Fabrikant pas vele uren later met verhaal over bomexplosie naar politie 'Commerciële tv als vrije meningsuiting niet te stuiten' Chefs bij automatiseringsbedrijven klagen over spanningen en werkdruk Politie kreeg tip over pakje onder auto Streekvervoer wil 6,5 miljard voor busbanen Ouö jlifiitug EERSTE PRET-KRANT OPGEHENGELD REGIO LEIDEN - De opkomst van com merciële televisie is niet te stuiten, hoogstens te remmen. In het belang van de vrije meningsuiting moeten de commerciële netten worden be handeld volgens het principe van de vrije drukpers. Dat betoogde prof. D. Verkade vanmiddag in zijn oratie waarmee hij het hoogleraar schap in het informatierecht aan de Leidse universiteit aanvaardde. "Om redenen van vrije dienstver lening en vrijheid van informatie is een tendens naar een even vrije om roep als een vrije drukpers niet meer te stuiten. Nog wel te remmen, maar niet te stuiten", aldus Verka de. De publieke omroep blijft naar zijn mening wel bestaan maar er zal meer voor betaald moeten worden' omdat de inkomsten uit STER en omroepbijdrage afnemen. Verkade: "Ik zie de dag nog wel aanbreken waarop kijkers het mo gen vertikken om via de wettelijke omroepbijdrage te betalen voor NOS, EO of VPRO wanneer zij ge noeg menen te hebben aan de com merciële zenders". Verkade betoogde dat de Neder landse rechter te streng is wanneei het gaat om het verbieden van re dactionele en commerciële uitin gen. Wanneer de Nederlandse rechtspraak zich meer gelegen zou laten liggen aan uitspraken van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg zou de vrij heid van meningsuiting minder aan banden worden gelegd. Hij noemde Nederland 'een ontwikkelingsland' wanneer het gaat om de vrijheid van meningsuiting volgens het Europe se mensenrechtenverdrag. Hij wees er op dat het Europese Hof de vrij heid van meningsuiting slechts wil beperken als daarvoor een 'dringen de maatschappelijke noodzaak' be staat. Zo hield Verkade ook een pleidooi voor het toestaan van ver gelijkende reclame wat nu nog gro tendeels verboden is. Ook in het au teursrecht, merkenrecht en octrooi recht zou de vrijheid van menings uiting van anderen een grotere rol moeten spelen. LEIDEN - Het middenkader bij au tomatiseringsbedrijven wordt vaak zwaar belast. Een betrekkelijk groot aantal van deze personeelsle den klaagt over spanningen en de tijdsdruk waaronder ze moeten werken. De mensen die onder hen werken, klagen tegelijkertijd over een gebrek aan goede dagelijkse lei ding. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Prae- ventieve Gezondheidszorg (NIPG) van TNO uit Leiden naar de ar beidsomstandigheden in de auto matisering. Voor het onderzoek heeft het NIPG bijna 3000 medewerkers van automatiseringsbedrijven en -in stellingen geënquêteerd. De menin gen van deze mensen over hun werk zijn vergeleken met die van perso neelsleden van anderssoortige on dernemingen. Opvallend is dat automatiserings personeel zijn werk over het alge meen als boeiend en plezierig er vaart, hoewel de meesten hun werk geestelijk zeer inspannend vinden. Ondank de stress in sommige groe- poen - en dan vooral onder afde lingshoofden - hebben vrij weinig medewerkers klachten over hun ge zondheid. Over het salaris zijn de meeste automatiseerders redelijk tevreden. Ook de betrekkelijk grote vrijheid en zelfstandigheid wordt over het algemeen geprezen. Minder te spreken zijn veel mede werkers over de dagelijkse leiding. Volgens het NIPG kan dit het ge volg zijn van het feit dat veel afde lingshoofden onvoldoende zijn toe gerust voor hun taak. Vaak zijn deze kaderleden afkomstig uit de groep van programmeurs en systeem-ana listen. Mensen die doorgaans meer in hun werk dan in sociale contac ten met collega's zijn geïnteres seerd. Als ze eenmaal de leiding krijgen op een afdeling, kan een ge brekkige sociale intuïtie problemen geven met collega's. De ervaringen van andere groe pen informatici staan overigens haaks op die van het middenkader. Programmeurs, systeem-analisten en systeem-ontwerpers vinden hun werk naar verhouding niet bijzon der zwaar of hectisch en ervaren ook nauwelijks stress. Aan de ande re kant hebben ze ook weinig uitda gingen in hun werk en hebben ze nauwelijks enige zelfstanigheid. Directieleden, adviseurs en mar keting- en verkooppersoneel klagen vooral over de lange