Congres Sovjetunie mogelijk uitgesteld Westduitse justitie aast op DDR-topspion Wolf Blanke extremisten zijn teleurgesteld in De Klerk 'Volledige eenwording Duitsland in december' Liberianen eisen met Doden bij onlusten Zambia protest vertrek Doe ALS U EEN AUTO Bijna alle slachtoffers Iran geborgen WOENSDAG 27 JUNI 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Radicalen zouden meer tijd willen MOSKOU (GPD/AP/Rtr) - Het congres van de Sovjet-communistische partij, dat 2 juli zou beginnen, wordt mogelijk uitgesteld. Dit weekeinde neemt het centraal comité daarover een beslissing. De Russische president Boris Jeltsin is van plan minder geld van de Russi sche Federatie (RSFSR) af te staan aan de centrale Unieregering, heeft hij voor de Sovjet televisie verklaard. Verwacht werd dat het partijcon gres de definitieve scheiding der geesten zou brengen tussen conser vatieven en radicale hervormers. Jeltsin zei gisteren dat het voorstel om het congres te verschuiven naar later dit jaar, vermoedelijk in de herfst, afkomstig is van progressie ve communisten. Volgens Jeltsin zal over deze kwestie komende zaterdag een bit tere strijd losbarsten tussen conser vatieven en radicale hervormers. "De conservatieven willen dat het congres gewoon doorgaat. Ze heb ben moed geput uit het verloop van het oprichtingscongres van de Rus sische communistische partij". Tij dens dat congres vorige week, werd Sovjet-president en partijleider Gorbatsjov zwaar onder vuur geno men door de conservatieven. Bo vendien koos het Congres de con servatief Polozkov tot chef van de nieuwe Russische communistische partij. Volgens Jeltsin willen de hervor mers kalmte en rust om de politieke situatie te stabiliseren. "Met enkele maanden uitstel hebben we tijd voor een goede voorbereiding van het congres. Het is de laatste kans voor de partij om zich te hervor men". Het Estlandse nieuwsagentschap ETA meldde gisteren als eerste dat het congres mogelijk wordt uitge steld. Vadim Medvedev, in het Sov jet-politbureau belast met ideolo gie, had Estse partijfunctionarissen IRA eist aanslag club Tories op DUBLIN (Rtr/DPA/AFP) - Het ver boden Ierse Republikeinse Leger IRA heeft gisteren de verantwoor delijkheid opgeëist voor de bom aanslag op een club in Londen dat vooral in gebruik is bij leden van de regerende conservatieve partij. De IRA, die het vertrek van de Britten uit Noord-Ierland wil, gaf een verklaring uit waarin werd ge zegd dat een van hun eenheden "een slag had toegebracht aan het hart van de Tory (conservatieve) heerschappij". De IRA verwees naar de zware bomaanslag in 1984 op een confe rentie van de conservatieve partij in Brighton, waar premier Margaret Thatcher ternauwernood aan de dood ontsnapte. "Net als Brighton heeft de IRA de oorlog direct ge bracht bij hen die het Britse leger in de straten en' velden'van Ierland houdt. Zolang deze bezetting voort duurt, en het Nationalistische volk onderdrukt wordt, zullen de be leidsmakers en hun militaire arm niet veilig zijn", aldus de verklaring. Buitenland kort Noriega De Panamese regering eist een be drag van 5,3 miljard dollar van de vroegere militaire machthebber Manuel Antonio Noriega, die in de Verenigde Staten gevangen zit op beschuldiging van drugshandel. De eis tot schadevergoeding wegéns af persing, moord, diefstal en fraude zal in de Verenigde Staten worden ingediend. Noriega werd in 1983 be velhebber van het leger. Hij werd af gezet tijdens de Amerikaanse inva sie van december vorig jaar. De Amerikaanse regering heeft enkele miljoenen van Noriega in beslag ge laten weten dat de partijen in de ment en niet van de regering en er Oekraïne en de Russische Federatie zal niet meer routinematig