TAD LEIDEN Muziekkorps K G in financiële problemen Zoiets als Paul de Leeuw LEIDSCH DAGBLAD 'Orkest wordt slachtoffer van eigen succes' Afsluiting De Vink mogelijk jaar korter Conflict bij verpleegtehuis opgelost Dino's trekken 1600 bezoekers Officier: Verdachte is zwaar crimineeF Advocaat: 'Het is een branie-achtige jongen' s VRIJDAG 29 JUNI 1990 LEIDEN - Het bekende Leid- se muziekkorps Kunst Ge noegen (K G) is in de financië le problemen geraakt. De vere niging heeft een gemeentega rantie gekregen voor een geldle ning van 30.000 gulden. Het korps verwacht de lening bin nen twee jaar weer terug te kun nen betalen. LEIDEN De afsluiting van de spoorwegovergang bij De Vink gaat mogelijk een jaar korter duren. De gemeente Leiden en de Nederland se Spoorwegen onderzoeken de mogelijkheden om een spoorvia duct aan te leggen, terwijl het ver keer toch gewoon door kan gaan. De afsluiting duurt in elk geval nog tot medio 1992, want dan pas zijn de NS gereed met de verdubbeling van het spoor tussen Leiden en Ma- riahoeve. Helemaal zeker is de kortere duur van de afsluiting nog niet. Met de andere bouwwijze van het viaduct waarbij het verkeer kan passeren, zijn hogere kosten gemoeid voor zo wel gemeente als NS. Het is nog niet zeker of beide instanties de beno digde gelden op tafel willen leggen. Volgens ambtenaren van de afde ling verkeer verloopt de afsluiting van de spoorwegovergang zonder grote problemen. Wel onstaan er in de spitsuren files, maar die veroor zaken niet erg lange wachttijden. De verwachting is dat de ver keerssituatie begin volgend jaar verbetert. Dan wordt de provinciale weg S4 tussen Katwijk en Leiden aangesloten op de Plesmanlaan. 'Doelgroepenbeleid ook bij bedrijven' LEIDEN De gemeente Leiden gaat proberen overeenkomsten te sluiten met bedrijven die zich aan het Schuttersveld vestigen om lang durig werklozen en minderheden in dienst te nemen. Dit werd gister avond aangekondigd tijdens een vergadering van de raadscommissie economische zaken. De gemeente Leiden sloot al eer der een dergelijke overeenkomst (een 'convenant') af met het Japan se bedrijf JVC. Waarschijnlijk wor den ook met Fokker, dat ook een af deling in Leiden vestigt, dergelijke afspraken gemaakt. Een woordvoerster van de afde ling economische zaken deelde ver der mee dat de norm om jaarlijks in Leiden 10.000 vierkante meter kan toorruimte te scheppen, aan de krappe kant is. "Je ziet het aan de vestiging van Fokker die in een keer 12.000 vier kante meter besloeg. Ook het nieu we kantoor aan de Parmentierweg op het Schuttersveld van 6000 vier kante meter is al verhuurd voordat aan de bouw is begonnen". School De Horst verhuist naar César Franckstraat LEIDEN De school voor speciaal onderwijs De Horst verhuist naar de César Franckstraat. Het school gebouw dat daar staat wordt opge knapt voor een bedrag van 1,2 mil joen gulden. Het is de bedoeling dat De Horst in april of mei volgend jaar verhuist naar het nieuwe onderko- Een jaar geleden brandde het ei gen gebouw van de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen aan de Lorentzkade af. Sinds die tijd is De Horst gevestigd aan het Broek plein. Het gebouw aan de César Franckstraat werd door scholenge meenschap De Mondriaan gebruikt als dependance. Deze school voor lager beroepsonderwijs heeft de de pendance niet meer nodig in ver band met het dalende leerlingen aantal, wat weer een gevolg is van het dalende geboortecijfer. Politie verwijdert fout gestalde fietsen LEIDEN - De Leidse politie heeft bij het station 48 fietsen verwijderd. De fietsen stonden voor het station en dat is verboden. De fietsen staan inmiddels bij de politie en kunnen door de eigenaars worden opgehaald. Ze moeten dan wel een tientje boete betalen. Oorzaak van de financiële perikelen is de toeloop van nieuwe