werkdagen die ze moeten maken. Voor hen staat daartegenover dat het werk als ui terst interessant en plezierig wordt ervaren en de salarissen en vooruit zichten vaak goed zijn. DEN HAAG - Streekvervoer Neder land vindt dat minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat 6,5 miljard gulden uit moet trekken voor de aanleg van 2600 kilometer vrije busbaan. Hiermee zouden de bussen op de drukste lijnen een vrije doorgang hebben. Het minis terie van verkeer en waterstaat rea geerde vanochtend in eerste instan tie verbaasd op het plan dat volgens het ministerie teveel geld gaat kos ten. Mr. C. Nyqvist, president van de raad van bestuur van Streekvervoer Nederland, deed de suggestie giste ren tijdens het derde streekvervoer- platform in Den Haag. Hij presen teerde het voorstel als een idee dat hij wilde "meegeven" aan minister Maij-Weggen, omdat het volgens hem "voldoet aan de criteria die de ze minister stelt: intelligent en crea tief'. De streekvervoerbedrijven ver voeren bijna 40 procent van hun passagiers op 12 procent van hun lij nen. Vooral de trajecten van en naar de vier grote steden komen in aan merking voor vrije rijstroken. Vijf tienhonderd van de 2600 kilometer vrije busbaan moet volgens Nyqvist in de Randstad worden aangelegd. Op sommige trajecten hoeft geen nieuwe rijstrook aangelegd te wor den maar kan men bestaande baan vakken reserveren voor de bus. Kritiek Het benodigde bedrag voor realise ring van 'het idee' komt overeen met wat in het structuurschema verkeer en vervoer van minister Ma ij-Weggen is uitgetrokken voor in vesteringen in stadsgewestelijk openbaar vervoer. Het structuur schema spreekt ook van het aanleg gen van aparte rijstroken voor on der meer bussen, zonder zich even wel vast te leggen op aantallen. Maij-Weggen heeft zich herhaal delijk positief uitgelaten over vrije busbanen. Maar het is niet de be doeling dat met de plannen van Nyqvist het hele potje van 6,7 mil jard opgesoupeerd is, benadrukt het ministerie. Het departement vindt dat er ook geld over moet blij ven om investeringen te kunnen doen in materieel. Nyqvist liet zich over het alge meen positief uit over het structuur schema. Wel uitte hij kritiek op het loslaten van een hard streefcijfer voor het openbaar vervoer. In con cept-versies van het plan was nog sprake van een verhoging van de ca paciteit met 65 procent, maar in het definitieve plan is dat cijfer verdwe- Ook het voornemen van Maij- Weggen de totale mobiliteit (inclu sief het openbaar vervoer) terug te brengen, wees Nyqvist af. Streek vervoer Nederland acht een ver schuiving van auto naar openbaar vervoer de aangewezen weg. Conflict over salaris na staking Sancta NOORDWIJK - Zeven perso neelsleden van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noord- wijk die gisteren hebben gestaakt, zeggen dat de directie van het zie kenhuis gedreigd heeft hen geen loon uit te betalen. Directeur-ge neesheer J.J. Verhaegen ontkent echter dat hiervan sprake zou zijn. Volgens een woordvoerder van de stakende personeelsleden heeft de directie bij de voorbereidingen van de acties herhaaldelijk ge dreigd met inhouding van het loon als de staking zou doorgaan. Ver haegen vindt 'dreiging met loonin- houding' een veel te groot woord. "De actievoerders wilden van ons dat we voor de actie al de garantie zouden geven dat we in elk geval geen loon zouden inhouden. Dat ging ons te ver. Niet garanderen is echter wat anders dan rechtstreeks dreigen". De directie wilde vanochtend niet ingaan op de vraag of het loon wel of niet wordt uitbetaald. Eerst heeft overleg tussen directie en actieco mité plaats. J- - v StJlL^s- - f Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De beklagenswaardige keizer aller Russen, die voortdurend op zijne hoede moet zijn voor aan slagen en pogingen tot vergifti ging, diLrft nu bijna geen eieren meer eten, welk voedsel hij tot dusver met volle gerustheid ge bruikte. Het is echter gebleken dat een ei gemakkelijk vergif tigd kan worden met een dun nen metaaldraad, welken men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor achterlaat. De eieren, welke de czaar gebruikt, worden hem op allerlei geheim zinnige manieren gezonden, b.v. soms in hoedendoozen, en dan onder persoonlijk toezicht van de keizerin uitgepakt en gekookt of tot ommeletten gebakken in