Personeel Spektrum eist vertrek directeur Van den Heuvel-orgel trekt vermaarde organisten naar Nieuwe Kerk in Katwijk actief in vrije tijd Acties bij werkvoorzieningsschap niet uitgesloten DONDERDAG 28 JUNI 1990 KATWIJK Voor de achtste keer wordt in de Nieuwe Kerk in Katwijk de internationale zomer-orgelserie georga niseerd. De concerten worden gehouden op het vermaarde Van den Heuvel-orgel. Vermaard is het instrument omdat het symfonische karakter van het tachtig stemmen tellende orgel het mogelijk maakt om vrijwel alle symfonische or gelliteratuur uit te voeren. Dit zonder compromissen te moeten doen aan de uitvoering van de werken. LEIDEN/REGIO Het orgelcomité dat ook dit jaar weer een aantal prominente organisten- naar Katwijk heeft weten te halen. (foto Dick Hogewoning) werken. "Anders bestaat Het Spek trum over enkele jaren niet meer". De eventuele nieuwe directeur zal het volgens de personeelsleden in de beginjaren niet gemakkelijk krijgen. "Op vele fronten moet een jarenlange achterstand worden in gehaald. Er moeten beleidsplannen worden gemaakt en investeringen gedaan. Het personeel moet weer vertrouwen krijgen in de leiding. Onze steun zal een nieuwe top zeker krijgen", aldus de schriftelijke reac tie van de personeelsleden. Triest Directeur Kolkman wil niet reage ren op de hem nog onbekende brief. Hij vindt het wel 'heel erg triest' wat er op dit moment gebeurt. "Er is een onderzoek in gang gezet op verzoek van het personeel zelf. Er zijn af spraken gemaakt met het bestuur, het managementsteam, het perso neel en mij dat we lopende het on derzoek geen uitspraken zouden doen. Die afspraken worden con stant geschonden. Niet door mij, want ik heb mij aan de afspraken gehouden, net zoals het bestuur en het managementsteam. Het feit dat dit gebeurt, is misschien wel een oorzaak van de problemen bij Het Spektrum". Kolkman wijst erop dat niemand de uitkomst van het onderzoek van KWW nog weet. "Als je constructief wilt meedoen aan het oplossen van de problemen, moet je niet steeds een voorschot nemen op conclusies die je nog niet kan vermoeden". Alphens trio bekent diefstal LEIDEN Drie Alphense meisjes (een van 14 en twee van 15 jaar oud) hebben gistermiddag tegenover de Leidse politie een aantal kleding- diefstallen bekend. Dat gebeurde nadat het drietal was gesnapt door de bedrijfsrecher che van V en D aan de Aalmarkt. Daar had het trio een spijkerbroek en haarspray gestolen. Uit andere winkels in de Leidse binnenstad ontvreemdden de drie een badpak, sportschoenen, een sjaal en t-shirts. De 14-jarige en een meisje van 15 bekenden tevens twee diefstallen in hun woonplaats te hebben ge pleegd. meent de directeur. Hij denkt dat het om een kleine groep perso neelsleden gaat die de brief heeft geschreven. "Er zijn ook andere ge luiden onder het personeel te horen. Die kent het bestuur ook". Geen beslissing G.van der Kroft, voorzitter van het bestuur van Het Spektrum, wil eveneens niet op de inhoud van de brief reageren. "Die briefis niet offi cieel aan ons gestuurd en daar wil ik niet op reageren". Volgens Van der Kroft is er nog geen beslissing geno men over hoe de problemen bij Het Spektrum worden opgelost. Ge ruchten die bij Het Spektrum de ronde doen dat de staf en niet de di recteur straks naar huis wordt ge stuurd, wijst hij voorlopig van de hand. "Ik hou mij bij de feiten. Er is voor het personeel een presentatie gehouden over de 'Tussentijdse Be vindingen' van het organisatiebu reau KWW. Daar is geen aanleiding gegeven om deze conclusie te trek ken". kischrijving WK-paalzitten verlengd Drie masten Daar bij die molen, tegenover de kerk, of bij dat standbeeld links af. Vroeger