GEEIMJAAR AUTOBEDRIJF Hyundai dealer voor Leiden e.o. ivkom Hyundai Scoupé: pony wordt renpaardje Europa moet over grenzen heenkijken Toyota stapt af van hoekige LandCruiser Rally bijzondere antieke auto's Komt u eens binnen en vraag een proefrit. Ha|(enweg 2 Leiden Te| 071.225675 Dashboard bepaalt de sfeer 'Vestiging multinational in klein land onaantrekkelijk' Bezetting Poolse boeren DONDERDAG 28 JUNI 1990 Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp Hyundai heeft al eerder de Scoupé getoond, een sportief ogende auto, die zeker geen sportauto wil zijn. De Koreaanse fabrikant heeft een gat in de markt ontdekt tussen de spor tief ogende goedkope coupé en de duurdere sportcoupé en daarvoor is dit model ontworpen. Een model dat volgens onderzoek met name de alleenstaande vrouw van onder de 30 jaar met een inkomen tussen de 45 en 60 mille moet aanspreken. Vanaf heden is de Scoupé te koop voor ƒ26.995,- voor de 1.5i GS, f28.995,- voor de stuk completere GT en de duurste GTX kost ƒ30.995,-. We hebben met de Scoupé gere den en je mag gerust zeggen: Hyun dai is aardig op weg. De kreet zoals die in advertenties en bij dealers Van 10 tot en met 14 juli rijdt er een stoet van 40 hoogst bijzondere antieke auto's de rally Rotterdam-Antwerpen-Rotterdam. De route is 400 kilome ter lang en de auto's dateren allen van voor 1919. Naast een groot aantal au to's van het Franse pioniersmerk Dion Bouton rijden er o.m. mee Panhard Levassor, Minerva, Lorraine Diettrich, Hurtie, Citroën en Wolseley. De start van de tocht, die met een gemiddelde snelheid van 25 km/u wordt verreden, is dinsdag 10 juli om 8.00 uur in Rotterdam-Charlois. Daar wordt vanaf het Landhuis 'De Oliphant' richting Willemstad gereden om daarna in Antwerpen aan te komen. Woensdag via St. Joostland naar Mid delburg, de volgende dag (12 juli) via Veere, Neeltje Jans naar Burgh- Haamstede. Uiteindelijk komt de stoet op 13 juli via Goedereede in Spijkenisse en op zaterdag op de Coolsingel in Rotterdam aan. Rond het middaguur zijn de antieke historische auto's, die in het kader van 650 Jaar Rotterdam deze rally rijden, te bewonderen. wordt gebezigd 'Hyundai, mooi en niet stuk te krijgen' kwam wat over trokken over. Maar voor het eerste deel van die slogan kan de Scoupé nu wel model staan. En verder, au to's die niet kapot te krijgen zijn moeten nog gemaakt worden. De auto, het was een Scoupé GT waar we kennis mee maakten, ziet er totaal anders uit dan op het plaat je. Veel gedrongener, een hogere en forse kofferbak, kortom stukken beter dan woorden en beelden kun nen uitdrukken. Hij is iets te zacht afgeveerd, in zo'n 2+2 verwacht je meer wegcon tact. Verder zouden de banden van de GTX er onder mogen. Die heeft 185/60R 14 banden om bredere lichtmetalen velgen. Dat doet het gewoon veel beter. De GT heeft standaard ondermeer elektrische bediening van de ramen, de buiten spiegels en achterklepontsluiting. De spoiler achterop is tijdens de in troductiemaanden standaard, daar na geldt er een meerprijs. Je zit goed in de sluitend passen de sportstoeltjes en het verstelbare stuurtje laat zich gemakkelijk draai en. De dijsteun van de bestuur- derstoel is volgens het 'klik-sys- teem' van een zonnestoel te verstel len. Er zitten dezelfde klokken in uit de Pony, maar dan in een ander meer gebogen doorlopend dash board. Het vormt een geheel met het strak ontworpen staande deel dat doorloopt tot de middenconso le. Geinig is de dubbele koffiebe- kerhouder met een licht kantelende ophanging tegen het morsen. De motor is van het willige soort, maar geeft echter deze auto niet ge heel de bijbehorende kwaliteit. Er staat een 16-klepper aan te komen die in de nieuwe J-car wordt gele verd. Die