Steden weer bereikbaar maken Omroep Rijnland lijdt over '89 verlies van bijna negen mille Personeel van ziekenwagens op platteland slecht opgeleid Politie met groene ogen, oren en neuzen 'Krant zelf commerciële omroep opzetten' Provincie, gemeenten en busmaatschappijen zetten vervoerregio op S tad s ve rw a rmi ngsp r)j ecten leveren miljoenen verlies op DONDERDAG 28 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 Kabelkrant mogelijkheid geven tot bewegend beeld en geluid DEN HAAG De regionale om roepen liggen niet wakker van het voorstel van het Bedrijfsfonds voor de Pers om regionale kran ten de mogelijkheid te geven zelf een commerciële omroep op te zetten. "Mosterd na de maaltijd", noemt B. Groenendijk, directeur van de Stichting Regionale Om roep Overleg en Samenwerking (ROOS) de notitie die het Be drijfsfonds aan minister d'Anco- na van WVC heeft overhandigd. Het bedrijfsfonds vreest dat re gionale kranten adverteerders zullen verliezen als het parlement akkoord gaat met het voorstel van d'Ancona voor reclame bij lokale en regionale omroepen. "Een oud verhaal", aldus Groe nendijk. "De NDP (Vereniging de Nederlandse Dagbladpers) heeft in het verleden al eens iets derge lijks voorgesteld, maar dat is toen onmiddellijk door de overheid verworpen. Het is overigens over dreven te stellen dat de regionale kranten schade zullen oplopen. De Tweede Kamer heeft al een amendement op het zogenoemde STER-wetje ingediend, dat be paalt dat pas tot het uitzenden van reclame wordt overgegaan als omroepen en uitgevers over eenstemming hebben bereikt. Met andere woorden: De poet moet met de kranten worden ver deeld; Het is heus niet zo dat de uitgevers huilend langs de zijlijn moeten toekijken". d'Ancona's wetsvoorstel biedt volgens secretaris L. Lichtenberg van het Bedrijfsfonds voor de Pers echter nauwelijks mogelijk heden tot samenwerking. Het is volgens hem van levensbelang dat regionale kranten kans krij gen commerciële omroep te be drijven, "anders zullen ze door verlies aan adverteerders niet lan ger in staat zijn hun functie van informatieverschaffer naar beho ren te vervullen", aldus Lichten berg. Het lijkt haast of het Bedrijfs fonds voor de Pers bij voorbaat een loze strijd voert. WVC steekt zijn mening over lokale en regio nale commerciële omroep name lijk niet onder stoelen of banken: het gebeurt niet. Een woordvoerder van het mi nisterie reageert dan ook nogal verbaasd over het advies van het Bedrijfsfonds. "Het is een mooie wens, meer niet. Commerciële omroep zal zeker niet op de agen da staan tijdens het debat over re clame en regionale omroep, dat na het zomerreces zal plaatsvin den". Het fonds is uiteraard op de hoogte van de mening van WVC, maar wil desondanks "de minis ter wat alternatieven aanreiken. De samenwerkingsmogelijkhe den zoals die nu worden geboden, zijn voor kranten domweg te ma ger", aldus Lichtenberg. Het Bedrijfsfonds denkt onder meer aan uitbreiding van de mo gelijkheden van kabelkranten. Lichtenberg: "Behalve tekst op het scherm ook bewegend beeld en geluid. De kranten kunnen zelf programma's maken en die via hun kabelkrant-kanaal uitzen den". ROOS-directeur Groenendijk zegt zich "voor te kunnen stellen dat men met de kabelkrant in haar huidige vorm in de maag zit. Tenslotte is het niet bepaald het meest boeiende medium". LEIDEN - De streekomroep Rijn- die nodig is om het bestaansrecht land heeft vorig jaar een verlies ge- van een lokale omroep te verzeke- leden van bijna 9000 gulden. De ra- rerii bleven de sponsoropbrengsten dio-poot van de omroep leed, met achter. Bovendien moest de om- ruim 16.000 gulden, het grootste roep vorig jaar grote investeringen verlies. De televisie-afdeling sloot doen. De eerste vijf maanden van het jaar met een negatief saldo van dit jaar laten een aanmerkelijk klei- bijna 7000 gulden af. De enige ner verlies zien. winstgevende activiteit van Rijn land is de Infokrant, goed voor bijna