Kremlin onderneemt verzoeningspoging Mandela wint sanctie-gevecht op punten Havel benoemt regering 'Buitenlandse helpers waren overbodig in Iran' Hongarije vierde Oostbloldand met terroristen-affaire DONDERDAG 28 JUNI 1990 Partij moet op congres één blijven MOSKOU - De Litouwse premier Prunskiene heeft vanmorgen ge zegd dat het Kremlin bereid is de energieboycot tegen de Baltische republiek op te heffen als het parle ment vandaag de onafhankelijk heidsverklaring van 11 maart op schort. Prunskiene zei dat in een in terview met radio Vilnius. Het Kremlin wil pas met Litou wen over onafhankelijkheid praten als de Baltische republiek tege moetkomt aan zijn eis tot opschor ting van de verklaring van 11 maart en alle daarna van kracht geworden wetgeving gedurende de periode van onderhandelingen. Prunskiene en president Lands- bergis voerden gisteravond laat spoedoverleg met Sovjet-leider Gorbatsjov. Landsbergis noemde dit overleg "zeer nuttig" en "op veel punten verhelderend". Vandaag MOSKOU (AFP/GPD) - De partijkrant Pravda heeft gisteren de ontwerpverklaring voor 5erv?' he' Litouwse parlement het het 28e congres van de communistische partij gepubliceerd, die ruimte biedt voor grote régerfngsvooi politieke veranderingen. Het stuk lijkt een poging de hervormingsgezinden en conserva- uitgeroepen tieven binnen de partij dichter tot elkaar te brengen. Volgens kringen rond de partij is de publicatie zeer ongebruikelijk. Der gelijke verklaringen worden nor maliter eerst ter goedkeuring voor gelegd aan het plenum van het Cen traal Comité. Met de publicatie is volgens waarnemers het uiterst datum wilde houden, conservatieve ontwerpprogramma dev, van tafel dat als leidraad had moe- O ten dienen voor de discussies op het uitstel partijcongres, dat maandag begint, positie Dat programma hield geen reke ning met veranderingen in de rich ting van een markteconomie en een meerpartijenstelsel. Spoedoverleg Litouwse leiders en Gorbatsjov voor de duur van officiële onder handelingen met Moskou op te schorten. "Litouwen zoekt een redelijk regering-Prunskiene om een com- compromis en wil voorkomen dat promis met het Kremlin te sluiten, de een besluiten neemt, die vervol gens door de ander worden afgewe- Het staatspersbureau Tass meldde zen", aldus parlementswoordvoer- gisteren, dat de uitleg die Prunskie- der Savickas gisteravond na aan- ne en Landsbergis dinsdag in het komst in Moskou van de zes man parlement gaven voor olie op het sterke regeringsdelegatie. Lands- vuur zorgde. Een Litouws parle- bergis sprak dinsdag voorafgaand mentslid voorzag zelfmoorden on- aan het parlementsdebat reeds met der de bevolking als het tot een ak- Gorbatsjov. koord met het Kremlin komt. parlement van de partij, bijeen om te bezien of het congres wellicht moet worden uitgesteld. Maar bij polsing van afgevaardigden in het hele land was gebleken dat het over grote deel zich aan de vastgestelde Medve- Overweging r een eventueel dat de wankele Gorbatsjov verder wordt aangetast als de conservatie ve afgevaardigden van de Russi sche partij na hun zege in eigen kring op het landelijke congres op nieuw de dienst gaan uitmaken. Als de conservatieven het voor het zeggen krijgen loopt Gorbatsjov gevaar het leiderschap over de par tij kwijt te raken, terwijl de hervor mers hebben gedreigd massaal uit de partij te stappen als hun stem niet meer gehoord wordt. Het Centraal Comité heeft giste ren een aan het partijcongres voor te leggen ontwerpprogramma gepu bliceerd, waarin de partij toegeeft dat een aantal van de hervormingen die inmiddels zijn doorgevoerd niet goed doordacht of ronduit fout is geweest. Verder worden de fouten schijnlijk