''Festival tot toe gesprek vervelens aan tafeF 'Leven zonder rock&roll is voor mij ondenkbaar' 9,c>" Expositie over Belle van Zuylen Lita Ford na The Runaways nu solo Amsterdam in het teken van Venetië Kaartverkoop concurrerende jazzfestivals loopt goed rKoor uit Oxford opent f ürgelfestival Haarlem Bl DONDERDAG 28 JUNI 1990 PAGINA 21 HAARLEM (ANP) Het Interna tionaal Orgelfestival Haarlem in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem begint dit jaar op 30 juni met een ■■N concert van het befaamde mannen- j 10 en jongenskoor New College Choir Oxford onder leiding van Edward Higginbottum. Het festival, dat voor het eerst werd georganiseerd in 1951, duurt tot 28 juli. Het koor zingt voor de pauze com posities van onder anderen Peter Phillips (1561-1628), Thomas Tallis (1505-1585), William Byrd (1543- 1623) en na de pauze een mis van Ralph Vaughan Williams (1872- 1958). De koormuziek wordt afge wisseld met orgelsoli door Bas de Vroome van werken van Henry Purcell (1659-1695), J.S. Bach (1685- 1750) en opnieuw Byrd. Vast onderdeel van het festival vormt het improvisatieconcours, waarvoor dit jaar na een auditie met geluidsbanden een internationaal gezelschap van tien organisten is geselecteerd. Daarbij zijn Davo van Huygensprijs voor dichter Hans Faverey DEN HAAG (ANP) - De dichter Hans Faverey krijgt voor zijn gehele oeuvre de Constantijn Huygens prijs 1990. Dat heeft het bestuur van Ide Jan Campertstichting gisteren bekendgemaakt. De prijs van tien duizend gulden wordt in december in Den Haag uitgereikt. De Campertstichting heeft de F. Bordewijkprijs voor verhalend pro za (vijfduizend gulden) toegekend aan de Vlaamse auteur Leo Pley- sier. Hij krijgt de prijs voor zijn ro man 'Wit is altijd schoon'. In de eerste week van september worden de namen bekendgemaakt van de winnaars van de Jan Cam- pertprijs voor poëzie, de Greshoff- prijs voor het essay en de 's-Gra- vesandeprijs voor bijzondere ver diensten op literair gebied. Peursen en Wim Ruessink uit ons land. De twee openbare voorronden met respectievelijk tien en zeven deelnemers hebben plaats op 3 en 4 juli. De stichting heeft aan Werner Jacob (Bondsrepubliek) en de Ne derlander Guus Janssen gevraagd hiervoor een improvisatiethema te componeren. Tijdens de finale op 5 juli moet worden geïmproviseerd op een thema van William Albright (Verenigde Staten). De hoofdprijs bedraagt 7500 gulden, de overige drie finalisten krijgen elk een prijs van 1000 gulden. De jury van dit concours (Gaston Litaize, Zsigmond Szathmary en Jan Welmers) zal zich op 6 juli op het Müllerorgel in de Bavo laten ho ren in een concert met composities van onder anderen Nicolaus Bruhns (1665-1697), Frans Liszt (1811-1886) en György Ligeti (1923). Litaize en Welmers zullen daarnaast een improvisatie brengen. Tijdens het festival wordt een In ternationale Zomeracademie geor ganiseerd, waarvoor zich honderd professionele deelnemers hebben gemeld. Voor het eerst zullen dit jaar aanwezig zijn de Spaanse orga- niste Montserrat Torrent (expert in oud-Spaanse muziek) en de Britse organiste Gillian Weir (met een Messiaen-cursus). Zsigmond Szathmary geeft een workshop, hedendaagse orgelmu ziek. Dit sluit aan bij een concert dat op 14 juli in de St. Bavokerk wordt gegeven door de Japans-Zwitserse organiste Kei Koito. Lita Ford: zekere agressie. UTRECHT (ANP) - Met de tentoon stelling ,,Ik heb geen talent voor on dergeschiktheid" zal van 6 juli tot 22 oktober op slot Zuylen in Utrecht worden herdacht dat de schrijfster Belle van Zuylen er 250 jaar geleden als Isabella Agneta Elisabeth van Tuyll van Serooskerken is geboren. Óp de tentoonstelling is een groot aantal