Toch goedkope woningbouw in Voorschoten B en W Leiderdorp: uitgaven gemeente strenger controleren Harde kritiek op onderzoekscommissie Zoeterwoude Bouwplan naast Oegstgeester Dorpsstraat goed ontvangen D66 Voorschoten wil na zomer zwemabonnement herinvoeren Zoeterwoude verzet zich tegen plannen Zoetermeer voor polder, spoor en wegen iwmi'Kf Ondanks weigering woningbouwverenigingen VOORSCHOTEN - Het ge- Op een vraag van raadslid P.P. meentelijk woningbedrijf in Dordregter (PvdA), die zich zorgen Voorschoten bouwt 15 woning- maakte over de kwaliteit van de wo- wetwoningen in nieuwbouw- "inF;n;, ga? de wethouder een ge- wijk Starrenburg nu de woning- bouwverenigingen van de koop mogelijk moeten worden gl bouw afzien. Het gaat om wo- bouwd, blijft er straks geen 'opge- ningen voor mensen met lagere kalefaterd karkas' over: "Het zijn inkomens, de huur zal rond de geen luxe woningen, maar ze zijn 550 gulden liggen. De gemeen- van goede kwaliteit". teraad ging gisteravond ak- vVD-raadslid P.J. Verschoor koord met de plannen. noemde kleinschalige projecten moeilijk te realiseren en drong aan Uit het raadsvoorstel blijkt dat eerst op saihenwerking tussen beide wo- de Christelijke Woningbouwvereni- ningbouwverenigingen. Van de ging van het plan afzag en vervol- Poel meldde dat hij binnenkort een gens de Algemene Woningbouw- gesprek zal voeren met de woning vereniging afhaakte. S. Harlaar, bouwverenigingen. Zaken als het fractievoorzitter van Groen Links, toekomstig beheer van de wonin- zag hierin het bewijs dat de woning- gen, de eventuele samenwerking bouwverenigingen bestaan uit tussen de verenigingen en het over- 'goedwillende amateurs': "Als we dragen van het gemeentelijk wo- het gemeentelijk woningbedrijf ningbezit komen hier aan de orde. niet hadden, kwamen dit soort wo ningen er helemaal niet". Om tekorten in te dammen LEIDERDORP - B en W van Leiderdorp willen de gemeentelijke uitgaven strenger controleren. Door een strikte bewaking van de budgetten moet worden voorkomen dat de begroting wordt over schreden. Vorig jaar zijn heel wat financiële steekjes gevallen. De voorlopige jaarrekening 1989 geeft een tekort aan van 441.000 gul den. Man ziet paard over het hoofd WASSENAAR - Een bromfietser uit Wassenaar avond om zeven uur met Beslissingen met financiële gevol gen hebben niet altijd tot begro tingswijzigingen geleid, zo blijkt uit een onderzoek naar de oorzaken van hét enorme tekort. Bepaalde kosten zijn structureel te laag inge- 75-jarige schat en een aantal inkomsten te hersenschudding naar het Brono- voziekenhuis in Den Haag overge bracht. De man reed over de noordelijke dienweg langs de Wassenaarse Pa- peweg, in de richting van zijn woon- LEIDERDORP - Burgemeester A.J.A.L. Bruggeman van Leiderdorp bracht gistermiddag zijn persoonlijke feli- plaats. Daar moest hij een paard citaties over aan schaker Jeroen Piket. De Leiderdorper is zondag Nederlands schaakkampioen geworden. Piketpasseren dat werd bereden door een die vorig jaar 'schaakgrootmeester' werd, behaalde het kampioenschap na in de laatste ronde remise te spelen te- 35-jarige Leidse. De gen de kampioen van vorig jaar: Rinie Kuijff. Bruggeman, vergezeld van welzijnswethoufier mevrouw C. Kerner, overhandigde Piket een kleine attentie. Moeder Piket houdt op de achtergrond rechts) een oogje in het zeil. hoog. Voorts had de gemeentelijke lichte afdeling financiën door tijdgebrek 5 gister- zag het dier over het hoofd en een botsing volgde. Paard en berijdster liepen geen verwondingen op. Uitbesteding van een aantal werkzaamheden heeft de gemeente veel extra geld gekost. Buitenshuis moest voor 244.000 gulden perso neel worden ingehuurd voor het maken van de nota's emancipatie en ouderenbeleid. De afdeling wel zijn was lange tijd door ziekte en personeelsverloop onderbezet. De gemeente denkt erover-ui» ue i 1 1* 1 9T1 l»*i "nTchrerte\deveraanindeeAÏemS ODA-raadslid: Persoonlijke en politieke belangen wegen zwaarder dan zakelijke' s Woningbouwvereniging. Harlaar zag daar niets in. Hij wil niet dat wo ningbouwverenigingen profiteren van de gemeentelijke moeite en in vesteringen. CDA-raadslid W.A.M. Zoetemelk nam het op voor de wo ningbouwverenigingen e: duidelijk de opvattingen laar niet te delen. Hoge huren Uit het raadsvoorstel kwam ZOETERWOUDE - Volgens het maakte Zoeterwoudse CDA-raadslid an Har- j.w.M. van der Salm heeft de commissie die de reconstructie van de Nieuweweg onderzocht persoonlijke en politieke belan gen zwaarder laten wegen dan woude werd de behandeling uitge steld tot 19 juli. De gemeenteraad heeft dan wat meer tijd om het lijvi ge rapport te lezen en burgemeester en wethouders kunnen een uitvoe rige reactie geven. De kritiek van raadslid Van der s de zaak al lang Vorig najaar was het Van der Salm waren gemaakt, verleden tijd", zei hij. "Gelijk heb" die aangaf dat ben is één, gelijk krijgen tweede". Verder heeft de gemeente last ge had van een reeks kleinere tegen vallers. Zo moest aan bodemsane ring 24.000 gulden extra worden uit gegeven en waren de inkomsten uit de reinigingsrechten en onroerend goedbelasting lager dan verwacht (respectievelijk 33.000 en 41.000 gul den). De gemeentelijke leges lever- Bij de college-onderhandelingen den 35.000 gulden minder op dan dat de christelijke woning- zakeliike belaneen De conclu- Salm werd gisteravond aangevallen 'pppniuintï nm 'hnar mm/oron. - - nnoh oocfonnrl on I00I7 rla nnllono'p nodig was om de verplaatste bomen niet te laten verdrinken. "De begro- ting was al opgesteld, maar nie- Als je het rapport goed doorleest, mand had daar aan gedacht. Nu zeg- zie je genoeg fouten", aldus Van der gen ze opeens dat het altijd al Dekking noot juwjjmii aiiag, uuik ie vciiasscu. wisi nievn Wethouder J.W.E. van de Poel licht- verwiJten en er hooguit sprake j.c.M. Berkouwer, voorzitter te in normaal Nederlands toe dat de was van spraakverwarring, de CDA-fractie en de onderzoeks- christelijke woningbouwvereni- heeft hem 'bijzonder teleurge- ging de voorgestelde huren te hoog steld'. vond. De algemene vereniging zag evenmin gelegenheid als opdracht- Dit bleek gisteravond tijdens de geefster op te treden. "Als je zo vergadering van de gemeenteraad, klein bent en het is allemaal vrijwil- Het maandag gepresenteerde rap- ligerswerk, leiden ziekte of interne port zou hier uitgebreid worden be- problemen al snel tot dit soort din- sproken, maar op aanbeveling van gen", aldus Van de Poel. collegepartij Progressief Zoeter- e, niet dat haar fractiege- :en verklaring zou voorlezen waarin gesproken werd van 'grove blunders'. Waar Van der Salm zich het meest aan heeft geërgerd zijn de vele ont kenningen. "Als de verantwoorde lijke mensen in een vroeg stadium hadden toegegeven dat er fouten Salm. Er is sprake van discommu- begroting zat, nicatie, meerdere posten zijn bij ting grofmazig verschillende begrotingen verscho ven, er was geen post onvoorzien en grote meevallers werden niet ge meld. Een van die meevallers was de waterleiding. De gemeente hield pèliik. er 80.000 gulden aan ovA en met dat geld werden gaten in de begroting opgevuld en alsnog een post on gemaakt". dat de begro- Bij het uitreke- alternatieven, zoals het uit stellen van de reconstructie, blijkt niet te zijn gekeken naar de rente. En Van der Salm vindt dat onbegrij- De gang van zaken rond e Toen de Nieuweweg speelde, was burgemeester A. J.M Houdijk porte feuillehouder openbare werken. Van der Salm ontkent dan ook niet terafvoer stuitte hem niet minder dat zijn kritiek vooral is toegespitst tegen de borst. op deze 'eerst verantwoordelijke' wateraanvoer kwam de portefeuille in handen van was begroot. CDA-wethouder R.L.G. Hogenelst, de man die als fractievoorzitter de burgemeester nog beschuldigde van manipulatie en misleiding. De Met het pensioen van een voormali- eenvoudigste