dat het partijcongres uit het verleden nadrukkelijk toege- wordt uitgesteld om president en schreven aan partijleider Gorbatsjov tijd te geven het socialisme e om zijn positie te versterken. Mor- gie zelf. Het program pleit v gen komt het Centrale Comité, het tere onafhankelijkheid van De ontwerpverklaring is niet on dertekend, maar het is duidelijk dat politburo-lid Vadim Medvedev, de ideoloog uit het Kremlin, als be langrijkste auteur moet worden ge zien. Het document bevat talrijke formuleringen die ook onlangs door de Sovjet-leiders zijn geuit bij hun moeizame pogingen een compro mis te vinden tussen hervormings gezinde en conservatieve krachten in de partij. Medvedev acht het Jegor Ligatsjov, een toonaange vende conservatief in de Sovjet-par tijtop, heeft gisteren voor het eerst zelf aangeduid dat hij mogelijk uit het Politbureau van de partij Ver dwijnt. Ligatsjov sprak zich vorige week tijdens het oprichtingscon gres van de Russische Communisti sche Partij uit voor het vertrek van Gorbatsjov als partijleider. Van den Broek Sovjet-minister van buitenlandse zaken Edvard Sjevardnadze is "op recht geïnteresseerd" in het door premier Lubbers gelanceerde idee van een Europese Energie-Gemeen schap. Minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die gisteren in Moskou arriveerde voor een kort werkbezoek, heeft een kopie van het plan aan zijn Sovjet-collega overhandigd. Van den Broek heeft Sjevardnad ze namens de Nederlandse regering hulp aangeboden bij de bestrijding van de effecten van de kernramp in Tsjernobyl. De minister tekende een contract voor een studie naar de haalbaarheid van het lichten van de op 7 april vorig jaar ten noorden van Noorwegen gezonken kernonder zeeboot Komsomolets. PRAAG (AFP/DPA/Rtr) - President Vaclav Havel van Tsjechoslowakije heeft gisteren de nieuwe regering benoemd. Premier is de 44-jarige Technocraat Marian Calfa, die ook de vorige regering leidde. Tijdens zijn eerste vergadering koos het Tsjechoslowaakse parle ment Alexander Dubcek, de sym boolfiguur van de Praagse Lente i Alexander Dubcek. Levenslang cel wegens racistisch geweld Frankrijk CAEN (AFP) - Twee mannen zijn gisteren door een Franse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld wegens een aantal racisti sche gewelddaden. De rechtbank in Caen achtte bewezen dat de ver dachten Arcini (22) en Lajoye (28) met hun aanslagen een man hebben gedood en vijf mensen hebben ver wond. De vice-premiers Jiri Dienstbier en Vaclav Vales blijven respectieve lijk minister van buitenlandse za ken en van economische zaken. Op financiën blijft Vaclav Klaus. De nieuwe regering-Calfa krijgt maar één christen-democratische minis ter: Jozef Miklosko krijgt de verant woordelijkheid voor godsdienstza ken en cultuur, onderwijs en min- 1968, tot voorzitter. In een geheime derheden en is tevens vice-premier, stemming kreeg Dubcek, die met Op het strategische ministerie van zijn 69 jaar het oudste lid van het binnenlandse zaken komt de scep- parlementis, de steun van 218 parle- ter in handen van de Slowaakse mentariërs, terwijl 49 tegen en zes burgerrechtenactivist Jan Langos. banco stemden. De regering-Calfa is een coalitie- Calfa's kabinet telt zestien leden kabinet, waaraan deelnemen Bur- van wie er zeven hun debuut ma- gerforum, Publiek tegen Geweld, ken. De belangrijkste posten zijn in de christen-democratische bewe- handen van kopstukken van de coa- ging en de Democratische Partij, htie van Burgerforum en Publiek Opvallend is dat in het nieuwe tegen Geweld, die in juni de eerste parlement veel minder vrouwen zit- vrije parlementsverkiezingen in ten dan in de vorige volksvertegen- meer dan veertig jaar