voorwerpen, boeken en do cumenten aanwezig, afkomstig uit een aantal musea, bibliotheken en particuliere collecties in Zwitser land, Frankrijk en Nederland. Ook zijn er schilderijen, manuscripten, vroege drukken van het werk van de schrijfster en voorwerpen van haarzelf of uit haar naaste omgeving Stones terug? ROTTERDAM (GPD) - De kans bestaat dat The Rolling Stones in augustus opnieuw in de Kuip zullen optreden. Impre sariaat Mojo Concerts onder handelt op dit moment met de Engelse rockgroep over een 'toegift' op de Europese 'Urban Jungle Tour' na de afsluiting op 9 augustus in Kopenhagen. te zien. Daartoe behoort meubilair van haar huis in Zwitserland, waar zij vanaf haar huwelijk tot aan haar dood in 1805 heeft gewoond. Uit haar novellen, romans, pam fletten, toneelstukken en brieven komt Belle van Zuylen naar voren als een vrouw met een zeldzaam oorspronkelijke en onafhankelijk denkende geest vol humor. Al vroeg kwam ze in opstand tegen het defti ge, conventioneel ingestelde regen tenmilieu, waarin ze opgroeide. In Le Noble, haar eerste novelle, drijft zij geestig en onbarmhartig de spot met de verstarde opvattingen van de toenmalige adel. Het gevolg was dat haar ouders onmiddellijk de ge hele oplage uit de circulatie lieten nemen. Daarop beoefende zij een moeilijker te censureren vorm van literatuur: de briefwisseling. Pastel van Belle van Zuylen op 26- jarige leeftijd door De la Tour. Nederlandse stoelen naar Moskou ROTTERDAM/MOSKOU (ANP) - Stoelen van vijftien Nederlandse vorm gevers zijn deze zomer te zien op het eerste Moskou Avant Garde Festival van 26 juli tot 12 augustus in de Russische hoofdstad. De stoelen vormen de tentoonstelling „Chair Sweet Chairs", die al in Utrecht, Amsterdam en Parijs te zien was. Alle vormgevers, onder wie Bruno Ninaber van Eyben, kregen een kale, blank-houten basisstoel en maakten er een eigen ontwerp van. Van onze correspondent Jacob Haagsma AMSTERDAM Als zestienjarige raakte Lita Ford op slag beroemd toen ze in de rebelse meisjeshard- rockgroep The Runaways terecht kwam. Bijeengebracht door de slimme producer Kim Fowley was het gezelschap ruige tienermeisjes precies datgene waar het zojuist door de punk wakkergeschudde poppubliek (in 1976) behoefte aan had. Na vijf turbulente jaren ging de band rond Lita en Joan Jett ten on der aan onderlinge meningsver schillen en de naar verluidt nogal ruige levenswandel van de dames. Joan Jett heeft inmiddels haar weg naar de hitparades gevonden. In haar thuisland Amerika boert Lita ook goed, maar in Europa gaat het allemaal wat minder vlot. Het nieu we album 'Stiletto' en de single 'Hungry' zijn de wapens waarmee de zangeres-gitariste de slag om Eu ropa vol vertrouwen in gaat. Lita Ford geeft een wat minder tot de verbeelding sprekende ver klaring voor het uiteenvallen van The Runaways, als ze - aangevreten door de jetlag - een dagje Nederland 'doet' om 'Stiletto' te promoten. "Morgen vlieg ik alweer.naar Oslo. Weer de hele dag interviews, 't Is een moordend bestaan!" Ook dat is dus rock 'n' roll. "Joan wilde haar muziek spelen en ik wilde mijn dingen doen. Zij kickte op poppy glitterrock, terwijl ik liever heavy rock maakte. En ik wilde meer zingen, maar daar kreeg ik geen ruimte voor. Er zat gewoon weinig progressie in de band. Het stond een beetje stil, terwijl Joan en ik om de artistieke hegemonie aan het knokken waren. Ach, we waren zestien toen we begonnen en vijf jaar later waren we eenentwintig en was het hoog tijd om weer eens iets anders te gaan doen. Dat hebben we gedaan en ik geloof dat zowel Joan als ik er zo veel gelukkiger mee zijn". Lita staat nu anders in de 'biz' dan in die Runaways-tijd. "Het waren