Tunesië: meer dan strand en kamelen Dat land wil alleen maar oorlog Japan wil Nederlands vlees Visstekken Flevoland in kaart Geen extra geld voor rondvissers VRIJDAG 29 JUNI 1990 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Onderzoek heeft aangetoond dat in Flevoland jaarlijks vele dui zenden sportvissers een visje pro beren te vangen, maar dat dat aantal in verhouding tot het wa teroppervlak erg gering is. Met de uitgifte van de visinformatiekaart hoopt de VW dat aantal de ko mende jaren flink op te krikken. De kaart, die 3,50 gulden kost en zowel de Noord-Oost Polder als Flevoland goed in beeld brengt, is erg overzichtelijk en voorzien van toelichtingen op vangstmogelijkheden in bepaal de wateren. Verder staat erin ver meld over welke vergunningen de visser moet beschikken. Alleen de afbeeldingen van de visjes, die aangeven welke vis soorten op bepaalde plaatsen kunnen worden gevangen, zijn wat klein van afmeting en daar door niet erg goed herkenbaar. In het kader van de promotie van hengelsportmogelijkheden in ons land ligt het in de bedoeling ook van andere provincies dergelijke viskaarten uit te brengen. Zo wordt er gewerkt aan de voorbe reiding van kaarten voor Zuid- -Holland en Zeeland. In de provincie Friesland zijn ze op vissportgebied op het ogen blik met iets heel anders bezig. Daar waren de laatste jaren nogal wat klachten van zowel de be roeps- als de sportvissers over te K ANWB genvallende vangsten. De sport- visserij signaleerde een duidelij ke terugval in met name de vangst van snoek en snoekbaars en het beroep meldde een daling bij de vangst van aal. Daarom is besloten de komen de vijf jaar een proef te nemen in een flink aantal wateren die be ogen de visstand en de vangst op een hoger peil te brengen. In ok tober vorig jaar is daarvoor een overeenkomst gesloten tussen de Friese Federatie van Hengel sportverenigingen en de Friese Bond van Binnenvissers.. De beroepsvissers zullen de ko mende jaren met staande netten alle snoekbaarzen van meer dan 60 centimeter die daarin belan den verwijderen. Bovendien zal via een intensieve zegenvisserij de brasemstand worden uitge dund. Het streven is erop gericht per jaar uit elk hectare viswater 100 kilo brasem weg te vangen. Met proefvisserijen door zowel de sport als het beroep zullen de ontwikkelingen nauwlettend worden gevolgd. Met name van het uitdunnen van de brasem stand wordt veel effect verwacht. Deze bodemazers worden ervoor verantwoordelijk gehouden dat het water steeds meer is vertroe beld, waardoor vissoorten die het vooral van azen op zicht moeten hebben in aantal sterk zijn terug gelopen. Ten slotte een klein uitstapje naar het buitenland. Bij het Oos tenrijkse Toeristenbureau aan de Stadhouderskade 2 in Amster dam is onlangs een nieuwe catalo gus verschenen over viswater in Oostenrijk. In de gids staan 40 ho tels en Gasthöfe beschreven die gelegen zijn aan of in de buurt van mooie viswateren. In deze wateren komen onder meer vlagzalm, beek-, regen boog- en ridderforel, snoek en karper voor. Maar Oostenrijk met zijn rivieren en bergbeken is vooral het land voor het gebruik van de vliegehengel. En die tech niek kan men deze zomer op di verse plaatsen onder de knie krij gen via instructies door kenners. Dat kan onder andere bij Gol- ling in het Salzburgerland. Op 31 augustus, 14 september en 28 ok tober beginnen daar driedaagse cursussen waar de deelnemers de belangrijkste werptechnieken le ren. De kosten zijn 592 gulden in clusief volpension en een visver gunning. Overigens zijn die visvergun ningen zoals vele zaken in Oos tenrijk aan de prijzige kant. Onge veer 48 gulden voor één dag, 112 gulden voor 3 dagen of 224 gulden voor