tijd met ruime woordiging, waarin alleen maar meerderheid won. Deze formatie, communisten zaten. Het parlement waarvoor president Havel actief oude stijl telde 103 vrouwelijke le- campagne voerde, behaalde 170 van den, het eerste democratisch geko- de 300 zetels in het federale parle- zene sinds 1946 komt niet verder ment in Praag. dan 31 vrouwen. Hubble' opnieuw in de problemen WASHINGTON (DPA) - De ander half miljoen dollar kostende "Hub- ble"-ruimtetelescoop heeft op nieuw technische problemen, waar door het waarschijnlijk niet moge lijk is scherpe beelden van de ster ren te maken. Dit heeft de NASA gisteren meegedeeld. De oorzaak van de problemen moet waarschijnlijk in de breking van de lichtstralen in het spiegel- systeem van de telescoop worden gezocht, aldus de NASA. De NASA hoopt vanaf de Aarde het euvel met computercomman do's te verhelpen. Maar het is onze ker of dat kan zonder nieuwe instru menten. Die kunnen echter niet vóór 1993 of 1994 in de ruimte wor den gebracht. Het is daarom de vraag of de Hubble scherpe beelden kan leveren. In Wenen forse vooruitgang bij wapenbesprekingen WENEN (Rtr) - Bij de besprekingen tussen Oost en West over een beper king van de conventionele bewape ning in Europa (CFE) is gisteren be langrijke vooruitgang geboekt. De Sovjetunie stemde in Wenen in met voorstellen over tanks en pantser wagens die zij eerder had afgewe- Westerse afgevaardigden zeiden dat de Sovjetunie tijdens een be spreking haar bezwaren liet vallen tegen een Frans-Pools compromis over de omschrijving van tanks en pantserwagens en het maximaal aantal dat iedere partij van deze wa pens mag hebben. Vooral het vin den van een definitie voor tanks le verde de onderhandelaars van het Warschau Pact en de NAVO moei lijkheden op. Volgens de nieuwe voorstellen mogen beide militaire bondgenoot schappen ieder ten hoogste 20.000 tanks en 30.000 pantserwagens heb ben. Het Warschaupact heeft op dit moment de beschikking over 50.000 tanks, de NAVO heeft er 16.500. Door het wegvallen van de be zwaren door Moskou moeten de on derhandelaars nog overeenstem ming bereiken over artillerie en vliegtuigen. Volgens Westerse ge delegeerden is de kwestie van de ar tillerie, in tegenstelling tot die van de vleigtuigen, relatief eenvoudig op te lossen. Met de instemming van de Sov jetunie over de tanks en de pantser wagens lijkt een CFE-akkoord dich terbij te zijn gekomen. Het is de be doeling dat er dit jaar een akkoord wordt bereikt. NEW DELHI - Armoede, analfabetisme, ondervoeding en lange werkda gen beroven meer dan de helft van de kinderen in de Indiase hoofdstad New Delhi al bij voorbaat van hun jeugd. "Deze kinderen zijn oud", constateert UNICEF in het deze week gepubliceerde rapport "Het onzichtbare kind". Daarin worden de zorgwekkende leefomstandigheden van de jeugd in New Delhi beschreven. De Indiase regering wordt opgeroepen het recht van kin deren op onderwijs, gezondheidszorg en ook een zekere zorgeloosheid, te er kennen. UNICEF vraagt aandacht voor de allerarmsten in de stad omdat heden groep is die het gemakkelijkst wordt vergeten. ffoto api DEN HAAG (GPD/AFP/Rtr/DPA) - Buitenlandse hulpverleners en art sen zijn niet van nut geweest na de grote aardbeving in Iran. Iraniers konden zelf genoeg medische hulp bieden aan de slachtoffers. Buiten landse hulp is alleen geaccepteerd omdat "weigeren beledigend zou zijn geweest". Dat zei het hoofd van de Rode Halve Maan, de Iraanse zusterorganisatie van het Rode Kruis, tijdens een persconferentie in Teheran. Woordvoerder Ina van Wijngaar den van Artsen Zonder Grenzen be grijpt hier niets van. "Onze samen werking met de Rode Halve Maan verloopt