Plan 'klein pensioen' onder vuur OPRUIMING VAN MERKMEUBELEN TAPIJTEN 'Nederland, kan regering van Suriname meer power geven' Elke dag strijd voor Heyplaat SnerpL WET BLyVEfe* Kritiek CDA op snelle bezuinigingen defensie Milieu-onderwijs mislukt StOUt EÏ1DEEH ZyoDommDoasDirapDoiii DONDERDAG 28 JUNI 1990 I BINNENLAND PAGINA 3 CDA hekelt voorstel PvdA DEN HAAG (GPD) Het CDA voelt niets voor het plan van de PvdA om volgend jaar de bejaarden te ontzien die naast hun aow-uitkering een klein pensioen genieten. Die groep is er door 'Oort' op achteruit gegaan. Brunswijk arriveert De PvdA wil 25 procent van pen sioentjes tot 8000 gulden onbelast laten. Voor pensioentjes tussen 8000 en 12.500 gulden zou de vrij stelling 10 procent moeten zijn. PvdA-Kamerlid Melkert lichtte het plan van de PvdA gisteren toe bij het beraad over de Voorjaarsnota, een stuk waarin minister Kok (fi nanciën) de stand van zaken over de lopende begroting schetst. Om alleenstaanden met lagere en midden-inkomens, die eveneens door 'Oort' zijn getroffen, te helpen stelde Melkert voor de alleenstaan den-toeslag in de belastingen, die dit jaar wérd gehalveerd en in 1991 moet verdwijnen, ook te handha ven. Voor de jaren na 1991 kan dan een nieuwe oplossing worden be dacht op basis van voorstellen van de commissie-Stevens. Deze com missie beziet een verdere vereen voudiging van de belastingen. CDA-kamerlid Terpstra noemde de twee voorstellen van Melkert "prematuur". Voordat maatregelen voor bejaarden met een klein pen sioen worden overwogen, wil het CDA eerst weten hoe de belasting- operatie-Oort uitwerkt. Het kabinet komt met de resultaten op Prinsjes dag. Ook handhaven van alleen- staandentoeslag stuit op fel verzet van het CDA. De toeslag in fraude gevoelig, aldus Terpstra. Boven dien zouden de onder 'Oort' bereik te vereenvoudigingen met handha ven van een dergelijke maatregel binnen een jaar weer ongedaan wor den gemaakt. Het CDA wil verder de kosten van de gezondheidszorg bij de inkomensmaatregelen be trekken. Voor 1991 wil het CDA ook snoei en in subsidies die burgers nu op basis van hun inkomens- of gezins situatie krijgen. Datzelfde zou moe ten gebeuren binnen de belastin gen. Allerlei regelingen die nu nog voor groepen belastingbetalers be staan, al dan niet gekoppeld aan de persoonlijke situatie, zouden kri tisch herzien moeten worden. Het CDA wil daarmee echter wachtèn op de voorstellen van de commis sie-Stevens. Die komen medio 1991. Overigens maken de plannen van Melkert wel degelijk een kans. WD en Groen Links zijn wel voor het Binnenland kort handhaven van de alleenstaanden- toeslag. Zo is er een meerderheid in de Tweede Kamer voor dit PvdA- plan dat 200 miljoen gulden kost. Het debat over de Voorjaarsnota wordt vandaag voortgezet. Flatbewoners moeten zuinig zijn met gas OSS (ANP) - Het gasbedrijf Maasland Energie heeft de be woners van een flatgebouw aan de Berghemseweg in Oss ge waarschuwd zeer voorzichtig te zijn met het gebruik van gas. Ze mogen het gas alleen gebruiken om te koken. Voor de rest moet de hoofdkraan dicht. De gasleidingen in het uit 24 koopflats bestaande gebouw zijn gelegd in kalkspecie. Daar door zijn ze gaan roesten. In een van de flatwoningen is onlangs een lek in de gasleiding her steld. Uit een onderzoek van het gasbedrijf bleek toen dat de toe stand van de andere leidingen erg slecht is waardoor op afzien bare termijn meer lekken moge lijk zijn. De bewoners hebben Hurks Bouwbedrijf in Eindhoven, de onderneming die het flatge bouw negen jaar geleden heeft gebouwd, aansprakelijk gesteld voor de schade. Deskundigen van dat bedrijf stellen vandaag een onderzoek in. Als uit die in spectie blijkt dat sprake is van een gevaarlijke situatie, zullen onmiddellijk maatregelen wor den getroffen, aldus de, zegs man. Als het niet nodig is om meteen