een week is nu niet bepaald een koopje. Trouwens in Frankrijk weet men er ook raad mee. Daar kost een landelijke vergunning, die overigens een jaar geldig is, onge veer 110 gulden. Dan is zo'n Ne derlandse viskaart voor een heel jaar voor een bedrag van 12,50 gulden werkelijk een spotprijsje. BINNENLAND/BUITENLAND/ECONOMIE Noorden vol overblijfselen uit een roerig verleden van onze medewerkster Josje van Dijk Wie aan het vakantieland Tunesië denkt, ziet uitgestrekte witte stranden voor zich, een zinderende Sahara en toeristen die zich in de brandende zon wentelen en zich op kamelen hijsen. Maar behalve zon, zee, strand en woestijn heeft Tunesië nog meer te bieden. Het noorden heeft zee en strand te bieden, maar ook een prachtige natuur en cultuur in de vorm van Romeinse opgravingen. De kustplaats Tabarka moet het centrum van een nieuw toeristisch gebied in het noordwesten van Tu nesië worden. Niet zo massaal als de oostkust. De hotels in aanbouw blij ven bijvoorbeeld laag; slechts twee etages hoog. Het koraal schittert je overal tege moet want Tabarka is bekend om zijn koraalriffen. In het stadje staan een paar kleine hotels en ook het aantal restaurants is bescheiden. De grote nieuwe hotels worden buiten de stad gebouwd, vlak aan de witte stranden. De natuur rondom Tabarka is mooi. Het gebied is geliefd bij ja gers. Langs de kust is het landschap bergachtig, verder landinwaarts wordt het heuvelachtiger en glooi ender. De bergen zien er 's zomers aanlokkelijk uit maar een wande ling is alleen mogelijk als je over een goede kaart beschikt en een on feilbaar richtingsgevoel. Van uitge zette wandelingen hebben de Tune- siërs nog nooit gehoord. Ongeveer zestig kilometer ten zuiden van Tabarka ligt de Romein se stad Bulla Regia. De noordkust van Tunesië kent een roerig verle den. Voor de handel had de kust grote waarde. De Romeinen ver overden het land op de Phoeniciërs. Tunesië leverde Rome wol, hout, olijven, olie en vooral graan. De noordkust was de graanschuur van Rome. Nu nog zijn in het noorden uitgestrekte graanvelden. Ook de olijfolie is nog steeds een niet onbe langrijke bron van inkomsten. Indrukwekkend Na de Romeinen werd Tunesië door verschillende volkeren bezet: de Byzantijnen, de Moren, de Ottoma- nen en als laatsten de Fransen. Pas in 1957 is Tunesië onafhankelijk ge worden. De Franse invloed is nog steeds merkbaar. Het eten kent on miskenbaar Franse trekjes en Frans is nog steeds de tweede taal. Bulla Reggia en het oostelijker gelegen Dougga zijn zeer fraaie overblijfselen van de Romeinse maar tot die tijd is het vliegveld in de hoofdstad Tunis voor de toerist het aankomstpunt. In Tunis is een bezoek aan het Bardomuseum ze ker de moeite waard. Daar is de grootste collectie Romeinse mozaï- ken ter wereld te bewonderen. De oude stad van Tunis, de Medi na, is een wirwar van kleine, kron kelende straatjes met hoge, wit ge pleisterde huizen met fel gekleurde luiken. Ooit de trots van Tunis met zijn grote, rijke huizen. Nu zijn de huizen opgedeeld in kleine wonin gen en verkeren de meeste in ver vallen staat. Een wandeling door de Medina geeft je het gevoel in een an dere wereld te zijn. Een goede plat tegrond is onmisbaar. Een bezoek aan het vlak bij Tunis gelegen Carthago (tot drie maal toe verwoest tijdens de Punische oorlo gen) is onvermijdelijk. De beroem de haven van Carthago valt tegen. De ruines zijn vreselijk verwaar loosd en het informatiecentrum biedt geen enkele informatie. De verderop gelegen overblijfselen van Romeinse badhuizen en tuinen spreken meer tot de verbeelding. Bovendien is het daar heerlijk koel. Schilderachtig Vlak bij Carthago ligt Sidi Bou Said, een schilderachtig dorpje. De