In drie van de 15 gemeenten waar 14.500 gulden winst. Een en ander Omroep Rijnland uitzendt, wordt werd gisteravond bekend gemaakt nog steeds gebakkeleid over de op de ledenvergadering van Om- vraag om Omroep Rijnland haar roep Rijnland. f werk mag voortzetten. Volgens Van Volgens voorzitter J. van Leeu- Leeuwen proberen Rijnsburg en wen is de financiële situatie zorge- Leiderdorp Rijnland te passeren lijk maar geeft geenszins reden tot door "net te doen alsof er proce- paniek. Van Leeuwen verwacht dat durefouten zijn gemaakt". Leider de problemen met de representati- dorp zegt dat Omroep Rijnland niet viteitsverklaring van de gemeenten aan de eisen van de Mediawet vol- Leiden, Leiderdorp en Rijnsburg doet, in Rijnsburg wordt volgens op korte termijn zijn opgelost. "Zo- Van Leeuwen Omroep Rijnland ei- dra er duidelijkheid is voor wat be- genlijk doodgezwegen, treft de representativiteit zijn ban ken bereid ons geld te lenen en is De voorzitter stak gisteravond ons financiële probleem een stuk zijn toorn over de gang van zaken in minder. Omroep Rijnland heeft de gemeente Leiden niet onder n liquiditeitsprobleem". stoelen of banken. Naar zijn mening Door de onzekerheden rondom heeft de streekomroep al het moge- representativiteitsverklaring, lijke gedaan om de lokale omroep Freewave uitzendmogelijkheden te geven. "We hebben het uiterste ge daan. Het bestuur van Rijnland starheid verwijten slaat dan ook nergens op". Ondanks de flinke problemen verwacht Van Leeuwen toch binnen twee maanden met de gemeente Leiden tot een compro mis te komen. Als het wetsvoorstel van minister d'Ancona (WVC) voor reclame bij lokale en regionale omroepen wordt aangenomen, moét de streek omroep met een of meerdere van de lokale uitgevers gaan samenwer- DEN HAAG/REGIO - Minister Maij-Weggen van verkeer ken. In het uitzendgebied van Rijn- gaf afgelopen dinsdag het groene licht aan plannen van de Ju* Jflu provincie Zuid-Holland om het autoverkeer drastisch terug Leeuwen^stel-avond te dringen. In de Structuurschema Verkeer en Vervoer wordt een belangrijke rol weggelegd voor zogenaamde ver- voerregio's. Dat wil zoveel zeggen dat de provincie het voor touw moet nemen met plannen om de Zuidhollandse ste den weer bereikbaar te maken. Voorzitter Van Leeuwen: "Rijns burg en Leiderdorp proberen Om roep Rijnland te passeren door net Van c redacteur Meindert van der Kaaij land zijn dat het Leidsch Dagblad, Sijthoff, Buijze en Verhaegen. Van deze on derhandelingen: "Hoewel de be richtgeving over Omroep Rijnland in het Leidsch Dagblad over het al gemeen uiterst negatief is, zijn we bereid ook met deze partij om de ta fel te gaan zitten om de mogelijkhe den van samenwerking te onder zoeken". Ministerie wil verloop politie gaan aanpakken ROTTERDAM/DEN HAAG - Het ministerie van binnenlandse zaken wil het grote verloop van personeel onder de politiekorpsen in kaart brengen. Vooral de grote steden hebben te lijden onder een fors ver trek van mensen naar met name de kleine en middelgrote korpsen in het oosten en zuiden van het land. De inventarisatie wordt uitge voerd door de Centrale Wervings-en Selectiecommissie, die in het najaar advies zal uitbrengen aan de minis ter van binnenlandse zaken. Rotterdam en Den Haag zijn de grootste slachtoffers van het feit dat een aantal korpsen in het zuiden en oosten van het land van de overheid mag groeien. De rijkspolitie in deze regio zoekt de oplossing in het werven van per soneel in het eigen gebied. Te vaak merkt men, dat Friezen, Drenten, Limburgers en andere buitenlui na een poosje 'heimwee' krijgen en naar hun geboortestreek terug wil len. Door meer mensen uit de eigen omgeving aan te trekken, hoopt de rijkspolitie het verloop tegen te gaan. Grote parkeerterreinen bij grote bedrijven trekken auto's aan. Dat moet dus anders, vindt men bij de provincie. De mensen moeten meer met de bus of trein naar hun werk zodat de steden - bij voorbeeld