combinatie zou van de Scoupé een echt raspaardje maken. De top ligt tegen de 170 km/u en bij 120 km/u en 3500 tr/min is er sprake van een betrekkelijke rust. De Hyundai Scoupé is met zijn 4.21 m ruim 6 cm korter dan de Ex cel. Hij is voorzien van de nieuwe 1.5 ltr/84 pk injectiemotor en brengt Hyundai in weer een nieuw, zij het ditmaal uiterst klein, marktseg ment. Vooral de goed verdienende jonge vrouwen worden geacht de Scoupé te gaan kopen. De impor teur wil er ongeveer 100 per maand van gaan verkopen. Hyundai Scoupé vindt zijn plaats tussen de goedkope coupé en de duurderde sportcoupé. mm mm a b m m ■mat m m n hqhh amm mm mmrn m mm Kofferdeksel kleppervrij bij grote vrachten vervoeren dat net te groot is voor de kofferruimte: een vrachtje tuinspul- len, materialen uit de bouwmarkt, een fiets. Het deksel van de koffer ruimte kan dan vaak niet dicht. Twee nogal eens gebezigde, maar slechts oplossingen: gefriemel met een touwtje, of het deksel maar klepperend open laten staan. Een praktische en veilige oplossing is de verstelbare kofferdekstelsteun (ca is telescopisch, is ingeduwd maar 30 cm lang, en heeft een ingebouwd veermechanisme dat keurig mee geeft met de autobewegingen op hobbelige wegen. <2 reenet De tijd van een simpel dashboard ligt al ver achter ons. Via LCD- schermen, sprekende chips, draai ende snelheidssymbolen, laser techniek en infrarood bediening op afstand, is de auto futuristisch ook volwassen geworden. Onze eigen Volvo 480 ES is al een voorbeeld van hoe een 'beetje dash board' er hoort uit te zien. Het cock pit-idee van een behoorlijke straal jager zit hier al aardig in. Heel wat anders dan de Daffodil van dertig jaar geleden. Het belooft allemaal nog veel spectaculairder te worden: automa tische lokatiebepalmg, plattegron den van steden, routesvstemen. CD-spelers, video, hi-fi, TV en pro jectie van belangrijke gegevens, net als in de luchtvaart, op de voorruit. Een idee van dat alles is terug te vinden in prototypes als de Britse MG EX-E. De auto, met een dash board als een bioscoop, is alleen te starten met een geprogrammeerde magneetkaart. Dan stelt de stoel en het stuur zich automatisch in naar de bestuurder. Al het denkbare is aanwezig, zelfs een geheel glazen 'koepel' als dak waarin via kerami sche techniek voor de nodige koe ling wordt gezorgd. De techniek in deze kunststof MG met een Cw van 0.27 staat eveneens op een futuris tisch hoog peil. ■■■■li ALFA ROMEO brengt in de 164-se- Langere auto maakt OOk heel dUUUr rie het duurste type met het meeste motorvermogen uit. Onder de naam Er is een aantal firma's dat haast elk denkbaar interieur in een auto maken. Quadrifoglio (klavertje vier) zal de Waar nodig zagen ze de auto eerst doormidden, zetten er dan een stuk van Alfa 164 voorzien van een rijke stan- een halve meter tussen en de auto is ineens tegen de 550 cm lang. Door de daard uitrusting goed zijn voor 200 extra lengte kan er nog eens uitgebreid wat extra's in de auto gebouwd pk aan vermogen. In combinatie worden zoals kastruimte, een extra video-scherm, wat notenhouten barre- met de continu elektronisch gere- tjes, hier en daar een gouden Cartier klokje en nog een hand vol hi-fi snuf- gelde vering en andere veiligheids- jes. voorzieningen, kan deze rijk be- Onder de naam Carat verzorgt de firma Duchatelet in Luik de ombouw spoilerde rode sedan 233 km/u op de van standaard al tamelijk luxe auto's als Mercedes, Rolls Royce, Sbarro of teller zetten. In september is hij le- Volvo om tot rijdende met leer en pluche beklede auto's. Een verlengd mo- vefuaar voor naar verwachting del voorzien van een uitgebreid interieur komt al gauw op driekwart mil- ™im 75 mille, joen gulden. Men moet we^ eens iets in