Brandbrief FNV aan 'laks' kabinet GÉ CNV: centraal akkoord niet echt nodig Trump krijgt maand respijt DDR wacht op westers produktgrenswacht krijgt werk aan sloop in grensversperringen Visserij-organisaties: EG moet haringstand redden GOED IDEE: EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DEGKB WOENSDAG 27 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 UTRECHT (GPD) De FN V heeft het kabinet vandaag een brandbrief gestuurd en daarin gevraagd of de regering nog van plan is inspanningen te verrichten voor een centraal ak koord tussen bonden, werkgevers en kabinet over loonontwikkeling en werkgelegenheid. DHADING (IPS) - Voorman Pas- hupati Dawadi heeft in Nepal al veel wegen gebouwd, maar nog nooit zaaide hij er gierst op. Deze week deed hij dat wel. De gierst, een graansoort, moet voorkomen dat de weg tot nieuwe erosie leidt. In de geïsoleerde dorpjes van Nepal is het woord 'weg' vrijwel een synoniem voor 'ontwikkeling'. Maar veelal blijkt het middel erger dan de kwaal. De isolatie wordt doorbroken maar de wegen veroor zaken erosie en daarmee aanzienlij ke schade aan de akkers. Rode kloven van landverzakkin- gen markeren door heel Nepal de ondoordachte aanleg van wegen. De terrassenbouw van de akkers wordt verwoest en voor het onder- Groene wegen moeten Nepal van erosie redden houd van de wegen zijn enorme be dragen nodig. De 57 kilomter lange weg tussen Dhading en Sameltar in het midden van Nepal markeert een koerswijzi ging. "De modernste apparatuur die we hier gebruiken is een kruiwa gen", aldus Hare Ram Shrestha, de ingenieur die de aanleg van de weg leidt. Veel graafwerk en zware ma chines, die veel schade aanrichten, zijn niet nodig omdat de weg langs de steile hellingen slingert. De weg past zich aan het terrein aan en niet andersom, aldus Shrestha. De weg die in de helling wordt uitgegraven krijgt een jaar om te 'genezen'. Daarna wordt het pad in de bochten pas verbreed. Het op pervlak wordt bedekt met gras, waardoor het watef dat via de paden naar beneden stroomt minder vaart krijgt en ook minder zand mee sleept. De bewoners van de dorpen langs de weg zijn blij verrast door de nieu we aanpak, mede doordat de aanne mer geen arbeiders uit de stad haalt maar deze in de omgeving recru- teert. "Omdat we allemaal hier van daan komen, zijn we bijzonder zorg vuldig. We beperken de schade voor onze akkers tot een minimum", al dus Chet Nath Lamsal, een arbeider uit het dorp Mukiathok. "We willen bewezen hebben dat hier wel degelijk een kabinet Lub- bers-Kok zit en niet de voorganger daarvan", vatte Karin Adelmund, vice-voorzitter van de FNV, het sa men. Samen met voorzitter Johan Stekelenburg heeft ze zich tijdens het Voorjaarsoverleg van afgelopen vrijdagavond tegenover een weife lend kabinet gesteld gezien. "De vraag is nu of het kabinet de ar- 'Wrijving tussen kabinet, bonden en werkgevers prima' DEN HAAG (GPD) - Minister De Vries (sociale zaken) ziet niets slechts in meningsverschillen tus sen het kabinet, werkgevers en vak bonden over het te voeren arbeids marktbeleid. Volgens de bewinds man wijst de onenigheid op een groeiende betrokkenheid van alle partijen bij het te voeren beleid. Bo vendien willen alle partijen hun ei gen positie bepalen nu zij straks ge zamenlijk verantwoordelijk wor den voor het beleid. De Vries zei dit gisteren in de Eer ste Kamer. Daar werd gepraat over het nieuwe arbeidsmarktbeleid dat vorm gegeven gaat worden in de Ar beidsvoorziening zoals die op 1 ja nuari van start moet gaan. Tot nu toe is het arbeidsmarktbeleid alleen een