Snibbige dame met chauffeur 'Cyrano leunt zwaar op tekst' Stralend blauw van Apon 'Conservering films hoogste prioriteit' VRIJDAG 29 JUNI 1990 Driving Miss Daisy'; regie: Bruce Beresford; hoofdrollen: Jessica Tandy. Morgan Freeman; theater: Euro, Alphen Wie zou gedacht hebben dat deze eenvoudige film over een oude joodse dame en haar zwarte chauf feur de grote Oscarwinnaar zou worden? De jury heeft kennelijk een keuze willen maken waaraan niemand zich hoeft te storen. De 80- jarige actrice Jessica Tandy mag na haar lange loopbaan best een Oscar hebben. En een prijs voor de make up kunstenaars die zowel Jessica als haar tegenspelers Morgan Freedman en Dan Aykroyd in de loop van de film twintig jaar verou deren kan ook geen kwaad. Maar was 'Driving Miss Daisy' nu echt de beste film en de beste script-adapta tie van het afgelopen jaar? De uit Australië afkomstige Bru ce Beresford maakte in de Verenig de Staten naam als regisseur van 'Tender mercies' en 'Crimes of the heart'. Bescheiden drama's waarin de acteurs onder leiding van Beres ford tot mooi uitgediepte rollen konden komen. Net als 'Crimes of the heart' is 'Driving Miss Daisy' een toneelbewerking, en opnieuw speelt het verhaal zich in het zuiden van de Verenigde Staten af. Daar blijken altijd veel onderhuidse emoties te broeien. eens bekroond met de Pulitzer Pri ze. Uhry schreef nu zelf het filmsce nario. Het resultaat is niet onver dienstelijk, hoewel de toneelaf- komst in veel scènes nog duidelijk zichtbaar is en de handeling pas na verloop van tijd wat meer ruimte en bewegingsvrijheid krijgt. Ook de noodzakelijke tijdsprongen worden niet altijd even elegant genomen. Stroeve trekjes die niet echt be zwaarlijk zijn omdat 'Driving Miss Daisy' in de eerste plaats een ac teursfilm is. Jessica Tandy is al film actrice sinds de dertiger jaren. Ze was nog te zien in Hitchcock's 'The Birds' en is bij het grote publiek be kend als de aardige oude dame uit 'Cocoon'. Nu speelt ze de rol van Daisy, een 72-jarige ex-onderwijze- res die er op een goede dag in slaagt haar gloednieuwe Packard in de tuin van de buren te parkeren. Haar rijke zoon Boolie (Dan Aykroyd) vindt dat het afgelopen moet zijn met het autorijden en huurt Hoke (Morgan Freeman) als chauffeur voor haar. Tussen de snibbige Daisy en de onverstoorbare Hoke ontwikkelt zich een machtsstrijd, waarbij het er vooral om gaat gezichtsverlies te vermijden en de sympathie voor de ander te verbergen. Pas na twintig jaar, Daisy is dan al een bevend schepseltje in een verzorgingste huis, durft ze te bekennen dat Hoke haar enige en beste vriend is. Toch wel even een ontroerend moment. Vermeld dient nog te worden dat Daisy joods is en Hoke zwart. En in Atlanta, 1948, betekent dat heel wat. Beiden zijn in feite buitenstaan ders, hoewel Daisy dat niet beseft en de door-en-door goedhartige Hoke het probeert te negeren. Het is een beetje vreemd dat dit gegeven in het grootste deel van de film zo ver op de achtergrond blijft. Mis schien was het juist de bedoeling om te laten zien dat er helemaal niets bijzonders is aan het gekibbel van een oude joodse dame en haar zwarte beschermer. Toch blijft het gevoel knagen dat het een veel ster kere film was geworden als er in plaats van prettige nostalgie iets meer realisme te zien was geweest. Pas als in de zestiger jaren de sy nagoge door een bom getroffen wordt begint er bij Daisy iets te da gen. Haar zoon Boolie heeft intus sen al heel fijntjes in de gaten dat sympathiseren met Martin