STAD LEIDEN 'Als deze dieren nog leefden, zou niemand over de pitbulls klagen' omlaag Snelheid op Kanaalweg LEIDSCH DAGBLAD Geen verhoging reinigingsrechten voor circa 1400 Leidse gezinnen Personeel verpleeghuis wil nu andere directie Tentoonstelling 'Dinosauriërs in Leiden' geopend DONDERDAG 28 JUNI 1990 Midas Dekkers opende gisteren samen jeugdleden van het Wereldnatuurfonds de tentoonstelling 'Dinosauriërs in Leiden'. De organisatie verwacht honderdduizenden bezoekers. (foto Ellen Martens) Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - "Als deze dieren nog leefden, zou niemand over de pitbulls klagen". Al dus Midas Dekkers, die gis termiddag in het Pesthuis de tentoonstelling 'Dino sauriërs in Leiden' opende waarvoor tot eind oktober honderdduizenden bezoe kers worden verwacht. 1 In verschillende expositieruimtes staan vijftien bewegende dino's op gesteld waarvan sommige inder daad een angstaanjagende indruk maken. Een expositie met een we tenschappelijk tintje, gebracht met veel gevoel voor show. "Sommige vakbroeders zullen ons wel verwij ten dat dit te veel Disneyland is", voorspelt directeur A. de Caluwé van het organiserende Nationaal Natuurhistorisch Museum. Hij ligt er niet wakker van. De or- Van onze redacteur Henny van Egm,ond LEIDEN - Zo'n 1400 Leidse ge zinnen komen in aanmerking voor kwijtschelding van de ver hoging van de reinigingsrech ten die op 1 september ingaat. Zij hoeven de verhoging van 5,59 gulden per maand niet te betalen. De verhoging van ruim 185 procent is het gevolg van de sluiting van de Leidse vuilver branding. Alleen de huishoudens met de laag ste inkomens komen in aanmerking voor kwijtschelding, zo heeft het college besloten. B en W verwach ten dat 3000 gezinnen zullen verzoe ken om kwijtschelding van de ver hoging die voor dit jaar ruim 22 gul den bedraagt. Zo'n 1400 gezinnen zal de verho ging ook daadwerkelijk worden kwijtgescholden. Een deel daarvan, naar schatting 400 gezinnen, hoeft geen aanvraag te doen om de verho ging kwijtgescholden te krijgen. Zij vallen nu al onder een kwijtschel dingsregeling en zijn bij de sociale dienst bekend. De rest van de ver- zoeken zal in september moeten worden gedaan. Via de gemeentelij ke advertentie en een bijsluiter bij de energierekening zullen de Leide- naars worden gewezen op de kwijt scheldingsregeling. Wethouder De la Mar (Groen Links) weet nog niet of volgend jaar ook mensen die net iets meer krij gen dan het minimuminkomen in aanmerking komen voor kwijt- schelding van de verhoging van de reinigingsrechten. "Het hangt van de hoogte van de verhoging af. Het gaat nu om 5,59 gulden per maand. Dit jaar trekt de Gevulei (de over koepelende organisatie van ge meenten die zorgdraagt voor de vuilafvoer-red.) een miljoen gulden uit de toekomstige reserves om de ganisatie ziet de tentoonstelling na drukkelijk als een test voor toekom stige exposities. Het Pesthuis staat immers op de nominatie de thuisha ven te worden van een veel groter Nationaal Historisch Museum. Over een dag of tien gaat de kogel door de kerk, als de ministerraad besluit over het beschikbaar stellen van gelden. Het nieuwe museum kost ongeveer 80 miljoen gulden, en komt in handen van een projectont wikkelaar, die het 'verhuurt' aan de overheid. Adjunct-directeur S. van dei- Zee is tevreden over deze con structie. "Nu vallen de kosten voor de overheid mee, indien je met een rekening van 80 miljoen komt zijn de politici wat terughoudender". Inmiddels is een onderzoek naar de haalbaarheid van een nieuw Na tionaal Historisch Museum afge rond. Hoewel De Caluwé zich niet wil uitlaten over de uitslag, mag worden aangenomen dat de uitslag positief is. De directeur voorspelde gisteren namelijk dat het nieuwe museum binnen vijf jaar wordt ge opend. Wethouder De