zaak van de overheid. De Vries opende in de Senaat ook nieuwe perspectieven voor een FNV-voorstel om in 1991 één pro cent van de financiële ruimte die er is voor loonsverhogingen, te gebrui ken voor arbeidsmarktmaatregelen en scholing ten behoeve van 'kans armen'. Volgens De Vries moet dat plan straks besproken worden in het Centraal Bestuur Qrbeidsvoor- ziening (CBA) waarin overheid, werkgevers en vakbonden geza menlijk het arbeidsmarktbeleid gaan uitstippelen. Het FNV-plan zou een alternatief kunnen zijn voor voorstellen om een heffing op de ww-premie te leg gen om zo het beleid te kunnen fi nancieren, aldus De Vries. De hef fing zou kunnen betekenen dat er per bedrijfstak aparte loonniveaus zouden kunnen ontstaan, met alle gevolgen vandien voor de koppe ling. Met de heffing zouden werkne mers zelfs onder het sociaal mini mum kunnen komen zoals dat geldt voor uitkeringstrekkers. De minister erkende in de Senaat dat de financiering van de arbeids voorziening allerminst rond is. De accountants hebben tot nu toe geen goedkeurende verklaring afgege ven voor de uitgaven van Sociale Zaken zelf. De Vries wil nu voor 1 januari 1991 een speciale 'task force' financieel orde op zaken laten stel len. De Vries waarschuwde in de Eer ste Kamer voor het verwachten van wonderen nu de nieuwe opzet van de Arbeidsvoorziening er komt. De samenwerking tussen overheid, werkgevers en vakbonden moet ge zien worden als lange-termijnstrate- gie. Voor de korte termijn zijn er geen successen te verwachten. Hulp Oostblok Nederlandse werkgeversorganisa ties, vakverenigingen en universi teiten hebben in een stichting de handen ineengeslagen om de mark teconomie in wording in Midden- en Oost-Europa bij te staan. Voor zitter W. Albeda presenteerde giste ren in Amsterdam de stichting die is genoemd naar de in 1986 overleden hoogleraar arbeidsverhoudingen W. Reynaerts. Mol belast De Belgische gemeente Mol gaat nog dit jaar belasting heffen op de opslag en het vervoer van radioac tief afval. De heffing kan tot een miljoen gulden per jaar opleveren. Volgens het Belgische ministerie van milieuzaken is het voor het eerst dat in België belasting wordt geheven op nucleair afval. Brazilië open Brazilië zet zijn markt wijd open voor importprodukten. Gisteren verklaarde de Braziliaanse minister van economische zaken, Zelia Car doso de Mello, dat de invoerrechten sterk worden verlaagd, dat de be perkingen op de invoer worden op geheven en dat de subsidies voor onrendabele bedrijven worden af geschaft. Snel bekeken De laatste aandeelhoudersvergade ring van Verkade in zelfstandige vorm duurde gisteren nog geen tien minuten. Vertegenwoordigd in per soon waren 99,3 procent van de aan delen. De stemming onder de 18 aanwezige effectenbezitters was op gewekt en vriendelijk. Zonder één interruptie werd de overname door United Biscuits goedgekeurd. beidsverhoudingen wil ordenen of dat ze het helemaal aan de sociale partners wil overlaten". Tijdens een inderhaast bijeen ge roepen persconferentie bleken Ste kelenburg en Adelmund gisteren nogal gefrustreerd te zijn over het volledig gebrek aan politieke steun van de CDA-PvdA coalitie tijdens het Voorjaarsoverleg. Behalve de woede over het plots uit de hoge hoed getoverde werkgevers-voor stel voor wijziging van de opzet van de wao, is het vooral de lakse hou ding van het kabinet die de FNV-ers hoog zit. Om in het komende cao-seizoen meer evenwicht te krijgen tussen enerzijds lonen en koopkracht en anderzijds scholing, werkgelegen heidsplannen en 'andere goede doe len' wil de FNV bij