uitstekend. Beide hulpor ganisaties opereren momenteel in de buurt van de stad Manjil waar nog geen hulpverlener is geweest. Het aantal slachtoffers is hier waan zinnig groot". Van Wijngaarden vindt de uitla ting over nutteloze buitenlandse hulp belachelijk. "Het is onmoge lijk dat Iraniërs 110.000 gewonden en een half miljoen daklozen zelf kunnen helpen. Waarschijnlijk is de uitspraak afkomstig van een aan hanger van het rechtse regiem. Ie mand die als vele anderen in Iran, buitenlandse hulp niet accepteert". Woordvoerder B. Burgers van het De levenslange gevangenisstraf betekent iu de praktijk dat de twee BUDAPEST Met zijn medede ling dat de internationale terrorist Carlos een tijd lang onderdak in Hongarije heeft gehad, heeft banden met belangrijke terrorists Hongarije bestaan nog zeer veel on- sche organisaties als de RAF, de duidelijkheden. Minister Horvath i het Japanse Rode Leger. i zeker achttien jaar achter vast zullen zitten. Het openbaar mi nisterie had levenslang, met een mi nimum van dertig jaar, geëist. Arcini, die werkte bij de Franse explosievenopruimingsdienst, be kende onder meer een Algerijnse kruidenier in diens winkel te heb- Carios ben doodgeschoten. Daarbij raakte rnri<;tp. een klant gewond. Lajoye heeft toe gegeven Horvath een kleine politieke bom geplaatst. Als de beschuldiging waar is, wat politieonderzoek nog zal moeten uitwijzen, is Hongarije het vierde voormalige Oostblok land dat met een terroristen-affaire Nationale Veiligheidscommissie, den en vliegtuigkapingen en had Rond het verblijf dat gewetenswroeging had gekre gen. In de archieven van het minis terie van binnenlandse zaken, dat PLO verantwoordelijk was voor de vei- ligheidsdienst, is over de hele kwes- K Cflos was ?nder me" be'rokkan tie niets terug te vinden. b« de ov®7al °P.ee? 0PELC"c??|t Het dossier bevat brieven uit 1979 in Wenen in december 1975 van verschillende communistische P_a.ar1^ji_vïer_5° functionarissen waarin sprake gegeven een uuumdi hidë ic neuue schuilplaats in Hongarije gevon- gepleegd op een bar in den. Van daaruit zou Carlos interna- le, bij Rouen, waar vee N tionale contacten hebben gelegd en kanen komen Tydens het proces hebfcen voorbereid Boven. gaf Lajoye publiekelijk toe negers, dien heeft Hongarije volgens Hor- vath als wapendepot voor de terro- Arabieren en joden te haten. Arcini vertelde de rechtbank dat hij zich een "contra-terrorist" noemt. van terroristische groepen die in Hongarije verblijven. Verder is er een brief van Carlos aan Janos Ka- dar van 2 april 1980, waarin de terro rist de partijleider min of meer be dankt: "Sinds een jaar proberen we onze revolutionaire doelen vanaf Hongaarse bodem te realiseren en hebben we internationale contacten kunnen leggen. De Hongaarse auto riteiten hebben ons daarbij niet ge hinderd". Verder is er sprake van een lijst met wapens: 100 kilo springstoffen waarvan 50 kg TNT, 25 raketten, 10 risten gediend. En dit alles met me- granaten, 5 tijdbommen, nog Voor zover nu bekend, hebben mogelijk ook andere ter roristen eind jaren zeventig, begin bomaalSl^tehêbben f-, tachl, een tijdlang dood geschoten en zeven raakten ge wond. Verder was de Jakhals ver antwoordelijk voor de aanval op de Franse Ambassade in Nederland op 3 september 1974. Frankrijk liet toen de Japanse terrorist Yutaka Furuya vrij in ruil voor de gijzelaars uit de ambassade. kon bijvoorbeeld niet zeggen hoe lang de terrorist in Hongarije een schuilplaats heeft gevonden: waar schijnlijk sinds 1979 en mogelijk tot 1981, toen Hongarije lid werd van Interpol, de organisatie die interna tionaal met de opsporing van Carlos was belast. Hongarije is in korte tijd het vier de