straf - het afpakken ge wethouder was helemaal geen re- van de portefeuille - is door de por- kening gehouden. Deze uitkering tefeuillewijziging niet langer moge- kost de gemeente 52.000 gulden, lijk. Over andere strafexpedities Maandag geeft de raadscommissie houdt het CDA-raadslid zijn mond financiën haar oordeel over de jaar- en hij benadrukt vooral dat hij op rekening. De volledige gegevens betere tijden hoopt: "Ik denk dat ik zijn dan naar verwachting bekend, ze heb wakker gemaakt". B en W stellen de fracties voor het De reconstructie van. de Nieuwe- tekort te dekken met het geld dat weg verloopt inmiddels naar wens. ooit was gereserveerd voor de in- Aan de noordkant zijn 200 iepen middels gerealiseerde uitbreiding verplaatst zodat in september de van de begraafplaats aan de Hoog- wegas verschoven kan worden en madeseweg. De rest van het geld ook de bomen aan de zuidkant wat moet uit de algemene meer ruimte krijgen. Weinig echte protesten op hoorzitting OEGSTGEEST - "Mevrouw, dit is zo'n punt waarop je als politi cus 'nee' moet zeggen. Ik moet ook wel eens zestig meter van mijn huis naar mijn auto lopen, maar niet alles kan wijken voor parkeerplaatsen". De Oegst geester wethouder ruimtelijke ordening, H.A. Rijks, kon het gisteravond niet iedereen naar de zin maken, maar over het al gemeen leken zijn toehoorders redelijk tevreden met de nieu we bouwplanrien voor het ge bied tussen Dorpsstraat en rijksweg A44. In café De Roode Leeuw waren en kele tientallen buurtbewoners afge komen op de voorlichtingsavond, waar de gemeente een globaal plan presenteerde voor de bebouwing van het terrein waar vroeger trans portfirma Van der Luyt en een bol- lenbedrijf waren gevestigd. Op het gebied tussen de Dorpsstraat en de Pastoorswetering, komen ongeveer 55 woningen: twintig premie-koop woningen en 35 vrije-sectorwonin- gen. Wethouder Rijks en het hoofd van de gemeentelijke dienst open bare werken, J. Hermes, maakten in hun inleiding duidelijk dat het om een voorlopig plan gaat. Een werk groep met vertegenwoordigers van de bouwer en de gemeente gaat het bouwplan de komende maanden verder uitwerken. Op zijn vroegst in 1991 gaat de eerste spade de grond Het nieuwe wijkje wordt om de bestaande bebouwing heenge- bouwd. Links en rechts van café De Roode Leeuw en het voormalige Tolhuis komen woningen, zodat langs de Dorpsstraat weer een ge sloten gevelwand ontstaat. Aan de achterzijde, bij de Pastoorswete ring, blijft het gebouw van de pasto- VOORSCHOTEN - D66 en Groen Links in Voorschoten willen na de zomer het jaarabonnement voor zwembad Het Wedde weer invoe ren. Het zou net als voorheen 198 gulden moeten kosten. De aanschaf van een abonnement is voor de ge bruikers in veel gevallen goedkoper dan het gebruik van de huidige 25- badenkaarten. D66 komt in september met een initiatiefvoorstel, zo werd gister avond tijdens de raadsvergadering meegedeeld. In eerste instantie pro beerde D66 de andere partijen over te halen om akkoord te gaan met herinvoering. Het zou nog geen 2.500 gulden kosten om ouderen op nieuw aan een abonnement te hel pen. De gemeente zal dit extra te kort moeten betalen. Herinvoering van het abonnement voor alle Voor schotenaren zal 10.000 gulden kos ten. D66 vindt dat op het totale te kort van 250.000 gulden geen bedra gen 'om van wakker te liggen'. Groen Links steunde het betoog. Welzijnswethouder mevrouw M.J. Breunesse (PvdA) was ver baasd over het voorstel, omdat bei de partijen tijdens de commissie welzijn niets van zich hadden laten horen. Ze keerde zich tegen het voorstel en werd gesteund door CDA-wethouder F.J.M. ten Have. Als de gemeente akkoord gaat met herinvoering van het abonnement zouden alle groepen met een krappe beurs een abonnement moeten kunnen kopen. "Dat kost ons als ge meente meer geld. De vraag is of we dat willen". Beide wethouders beloofden de zaak tijdens de behandeling van de begroting