Mijn stemgeluid is niet dunner geworden' h 'Ik mik niet op stardom' Dusty Springfield terug na jaren van isolement en onzekerheid ?^23èèéè Picasso brengt 45 miljoen op Bob Geldof terug aan de zonnige kant van het leven WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 23 Eigenlijk heet ze Mary O'Brien, maar als Dusty Springfield behoorde ze samen met Aretha Franklin tot de beroemdste popzangeressen van de jaren zestig. Wie kent ze niet, die prachtige hits: Son of a Preacher Man, You don't have to say you love Me, I close my eyes and count to ten. In de jaren zeventig trok Dusty zich terug en groeide uit tot een levende legende, de Greta Garbo van de pop. Komende maand komt haar eerste nieuwe lp sinds acht jaar uit, geproduceerd door de Pet Shop Boys. Dusty, inmiddels 51, is terug. Van onze correspondent John Oomkes LONDEN "Ik haat dat woord: se rieus. Ernstig met je vak bezig zijn. Als je bedoelt: het feit dat ik me in het openbaar vertoon betekent dat ik beloofd heb hard te zullen wer ken, dan heb je gelijk. Ik heb me la ten vastleggen op een commitment. Of ik daar nou echt voor gekozen heb is een tweede, maar in elk geval gebeurt er iets met mij als middel punt. Als ik geen zin meer heb in de ze come-back, dan hoef ik het maar te zeggen. Het is gelukkig wel dui delijk dat ik er niet voor de rest van mijn leven aan vast zit." "Misschien dat anderen wel on ophoudelijk hebben willen door- buffelen. Elton John ja, of wie dan ook. Heb ik dan geen keuze? Eisen jullie allemaal dan zo veel van mij? Nee, ik móest stoppen. Fucking...sorry, ik wil niet te grof overkomen, maar ik heb extreem hard gewerkt. Vanaf de middelbare school heb ik in feite gezwoegd en gezweten, tot halverwege de jaren zeventig. Tropenjaren in één en het zelfde vak. Die jaren hebben me ge sloopt. Nu, terwijl ik met je zit te praten, ben ik uitgeput. Het is zo hard werken geweest dat ik er hoe dan ook tussenuit moest. Iedereen kan dan verder de pot op. To hell with everything else... ik wilde in le ven blijven. In tegenstelling tot sommigen uit de jaren zestig die het er niet levend van af hebben ge bracht." "Dat had ook mij kunnen overko men. Ik heb een dierlijk instinct als het op mijn gevoelens aankomt. Ik was aan het opbranden. Het beest in me schreeuwde: verberg je onder de eerste de beste struik! Precies zoals de dieren doen. Ik begrijp kat ten heel goed. I'm a cat person. Vol gens mij was ik in een vorig leven een kat. Ik begrijp waarom zij de be hoefte hebben zich te kunnen terug- trekken. En het gaat ze zo goed af. Dat bewonder ik. Hup! Weg uit de zon en onder het struikje." Geleuter "Ik heb jarenlang de muziekwereld gemeden. Ik wil niet zeggen dat ik me zozeer heb teruggetrokken dat ik me niet langer bemoeide met Dusty Springfield: in staat tot extreme kracht. vrienden. Met hen hoefde ik niet de ganse dag te discussieren over de vraag of die synthesizer wel het juis te soundje produceerde. Ik had ge woon behoefte aan alledaags geleu ter. Ik ben als een redelijk intelli gent kind opgevoed. Mijn ouders hebben me van jongsaf aangemoe digd te praten over andere dingen dan muziek, en daar had ik nu ein delijk tijd voor. Ik hield op met zin gen omdat ik bezig was in een idioot te veranderen... Ik ben trouwens nog steeds heel goed in staat om me idioot te gedragen." "Ik ben voorbestemd als zangeres door het leven te gaan. Ik dacht tij dens mijn carrière voortdurend dat ik daarnaast nog wel tot iets ander§ in staat zou zijn. Normaal zijn, bij voorbeeld. Nou, dat was een misser. Ik ben niet normaal. Ik leid geen normaal leven, en vroeger had ik de neiging me daar schuldig over te voelen. Ik dacht dat mijn leven waardeloos was. Ik had een zeer slechte attitude ten opzichte van mijn vak. Ik dacht dat die job in geen enkel opzicht iets voorstelde." "Het was in mijn ogen allemaal frivool... Oh... ik vertel je nu precies hoe ik me vroeger