Luther King niet goed is voor zijn zakelijke carrière. Een van de leukste dingen in de film is overigens om te zien hoe Dan Aykroyd ('My stepmother is an alien', 'Ghostbusters') van een jongensachtige veertiger verandert in een welgedane zestiger met grijs haar en buikje. Eigenlijk geneert hij zich een beetje dat hij de zoon van zo'n eigenwijze moeder is. Toch wel een vriendelijke komedie waarin milde ironie en ontroering hand in hand gaan. LEO BANKERSEN BIOSCOPEN Jessica Tandy en Morgan Freeman in 'Driving Miss Daisy'. Gerard Dépardieu als hoofdrolspeler in 'Cyrano de Bergerac'. Regisseur Jean-Paul Rappeneau: Van onze correspondent Pieter van Lierop CANNES - "Cyrano is het drama van een romantische man, fysiek behept met een lange neus die even wel symbool staat voor een soort in nerlijke lange neus. Cyrano is na melijk het drama van een man die niet van zichzelf houdt. Niet van zijn uiterlijk, maar van zijn innerlijk evenmin. Hij kan eenvoudigweg niet geloven dat iemand anders in staat is om van hem te houden". Zo lichtte Jean-Paul Rappeneau in Cannes zijn visie toe op de door hem vervaardigde verfilming van Rostand's klassieke tonéelstuk. Tijdens zijn persconferentie deed de regisseur onder meer de volgen de uitspraken: "Het is niet mijn eigen idee ge weest om Cyrano opnieuw te verfil men. Maar toen vijf jaar geleden het toneelstuk met Jacques Weber in de hoofdrol buitengewoon succesvol terug op de planken gebracht werd, polste men mij over een eventuele verfilming. Ik heb toen gereageerd met zoiets van: 'Waarom niet?' Maar het ging niet door. Vervolgens heb ben talloze cineasten het project aangeboden gekregen, het enige tijd bestudeerd om er uiteindelijk vanaf te zien. Vier jaar later was men weer terug bij mij en toen met een heel serieus en substantieel voorstel. Toen ben ik me zelf pas echt in het stuk gaan verdiepen. Ik realiseerde me dat het gaat om een verhaal dat eigenlijk iedereen kent en dat je dan toch iets zou moeten kunnen vinden nieuw licht op de stof zou kunnen werpen. Ik dook in deze materie, die eigenlijk nog het meeste leek op een gigantische bruidstaart met slag room van een eeuw geleden en een flinke laag stof daar overheen. Ik schrok er eigenlijk behoorlijk van terug. Ik heb toen geprobeerd me als het ware naar binnen te eten en me naar het hart van de taart toe te werken. Het merkwaardige is dat ik me voor het eerst in mijn carrière ging bezighouden met een film die ik niet zelf tevoren ook geschreven had. Achteraf meen ik dat Cyrano, hoe vreemd het klinken mag, eigen lijk een van mijn meest persoonlij ke films geworden is". "Ik heb zitten zoeken naar dingen die zelfs schrijver Rostand wellicht niet in de gaten gehad heeft, omdat die tenslotte een toneelstuk in ge dachten had en geen filmscript heeft geschreven. Toen hij Cyrano schreef bestond er nog geen cine ma. Die is pas uitgevonden toen Cyrano voor het eerst werd opge voerd. Dus ik begon naar beelden te zoeken. Een film bestaat primair uit beelden. Als drama is Cyrano de Bergerac natuurlijk iets dat wel heel zwaar steunt op tekst. Dat leek een niet geringe handicap. Van de andere kant is juist de Franse cine ma altijd, veel meer dan de cinema van andere landen, met tekst ver bonden gebleven". Rappeneau wordt gevraagd of hij bewust geprobeerd heeft Cyrano de •Bergerac een Tsjechov-achtige di mensie mee te geven. Door de na druk te leggen op iemand die het doel in zijn leven gemist heeft. "In zekere zin klopt dat. Dat zit niet echt als