van Sportfondsen of de welzijnsnota aan de orde te stellen. omzoomd door een grote tuin. Weg Het wijkje wordt ontsloten door een weg die tegenover de brandweerka zerne uitkomt op de Dorpsstraat. Ongeveer halverwege het te bebou wen terrein splitst de weg zich. Een deel loopt evenwijdig met de noor delijk gelegen Van Wassenaerlaan en een deel buigt af in de richting van de Pastoorswetering, achter De Roode Leeuw en het oude Tolhuis langs. Langs de even verder gelegen rijksweg komt een geluidsscherm met een lengte van ongeveer 400 meter. De omwonenden verwachten tra parkeeroverlast. Naast de n: we woningen trekt ook café De Roode Leeuw veel verkeer maar volgens de gemeentelijke plannenmakers hoeft dat geen pro blemen op te leveren. Vrijwel alle woningen krijgen een parkeer plaats oi? het eigen erf en de par keerruimte van het café wordt door een muurtje gescheiden van het overige verkeer in de wijk. Naast parkeerproblemen voor zien veel omwonenden schade aan hun woningen door het vele hei werk. Hermes wist de meeste men sen gerust te stellen met een uiteen zetting over de verschillende hei technieken waarmee schade kan worden voorkomen. "Mooi zo, want ik dacht dat dat allemaal met het zelfde geweld gebeurde", reageerde een vragensteller uit de Van Was senaerlaan. "Schande", repliceerde daarop een dame uit de zaal. "Sinds er op de hoek van de President Kennedy- laan is geheid, klemt mijn deur en zit mijn huis vol scheuren". "Op acht meter van mijn huis gingen pa len de grond in en het staat er nog steeds. Sinds 1650", wierp een ande re aanwezige tegen. Wethouder Rijks verklaarde daarop dat de ge meente weliswaar juridisch niet aansprakelijk is voor dit soort scha de, maar dat de gemeentelijke dienst bouw- en woningtoezicht 'steeds de vinger aan de pols zal houden'. 'Eggink was te asociaal voor straatnaam' VOORSCHOTEN - "Eggink was vroeger niet de meest so ciale werkgever in Voorscho ten. Hij ontsloeg zomaar 50 mensen, omdat anderen goed koper waren". S. Harlaar (Groen Links) was gisteravond tijdens de Voorschotense raadsvergadering niet tevre den over het voorstel om het voetpad tussen Veurseweg en de nieuwbouw bij de Sixlaan het Laantje van Eggink te noe- De andere raadsleden schaarden zich wèl achter het voorstel. De omstreden straat naam is ontstaan omdat de wo ningen op de voormalige gron den van de familie Eggink zul len liggen. Bovendien zou vooral de oud-wethouder C. Eggink sr. aan het begin van deze eeuw baanbrekend werk hebben verricht op het gebied van de bollenteelt. Hoewel Harlaar meer voel de voor de naam Buurt- of Bos pad, stemde hij niet tegen het raadsvoorstel. "Daarvoor is dat pad toch te onbelangrijk". Uitbater Van Rijn van De Roode Leeuw waarschuwde voor geluids overlast. De bedrijfsgebouwen van Van der Luyt hebben steeds als buf fer tegen overlast vanuit zijn pand gewerkt, zo stelde hij vast. Sinds de ze gebouwen zijn afgebroken kwa men er meer klachten van omwo nenden, 'terwijl wij hier echt niet opeens veel luidruchtiger zijn ge worden'. "Wat moet dat worden als wij hier helemaal worden ingeklemd tussen woningen?", zo vroeg hij zich af. Volgens Rijks zou het zo'n vaart niet lopen, omdat de woningen goe4 worden geïsoleerd. "Als u het goed presenteert tegenover de buurtbewoners, zullen die het best begrijpen. Men weet tenslotte waar men gaat wonen", stelde de wet houder vast. "En als er dan eens een keer lawaai is, omdat bijvoorbeeld het Nederlands voetbalelftal een grote overwinning heeft behaald, moet dat kunnen. Maar dat lijkt voorlopig toch niet aan de orde". ZOETERWOUDE - Het gedeeltelijk bebouwen en grotendeels onder water zetten van de Zoetermeerse Meerpolder wordt zonder voorbe houd afgewezen door B en W van Zoeterwoude. De aanleg van nieu we wegen tussen Zoetermeer en Leiden is voor deze gemeente even min bespreekbaar. Dat blijkt uit een reactie van B en W van Zoeterwou de op het