leden na dat K G vorig jaar tijdens het We reldmuziekconcours in Kerkrade de wereldtitel op het onderdeel 'mars' in de wacht sleepte. Het or kest kreeg er na dit succes dertig nieuwe leden bij en voor hen moes ten nieuwe instrumenten en unifor men worden aangeschaft. "K G dreigt slachtoffer te worden van het eigen succes", zegt woordvoerder Rick Boelee. "Wanneer er tien trompettisten bijkomen, betekent dat dat er tien instrumenten van 1400 gulden per stuk moeten worden gekocht. Na afloop van de opleiding moet K G dan ook nog eens tien uniformen beschikbaar stellen, die 1000 gul den kosten. Dat betekent dat die Uitstel van plannen derde bedrij vengebouw LEIDEN De gemeente Leiden presenteert in het najaar plannen voor een derde bedrijfsverzamelge bouw. Nog onduidelijk is waar dit gebouw moet komen. In het ge bouw wordt ruimte aangeboden aan beginnende ondernemers. Lei den kent momenteel al twee van de ze gebouwen, het Olga- en het Mos- tertcomplex. Aanvankelijk zouden de plannen voor een derde bedrijfsverzamelge bouw nog voor de zomer worden ge presenteerd. De locatie die de ge meente op het oog had, kon echter niet worden verworven. De voorzitter van de stichting Werkgelegenheid, G. Bovens, kon digde gisteravond tijdens een com missievergadering aan dat bij het bedrijfsverzamelgebouw waar schijnlijk plaats wordt ingeruimd voor een kinderdagverblijf. "Lei den zit dringend om plaatsen verle gen. Een kinderdagverblijf zou mooi met een bedrijfsverzamelge bouw kunnen worden gecombi neerd". tien nieuwe leden een investering van in totaal 24.000 gelden vergen", aldus Rick Boelee. "We hadden de toeloop van nieuwe leden wel voor zien, maar niet dat het in zo'n groten getale zou zijn". Daar kwam nog eens bij dat ook de materiaalwagen van het orkest het begaf. "We moesten eigenlijk eerder dan voorzien een nieuwe vrachtwagen aanschaffen", stelt Boelee. Ook de huisvestingskosten zijn sinds het betrekken van het Muziekcentrum aan de J.C. de Rijp- straat op het Waardeiland sterk ge stegen. "In vergelijking met onze vorige behuizing zijn die met 3600 procent omhoog j "We hebben daar overigens reke ning mee gehouden, dus dat is be slist niet de oorzaak voor de proble men die nu zijn ontstaan", zegt Boe lee. "Het is echter wel zo dat in het oude gebouw onze reserves veel groter waren en we dus financiële tegenslagen als deze zelf konden opvangen". Financiële meevallers heeft de wereldtitel die vorig jaar werd be haald, K G nauwelijks opgele verd. "Al voor het Wereldmuziek concours, waren we voor dit jaar volgeboekt. Uit het buitenland zijn er nauwelijks meer boekingen ge komen, omdat de organisatie van Kerkrade zelf weinig aan publiciteit in het buitenland heeft gedaan", meent Boelee. De CD, die vorige maand door het orkest op de markt is gebracht, doet het volgens de woordvoerder van K G goed. "Die zorgt nog voor wat extra inkomsten". De compact disc wordt verkocht in het Muziekcen trum en bij de optredens van het or kest. Om wat extra inkomsten te krij gen heeft Kunst Genoegen een aantal extra activiteiten georgani seerd. Zo wordt er zaterdag 30 juni een rommelmarkt in het gebouw aan de J.C. Rijpstraat gehouden. Daarnaast begint om 15.00 uur een sponsorloop waaraan vooral jeugd leden meedoen. De stageband van K en G start om 17.15 uur met de sponsorloop, 's Avonds wordt in het Muziekcentrum een feestavond ge houden vanaf 20.00 uur. K&G in betere tijden. De Leidse wereldkampioen op het onderdeel 'mars' heeft nu financiële Proötó7ne"chieffoto) Twee directieleden Sint Elisabeth Gasthuishof vervangen LEIDEN Het conflict tussen be stuur en personeel van het Sint Eli sabeth Gasthuishof is opgelost nu verpleegkundig manager J. van Leidenaar dreigt parkeercontroleur neer te schieten LEIDEN - Een 36-jarige parkeer controleur heeft aangifte