Oostblokland dat betrokken blijkt te zijn bij terroristische activi teiten. De DDR hielp de RAF, Tsjechoslowakije leverde Semtex (een bij controles niet op te sporen kneedbaar explosief dat bij aansla gen op vliegtuigen wordt gebruikt) aan Libië, Syrië en Irak, en van Bul garije staat vrijwel vast dat het sa men met de Russische KGB het brein is geweest achter de aanslag op de Paus. De Hongaarse Socialistische Par tij, de formele opvolger van de oude Communistische Partij, was giste ren niet voor commentaar bereik baar. "We wachten het onderzoek af. Bovendien hebben wij als partij geen verantwoordelijkheid voor wat er vroeger gebeurd is", aldus een woordvoerder. Rode Kruis is niet verbaasd over de conclusie van de zusteroganisatie: "Sinds vorige week is gezegd dat Iran niet zoveel hulpverlenings teams nodig heeft. Het land is bui tengewoon goed toegerust met me disch personeel. Op elke 2500 inwo ners is een arts in het land. Daar kan het westen niet tegen op. Ik kan me voorstellen dat de regering het irri tant vindt dat zoveel teams voor de lieve vrede door het land crossen om maar in hemelsnaam hulp te verlenen". Volgens Burgers heeft de afwij zing van hulp aan Iran geen invloed op het verloop van de inzamelings actie. Inmiddels is er ruim 1 miljoen gulden gestort op het gezamenlijke gironummer. Van Wijngaarden vreest echter dat Nederlanders zich nu terughoudend gaan opstellen. Zeker, omdat een aantal mensen bang is dat de geldelijke steun door Iran wordt gebruikt voor de aan schaf van oorlogsmaterieel. De Iraanse autoriteiten hebben laten weten dat hulp bij de weder opbouw zeer welkom is. Met name zijn genoemd het sturen van pre fab-huizen en de komst van archi tecten die helpen bij de herbouw van steden en dorpen. Ayatollah Ali Khamenei heeft gis teren "alle volkeren en landen" be dankt voor de hulp die Iran uit de hele wereld heeft gekregen. Voor de radio noemde de opvolger van wij len ayatollah Khomeini de aardbe ving een beproeving. "Eervol is ons land alle beproevingen van de laatste elf jaar te boven gekomen". In de Iraanse media en in het par lement is een hevige polemiek ont brand over de vraag of het land zich uit dank voor de internationale hulp opener moet gaan opstellen naar an dere landen dan het in de afgelopen elf jaar gedaan heeft. In Iraanse ziekenhuizen zijn gis teren meer dan 200 slachtoffers van de aardbeving overleden, zo is door ziekenhuisfunctionarissen meege deeld. Buitenland kort deweten van hooggeplaatste Hon- aantal andere granaten, 5200 dum- gaarse politici als partijleider Janos dumkogels, 21 machinegeweren, 24 Kadar en oud-minister van binnen- granaatraketten en nog 2900 gewo- e kogels. Die zouden de terroristen a hun vertrek in Hongarije hebben Horvath dinsdag op de vraag van achtergelaten. Het tuig is later met parlementariër hoe het zat met behulp van afdeling BM III-2-8/c Van onze correspondent hangers van het ANC en de Zulu- Peter van Nuijsenburg beweging Inkatha. Bovendien werd JOHANNESBURG Nelson Man- een van de beruchtste pijlers van de dela's reis door Europa en Amerika apartheid, de wet op de openbare is een triomftocht geworden, die in voorzieningen, die de discriminatie de na-oorlogse geschiedenis waar- in het dagelijkse leven regelt, ge- schijnlijk uniek is. Zelfs Sovjetlei- schrapt, der Gorbatsjov kreeg op zijn publi- het ministerie van binnenland zaken op een geheime plaats ver borgen. Afgesproken werd toen dat de vervolging van politieke misda- Llberia den van het vorige regiem, ant- In de Liberiaanse hoofdstad Monro- woordde dat hoge partijleden ver- via hebben soldaten gisteren het antwoordelijk zijn geweest voor het de wapens voor 1984 