concept-structuurplan van buurgemeente Zoetermeer. De aan Zoeterwoude grenzende Meerpolder moet groen blijven, me nen B eri W. Het landschap achter Gelderswoude is een 'uniek en on vervangbaar onderdeel van het aan eengesloten open veenweidegebied tussen de stedelijke gebieden van Leiden. Den Haag en Zoetermeer'. B en W wijzen Zoetermeer er op dat de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu de polder heeft aangewezen als buffer zone tussen het stadsgewest Leiden en de agglomeratie Den Haag/Zoe- termeer. De Meerpolder is onder deel van het Groene Hart van Zuid- Holland en moet landelijk blijven. De noodzaak van een nieuw tracé voor de S17, vanaf Stompwijk via de Drooggemaakte Geer- en Kleine Blankaardpolder en recreatiege bied Noord-Aa naar de Aziëweg, trekt Zoeterwoude in twijfel. Het doortrekken van de Aziëweg via het Gelderswoude-tracé naar de Nil alsmede de aanleg van een spoorlijn tussen de verlengde Zoetermeerlijn en de verbinding Leiden-Alphen, achten B en W evenmin noodzake lijk. In hun reactie verwijzen B en W naar een provinciale nota over de S17, waarin ernstig wordt getwij feld over de noodzaak van een nieu we weg tussen Zoetermeer en Lei den. Ze menen dat de rijkswegen A4 en A12 de huidige verkeers stroom kunr un verwerken. LEIDERDORP - Naar nu pas bekend is geworden is in de nacht van woensdag op donderdag een aanhangwagen met trilplaat en stamper ge stolen bij een bedrijf aan de Leiderdorpse Zijldijk. Enkele weken geleden werd er ook al een aanhangwa gen gestolen bij het bedrijf. VRIJDAG 29 JUNI Alphen afsluiting week van alfabetise ring met voorstelling door Toneel groep O.Q. in de Streekmuziek- school, aanvang 20.00 uur. soosavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen. vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marij- kestraat 71. concert door kamerkoor Canta bile in de Adventskerk, aanvang 20.15 uur. Super Swing Party in het Kas teel, aanvang 21.30 uur. aanvang 19.45 u Katwijk Leiden orgelconcert door Nico de Raad, met werken van o.a. Bach, aanvang 20.15 uur in de Pieters- Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. 'Nachtclub Chez Antoine', met Brigitte Kaandorp, vanaf Noordwijk bridgedrive van Bridgeclub De Vuurbaak, inschrijven vanaf 19.15 r. aanvang 20.00 uur in De Rank, Golfbaan. feest 'Brasa Milan', Stichting Suri* namers Leiden, vanaf 21.00 uur in Het Witte Huis, Wilhelminapark. Valkenburg jachtspringconcours in Man- dy's Hoeve, Voorschoterweg, aanvang 20.00 uur. Voorschoten kennismaking met Hip Hop kui tuur met Kat Black en Blonnie B. bij F kwadraat, Leidseweg 29. ZATERDAG 30 JUNI Alphen optreden Swing- en Bluesband 'Jazzercise', aanvang 22.00 uur in café Dick'sies. optreden Anton Geesinkband in Het Kasteel, aanvang 22.30 Katwijk bazar in Huize salem, aanvang 10.00 uur. muziek in het centrum door Zeedorper Muzikanten, van 14.00 tot 17.00 uur. 9 openluchtschaken, aanvang 14.00 uur op het schaakplein bij restaurant De Zwaan. uitvoering door de Lenteklok jes, aanvang 14.30 uur in de tent Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van- Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanang 20.30 uur in Micro-Theater, Oude Vest. Noordwijk zomerfeest en rommelmarkt voor kinderen, wijkvereniging Duinpark, aanvang 14.00 uur. uitvoering van Harmoniekapel 'Cresendo', aanvang 20.00 uur- Vuurtorenplein. optreden Doedelzakorkest The First Haarlem Pipeband, van 14.00 tot 16.00 uur in de Hoofd straat. Valkenburg progressief springconcours in Mandy's Hoeve, aanvag 20.00 'Gentleman's Day', gevolgd door barbeque, Valkenburgse Tennisvereniging, aanvang 9.00 Voorschoten concert: pianorecital Frank den Herder, expositie: monoprints en klein plz-^nk van Tineke Porck- Keuning, 20.15 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. Warmond creatieve kunstmarkt op het pleintje bij de Pomp, van 11.00 tot 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18