de auto Het dashboard van de Volvo 480 ES dat ook al aardig op dat van een cock pit lijkt. «foto GPD) Van onze correspondent Louis Burgers DEN HAAG - Het START-verdrag tussen de Sovjetunie en de Ver enigde Staten zal een belangrijke rol spelen bij het verder vermin deren van de spanningen in Europa. Volgens de Amerikaanse am bassadeur Richard Burt, die in Genève over dit verdrag inzake strategische kernwapens onderhandelde, zal het een bijdrage le veren aan het indammen van de wapenwedloop. Daardoor kan de politieke strijd tussen Moskou en Washington worden beëindigd. Volgens Burt, die gisteren even in Den Haag was, biedt het START- verdrag de mogelijkheid verder te gaan met het vernietigen van de strategische (intercontinentale) kernwapens en de nog overgeble ven kruisraketten. Nu al zijn er af spraken gemaakt dat de Sovjetunie de aantallen zware SS-18 raketten, met elk tien kernkoppen, zal halve- De Sovjetunie heeft nog 308 van deze rakétten op het westen gericht. Dat worden er bij een volgend ak koord 154, waarna de volledige te rugtrekking en vernietiging van de ze raketten kan volgen. Maar vol gens Burt is dat niet de enige bete kenis van het START-verdrag. Voor het eerst in veertig jaar Koude Oor log bereikten Washington en Mos kou overeenstemming over een ver mindering van strategische wa pens. De eerdere akkoorden uit de ja ren zeventig, SALT I en II, hielden alleen een beperking in van de aan maak van nieuwe strategische wa pens. Het waren 'built-up' treaties, verdragen dus die een maximum aantal aangaven dat geen van beide landen op moment al bereikt had. Maar het START-verdrag kent ook een ingenieus systeem van inspec ties op eikaars grondgebied en van onderzeeboten dat tien jaar terug nog ondenkbaar was. - Burt: "Het verdrag is uniek. Het slaat nieuwe wegen in. Vooral in Europa zal het effect ingrijpend zijn. De laatste veertig jaar is er toch van uitgegaan dat een atoomoorlog hier zou worden uitgevochten. Dat risico is nu aanzienlijk vermin derd". De doorbraak kwam vorig jaar toen de Sovjetunie besloot SDI ('Star Wars') niet langer te gebrui ken om het verdrag tegen te hou den. "Wij blijven het oneens over SDI, dat is duidelijk. Maar het vormde geen beletsel meer voor START". Burt wijst erop dat door de gewij zigde verhoudingen tussen oost en west ook de strategie van de Navo in discussie is gekomen. Daarnaast stelt hij vast dat de invloed van de supermachten vermindert. De we reld krijgt meer belangrijke polen in plaats van de twee (Moskou en Washington) van vroeger. "Geen enkele overeenkomst kan een eind maken aan de concurren tie tussen de Sovjetunie en de Vere nigde Staten, maar dit wapenver drag helpt wel mee de concurrentie in te dammen. Dat beperkt het risi co van een conflict verder", aldus Burt. Hij is duidelijke over de politiek in Europa. Zo is het vanzelfspre kend dat een verenigd Duitsland lid wordt van de NAVO en van de EG. In een rede voor de Atlantische Commissie zei Burt gisteravond ook dat er duidelijkheid moet ko men over de nieuwe rol van de NAVO en de Westeuropese Unie. Ook zal de betekenis van de CVSE (Conferentie voor samenwerking en veiligheid in Europa) duidelijk moeten worden. In het algemeen gelooft Burt dat tingontvangers in de lidstaten. Een derde mogelijkheid is één Europese vennootschapsbelasting. De auteurs kiezen voor de korte termijn het Engelse systeem waar bij verliescompensatie tussen doch termaatschappijen onderling moge lijk wordt. Zo kan een vestiging van bijvoorbeeld Philips in Belgie een verlies "verkopen" aan een Philips- dochter in Italië. In België wordt dan nog steeds geen fiscale winst geboekt en dus geen belasting gehe ven terwijl de winst in Italië door het overgenomen