'Wereld niet-westerse muziek is opengegaan' Wandelende Tak-seizoen ten einde Schrappen Sesamstraat bij WK leidt tot klachten DONDERDAG 28 JUNI 19901 HILVERSUM (GPD) Het annuleren van twee uitzendingen van Sesamstraat heeft deze week tot enkele tientallen klachten bij de NOS geleid. Maandag en dinsdag werd het kinderpro gramma uit de programmering van Nederland 3 geschrapt, om dat de uitzending van NOS Mondiale uitliepen door verlenging van twee voetbalwedstrijden. Na de wedstrijd Ierland-Roemenië heeft de NOS vijftig tot zestig reacties moeten verwerken. Eergisteren - tijdens en na de wedstrijd Spanje-Joegoslavië die ook pas ua verlenging werd beslist - belden achttien boze vaders en moeders naar de NOS om hun beklag te doen over het uitblijven van Sesamstraat. "We kunnen er niets aan doen, het is het probleem van een rechtstreekse uitzending, aldus een woordvoerder van de NOS. "Als we de voetbaluitzendingen onderbreken voor Sesamstraat krijg je ook klachten. Volgens de woordvoerder waren, en zijn er nog steeds geen an dere mogelijkheden voor Sesamstraat. "Je kan het structureel later op de avond laten beginnen, maar dan vinden de ouders het te laat worden voor de kinderen. Het is geen oplossing om Se samstraat in de rust van een voetbalwedstrijd te laten zien. Se samstraat duurt een kwartier, de rust van een voetbalwedstrijd ook, maar er moet ook een reclameblok van vijf minuten in. Dus dan kan niet." Anti-rook project op tv in VI HILVERSUM (ANP) - De KRO, Teleac en de Stichting Volksge zondheid en Roken starten begin volgend jaar een project met het doel zoveel mogelijk rokers van hun verslaving af te helpen. De KRO begint op 30 decem ber met een serie van veertien wekelijkse uitzendingen onder de titel "Hou nou toch op", waar in onder meer de wederwaardig heden worden geregistreerd van bekende Nederlanders die met roken stoppen. De Stichting Teleac pakt het thema op met een op 4 februari te starten cursus van zes televisie- en zes radioprogramma's, onder steund door een cursusboek. Daarin zijn werkbladen en een cassettebandje met ontspan ningsoefeningen opgenomen. Tegelijk met de actie op radio en televisie voert de Stichting Volksgezondheid en Roken een campagne waarin rokend Neder land wordt opgeroepen om radi caal met roken te stoppen. On derdeel van de actie is het be schikbaar stellen van hulp voor rokers die geen kans zien om op eigen kracht met hun gewoonte te breken. Voor wie persoonlijke begeleiding wenst zullen plaat selijke gezondheidsdiensten, re gionale kruisverenigingen en kankercentra vanaf februari in het hele land cursussen aanbie den aan rokers die willen stop pen. Het is de eerste grote landelij ke actie op dit gebied sinds vijf tien jaar, toen ook via radio, tele visie en vrouwenbladen gepoogd werd rokers ertoe te bewegen te stoppen. Toen rookte van de be- voking van vijftien jaar en ouder ongeveer 53 procent. Nu is dat naar schatting nog 33 procent, wat neerkomt op vier miljoen mensen, van wie meer dan de helft al eens mislukte pogingen heeft ondernomen om met roken te stoppen en van wie bijna een derde van de verslaving af wil. Van onze correspondent Anton van der Kolk) HILVERSUM - Walter Slosse is de samensteller van het VPRO-radiopro- gramma De Wandelende Tak, op donderdagavond van acht tot negen uur op Radio 4, waarin al vier jaar lang niet-westerse mu ziektradities op een toe gankelijke manier worden belicht. Het zesde seizoen van De Wandelende Tak wordt vanavond afgeslo ten met een concert van Michael Vetter, dat op 25 januari, tijdens de storm nacht, in de Utrechtse St, Janskerk werd opgeno men. Volgens Slosse kan er nog veel aan de Wandelende Tak worden verbeterd, want het programma zou volgens hem niet op de FM moeten zitten, maar op de korte golf. "Het gaat om de wereld bol", verklaart hij, kort nadat hij met de globe van zijn bureau voor de fotograaf heeft gepo seerd. "Tweederde van de we reld is in contact met elkaar maar niet via dat FM-zendertje. Afrika luistert via de korte golf. Daarbij zouden de musici niet alleen op CD, maar ook op cassettes moe ten staan, die in de verschillende landen te koop moeten zijn. En met een klein beetje moeite zou je de archieven met schatten die daar liggen te vergaan hier kun nen verwerken. In Afrika en In dia denken ze vaak: 'hoe wil de westerling dat het gaat klinken', terwijl wij juist op speurtocht zijn naar het authentieke. Als ze