geld van uitstel waren. Estland, dat los de republiek worden overgeheveld yas tegen. Het i OOST-BERLIJN (DPA) - Markus "Mischa" Wolf, de legendarische Oostduitse meesterspion uit het tijdperk van de Koude Oorlog, is bang voor de wraak van zijn voor malige tegenspelers in het westen. De geheime diensten van West- Duitsland wachten in spanning op het moment dat zij de even gehate als bewonderde spionagechef van de DDR eindelijk kunnen verhoren. Procureur-generaal Alexander von Stahl wil het al tientallen jaren tegen Wolf lopende arrrestatiebevel ten uitvoer leggen en hem voor de rechter brengen. Von Stahl ver moedt dat de 67-jarige Wolf ook op de hoogte was van de samenwer king tussen de Oostduitse veilig heidsdiensten en de terroristen van de Rote Armee Fraktion. Na de Duitse hereniging moet de voorma lige "James Bond" van het Oost blok rekening houden met zijn on middellijke arrestatie. Wolf, die in 1987 op eigen verzoek met pensioen ging, wijst alle be schuldigingen van de hand. Dat door hem op gang gebrachte poli tiek van ontspanning spoorde met onze opvattingen", zegt Wolf anno 1990 met lichte spijt. Als plaatsvervanger van minister Erich Mielke voor staatsveiligheid gaf Wolf meer dan 35 jaar leiding aan de afdeling "inlichtingen" van het ministerie voor staatsveiligheid (Stasi). Sympathie voor de hervor- Zijn informanten bevonden zich mingspolitiek van Sovjet-president de kazernes van het Westduitse Michail Gorbatsjov leidde in 1987 dienst van de DDR, wist hij niet. De leger en in de bureaus van Westduit- zijn aftreden. In zijn autobiogra- autoriteiten van de Bondsrepubliek verwijt hij dat die hem onder be dreiging met een proces ertoe wil len dwingen te zeggen wat hij weet. "Daar werk ik niet aan mee", maak te Wolf zich boos in een vraagge sprek op de Westduitse televisie. bewapeningsbedrijven. Secreta- f1Sche roman 'Troika' uitte hij kri- resses op ministeries in Bonn be- tiek op Erich Honecker en het com- zweken voor de charmes van zijn munistische bewind, 'amor'-agenten. Ook na de machtswisseling in Zijn meest opzienbarende succes Oost-Berlijn haalde Wolf de voorpa- boekte Wolf in 1974, toen hij Günter gjna's. Volgens westerse geheime Guillaume benoemd wist te krijgen diensten gaf hij voor de eerste vrije Als chef van circa 4000 Oostduitse tot secretaris van toenmalig bonds- verkiezingen in maart het nog be- agenten in de Bondsrepubliek kanselier Willy Brandt, die daarmee staande spionagesysteem de Markus Wolf een ster tijdens de toegang kreeg tot de centrale van de DDR in de Bondsrepubliek door Koude Oorlog. In het westen gold Westduitse regering. De ontmaske- aan de KGB, de geheime dienst van ring éls spion van Guillaume leidde de Sovjetunie. In eigen land pleitte in Brandt. "De val Wolf ervoor de Stasi-medewerkers Brandt kwam helemaal niet in niet tot "zondebok van de natie" te onze kraam te pas. Integendeel, de maken. hij tientallen jaren als de "n der gezicht": tot 1978 beschikten de tot het aftreden geheime diensten alleen maar een oude foto uit het jaar 1959. van Moskou wil, nog onduidelijk heeft genomen cussie. De strijd tussen links gaat intussen door: het Democra- de Uniebegroting. De Uniere- het initiatief gering krijgt nog slechts precies zo de uitsteldis- veel geld als nodig is om bepaalde programma's en plannen in de be- rechts groting te financieren, aldus Jeltsin Minister Van den Broek tisch Platform heeft aangekondigd tenlandse zaken is vanmorgen ver- de rechtmatigheid van het oprich- trokken naar Moskou voor gesprek- ten van de Russische partij te zullen ken met zijn Sovjet-collega van bui- betwisten. tenlandse zaken Sjevardnadze, en Jeltsin heeft aangekondigd dat de met