de kleine keuken, naast 's keizers werkvertrek. De keizer eet nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker, welke hij gebruikt, wor den ook bijzondere voorzorgen genomen; de groenten worden heel op tafel gebracht en voor zij ne oogen met een zilveren mes ge sneden, en hij gebruikt steeds grof zout met groote korrels, waaronder niet gemakkelijk ar senicum gemengd kan worden. Welk een leven voor iemand, die met één woord millioenen men- schen kon gelukkig maken! Lie ver een eervolle dood, zij het dan door moordenaarshanden, dan zóó keizer! Vijftig jaar geleden: - De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Winkelman, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de gewon den, die in het Sint Elisabeths Gasthuis en het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden ver pleegd. In dit laatste werd hij ontvangen door den directeur dr. H.H. Maas, terwijl alle pro fessoren met hunne assistenten in hunne afdeelingen aanwezig Bij een bomaanval, welke Engelsche vliegtuigen in den af- geloopen nacht op Rotterdam hebben uitgevoerd, zijn onder de burgerbevolking tien dooden ge vallen, terwijl eenige personen zwaar werden gewond. Strop voor Rijnland door uitspraak over lozingsvergunning LEIDEN/AMSTERDAM - Het Hoogheemraadschap van Rijnland loopt mogelijk een bedrag van zo'n 40.000 gulden per jaar mis door een uitspraak van het Amsterdamse ge rechtshof. Die heeft namelijk be paald dat water- en zuiverings schappen niet langer leges mogen heffen over lozingsvergunningen. Het Hof deed deze uitspraak in een beroepszaak die Philips Telecom municatie had aangespannen tegen het zuiveringschap Amstel- en' Gooiland in Hilversum. De Unie van Waterschappen gaat er vanuit dat de beslissing ook geldt voor de andere zuiveringschappen in Nederland, waaronder het Hoog heemraadschap van Rijnland. Am- stel- en Gooiland gaat tegen de uit spraak in cassatie bij de Hoge Raad. Het Amsterdamse gerechtshof stelde Philips in het gelijk omdat het, aldus het Hof, niet billijk is dat het zuiveringschap naast de veront reinigingsheffing andere methoden hanteert om zijn kosten door te be rekenen. Volgens woordvoerder C. Meijer van het Hoogheemraad schap van Rijnland zal de verontrei nigingsheffing licht stijgen als de uitspraak gehandhaafd blijft. Lo zingsvergunningen worden opge legd aan eigenaren van huizen die niet op de riolering zijn aangesloten en aan bedrijven die afvalstoffen op het riool lozen. Huishoudens in dit gebied moe ten voor hun vergunning 150 gul den betalen, bedrijven rond 1300 gulden. "Dat zijn geen bedragen die we £o maar uit de lucht hebben ge grepen, maar de kosten die we in werkelijkheid hebben gemaakt", stelt Meijer. ROELOFARENDSVEEN De 39-jarige hoedenfabrikant uit Rotterdam, die gistermor gen te maken kreeg met een explosie in zijn auto, heeft in de ogen van de politie nogal lako- niek op het gebeurde gereageerd. De man kon wonder boven wonder zonder ongelukken de hevig slingerende wagen - de beide achterbanden waren door de explosie gesprongen - aan de kant zetten. Waarschijnlijk omdat het schuifdak open stond en de luchtdruk een uitweg had, is de fabrikant er zonder kleerscheuren van af gekomen. Een toevallig voorbijkomende ken nis nam de fabrikant mee naar Am sterdam naar zijn werk. Daar wik kelde de Rotterdammer eerst aller lei zaken af. alvorens hij omstreeks half een de politie over het gebeur de inlichtte. De ontploffing had om omstreeks half elf plaatsgehad. De klap van de explosie was zo hevig, dat deze werd gehoord door mensen die in een schuur aan de Geestweg in Roelofarendsveen aan het werk waren. Dat is zo'n halve ki lometer van de rijksweg af. De poli tie werd gewaarschuwd, die in de berm van de rijksweg de auto aan troffen. De agenten zagen een be hoorlijk beschadigde BMW, waar van de bestuurder verdwenen was. Ze dachten niet aan een explosie. Wel werd een brandlucht in de auto geroken. De bestuurder verklaarde later tegenover de politie, dat de ca bine vol met rook had gestaan. Pakje De gegevens van het kenteken leer den. dat het niet om een gestolen auto ging. Men slaagde er niet in de eigenaar op te sporen. Ondertussen had de politie ook een telefoontje van een automobilist gekregen die. achter de BMW rijdend, had gezien dat er een verdacht pakje onder de auto hing. De politie kon