voorbaat een bij drage van werkgevers vragen voor een speciaal 'goede doelenfonds'. Die bijdrage wordt volgens het plan van de vakcentrale dan weer in min dering gebracht op de loonruimte die de onderhandelaars van de bon den voor de cao's die in 1991 aflo pen, komen opeisen. De vakcentrale wil nu snel duide lijkheid van kabinet en Tweede Ka mer of het hier om de definitieve re actie op het FNV-voorstel. Als ze geen enkele verantwoordelijkheid nemen voor het verdere verloop van de loonontwikkelingen in Neder land en zeggen dat de sociale part ners het verder maar in de Stichting van de Arbeid moeten uitzoeken "moeten ze straks niet met kroko- dilletranen komen als het misgaat". Anders dan de grootste vakcen trale FNV, vindt het CNV het slui ten van een centraal akkoord dit na jaar tussen de sociale partners en de overheid niet per se noodzakelijk om te komen tot een evenwichtig arbeidsvoorwaardenbeleid. A. Wes- terlaken, cao-coördinator bij de christelijke vakcentrale, zei dit gis teren in Utrecht bij de presentatie van de CNV-discussienota Arbeids voorwaardenbeleid 1991. De Ver bondsraad van de vakcentrale stel de de nota maandag vast. De christelijke vakcentrale gaat voor het komende cao-seizoen op nieuw uit van een evenwichtige ver deling van de loonruimte over het loon en de extra inspanningen op het gebied van kwaliteit van de ar beid, sociale zekerheid, scholing en bestrijding van de werkloosheid. Het CNV is daarbij bereid om zo no dig een deel van de loonruimte te. besteden aan verbetering van de kwaliteit van de arbeid. Om verdergaande arbeidstijdver korting mogelijk te maken, is voor de vakcentrale verlenging van de bedrijfstijd bespreekbaar. Over de zaterdag valt te praten, als werkge vers en bonden in een bepaalde sec tor het daarover eens zijn. "We zul len echter niet zelf de zaterdag als gewone werkdag aanbieden", aldus Westerlaken. Lompenfirma na 8 weken staken vrijwel failliet TILBURG (ANP) - Directeur R. Kalfus van het gelijknamige textiel- verwerkingsbedrijf in Tilburg heeft het laatste bod van de hand gewe zen, dat de 49 stakende Turkse vrouwen bij dat bedrijf afgelopen vrijdag hebben gedaan om de im passe in het slepende arbeidscon flict alsnog te doorbreken. Sluiting van het bedrijf is nu zo goed als ze ker, zo heeft de woordvoerder na mens de lompenfirma, advocaat J. Bruinsma, gisteren bevestigd. De liquidatie van het bedrijf, waar 82 mensen op de loonlijst staan, is volgens Bruinsma het re sultaat van de ruim acht weken dat de staking nu al duurt. "Daardoor is het toch al verlieslijdende bedrijf vi tale orders misgelopen. Sluiting lijkt onontkoombaar". Aanleiding tot de staking vormde de volgens de Industriebond FNV slechte werkomstandigheden bij de Tilburgse firma. "De werkneem sters krijgen geen minimumloon, er zijn premie-systemen en van ar beidstijdverkorting lijken zij nog nooit te hebben gehoord", aldus vakbondsman E. Schellenberg Naast een 40-urige werkweek en drie weken onbetaald verlof eisen de vrouwen dan ook al ruim twee maanden lang een loon volgens de cao in de textielindustrie. Boven dien willen zij af van het premie systeem dat de Tilburgse textielfir ma hanteert om het hoge ziektever zuim van ruim 27 procent terug te dringen en vragen zij vrijaf op alle Turkse feestdagen. Plan Europese samenwerking in energie valt goed DEN HAAG (ANP) De regerings partijen CDA en PvdA zien positie ve kanten aan het idee van premier Lubbers voor de totstandkoming van meer Europese samenwerking op energie-gebied. Wel zetten de fracties vraagtekens bij de wijze