was het eigenlijk heel gemakkelijk om te wijzen op op merkelijke bouwwerken en ob jecten wanneer je een vreemde ling de weg moest wijzen. Tegen woordig iemand wegwijs maken in een nieuwbouwwijk is vol strekt onmogelijk. Alle nieuwe buurten, huizen en straten zien er hetzelfde uit. Kerken worden er (bijna) niet meer gebouwd en het oprichten van standbeelden be hoort ook tot het verleden want echte helden bestaan niet meer. Architect Fons Verheijen, van het Leidse bureau Verheijen, Heuer, De Haan, heeft daar wat op gevonden. Voor de door hem ontworpen woningen met stalen buitengevels, op zichzelf al een bijzonderheid, ontwierp Verheij en een stalen object dat het plein tje tussen de woningen opsiert. Drie stalen buizen, met een dia meter van 21 centimeter, slinge ren zich vanuit een betonnen voetstuk omhoog, zonder elkaar te raken, om uiteindelijk door een stalen ring in de top 'gevangen' te worden, alsof een ringwerper hier zijn kunsten heeft vertoond. Halverwege de staalconstructie is stalen bint gelegd die er voor zorgt dat er een onbeweeglijke constructie ontstaat. Een spanka- bel trekt de stalen buizen iets om laag. Door de krommingen ziet het object er van elke kant anders uit. De stalen buizen zijn geschil derd in felle kleuren: rood, geel en blauw, die overeen komen met de kleuren van de fietsenrekjes voor de woningen. Het stalen ge vaarte torent, met zijn 16 meter, hoog boven de omringende be bouwing uit zodat een vreemde ling al op flinke afstand kan con- REDACTIE: JAN RIJS DAM, TELEFOON: 161444 Opmerkelijke stalen opjecten NOORDWIJKERHOUT - De in schrijving voor het wereldkam pioenschap paalzitten in Noordwij- kerhout is verlengd tot maandag 2 juli. Op dit moment hebben zich pas 16 gegadigden aangemeld om mee te doen aan deze wedstrijd die tus sen 24 en 29 juli worden gehouden. M. Bon van de organisatie van het wereldkampioenschap paalzitten: "Elk jaar vallen een paar kandida ten af. Ze komen niet door de keu ring of zien op het laatste moment af van deelname. We willen dus extra mensen op de deelnemerslijst heb ben". De laatste twee jaar is het wereld kampioenschap gestreden tussen 16 deelnemers. Daarvoor waren er altijd 18 deelnemers op de palen. "Ook dit jaar willen we starten met 16 palen", stelt Bon vast. Zij is vol vertrouwen dat dit lukt. "Ook vorig jaar hadden we uiteindelijk extra inschrijvingen". Diefstal oplegger Campagne minima Leimuiden succesvol LEIMUIDEN - Het minimabeleid van de gemeente Leimuiden begint zijn vruchten af te werpen. On danks hetfeit dat het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) de ge meente schriftelijk heeft verzocht een beter beleid te voeren, blijkt uit cijfers die wethouder B. van Puffe- len de commissie welzijn gisteren voorschotelde, dat de voorlichtings campagne van de gemeente een po sitief effect heeft. Leimuiden voert sinds vorig jaar een actief beleid, waarbij voorlich ting aan oudere inwoners centraal staat. Als gevolg hiervan is het aan tal aanvragen van bijzondere bij stand in'1989 gestegen tot 45. Tot 1988 kwamen slechts 4 aanvragen bij de gemeente binnen. Leimuiden voert tevens een ac tief kwijtscheldingsbeleid van ge meentelijke belastingen. Boven dien is een noodfonds ingesteld waarop tweemaal een beroep is ge daan. Om toch aan de wensen van het CNV tegemoet te komen, heeft het gemeentebestuur voorgesteld met het vakverbond van gedachten te wisselen over de invulling van het minimabeleid. Aannemer moet herstel wegdek in Leimuiden betalen Inmiddels speelden sinds de inge bruikname van het in 1983 zo'n ze ventig verschillende organisten uit binnen- en buitenland. Ook dit jaar staat weer een aantal bekende