vice-premier Leonid Abalkin, Russische republiek, de grootste en belast met de economische hervor- invloedrijkste van de 15 Sovjet-re- mingen in de Sovjetunie. Van den publieken, een eigen centrale bank Broek praat over de toekomstige zal oprichten en de helft van het structuur v - personeel van de ministeries zal bestaan vai ontslaan. Jeltsin wil verder spoed schaupact en de economische ont zetten achter de uitvoering van de wikkelingen in de Sovjetunie. Bei de de ministers dat kenen voor ee de grondwet van de republiek pre- gingsmogelijkheden van de Sovjet der toezicht staan van het parle- wegen. JOHANNESBURG/WASHING TON (GPD/AP/Rtr) - Vertegen woordigers van extreem-rechtse blanke groepen hebben hun teleur stelling uitgesproken over het ver- loop^van een gesprek dat ze gisteren in Pretoria hadden met president F.W. de Klerk. De Klerk weigerde garanties af te geven dat de blanke politieke soevereiniteit wordt ge- zullen niet gauw toegeven dat Mandela wees erop dat, ondanks het meer hervormingsgezinde be leid van De Klerk, de situatie in Zuid-Afrika nog steeds zeer ernstig is. De weg naar een multi-raciale de mocratie, betoogde Mandela, staat vol hoge horden. "Te veel van onze blanke landgenoten zijn de slaven ideologie van racisme. Zij handhaafd en er geen communis tisch bewind in Zuid-Afrika komt. De rechtse groepen zeiden dat het hervormingsbeleid van de regering een overgave betekent aan de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië en Zuidafrikaanse communisten. Een van de deelnemers aan het onder houd, Jaap Marais, zei na afloop dat De Klerk verstrikt is geraakt "in een web waartoe uitsluitend linkse mensen toegang hebben". Aan het gesprek nam onder meer de neo-nazistische Afrikaner Weer standsbeweging. Deze organisatie heeft blanke commando-eenheden verandering moet komen' Maar anders dan hij een dag eer der tegen president Bush zei, ver klaarde Mandela deze keer niet dat verandering desnoods met geweld zou worden afgedwongen. Integen deel, hij benadrukte dat zijn hoop gevestigd is op de vreedzame ma nier waarop iemand als president De Klerk de overgang naar een ech te democratie wil bereiken. In de steden die Mandela tot dus ver op zijn Noordamerikaanse rondreis aandeed kon hij rekenen op een warm onthaal, alleen in Mia mi gaat het er anders aan toe. Man- Extra geld voor milieu DDR BONN/BERLIJN (AP) - Het West duitse ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren in een discus sieplan voorgesteld de volledige eenwording van beide Duitslanden in december te laten ingaan, vooraf gegaan door gezamenlijke verkie zingen. De eenwording zou moeten ingaan een dag na de verkiezingen, die volgens het plan op 9 of 16 de cember zouden moeten worden ge houden. De Westduitse minister van bin nenlandse zaken Wolfgang Schau- ble zei te verwachten dat het Oost duitse kabinet vandaag besprekin gen begint over de voorstellen. Het uiteindelijke verdrag over de poli tieke eenwording moet volgens hem begin september in de parle menten van beide Duitslanden in - stemming worden gebracht. De toezegging die de Westduitse fman Westduitse regering wil het verdrag ciele deelname garandeert minister van milieu Karl-Hermann Steinberg gisteren bekend ge maakt. De Westduitse overheid heeft dinsdag 52 miljoen mark be schikbaar gesteld voor de medefi nanciering van 18 milieu-projecten in de DDR. Steinberg verklaarde dat de helft van de in totaal 11.000 kilometer ri vier die de DDR rijk is, voor zwem men of voor drinkwaterwinning on geschikt is en dat 15 procent van de meren zodanig vervuild is dat zelfs dé industrie het water niet meer kan gebruiken. Volgens de laatste on derzoekingen is meer dan de helft van het