Tsjechoviaans in het originele drama. Maar inderdaad, dit gaat over een koppel. Een man en een vrouw die van elkaar gehou den hebben sinds hun kindertijd. Hij was zich daar meer van bewust dan zij. Zij wist het zonder het te be seffen. Toen zijn ze uit elkaar gedre ven, vervolgens weer bij elkaar ge komen in een hechte vriendschaps relatie. En tenslotte breekt bij Roxanne het inzicht door dat de eni ge man van wie ze echt gehouden heeft, altijd naast haar gestaan heeft zonder dat ze hem zag. Maar dat in zicht komt te laat, want Cyrano is al bezig dood te gaan. Ze hebben el kaar dus gemist. Dat is een thema dat Tsjechov talloze malen gebruikt heeft, ja. Die heeft een heel univer sum opgebouwd met dat thema. Het mooiste moment van de film zit aan het einde. Daar waar de oude Cyrano in zijn stoel zit en voorleest uit die brief. In een onbewaakt ogenblik ziet Roxane dat Cyrano voorleest, met zijn ogen dicht. Dat kan hij alleen maar omdat hij het al lemaal zelf had bedacht en opge schreven. De stilte die dan valt. In een flits beseft ze het doel van haar leven gemist te hebben. Dan zegt ze: 'Jij was het, al die tijd!' Het is een moment dat, telkens als ik de film terugzie, de rillingen over mijn rug jaagt". 'Krokodilllen in Amsterdam'; regie: Annette Apon; hoofdrollen: Joan Nederlof, Yolanda En- tius; theater: Kijkhuis, Leiden En dan is er blauw. Een intens, stra lend korenbloemenblauw dat een onweerstaanbare aantrekkings kracht uitoefent op Gino en Nina, de heldinnen van 'Krokodillen in Amsterdam'. Soms is het de blauwe jas van een kind op straat, soms een blauwe auto of een pas geschilderde voordeur, maar telkens als het ver schijnt gebeuren er gekke en onver wachte dingen. Een vleugje bizarre fantasie dat voor plezierige spelde- prikken zorgt in deze zeer Amster damse komedie. De nieuwste film van Annette Apon is een aangena me verrassing. Annette Apon was in de zeventi ger jaren actief in het filmcollectief Amsterdams Stadsjournaal waar ze zich vooral bezighield met de pro- duktie van kritische documentai res. 'Golven' was in 1982 haar eerste lange speelfilm. Een zeer opmerke lijke bewerking van de roman van Virginia Woolf, waarbij ze een ge slaagd huwelijk tussen vormexperi ment en drama wist te bewerkstelli gen. Dat onderzoek van vorm en structuur bleef ook in haar volgen de films de hoofdrol spelen, zij het met wisselend resultaat. Dat ze nu voor iets heel anders koos en een heerlijke vrije komedie maakte is trouwens niet zo gek als het lijkt. Ook haar Stadsjournaal-aflevering 'Fietsen' was al een slapstick. Het uitgangspunt van 'Krokodil len in Amsterdam' is de toevallige ontmoeting tussen Gino en Nina (Joan Nederlof en Yolanda Entius), twee eigenwijze meiden met een to taal verschillend karakter. Gino is spontaan, zorgeloos en naief. Ze piekert niet over de dag van morgen en vlindert van het ene vriendje naar het andere. Zo heeft ze toch al tijd een dak boven haar hoofd. In haar droom komt haar ridder aan een parachute naar beneden om haar het hof te maken. Nina loopt in leren jasjes en pro beert heel vastberaden te kijken. Met haar vrienden beraamt ze aan slagen, want zoals het een echte ac tiviste betaamt wil ze de wereld met harde hand verbeteren. Als ze droomt lijkt het op een stripverhaal. Op een gegeven moment realiseert ze zich verbaasd dat er geen andere mensen in haar fantasieën voorko men. Een beetje eenzaam, die Nina, en misschien wel de meest romanti sche van de twee. De film is niet meer dan een ver zameling