la Mar. (archieffoto) hogere kosten deels te dekken, waardoor de gemeenten minder in rekening wordt gebracht". De verhoging van de reinigings rechten is een direct gevolg van het feit dat het afvoeren van vuil naar Drenthe, Utrecht en in de toekomst naar de nieuwe stortplaats in Zwijndrecht aanzienlijk duurder is dan verbranden in de Leidse vuil verbranding. "We gaan er vanuit dat de verhoging 179 gulden per ton is. We hebben nu van de provinciale af valverwerkingsbedrijf een offerte Indien dit werkelijkheid wordt, is de dino-expositie een goede test voor de organisatoren. De eerste hindernissen zijn inmiddels geno men. De expositieruimtes werden in een tijdsbestek van drie maanden klaargestoomd, met de gemeente werden afspraken gemaakt over be wegwijzering en met het AZL over het gebruik van parkeerruimte. Wat rest is afwachten. Van der Zee: "Stiekem hoop ik dat we voor veel problemen worden gesteld, het is een nuttig ervaring om die snel en goed op te lossen". Een van de meest voor de hand liggende moeilijkheden is de par keergelegenheid. Vooral op doorde weekse dagen, als de AZL-parkeer- ruimte voor een groot deel is bezet door wagens van ziekenhuisperso neel. Gisteren leidde het bezoek van circa 250 genodigden al tot massaal fout parkeren. De organisatie heeft twee parkeerwachters aangesteld om de problemen zo veel mogelijk in te dammen. Dit wordt een moeilijke taak, ook al omdat een van beiden louter wordt ingezet om de uitrit van de gekregen van 210 gulden, maar we denken dat bedrag nog wel omlaag te krijgen. Als dat niet luklt, zullen de reinigingsrechten met ingang van 1991 niet met 70 maar met 100 gulden per jaar stijgen", aldus De la Mar. Er is inmiddels overeenstemming bereikt over de manier waarop het vuil naar de huidige Leidse vuilver branding wordt vervoerd. Het zal daar worden overgeslagen voor ver voer naar de stortplaatsen. De vrachtwagens gaan via het terrein van de Groenoordhallen naar de huidige vuilverbranding en niet door de wijk. Van waar het vuil per spoor ver trekt naar Drenthe is nog niet hele maal zeker. In eerste instantie wordt gedacht aan het Van Gend en Loosterrein in Leiden, waar een goederenstation is. Maar ook ande re goederenstations worden op dit moment nog onderzocht, aldus wet houder en Gevulei-voorzitter De la Mar. "Een andere mogelijkheid is vervoer over water, bijvoorbeeld naar Alphen aan den Rijn waar ook een overslagstation is". Om de hoeveelheid vuil te ver minderen wil Leiden binnen een jaar beginnen met scheiden van groente-, fruit- en tuinafval van de rest. Dat kan worden gecompos- teerd. Er wordt onderzocht welk systeem het best kan worden ge bruikt voor de gescheiden inzame ling. Het is de bedoeling dat in de hele regio hetzelfde systeem wordt toegepast. Het composteren van groente-, fruit- en tuinafval kan overigens al eerder beginnen. Na de zomer wil de gemeente compostbakken be schikbaar stellen aan de Leidse bur gers, zodat zij zelf dit afval kunnen scheiden. "Op zich zouden we nu al kunnen beginnen met het uitdelen van de compostbakken, maar het blijkt dat als je wilt dat het slaagt, je ook een goede voorlichtingscam pagne moet voeren. Daarom wach ten we tot na de vakantie". ambulances vrij te houden. Vooral op drukke dagen kan het problema tisch worden een plaatsje te vinden. Van der Zee prijst zich gelukkig dat de Nederlandse Spoorwegen een trein-toegangsbiljet uitgeven, zodat velen met de trein naar de tentoon stelling kunnen komen. Recette De modellen zijn afkomstig van de Amerikaanse firma Dinamation, die de dieren volgens de laatste weten schappelijke gegevens nabouwt. De Amerikanen staan de bewegende modellen voor een zacht prijsje af, maar delen wel voor de helft in de recette. In de expositie is voor 350.000 gulden geïnvesteerd, met 