van presenteren van het plan en het mo ment waarop dit is gelanceerd. Eén van de achtergronden van Lubbers' actie zou volgens PvdA- kamerlid Lonink kunnen zijn dat er snel en drastisch iets moet gebeu ren om de Sovjet-economie en daarmee de positie van Gorbatsjov voor ineenstorting te behoeden. Vraag is echter of het bedrijfsleven momenteel bereid is te investeren, gegeven de instabiele situatie in Rusland, aldus de PvdA-woord- voerder. Tot op heden is er van grootscheepse, westerse investerin gen in het voormalige Oostblok wei nig terecht gekomen. Ook CDA-woordvoerder Van Ier- sel meent dat het plan van Lubbers nu snel en serieus moet worden uit gewerkt. Hij vreest dat Nederland daarbij een voortrekkersrol zal moeten spelen. NEW YORK (Rtr) De Amerikaan se onroerend-goedmagnaat Donald Trump is voorlopig van de onder gang gered. In bankkringen in New York is gisteren vernomen dat Trump een overbruggingskrediet kan krijgen van 20 miljoen dollar om daarmee achterstallige aflossin gen op obligatieleningen te vol doen. Het krediet maakt deel uit van een regeling voor in totaal 65 miljoen dollar, die Trump aan ach terstallige rente moet betalen. De Westduitse Dresdner Bank is de enige bank die dwarsligt bij de 65 miljoen dollar. Voor het overbrug gingskrediet was de toestemming van Dresdner Bank niet nodig. Met de 20 miljoen dollar heeft Trump nu weer dertig dagen de tijd gekregen om het met de ruim vijftig interna tionale banken eens te worden over de rest van de 65 miljoen dollar. Vol gens een bankier beschikt Trump met het overbruggingskrediet over al het werkkapitaal dat hij nodig heeft om een faillissement te voor komen. De onroerend-goedmag naat was elf dagen achter met het betalen van rente over obligaties van Trump Castle, een van de drie casino's van Trump in Atlantic City. WIDNAU De Keulenaar Heinrich Neufeld is met zijn mede door de zon aangedreven tweewieler één van de deelnemers aan de Tour de Sol, een kampioenschap in Zwitserland voor zon-aangedreven (brom)fiet sen. Het 56 kilogram wegende voer tuig haalt een top van 60 kilometer per uur. (foto ap> UTA-CAO Bonden en werkge vers in de bouw hebben gisteren een principe-akkoord gesloten over een tweejarige cao voor uitvoerend, technisch en administratief perso neel in de bouw (UTA, 50.000 werk nemers). In maart werd dat overleg nog afgebroken. In het akkoord zijn vijf extra roostervrije dagen opge- totaal nu 17. FRANKFURT/OOST-BERLIJN (AP/GPD) Zo lang als nu zijn de rijen wachtenden in de DDR zelden geweest. Met onvoorstelbaar veel geduld wachten duizenden mensen elke dag weer tot zij per groepje van tien of vijftien worden toegelaten. Deze keer zijn het niet de winkels die zich in zo'n grote belangstelling mogen verheugen, maar de banken. Voor zondag, de dag waarop het Oostduitse geld ophoudt te bestaan als betaalmiddel, wil iedereen een rekening hebben voor het Westduit se geld. Dat is vanaf 2 juli ook het betaalmiddel in de DDR. De Oostduitse winkels maken nu heel andere tijden mee. De mensen in Oost-Berlijn kopen tegenwoor dig alleen nog het hoogst noodzake lijke in hun eigen supermarkten. DDR-brood wordt er nog wel gege ten, maar veel andere produkten vinden nauwelijks aftrek. Bier, fris drank, sigaretten en kleding wor den vrijwel alleen nog gekocht als de prijs fors gedaald is of als die arti kelen uit het westen zijn geïmpor teerd. De producenten in de DDR zoe ken nu naar andere wegen om hun voorraden kwijt te raken en om voor 1 juli zoveel mogelijk geld op hun rekening te hebben. De tegoe den van de bedrijven