totale bosoppervlak ziek of ten minste sterk aangetast. Minister van milieuzaken Klaus Töpfer ondertekende in Bonn een Een Liberiaan is met zijn oorlogstrofee, een schedel van een soldaat, op weg naar een controlepost van het opstandelingenleger. Bij de strijd in Li beria hebben de troepen van rebellenleider Taylor zich bij herhaling schul dig gemaakt aan onthoofdingen. de 18 politieke eenwording beper- milieu-projecten, waarvan de totale ken tot wetten en regels van beide kosten 127 miljoen mark bedragen, landen die niet met elkaar in over- De projecten behoren tot een eenstemming zijn en dus aanpas- omvangrijk pakket dat de Bonds- sing behoeven. daS. het Westduitse parlement, De schade aan het Oostduitse heeft aangenomen en waarmee in milieu is veel groter dan eerder de loop der jaren 1,5 miljard mark werd aangenomen, zo heeft DDR- gemoeid is. Verbod op olieboren voor kust VS WASHINGTON (DPA/AFP) - De Amerikaanse president George Bush heeft gisteren in Washington uit het oogpunt van milieubescherming een voorlopig verbod uitgevaardigd op olie- en gasboringen voor de kust van Florida, Californië, Oregon en bij het natuurpark Everglades. De duur van het verbod varieert voor de verschillende gebieden van zes tot tien jaar. Bush wil eerst nadere studiën laten verrichten naar de schade lijke effecten van dergelijke boringen op de omgeving. Voor de kust van Californië, waar talloze zeeleeuwen en walvissen leven, kan op z'n vroegst in 1996 naar eventueel aanwezige olie- en gasvoorraden worden gezocht. Bij de kust van Florida, met z'n uitgebreide koraalriffen, is dat pas in het jaar 2000 mogelijk. Milieubeschermers ijveren al geruime tijd voor een totaal verbod op olie- en gasboringen voor de Amerikaanse kust. haar hervormingen. De extreem slecht gevallen in de hoofdstad rechtse organisaties zijn niet recht- Florida, waar veel Cubaanse ballin- streeks vertegenwoordigd in de gen leven. blanke kamer van het parlement, Vijf burgemeester van Cubaanse maar zeggen te beschikken over afkomst haalden in een verklaring tienduizenden volgelingen onder uit naar de vice-\ blanke boeren. Zuidafrikaanse ar ANC-leider Nelson Mandela heeft weging, omdat hij de mensenrech- gisteren het Amerikaanse Congres tensituatie in Cuba niet aan de kaak met klem gevraagd de strijd voor stelde. Veel politici, voor het meren- een multi-raciaal Zuid-Afrika te deel Cubanen, weigeren Mandela in steunen. Het Congres kan dat onder Miami te begroeten, meer doen door ervoor te zorgen dat de economische sancties tegen Florida Zuid-Afrika gehandhaafd blijven, houding zei Mandela in een rede Huis van Afgevaardigden naat samen. De zwarte bevolking van Zuid- verontwaardigd over de w an de Cubanen en roept het op tot tegenbetogingen. Mandela de Se- brengt morgen een kort bezoek aan Miami. - MONROVIA (Rtr/UPI/AFP) - Dui zenden christenen en moslims heb ben gisteren in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia gedemon streerd om president Samuel Doe tot aftreden te dwingen. Het was voor het eerst dat Liberianen de straat opgingen en openlijk riepen om het vertrek van Doe om zo een einde te maken aan de al z« den durende burgeroorlog ETA-terroristen Twee vermoedelijke ETA-terroris ten, die maandag bij een controle in de Spaanse provincie Navarra een politieman hadden vermoord en een andere zwaar gewond, zijn gis teren in de buurt van de aanslag dood aangetroffen. Minister van binnenlandse zaken José Luis Cor- cuera zei dat de twee, een man en een vrouw, vermoedelijk zelfmoord hebben gepleegd omdat de politie hen na de schietpartij op de hielen zat. Een derde lid van het ET A-com mando werd zwaar gewond aange troffen met een kogel in het