gedaan van bedreiging. Zij schreef een bon uit voor een foutgeparkeerde auto op de Oude Rijn. De eigenaar zag dat en kwam naar buiten. Hij begon tegen de 36-jarige te schelden en gooide een sleutelbos die de parkeercontroleur trof. Een volle milkshakebeker kon zij nog net ontwijken. Omdat de man dreig de de vrouw te zullen neerschieten als ze ooit nog een voet op de Oude Rijn zou zetten, besloot ze aangifte te doen van bedreiging. De Leidse politie, die de identiteit van de man heeft achterhaald via zijn autoken teken, zal hem binnenkort oppak ken voor verhoor. Hamond is aangesteld als algemeen manager. Het bestuur van het Leid se verpleeghuis is daarmee inge gaan op de wens van het personeel om twee directieleden te vervan gen. De voormalige economisch direc teur mag alleen nog optreden als ad viseur, terwijl de medisch directeur zich niet meer met het beleid zal be zighouden. Hij is alleen nog aan sprakelijk voor de medische hande lingen die in het tehuis worden ver richt, aldus E. Verschoor, adviseur van de ondernemingsraad (OR). Uitgangspunt voor de toekomst wordt het beleidsplan dat Van Hamond al eerder heeft opgesteld. Daarin staat onder meer dat het aan tal personeelsleden op peil moet worden gehouden en dat de hoof den zich niet voornamelijk moeten bezighouden met de verzorging van de bewoners. Twee leden van het al gemeen bestuur zullen Van Hamond begeleiden bij de verdere uitwerking van de plannen. Het conflict liep vorige week hoog op toen de leiding van het huis aan de Caeciliastraat had laten we ten dat de financiële tekorten moes ten worden weggewerkt. Een van de middelen daarvoor was dat zieke personeelsleden niet meer zouden worden vervangen. Omdat dan de werkdruk zo hoog zou worden dat goede zorg niet meer haalbaar was, meldden vijf verpleegkundigen zich ziek. Als binnen een week geen beleidsplan van de directie op tafel lag, zouden de avondhoofden zich ziek melden en daarna de nacht- hoofden. Dat gaat nu niet door, vertelde Verschoor gistermiddag namens het personeel. Of de verpleegkundi gen weer aan het werk gaan is nog niet duidelijk: "Ze zijn vorige week na een gesprek met de medisch di recteur in overspannen toestand naar huis gegaan", aldus Verschoor. Het personeel wil ook dat drie van de zes leden van de beheerscom missie van het verpleeghuis worden vervangen. Het is nog niet bekend of ook die wens wordt gehonoreerd. Het bestuur van het Sint Elisa beth Gasthuishof wil nog steeds geen commentaar geven op de ge beurtenissen omdat de OR officieel daarover nog een advies moet uit brengen. Gisteren heeft de OR mon deling al laten weten het eens te zijn met deze plannen van het bestuur. LEIDEN - De dino-tentoonstelling in het Pesthuis heeft op de eerste dag al 1600 belangstellenden ge trokken. Volegs de organisatie heeft dit geen grote problemen op geleverd. Ook bij de politie kwamen gisteren geen berichten binnen over verkeersopstoppingen of par keerproblemen. Komend weekeinde worden nog veel meer bezoekers verwacht. Woordvoerder D. Graveland van de Leidse politie is niet bang voor een verkeerschaos."Behalve bij het AZL kan ook worden geparkeerd op het Liam-terrein". De politie houdt de verkeers stroom de komende dagen wel in de gaten om onmiddellijk te kunnen ingrijpen als het verkeer echt in de soep loopt. Manifestatie voor behoud pand Ico Athibu op 7 juli LEIDEN - De manifestatie tegen de sloop van het pand van Ico Athi bu aan de Lammermarkt wordt niet morgen gehouden zoals deze krant gisteren meldde, maar volgende week zaterdag 7 juli. Om 14.00 uur begint op de Steen straat een demonstratieve optocht onder leiding van het orkest van Werkmans Wilskracht. De stoet loopt naar de Lammermarkt waar de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) samen met buurt bewoners een symbolisch schild