turbulente jaren. Vroeger gaf ik ner gens anders om dan gitaarspelen en drinken. Alles wat ik nodig had was een gitaar en een fles Johnny Wal ker. Nu hou ik me veel meer bezig met de zakelijke kant, met zingen en ook met nummers schrijven. Yeah, ik groeide op". Het grootste deel van haar leven heeft Lita in de muziek doorge bracht. Op haar elfde kreeg ze een gitaar cadeau, waarmee ze onmid dellijk in de slag ging. Op haar der tiende bezocht ze haar eerste con cert: Black Sabbath. "Dat verander de mijn leven", herinnert de hoog blonde Lita zich. Black Sabbath is altijd een van haar favoriete groe pen gebleven, naast Deep Purple, Jimi Hendrix, Michael Schenker en de klassieke Engelse rock van The Who en The Stones. "Dat is nog steeds mijn favoriete muziek. Ik wou dat er vandaag de dag meer bands waren die dat soort muziek speelden. Dat mis ik, echt". Heavy-rock Als gitariste is Lita sterk beïnvloed door bovengenoemde gitaristen en ze beschouwt zichzelf dan ook als een echte heavy-rock-gitariste. "Niet zozeer heavy metal of speed- metal. Naar dat soort dingen luister ik niet. Fuck heavy metal, er is meer in rock 'n' roll dan dat". Op 'Stiletto' doen blazers- en strijkersarrange- menten op verrassende wijze hun intrede. In het heavy genre geen al ledaagse geluiden. "Echte heavy metal is erg beperkt, in melodie en in het gebruik van instrumenten. Je kan geen piano onder een heavy- metal-nummer zetten, begrijp je? En ik hou van piano en strijkers en blazers, ik experimenteer er graag mee. Het is een uitdaging. Ik hoor gaag meer dimensies en dynamiek in mijn muziek en niet van dédédé- dé (imiteert een losgeslagen speed- metal-riff). Iedereen kan dat. Een akkoord, rammen maar en je bent er". Op 'Stiletto' staan twee opvallen de ballads. 'Only Women Bleed' is een nummer van Alice Cooper, die er volgens Lita zijn tijd verre mee vooruit was. "Volgens mij zou het nu een heel commercieel nummer kunnen zijn. En het leek me interes sant om die tekst nu eens uit de mond van een vrouw te laten ko men". Ik vertel haar dat Julie Co vington, die ooit schitterde in de musical 'Evita', jaren terug al een hit met dit nummer had. „Ja, dat wist ik niet. Ik dacht dat ik de enige was die dat nummer coverde. Nou ja, ze zal er wel niet gitaar op hebben gespeeld zoals ik". mijn Voor 'Lisa' - "Opgedragen a moeder. Gewoon, omdat ze mijn moeder is en ik van haar hou. We hebben een nauwe familieband; dat zal ons Italiaanse bloed wel zijn" - zocht Lita haar inspiratie bij nie mand minder dan Elton John. Nogal verrassend voor zo'n heavy muzikante. „De Elton John dan van 'Goodbye Yellow Brick Road'. Hij kon in die tijd werkelijk prachtige songs schrijven en dat is een am bacht dat veel hedendaagse roek- muzikanten hebben verleerd. Als je naar zijn beste ballads luistert dan is het alsof die nummers echt geschre ven zijn over iemand die heel dicht bij hem staat. Je kan bijna voelen wat hij zingt. Zo'n soort gevoel wil de ik met 'Lisa' bereiken. Zulke nummers hoor je tegenwoordig niet veel meer". Hoe is het om je als vrouw te moe ten handhaven-in een zo door man nen beheerste wereld als die van de rock 'n' roll? "Ik denk daar nooit over na. Ik zit bij wijze van spreken mijn hele leven al in de rock 'n' roll, ik speel al twintig jaar gitaar. Ik kan me niks anders indenken. Ik ben er mee geboren, zo lijkt het wel. Ik denk dat je als vrouw een zekere agressie nodig hebt. Geen fysieke of verbale agressie, maar iets wat in je zelf zit en in je spel naar buiten komt. Daarom wordt die wereld zo door mannen gedomineerd: vrou wen hebben zo'n soort agressie meestal niet in zich. Omdat ze vrouw zijn. Ik weet niet waarom ik het wel heb, misschien