gekke situaties en kleine avontuurtjes die Gino en Nina sa men beleven. Annette Apon is sa men met haar twee enthousiaste ac trices (Yolanda Entius schreef mee aan het scenario) steeds op zoek ge weest naar allerlei grappige tegen stellingen. Niet alleen de tegenstel ling tussen de twee hoofdrolspeel sters, maar ook tussen de dagdro men en de ontnuchterende werke lijkheid, tussen het vleugje magie en de alledaagse herkenbaarheid van de Amsterdamse locaties. Er is ruimte voor onverwachte film vondsten, zoals een regelmatig te rugkerende scène met twee verlief de honden, die als een kleine paro die op het hoofdverhaal werkt. En natuurlijk het betoverende blauw, dat nooit een logische verklaring krijgt en dus zuivere poëzie is. Het ruikt een beetje naar de films van Rivette, maar dan op z'n nuchter Hollands. Hoewel het in 'Krokodillen in Amsterdam' draait om de actrices en om het plezier van het filmma ken is dat op zichzelf natuurlijk toch weer een soort structuur, zij het een heel andere dan die van 'Golven' of 'Ornithopter'. Ook over deze ode aan de spontaniteit is goed nagedacht en dat werpt zijn vruch ten af. Het zou overdreven zijn te beweren dat 'Krokodillen in Am sterdam' een vlekkeloze film is. Maar Annette Apon kan geen mo ment betrapt worden op pretenties die ze niet weet waar te maken. Mooi werk. L.B. AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands Filmmuseum in Amsterdam blijft de hoogste prioriteit toeken nen aan de conservering van films. Nog altijd liggen in het museum miljoenen meters nitraatfilms, waaronder zeer veel uniek materi aal, dat al in ontbinding verkeert of door de tand des tijds wordt be dreigd. Dat schrijft het bestuur van het Nederlands Filmmuseum in het jaarverslag over 1989. Een inventarisatie van het nitraatmateriaal heeft inmiddels uitgewezen dat behalve nog te con serveren films uit de zogenoemde Desmet-collectie (750 fictie-films en 110 documentaires uit de periode 1910-1920), in het depot een min stens even grote hoeveelheid uit diezelfde periode ligt. Daarnaast wachten nog veel films uit de jaren twintig en dertig op behoud voor de toekomst. Bij het opstellen van een conserveringsplan is het zwaarte punt vooralsnog gelegd bij de zwij gende film. Met de ontsluiting van de filmcol lectie zijn goede vorderingen ge maakt. Alle reeds beschreven lange films zijn in het computerbestand opgenomen en dit jaar hoopt de be treffende afdeling dat ook voor de korte films te realiseren. Het mo ment dat de 10.000ste filmtitel zal worden ingevoerd ligt niet ver meer verwijderd, aldus het jaarverslag. FILMS OP VIDEO In Europa was 1968 een markant jaar. Het was het jaar van de stu dentenrevolte in Parijs, Het jaar waarin provo nog volop actief was en er in Amsterdam witte fietsen waren en mededelingen op de muren. 'Klaas komt', stond er en wie Klaas was bleef ondui delijk, want hij kwam nooit. In Amerika is 1969 bijzonder. Flower power, de maanlanding, Vietnam. Tegenstellingen genoeg en wie toen jong was raakt het ge voel van mooie plannen die vechtpartijen, op- oorlog nooit meer smoorden standen e kwijt. In '1969' heeft he twintig jaar i Ernest Thompson jaren-zestig-gevoel t datum mooi vorm gekregen. Robert Downey jr. en Kiefer Sutherland zijn jong en ze willen wat. Ze willen vrij zijn, hasj roken en ze willen beslist niet naar Vietnam. Het generatiecon flict brengt hen niet van hun stuk, tot Vietnam meer wordt dan een oorlog in de verte. De vorm van de film is mooi en geeft de sfeer