naar een onbe- vuur geopend om een groep van verblijf van Carlos in Hongarije. De kende plaats zouden worden duizenden demonstranten te ver- minister heeft eind vorige week spreiden die het aftreden van presi- dossier gekregen over de hele kwes- dent Samuel Doe eisten. Volgens de sommige ooggetuigen zijn verschei- openbaar ministerie gevraagd dene demonstranten door kogels eert politieonderzoek, getroffen. u~ voerd. "Om die spullen het land in te krijgen, moeten ze hulp van hoge naar aanleiding daarvan het politici hebben gehad", aldus Hor vath, "Dat zijn geen spullen die je even in je zak meeneemt". De inmiddels 40-jarige Venezuo- de nationale poli- laan Ilich Ramirez Sanchez, bijge- die overigens op naamd Carlos of de Jakhals, wordt Het bewuste dossier is afkomstig /an het hoofd Einde oorlog tie Turos, een r In Nicaragua is gisteren officieel het dit moment zelf zwaar bekritiseerd gezien als een van de belangrijkste einde van de burgeroorlog gevierd, wordt vanwege zijn functioneren mensen achter het internationale Tijdens een plechtigheid in het onder het vorige regime. Turos terrorisme i dorpje San Pedro de Lovago, 160 heeft de papieren op zijn beurt ge- km ten oosten van de hoofdstad kregen van e -■ Managua, nam president Violeta Barrios de Chamorro de wapens in ontvangst van commandant Israel Galeano en ongeveer 100 andere lei ders van de verzetsbeweging van de BERLIJN (Rtr/GPD) - De DDR contra's voormalig lid v de jaren zeventig e tachtig. Hij wordt verdacht van t van bomaanslagen, politieke moo Grens DDR-West-Duitsland weg de verzetsbeweging van de BERLIJN (Rtr/GPD) - De DDR De voormalige communistische '7ii "néeë rhThl^' die byna tien jaar lang heeft gisteren bekendgemaakt dat machthebbers van de DDR hebben CS Ijff, citaire veldtochten niet zoveel r sen op de been en werd niet zo beju beld als de bijna 72-jarige ANC-lei- der, wiens uithoudingsvermogen aan het ongelooflijke moet grenzen. Misschien is alleen Winston Churchill kort na de Tweede We reldoorlog op vergelijkbare wijze bedolven onder de eerbetuigingen, maar zelfs dat is de vraag. Voor zo ver bekend, is de Engelse oorlogs leider nooit gepresenteerd als de nieuwe Mozes of Jezus Christus, iets wat Mandela in een naar nieuwe idolen dorstend Amerika ten deel viel. Mandela is, zoals "ook in Neder land kon worden geconstateerd, een leider van wie het charisma af druipt. Hij is charmant, scherpzin nig, een levende legende en derhal ve de ideale ambassadeur van het ANC, dat hem de wereld instuurt voor moeilijke boodschappen en fondsen voor de Labour de Bondsrepubliek zondag opheft, wanneer beide staten een monetai re unie worden. De Oostduitse regeringswoord- Leiders van de Britse Labourpartij voerder Matthias Geheler verklaar- hebben gisteren besloten de tradi- de tijdens een persconferentie dat tioneel grote invloed van de vak- de Duitsers, die veertig jaar waren bonden op het partijbeleid te beper- gescheiden door de potdichte grens ken. Het stemaandeel van de bon- tussen Oost en West, dan de grens den op de jaarlijkse beleidsbepalen- kunnen passeren waar zij willen, de partijcongressen wordt terugge- Ook buitenlanders kunnen vrijelijk bracht van 90 tot 70 procent. passeren. de grerts met vier jaar geleden een netwerk vaq ,,g 1 OPgeZ!' U will die president Frederik de Klerk bezmmgen van de communistische op dienJ toerneei verleden maand, party te beschermen ingeval van had verworven. De Klerk en zijn i dienst hadden op de Eu- machtswisseling. Maar geen staat v enkele agent is tot nu toe gelokali- r0pese staatslieden zoveel indruk Signalen De Klerk had, zo viel vooral in Lon den en Lissabon te beluisteren, recht op een 