con certgevers op het programma, on der wie drie die nog niet eerder in Katwijk te horen waren. In voor gaande series werd al regelmatig aandacht geschonken aan compo nisten. Dit jaar staat César Auguste Franck centraal. Dit omdat het hon derd jaar geleden is dat de Franse componist, die leefde van 1822 tot 1890, overleed. Daniël Roth, de organist van de St. Sulpice in Parijs, voert op 13 en 14 juli het orgeloeuvre van Franck uit. Roth in feite één van de op volgers van Franck op het instru ment van de St. Sulpice geniet als Franck-vertolker grote bekend heid. Roth leidt dit jaar bij het Inter nationale Orgelfestival in Haarlem een zogenoemde Masterclass, waar bij hij overigens met de studenten zal studeren op het Van den Heuvel orgel. In de zomerserie wordt ook aan dacht geschonken aan de Franse componist Jehain Alain, broer van Marie-Claire Alain die ook al in Kat wijk uitvoeringen heeft verzorgd. Jehain Alain sneuvelde in 1940 op jeugdige leeftijd en liet een aantal Spreekbeurt Dij les tal LEIDEN - Het WD-Tweede Ka merlid Hans Dijkstal zal op woens dag 27 juni een spreekbeurt houden tijdens een openbare bijeenkomst van de Leidse WD-werkgroep libe rale politiek. Dijkstal zal vooral spreken over de sociale vernieu wing en ingaan op de voorstellen van het kabinet. De spreekbeurt vindt plaats in het Koetshuis aan de Burgsteeg 13 en begint om 20.00 uur. Stijldansen Buurthuis Vogelvlucht heeft de inschrij ving geopend voor een beginnerscursus stijldansen voor 55-plussers die in sep tember begint. In vijftien lessen wordt aandacht besteed aan onder meer de quick step. engelse wals en de jive. De kosten bedragen 7 gulden per maand. Er zijn aparte inschrijflijsten voor echtparen en alleenstaanden. Inschrijven bij buurt huis Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5 of tel. 313648. Hier wordt ook meer infor matie vertrekt. Archeologie Het maandelijkse archeologisch spreek uur van het Rijksmuseum van Oudheden wordt zondag 1 juli gehouden, leder die gratis advies wil over een oud voorwerp is welkom. Het gratis spreekuur duurt van 13.00 tot 16.00 uur en wordt gehou den in de Taffeh-zaal van het museum aan het Rapenburg 28. Meditatie In hotel-restaurant Het Haagsche Schouw wordt donderdag 5 juli een le zing gegeven met als titel 'Meditatie voor gezondheid en stressbestendigheid'. Spreker is Frides Lameris van het Maha- rischi Vedisch Instituut in Wassenaar. Aanvang 20.00 uur. Festival Folkclub Horus houdt zondag 1 juli een openluchtfestival in het theehuis van de Leidse Hout. Er treden verschillende groepen op uit de regio, met onder meer Ierse, Schotse en Zuid-Amerikaanse muziek, Voor de kinderen treedt het kin dertheater Harlekijn op. Het festival duurt van 13.00 tot 17.00 uur. COC De voorlichtingsgroep van het COC-Lei- den zoekt vrijwilligers die op scholen, bij kerkgenootschappen, buurthuizen en dergelijke voorlichting willen geven over homoseksualiteit. Informatie is telefo nisch te verkrijgen onder de nummers 220217 en 142732. Bevrijdingsfeest De Stichting Surinamers Leiden viert op 29 juni. het traditionele bevrijdingsfeest. Dit jaar is het immigratiefeest samenge voegd met het emancipatiefeest. De 'Brasa Milan' wordt gehouden in het Wit te Huis aan het Wilhelminapark 33 te Oegstgeest. Het festijn begint om 21.00 uur. Voor meer informatie tel. 219946 of 211166. belangwekkende orgelcomposities na. Deze worden tijdens de concer ten in Katwijk uitgevoerd. Ben van Oosten De serie begint vrijdag 6 juli met een optreden van Ben van Oosten. Een jonge Nederlandse organist, die inmiddels al internationale furo re heeft gemaakt. Onder andere maakte hij toernees naar de Sov jetunie en