hoofd. Anti-abortuswet De Senaat van de Amerikaanse staat Louisiana heeft een strenge anti-abortuswet goedgekeurd die vruchtafdrijving ook in geval van verkrachting of incest verbiedt. De gouverneur van Louisiana, Buddy Roemer, heeft gezegd dat hij zijn ve to over de wet zal uitspreken. De wet is de strengste die ooit door een Amerikaanse staat is overwogen. Doktoren die meewerken aan een abortus kunnen tot tien jaar dwang arbeid worden veroordeeld. Drugsexecuties In China zijn veertien drughandela ren geexecuteerd en 1.000 kilo hero ine en opium verbrand. Dat gebeur de in de zuidelijke provincie Yun nan, waar het drugprobleem het grootst is. De provincie grenst aan de zogenaamde 'Gouden Driehoek', het gebied met de grootste heroine- produktie ter wereld. LUSAKA (AFP) - In de Zambiaanse plunderd, ^bleven dicht. De Zam- hoofdstad Lusaka is gisteren een biaanse vlaggen op overheïdsge- avondklok ingesteld na twee dagen bouwen en staatsauto's zijn verwij- van rellen, die volgens zegslieden in derd. Ook in de noordelijke stad ziekenhuiskringen aan meer dan Ndola zouden onlusten zijn uitge- twintig mensen het leven hebben broken, ria. Geestelijke leiders hadden de gekost en 190 mensen gewond raak- vredesmars georganiseerd. ten. Onder de slachtoffers waren vier studenten, zo is in kringen van het universitaire ziekenhuis verno- Zij werden door de oproerpo- >p het terrein van de universi teit doodgeschoten. Zeker honderd mensen zijn gearresteerd. Gisteren werd in heel Lusaka ge- iiaau- j -T- j vochten tussen demonstranten en Libe- duizenden Liberianen, die bang zijn politie Bewoners van volkswijken oor< hebben de belangrijkste toegangs- wegen gebarricadeerd. Vrouwen en jongeren verhinderden met een re gen van stenen dat de politie de bar ricades opruimde. Alle kantoren en winkels, waarvan vele werden ge- De spanning in de 500.000 inwo ners tellende hoofdstad loopt steeds verder op nu de opstandelin- J|üe op ha gen van het Liberiaanse Patnotisch - - - Nationaal Front, geleid door Char les Taylor, hun opmars richting Monrovia gestaag voortzetten. Vele allerlei manieren uit de voeten. Ve len vluchten naar het buurland Sierra Leone. Een tiende van de 2,3 miljoen inwoners zijn het land in middels ontvlucht. De organisatoren van de betoging willen met de mars beide partijen zover krijgen dat zij de onderhande lingen in Freetown in Sierra Leone hervatten. Taylor liet maandag we ten niet meer te willen praten voor dat Doe aftreedt. De woordvoerder zei dat het NPFL Monrovia zou in nemen en al een interim-regering heeft gevormd. Doe weigert af te treden maar zegt zich niet meer her- DUBLIN (GPD/AP) - De Europese EG veroordeelt beleid Israël in bezette gebieden kiesbaar te zullen stellen. Leden van de Krahn stam zijn echter bang wat er met hen zal ge beuren als hun leider aftreedt. Het opstandelingenleger bestaat voor namelijk uit leden yan de Gio en Mano die bloedig huishielden on der de Krahn in gebieden onder hun controle. In Monrovia worden gere- regeringsleiders hebben gisteren op hun top in Dublin opnieuw een scherpe veroordeling uitgesproken over het beleid van Israël in de be zette gebieden. De nederzettingen politiek van Israël wordt 'een steeds grotere belemmering voor vrede' in deze regio genoemd. De twaalf willen dat Israël geen nieuwe nederzettingen in de bezet- De protesten werden ontketend door prijsverhogingen, met name voor het basisvoedsel maïsmeel da twee keer zo duur is geworden, maar kregen al gauw een politieke dimensie. De betogers eisen het af treden van president Kenneth Kaunda en de invoering van een meerpartijenstelsel. Studentenlei ders kondigden blijvende protesten aan tot de regering hervormingen