worden dan namelijk tegen een koers van 1 op 2 omgezet in D-mark. Als er veel DDR-geld op de rekening van het bedrijf staat, is de start met de D- mark gunstiger. Sommige bedrijven zijn daarom op het ogenblik bezig om hun pro dukten tegen afbraak prijzen te slij ten. Geld is nu belangrijker dan voorraad. Omdat blijkt dat de smaak van DDR-consument is ver anderd, probèert men nu via de lage prijzen toch nog kontanten te krij gen. Stalletjes In de drukke Friedrichstrasse in Oost-Berlijn, waar de stadstrein uit west binnen komt, staan dagelijks speciale stalletjes, waar produkten die voorheen prijzig waren, bijna gratis verkocht worden. Luxe DDR-sigaretten voor 1 Oostduitse mark. Zuidvruchten in siroop, vroe ger nauwelijks te krijgen, gaat nu voor minder dan een mark weg. De normale winkels, die ook geld nodig hebben om een zo groot mó gelijk saldo te hebben op het uur nul, doen hun voorraden ook al weg voor onvoorstelbaar lage prijzen. 'Prijsval, totale prijsval', de kreten waar de socialistische winkeliers RIJSWIJK (ANP) - Visserij-or ganisaties uit de West-Duitsland, Engeland, Schotland, Frankrijk, Denemarken en Nederland vin den dat de ministers van visserij van de Europese Gemeenschap maatregelen moeten nemen om de visserij op haring veilig te stel len. Zij hebben hun verlangens neergelegd in een petitie die zij vandaag aan de ministers aanbie den. De raad van visserijminis ters is vandaag in Luxemburg bij een, overigens zonder de Neder landse minister Braks. De organisaties willen dering van de visserij voor vis meel in het Skagerrak en Katte gat. Er moet een gerichte en doel treffende controle komen op de il legale visserij op haring in deze wateren en de Noordzee. Voor het vissen op haring voor de vismeel- industrie in de Noordzee moeten regels worden opgesteld teneinde deze visserij te beperken. De organisaties denken aan ge sloten tijden, gesloten gebieden en vermindering van de visserij op sprot voor de vismeelindus- trie, omdat daarbij haring bij vangst is. Als de visserij op haring de komende jaren wordt beperkt, mag dit volgens de organisaties niet ten koste gaan van haringvis sers die aan de overbevissing geen schuld hebben. De organisaties vrezen een her haling van de sluiting op de ha ringvisserij zoals in de jaren 1977/1982. Toen was de haring stand door overbevissing zo sterk geslonken dat alleen een jaren lange sluiting voor herstel kon zorgen. Visserijbiologen schatten de haringstand thans op ongeveer 1,3 miljoen ton, terwijl een stand van ongeveer 2 miljoen ton als noodzakelijk wordt geacht. Daarbij komt dat de jaarklas sen 1988 en vooral 1989 zeer klein zijn. De afgelopen jaren hebben vissers veel meer haring gevan gen dan was toegestaan. In 1988 160.000 ton op een door de EG- toegestane totale hoeveelheid van 500.000 ton. Bovendien is voor de vismeel- en olie-industrie veel meer haring gevangen; 183.000 tot in plaats van 80.000 ton. Bij de laatste betreft het vaak jonge haring. ADVERTENTIE Uitverkocht, zoals deze slager in Oost-Berlijn, zijn veel Oostduitse winkels. Alles, behalve de laatste worstjes, ging in hoog tempo en tegen bodemprijzen de deur met het oog op de toevloed van westerse produkten na 1 juli. ;o AP) handhaven slechts een kleine een- eenwording en de daarmee ge- heid van de grenspolitie voor de be- paard gaande opheffing van de waking van de Tsjechoslowaaks- Duits-Duitse grenzen geen aanlei- Beierse grens, waar 1 juli ook een ding voor een feestelijk gevoel. Al- versoepeling van de doorgangsre- niemand weet leen al in West-Duitsland is de