22 spelers en een bal. Wie scoort die wint". Ongeloof en stomverbaasde gezichten bij de Italia nen die de wenkbrauwen fronsden bij zoveel onzin, op de achtergrond evenwel gebrul bij de Ieren. Het was Jack Charlton ten voeten uit. De Brit wilde slechts aangeven dat hij na bijna drie weken het gezeur en de vele voorbeschouwingen op alle persconferenties een beetje beu is. "Er worden", zou hij later in een onder onsje met de hem trouw volgende Ierse journalisten verklaren, "alleen maar open deuren ingetrapt". "Natuurlijk weten we dat we met de moeilijkste deelnemer van het toernooi worden geconfronteerd. Maar dat wil nog niet zeggen dat wij de strijd nu heb ben opgegeven. Ik heb tegen die Italianen gezegd dat we na dit weekeinde nog steeds in hun land zullen zijn. Verliezen? Daar denken wij niet eens aan. Toen gin gen ze me aan zitten kijken alsof ze een ontsnapte gek hoorde praten". De no-nonsens aanpak van Charlton heeft tot op he den zijn vruchten afgeworpen en hij ziet niet in waar om Ierland zich met het oog op het duel met het gast land plotseling anders zou moeten opstellen. Al beseft elke sterveling dat 'Jack's green army' op papier geen schijn van kans heeft. Hetgeen wordt bevestigd door de Londense bookmakers, die maar liefst negen maal de inzet bieden bij een overwinning van Ierland. Hoe het WK-avontuur van de Ieren ook afloopt, zij worden bij terugkeer in hun vaderland sowieso als helden binnengehaald. De Ierse bevolking leeft geheel in hoger sferen. Eigenaars van pubs breken dezer da gen alle omzet-records, die in de zomer van 1988 waren gevestigd. Om over de verering van Charlton maar niet te spreken. Charlton gisteren, met een kleine grijns op het ge zicht: "Ik zit echt niet op al die publiciteit te wachten. Het zijn de spelers zelf die dit hebben bereikt. Ik ben de coach, maar daarmee is alles gezegd. Ik hoef ze voor een wedstrijd niks te vertellen en ik hoef ze niet te mo tiveren. Ze weten wat er van hen wordt verlangd. De trainingen? We hebben niet eens getraind de afgelo pen dagen. De jongens hebben de paus gezien en dat is voor een rechtgeaarde Katholieke Ier het mooiste wat hem in zijn leven kan overkomen. De helft van de jon gens had woensdag zo'n brok in de keel, zó ontroerd waren ze. De paus weet het zelf niet, maar hij heeft ze doping gegeven. Ik vraag me af of die Italianen daar wel zo blij mee zijn". Blessure-problemen kent Charlton nauwelijks voor het treffen met Italië. Alleen verdediger Steven Staunton en aanvaller John Aldridge zijn licht gebles seerd. De Ieren durven er voorzichtig op te rekenen dat zij in het Olympisch Stadion morgenavond toch nog zul len worden gesteund door zo'n achtduizend fans. Dank zij de hulp van de Ierse minister van sport, Fa- hey, heeft de Ierse voetbalbond gis teravond de toezegging gekregen dat vandaag 8.600 kaarten aan de lo ketten van het stadion te koop zul len zijn. Daarmee zijn de problemen voor de Ierse fans nog niet geheel opgelost, omdat in totaal zo'n 20.000 fans in Rome worden verwacht. Op de zwarte markt hopen vele Ieren vandaag en morgen nog aan kaarten te komen, al vormen de schrikbarend hoge bedragen (500 tot 900 gulden voor een zitplaats) voor veel inmiddels straatarme sup porters een probleem. MARCEL VAN DER KRAAN Volgens Maradona is de vreugde het Argentijnse team niet gunstig. VRUDAG 17.00-18.00 EURO: Achtkamp en tien kamp vanuit Oostenrijk. 18.00-19.00 Sportnet: Speedway: Zwe- den-Denemarken. 18.00-19.00 EURO: Atletiek: vanuit Hel- 18.55-19.34 Ned 3: Mondiale- met o.a. nieuws over het WK voetbal, een voorbe schouwing op de Tour de France en een vooruitblik op de TT van Assen. 19.00-19.45 Sportnet: Paardesport: springconcours. 19.00-20.00 EURO: Paardesport: spring concours vanuit Arnhem. 19.45-20.15 Sportnet: Surten: vanuit Hawaii. 20.00-21.30 EURO: Worstelen. 20.15-21.00 Sportnet: Europese Truck kampioenschappen vanuit Frankrijk. 20.15-21.00 Ned 1: Tourkwis; spelpro- gramma rond de Tour de France, 21.00-22.00 Sportnet: Internationale Mo torsport. 21.30-22.00 EURO: Trax: sportmix. 22.00-00.00 Sportnet: Amerikaans honk- 22.00-00.00 EURO: Atletiek: GP v Rijs- 00.00-01.30 Sportnet: Turnen Ameri kaanse kampioenschappen. 01.30-03.30 Sportnet: Turnen: Ameri kaanse kampioenschappen. 03.30-05.30 Sportnet: Amerikaans honk- ZA TERDAG 07.30-08.30 Sportnet: Internationale Mo torsport. 08.30-09.15 Sportnet: Truck races in Oos tenrijk. 09.15-10.00 Sportnet: Skiën: vanuit Les Arcs (Frankrijk). ROME (SID) De spelregelcom missie van de wereldvoetbalbond heeft gisteren in Rome drie wijzin gen in de reglementen aangebracht. Indien een aanvaller op het moment van spelen op gelijke hoogste staat voor de spelers verplicht gesteld, met de voorlaatste verdediger, Een overtreding op een speler in wordt dat niet meer als buitenspel scoringspositie dient met een rode beschouwd. In de huidige bepalin- kaart te worden bestraft. De drie spelregels gaan het nieuwe seizoen in. Tijdens de eindronde van de wereldtitelstrijd in Italië zijn de laatste twee al van kracht. De FIFA-commissie denkt met de drie maatregelen de taak van de scheids- en grensrechters te verlich ten. Men verwacht wereldwijd bo vendien meer doelpunten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19