placht te condi tioneren. Ik was zeer onzeker. Ik vond dat ik geen applaus verdiende. Had een behoorlijk lage dunk van mezelf. Ik heb nog steeds niet de in druk dat ik nou zó bijzonder ben, maar ik sta anderen nu tenminste toe mij te vertellen dat ze van mijn stem genieten. Ik was nooit ver waand; ik was juist heel voorko mend en beleefd. Ik had alleen een glazen stolp om me heen, dus alsje blieft: geen lofzangen op mij. Ik zag GPD) ze in de zalen voor mij juichen, maar het raakte me niet. Het was alsof ze voor iemand anders applaudisseer den of uit hun bol gingen. Ik werkte jarenlang heel hard, terwijl ik vond dat ik zelf werkelijk niets voorstel de. Niet erg gezond hè?" Naar Memphis "Ik werd in 1968 als gewoon Engels meisje geïnviteerd om naar Memp his te komen en daar met beroemde begeleiders en producer Jerry Wexler een plaat op te nemen. De eerste blanke soulzangeres die dat waard zou zijn. Ikzelf vond me daar lang niet goed genoeg voor; dat is de reden waarom ik niet verder in zee ging met Atlantic Records. Ik ben niet de enige die daar zo over denkt. Een paar maanden terug liep ik Ge orge Michael in een studio tegen het lijf. We hadden elkaar nooit eerder ontmoet, en het gesprek kwam op Memphis en het beroemde Sun-stu- diocomplex datje daar nog hebt. Ik zei: had jij dat nou ook daar? Dat ze tegen je zeggen: daar en daar stond Aretha Franklin. In die box heeft ze dat en dat opgenomen? Mmm, zei George. Tegen mij zeiden ze: daar stond Percy Sledge, en hier nam Otis Redding op. George zei: 'Ik werd gek. Ik flipte.' Had ik ook. Ik zei. George, ik weet precies hoe je je voelt. Want wij verafgoden die men sen zelf. Je huivert van binnen als je alleen maar denkt aan het feit dat zij daar geschiedenis schreven... in plaats dat dat je inspireert." "Hahaha. Ik weet het. Nu lopen die studiojongens tegen nieuwko mers te roepen dat Dusty daar en daar heeft staan zingen! Verbijste rend. Ik ben er kapot van. Ik hoop dat het de nieuwe lichting niet zo in timideert als het mij deed. Aretha was mijn idool. Mijn muzikale richt snoer. Ik denk dat het toen mijn zucht naar perfectie was die de vreugde van het zingen teniet heeft gedaan. Als ik niet net zo goed als Aretha kon zijn en naar mijn smaak kan niemand ooit zo goed zijn als zij dan kon je net zo goed... eh... ophouden." Onzekerheden "Nu zeg ik: ik was een prima zange res, met een heel ander stemtype en een heel andere frasering dan Aretha. Ik werd zelfs met die stem geboren, hoefde haar niet te ontwik kelen. Een gave. Talent, dat was niks anders dan de bereidheid die stem te gebruiken en te onderhou den. Maar ik hoefde me niet door die gave te laten leiden, of mezelf verder te ontwikkelen. Ik had die stem al. Het geluid was er gewoon, maar ik was er niet van overtuigd. Als je zelf niet zingt, dan kun je de onzekerheden van een zanger of zangeres niet aanvoelen. Inmiddels ben ik een tikje volwassener gewor den. Ik vind het nu oké als ik niet helemaal perfect ben. D'r is gewoon genoeg ruimte, ook voor mij. Ik ac cepteer nu waardering." „Mijn geluid is niet dunner ge worden. Ik word snel moe, maar dat had ik vroeger ook. Het lijkt alsof ik beschik over een erg sterke stem, maar dat is niet zo. Mijn stem wordt m de studio bijna stelselmatig ver keerd geproduceerd; dat weet ik omdat ik inmiddels thuis ben in de opnametechniek. Het hindert me niet zozeer... als het maar bijdraagt aan het effect dat ik wil bereiken. Het kan me niet schelen hoe ik het moment bereik dat anderen uitleg gen als 'soul', als ik het maar krijg. De zangleraar, Don Lawrence, met wie ik in New York heb gewerkt, vertelde me: 'Ik kan niks aan je stembanden doen, ik kan ze alleen voorbereiden op het misbruik dat ze te wachten staat.' Een erg intelli gente opmerking. Hij richtte zich trouwens toch meer op mijn instel ling dan op mijn stem. Hij zei: wees niet zo kritisch, Dusty." "Ik wist meer autoriteit