in te grijpen, zal het van de resultaten van het onderzoek afhangen wat er verder gaat ge beuren. SCHIPHOL (GPD) - Ronnie Brunswijk, leider van het Suri naamse Junglecommando, is er 'honderd procent' zeker van dat de Nederlandse regering positief zal reageren op zijn verzoek om huma nitaire steun voor het Surinaamse binnenland. Dat zei de 28-jarige guerrillaleider gistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol. Brunswijk zei naar Nederland te zijn gekomen in opdracht van de Granmans (de Surinaamse stam hoofden) omdat "er armoede heerst in het binnenland, baby's sterven, medische voorzieningen ontbreken en de Surinaamse regering op korte termijn deze situatie niet kan oplos sen". "Natuurlijk", zo stelde Bruns wijk, "weten de Granmans dat het geen koloniale situatie meer is. Maar er is aan Nederland gedacht omdat dat land een bijzondere ver antwoordelijkheid heeft". De guerrillaleider wil niet alleen humanitaire hulp zien te krijgen in Nederland, maar ook vragen om Ook zijn toelating m Nederland middelen te vinden die aan de vrede draagt daartoe bij. in Suriname kunnen bijdragen. Brunswijk benadrukte de voor- Brunswijk legde er de nadruk op keur te geven aan overleg boven het dat juist Nederland en Frankrijk gevecht. "Het Junglecommando is een belangrijke rol kunnen spelen niet oorlogszuchtig. We willen niet om de burgerregering in Suriname dat nog meer jonge Surinamers 'meer power' te geven. Ook in het sterven, en alles in het binnenland Surinaamse binnenland leeft, naar wordt vernietigd. Maar zolang de re- zijn zeggen, de gedachte dat Neder- gering in dienst is van het leger, DEN HAAG (ANP) - De wijze waarop het kabinet in de Voorjaars nota het mes heeft gezet in de defen siebegroting is verkeerd gevallen bij het CDA. De grootste regerings partij gaat wel akkoord met de be zuinigingen, maar vindt dat het ka binet die onvoldoende heeft onder bouwd. Het CDA werd gisteren bij het debat over de Voorjaarsnota in die kritiek bijgevallen door de WD. Defensie is een van de departe menten die het zwaarst wordt ge troffen door de bezuinigingen die diverse ministeries dit jaar volgens de Voorjaarsnota moeten doorvoe ren. Er moet voor ongeveer 250 mil joen aan uitgaven worden ge schrapt. De Kamer moest zich giste ren onder meer uitspreken over een aanvullende defensie-begroting, waarin die bezuiniging is verwerkt. CDA-woordvoerder Frinking wees op de reeks aanslagen die sinds het aantreden van het kabinet op de begroting voor defensie is ge pleegd. Het regeerakkoord ging voor 199Ö nog uit van een stijging met 0,6 procent. Dat is nu omgesla gen in een daling met 1,4 procent. Frinkings bezwaar richtte zich er met name op dat de Kamer nog geen oordeel heeft kunnen vellen over deze wijziging van de afspra ken in het regeerakkoord. "Er is in ternationaal nog geen enkel rele vant verdrag over wapenbeheersing getekend en de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie stagneren eerder dan dat zij binnenkort perspectief bieden". De CDA-fractie waarschuwde het kabinet niet verder aan de uitgaven voor de krijgsmacht te komen, tob dat de defensienota eind dit jaar er is. Daarin moet het kabinet aange ven hoe het denkt in te spelen op de nieuwe internationale situatie. WD-woordvoerster Van Heems- kerck viel het CDA bij. Zij verweet de regering via de voordeur en de achterdeur op defènsie te bezuini gen. De ontspanning in Europa wordt als alibi gebruikt om bezuini gingen door te voeren die het gevolg zijn van binnenlandse financiële problemen, stelde ze. Minister Ter Beek (defensie) gaf toe dat de toelichting op zijn aanvul lende begroting uitvoeriger had kunnen zijn. Hij beloofde de Kamer snel de defensienota toe te sturen. Morgen al zal hij de hoofdpunten daarvan bekend maken, Ter Beek hield echter staande dat de drasti sche internationale ontwikkelingen bezuinigingen op en inkrimping van de krijgsmacht toelaten. Verder stelde hij dat ook Defensie een rede lijk aandeel leveren aan de binnen landse financiële problemen. land kan helpen de vredë te bren gen. Samen met druk uit de buur landen van Suriname kan er "wel licht meer vertrouwen komen vredesproces", moeten we wel vechten". Brunswijk spreekt vanmiddag met de vaste Kamercommissie voor het buitenlandse zaken. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) Brunswijk bedankte de Neder- heeft geweigerd hem te ontvangen, landse regering voor het visum dat In Suriname wordt intussen op voorheen tweemaal was afgewezen, steeds meer gebieden actie gevoerd "Er bleef me geen andere mogelijk- tegen het economische en politieke heid over dan Suriname te verlaten beleid van de regering. De overkoe- met een vals paspoort", zo zei hij. pelende vakcentrale Ravaksur zal Brunswijk zal na het overbrengen vandaag oproepen tot meer stakin- van zijn boodschap snel naar Suri- gen. De haven van Paramaribo en name terugkeren. Naar zijn zeggen het vliegveld Zanderij liggen al plat. is "de motivatie van het Junglecom- De KLM vliegt daarom deze week mando nog nooit zo groot geweest", niet op Paramaribo. DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van landbouw faalt als coördina tor van het natuur- en milieu-onder wijs. Het ontbreekt de werkgroep natuur- en milieu-educatie, waarin de meeste ministeries zijn vertegen woordigd en waarvan de coördina tie bij Landbouw berust, aan enige visie hoe dit onderwijs moet wor den opgezet. Onderling zijn de be trokken departementen het met el kaar daarover oneens. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rapport van het organisatiebureau Twijnstra Gudde, dat van drie ministeries de werkgroep natuur- en milieu-educatie door lichtte. Het kabinet trok twee jaar gele den 50 miljoen uit voor natuur- en milieu-onderwijs. Op voorstel van PvdA en D66 werd de werkgroep natuur- en milieu-educatie opge richt, die zich moest bezighouden met het opzetten van natuur- en milieu-onderwijs en -voorlichting. Maar volgens het rapport is daar nog heel weinig van terechtgeko- Wapenbroeders Tweeëndertig leden van de Bond van de Wapenbroeders hebben on langs voedselvergiftiging opgelo- 2005'. De pen in het Van der Valk-restaurant vechten Breda. Van der Valk heeft de 'Bond' de kosten van het eten terugbetaald, maar stelt dat nog niet vaststaat dat de bron bij Princeville ligt. De gezonheids- dienst in Breda heeft de directie ad viezen gegeven om herhaling te wing). Hij voorkomen. plannen Carnavalsmoord De 'echte' dader van de carna valsmoord op 29 juli 1984, een 33-ja- rige Rotterdammer, is vanochtend door de Rotterdamse rechtbank tot zeven jaar cel veroordeeld. Voor de moord was eerder de halfbroer van de Rotterdammer gearresteerd. De kans is groot dat hij vijf jaar on schuldig heeft vastgezeten. Of dat zo is, moet blijken in een nieuw pro ces voor het hof in Arhem. In de tijd dat de halfbroer al dan niet onschul dig zat, stak hij een medegevangene dood. Daarvoor is hij deze week tpt vijfjaar cel veroordeeld. Machinist Van ANP-redacteur Tjabel Daling ROTTERDAM Elke dag staan ze er. Vanaf begin maart al. Op de Co- olsingel, pal voor het Rotterdamse stadhuis. Met duidelijke spandoe ken: 'Heyplaat woonwijk, ook na luwen van Heyplaat het behoud van hun De meisjes van Pim in actie voor het Rotterdamse stadhuis. die nog altijd een beetje opzien te gen de acties aan de Coolsingel, zegt Spoor: "Ieder wijffie is een verlich- keer in de vijf Justitie heeft de echtgenote vrijge laten van de vermoorde machinist die eind februari in stukken gesne den en onthoofd werd aangetroffen op een dagcamping in Bussen. Vol gens Justitie duurt het nog zeker twee tot drie maanden voordat het onderzoek naar de moord is