de Verenigde Staten. Ook heeft Van Oosten een aantal cd-op- namen op zijn naam staan, waaron der de orgelsymfoniëen van Vierne. Tijdens zijn concert brengt hij wer ken van Bach, Franck, Boëlly en Wi- dor ten gehoor. Een week later staat de hommage aan Cesar Franck van Roth op het programma. Charles de Wolff een graag geziene gast in Katwijk brengt 20 juli een pro gramma met werken van onder an dere Mendelssohn, Reger, Duruflé, Bach en Messiaen. De concert-reeks in juli wordt be sloten door de beroemde Franse or- ganiste Michelle Leclerc. Ook zij was al diverse keren in Katwijk. Dit keer speelt zij onder andere werk van Alain, Langlais en Healy Willan. Een debuut heeft op 3 augustus plaats. Dan bespeelt Margreeth C. de Jong het orgel in de Nieuwe Kerk. Zij brengt een afwisselend programma met werken van Grig- NOORDWIJK - Bordjes en aan kondigingen die alleen in het Duits aangeven dat er kamers vrij of te huur zijn, moeten worden vervangen door meertalige bor den of pictogrammen. De Noord- wijkse VW stelt deze maatregel voor aan de kamerverhuurders en ondernemers in de badplaats. "De Duitse toerist mag natuurlijk best in het Duits worden aange sproken, maar de Nederlanders en andere buitenlanders natuur lijk niet", meent VW-directeur W. Rovers. De bordjes met louter 'Zimmer frei' zijn de stichting VW Noord- wijk Promotie een doorn in het stateren: die kant moet ik op! Het object van Verheijen heeft intussen, elders in de wijk, gezel schap gekregen van nog drie sta len buizen. Deze keer gaat het niet om drie langs elkaar heen kronkelende buizen, die in de top bij elkaar komen, maar om drie vrijstaande masten die, aange trokken door een spankabel, elk een stukje naar voren buigen. De tweede een beetje meer dan de eerste en de derde maakt een nog diepere buiging dan de tweede. Ook deze driemaster maakt van de openbare ruimte tussen de wo ningen (in dit geval een speeltuin) een aantrekkelijke plek die op grote afstand herkenbaar is. De woningen er omheen zijn weer ontworpen door dezelfde archi tect. Vier masten Burgemeester en wethouders zijn ny, Franck, Kodaly, Karg-Elert, Du- pré en Alain. Een week later komt een Frans man naar Katwijk. Louis Robillaard uit Lyon speelt de Sonate over Psalm 94 van Reubke en werken van Franck. De populaire organist Herman van Vliet treedt 24 augus tus op. Zijn programma vermeldt composities van Dalleir, Dienel, Bach, Dupré en Schumann. Hij be sluit met een koraalfinale van 'eigen hand'. Een 'tussendoortje' is het pro gramma ter gelegenheid van de Katwijkse Visserijdagen op zater dag 18 augustus. Aan dit concert werken mee: Jubilate, het Urker Visserkoor Crescendo, de sopraan VW stoort zich aan louter Duitstalige opschriften oog. "Het stoort mij al jaren. We hebben er eerder al aandacht aan besteed, samen met de toenmali ge burgemeester Bonnike. Dat is toen niet echt opgepakt", zegt Ro vers in een toelichting. onlangs akkoord gegaan met een voorstel om nog een nieuwe woonbuurt in de Stevenshof te verfraaien door de plaatsing van een viertal stalen masten. Archi tect Verheijen heeft een ontwerp gemaakt voor de bouw van 216 woningen in stroken die met el kaar de vorm hebben van een waaier. De bouwstroken worden onderbroken door een voetpad. Waar de wegen en het voetpad el kaar kruisen komen masten te staan, deze keer op flinke afstand van elkaar. "Ze zijn bevrijd", al dus Verheijen. Het is vaak geprobeerd een ei gentijdse variant te maken op het plein zoals dat voorkomt in de avonturen van Dik Trom. Zo'n plein, met een grote eik in het midden, sprak zeer tot de verbeel ding. Verheijen is er aardig in ge slaagd zo'n moderne variant te maken. De woningen van