Securitate heerst nog steeds Strijd om de gokmiljoenen kan beginnen Godsdienstwet is in najaar gereed' iREPORTAGE) Roemeense voetbalsupporters zoeken uit angst asiel in Italië DONDERDAG 28 JUNI 1 GEESTELIJK LEVEN Ze kwamen naar Italië om hun - inmiddels uitgescha kelde - elftal toe te juichen tijdens het wereldkam pioenschap voetbal. Maar toen de Roemeense voet balsupporters op de Itali aanse televisie mijnwer kers zagen inhakken op weerloze burgers wisten ze dat zij niet meer naar huis terugkonden. "Het voetbal interesesseert ons niet meer. Hoe kunnen we ons nou nog met sport bezig houden als er in ons land dit soort dingen gebeuren? Er is geen vrijheid en geen democratie; er heerst ge weld en terreur", zegt Ni- colae Radulescu. Samen met ongeveer 150 andere voetbalsupporters heeft de 33-jarige computerdes kundige politiek asiel aan gevraagd in Italië. Ze zijn nu ondergebracht in een tentenkamp van het Itali aanse leger in het Zuidita- liaanse stadje Telese. In de bloedhete tent heerst een gespannen sfeer. Bleke mannen in korte broeken staan tegen de stapel bedden aangeleund, dicht om Nico- lae Radulescu heen. Veel van hen hebben grote littekens op hun borst, op hun armen en hun benen. Wonden die ze hebben opgelopen tijdens de Roemeense revolutie van afgelopen december. De mannen zien er moe en afge mat uit. Ze zijn nerveus. De Italiaan se sigaretten gaan er hard doorheen. Een paar jongens bestuderen in een Italiaanse krant de foto's en de be richten uit Bukarest. Ze discussië ren in het Roemeens. De meesten willen niet geïnterviewd worden. Ze willen hun naam niet geven en niet op de foto. Ze zijn bang. Bang voor eventuele represailles tegen hun familie in Roemenië. Pas na langdurig overleg is beslo ten dat Nicolae Radulescu het woord zal doen. "Ik wil niet meer te rug naar Roemenië, omdat Iliescu de revolutie verraden heeft", zegt hij na lang aandringen. "Ik heb tij dens de revolutie gevochten. Ik heb het gebouw van het centraal comité in Bukarest bezet. Veel van mijn vrienden zijn gedood. In het begin geloofde ik in Iliescu en in het Front voor Nationale redding. We hadden toen geen tijd om na te denken wie we aan de macht wilden hebben". "Nu, door de mijnwerkers in te zetten tegen de studenten en de op positie, heeft het regime zijn ware gezicht laten zien. Er is geen vrij heid en geen democratie in ons land. De regering gebruikt dezelfde systemen als Ceaucescu. Er heerst geweld en terreur. Iliescu is niet an ders dan een voortzetting van het oude regime". Verkiezingen Maar tijdens de presidentsverkie zingen vorige maand heeft Iliescu 88 procent van de stemmen ge haald. Hoe kunt u dit verklaren?, vraag ik. Het lijkt of ik een bom afwerp. In de tent daalt een ijzige stilte neer. De mannen kijken elkaar aan. Het vertrouwen dat we gewonnen had den lijkt op slag verdwenen. De mannen beginnen te fluisteren. Ze overleggen of ik mag blijven. Plot seling besef ik wat 45 jaar dictatuur met mensen kan doen. Ze denken dat ik tégen hun ben. Ze denken dat ik voor Iliescu ben. Daarom willen ze niet meer praten. Pas na lang dis cussiëren, en uitleggen en praten voelen ze zich gerustgesteld. Iliescu's verkiezingsoverwinning blijft voor de meeste Romeense asielzoekers waarmee ik die dag sen bewerkt. "Ik ben er zeker van dat dit een vergelding was voor mijn identificatie van de Securitate- agent", zegt de jongen. "Zoals ik er zeker van ben dat Iliescu nog steeds de Securitate gebruikt". Bloedbad Ook Nicolae Radolescu is ervan overtuigd dat de Securitate nog steeds aktief is. En dat Iliescu op spreek een groot probleem. Zo ont- moeilijke momenten gebruik van staatsgreep' moet ik bij de lange rij metalen bakken, waar de vluchtelingen in het kamp onder de brandende zon wat verkoeling zoeken, een blonde jongen met een grote snor. hun