in mijn stem te leggen dan veel zangeressen uit de jaren zestig. De vrouwen stel den niks voor toen, werden wegge moffeld. In Engeland hóórde het niet om als vrouw...eh... over te ko men alsof je ballen had. Toen ik op kwam had je opeens ook Lulu en Cilla (Black red.), die beiden over sterke stemmen beschikten. Helen Shapiro was misschien de eerste met een krachtig geluid. Maar pop muziek was bijna uitsluitend een domein dat mannen toebehoorde. Zelfs in de States. Elvis, Carl Perkins. Vrouwelijke rock-'n-roll- zangers had je niet of nauwelijks. Vrouwen waren een incident." Kwetsbaar "Ik ben blij dat mensen uit de ho mo-hoek me nu zien als een sterke vrouw. Ik ben in staat tot extreme kracht, ik ben gelijktijdig ook pijn lijk kwetsbaar. En intens verlegen. Ik ben een geweldige mix van al die karaktertrekken en eigenschappen, overigens op elk gewild moment. Nu ook, dus. Vroeger had ik ook nog een slecht humeur, maar dat ben ik gelukkig kwijt. Ik ben Iers van komaf, dan heb je dat. Ik kan geïrriteerd raken, maar daar blijft het nu bij. Ik gooi geen rotzooi meer door de kamer heen. Dat deed ik vroeger overigens alleen al om de pret, maar ik ben nu bijna vervelend zachtaardig geworden. Ik heb te lang in Californië gewoond, tussen al die gezondheidfreaks. Gun me wat tijd, dan word ik vanzelf weer geschift. Hahaha." "Het heeft vijftien jaar geduurd voordat ik hier allemaal achter ge komen ben. Langzame leerling. Ik moet wel zeggen dat ik tijdens mijn jaren van afzondering toch nog wel hier en daar in de States heb ge werkt. In lounge-bars als de Persian Room, ja. Dus in Europa hadden mensen het idee dat ik met pen sioen was gegaan. Uiteindelijk ben ik ook daarmee gestopt: ik hield niet van dat Las Vegas-milieutje op kleine schaal. Dat kwam door het Amerikaanse management. Als ze je willen boeken komen ze een keer op het ontbijt, tekenen een contract met je, en schepen je in het vervolg af met assistenten. Vreselijk. Alleen dat contract in de Persian Room in New York blijft me bij; het Hilton onder de lounge-bars. üp de dag van het eerste optreden hadden ze geen enkele reservering. Het perso neel was de wanhoop nabij en zette de deuren van de repetitiekamer open naar de foyer van het Plaza Hotel. Van dat moment af begon de telefoon. Mond-op-mond. Van dat moment af was het elke avond stampvol. Drie weken lang." Katten "Ik wil niet praten over mijn seksu ele voorkeur, want daar is zo veel onzin over gepubliceerd. Vooral de lage geesten in de Britse en Austra lische pers bergrijpen niet dat een vrouw alleen met haar katten wil wonen. Want dat doe ik. Ik heb vaak alleen gewoond, vaak zelfs met ne gen katten. Ik ben nooit getrouwd, dus ben ik in de ogen van die pers jongens lesbisch. Maar het gaat je niet aan wat ik wèl ben. De pers moet kranten verkopen. Kan ik jou vragen wat jij bent? Mooi, hetero. Nou. dan zit je goed hè? Niemand haalt je over de hekel, alleen maar omdat je op vrouwen valt hè. Ik be grijp het wel, dit is een verlicht land." "Mijn leven is mijn leven, mijn job is mijn job en helaas is er geen scheiding tussen beide aan te bren gen. Vierentwintig uur per dag ben ik Dusty, ben ik mi jn job. Er is geen tijd voor een relatie, er is nauwelijks gelegenheid om de katten eten te geven." "Lucy O'Brien heeft mijn levens verhaal beschreven. Vervelend boek, en ze kan beter. Ze had in de New Statesman een prachtig artikel gevlochten over The Dolly Birds, een meidengroep waarvan ik deel uitmaakte. Maar 'Dusty', het boek, is vervelend. Met de grootste moeite heb ik eenderde gelezen en toen het boek dichtgeslagen. Als ik zó saai ben, dan houd ik op. Als ik ooit zelf een boek schrijf uitgever MacMil- lan heeft me gevraagd dan doe ik dat alleen als ik geloof dat anderen het willen lezen. Het is bovendien een therapeutische ervaring, en daar ben ik niet aan toe." "Alleen het gedeelte over Zuid- Afrika (in 1965 red.) is