'beloning', die hem zou aanmoedigen op de ingeslagen weg voort te gaan. Zo zou hij zijn be nauwde achterban kunnen overtui gen van de juistheid van zijn beleid en zich tevens de extreem-rechtse desperado's van het lijf kunnen houden. Het ANC vreesde dat de rege ringsleiders deze week in Dublin aan de hand van het Nederlandse zes-stappenplan al zouden over gaan tot het elimineren van ten min ste enkele sancties. Mandeia's Nelson Mandela. (archieffoto) boodschap aan het Europese Parle- ment en de diverse staatslieden viel wikkelingen m Zuid-Afnka niet al dus in één zin samen te vatten: leen via verklaringen moeten aan- schrap de sancties pas als de apart- moedjgen. maar dat we ook tot heid volledig is ontmanteld. maatregelen moeten overgaan, zo- Het is niet duidelijk in hoeverre dra _fr belangrijke stappen voor- Mandela de hand wil houden aan waar*s worden gedaan deze formule; er zijn signalen dat hij Als voorbeelden noemde Van den ook in deze ruimhartiger is dan zijn Broek het vrijlaten van politieke ge- meer dogmatische collega's. Het is vangenen en het volledig opheffen evenmin bekend of hij binnenska- van de noodtoestand. In beide mers minder fel aandrong op het kwesties mag binnen een half jaar, handhaven van de sancties dan van- als de rederingsleiders weer bijeen- seerd. De president bliek en de voo ter van West-Berlijn, Richard Weizsacker, wordt vandaag erebur ger van Oost- en West-Berlijn. gemaakt, dat er openlijk gesproken de Bondsrenu werd over het versoepelen van de sanctiedruk. Sindsdien hief De Klerk ook nog de noodtoestand op, behalve in de provincie Natal, waar een burgeroorlog woedt tussen aan- dat aan het isolement van zijn land een einde was gekomen. Kleine voorsprong In de VS kreeg Mandela een onthaal dat zijn toetreden tot de rangen van de groten der aarde bezegelde: een 'ticker-tape parade' in-New York en een toespraak tot het verzamelde Congress in Washington. De bood schap was de zelfde als in Europa: het handhaven van de sancties. Zijn ontmoeting met president Bush was geen doorslaand succes er was verschil van mening over het gebruik van geweld en de plannen van het ANC over de economie maar dat werd royaal gecompen seerd door het ovationele applaus in het Congres, dat Bush inzake Zuid- Afrika geen millimeter ruimte zal geven. In de slag rond de sancties heeft Mandela in Europa nog een kleine voorsprong op De Klerk en is zijn positie in de VS ongenaakbaar. Dat moet hem in staat stellen de havi ken binnen het ANC te winnen voor zijn standpunten in de onderhande lingen met de regering, die vastbe sloten lijkt het hervormingsbeleid voort te zetten. Want dat is ook voor Mandela de inzet van het schaak spel rond de sancties: het verster ken van zijn geloofwaardigheid bij een sceptische achterban. Het sanctiewapen zal door de op stelling van Pretoria op den duur - aan kracht inboeten en uiteindelijk af het spreekgestoelte. Hoe het ook komen, enige dan wel grote vorde- overbodig worden. Optimisten toe- voorzien zelfs in de niet z zij, het besluit van Dublin komt niet ring worden verwacht. En hoewel volledig tegemoet van het ANC. Minister Van den Broek, de gees- van de anti-apartheidskrachten' be- telijke vader van het 'stappenplan' groette, kon de Zuidafrikaanse mi- zei het met zoveel woorden: "Er is nister van buitenlandse zaken Pik mag geloven met de dag' overeenstemming dat we de ont- Botha met evenveel recht zeggen verschrompelen. de ANC-vertegenwoordiger in Lon- komst een gezamenlijk oproep den het besluit als een 'overwinning De Klerk en Mandela om een einde te maken aan sancties, die als de Zuidafrikaanse regering

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7