de Femmy van der Weg en de organist Klaas Jan Mulder uit Kampen. An ton Doornheim uit Rijnsburg ver volgt de zomerserie op vrijdag 31 augustus. De jonge Rijnsburger treedt voor het eerst in Katwijk op en brengt een programma van Du- pré' Langlais, Vierne en Alain. Leo van Doeselaar debuteert eveneens in Katwijk. Van Doe selaar speelt een 'mammoetsymfo nie' van Charles-Marie Widor, die is samengesteld uit delen van acht symfoniën. De in Katwijk zeer be kende Sander van Marion - dirigent van onder andere Jubilate besluit de serie met een 'Tour de Franck'. Naast Franck speelt hij ook werken van tijdgenoten. "We moeten er voor waken dat we ons op één groep richten. Dat is niet juist. We hebben niet alleen te maken met Duitse gasten. Er komen hier ook veel toeristen uit andere landen, om over de Neder landers zelf maar niet te spre ken", vervolgt Rovers. De VW zal binnenkort met nadere voor stellen komen. De Katwijkse VW-directeur K. Verplancke noemt het initia tief in de buurgemeente 'heel goed'. "We moeten niemand voor trekken", vindt Verplancke. "In Katwijk hebben we overigens niet zo veel bordjes. We zullen zelf dan ook zo'n actie niet voeren". Leidse architect hebben niet al leen een opmerkelijke architec tuur, maar door de toegevoegde elementen net dat stukje extra herkenbaarheid gekregen dat be woners het gevoel geeft een eigen 'nest' te hebben waarvan ze kun nen zeggen: "Daar, bij die drie masten (of bij die rode, gele of blauwe mast) staat mijn huis". Naast het creëren van herken bare en aantrekkelijke buiten ruimtes is Verheijen er ook in ge slaagd het stadsdeel Stevenshof op een evenwichtige manier sa men te binden en te onderschei den van andere nieuwbouwwij- AH-archeologe Klanten van de Albert Heijn su permarkt in de Merenwijk wor den sinds kort geholpen door een doctorandus. Het personeelsblad van AH. Flitsen, maakt melding SASSENHEIM - Het per soneel van het Werkvoorzie ningsschap Het Spektrum weigert verder te werken on der de huidige algemeen di recteur H. Kolkman. Mocht het bestuur van Het Spek trum besluiten de directeur te handhaven, dan dreigen de werknemers met actie. Dat is te lezen in een anonieme brief van een groot aantal personeelsle den. In de brief reageren zij op het vorige week uitgelekte onderzoeks rapport van het Rotterdamse ad viesbureau Krekel, Van der Woerd, Wouterse Management Consultants (KWW), waarin het functioneren van de directeur H. Kolkman aan de kaak wordt gesteld. De personeelsleden zeggen in de afgelopen 13 jaar genoeg geleden te hebben onder de huidige algemeen directeur. "Het bedrijf is sociaal ziek, vele capabele mensen zijn door conflicten verdwenen en van enig bedrijfsbeleid is al helemaal geen sprake", aldus de schrijvers die anoniem willen blijven omdat ze bang zijn voor represailles. Zij noe men het onderkomen van Het Spektrum een museum en stellen vast dat het qua investeringen vele jaren achter ligt op de andere werk voorzieningsschappen. Oorzaak van al deze problemen is volgens de briefschrijvers het func tioneren van directeur Kolkman. Zij voelen zich in deze mening ge steund door het onderzoeksrapport van het Rotterdamse adviesbureau KWW. Mocht het bestuur om wat voor reden dan ook besluiten de huidige directeur te handhaven, dan dreigen de personeelsleden met actie. De briefschrijvers zeggen echter, gezien de onderzoeksresul taten, te hopen dat actie niet nodig is. "Als het huidige bestuur werke lijk de intentie heeft de al 13 jaar du rende onrust en problemen bij Het Spektrum op te lossen, dan moet het zijn geloofwaardigheid tonen. Wij willen nu eindelijk de juiste man op de juiste plaats", aldus de personeelsleden. De