bijna cor rect. Het hoofstuk waarin ze be schrijft dat ik als eerste artieste in dat land vroeg om een gemengd pu bliek is juist. Ik vroeg alleen niet naar 'gekleurden', maar naar 'zwar ten'. Het was een kleine clausule in mijn contract. Achteraf lach ik om het Mandela-concert in Wemblev. Prima hoor, zo'n feest, en ik ben blij dat er in Zuid-Afrika veranderingen te bespeuren zijn. Maar we zijn vaak io naïef in onze wensen." "In Zuid-Afrika kon ik in de jaren zestig voor een gemengd publiek spelen omdat de concert-organisa tor daar gebruik maakte van een maas in de wetgeving. Je kon er voor een gemengd gehoor spelen als je dat in een bioscoop deed. Mooi hè, van die Dusty. De Zuid- afrikaanse regering in diskrediet gebracht. En dat was nog wel dat bewind dat zo zorgvuldig met de Apartheid omsprong zodat zwart en blank niet op hetzelfde bankje m het park konden zitten. Nou, vader, wees niet naïef. Nadat ik in Zuid- Afrika geweest was, werd ook die mogelijkheid geschrapt. Wat een wapenfeit hè? Achteraf gezien heb ik zelf die maas in de wet gedicht. Ze hadden alleen maar gewacht tot dat er zo'n idioot als ik langskwam die de zaak nog slechter maakte dan ie al was. Ik was een heel naïeve da me. Ik ben nog steeds in staat de na- ïevelinge uit te hangen." Passagier "Ik vertrouw de Pet Shop Boys als mijn producers. Ik weet vaak niet wat ze me laten zingen totdat ik er achteraf notie van neem. In 'Occupy your Mind', een van de nummers van mijn nieuwe plaat, zing ik: 'The re's just one answer to these times: belief Een slogan, ja. Het is waar voor mij. Laten we het maar God noemen, dat is een makkelijke naam. Het is niet dezelfde God met wie ik als katholiek meisje ben grootgebracht. Dat was geen vrien delijke God, een Heer die je wilde pakken. Degene in wie ik nu geloof lijkt me te steunen. Ik krijg kracht van hem, of het. Ik ben er nog steeds, dank zij hét, of hém. Hij of het bestuurt de bus met mij als pas sagier. Ik vertoon myn kunsten, zo goed mogelijk, maar iemand anders regisseert de show." LONDEN (AFP/DPA) - Een schil derij van Picasso uit 1901, waarop een groep spelende kinderen bij een vijver in dé Tuilerieen in Parijs staat afgebeeld, is op een veiling bij Christie's in Londen voor bijna 45 miljoen gulden van de hand gegaan. De koper, een Europese verzame laar, wil anoniem blijven. Een olie verfschilderij van Renoir, 'De Baadsters', geïnspireerd op een reis naar Guernsey in 1882, werd door het Japanse bedrijf Aska Interna tional voor ruim 13 miljoen gulden gekocht. Het veilinghuis Sotheby in Lon den heeft gisteren een schilderij van Vincent van Gogh van een veiling van impressionisten teruggetrok ken, nadat deskundigen hadden ge waarschuwd dat het om een verval sing zou kunnen gaan. Het gaat om een straatscène in Auvers, waar voor op een veiling in 1984 bijna 1,5 miljoen is neergeteld. Aidan Lang gaat Opera Zuid leiden GELEEN (GPD) De Stichting Opera Zuid, die in de toekomst de operavoorziening in Limburg en Noord-Brabant voor haar rekening gaat nemen, heeft een artistiek lei der. Gisteren zette Aidan Lang (32), stafmedewerker van de Welsh Na tional Opera, zijn handtekening on der een contract, dat hem tot eind 1992 (met een optie om verder te gaan) aan de stichting bindt. Lang zal in die tijd de artistieke supervi sie hebben over vier operaproduk- ties, waarvan de eerste - Le Nozze di Figaro van Mozart in maart van vol gend jaar in Limburg wordt gepre senteerd. EXPOSITIE Museum Scheve- ningen toont van 27 juni tot en met 22 september een overzichtsten toonstelling met werk van de schil der Philip Sadée (1837-1904). Hij is een van de minder bekende verte genwoordigers van de Haagse school. De expositie omvat schilde rijen, aquarellen, tekeningen en voorstudies. Van onze correspondent - Louis Du Moulin AMSTERDAM - Bob Geldof houdt niet zo van voetballen, maar bezit wel een temperamentvol Iers hart. De