van toen uitstekend weer. Er is passende muziek en vooral Kiefer Sutherland laat zien dat hij een voortreffelijk acteur aan het worden is. Cannon Video. Vijftien jaar geleden maakt Charles Tacchella 'Cousin, cousi- né', een pracht van een relatie-ko medie. Vorig jaar deed Joel Shumacher het verhaal dunne tjes over. Het kreeg de titel 'A touch of infidelity' en Ted Danson en Isabella Rossellini speelden de hoofdrollen. Zo luch tig als de Franse versie kreeg Schumacher zijn film niet, maar de liefdesaffaires (en de overspe ligheden) van de hoofdpersonen werden toch overtuigend in beeld gebracht. Esselte CIC. Veel romantischer dan 'A touch of infidelity' is 'Outback' van Ian Barry, een Australische film vol paarden en mensen die tot de nok van hem, maar hij is beneden haar stand, zeker zolang pa niet failliet is. En de paarden maar briesen en rennen over de einde loze vlaktes. Mooi, als je er van houdt. Cannon. 'See no evil, hear no evil' van Arthur Hiller deed het goed in de bioscopen en ook de videokijkers zullen zich ermee vermaken. Ge ne Wilder als dove en Richard Pryor als blinde vormen een aar dig komisch duo dat kans ziet een moord op te lossen. RCA. Mooi van sfeer is 'A killing af fair' van David Saperstein, een film die zich afspeelt in de jaren dertig, de tijd van de grote armoe de. Peter Weller overtuigt als de beminnelijk-ogende man van wie je niet weet of hij nu wel of niet zijn gezin heeft uitgemoord. Zelfs in de laatste minuten twijfel je nog. CNR Video. Carl Reiner maakt komedies en meestal zijn ze net een beetje an ders dan anders. 'Bert Rigby, you're a fooi' is in feite één grote flashback waarin een gesjeesde acteur vertelt waarom hij in Hollywood geen grote ster is ge worden. Veel scènes zijn amusant en ook hier biedt de finale een verrassing. CNR Video. De verrassing in 'Dinner at eight' zit 'm in het feit dat de film afgelopen is als je denkt dat 'ie net goed op gang is gekomen. Een rij ke dame geeft een feest. Ze is zich niet bewust van het feit dat iedere gast een. geheim verbergt. Al die geheimen samen leiden tot een catastrofe. Ron Lagomarsino re gisseerde o.a. Harry Hamlin, El len Greene, Lauren Bacall en Charles Durning en hij had het iets pittiger mogen doen. Esselte CIC. Puur hard, bij het onfrisse af, is 'Road house' van Rowdy Her- rington met Patrick Swayze als uitsmijter die de plaatselijk big boss een lesje leert. Swayze slaat wat af, maar van mij had hij niet gehoeven. Warner Home Video. Op het filmfestival Rotterdam werd veel aandacht geschonken aan 'Thin blue line' van Errol Morris. Het betreft hier geen speelfilm, maar een documentai re met gespeelde delen. Morris werd getroffen door een rechts zaak in Texas. Een man werd ver oordeeld omdat hij een agent zou hebben vermoord. Een jongen die voor geen cent deugde ging vrijuit, hoewel veel er op wees dat hij de moord had gepleegd. Mor ris ging op onderzoek uit en kreeg de zaak boven water. De jongen ging voor de bijl en de ter dood veroordeelde man kwam vrij. In 'Thin blue line' toont Morris wat er gebeurde en welke getuigen wat zeiden. Door zijn manier van filmen, zijn objectieve houding en zijn snelle (soms overdadige) montage werd zijn documentaire spannender dan menige detecti ve-speelfilm. De Tour de France komt eraan en dan kunt u elke dag op de tv tij denlang renners zien rennen. Is u dat niet genoeg, huur dan 'De Tour de France', een cassette van Special Network over de geschie denis van deze ronde. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Driving miss Daisy' - Euro, Alphen BLIJVERS 'Delinquents' - braaf tienerseksver- haal met Kylie Minogue - Lido, Leiden 'She's out of control' - dochter wordt volwassen en vader Tony Danza maakt zich daarover zorgen - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Renegades' - twee misdaadbestrijds zitten met elkaar opgescheept - Lido, Leiden The fabulous Baker Boys' - vermake lijke twist tussen twee barpiarusten op retour - Lido, Leiden 'Internal affairs' - naaddichte politie film van debutant - Euro. Alphen 'Honey I shrunk the kids' - verklei ningsdrama - Greenway, Voorschoten 'She-Devil' - Streep en Barr niet leuk genoeg - Lido, Leiden 'Romeo' - Monique van de Ven als moeder van doodgeboren kind - Euro, Alphen en Greenway, Voorschoten 'Look who's talking' - embryo geeft cy nisch commentaar op gedrag ouders - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Crimes and misdemeanors' - relatie drama van Woody Allen - Greenway, Voorschoten 'Always' - Greenway, Voorschoten 'Shirley Valentine' - Astra, Wassenaar 'When Harry met Sally' - Trianon, Lei- r of the Roses' - Trianon, Lei- 'The v 'Playgirl of Munich' - Rex, Leiden 'Oliver Co.' - Greenway, Voorscho ten en Euro, Alphen 'De reddertjes' - Lido, Leiden 'Jungle book' - Astra, Wassenaar FILMHUIZEN 'Enk de Viking' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m do. 19.30 en 22.15 uur) 'Monty Python and the holy grail' - Kijkhuis, Leiden (vr. en za. 20.00 en 'Krokodillen in Amsterdam' - Kijk huis, Leiden (ma. t/m do. 20.00 en 22.15 uur) 'Zelig' - LVC, Leiden (t/m morgen, 21.15 uur) 'Beatles live in Washington' - LVC, Leiden (donderdag, 21.15 uur) DEN HAAG 'Cyrano de Bergerac' - Asta (463500), 16 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'She's out of control' - Asta, al. 'Clair de femme' - Babylon (471656), 16 jr- 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. Filmzomer '90, div films - Babylon. 'Internal affairs' - Cineac (630637), 12 'Best of the best' - Cineac, al. 'Impulse' - Cineac, al. The war of the Roses' - Metropole (456756). al. 'The dawning' - Metropole, al. 'Look who's talking' - Metropole, al. 'The fabulous Baker Boys' - Metropo le, al. 'Family business' - Metropole. al. Renegades' - Odeon (462400), 12 jr. 'She-devil' - Odeon. al. 'Look who's talking' - Odeon, al. 'The delinquents' - Odeon. al. 'Trop belle pour toil' - Studio (656402), 16 jr. 'Dreams' - Studio, al. 'My left foot' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Dreams' - Alfa (278806). al. 'Time of the gypsies' - Alfa, 16 jr. Filmzomer '90 - Alfa. 'Sex, lies and videotapes' - Alfa. al. 'Shirley Valentine' - Alfa, 16 jr. 'The dawning' - Alhambra (233192), al. 'Dead poets society' - Alhambra, 12 jr. 'Renegades' - Bellevue Cinerama, 12 jr. 'The war of the Roses', Cinerama, al. 'Cyrano de Bergerac' - Calypso (234876), al. 'She-devil' - Calypso, 16 jr. 'Roger me' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Clean and sober' - Cinecenter, al. 'Trop belle pour toi' - Cinecenter, 16 jr. 'How to make love to a negro without getting tired' - Cinecenter, 16 jr. 'Deep throat' - Cinecenter, 16 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243). al. 'She's out of control' - Cinema, al. 'Listen to me' - City (234579), 16 jr. 'She's out of control' - City. al. 'Loverboy' - City, al. 'Treasure island' - City, al. 'The delinquents' - City, al. 'Best of the best' - City, al. 