afge rond. "Volgens de wet kan je de voorlopige hechtenis in dat geval niet laten voortduren", aldus de persofficier. Hij wil niets zeggen over de inhoud van de door de vrouw afgelegde-verklaringen. Krakers Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren besloten niet op nieuw krakers van het Wolters Noordhoff-complex in Groningen vrij te laten. Dinsdag liet het hof vijf krakers gaan, maar de 32 beroepen die gisteren waren ingediend tegen hun arrestatie, leverden geen vrijla ting op. Morgen worden de laatste zaken behandeld. Psychiatrie Omdat het wetenschappelijk onder zoek in de psychiatrie erg1 mager af steekt bij onderzoek op andere me dische vakgebieden, is gisteren de stichting Instituut voor Patiëntge bonden Psychiatrisch Onderzoek opgericht. Het instituut gaat samen werken met gezondheidsinstellin gen. elke dag weer met Heyplaat gecon fronteerd. De vrouwen vormen de kern van het Heyplaatse verzet. Ze begonnen ting, al ga je r met z'n twintigen, maar inmiddels Qf zès weken is het actiecomité uitgegroeid tot zestig actieve leden. Begin van de x3rOOQJ6S week kwamen ze in het wijkcen- Woningstichting 'Onze Woning' trum in hun dorp bijeen. Centrale vertaalde deze week het begrip soli- vraag: moeten we in de vakantie dariteit in klinkende munt. Het da- doorgaan en zo ja, hoe doen we dat gelijkse dorp, dat, als het Rotterdam ligt, moet wijken voor de oprukkende haven. Ze worden wel 'de meisjes van Pim' genoemd, vrij naar wethouder Pim Vermeulen (stadsvernieu- het symbool van de Heyplaat te slopen. Maar Pim is nog niet 3 wen van Heyplaat af. Tot het uiter ste zullen ze zich tegen sloop verzet ten. Desnoods blokkeren ze de ei gen woonwijk en laten ze zich weg dragen door de politie of de ME. Bloeiend Het tuindorp in het Rotterdamse Waal- en Eemhavengebied bestaat 75 jaar. Rond 1915 werd het door de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij (RDM) geboüwd voor haar eigen werknemers. Anno 1990 wonen er 2000 mensen en beschikt het dorp over voorzieningen en een bloeiend verenigingsleven. Kortom: Hey plaat is een hechte gemeenschap, waar bijna iedereen zich op z'n ge mak voelt. Waarvan minster Dales vermoedelijk zou zeggen dat de so ciale vernieuwing er dagelijks in praktijk wordt gebracht. "Hier wordt een blinde mevrouw door de winkelier opgehaald. Kan ze zelf ko men winkelen. In welk ander dorp gebeurt dat?", zeggen Nel Reker en Wil van Boodegom, twee van de vrouwen die zich voor de toekomst van Heyplaat inzetten. Moeiteloos komen ze met andere voorbeelden: "Een vrouw die pas geleden in Heyplaat op bezoek was, had een speen nodig om haar doch tertje te kunnen voeden. Bij één van de winkels hier kon ze niet worden geholpen, maar de chef van de zaak bracht haar een half uur later wel de speen. Waar hij die nu zo snel van daan haalde?" De dagelijkse aanwezigheid van de vrouwen bij het stadhuis moet het Rotterdamse college en plaatse lijke politici die voor sloop van Hey plaat zijn tot andere gedachten brengen. Tot de beslissing over de toekomst van Heyplaat valt, ver moedelijk half september, nemen elke dag vier vrouwen hun stand plaats aan de Coolsingel in. Het stil zwijgende protest speelt zich af in de lunchpauze van burgemeester Peper, wethouders, raadsleden en ambtenaren: van 12.30 tot 13.30 uur- "Prime-time". Of ze het willen of dag en donderdag in het teken niet, de 'decision makers' worden het protest. En tegen de vrouwen niet afnemen". VIANEN/NIJKERK Op industrieterreinen in Vianen en Nijkerk zijn gisteren door onbekenden vuistdikke telefoonkabels doorgesneden. De da ders zijn zeer professioneel te werk gegaan. 