witte huizen hebben de zo bekende blauwe deuren en kozijnen. Het is erg toeristisch; aan weerszijden van de straat staan de marktkramen op gesteld en het is spitsroeden lopen. Ook hier is de Nederlandse toerist bekend: 'kijken, kijken, niet ko pen'. Ten noorden van Tunis ligt de ge zellige havenstad Bizerte. De An- dalusische wijk met zijn kleine, smalle straatjes leent zich zeker voor een wandeling. Erg mooi is de ruim honderd kilometer lange tocht langs de noordkust; van Bizerte naar Tabarka. Onderweg lijkt de tijd stil te staan. Een ezel is een nog veel gebruikt vervoersmiddel. In dekens gehulde mannen hoeden kleine kuddes schapen of koeien. Vrouwen in kleurrijke gewaden gaan gebukt onder hun last van hout. Kinderen proberen langs de weg iets te verkopen: bonen, noten, eieren of bewerkte schalen. Het maakt niet uit, als het maar geld op levert. Sommige dorpen bestaan uit een paar stenen huizen, andere zijn niet meer dan een verzameling lemen hutten. In een middelgroot dorp is het markt. Op de grond liggen pot ten, pannen, kruiden, groenten, fruit, sieraden, kleding en kippen uitgestald. Het is een bonte menge ling van geur, kleur en geluiden. Bij de slagerij hangt het vlees buiten. Als een trofee hangt de kop van het geslachte rund aan de muur. Aan het einde van de ochtend trekken de mensen naar huis, zittend op een ezel of lopend. Flevoland, de jongste provincie in ons land, beschikt sinds kort als eerste van de 12 provincies over een visinformatiekaart. De kaart is tot stand gekomen door samenwerking van de overkoepe lende Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) en de provinciale VW. Flevoland kan een paradijs voor sportvissers worden ge noemd want er ligt een groot aan tal schitterende viswateren zoals het IJsselmeer, de Randmeren en een reeks uitgestrekte vaarten. Voordeel is ook dat de meeste wa teren relatief weinig bevist wor den. Veel minder dan bijvoor beeld bij ons in het het drukbe volkte westen. De meeste Flevolandse wate ren hebben bovendien de be schikking over een zeer gevari eerde visstand. Je treft er onder meer snoekbaars, winde, karper, snoek, brasem en blankvoorn Carthago De temperatuur in het ïoorden is aangenaam: tusspn juni ai septem ber 26 tot 30 graden. Iét land is groen, ook in de zomer De beste manier om deze streek tderen ken nen is een auto te hureren zelf op pad te gaan. Eind 1991 moet het vliegveld van Tabarka klaar zijn, overheersing. Dougga wis een rijke handelsstad, tegen de berg ge bouwd. Het was een lelangrijke plaats op de route naar let zuiden. Het Capitool staat er no( in al zijn glorie. Restanten van tenpels, hui zen, baden en het marktplein doen de vroegere rijkdom vernoeden. Zeker zo indrukwekkeid is Bulla Regia. Het is een uigestekte Ro meinse stad compleet net biblio theek, tempels, amfitheaer, baden en huizen. De Romeinen bouwden hun huizen in twee lageneen onder de grond (daar woondei ze 's zo mers) en een boven de gond (voor het winterverblijf). Vooal de on derhuizen zijn goed beward geble ven. Enkele zijn bijna nog com pleet, met verschillend kamers (verbonden door pilarer), schitte rende mozaïkvloeren en tassins om het water op te vangen. On de voch tigheid te regeluren hadten de Ro meinen een systeem vanholle bui zen in de muur. Sommge huizen beschikten zelfs over eei soort lift tussen het boven- en het »nderhuis. Veel Nederlanders twijfelen over hulp aan Iran DEN HAAG - Het Rode Kruis ont vangt tientallen telefoontjes van mensen die zich afvragen of ze nu wel of niet geld moeten overmaken naar een fonds voor Iran, dat sinds de aardbevingen van vorige week dringend behoefte aan hulp heeft. De gevers twijfelen eraan of hun geld wel goed