voor het economisch be langrijke goederenvervoer - bereikbaar blijven. (archieffoto Dick Hogewoning) Inspectie Volksgezondheid spreekt van onverantwoordelijke situatie Leidenaren, Alphenaren en al die anderen uit deze regio, die elke dag in hun auto stappen op weg naar Den Haag of Amsterdam, weten uit ervaring dat de files met het jaar zijn toegenomen. De harde cijfers wij zen ook uit dat de reistijd van de Randstedeling voortdurend is toe genomen. Ook het aantal autokilo meters neemt nog steeds jaarlijks met maar liefst 4 procent toe. Als het zo doorgaat, worden over twintig jaar naar schatting jaarlijks 70 procent meer autokilometers ge maakt dan thans. Het openbaar ver voer trekt dan slechts tweeprocent extra reizigers aan. De gevolgen van dit alles zijn duidelijk: enorme milieuvervuiling, maar ook grote economische schade omdat het goederenverkeer geen kant meer uit kan en geen stad zonder tijdver lies te bereiken is. Vervoersnet Het bestuur van de provincie Zuid- Holland en het ambtenarenkorps zijn al geruime tijd ervan overtuigd dat op bovenlokaal niveau iets moet gebeuren om de mensen uit hun au to te krijgen. Het niet meer aan de steden alleen overlaten, die op hun eigen houtje wat aan het streekver voer zitten te morrelen. Het is vol gens de provinciale ambtenaren van groot belang dat gemeenten en betrokken organisaties daarover met elkaar het hoofd buigen en een samenhangend vervoersnet samen stellen. doorgaande lijn v. termeer, Berkel Rotterdam Leiden via Zoe- Rodenrijs naar lijn Hoogheemraadschap onderzoekt herkomst en omvang vervuiling LEIDEN - Het Hoogheemraad- Kijkduin via Den Haag-zuidwest, schap van Rijnland houdt in de loop Rijswijk, Voorburg en Leidschen- van dit jaar een groot onderzoek dam naar Leiden en Katwijk. naar de herkomst en de omvang van De werkgroep wil het hierbij niet vervuiling door bestrijdingsmidde- laten, want het gaat, nogmaals, om len. Het schap doet dit nadat het een samenhangend pakket van eerder al constateerde dat op veel maatregelen om een einde aan de fi- plaatsen het oppervlaktewater ern- les te maken. Dus niet alleen min- stig vervuild bleek door deze stof- der wegen aanleggen en het aantal fen. Het onderzoek kost naar ver- treinen en bussen opvoeren, maar wachting ruim een half miljoen gul- ook zogenaamde flankerende maat- den. Rijnland bekijkt onder r r hoe- regelen nemen. Eén 1 lende dingen hierbij is het regionaal parkeerbeleid. Parkeerbeleid Volgens projectleider Postma van het mobiliteitsplan wordt het tijd dat voor grootschalige nieuwbouw projecten normen worden gesteld aan de hoeveelheid parkeerplaatsen die daarbij mogen komen. Wanneer DEN HAAG - Het Elektriciteitsbe- nu een groot bedrijf nieuwbouw drijf Zuid-Holland (EZH) heeft vo- pleegt is een van de belangrijkste rig jaar een winst gemaakt van 13 zaken het aantal parkeerplaatsen, miljoen gulden. Het bedrijf, dat on- Hoe meer hoe beter. Die redenatie is der meer de Leidse centrale aan de vanuit het bedrijf gezien begrijpe- Langegracht beheert, behaalde het lijk, maar rampzalig voor het terug- dringen van het autoverkeer. Par keerplaatsen trekken immers auto's veel - en welke - bestrijdingsmidde len aanwezig zijn in het water dat via rivieren en kanalen dit gebied binnenkomen. Verder wordt steek proefsgewijs het afvalwater van be drijven als bloemenveilingen, hout- verduurzaambedrijven en spoelbe- drijven onderzocht. Veel aandacht schenkt het schap voorts aan de bo men- en bollenteelt. Juist in deze sectoren worden per hectare de grootste hoeveelheden bestrij dingsmiddelen gebruikt. Samenhang len daardoor minder snel worden sleutelwoorden opgenomen dan noodzakelijk integratie zijn de an de werkgroep Mobiliteitsplan Zuidvleugel Rand- LEIDEN - De ambulancezorg op over 1989 komt deze tot de conclu- het platteland laat te wensen over. sie dat de 'toegankelijkheid van de Op veel plaatsen schiet de opleiding zorg in gevaar is'. Een groot aantal