diensten maakt. "Toen ik op de Italiaanse televisie de beelden zag van de mijnwerkers die de studen ten sloegen wist ik dat zich onder hen veel ex-Securitate agenten moesten bevinden. Waarom? Om dat het onmogelijk is dat werkende mensen zoveel geweld gebruiken "Verkiezingen?!", roept hij uit. "Er zijn nooit, verkiezingen ge weest. Ik heb in elk geval niet ge- tegen hun eigen volk", stemd". Een andere jongen vertelt over een anonieme vriend die weer iemand anders kent die kan 'bewij zen' dat de verkiezingen gefrau deerd zouden zijn. En Nicolae Ra dulescu vertelt over boeren die ge dwongen zouden zijn op Iliescu te stemmen in ruil voor een stukje grond. Wanneer ik aan het eind van de ochtend langs de tenten loop zie ik op een van de bedden een jongen liggen met zijn been in het verband. Hij humt zachtjes met de muziek mee die uit zijn walkman komt. Ook hij wil geen foto's, en geen publici teit. Langzaam begint hij te vertellen. Over de revolutie in december. Over het geweld van de Securitate, over hoe hij werd opgepakt en ge marteld. Daarna vertelde hij over de oproep die hij een paar weken na de revolutie kreeg om op het politie- buro van Bukarest te komen voor de identificatie van een aantal aan gehouden Securitate-agenten, die tijdens de revolutie op de massa hadden geschoten. Hij herkende er één van, en wees hem aan. Een paar dagen later werd door een onbekende knokploeg zijn vader en zijn broer in elkaar gesla gen. Toen hij thuiskwam vond hij ze bewusteloos op de grond. Ze waren met stokken geslagen en met mes- Een aantal tenten verderop, in de zogeheten 'tent van Timisoara' houdt aan aantal jongeren er een nog straffere stelling op na. Zittend achter een tafel worden we door hen ontvangen. Ze behoren tot de op richters van het 'Democratisch Front' in Timisoara. Volgens hen is datgene dat Iliescu naar buiten toe verkoopt als 'de revolutie van 22 de cember' niets anders dan een, "door hem tot in de puntjes geplande Volgens hen is niet Ceausescu, maar Iliescu de verant woordelijke voor de volkenmoord die in Timisoara heeft plaatsgevon den. De bewijzen? "Simpel", zegt Li- viu Bacana die vóór de opstand in Timisoara draaibankwerker was. "Op 16 december begon de opstand in Timisoara, en op 17 december kwamen er vijf generaais. Uit de processen die nu zijn gevoerd blijkt echter dat deze generaals niet wa ren gestuurd door de Securitate en ook niet door de communistische partij. Toch gaven ze de opdracht tot vuren". "Wie heeft de generaals ge stuurd? En wie heeft gezegd dat ze moesten vuren? Wij denken dat het niet Ceausescu was, maar Iliescu die het bloedbad in Timisoara heeft uitgelokt. Om datgene dat in feite een staatsgreep was voor een revo lutie te laten doorgaan". Asiel Hoe meer we met de Roemeense asielzoekers in het tentenkamp in Telese praten, hoe duidelijker het wordt dat de meer dan honderd Roemeense voetbalsupporters die in Italië politiek asiel hebben aange vraagd zeer zwaarwegende motie ven hebben om niet meer terug te willen keren naar huis. Zo laat een jonge vrouw een foto zien van haar kind. Het is een olijk kijkende baby van ongeveer één jaar. Haar man is tijdens de revolutie vermoord door de Securitate. Haar asielaanvraag in Italië betekent dat ze waarschijnlijk ook haar kind niet meer zal zien. In een andere tent kom ik een man tegen die in tranen vertelt hoe hij zijn vrouw in Bukarest heeft op gebeld om te vertellen dat hij waar schijnlijk niet meer terug zal keren naar huis. Vrijwel alle, voorname lijk mannelijke asielzoekers in het tentenkamp in Telese laten in Roe menië hun familie achter, hun vrouw en hun kinderen. Zo vertelt Nicolae Radulescu dat zijn vrouw in Bukarest "over drie dagen een nieuwe baby krijgt". Als de Italiaanse regering de asielaan vraag afwijst, en besluit de Roeme nen terug naar