verlies lager uit valt evenals de Italiaanse aanslag in de vennootschapsbelasting. Om misbruik te voorkomen moet de belastinginspecteur in het land waar het verlies optreedt vaststel len om welk bedrag het gaat. Verder moeten er afspraken komen over het aantal toekomstige jaren waarin oude verliezen nog mogen worden doorverkocht naar dochters met winst. Ook moet worden geregeld dat verliezen niet allemaal worden doorgesluisd naar winstgevende vestigingen in landen met het hoog ste belastingtarief. Dat levert voor de multinational het meeste op maar het straft lan den met hoge tarieven "onevenre- deig" met verlies' van belastingin komsten. Landen die belasting mislopen in dit systeem, hoeven minder af te dragen aan de Europe se kas terwijl landen die per saldo compensabele verliezen naar het buitenland zien verdwijnen wat ex tra moeten betalen, stellen de Phi- lips-fiscalisten voor. Ook is het denkbaar dat landen onderling be lasting voor- en nadelen verreke nen, direct of na verloop van tijd. Een variant van uitbreiding van de fiscale verliescompensatie van verliesaftrek bij uitsluitend de moe dermaatschappij (Philips Eindho ven) tot verliescompensatie tussen dochtermaatschappijen onderling is het „poolen". Denkbaar is alle verliezen van dochtermaatschappijen over te he velen naar de moedermaatschappij en dat bedrag aan compensabel ver lies weer te verdelen over winstge vende vestigingen, zowel in Neder land als over de grens. Ook dan moeten er weer afspraken komen over de verdeelsleutel om misbruik te voorkomen. WARSCHAU (AP) Honderden boeren hebben gisteren het minis terie van landbouw in Warschau be zet. De boeren protesteren met hun actie tegen de lage prijzen die zij voor hun produkten krijgen en wil len de bezetting pas afblazen, wan neer de regering met echte toezeg gingen komt. De boeren willen dat de regering in hun sector minimumprijzen in stelt om hun inkomens te midden van de invoering van het marktme chanisme te vrijwaren van een al te forse achteruitgang. Na afschaffing van de prijscontrole stegen de land bouwprijzen eerst scherp, maar daaraan kwam dit voorjaar een eind, omdat de Poolse niet meer bereid of in staat bleek om de steeds hogere prijzen te beta len. De regering-Mazowiecki heeft tot nu niet toegegeven aan de boeren en stelt zich nog steeds ophet standpunt dat ook in de landbouw de prijssubsidies moeten verdwij nen. Komende maand gaat echter een nieuwe overheidsdienst aan het werk die door middel van interven tie-aankopen van graan wil bijdra gen aan prijsstabilisatie. De boeren hopen dat die dienst dat ook zal gaan doen met hun andere produk- Toyota heeft een nieuwe LandCrui ser met als type-aanduiding 'customwagon' op de markt ge bracht. Opvallend aan deze nieuwe loot aan de stam zijn de ronde vor men van de wagen. Gebruikelijk voor dit soort terreingeschikte vier- wielaangedreven auto's is juist de hoekige snit. De nu afgeronde vor men passen in het modebeeld van Toyota's recent uitgebrachte mo dellen. Indien gewenst kan de nieuwe LandCruiser Customwagon plaatst bieden aan acht personen, waarbij comfort op de eerste plaats staat. Dat vertaalt zich in een prijs die be gint bij 89.500 voor een auto van het type GX met geel kenteken, in clusief btw. Het eerstvolgende is de VX turbo, waarvoor 107.500 moet worden neergeteld. De automaat versie kost 125.000. Maar daarvoor heeft men wel een alleskunner met comfort op li mousine-niveau. Volgens de fabri kant is de auto vrijwel geruisloos en Parijs daarover zelf besluiten ne men. Druk vanuit Washington op bijvoorbeeld Londen om te komen tot een beperking van de Britse kernwapens, valt niet te verwach ten. Burt gelooft echter dat er na de wapenwedloop tussen