100.000 bezoekers is de organisatie uit de rode cijfers. Alom wordt verwacht dat er veel meer bezoekers komen. De media besteden volop aandacht aan de di- no-tentoonstelling, de VW's verpreiden folders, op de stations hangen posters en scholen zijn inge licht. Van der Zee verwacht een zeer uiteenlopend publiek. In de zomer maanden veel toeristen, in de perio de van midden augustus tot eind oktober wat meer excursies van stu denten, scholen en dergelijke. Met al deze doelgroepen is reke ning gehouden. Natuurlijk is er de onontkoombare souvenierwinkel, waar de liefhebbers mini-dino's kunnen aanschaffen. Er zijn echter ook educatieve spelletjes inge bouwd. Wie de tentoonstelling heeft afgelopen kan de opgedane LEIDEN De maximumsnel heid op de Kanaalweg wordt te ruggebracht van 80 naar 50 kilo meter per uur. Deze verande ring is mogelijk omdat de weg in handen van de gemeente komt. Volgens politiewoord voerder D. Graveland gaat de maatregel 'binnen afzienbare tijd' in. "Een datum is nog niet bekend maar het zal wel binnen enkele maanden gebeuren". "Het is een heel goede zaak dat de snelheid daar minder wordt", vindt Graveland. "De Kanaalweg staat niet als een gevaarlijke weg bekend, maar als er wat gebeurt, dan is het behoorlijk raak. Auto's die bij een ongeluk zijn betrokken lopen forse schade op en de inzittenden hebben meestal flinke verwondingen. Dat komt door de hoge snelheid. Ook het feit dat nogal wat automobilis ten afslaan levert de nodige proble men op. Aan de bomen is duidelijk te zien dat er nogal wat mensen te genaan zijn gereden. Van veel bo men is een stuk afgereden". Volgens de voorlichter is het geen probleem voor de politie om stren ge controles uit te voeren wanneer de nieuwe maximumsnelheid geldt: "Zoals altijd zullen we de eer ste tijd streng controleren, totdat ie dereen weet dat er iets is veran derd". De Kanaalweg is nu een provinci ale weg. In het kader van de zogehe ten herkaveling die in het hele land plaatsheeft, komt de weg in beheer bij de gemeente. Dit omdat de Ka naalweg een lokale functie heeft. Het voordeel is dat de gemeente Leiden daardoor zelf kan bepalen wat de maximumsnelheid wordt, maar een nadeel is dat de provincie de onderhoudskosten niet meer be taalt, vertelt G. Aletrino, hoofd van de gemeentelijke directie verkeer en vervoer. "We krijgen waarschijn lijk wel wat geld van de provincie Expositie in Penningenkabinet LEIDEN - In rijksmuseum Het Ko ninklijk Penningkabinet is tot vol gende jaar juni de expositie 'De ste nen kracht, 5000 jaar intagli en ca- De tentoonstelling geeft een over zicht van de gesneden stenen uit de eigen collectie. Het topstuk is de Grote Camee uit circa 320 na Christus. Dit ;s een blauw-grijze agaat van 27 bij 28 cen timeter waarop een triomfwagen is afgebeeld met de Romeinse keizer Constatijn en enkele van zijn fami lieleden. De steen is voor het eerst in Leiden te zien. Als catalogus geldt het boek 'ge sneden stenen' van Marianne Groen-Van Andel. Het is voor 19,50 gulden te koop bij het museum aan het Rapenburg 28. kennis toetsen op een grote licht bak waarop beweringen worden ge daan die via een knoppensysteem kunnen worden ontkend of beves tigd. Personeel Het Natuurhistrorisch Museum is momenteel niet toegerust op een expositie van een dergelijke om vang. Totaal zijn ongeveer 110 men sen betrokken bij de organisatie, onder wie zeer veel uitzendkrach ten. Die leggen een behoorlijke claim op het budget. Van der Zee: maar dat zal niet genoeg zijn om de onkosten te dekken. Zo'n weg vergt een behoorlijke hoeveelheid onder houd". De Kanaalweg is de enige provin ciale weg die in handen van de ge meente komt. Manifestatie voor behoud pand van Ico Athibu LEIDEN Uit protest tegen het plan van het college om het pand van Ico Athibu aan de