Ook het feit dat overplaatsing stad (MZR) die vorig jaar in het le- van het personeel op de ziekenwa- instellingen is niet in staat zijn om vanuit een ziekenhuis naar een ver- ven is geroepen. De werkgroep be- gens tekort. Het blijkt dat veel men- aan de vraag naar verzorging of op- pleeghuis doorgaans 'grote proble- staat uit de provincie, de vier grote sen op de ziekenwagens over wei- name te voldoen. De oorzaak daar- nig meer beschikken dan een EH- van ligt volgens de inspectie bij een BO-diploma. De Geneeskundige In- groeiende hulpvraag door de ver- spectie van de Volksgezondheid grijzing en geldtekort bij de instel- worden, toch thuis blijven. Wat de Spoorwegen. Al dit voorjaar kwam Geen acties tegen NZH ZAANSTAD - De chauffeurs van de Enhabo gaan voorlopig geen acties voeren tegen de voorgenomen fusie met de busonderneming NZH. Dat hun gem een te"opte stoten hebben de chauffeurs vannacht tij- r dens een vergadering in Ilpendam besloten. De ongeveer honderd aan- worden weziÊe chauffeurs volgden daarmee n' oplevert, speelt e ste'den Leiden, Den Haag, Rotter- "Het gevolg is dat veel ouderen dam en Dordrecht, de streekver- die eigenlijk opgenomen moeten voerbedrijven en de Nederlandse r Zuid-Holland noemt dit antwoord. De inspectie stelt vast dat juist op het platteland, waar eerste-hulp voorzieningen in tegenstelling tot de steden niet direct in de buurt zijn, de deskundigheid van het zie- kenwagenpersoneel gegarandeerd moet zijn. Volgens de wet volstaat een EHBO-diploma om op een zie kenwagen te mogen rijden maar een wijziging is in voorbereiding. Volgens geneeskundig inspec teur F. Hazelzet is geldgebrek bij de vaak kleine ambulancediensten op het platteland de oorzaak dat perso neel onvoldoende geschoold is en niet bijgeschoold wordt. Het pro bleem manifesteert zich volgens Hazelzet in alle plattelandsregio's. Concrete voorbeelden van situaties waarbij het ambulancepersoneel door ondeskundigheid verkeerd heeft gehandeld heeft hij niet. Wel signalen. Hazelzet bepleit een reorganisatie van de ambulancediensten waarbij door fusies en samenwerking de mogelijkheden worden geschapen het personeel beter op te leiden. Die operatie is in Zuid-Holland inmid dels in gang gezet. "Eerder kon het zelfde probleem in Noord-Holland op deze wijze volledig worden opge lost", zegt Hazelzet. Onaanvaardbaar In het jaarverslag van de inspectie PROVINCIEFONDS - Staatsse cretaris De Graaff-Naüta (binnen landse zaken) heeft de provincies meegedeeld hoeveel zij dit en vol gend jaar waarschijnlijk krijgen. Dit jaar bedraagt de uitkering uit het fonds 1125,7 miljoen. De ver moedelijke uitkering voor volgend jaar is vastgesteld op 1134 miljoen. Zuid-Holland krijgt dit jaar 159,3 miljoen en volgend jaar 161 milje- oen gulden. lingen. huisarts en het kruiswerk dan voor problemen plaatst. Er Het zijn dan ook vaak de ouderen langzamerhand sprake "ar| die de dupe worden. Zo blijkt aantal oogheelkundige praktijken zet. aanvaardbare situatie", zegt Hazel- De inspectie constateert tevens ouderen gesloten omdat de vergoeding van het ziekenfonds niet toereikend is voor de intensie ve behandeling van deze mensen. Een financieel probleem doet zich ook voor bij ziekenhuizen die rela- zondheidszorg hebben geleid tot i j - 7-4- veje onderzoeken van de inspectie en evenveel adviezen aan het minis terie om de problemen op te heffen. "Tot nu toe heeft dit niet in beleids- de MZR met een nota over het open baar vervoer in de zuidvleugel van de Randstad (het verstedelijkte ge bied tussen Leiden en Dordrecht). Belangrijkste doel van dit plan is om de verbindingen tussen de ste- tekort aan kinderartsen, oogart- den zodanig te verbeteren, dat het radiotherapeutisch laboranten openbaar vervoer een goed alterna- intenSie- tief wordt voor de auto. Geen korte de ge- lijntjes binnen de steden, tief veel ouderen opnemen. De goeding voor het medicijngebruik is lager dan de ziekenhuizen in wer