1.200 bedrijven zijn gedupeerd. De PTT begon meteen met herstelwerkzaamheden (foto), maar verwacht die pas vanavond te voltooien. (foto anp) De PvdA is geschrokken van de conclusies van het rapport en vreest dat er niets terechtkomt van natuur- en milieu-onderwijs. Om de zaak opdracht niet te laten verzanden, zal de PvdA - minister Braks om opheldering vra gen. "Braks is de coördinator, maar er zijn natuurlijk meer departemen ten op dit punt aan te spreken", al dus PvdA-kamerlid Feenstra. Het Landelijk Steunpunt Milieu educatie maakt zich zorgen over de gang van zaken: "We wachten al ja ren op een overheid die ervoor zorgt dat er activiteiten op een breed ter rein kunnen worden ondernemen. Die overheid geeft niet thuis, heeft wel de mond vol woorden. Nu moet zij eindelijk de consequenties trek ken van wat zo fraai gezegd wordt, namelijk dat het milieubeleid uit eindelijk gebaseerd is op het gedrag burgers". XANTAR De bouw van de poly- carbonaatfabriek Xantar in Delfzijl gaat niet door. De joint-venture van DSM en het Japanse concern Ide- mitsu is op "economische gronden" afgeblazen. Gedeputeerde Van Dijk (milieu) noemt dit besluit een slag in het gezicht van de provincie. Vol gens hem heeft het afketsen van de plannen niets te maken met de pro cedure die door de Landelijke Vere niging tot Behoud van de Wadden zee bij de Raad van State is inge diend. Het bedrijf zag de uitspraak van dé Raad van Sate, die morgen gedaan zou worden, volgens hem met vertrouwen tegemoet. r de Coolsingel is niet altijd ge makkelijk en daarom heeft de stich- genlijk volstrekt overbodig. "Als ting toegezegd voortaan voor taxi's zouden stoppen, zou dat uit- te zorgen. En met een beetje geluk gelegd worden als een teken zwakheid", zo is de algemene in druk. "De wethouders zijn nu wel op vakantie, maar als ze terugko men zullen ze zier zijn". Maar een kleine concessie moe ten de vrouwen noodgedwongen wel doen. Elke dag demonstreren, dat is in de vakantie niet op te bren gen. En volgens Antje Spoor, de en thousiaste leidster van het actieco mité, is het niet verantwoord dat de ten^de viuuwcii aan oun. achterblijvers dubbele diensten landse toeristen komen"vaak draaien. Elke dag actie voeren gaat praatje maken met de meisjes krijgen de actievoerders ook nog koffie en broodjes. De reacties van voorbijgangers en winkelend publiek zijn over het al- n°g gemeen positief, zeggen Spoor, Re- kers en Van Boodegom. "Vorige week kwam nog nog een grote, for se vent naar ons toe. Ik help jullie, zei hij. Er komt geen bulldozer aan te pas, hoor". echt niet in je kouwe kleren zitten. Om elke keer weer over je dorpje te praten, dat valt niet mee De dikker- dat wa'svëomf tjes kan ik aanbevelen: doe het Ik naren dje ons verteiden dat ben in enkele dagen drie pond afge- industrie in de vallen. Maar de week daarop kun je ^oor ;e nu njet het niet opnieuw. Het houdt je gees- Antje is er heilig Pim. "Natuurlijk krijgen we ook vervelende reacties. Maar het begin. Ambte rtelden dat we de de weg zaten. Maar die telijk teveel bezig" In juli en augustus gaat het dus iets rustiger aan. De ene week zijn ze er op maandag, woensdag en vrij- "We dag; de andere week staat de dins- overtuigd dat de strijd om Heyplaat wordt ge- Gemeente en havenbaron- zullen bakzeil halen, meent ze. i, we verdienen het om Op alle afdelingen dienen wij ruimte te maken voor de nieuwe kollekties. Voor u een kans om nu een bankstel-fauteuil-tafel-stoel-karpet-tapijt-lamp of gordijn van topkwaliteit met een aantrekkelijke korting te verkrijgen. Diverse zitgroepen en fauteuils van: Leolux-Koekoek-Montis-de Sede-Artifo'rt Wandkasten van o.a.: Hülsta-Interlübke-Castelijn-Pastoe Slaapkamers van o.a.: Hülsta-Moser-Interlübke Karpetten uit: Nepal-India-Perzië-China-Marokko Tapijt van: Besouw-Parade-T retford-Jab Dekbedhoezen, alle maten van: Boras-Bedding House zolang de voorraad strekt! Beverwijk: Parallelweg 10,02510-29033 ;JMf; hJL^hLeiderdorp: Meubelplein 1, 071-899323

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3