omdat ik Ita liaans ben". Geldt de heilige drieèenheid seks, drugs and rock 'n' roll ook voor Li ta? "Seks, love and rock 'n' roll zou ik liever zeggen. Geen drugs, op zijn hoogst een beetje marihuana op zijn tijd. Ik drink liever een fles wijn of iets anders. Geen Johnny Walker meer, dat niet. Tegenwoordig heb ik liever Jack Daniels. Wat dat betreft ben ik in elk geval veranderd". Meer overleg middelgrote musea LEIDEN,AMSTERDAM (ANP) - Achttien middelgrote musea, waaronder de Lakenhal in Leiden, hebben een overlegorgaan opgericht dat is bedoeld om elkaar in een vroeg stadium te informeren over tentoonstellingspro gramma's. De musea willen tijdens tweejaarlijks overleg verder streven naar het be vorderen van de onderlinge samenwerking, de uitwisseling van tentoon stellingen in binnen- en buitenland en de bespreking van museumbeleid. Tot de verder deelnemende musea behoren onder meer het Amsterdams Historisch Museum, het Dordrechts Museum, het Museum Kempenland, het Frans Hals-museum, het Zeeuws Museum en de Beyerd. Het secretariaat wordt gevoerd door de Rijksdienst Beeldende Kunst in Den Haag. Tot voorzitter is benoemd Frank Tiesing, directeur van de Beyerd in Breda, aldus de bekendmaking. De Nederlandse museumvereniging, de koepel die zich bezighoudt met de behartiging van de belangen van musea in ons land, was niet van het ini tiatief op de hoogte maar juicht de oprichting toe. „We hebben de man kracht niet om ons bezig te houden met bijvoorbeeld informatieverstrek king over tentoonstellingsprogramma's. Het is daarom goed dat deze mu sea de krachten voor dergelijke doeleinden hebben gebundeld", aldus een woordvoerster van de vereniging. Gala voor Ella bijna uitverkocht AMSTERDAM (GPD) - Onder de noemer 'Amsterdam-Venetië' wordt van 14 december 1990 tot eind augustus 1991 in Amsterdam een grootscheepse culturele mani festatie gehouden over de relatie tussen beide steden. Exposities in een tiental musea vormen de rugge- graat van de manifestatie. Daar naast zijn er activiteiten op het ge bied van literatuur, film en theater. De organiserende stichting heeft een begroting van 1,5 miljoen gul den. Fiat en SDU Uitgeverij zijn hoofdsponsors. Daarnaast ontvangt men subsidies van gemeente en rijksoverheid. Stichtingsvoorzitter drs. H.C. Broeksma zei het tijdens de presen tatie van het programma opmerke lijk te vinden dat de veelzijdige overeenkomsten tussen beide ste den nooit aanleiding hebben gege ven voor een grote culturele mani festatie. "Er is door de eeuwen heen spra ke geweest van nauwe banden op politiek, cultureel en economisch terrein. Ondanks de vele overeen komsten is het fascinerend dat de economische en culturele ontwik kelingen zich hebben voorgedaan op geheel verschillende momenten in de geschiedenis. Venetië werd een handelsimperium in de late middeleeuwen, Amsterdam pas in de zeventiende eeuw. Kunst en cul tuur kenden in Venetië een onge kende bloei toen Amsterdam nog nauwelijks bestond. Ligt het eigen lijk niet voor de hand deze twee ste den zich te laten spiegelen in el- kaars water?' De officiële opening van de mani festatie heeft plaats op 14 decem ber. Dan begint in het Rijksmuse um de expositie 'Schilders van Ve netië', met werk van onder anderen Canaletto, Bellotto en Guardi. In het Scheepvaartmuseum zul len antieke gondels te zien zijn en het Filmmuseum toont films waar in Venetië centraal staat. Andere deelnemende musea zijn onder meer het Rembrandthuis en het Amsterdams Historisch Museum. Bedoeling is dat er in 1992 in Ve netië een vergelijkbare manifestatie wordt gehouden met Amsterdam in de hoofdrol. Madeion Acket nieuwe directeur North Sea Jazz 07 AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD) Het nieuwe Drum In- B 5 1 ternational Jazz Festival Am- z.g.s] sterdam en het vijftiende North l759,; Sea Jazz Festival in Den Haag lijken elkaar niet te bijten. Hoe wel de twee festivals pal na el kaar gepland zijn - Amsterdam d" van 5 tot en met 10 juli en Den y Haag van 11 tot en met 15 juli - loopt de voorverkoop voor bei- I de jazzgebeurtenissen goed. "Het Gala for Ella (Fitzgerald, op 11 Ijuli) is bijna uitverkocht," vertelt Nancy Remmerswaal van North Sea. "Stan Getz (14 juli) gaat ontzet tend hard, die dreigt heel binnen kort uitverkocht te raken. De zater dag is het drukste, daar hebben we de meeste aanvragen voor. Het is even druk als andere jaren, zo niet drukker." Uit Amsterdam komen soortgelij ke optimistische geluiden. "De voorverkoop loopt goed," meldt or ganisator Hans Loonstijn van Jazz Inn Theater Producties tussen twee snelle happen van een kadetje door. "De tent op de Dam, met de fusion- bands, loopt enorm goed en met na me de Brazilian Afternoon (8 juli) wordt een volle bak. Ja, daar zit geen zwakke dag bij, ik denk dat al les wel vol komt. En wat heel goed loopt zijn de avonden in Carré en in het Concertgebouw." Zowel Amsterdam als Den Haag hebben grote namen naar ons land gelokt. Het accent ligt voor beide festivals op de zogeheten main stream, artiesten die in de swing- en bebopstijl spelen en zingen. Zo zul len behalve Ella Fitzgerald en Stan Getz ook Cab Calloway, Art Blakey, Philip Catherine en Dizzy Gillespie in Den Haag optreden. Het Amster damse festival heeft onder anderen Mei Tormé, Stéphane Grappelli, Jim Hall, Clark Terry, Lee Konitz en Benny Carter gecontracteerd. Het North Sea Jazz Festival is groter en breder van opzet. In dat programma is ook plaats voor zigeunerswing, New-Orleansmuziek en 'glasnost jazz' (uit Hongarii'e, Tsjechoslowa- kije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Po len, Roemenië en de Sovjetunie. Die massaliteit was een van de re denen dat Hans Loonstijn met een eigen festival begonnen is: "We hoe ven elkaar geen mietje te noemen, in Den Haag kon je de laatste jaren de artiesten bijna niet meer zien. North Sea is steeds meer een evene ment geworden en wij hopen de muziekliefhebbers weer terug te krijgen." "Echt leuk is het niet," vindt Nan cy Remmerswaal van de keuze van Loonstijn, om zijn festival pal voor North Sea te plannen. "Maar ik ge loof niet dat wij met lege zalen ko men te zitten". Hoe gevaarlijk het is om als spon sor van een cultureel evenement over te lopen naar 'de concurrentie' ondervond de tabaksfirma Douwe Egberts. Vorig jaar was Drum spon sor van het Haagse North Sea Jazz Festival en dit jaar siert de naam van deze shag het International Jazz Festival Amsterdam. Maar onder de advertentie in het julinummpr van het blad Jazz Nu staat duidelijk dat Drum één van de sponsors van het North Sea Jazz Festival is. De aan wijzingen van de adverteerder om de tekst te actualiseren waren bij de drukker voortijdig in de prullen mand beland... Een pikant foutje, gezien ook de weinig vriendschap pelijke betrekkingen tussen de or ganisatoren van beide festivals. Ella Fitzgerald: gala. (foto ap> DEN HAAG (ANP) - In 1984 mdej kreeg ze haar eerste kind en Seiieivond ze haar full-timebaan 17 I bij Ontwikkélingssamen- werking daarom teveel wor- jouqden. Nu heeft ze drie kinde- Te! ren en is ze, nota bene, direc- ^jteur van de North Sea Jazz Ti. j Festival-organisatie: de 31- ''2i'jarige Madeion Acket, op- e 1 volgster van haar illustere en nog steeds onmisbare vader &Paul Acket. „Directrice" wil ze niet worden genoemd: dat klinkt naar kostscholen en v donkerblauwe mantelpak- exa