toe- gels in werking treedt en dus een komst van 12.000 tot 14.000 werkne- toename van het verkeer te ver- mers bij de Bundesgrensschutz wachten is. (BGS) onzeker geworden door de Oostduitse grenswachters staan produkten van eigen bodem, kan maatregelen; in Oost-Duitsland is ook voor een onzekere toekomst, dat nieuwe begin met de mark al- de helft van de grenswachten reeds Het officiële persbureau ADN extra moeilijk maken. Als ontslagen. maakte weliswaar bekend dat dè re- Terwijl 1 juli, de dag waarop de gering in Oost-Berlijn een nieuwe klanten mee willen lokken, werken wachters is de aanstaande monetai- echter nauwelijks. Voor geen enkele winkel staat meer een rij wachtenden. Het wach ten is op zondag want dan start t een volgend leven e nog hoe dat zal aflopen, dat leven met de D-mark. De bijna complete boycot leen veel bedrijven in de DDR hun ren niet meer kunnen afzetten eigen territorium, wordt die bedrij- het monetaire eenwording ingaat, dich- eenheid n lermorium, worui uie ueurij- bü kQmt heeft de regering in Tsjechosiowaaxse grenzen aan nei het overleven bijna onmogelijk R nieuwe teken be- oprichten is, maar de woordvoerder gemaakt. Toch zijn de politici optimistisch over de afloop van de grote operatie die zondag plaats vindt. Men ver wacht wel een tijdelijke inzinking J^aak Poolse Tsjechoslowaakse grenzen i Bonn nog geen nieuwe teken be- dacht voor de grenswachters. In de DDR zal een groot deel v geblevenen zich in de komende ja- bezig moeten houden met de af- de omvangrijke grens- klaarde dat wachters die westelijk grens dienst deden niet naar de oostgrens worden overge plaatst en dat hun ontslag wordt van de bedrijvigheid maar dat zal "weringen d"ë onderfêel uitma"- aangezegd. De dienst aan de oost- snel beter worden. Degenen die niet H 6 grenzen zou versterkt moeten wor- Alleen de Beierse autoriteiten fe aanzwellende stroom hebben tot nu toe besloten de 650 ™n illegale immigranten uit Oost- manschappen van de grenspolitie Europa tegen te houden, zonder uitzondering toe te voegen ^öV(^É>ens de woordvoeder zullen hun brood verdienen in de politiek zijn iets minder jubelend. Een enquête die voor het week einde werd gehouden, wees uit dat 40 procent van de inwoners van de DDR grote zorgen heeft over de toe komst. Iets meer dan 50 procent zag de periode die zondag begint, met vertrouwen of veel vertrouwen te gemoet. Voor Oost- en Westduitse grens- aan de politie, zelfs als daarvoor *je overgebleven leden van de nieuwe bureaus moeten worden ge- ï:1+nu ?lc£ voora^ bezig houden met schapen. Beieren is de enige deel- J?®* bei afbreken van de meer dan staat die een eigen grenswacht Jüü kilometer lange grensversper- heeft, de andere deelstaten maken f"in8en en het in de oude staat terug- gebruik van de Bundesgrenzschutz omogen van het landschap in de (BGS). De Beierse autoriteiten v°ormalige grensstreek. Naast de persoonlijke lening biedt de Gemeentelijke Kredietbank Leiden u nog een andere aantrekkelijke financiële dienst verlening: het Doorlopend Krediet. Eén van de grote voordelen van het Doorlopend Krediet is het gemak. Alles wordt vlot en automatisch geregeld. Daarnaast zijn de rentetarieven aantrekkelijk bij de GKB Leiden. Bij een limietbedrag van 5000,- tot momenteel |QSÉI Bi) limietbedragen vanaf 10.000,- IKfjttKl Wilt u meer weten over deze plezierige oplossing? Dat kan natuurlijk, kom maar langs. Op werkdagen van 9 00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30 -19.30 uur. U kunt ook even bellen voor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5