jongste triomf van Jack's Army op het WK in Italië (tegen Roemenië) heeft hem daarom meer ge daan dail voor mogelijk ge houden. "Hoe ik het berei ken van de kwartfinale heb gevierd? Hier in de binnen stad, met een Nederlandse vriend, heel lang en zeer ste vig", bekent de opnieuw als rockzanger naar voren tre dende landgenoot van doel man Pat The Celtic Cat en de zijnen. Hoe trots Bob Geldof ook op hen is, de chauvinist in hem 35 jaar in middels blijft het afleggen tegen de realist. "Zaterdag tegen Italië zal voor ons het feest over zijn. Die ploeg is gewoon te snel en te slim voor ons. Geeft niks, als je voor het eerst deelneemt is een plaats bij de laatste acht gewoon heel knap. Daarbij heb ik ook nog eens zeer veel respect voor de Ierse benade ring, die lang niet zo opgefokt is ge weest als die van de andere ploegen. Natuurlijk is dat ook de verdienste van Jack Charlton die perfect aan voelt in welk sfeertje zijn team het beste gedijt. Die man wacht straks een ontvangst om koud van te wor den. Als hij niet oppast maken de Ieren hem meteen president", aldus de voormalige voorman van The Boomtown Rats, die, sinds zijn ge denkwaardige hulp-initiatieven voor hongerend Afrika (achtereen volgens Band, Live en Sport Aid) wellicht meer bekendheid geniet als bevlogen actievoerder. Het door hem toch wel goed bij gehouden toernooi ("Vooraf had ik als finale Nederland-Argentinië voorspeld, nu hou ik het op Italie- West-Duitsland") blijkt als 'ijsbre- kertje' ideaal. Noodzakelijk boven dien, want Bob Geldof heeft er ei genlijk alweer spijt van dat hij zich heeft laten overhalen tot een flinke Europese promotieronde met tel kens zo'n acht tot tien praatsessies per halteplaats. Het aan de lopende band overbrengen van zijn enthou siasme over. zijn tweede solo-album 'The vegetarians of love' kost dan ook meer moeite dan hem lief is, heeft hij vooraf al laten weten. Erkenning Anderzijds begrijpt deze aanko mende veteraan van dé eervolle bijnaam Saint Bob noch van zijn adellijke titel Sir wil hij nog horen maar al te goed dat zijn verrassen de rentree na ruim twee jaar anoni miteit om tekst en uitleg vraagt. Bob Geldof mag dan niet de illusie hebben dat 'de wereld' hem als pop muzikant heeft gemist, hij jaagt nog steeds wel serieuze erkenning na. Naar eigen zeggen is zijn eerste langspeler 'Deep in the heart of nowhere' (uit 1986) in dat opzicht ze ker geen miskleun geweest. "Alles bij elkaar zijn er een miljoen exem plaren van verkocht, ik beschouw dat als een groot succes", stelt hij heel nadrukkelijk, kennelijk met de bedoeling om vervelende vragen over de lauwe reacties in bijvoor beeld Groot-Brittanië en Nederland in de kiem te smoren. "Natuurlijk had ik liever gehad dat er ook nog een paar knallende hits van af wa ren gekomen. Maar ik kan ef niet mee zitten dat dat niet is gebeurd. Ik mik nu eenmaal niet op de hitpa rade of op stardom, ik maak liedjes omdat ik de behoefte heb om mijn gevoelens te uiten". De winst van het eerste 'eigen ei' is verder geweest een toegenomen zelfvertrouwen. "Toen ik die plaat maakte, wist ik niet of men mij na al die hulpacties nog wel als popar tiest wilde accepteren. Ik was ge spannen, onzeker, voelde me nog steeds opgejaagd, dat hoor je alle maal op 'Nowhere' terug. Althans, die onrust ben ik er zelf na verloop van tijd steeds meer uit gaan halen en daarmee is gaandeweg ook mijn voldoening gegroeid". Vandaar de lef om bij het vervol gen van zijn muzikale loopbaan een geheel andere koers te kiezen. Het streven naar een vernieuwend dan wel trendy geluid werd zonder eni ge gene ingeruild voor een voort borduren op de tradities van Loui siana (cajun) en de Keltische we reld. In plaats van het leed van de wereld kreeg in zijn teksten het pluk de dag de boventoon. "Waar om? Ik denk omdat ik na drie jaar met mijn hoofd in de problemen te hebben gezeten, er langzaam achter kwam dat deze wereld