briefschrijvers zeggen er op te rekenen dat Het Spektrum te zijner tijd een nieuwe directeur krijgt. Dat moet een directeur zijn met goede managementskwaliteiten en ie mand die marktgericht kan en wil van de hooggeschoolde verkoop ster op de Leidse delicatessenaf- deling. Drs. Annette Vasbinder is eigenlijk archeologe maar kan, zoals veel van haar beroepsgeno ten, in haar vak geen werk vin den. Niet getreurd, dacht de docto randus. Op een banenmarkt in Rotterdam, waar ook Albert Heijn met een stand aanwezig was, probeerde ze haar geluk. Al- bert Heijn blijkt speciaal op zoek naar academici. Hoewel drs. Vas binder geen economie of bedrijfs kunde heeft gestudeerd bleek zij toch over voldoende leidingeven- de capaciteiten te beschikken omdat ze, tijdens haar studie, een aantal keren opgravingen had ge leid. Archeologe Vasbinder kreeg daarom een baan bij Albert Heijn. Eerst als afdelingschef bij de deli catessen om vervolgens, in drie jaar tijd, te worden opgeleid tot bedrijfsleider. De doctorandus staat niet ran cuneus tegenover de maatschap pij die haar niet in de gelegenheid stelt om prehistorische bewo nerskernen te onderzoeken, zo blijkt uit het artikeltje in Flitsen. Over haar opmerkelijke overstap van de prehistorie naar de delica tessen mag Annette Vasbinder al leen met de pers mag spreken via tussenkomst van het hoofdkan toor. Je moet het leidinggevend personeel niet te vroeg opzadelen met het dragen van eigen verant woordelijkheid, denken ze ken nelijk bij Albert Heijn. PR-mede- werkster mevrouw Smeets van het AH-hoofdkantoor laat vervol gens weten dat Vasbinder, in ver band met met haar opleiding, voorlopig geen tijd heeft voor een gesprek. Zouden de pr-mede- werkster van Albert Heijn eigen lijk wel hebben doorgeleerd in 'public relations?' ALPHEN AAN DEN RIJN - Van een bedrijfsterrein aan de Alphense Energieweg is gisternacht een op- legger met daarop een hoeveelheid i aluminium gestolen. De totale waarde is ongeveer 65.000 gulden. Bij de diefstal werd de omheining van het bedrijf met een auto ge ramd, waarna de kostbare oplegger aan de wagen werd gekoppeld. LEIMUIDEN - De herstelwerk zaamheden aan de Generaal van Merleweg in Leimuiden komen voor rekening van de aannemer. Dat heeft burgemeester M. Boelen meegedeeld. "De scheuren in het beton van het wegdek zijn veroor zaakt door de warmte en niet door verzakking. Bepaalde delen zijn door de warmte uitgezet. De beton- laag die er op is gestort is vervol gens gaan scheuren en afbreken. Een foutje van de aannemer, maar fouten maken is menselijk". Dit foutje kan de aannemer naar schatting van Boelen zo'n 70.000 gulden kosten. Deze week zijn werklieden bezig geweest de weg weer berijdbaar te maken. Vandaag is de definitieve bovenlaag aange bracht waardoor de weg de gehele dag is afgesloten. Het hoofdstuk Generaal Van Merleweg is daarmee nog niet afgesloten. Leimuiden is nog volop in discussie met de Gr- ontmij, het bedrijf dat de scepter zwaaide bij de renovatie van de weg één jaar geleden. "We zijn het niet eens over de directiekosten. Die zijn naar onze mening te hoog". Informatieavond Fokus-project LEIDEN - De informatieavond over het Fokus-project, waarbij ge handicapten zelfstandig gaan wo nen in een wijk tussen niet-gehandi- capten, wordt woensdag 4 juli om 20.00 uur gehouden in het Stads- bouwhuis. Een bewoner van een soortgelijk project in Den Haag en een verte genwoordiger van de Stichting Fo- kus geven informatie en beant woorden vragen. Vorige week werden plannen ge presenteerd om in Leiden vijftig woningen te bouwen waarvan er twaalf tot vijftien zijn bestemd voor gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14