Lammer markt te slopen, wordt zaterdag middag van twee tot drie uur een manifestatie gehouden. Onder aan voering van het muziekkorps Werk- mans Wilskracht loopt een stoet mensen naar het pand. Op het trot toir wordt een korte bijeenkomst gehouden. De actie wordt georganiseerd door de Stichting Industrieel Erf goed Leiden (STIEL). Die wil dat het monumentale pand behouden blijft. De gemeente vindt echter dat de voormalige textielfabriek moet plaatsmaken voor woningen, win kels en de Koets-o-theek die nu nog is gevestigd in de Kruisstraat. Ook omwonenden zijn tegen dit plan, vooral omdat ze overlast vrezen van bezoekers van de discotheek. "Als we inderdaad toestemming krijgen voor het opzetten van een groot museum, komen ook vol doende arbeidskrachten ter be schikking. Dat is nu nog niet het ge val, hetgeen een kostbare aangele genheid is. Uitzendkrachten zijn veel duurder, omdat behalve hun loon ook een bijdrage aan de werk gever moet worden betaald". Hoewel deze situatie volgend jaar nog niet wezenlijk anders is, zijn er toch al plannen om opnieuw een grote expositie te organiseren. Van der Zee denkt hierbij aan een ten- LEIDEN Het personeel van het Sint Elisabeth Gasthuishof wil dat de directieleden en drie mensen van de beheerscommissie opstappen. In een brief die gisteravond is over handigd, zeggen de werknemers het vertrouwen op in de leiding van het verpleeghuis aan de Caecilia- straat. Volgens het personeel wordt een wanbeleid gevoerd. Grootste kri tiekpunt is dat de directie een einde wil maken aan de slechte financiële situatie door te bezuinigen op het personeel. Zo mogen zieke verple gers niet worden vervangen. De werkdruk is zo hoog dat de kwali teit van de zorg nihil is, aldus het personeel. Vijf verpleegkundigen hebben zich vorige week uit protest ziek gemeld. Dief gesnapt LEIDEN Een 23-jarige man uit Oegstgeest is gisteravond gesnapt toen hij bouwgereedschap verza melde op het terrein aan de Ples- manlaan waar het tweede nieuwe gedeelte van het AZL wordt ge bouwd. toonstelling over zeemonsters, waarbij de potvis die onlangs aan spoelde bij de Waddeneilanden als grote publiekstrekker kan funge- De expositie 'Dinosauriërs in Lei den' is tot en met 28 oktober iedere dag van 10.00 tot 17.00 uur te bezich tigen. De toegangsprijs bedraagt 9 gulden voor volwassenen. Kinde ren tot en met 12 jaar en 65-plussers betalen 5 gulden. Groepen vanaf tien personen krijgen 25 procent korting. De Museumjaarkaart en het CJP zijn niet geldig. Het personeel stelt voor om de huidige verpleegkundig manager, J. van Hamond, te benoemen tot al gemeen directeur. Een van de art sen van het verpleeghuis, A. Stroomer, zou medisch directeur moeten worden. Deze twee mensen moeten de huidige top, medisch di recteur R. van der Hoeve en econo misch directeur A. Kuypers, ver vangen. "Van Hamond wil deze taak zeker op zich nemen. Hij heeft zelf een beleidsplan opgesteld waar wij volledig achter staan. We hopen dat het bestuur daar op in wil gaan", aldus E. Verschoor, woordvoerster van het personeel. Of Stroomer di recteur wil worden is nog niet dui delijk: "Zij zou er over nadenken". Het personeel vindt tevens dat drie van de zes leden van de be heerscommissie moeten vertrek ken. De commissie valt onder het bestuur van de stichting die zowel het Sint Elisabeth Gasthuishof als het verpleeghuis Van Wijckersloot beheert. Voor beide tehuizen zijn aparte beheerscommissies in het le ven geroepen. Het bestuur van het Sint Elisa beth Gasthuishof was vanochtend niet bereikbaar voor een reactie. Gemeente stelt na de zomer compostbakken beschikbaar Politie noemt verlaging 'goede zaak' De maximumsnelheid op de Kanaalweg gaat binnen afzienbare tijd omlaag. (foto Eiien Martens] STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13