oost en west een heel nieuw probleem ontstaan is. Dat is de wapenrace tussen noord en zuid. "Er wordt al gespro ken over de islamitische 'bom' en chemische wapens heten niet voor niets de 'poor man's weapons'. In de oorlog tussen Iran en Irak werden chemische wapens voor het eerst sinds de Eerste Wereldoorlog weer gebruikt". DEN HAAG (ANP) - Vestiging van de moeder- of houdstermaatschap pij van een multinational in een klein Europees land kan belasting technisch onaantrekkelijk worden. Op Europees niveau moet er, voor uitlopend op de gelijktrekking van •vennootschapsbelastingheffing, al vast snel iets geregeld worden om nadelen bij fiscale verliescompen satie van vestiging in Nederland van de hoofdzetel weg te nemen. Dat betogen mr. drs. A.H. Cou- mans en drs. E.M. Fredriks van de fiscale afdeling van Philips Interna tional BV in het Weekblad voor Fis caal Recht. Verliescompensatie komt er op dit moment binnen de EG op neer dat, als alles maximaal meezit, een verlies bij een vestiging in het bui tenland alleen bij de moedermaat schappij in Nederland van de be lastbare winst mag worden afge trokken. Nederland is maar klein, de omzet van de moedermaatschap pij en de daarop behaalde winst dus ook en verliezen van vestigingen over de grens heen zullen al gauw de Nederlandse winst overtreffen. In een klein land zijn derhalve de verliescompensatiemogelijkheden beperkt. Coumans en Fredriks hebben wat "fraaie maar in de praktijk niet snel haalbare oplossingen op Europees niveau" bedacht. Zo kunnen alle winsten en verliezen van de multi national bij de moedermaatschap pij (in Nederland) in de boeken wor den verwerkt tot één resultaat (con solidatie). Dat wordt dan weer vol gens Europese afspraken herver deeld over de vestigingen in de lid staten waar vennootschapsbelas ting wordt geheven. Een tweede mogelijkheid is dat na consolidatie bij de moedermaat schappij in Nederland over het hele resultaat vennootschapsbelasting wordt geheven waarna die belas ting volgens Europese afspraken wordt herverdeeld over de belas- zeer ruim. De LandCruiser beschikt over permanente vierwielaandrij- ving, waarbij de bestuurder in ex treme gevallen de sper op het diffe rentieel kan inschakelen. Een spe ciale remdrukregelaar past de rem- kracht op de achterwielen aan op het gewicht van de belading van de auto. Diesel De LandCruiser is leverbaar met twee verschillende zescilinder die selmotoren, met of zonder turbo met een inhoud van 4200 cc. Met een benzinemotor wordt hij in Ne derland niet geleverd. Het elektrische systeem kent twee voltages. De motor wordt ge start met 24 volt en het normale elektrische circuit is 12 volt. Die 24 volt voorziening is gekozen om on der de moeilijkste omstandigheden een snelle start te waarborgen. De wagen is voorts voorzien van een handgeschakelde vijfversnellings bak. Ook kan men kiezen voor een versie met viertraps automaat. De Toyota LandCruiser Wagon heeft een andere snit. De auto heeft nu meer afgeronde vormen. Richard Burt: Wat doet Euro pa bij regionale conflicten? (foto GPD) Europa een eigen rol moeten gaan spelen in de wereld. Die bestaat steeds minder uit twee supermach ten, Washington en Moskou. Die verschuiving van de macht heeft ge volgen voor de rol en de betekenis van Europa. Wat gaat de EG bij voorbeeld doen in het geval van re gionale conflicten?, vraagt hij zich af. Europa moet zeker niet alleen aan zichzelf denken; het mag zich niet opsluiten binnen de eigen gren- Volgens de Amerikaan moeten bij het vervolgakkoord, START II, ook afspraken gemaakt worden over de atoomstrijdmachten van Groot-Brittannië en Frankrijk. Maar hij wijst erop dat Londen en

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11