kelijkheid uitgeven. Gebleken de Leidse regio - dat wijzigingen geresulteerd", aldus de stemming komt. doorgaande lijnen. Vervoerstro- moeten dan ook om de grote steden heen gevoerd worden zodat de reiziger rechtstreeks of met maximaal één overstap bij zijn be- oudere patiënten in sommige geval- inspectie. Zo pleit de werkgroep Probleem is alleen, zo vindt Post ma, dat de gemeenten wel zeggen dat ze willen meewerken maar dat dat in de praktijk nooit blijkt. "In de wens om hun gemeente op in de vaart der volkeren voor grote bedrijven bijna altijd door de knieën als er eis gesteld. Er komen dan keerplaatsen dan wenselijk vanuit verkeerstechnisch oogpunt. Wanneer gemeenten niet gezamen lijk een lijn trekken kunnen wij het op dit punt wel schudden met ons beleid", aldus Postma. Samenwerken Samenwerking op provinciaal ni veau is onontbeerlijk om het auto- probleem 'te tackelen', zoals Post ma het zegt. Maij-Weggen heeft in de structuurschema aangegeven dat vervoerregio's, zoals de zuidelij ke vleugel van de Randstad waarin Leiden ligt, zelfs bestuursorganen kunnen worden met een grote, ei gen verantwoordelijkheid. Van de provincies verwacht de minister dat ze het voortouw nemen wanneer ge meenten werkloos blijven toezien. Voor de provincie Zuid-Holland ligt daarom nu de weg vrij om met plan nen te komen. resultaat ondanks een verlies van 19 miljoen gulden op stadsverwar mingsprojecten in Rotterdam, Den Haag en Leiden. De EZH onder zoekt binnenkort hoe ze de verlie zen op de warmtelevering kan te rugbrengen. Het bedrijf zette in 1989 ruim 6 procent meer elektriciteit af dan het jaar daarvoor. In totaal leverden de centrales van het Zuidhollandse nutsbedrijf 83 procent van alle elek triciteit die in deze provincie werd verbruikt. DEN HAAG De 40.000 politie agenten die Nederland telt, moeten groene ogen, oren en neuzen krijgen, zo valt in het milieubeleidsplan van de poli tie te lezen. "Agenten zijn nu al tijd alert op ingeslagen ruitjes om inbraken te ontdekken. Het is de bedoeling dat agenten zich straks automatisch gaan afvra gen waarom er bij een bedrijf vaten op het terrein staan", al dus woordvoerder Bakker van het Coördinerend Politie Be raad. De milieutaak van de politie is momenteel een ondergescho ven kindje, vindt Bakker. "Wij maken natuurlijk nu ook pro- ces-verbaal op als we illegale lozingen ontdekken, maar in de meeste gevallen wordt er geen vervolg aan gegeven door het Openbaar Ministerie". De aan dacht voor het milieu bij de po litie moet algemeen worden. "De rijkspolitie te water weet nu natuurlijk ook wel hoe te handelen bij verdachte lozin gen, maar een Amsterdamse agent die ziet dat op de gracht wordt geloosd, weet minder snel wat hem te doen staat. Milieu moet uit de sfeer van het hobbyisme. Zo'n belangrijke politietaak hoort geen zaak te zijn van enkele enthousiaste lingen", aldus Bakker. Voorsprong Binnen de korpsen kunnen de agenten in de toekomst rekenen op deskundige hulp. Elk korps krijgt een milieubureau. Om daarmee een begin te maken krijgen de korpsen in totaal 70 man extra, kondigde minister Dales (binnenlandse zaken) gis teren aan. Met dit aantal komt de bewindsvrouw tegemoet aan een van de voorwaarden die in De gemeentepolitie van Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk en Noordwijk en de rijkspolitie in de regio Zuid-Holland-mid- den hebben al de eerste stappen in de richting van een 'milieu- politie' gezet. Dit najaar bren gen de groepen een raamplan milieu uit waarin staat op welke manier in deze regio het opspo ren vam milieudelicten kan worden verbeterd. Meer aandacht voor het milieu noopt ook de politie korpsen in deze regio ertoe de agenten bij te scholen. Hier voor, en om de nieuwe taak goed in de al bestaande takenpakket in de bouwen, wordt dit najaar een zogeheten handhavingsdes- kundige aangetrokken. De regio Zuid-Holland-midden heeft hiervoor van de ministeries van sociale zaken en justitie 