nog zoveel moois te bieden heeft. Ik heb het joie de vivre, zoals die in de cajun- muziek met zijn accordeons en vio len tot uitdrukking komt, op mijn manier geprobeerd te vertalen. Het resultaat noem ik organische mu ziek om op te drinken, te dansen en te vrijen". Het spontane, minder gecompli ceerde karakter van 'Vegetarians of love' is volgens hem nog eens be vorderd door de wijze van opne men. In vijf dagen tijd werden maar liefst 28 songs op de band gezet, aanvankelijk tot verbijstering van producer Rupert Hine, die bij 'Now here' nog zoveel precisie aan de dag had mogen leggen. "Ik wilde voor komen dat de liedjes in de studio stuk geproduceerd zouden worden. Daarom heb ik tegen Rupert gezegd 'Als ze er na drie keer niet goed op-, staan, dan zijn ze niet okay'. Dat was even wennen voor hem, maar die methode heeft toch uitstekend ge werkt, dit keer. De sfeer, daar ging het toch om, niet of ik nou vals zong of speelde", recaputileert Bob Geldof, die in zijn drang tot opval lende levendigheid ook de door Hi ne gerecuteerde gastmuzikanten van het doorgaans stijve Penguin Café Orchestra meesleurde. Met de meer zweverige r op zijn nieuwe visitekaartje bevindt Bob Geldof zich meer dan voorheen in de buurt van Van Morrison, de vaak nog norsere bard uit Belfast. Zelf is de in Dublin opgegroeide en in Londen woonachtige 'hulpverle- ner in ruste' evenwel die mening niet toegedaan. "Als je zegt dat T'd- on't like mondays' (grootste hit van The Boomtown Rats uit 1979) was geinspireerd op 'Wavelength' van Morrison, dan kan ik daar nog wel inkomen. Maar in mijn huidige re pertoire hoor ik hem echt niet terug. Ik bestrijd niet dat ik aansluiting heb gezocht bij de grote Keltische familie. Daartoe behoort Van, maar Clannad, The Waterboys, The Po- gues en The Chieftains evenzeer". Hoewel de leut steeds het uit gangspunt is geweest, kent een aan tal van de twaalf uitverkoren liedjes wel degelijk een serieuze strekking. De eerste single 'The great song of indifference' al pingelend tot stand gekomen; terugluisterend no teerde Geldof de tekst hoort in eerste instantie weg als een vrolijk niemandalletje, maar kan toch ook worden opgevat als een vrij sombe re constatering. Apathie "Inderdaad, ik merk overal om me heen een soort apathie de kop op steekt. Zeg maar het idee van 'Het gaat beter met de wereld, dus waar om zal ik me nog druk maken'. Juist nu zoveel landen zo in beweging zijn is dat een gevaarlijke tendens. In Oost-Europa kan men nu wel wil len omschakelen naar een democra tie, maar dat systeem kan nooit sla gen als daar geen economische ba sis voor wordt gelegd. De Europese Gemeenschap zal er alles aan moe ten doen om na Oost-Duitsland lan den als Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije snel in haar mid den op te nemen. Alleen zo kan de stabiliteit op korte termijn worden bevorderd". Zijn bewust afgebouwde imago als 'zegen voor de mensheid' komt Bob Geldof: serieuze erkenning. via zijn zwarte humor op 'Ve getarians of love' op de valreep nog aan bod in 'The end of the world', waarin hij zichzelf in een adem noemt met Nostradamus, Jezus en Boeddha. Tegenover deze 'wellicht functionele zelfspot' ('Sommige mensen blijven me als een heilige zien') staan op dit moment geen concrete plannen van wereldverbe terende aard. Misschien dat hij op korte termijn nog wel een keer een ferm pleidooi voor geweldloosheid (archieffotofoto GPD/Michael Kooren) zal afsteken, mocht hij Nelson Man dela ontmoeten. "Ik heb het grootste respect voor hem, maar ik wil de discussie over het gebruik van geweld graag met hem aan. Want ik geloof niet dat daarmee het einde van de apartheid in Zuid-Afrika sneller wordt be reikt. Mandela kan beter een voor beeld nemen aan Martin Luther King en Gandhi, die elk zonder bloed te vergieten een heel conti nent hebben kunnen veranderen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23