daar merken dat het authentieke hier succesvol is, zullen de men sen die naar de elektrische gitaar en synthesizer grijpen wel drie keer nadenken". Flamenco Walter Slosse werkt sinds 1974 voor de VPRO. Eerst als corres pondent voor Vlaanderen, later werkte hij mee aan de befaamde VPRO-radioreizen. Sinds '84 presenteert hij het radio-pro gramma De Wandelende Tak. Een reis naar Spanje, kort na de dood van Franco, bracht hem in aanraking met de flamenco. "De flamenco is me blijven intri geren. Daarbij ben ik beïnvloed door wat de Franse radio uit zond. Wat we vandaag met die zogenaamde wereldmuziek bele ven, daar was de Franse radio al veel eerder mee bezig. Niet die enge etno-musicologische praat jes over de lengte van het instru ment en het aantal snaren. Maar DEVENTER/HILVER- SUM (GPD) De goo cheltruc rond de WK- voorspellingen van goo chelaars Ronald Moray (Deventer) en Peter Vogel (Amsterdam) lijkt zijn ont hulling vroegtijdig te na deren. Bij de NOS hebben zich, na de uitzendingen van het programma Mondiale, inmiddels tien kijkers gemeld met 'de op lossing'. Er bestaat grote twijfel of er in de vergren delde kisten wel een brief je met de juiste voorspel ling ligt. Beide gooche laars willen niet ingaan op een eventuele onthulling van de truc. Het tweetal verbaasde onlangs het kijkerspubliek door de eind stand in de F-poule (met Neder land, Engeland, Ierland en Egyp te) juist te voorspellen. Een Hil- versumse notaris zat erbij en keek ernaar. Inmiddels is de stunt herhaald. In een verzegelde kist ligt de voorspelde einduitslag van het WK-toernooi, zeggen de gooche laars. "Ik kan niet bevestigen dat er een briefje in het betreffende kistje ligt. Dat heb ik niet ge zien", geeft notaris L. Davina uit Hilversum toe. Hij vervangt de collega die bij de eerste sessie aanwezig was. "Ik heb alleen een kist in bewaring gekregen. En die kist mag volgende week pas open na de finale. De uitslag zou daar al in zitten". Aangenomen wordt echter dat in het bewuste kistje geen pa piertje ligt. De goochelaars zou- De goochelaars Ronald Moray en Peter Vogel met hun manager. den het opgerolde papiertje schijnbaar in het kistje gelegd hebben, doch in werkelijkheid het er direct weer hebben uitge nomen. Het kistje zou dan leeg zijn en dat moet een verklaring zijn voor de melding van de goo chelaars dat bij vroegtijdige ope ning "het papiertje vernietigd zou blijken te zijn". De sleutels van het laatste kist je, waarin de uitslag zou liggen, zouden tevens de sleutel tot ont rafeling van de truc zijn. "In die sleutel kan de uitslag (zodra deze bekend is) gestopt worden en die kan in het kistje 'geschoten' wor den als de sleutel in het slot wordt gedraaid", meldt een Haagse sleutelexpert. Resteert de vraag welke sleu tels in het bezit zijn van de nota ris. "De drie sleutels van de bui tenste kist", meldt deze. De sleu tels van de andere kistjes (die achtereenvolgens geopend moe ten worden) liggen volgens Davi na gereed zodra de buitenste kist wordt geopend. "Als ik de sleu tels van een ander zou krijgen is het mis", meldt de notaris. Succes De optredens in NOS-Mondiale hebben Moray en Vogel geen windeieren gelegd. PR-man Paul Bos meldt dat contracten voor (foto GPD) het komende jaar versneld tot stand komen. "Het effect op lan gere termijn moeten we nog af wachten". Ook Bos gaat niet in op aangedragen oplossingen. "We zullen het volgende week wel zien". Inmiddels groeit op de redac tie van Studio Sport de irritatie rond het experiment. Intern zijn de meningen duidelijk verdeeld over de medewerking van de goochelaars. Eindredacteur Ad van Liempt reageert op zijn beurt narrig op het woord goo cheltruc. De suggestie dat het be palende kistje leeg zou zijn noemt hij "te gek voor woor den". op' een toegankelijke manier". Toen de VPRO de B-status kreeg en er meer radio-uren ge vuld moesten worden deed hij het voorstel om de volksmuziek meer aandacht te geven. "Ik voelde dat de belangstelling groeiende was. Ik koos voor elke week een ander thema. Luiste raars reageerden al snel. Ze schreven brieven; 'ik ga voor een bepaalde periode naar Peru, Mexico, Mongolië en heb een cassette-recorder'. Dat he'eft langzaam geleid tot een netwerk van muziekcorres- pondenten, die zich richten op een bepaalde streek en zich daar in willen verdiepen of er willen leven. Ik heb op een gegeven mo ment zelfs een zonnepaneel laten bouwen voor iemand die een