huis te sturen, riske ren de meesten een forse gevange nisstraf. Maar ook als de Roemenen in Italië mogen blijven, zal het voor de meesten een zwaar en eenzaam leven worden. Voorlopig blijven de Roemeense vluchtelingen in het warme stoffige tentenkamp wonen dat in het arme Zuiditaliaanse Telese is ingericht. "Het is hier geen luxe hotel", geeft Nicolae Radulescu lachend toe. "Maar we zijn hier tenminste vrij!" Het hardhandige optreden van de mijnwerkers tegen studenten en oppositie opende de ogen van de uitgewreken Roemenen in Italië. "Het regime heeft zijn ware gezicht laten zien. De Securitatie heerst nog steeds", zo is hun over tuiging. (toto AP) DEN HAAG - Kan de Staatsloterij de slag met de illegale gokwereld nog winnen, of is het al te laat? In het hoofdkantoor van het eerbied waardige, 265 jaar oude instituut aan de Scheepmakersstraat in Den Haag overheersen opluchting en vertrouwen in de toekomst, sinds de knoop is doorgehakt. Na zes jaar discussie besloot het kabinet on langs tot verzelfstandiging van dit onderdeel van het ministerie van Fi nanciën. Winnen, winnen, winnen - het relaas van nette lieden die een woeste mérkt betreden, waarop veel geld te verdienen valt maar waar de concurrentie groot is. Van illegale, maar ook van legale zijde. De Stichting Nationale Sporttotali- sator bijvoorbeeld blijft ook niet stil zitten. Nog maar enkele tientallen jaren geleden kenmerkte het vaderlandse gokwezen zich door overzichtelijk heid. Brave huisvaders haalden hun maandelijkse vijfje bij de vriendelij ke oudere dame, die als collectrice van de Staatsloterij een even eerza me als bescheiden bijverdienste aan huis verwierf. Wat driester inge stelde gokkers hadden hun hele lot klaar liggen bij de sigarenzaak. Al diende de felbegeerde hoofdprijs van 100.000 gulden - of het wat va ker gewonnen eigen geldje - wel met drie collega's te worden ge deeld. want moeder had de hand op de knip en het moest een aardig heidje blijven. Met elf loterijen per jaar kon de staat niet voorzien in de behoefte aan doorlopende spanning en we kelijkse kansen, ook al zijn die trek kingen sinds mensenheugenis in drieën geknipt. Lotto en toto kwa men aan de wensen van de sneller ingestelde goklustigen tegemoet. Omslachtig Maar ook deze waren gebaseerd op omslachtige operaties met formu lieren in drievoud, die tijdig moes ten worden ingeleverd en waarvan het doorslagje na enkele dagen slin geren in de fruitmand niet zelden zoek raakte. Wie daar geen trek in had en toch binnen de grenzen van het land én de wet wilde gokken, was aangewe zen op een slaapverwekkende (bank)giroloterij, de drafbanen en, sinds 1975, een beperkt maar groei end aantal legale casino's. De lief hebbers van de echte snelle winst of tenminste de illusie daarover wer den verder mondjesmaat voorzien met de invoering van wedkantoren, waar ter plekke op paardenrennen kan worden ingezet. Ook de legali satie van uitbetalende fruit- en an dere automaten koelde de gloeien de plaat wat af, zij het druppelsge wijs. Hoe omvangrijk inmiddels de be hoefte aan 'een gokje' is geworden blijkt uit de cijfers, die de directies van Staatsloterij, Sporttotalisator en de met giro werkende ALN han teren. In de legale loterijen gaat jaarlijks meer dan drie miljard gul den om, een royale verdubbeling ten opzichte van zo'n vjjftien jaar geleden. De Staatsloterij alleen al is Schatkist Maar het angstige vermoeden be staat dat er in het grijze en zwarte circuit vele honderden miljoenen worden vergokt, en dat vermoeden is niet gegrond op de natte vinger van Staatsloterij-directeur L. van Gastel. Hij schat bijvoorbeeld de jaaromzet van de Klassenloterie, die vanuit de Bondsrepubliek een flinke schare aanhangers in ons land verwierf, op zo'n 150 miljoen gulden. Een bedrag waar de Neder landse schatkist niets