terecht komt. "Dat land wil toch alleen maar oorlog Weer een ander belt kwaad op met de vraag waar het Rode Kruis in hemelsnaam mee bezig is. "Het is immers God die de meedogenloze ajatollah afstraft met een natuur ramp". In zo'n geval legt woord voerder B. Burgers geduldig uit dat het Rode Kruis geen politieke orga nisatie is. "Het geld is niet bestemd om het regime in Iran te steunen. Wij proberen mensen te helpen die van huis en haard verstoken zijn. En ieder mens heeft recht op medische hulp, ook een moslim. Na zo'n ver klaring is het natuurlijk afwachten of de 'opbeller' alsnog naar de porte- monnaie grijpt". Rushdie Burgers heeft wel begrip voor de emotionele reacties: "Nederlanders zijn natuurlijk niet gek. De Rush die-affaire ligt nog vers in het ge heugen. Iran roept nog steeds alle islamieten ter wereld op om hem te doden, omdat hij in zijn boek de 'Duivelsversen' kritiek had op de is lam. Dat zijn maatregelen, die het westen niet accepteert". De schrijver zelf heeft ruim 16.000 gulden gegeven voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Iran. De directeur van het Rode Kruis in Groot-Brittannië, het land waar Rushdie nog steeds zit onder gedoken. liet weten dat de bevol king beduidend minder geeft aan Iran dan aan Armenië, dat in 1988 door een aardbeving werd getrof fen. Dit geldt niet voor Nederlanders, meent Burgers. In vier dagen tijd is 127.285 gulden gestort op de giro van de samenwerkende hulporgani saties. Dat bedrag is net zo hoog als het bedrag dat vier dagen na de ramp in Armenië bij elkaar was ge sprokkeld. Wel zijn er nu meer twijfelaars, er kent Burgers. "En die moetje posi tief benaderen. Ervoor waken dat ze TOKYO (GPD) - Nederland gaat vanaf volgend jaar varkensvlees ex porteren naar Japan. Dat heeft mi nister Braks van landbouw en visse rij gisteren in Tokyo bekendge maakt na onderhandelingen met zijn Japanse collega Yamamoto. De minister verwacht dat na een aan loopperiode jaarlijks ruim 100.000 ton varkensvlees naar Japan ver scheept zal kunnen worden. Momenteel wordt voor de export van varkens- en rundvlees uit de EG door de Japanse autoriteiten nog geen toestemming gegeven. De re den voor deze weigering is de inen ting van Europees rundvee tegen mond- en klauwzeer. Daarbij be staat, volgens de Japanners, een ri sico van besmetting. Volgens Braks is het bijzonder gelukkig dag de EG-landbouwmi- nisters juist deze week besloten op te houden met het vaccineren. "Dat betekent dat de omstandigheden nu zodanig zijn dat Japan vlees uit Europa zal kunnen importeren". De Europese landbouwministers besloten afgelopen dinsdag om per 1 januari 1992 met vaccineren te stoppen. "Wij zijn van plan dat nog een jaar eerder te doen", aldus Braks. Ook in de bollensector wist de Nederlandse missie een succes te behalen. De lijst met toegestane tul pensoorten werd fors uitgebreid, waardoor nu ruim 90 procent van de tulpen naar Japan kan worden ge ëxporteerd. Toch is de situatie nog verre van ideaal. "Nog steeds moe ten we Japanse inspecteurs in Ne derland de bollen laten controle ren", aldus Braks. Voor de export van fruit verlie pen de besprekingen in Tokyo wat minder gunstig. De ontdekking van fruitvliegjes in zendingen was voor de Japanse autoriteiten aanleiding een extra onderzoek te gelasten. Pas als blijkt dat het om een uitzon deringsgeval ging, zal toestemming worden verleend voor de invoer van onder meer paprika's en tomaten. Als reactie op de Nederlandse Vliegverkeer België verlamd BRUSSEL (ANP) - Een staking van luchtverkeersleiders heeft ervoor ge zorgd dat het vliegverkeer van en naar Brussel volledig stilligt. Op de luchthaven Zaventem dreigen nu chaotische toestanden want