ken. '9Madeion Acket werd in december 1989 officieel directeur. Het festival van dit jaar, van 12 tot en met 15 juli in het Haagse Congresgebouw, is dus het eerste dat ze in haar huidige hoedanigheid meemaakt. „Het was u,o'S beslist geen bewuste carrière-plan ning. Ik vond die baan bij Ontwik kelingssamenwerking heel erg leuk. Na de geboorte van mijn eer ste kind wilde ik dat werk gewoon inruilen voor een part-timebaan. Ik ben altijd bij alle vijftien North Sea Jazz-festivals betrokken geweest, al was het soms alleen maar door het bijhouden van adressenbestanden, en ik besloot eens een „open sollici tatie" te richten aan het festival. De secretaresse ging net weg en ik kon er voor in de plaats komen. Het was toen nog geen baan waarbij het hele jaar gewerkt moest worden". Vanuit haar positie als secretares se bouwde Madeion haar takenpak ket uit en vorig jaar werd ze de baas. „Het ging eigenlijk vanzelf. Ik ben zo met het festival opgegroeid: vroeger thuis was het tot vervelens Toe het gesprek aan tafel. Ik heb ook weieens gedacht: ik moet hier een tijdje weg: vandaar ook die andere baan". Madeion vindt het niet meer zo'n probleem om haar drukke werk met haar gezin te combineren: „Mijn man, Philip Akkerman, is kunst schilder en dus vrij flexibel. En we hebben een goede oppas". Madeion vindt het ook geen pro bleem om op haar 31ste aan het hoofd van een tamelijk groot bedrijf te staan. Ze kent het immers als haar broekzak. Toch wijst ze op de grote steun van haar ouders, Paul en Jos, beiden nog volop actief in het bedrijf. „Mijn vader zit al 50 jaar in de jazz. Hij kent alles en iedereen. Hij is nog steeds de grote man ach ter de programmering, hij weet wat leuke samenstellingen zijn. Dat is nauwelijks over te nemen. Het zit al lemaal in zijn hoofd". Het organiseren van het festival van dit jaar is tot op heden pro bleemloos verlopen. De enige disso nant was dat er -voor het eerst- van 5 tot en met 10 juli in Amsterdam ook een jazz-festival wordt gehouden, met grote namen als Mei Tormé en Stephane Grappelli. „Tja, dat is wel een beetje een stoorzender, waar we wel wat problemen mee hebben ge had. Het werkt namelijk zo verwar rend. Het publiek weet misschien niet precies meer waar wat wanneer Madeion Acket: "Vroeger gingen veel mensen weg, omdat ze overvoerd raakten' te doen is". Voor echte concurrentie is ze niet bang. De kaarten voor de derde dag van het North Sea Jazz festival, zaterdag 14 juli, zijn ook al bijna uitverkocht. Natuurlijk kun je pas na afloop zeggen öf het van betekenis is geweest. Maar in Am sterdam kies je voor één of meer concerten, bij ons ben je festival ganger en loop je dan hier en dan daar naar binnen. Ik ben wel be nieuwd of de Amsterdamse opzet slaagt". De grote kracht van North Sea Jazz was altijd de enorme opéénho- ping van concerten in drie dagen in één gebouw. Bekend is Oscar Peter son's kreet: „Als er tijdens het jazz festival een bom op het Congresge bouw valt, is het voorgoed uit met de jazz". Toch is het festival dit jaar over vier dagen uitgesmeerd, eigen lijk over vijf, want op 11 juli is er een apart (inmiddels uitverkocht) con cert van grand old lady Ella Fitz gerald, die ondanks haar 72 jaar in (foto ANP) topvorm schijnt te zijn. Madeion be twist dat het festival te lang wordt: „We hebben na jaren de knoop doorgehakt en het is naar de wens van verschillende festival-gangers. Het is nu elke dag twee uur korter. Vroeger gingen veel mensen eerder weg dan ze eigenlijk wilden, ge woon omdat ze overvoerd raakten en aan slaap toe waren. Nu is er wat meer ruimte om alles fysiek en qua indrukken te verwerken."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21