wijzer van wordt, in tegenstelling tot hetzelfde bedrag dat jaarlijks aan de rijksbe groting kan worden toegevoegd vanuit de Haagse Scheepmakers straat. De voorgenomen verzelfstandi ging van de Staatsloterij moet, on der veel meer, de positie versterken ten opzichte van juist dit soort con currenten. Een hoofdprijs van vier miljoen mark spreekt meer tot de verbeelding dan de halve staats-ton in Nederlandse munt, ook al is deze van de verschuldigde belasting ont daan. En de even beschaafde als hu moristische Sterspotjes waarin Joost Prinssen het staatslot aan prijst, leggen het in doelmatigheid af tegen de schele hoofdpijn veroor zakende maar zeer gerichte brie venbusreclame van een Klassenlo terie. Een hoofdprijs van in elk geval een miljoen gulden is al een wens van de Staatsloterij-leiding, sinds de discussie over een verzelfstandi ging in 1984 losbarstte. De 750 ver kopers van staatsloten, die hun be langen hebben gebundeld in de Ne derlandse Vereniging van Debitan- ten der Staatsloterij, plaatsen bij monde van secretaris H.J. Schuur- ke vraagtekens bij het nut van de in drukwekkende Westduitse bedra gen. Uitverkorene „Het lijkt heel wat, maar de kans op die hoofdprijs is wel heel klein, door het enorme aantal deelnemers. Wie een beetje rekent kan beter een staatslot kopen. Maar ja, iedereen hoopt dat hij de uitverkorene is - en dus zal een hoofprijs van een mil joen bij ons ook zeker nieuwe klan ten trekken", zo verwacht hij. De strijd, die per 1 januari van het komende jaar door een verzelfstan digde Staatsloterij moet worden ge streden, zal zich aan meer fronten afspelen. Forse bedragen gaan er om in illegale gokgelegenheden, al dan niet met toegeknepen ogen ge doogd door gemeentebesturen en Justitie. Juist het binnenhalen van de goklustigen, die hier hun zuur of zwart verdiende guldens inzetten, zal het hoofddoel van de operatie Met welke middelen Staatsloterij directeur Van Gastel zijn offensief zal mogen openen, staat op dit mo ment nog niet geheel vast. Namens het ministerie van Financiën zegt woordvoerster mr. M.M. Noote- boom, dat alleen de beheersvorm duidelijk is: de Staatsloterij wordt ondergebracht in een stichting, die in hoge mate zelfstandig op de markt zal kunnen opereren. De ban den met het departement worden niet definitief doorgesneden, al was het maar vanwege de periodieke overboeking van de opbrengst rich ting minister, na aftrek van de be drijfskosten en - vanzelfsprekend - de uit te keren prijzen. De speelruimte van het loterijbe- drijf in nieuwe stijl wordt bepaald in een wijziging van de Wet op de kansspelen, die staatssecretaris Van Amelsvoort de Tweede Kamer heeft toegezegd. Het overleg tussen alle betrokkenen - ministerie, lote rijdirectie en lotenverkopers - is binnenskamers vergevorderd. Maar geen van de partijen wil Van Amelsvoort voor de voeten lopen met onthullingen over aangepaste of zelfs nieuwe activiteiten van de Staatsloterij: een indringender wij ze van reclamemaken, het wettigen en annexeren van nu nog illegale praktijken, de introductie van de in Frankrijk en België zo populaire kraslootjes. Toto en lotto Niet alleen de Staatsloterij, ook de Stichting Nationale Sporttotalisa tor hoopt intussen met nieuwe spel letjes de gokkers te lokken die hun heil elders dreigen zoeken. Naast de krasloten komen er met ingang van 1990 dagelijkse gokmogelijkheden. Zo kan straks een gokje worden ge waagd op een beperkt aantal wed strijden, een drie-cijfer-combinatie of bijvoorbeeld de winnaar van de Tour-de-France of Wimbledon. In de traditionele lotto en toto zal de hoofdprijs niet langer aan een limiet gebonden zijn. De toto-lotto-organisatie, die de inleg vorig jaar met 7,6 miljoen da len tot 161 miljoen gulden zag dalen, is van van plan de nieuwe degens te kruisen met de illegale gokmarkt, de