'Internal affairs' - City, 12 jr. Hoogtepunten van Fellini, div. films - Kriterion (231708) 'Krokodillen in Amsterdam' - The Mo vies (245790), al. 'Roger me' - The Movies, 16 jr Zomerprogramma met div. films - The Movies. 'Cinema Paradiso" - The Movies, al. 'Sailors don't cry' - The Movies, 16 jr. 'Family business' - Tuschinski (262633), al. 'The fabulous Baker boys' - Tuschins ki, al. 'Look who's talking' - Tuschinski, al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski, al. 'Impulse' - Tuschinski, al. 'Tango Cash' - Tuschinski Cineac (243639), 16 jr. 'Vincent Theo' - De Uitkijk, 12 jr. TELEVISIE Zaterdag 30 juni 'Conserting adults' (BRT 1,20.00 uur). Amerikaanse tv-film uit 1985 van Gil bert Cates, met Marlo Thomas en Mar tin Sheen. Familie raakt in verwarring als de geniale zoon onthult dat hij ho mofiel is. 'The Hound of the Baskcrvillcs' (Ned. 1, 20.37 uur). Britse tv-film uit 1988 van Brian Mills, met Jeremy Brett en Edward Hardwicke. Het klas sieke verhaal van Arthur Canon Doyle. Speurneus Holmes en zijn trouwe hel per Watson op zoek naar de moorde naar van sir Baskerville. 'One body too many' (Super Chan nel, 21.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1944 van Frank McDonald, met Be- la Lugosi en Jack Haley. Zorgeloze vertegenwoordiger per ongeluk aan gezien voor privé-detective moet spec taculaire roof oplossen. 'Les miserabics (3)' (Veronique, 21.10 uur). Derde deel van Franse film uit 1982 van Robert Hossein, met Lino Ventura. Na zijn ontsnapping uit de gevangenis Jean Valjean het geld op dat hij had begraven. 'Smoke in Uie wind' (Veronique, 22.05 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1975 van Joseph Kane, met John Asley en John Russell. Op de terugweg van het front van de burgeroorlog, wordt groepje mensen overvallen door zui delijken die hen van verraad verden ken. 'Bird now* (Ned. 2, 00.20 uur). Fran se documentaire uit Marc Huraux, met medewerking van Dizzy Gillespie en Paul Mclsaac. Portret van de legenda risch altsaxofonist, met veel archief materiaal. Onder meer een sessie met zangeres Billy Holliday. Zondag 1 juli 'Malcolm' (BRT 1,20.15 uur). Australi sche film uit 1985 van Nadia Tass, met Colin Fries en John Hargreaves. Gees telijk gehandicapte jongen ontpopt zich als een technische genie en brengt een gewaagde bankoverval tot een goed einde. 'The mirror crack'd' (BBC1, 20.45 uur). Britse film uit 1980 van Guy Ha milton, met Angela Lansbury en Edward Fox. Agatha Christie-ver- filming. Miss Marple moet weer eens een moord oplossen en weet zich dit maal omringd door jaren vijftig-ster- 'Permeke' (Ned. 1, 21.04 uur). Bel gisch/Frans/Britse film uit 1985 van Patrick Conrad en Henri Storck. Do cumentaire over het leven van de Vlaamse expressionist Constant Per- meke (1886-1952). Fotoreporter stuit bij toeval op vijf raadselachtige doe ken van Permeke. Hij gaat op zoek naar de man en zijn werk. 'Cobra Verde' (Duitsand 2, 21.45 uur). Westduitse film uit 1987 van Wer ner Herzog, met Klaus Kinski en King Ampaw. Opkomst en ondergang van een blanke slavenhandelaar in Daho- m^Dekariog (8)' (BBC 2, 22.25 uur). Poolse speelfilm uit 1988 van Krysztof Kieslowski, met Maria Koscialkowska en Artur Barcis. Joods kind wordt ge doopt om het uit handen van de nazi's te redden. Kan dat wel, ethisch ge- 'The honeymoon killers' (BBC 2. 