tijdje met Pygmeeën in het Cen- traalafrikaanse oerwoud zou gaan leven". Het zesde seizoen van De Wan delende Tak wordt vanavond af gesloten met het tweede deel van het concert van Michael Vetter, in januari gemaakt in de St. Jans kerk in Utrecht. "Michael Vetter is geïnspireerd door het Zen- Boeddhisme en hij beheerst als westerling zeer goed de techniek van de boventonenzang, die je aantreft in Azië. Het feit dat er vanuit het westen een toenemen de belangstelling is voor niet- westerse muziek veroorzaakt ook een toenemende professio nele belangstelling van muzikan ten die zich niet-westerse tech nieken eigen maken". De improvisatie die vandaag wordt uitgezonden draait vooral om het gebruik van nietszeggen de woorden en klanken. "Zo'n fi guur vind ik wel passen in De Wandelende Tak, als exponent van hoe westerlingen gebruik maken van oosterse technie ken", verklaart Walter Slosse. Walter Slosse heeft niet te kla gen over reacties op het pro gramma. "We hebben een heel bijzondere correspondentie", zegt hij. "Ik krijg veel brieven met de opmerking 'door deze programma's is een nieuwe we reld voor me open gegaan'. Ik wil niet alleen werken voor de men sen die het al wéten. Ik wil vooral werken voor de mensen die het nog niet wéten, en daar behoor ikzelf ook vaak toe". (Vanavond, Radio 4, 20.00) VPRO's Wandelende Tak-presentator Walter Slosse: "Tweederde i de hele wereld is met elkaar in contact, maar niet door middel van FM-band". (toto g Dit is de eerste reageerbuistij ger ter wereld. Het tijgerjong, Mary Alice genaamd, werd gisteren getoond door de Michael Ro binson, directeur van het natio nale dierenpark in Washington. De in vitro-fertilisatietechniek wordt in de VS toegepast om be paalde diersoorten voor uitster ven te behoeden. (foto AP) Snor verzekerd Recreatiepark Het land van Ooit heeft de snor van het paard Kos verzekerd voor een miljoen gul den. De 9-jarige ruin, die sinds het begin van VARA-tv-serie 'Verha len uit het Land van Ooit' wereld beroemd is in Nederland, heeft een enorme snor. Het haar op de wéelderig be groeide bovenlip is zo'n 12 tot 15 centimeter lang, wat voor een paard zeer uitzonderlijk is en dus goed voor het trekken van mas sa's publiek. Om er zeker van te zijn dat deze bron van inkomsten niet voortijdig opdroogt, heeft de directie van het recreatiepark een aparte verzekering afgesloten voor de snor vari Kos. Premie: 7.500 gulden per jaar. Het gaat om een molestverze- kering waarbij een miljoen wordt uitgekeerd wanneer onverlaten het bruin-grijze paard scheren, de verzekeraar houdt het erop dat pas hoeft worden uitgekeerd als Kos zijn snor definitief verliest, bij voorbeeld omdat die uitvalt. „Als je hem alleen afknipt, heeft hij in drie weken weer Kamper Uien De leraar H. Willemszoon blijkt de geestelijk vader van de Kam per Uien - de ludieke verhalen over wat er in Kampen zoal fout ging en waar de IJsselstad lande lijk om bekend is. De in Kampen verguisde Willemszoon vestigde zich in de 15de eeuw in het Duitse Cleefse. Als reactie op de aantij gingen aan zijn adres schreef hij de verhalen om de Kampenaren op de hak te nemen. De bedenker van de Kamper Uien is opgespoord door Richard Bossche, amateur-historicus in Keulen. Hij bestudeerde onder andere het stadsarchief van Keu len. Het Waltkater Archief in Kampen, de Stichting Promotie Kampen en een plaatselijke be drijf hebben het initiatief geno men voor een standbeeld van Wil lemszoon. Het kunstwerk krijgt een plaats bij het oude raadhuis van Kampen en wordt op 12 juli onthuld. Ruimteweegschaal De Technische Universiteit en het Produktcentrum van TNO in Delft hebben samen een lichte en zeer handzame ruimteweeg schaal gebouwd. Deze zal voor het eerst worden gebruikt op de vlucht van het Europese ruimte laboratorium in 1992. Het apparaat ziet er uit als een gewone weegschaal. De afmetin gen van het kastje zijn slechts 50 bij 38 bij 15 centimeter. De weeg schaal voor astronauten is veel lichter en gemakkelijker te bedie nen dan de tot nu toe in de ruimte vaart gebruikte apparaten. De Delftse weegschaal is ook veel nauwkeuriger. Het meten van het lichaamsge wicht in een gewichtsloze toe stand is geen eenvoudige zaak. Toch is het noodzakelijk om de li chamelijke conditie van de astro nauten tijdens hun ruimtereis te kunnen controleren. JA JONGENS. MET JAN IS NET ALT UP LACHEN!.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22