360.000 gulden subsidie gekregen. P. Nieuwenburg van het dis trict Den Hkag van de rijkspoli tie reageert enthousiast op het landelijke milieuplan van de politie. "Iedereen is het er over eens dat het milieu meer aan dacht verdient. Maar we zitten nu al krap in de mensen. Wordt de taak van de politie weer ver der uitgebreid, dan zullen daar de nodige poppetjes ijgeleverd moeten worden". Hoeveel extra politieagenten de regio Zuid-Holland-midden nodig heeft om de milieutaak naar behoren te verrichten, kan Nieuwenburg nog niet zeggen. "De handhavingsdeskundige die dit najaar in dienst komt, moet dat maar eens voor ons uitzoeken. Dat er mensen bij moeten, is in elk geval wel dui delijk". het advies van de ondememings- io raad. Ze wachten af of de NZH wel aan het aangeboden contract kan voldoen. Samenwerking politie LEIDERDORP Het district Den Haag van de rijkspolitie en de ge meentelijke politiekorpsen van Katwijk en Noordwijk nemen al vast een voorschotje op de landelij ke reorganisatie van de politie waar bij rijks- en gemeentepolitie wor den samengevoegd. De korpsen van Katwijk en Noordwijk gaan op zeer korte termijn gebruik maken van het meld- en informatiecen trum van het district Den Haag van de rijkspolitie. Surveillances van de twee ge meentelijke korpen die gegevens willen hebben over kentekens, ver zekeringen en eigenaars van auto's, moeten die nu via hun hoofdbureau aanvragen. De politiebureaus in Noordwijk en Katwijk hebben een telexverbinding met de rijksdienst wegverkeer. Het districtsbureau in Leiderdorp staat met een terminal in verbinding met de rijksdienst en kan daardoor veel sneller over de gevraagde gegevens beschikken. Informatie over afval DEN HAAG Het ministerie van vrom heeft een landelijk informa tiepunt ingesteld voor vragen over het gescheiden inzamelen van groente-, tuin- en fruitafval. Zowel overheidsinstanties als particuliere organisaties en burgers kunnen bij het informatiecentrum te raden gaan. De oprichting van de informa- tiepujnt is een van de eerste stappen van een uitgebried actie-program ma groente-, tuin- en fruitafval. Doel van het programma is de ver tienvoudiging (naar 750.000 ton) van de verwerkingscapaciteit voor organische afval. Het informatiepunt is op werkda gen van 9.00 tot 16.00 uur te berei ken onder nummer 070-3624648 (Raamweg 18, Den Haag). - In „Brieven uit de Hofstad" in de „Midd. Ct." wordt de volgen de eigenaardigheid vermeld van Scheveningens visschersbe- volking. In het bedrijf der koek bakkers heerscht in dezen tijd van het jaar eene bijzondere drukte, doordien de gewoonte medebrengt, dat ieder jongeling, die ter haringvangst uitvaart, van zijn meisje en iedere man van zijne vrouw een grooten koek mede aan boord krijgt. Die voor de getrouwden zijn van eenvoudig maaksel, maar die voor de ongetrouwden zijn over laden met sieraden in witte en gekleurde suikerik zag dezer dagen een reusachtig exem plaar, waarop zelfs het afscheid van de geliefden is afgebeeld, en waarop, eene proeve van hoog- ere dichtkunst prijkt, luidende: Ga met uw schip in 't ruime sop, God schenke er zijn zegen op! Vijftig jaar geleden: Naar wij vernemen zijn tot dusverre ongeveer 75 werkloo- zen uit Leiden en naaste omge ving naar Duitsland vertrokken om daar vrijwillig werk te gaan verrichten. Een tweede trans port van 100 man is gereed om dezer dagen te vertrekken, ter wijl a.s. Dinsdag een derde groep van vermoedelijk onge veer 50 man zal volgen. Onder deze werkloozen zijn zoowel ge schoolde als ongeschoolde krach ten. Gistermiddag om vier uur opende op de Mare 90 te Leiden de heer Th. Westgeest een slage rij. Het interieur kenmerkt zich door eenvoudige uitvoering en netheid. Alle installaties die in den winkel zijn aangebracht, zijn nieuw aangeschaft. Een in gebouwde ruime ijskast maakt het mogelijk het vleesch te bewa ren, zonder dat het aan bederf onderhevig is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15