voor de meeste Belgen begint dit weekeinde de zomer-vakantie. Het conflict met de luchtverkeersleiders speelt al enige tijd. Begin juni hielden zij al een week lang prikacties waarbij zij dagelijks twee keer twee uur het werk onderbraken. Inzet is een loonsverhoging van dertig procent en betere werkomstandigheden. Sommige stakers hebben verklaard be reid te zijn tot zondagavond door te gaan. deelname aan de internationale land- en tuinbouwtentoonstelling in Osaka werd van Japanse zijde nog medegedeeld dat het land zal deelnemen aan de Floriade in 1992. Premie aww en aow kan omlaag AMSTERDAM (ANP) - De sociale premies voor de aow (algemene ou- derdoms wet) en de aww (algemene weduwen- en wezenwet) kunnen in 1991 iets omlaag. Het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) in Amsterdam heeft de premies vastgesteld op 13,7 procent (dit jaar 14,3) voor de aow en 1,2 procent (1,25) voor de aww. Met die verla ging worden overreserves van 1,2 miljard gulden eind 1990 het ko mende jaar volledig weggewerkt. Staatssecretaris ter veld van soci ale zaken en werkgelegenheid stelt de premies in november vast. Daar bij kan zij van het advies van de SVB afwijken. In 1991 zal aan aow- en aww-uitkeringen 35,2 miljard worden uitgekeerd, 1,5 miljard meer dan dit jaar, inclusief ruim 700 miljoen gulden voor 29.000 weduw naars die vanaf eind 1988 recht kre gen op een aww-uitkering. De toeneming van het uitkerings bedrag wordt voor 1,1 miljard gul den toegeschreven door het optrek ken van uitkeringen aan het mini mumloon per 1 januari en 1 juli. niet berusten in de toestand onder het motto: 'Ik geef niet aan een mos lim, want het geld gaat toch naar Al lah'. Ik vind het onverstandig van de Rode Kruis-directeur in Groot- Brittannië om nu al te concluderen dat zijn volk te weinig geeft. Hier mee beïnvloed je de twijfelaars". Niet spontaan De Werelddiakonaten van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Neder land hebben elk een voorschot van 250.000 gulden via de Stichting Oe cumenische Hulp (SOH) ter be schikking gesteld. Het geld moet nog worden opgehaald door middel van collectes. Woordvoerder Henk Verbrug: "Ik vermoed dat we dit be drag wel bij elkaar weten te krijgen. Wel valt mij op dat mensen niet spontaan opbellen om hulp-aan te bieden. Voor mij een signaal dat de bevolking terughoudender is dan bij andere rampen. Dan staat de te lefoon meestal roodgloeiend". Het moeilijk toelaten van hulp verleners in Iran wekt argwaan bij de gever, meent Verburg. "Hulp van Zuid-Afrika en Israël willen ze niet hebben. Een radicale krant in Iran meldde gisteren dat het land hulp weigert van landen 'aan wier handen Iraans bloed kleeft'. Van de Verenigde Staten willen ze wel geld, maar mensen worden terugge stuurd. Visa worden niet gemakke lijk gegeven. Mensen worden door al dit soort zaken achterdochtig. Ze ker weer een geldschuit storten die toch gebruikt wordt voor oorlogs materiaal". Ondanks twijfelende gevers is de coördinerende organisatie Artsen Zonder Grenzen dik tevreden over het verloop van de hulpactie. De sa menwerking met de Iraanse Rode Halve Maan, een zusterorganisatie van het Rode Kruis, loopt ge smeerd. De vereniging heeft in het verleden bewezen grote humanitai re hulp te kunnen bieden tijdens de oorlog tussen Iran en Irak en bij eer dere aardbevingen in 1988. Ellende Woordvoerster Ina van Wijngaar den van Artsen Zonder Grenzen: "Bij zo'n ramp vervagen politieke meningsverschillen. Volgens de laatste berichten zijn er 70.000 do den en 1 miljoen daklozen te betreu ren. Op de televisie zie je verschrik kelijke beelden van gewonde vrou wen en kinderen. Ik kan me niet voorstellen datje na het zien van die