23.20 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1970 van Leonard Kastle, met Shirley Stoler en Tony LoBianco. Eng stel ver moordt eenzame vrouwen, na hen te hebben beroofd. Maandag 2 juli 'Alter ego' (Ned. 2.19.00 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1940 van Alfred Goulding. met Stan Laurel en Oliver Hardv. Stan en Ollie gaan naar de uni versiteit in Oxford. Ze worden ont haald op een flinke ontgroening en worden achtergelaten in labyrint, waar ze voortdurend een irritant spook tegen het lijf lopen. Antwerpen. Op een dag keert zijn broer terug die eerder naar het buiten land vluchtte. 'Marnle' (Ned. 1, 22.00 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1964 van Alfred Hitchcock, met Sean Connery en Tip- pi Hedren. Kleptomane heeft vreemde uitwerking op een van haar slachtof fers. Hij wil met haar trouwen. 'Secret admirer' (Veronique, 22.00 uur). Amerikaanse tienerklucht uit 1985 van David Greenwalt, met C. Thomas Howell en Lori Loughlin. Anonieme liefdesbrief brengt ketting reactie teweeg onder ouders en scho- 'The masque of the red death' (BBC 2,22.00 uur). Amerikaanse speel film uit 1964 van Roger Corman, met Vincent Price en Jane Asher. Italiaan se prins aanbidt de duivel. Dat komt hem tijdens zijn eigen bal duur te Dinsdag 3 juli 'Blackbcard's ghost' (Ned. 1, 20.24 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1968 van Robert Stevenson, met Peter Us tinov en Suzanne Pieshette. Leraar vindt geheimzinnig boek. Als hij er hardop in leest, verschijnt opeens de geest van de piraat Blackbeard. Die wil graag een goede daad verrichten. 'Single bars, single women' (Vero nique, 22.00 uur). Amerikaanse speel film uit 1984 van Harry Winer, met To ny Danza en Christine Lathi. Lange Woensdag 4 juli i Michael Blakemore, met John Cle- ese en Nicola Pagett. Malaysia. Britse leger wordt in 1948 gebruikt als dek mantel voor een wapentransport. Donderdag 5 juli 'Beyond the Bermuda Triangle' (WSuper Channel, 20.00 uur). Ameri kaanse speelfilm uit 1975 van William Graham, met Fred MacMurray en Sam Groom. Zakenman onderzoekt onver klaarbare verdwijning van schepen en vliegtuigen in beruchte driehoek, na dat vriendin en enkele vnenden zijn verdwenen. 'Two Lane Blacktop' (Veronique, 22.00 uur). Amerikaanse speelfilm uit 1971 van Monte Hellman, met James Taylor en Dennis Wilson. Twee jon gens in snelle auto worden uitgedaagd voor een race dwars door Amerika. 'Dckalog (9)' (Duitsland 3, 22.30 uur). Het voorlaatste deel van meester werk van de Pool Krysztof Kieslowski. Uit 1988, met Ewa Plaszyzyk en Piotr Machalica. Het negende gebod: gij zult niet de vrouw van uw naaste begeren. Een chirurg denkt dat hij impotent is. Zijn vrouw verdenkt hem van ont- Vrijdag 6 juli 'Dupont Lajoic' (BRT 1. 20.00 uur). Franse speelfilm uit 1974 van Yves Boisset, met Jean Carmet en Isabelle Huppert. Drama tijdens vakantie. Ca féhouder verkracht dochter van vrien den en vermoordt haar daama in pa niek. Verdenking richt zich op Arabi sche gastarbeiders. 'Futureworld' (Veronique, 22.15 uur). Amerikaanse science-fictionfilm uit 1976 van Richard Heffron, met Pe ter Fonda en Yul Brynner. Vervolg op Westworld. Doet denken aan de Body Snatchers. Robot-dubbels proberen de macht van mensen over te nemen. 'Rashomon' (Ned. 1, 23.40 uur). Ja panse speelfilm (z/w) van Akira Ku- vermoordt haar man. In de rechtzaal vertellen de vrouw, de bandiet, een priester en een houtsnijder ieder hun verhaal, hun eig?n waarheid. 'Sleeper' (BBC 1, 00.20 uur). Kome die van Woody Allen uit 1973, met be halve Allen zelf Diane Keaton en John Beck. Man herrijst in jaar 2000. na tweehonderd jaar eerder te zijn inge-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11