toezegt. President Kaunda beloofde begin dit jaar een referendum over de toekomst van het Zambiaanse eenpartijsysteem, maar daar is nooit een datum voor vastgesteld. Kaunda brak gisteren een tiendaag se vakantie af voor spoedoverleg met regeringsfunctionarissen en politieke adviseurs. geld mishandelde en onthoofde lij- gebieden vestigt, ook niet door of ken Gio's en Mano's aangetrof- Een Iraans meisje slentert tussen opgestapeld meubilair i In de provincie Gilan. MANJIL (AP/Rtr/UPI/DPA) - Vijf dagen na de verwoestende aardbe ving in het noorden van Iran zijn reddingswerkers van de Iraanse hulporganisaties doorgedrongen tot de laatste dorpjes in het ontoe gankelijke rampgebied. De berging van doden is nagenoeg voltooid, heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren gemeld. De Iraanse autoriteiten gaan er vanuit dat de aardbeving en de na trillingen in totaal aan ongeveer 50.000 mensen het leven hebben ge kost; zo'n 100.000 mensen zijn ge wond geraakt. Zeker een half mil- voerder Peter Walker is er op dit joen mensen zijn dakloos gewor- moment voornamelijk nog behoefte den. aan medicijnen en tenten. Volgens Een woordvoerder van de hulpor- bet Rode Kruis zijn buitenlandse ganisatie van de Verenigde Naties helpers niet meer strikt nodig in het (UNDRO) in Genève heeft de cijfers rampgebied. bevestigd. De kans dat er nog over- Het gevaar van epidemieën is nog levenden onder de puinhopen van- niet geheel geweken. Helikopters daan worden gehaald neemt met sproeien desinfectiemiddelen over het uur af, aldus de UNDRO die de delen van het rampgebied, inspanningen van de Iraanse hulp- In Nederland is volgens een eerst organisaties als "goed" bestempelt, telling tot nu toe ruim 127.000 gul- Een onafgebroken stroom hulp- den binnengekomen op het reke- goederen arriveert in het rampge- ningnummer van de samenwerken- bied. Volgens Rode Kruis-woord- de hulporganisaties. Mercouri kan burgemeester van Athene worden ATHENE (AP) - Actrice en po litica Melina Mercouri is door de Pan-Helleense Socialistische Partij (PASOK) voorgedragen als kandidaat voor het burge meesterschap van de Griekse hoofdstad Athene, waarvoor in oktober verkiezingen worden gehouden. Mercouri was minister van cultuur tussen 1980 en 1989. Zij is er groot voorstander van om de Olympische Spelen van 1996 in Athene te laten plaatsvinden, honderd jaar nadat de eerste moderne Olympische Spelen daar werden gehouden. De Griekse communisten verzetten zich daar tegen, vanwege de milieuschade die de Spelen met zich mee zouden brengen. ten behoeve van de joden die uit de Sovjetunie naar Israël emigreren. De EG erkent hun recht om naar Is raël te komen, "maar dat recht mag niet worden uitgeoefend ten koste van de Palestijnen". De twaalf spreken in een lange Midden-Oostenverklaring ook hun. zorg uit over de situatie van de men senrechten in de bezette gebieden. Zij doen een beroep op Israël zich te houden aan de Conventie van Genè ve over de behandeling van de be volking in bezette gebieden. De EG-regeringsleiders herhalen hun voornemen om de hulp aan de Palestijnen te verdubbelen in 1992. De toelating van Palestijnse pro- dukten tot de Europese markt zal worden verruimd. De enige vinger wijzing naar de Palestijnen is de op roep om af te zien van geweld voor welk doel dan ook. In Israël is een 46-jarige man aan gehouden die ervan wordt verdacht de leider te zijn van de rechtsextre- mistische joodse terreurgroep de 'Sicarii'. De verdachte, Yoel Adler, onderhoudt persoonlijke banden met de ultra-nationalistische partij Techiya, de extremistische organi satie 'Gelovigen van de Tempel berg' en leden van de Likud.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7