op dat mo ment echter niets met de medede ling doen. Nadat de Rotterdammer de poli tie van een en ander op de hoogte had gebracht, rukte deze massaal uit. Omdat men een tweede explo sie vreesde, werd de Explosieven Opruimingsdienst gewaarschuwd. Vanaf tien voor twee werd de rijks weg 4, een van de drukste van het land, geheel afgesloten. Het gevolg was een verkeerschaos met files tot een lengte van 15 kilometer. Ook de provinciale wegen in de directe om geving werden afgezet. Het duurde een uur voordat het EOD-team, dat uit Oorschot moest komen, arriveerde. Uit voorzorg werd ook een ambulance in gereed heid gehouden. Het onderzoek van de EOD leverde niets op. Politie- Om vier uur werd de baan rich ting Den Haag en een kwartier later die van de richting Amsterdam voor het verkeer vrijgegeven. De politie was met veertig tot vijftig man in touw om de afsluitingen en omlei dingen in goede banen te leiden. De auto werd naar Den Haag gebracht waar de technische recherche het sporenonderzoek verder ter hand neemt. Zij wordt daarbij geassis teerd door deskundigen van het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk. Centraal Nederland heeft door de verkeerschaos, die na het afsluiten van de rijksweg ontstond, een aan tal busritten moeten laten verval len. Alle bussen, die in de omgeving van Leiden reden, liepen een half uur tot een uur vertraging op. De zwaar Schiphol bemerkten aankomen- beschadigde BMW. de reizigers, dat hun 'afhalers' niet waren. Die waren in de files vast komen te zitten. WARMOND - Gedeputeerde H. van der Meer heeft gisteren bet eerste exemplaar opgehcngeld van de toeristische infokrant van de Stichting Promotie Recreatie en Toerisme Rijn- en Bollen streek (PRET). De krant was door de stichting in een fles te water gelaten in de Kagerplassen nabij Warmond. De gedeputeerde haalde hem vervol gens in aanwezigheid van PRET-voorzitter B. van Leeuwenburgh (rechts) met een hengel aan de kant. De stichting PRET is een initiatief van de Ka mer van Koophandel en de vijf WV's in Rijnland. mensen hadden wel al eerder op de linkerrijbaan van de rijksweg, rich ting Amsterdam, een inslag van de explosie aangetroffen. Een woordvoerder van de Explo sieven Opruimings Dienst wilde niet direct van een bom spreken: "Het kan ook gebundeld vuurwerk of iets dergelijks zijn geweest. We hebben helemaal niets kunnen vin den". De woordvoerder kon ook niet zeggen hoe de ontsteking heeft plaatsgehad. Het explosiemateriaal heeft waar schijnlijk onder de auto ter hoogte van de achterbank gezeten. Door de kracht van de ontploffing werd een gat in de bodem en de achterbank geslagen, de twee achterbanden raakten lek, de achterbumper sloeg ongeveer tien centimeter naar ach teren en de ramen van de auto raak ten ontzet. De politie zegt vooralsnog geen en kel idee van de toedracht te hebben. De fabrikant, die in Amsterdam een bedrijf in dameshoeden heeft, heeft volgens een politiewoordvoerder Met een 'snuffelkarretje' bekeek de Explosieven Opruimings Dienst on der meer de onderkant van de auto (rechts). Na de EOD-mensen kon de auto door de technische recherche WOrden onderzocht, (foto's Jan Holvast) geen aanwijzing gegeven, die in de richting van een aanslag of een af straffing zou kunnen wijzen. Wel zou de man ongeveer een uur later van huis zijn vertrokken, dan hij normaal doet. De man dacht na de klap in eerste instantie aan een aanrijding van achteren. Dat de fabrikant zo laat de politie inlichtte, vindt een woord voerder van de rijkspolitie op zich niet zo vreemd: "Mensen reageren na een ongeluk wel vaker vreemd. Deze man had enkele belangrijke zakelijke afspraken, die hij eerst heeft afgewikkeld. Daarna heeft hij ons gebeld en hebben we hem op het bureau een verhoor kunnen af- PRET wil bet toerisme in dit gebied beter aan de man brengen. De infokrant is één van de eerste ac ties van de organisatie. Het bulletin, dat zowel in het Nederlands als het Engels is gesteld, wordt maandelijks in een oplage van 15.000 stuks ver spreid via de WV's, gemeentehuizen, bibliothe ken, hotels en restaurants. De PRET-krant vermeldt alle toeristische en recreatieve evenementen in de Rijn- en Bollen streek. Ze geeft voofts een overzicht van alle at tracties die voor toeristen interessant kunnen Zijn. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17