Duitse lotto en de verzelfstandig de staatsloterij. De strijd om het grote gokgeld kan losbarsten. Pauselijke nuntius in Sovjetunie: VATICAAN (AP) De ambassadeur van het Vaticaan in Mos kou, aartsbisschop Francesco Colasuonno, verwacht dat de Sovjetunie tegen september de godsdienstvrijheid wettelijk zal hebben vastgelegd. Colasuonno zei dit gisteren op een persconferentie die volgde op een unieke bijeenkomst van Oek- rainse bisschoppen in het Vati caan. De pauselijke nuntius zei dat Rome de verzekering had ge kregen dat het wetsontwerp, dat momenteel in behandeling is in de Opperste Sovjet, binnen enke le maanden tot wet wordt verhe- Wettelijke regeling van de godsdienstvrijheid in de Sovjetu nie zou legalisering inhouden van de katholieke kerk in de Oekrai- ne, die in 1946 onder Stalin ge dwongen werd op te gaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. De onderdrukking van de katholieke gemeenschap in de Sovjetunie vormt tot de dag van vandaag een heet hangijzer in de betrekkingen tussen het Vaticaan en Moskou. Katholieke missie naar Zuid-Afrika AMSTERDAM (IPS) - Op initia tief van Pax Christi bezoekt deze week een rk missie Zuid-Afrika. De delegatie, die onder leiding staat van burgemeester Jos van Kemenade van Eindhoven, zal in Zuid-Afrika overleg voeren met allerlei maatschappelijke groepe ringen. Volgens Jan ter Laak, secreta ris van Pax Christi, is het hoofd doel van de missie zich te oriënte ren op de veranderende politieke verhoudingen in Zuid-Afrika. "Vroeger was het heel gemakke lijk, toen moest je Zuid-Afrika isoleren. Maar nu ligt het hele po litieke spectrum open", aldus Ter Laak. De resultaten van de bespre kingen zullen worden aangebo den aan het parlement, dat dit na jaar zijn standpunt ten aanzien van Zuid-Afrika bepaalt. Pax Christi hoopt vooral de rk delen van het CDA te overtuigen van bijvoorbeeld de noodzaak om voorlopig economische sancties te handhaven. Met name om de katholieke be trokkenheid met Zuid-Afrika in Nederland te stimuleren is geko zen voor een rk missie. Volgens Ter Laak is Zuid-Afrika nooit prioriteit nummer een geweest voor katholieken in Nederland, anders dan voor de protestantse, hervormde en gereformeerde kerken, die zich altijd intensief met Zuid-Afrika hebben bezigge houden. De RK Kerk in Zuid-Afrika telt 2,3 miljoen, met name zwarte ge lovigen. Tot het Kremlin onlangs over ging tot versoepeling van zijn houding ten opzichte van gods dienst, waren zij gedwongen hun geloof illegaal te belijden. De tien bisschoppen uit de Oekraine die in het Vaticaan waren, zijn in het geheim gewijd en hadden nog nooit een ontmoeting met de paus gehad. De Oekrains-katholieke bis schoppen hebben gisteren in een verklaring de Sovjetunie opge roepen hun kerk officieel te er kennen en een einde te maken aan de jarenlange onderdruk king. Zij willen in de toekomst van harte samenwerken met de Russisch-Orthodoxe Kerk. Het was het eerste bezoek van Oekrainse geestelijken aan het Vaticaan sinds de kerk in 1946 werd verboden en moest opgaan in de Russisch-Orthodoxe Kerk. De paus, die over zes jaar de Oek raine hoopt te bezoeken, noemde het bezoek een van de hoogtepun ten uit zijn pontificaat. Aartsbisschop Colasuonno ver wacht dat de Sovjetunie voor sep tember de Oekrains-Katholieke Kerk zal legaliseren. De histori sche ontmoeting in het Vaticaan was volgens hem alleen mogelijk omdat de relatie met het Kremlin steeds beter wordt. 