overhandigt aan wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening. Dit grote schild, dat volgens STIEL speciaal is ontworpen voor monumenten van bedrijf en tech niek, zal enige tijd blijven staan voor het pand van de voormalige textielfabriek. STIEL en omwonenden zijn fel gekant tegen het plan van de ge meente om het monumentale pand te slopen. Het college wil toestem ming geven om op die plek wonin gen, winkels en een nieuw onderko men voor de Koets-o-theek te bou- Volgens de tegenstanders van dit plan is er alle reden om het pand te behouden omdat het een van de weinige tastbare herinneringen is aan de Leidse textielindustrie. Het is bovendien een van de oudste ne- gentiende-eeuwse weverijen in Ne derland en architecten noemen het een 'gaaf en harmonieus geheel', al dus STIEL. Leerlingen Rembrandt maken radioprogramma LEIDEN - Vijftien brugklas sers van de Rembrandt Scho lengemeenschap krijgen za terdagochtend hun vuurdoop op de radio. Ze maken in sa menwerking met hun docent radiotechniek Jaap van Zand dijk een drie uur durend pro gramma in de studio van Ra dio Rijnland. Mensen die graag rustig wakker worden zijn gewaarschuwd. De jonge samensteller^ van het pro gramma hebben een voorkeur voor de programma's zoals Paul de Leeuw die iedere dinsdagoch tend via radio drie de lucht in stuurt. Verder belooft de muziekkeuze de nodige onrust. Op de lijst van ongeveer dertig platen die wor den gedraaid staan louter house- en hiphop-singles. Wie desondanks morgenoch- tend afstemt op de frequentie van Rijnland (kabel 88,1, ether 105,7) is verzekerd van een spontaan programma. Er is geen sprake van nauwgezette voorbereiding door de leerlingen. Ze hebben al lemaal een stoomcursus gehad waarbij ze even mochten ruiken aan het fenomeen radio maken. "We beginnen gewoon en zien wel waar we uitkomen, het is ook wel leuk als er iets misgaat", blikt Paulo Voskuil (13) vooruit. Hij verzorgt het nieuws van 7.00 uur en is mede verantwoordelijk voor de muziek. Het programma duurt van 7.00 tot 10.00 uur. Er zijn verschillende onderdelen, zoals een wk-jour- naal, dat wordt gepresenteerd door Richard van Wijk (13). Hier aan werkt de profvoetballer Wout Holverda mee. Voorts worden spelletjes gespeeld die ook be kend zijn van radio drie, zoals bij voorbeeld de snipperhit en 'zeg eens eh'. Natuurlijk ontbreekt het popnieuws niet. Het programma besteedt te vens aandacht aan de producties die verschillende klassen in de loop van het schooljaar maakten bij de uren radiotechniek. Tijdens deze lessen zijn al een paar inter views gehouden. De aardigste daarvan zijn morgen te beluiste ren. Zo is er een vraaggesprek met Floor Koelewijn over een schoolproject waarbij veel aan dacht is gegeven aan Ghana. Ver der wordt een interview uitgezon den met een medewerker van Ra dio West. In een ander gesprek staat vivisectie centraal, een on derwerp waaraan veel aandacht is besteed tijdens de^ biologielessen. De leerlingen worden begeleid door een technicus van Radio Rijnland en hun docent Jaap van Zandijk, de man achter het weke lijkse uurtje Leiderdorp Lokaal. Voor de leraar staat voorop dat de brugklassers plezier beleven aan de radio-uitzending. "Het moet allemaal niet te strak worden ge organiseerd, laat ze zelf maar uit vinden waar de problemen en mogelijkheden liggen". DEN HAAG/LEIDEN - "Verdachte doet voorkomen alsof hij een menslievend, vriendelijk en eerlijk persoon is. Laat ik u vertellen dat mijn indruk van hem geheel anders is. Ik vind dat verdachte een ge welddadige inslag heeft en een zwa re crimineel is", zo meende gis terochtend officier van justitie D. van den Broek. Hij eiste tegen de 25- jarige Katwijker dan ook een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. De Katwijker werd dit jaar op 25 februari op heterdaad betrapt