ellende beslist geen geld te geven, omdat het regime in Iran niet deugt". NEW YORK (IPS) - De Algmene Vergadering van de Verenigle Na ties heeft donderdag met algmene stemmen een resolutie aaigeno- men waarin regeringen en ^N-in- stellingen dringend worden opge roepen hulp te verlenen aei het door een aardbeving getroffei Iran. "Zeer verontrust" door hetgrote aantal slachtoffers roept de Alge mene Vergadering op tot he ver schaffen van noodhulp, herstl, en wederopbouw in de door de aadbe- ving getroffen gebieden. De reolu- tie was ingediend door de groe) van Aziatische landen binnen de le nigden Naties, die onder voorztter- schap staat van Pakistan. Volgens de organisatie van dt VN voor noodhulp (UNDRO) is eervan Noodoproep VN voor hulp Iran de eerste behoeften momenteel de verschaffing van goed drinkwater en sanitaire voorzieningen, om uit breken van ziekten te voorkomen. Sinds de aardbeving zijn naar ver luidt al 175 vliegtuigen met voedsel, dekens, en andere noodhulp naar Teheran vertrokken. De aardbeving heeft voor zeker 500 miljard rial (ruim 1,2 miljard gulden) schade aangericht, zo heeft het Iraanse persbureau IRNA be kend gemaakt. In het rampgebied zijn zeker 1.755 scholen totaal ver nietigd, aldus het agentschap. IR NA meldde overigens dat reddings werkers woensdagavond laat nog een 9-jarige jongen levend onder het puin vandaan hebben getrok ken. De jongen, die in coma was, werd onmiddellijk naar een zieken huis overgebracht. Hij had in totaal 162 uur onder het puin gelegen. Een week na aardbeving bestaat overigens nog steeds verschil van mening over het aantal slachtoffers dat bij de natuurramp is gevallen. Functionarissen van de Rode Halve Maan, het Iraanse Rode Kruis, zei den woensdag 40.000 doden en 60.000 gewonden te hebben geteld. Iraanse regeringsfunctionarissen zeiden eerder dat bij de ramp 50.000 doden en 200.000 gewonden waren gevallen en dat 500.000 Iraniers dakloos waren geworden. RIJSWIJK Minister Braks leeft bij de EG niet meer geld kumen loskrijgen voor de sanering vai de rondvisvloot (vooral kabeljaiw). Hij is nu van plan volgende ueek zelf een regeling voor deze saneing te presenteren. Het mislukte overleg in de Vsse- rijraad van de EG bleek gisternid- dag bij de vergadering van het *ro- duktschap voor Vis en Visproaik- ten in Rijswijk. Al in decenber heeft Braks aan de EG meer gelcge- vraagd. Met het geld dat nu beschik baar is duurt het te lang voordatiet aantal schepen is teruggebrachtBij de EG zou het Nederlandse veraek worden bestudeerd en een voorstel worden gedaan. Na maanden van uitstel kreeg Braks deze week te ho ren dat voorlopig alles bij het oude blijft. In de tweede helft van dit jaar komt er nieuwe EG-regeling. Voorzitter Langstraat betreurde de gang van zaken bij de EG. "Het is jammer dat ze zich in Brussel niet aan hun afspraken houden. Aan de Nederlandse delegatie heeft het niet gelegen: de andere landen wil den er gewoon niet serieus over pra ten". Langstraat hoopt nu dat mi nister Braks volgende week don derdag met genoeg geld over de brug komt om de nationale regeling aan te passen. "Wij zijn bereid onze bijdrage met 50 procent op te schroeven." Voorzitter Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond wil ook eerst het aanbod van de minister af wachten. Pas dan wordt duidelijk of acties achterwege blijven, zoals een blokkade van de sluizen bij IJmui- den. Volgens hem is het absoluut noodzakelijk dat op korte termijn de saneringsregeling wordt verbe terd. De quota voor de rondvissers zijn namelijk sterk achteruitgegaan waardoor het inkomen voor de jaar- rond kabeljauwvissers op het mini mum is gekomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13