'Rk journalist geroepen Kerk te openbaren' BRUSSEL (ANP) - Piet Der- ksen, directeur van de Stichting Getuigenis van Gods Liefde, en de Belgische minister Tindemans hebben in Brussel officieel het Robert Schuman Instituut voor journalistiek geopend. Het Insti tuut is een éénjarige post-acade- mische studie, met nadruk op het rooms-katholieke geloof en de Europese dimensie van de jour nalistiek. "Er zijn geen rk journalisten meer", zei Derksen, oprichter van Centre Pares, in een toelichting. "Dat merkt het Katholiek Nieuwsblad; dat merken we ook met onze eigen bladen". Boven dien is volgens hem de KRO niet meer rooms-katholiek. "Mijn plannen om een Rooms-Katholie- ke Omroep op te richten zijn door kardinaal Simonis tegengehou den. Hij probeert, naar ik heb be grepen, de KRO. nu van binnenuit om te bouwen. Maar daar heb je tien jaar voor nodig". Het nieuwe Instituut leidt op voor de geschreven pers, radio en televisie. De docenten komen evenals de studenten uit geheel Europa. Wil Jansen, hoofdredac teur van Manna, is de eerstverant woordelijke voor de toekomstige schrijvende journalisten. Een rk journalist heeft een bij zondere roeping, aldus de statu ten van het instituut. "Als journa listen zijn zij geroepen bekend heid aan de Kerk te geven en om het unieke karakter ervan te ont hullen in een samenleving die door scepticisme en pluralisme wordt gekenmerkt". Het budget bedraagt ongeveer 1,25 miljoen gulden per jaar, al dus Derksen, wiens Stichting de voornaamste financier is. Studen ten, 'die intern wonen, moeten ruim f 15.000 betalen. Keegstra mag in pastorie blijven GRONINGEN (ANP) - De afge scheiden predikant R. H. Keeg stra uit het Groningse Boerakker hoeft niet uit 'zijn' pastorie te ver trekken. Dat is de uitspraak van de Groningse rechtbankpresi dent mr. P.P. Lampe in het kort geding dat de 'officiële' gerefor meerde kerk van Boerakker te gen Keegstra en zijn kerk had aangespannen. De president bepaalde dat de kerk van Keegstra, de gerefor meerde kerk te Boerakker, een af zonderlijk kerkgenootschap is. Verder ziet hij de pastorie, waarin Keegstra woont, niet als dienst woning. De Groningse kerkscheuring voltrok zich begin 1989 nadat Keegstra (48) wegens autoritair gedrag, misbruik van het ambt en grote onzorgvuldigheid in het pastoraat door de classis (regiona le kerkvergadering) Grootegast uit het ambt werd gezet. De syno de van de Gereformeerde Kerken in Nederland bepaalde tot twee keer toe dat Keegstra en de zijnen niet de wettige kerkeraad van Boerakker vormen. V /lgens Keegstra's advocaat mr P. T. Pel zal er nu door beide pr tijen onderhandeld moeten v jrden over wat er met de pasto- e moet gebeuren. Tering en nering. De Hervorm de Kérk heeft verontruste Friese kerkvoogden laten weten dat zij wel degelijk pogingen onder neemt om de tering naar de ne ring te zetten. Tussen 1992 en '97 zal er maar liefst 18 procent wor den bezuinigd op het landelijk kerkewerk. Het hervormde syno- debestuur schrijft dit aan de Frie se kerkvoogden, die begin dit jaar lieten weten dat ze niet durfden te garanderen dat alle gemeenten hun verplichte bijdragen (qouta) blijven geven, als er voor 1 juli geen structurele bezuinigings maatregelen worden genomen. Heropvoedingskamp. Een rk bisschop en een priester uit China zijn wegéns 'illegale activiteiten' tot drie jaar heropvoedingskamp veroordeeld. Het zijn bisschop Pietro Lui Guandong van Yi- duxian en vicaris-generaal Xu Zhemin van het bisdom Beijing. De twee veroordeelden maakten deel uit van een groep van negen bisschoppen en ongeveer dertig priesters en gelovigen die op 26 november 1989 werd gearres teerd. De reden voor hun arresta tie was deelname aan de oprich tingsvergadering van een bis schoppenconferentie van Rome- getrouwe katholieken. Moker. Moker besteedt van avond (zeven uur) o.a. aandacht aan het evenement 'Langs Leidse Kerken'. Ontvangst via FM 105.7 of kabel FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naai Den Haag-Loosduinen mw. M. R. Lim burg-Klokke kand. en vicaris Den Haag. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Wolphaartsdijk A. Bac Bode graven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2