bij een inbraak bij café Annie's verjaar dag. Samen met een vriend wilde hij de kluis meenemen, maar het lukte niet om dat ding los te wrik ken. Vandaar dat uit de auto nog even wat gereedschap werd gepakt. Patrouillerende agenten vonden dat verdacht en wilden de man aan houden. Daarop spoot de Katwijker de agent traangas in zijn ogen, die zich daarna moest laten behande len. Uiteindelijk werd de Katwijker toch gepakt. Bij huiszoeking kwa men nog meer onverkwikkelijkhe den naar boven. De Katwijker bezat namelijk een heel wapenarsenaal Katwijker werd betrapt bij inbraak in Annie's Verjaardag en drugs. De Katwijkse politie hield in die periode maar liefst 25 mensen aan, waarvan er nu nog vier vastzit ten, die deel uitmaakten van een cri mineel circuit. "De politie heeft de Katwijkse onderwereld daarmee een harde klap toegebracht", zei of ficier Van den Broek. In dat wereldje speelde de Kat wijker volgens Van den Broek een vrij belangrijke rol. Hij baseerde dat op verklaringen van andere getui gen die hadden toegegeven regel matig van de verdachte cocaïne te hebben gekocht. Ook de in beslag genomen 21 gram cocaïne, 147 gram amfetamine en 51 gram hash be wijst volgens de officier dat de Kat wijker een grote dealer was. Dit stond haaks op de verklaring van de verdachte dat hij alleen af en toe wat cocaïne voor vrienden en bekenden meenam. "Dat vond ik slechts wat gerommel", zo verweer de hij zich. De officier meende ech ter dat er sprake was van een be drijfsmatige opzet. "Verdachte had een semafoon zodat zijn klanten "hem ten alle tijden konden oppie pen. Een semafoon hoort nou niet bepaald bij een eenvoudige junk", zo zei hij over de Katwijker die zelf ook verslaafd was aan cocaïne. De Katwijker was ook verzot op wapens, zo zei hij zelf. Hij bezat handboeien uit verschillende lan den, boksbeugels, holsters en mes sen. Het meest kwalijke was dat hij ook verschillende vuurwapens in bezit had gehad waaronder in elk geval drie gas-alarmwapens. Hij ontkende ooit een revover te heb ben gehad, hoewel Van den Broek daar weer anders over dacht. Hoe gevaarlijk het gerommel met wapens was. bleek volgens Van den Broek wel uit het feit dat een vriend van de verdachte met een van die wapens een bloemenhandelaar uit Noordwijkerhout had beroofd. Pi kant detail daarbij is dat de Katwij ker na de overval de handelaar op belde met de vraag of hij soms nog een wapen wilde kopen. Hij zou zich dan in de toekomst wat veiliger voelen. Ten slotte werd de Katwijker ten laste gelegd dat hij op 12 februari dit jaar op de A4 ter hoogte van de Haarlemmermeer een chauffeur van een geldtransport met een vuurwapen heeft bedreigd. "Ik was op weg naar de schietvereniging, maar had geen wapen bij me. Hoe die chauffeur erbij komt dat ik hem bedreigd heb, weet ik niet", aldus de verdachte. Van den Broek vond dit ook een vreemde zaak. "De chauffeurs die op dat soort auto's zitten staan hun mannetje staan en zijn wat dat be treft ook heel wat gewend. Waarom zou zo'n man aangifte doen als er echt niets was gebeurd?. De chauf feur is zich rot geschrokken" zo zei hij. Hield Van den Broek het op een "zware crimineel', raadsman mr. Heeren typeerde zijn cliënt als een branie-achtige jongen die zich heeft laten meeslepen door andere figu ren in het criminele wereldje. De verklaringen van getuigen over wa pens en drugs werden door Heeren in twijfel getrokken. Volgens hem werden die gedaan om hun eigen blazoen te kunnen schonen. Heeren wees erop dat verklarin gen van een vriend later ook weer zijn ingetrokken, zodat aan het waarheidsgehalte van alle uitspra ken getwijfeld moet worden. Hij vroeg de gevangenisstraf te beper ken tot 18 maanden met daarnaast een aantal maanden voorwaarde lijk. Uitspraak op 12 juli. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15