'We brengen een nieuw produkt en we geloven er in' Gi Toeristen belaagd in jungle van Kenya Samen op Weg in Leiden dichterbij' I REPORTAGE i Maij stelt 'leefbaarheid boven economisch belang' in verkeer GYMLERAAR ZOEKT SOEPELE LENING WOENSDAG 27 JUNI 19M w0: GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG - Minister Maij- Weggen (verkeer en water staat) heeft "gekozen voor milieu en veiligheid", in het gisteren verschenen 'struc tuurschema verkeer en ver voer'. Het economisch be lang komt op de tweede plaats, zegt ze. "In het con cept stonden milieu en be reikbaarheid op gelijke hoogte. In de inspraakreac ties is toen gezegd: als je die twee elementen hetzelfde belang toekent, zal je altijd zien dat het milieu het on derspit delft. Wanneer de harde economische belan gen te voorschijn komen, wordt het milieu het kind van de rekening. Daarom heb ik gezegd: ik vind dat de nota geschreven moet wor den vanuit het primaat van het milieu, de leefbaarheid". Dat betekent, aldus de minister, dat in principe geprobeerd zal worden een evenwicht te scheppen tussen economisch belang en leefbaarheid, waaronder ook verkeersveiligheid moet worden verstaan. "Maar op het moment dat de spanning tussen die twee zodanig is dat een van de twee moet wijken, is het mijn instel ling om het milieu te laten voor gaan. Dat is een behoorlijke trend- wijziging". Het gaat niet aan, vindt Maij, dat "wij zoveel welvaart naar ons toe trekken, dat je de volgende genera tie opzadelt met een enorme milieu hypotheek. Dan moeten wij het maar iets kalmer aandoen. We wo nen toch al in een van de rijkste lan den van de wereld, dus als wij het niet kunnen opbrengen, Wie dan wel?". Belangrijkste onderdeel van Ma- ij's beleid is dan ook het terugdrin gen van het autogebruik ten gunste van het collectief vervoer. Daardoor wordt de milieuvervuiling tegenge gaan. Vermindering van de files is trouwens ook beter voor de econo mie. In totaal zal het autoverkeer de komende 20 jaar nog 'maar' met 35 procent mogen groeien. Niettemin een ambitieuze doelstelling, aldus Maij. want bij ongewijzigd beleid zou die groei in dezelfde periode 70 procent bedragen. Accijnsverhoging Met het door haar aangekondigde prijsbeleid zal al een flink deel van het doel worden bereikt. "De ac cijnsverhoging van 8 cent per liter dempt 2 tot 3 procent af, zo blijkt uit onderzoek. Het spitstarief zorgt voor 5 procent minder groei. En de tolheffing doet daar meer dan 10 procent bij. Zo kom je in totaal op tussen de 15 en 18 procent". Het percentage van 35 is daarmee weliswaar nog niet bereikt, maar er dient hoog ingezet te worden, vindt Maij. "Doen we dat niet, dan zijn we ook niet geneigd onze instrumenten maximaal uit te buiten". Bovendien zijn er volgens de minister aanwij- Maij-Weggen: "We leven in een land zingen dat het tij ten gunste aan het keren is. "We zijn vorige week ver heugd met veel gunstiger cijfers dan we verwacht hadden. De afge lopen twee jaar blijkt het autover keer niet met 5, maar met 3 procent gestegen te zijn. Dat is hier werke lijk met gejuich begroet". "We zijn nog aan het uitzoeken hoe dat komt, maar ik sluit niet uit dat de uitstraling van het ministerie van verkeer en waterstaat, het appèl dat wij op de burgers doen, daaraan bijdraagt. Het is begonnen met de zogeheten bekering van mijn voor gangster, zo'n anderhalf jaar gele den. Ikzelf hoefde niet meer be keerd te worden, maar ik heb de lijn doorgezet. Een het lijkt te gaan wer ken". Openbaar vervoer Het duurder maken van het autorij den is uiteraard niet de enige ma nier om de gewenste trendbreuk in het mobiliteitsgedrag te bereiken, zo zet Maij uiteen. In de eerste plaats zal het openbaar vervoer drastisch worden uitgebreid en ver beterd. Daarvoor wordt tot 2010 20 miljard uitgetrokken. Verder heeft de bewindsvrouw goede verwachtingen van het car poolen. "De gemiddelde bezetting per auto is nu 1,2, terwijl een auto toch vier plaatsen heeft. Als die be zettingsgraad 1,6 zou zijn, waarnaar wij streven in het structuurschema, was het fileprobleem in Nederland al opgelost". Een ander belangrijk instrument om de files tegen te gaan is volgens Maij het beter benutten van de we- met 14 miljoen verkeersdeskundigen". gen. "We zijn altijd geneigd om, als het verkeer vastloopt, te zeggen: er moeten maar meer wegen en tun nels komen. Maar door beter met de bestaande wegcapaciteit om te gaan, bijvoorbeeld door toeritdose- ring, aparte stroken voor openbaar vervoer en carpoolers, kan al heel veel gedaan worden. Voor dergelij ke maatregelen zal 2 miljard wor den uitgetrokken in de komende planperiode." Kritiek Maij hoopt daarmee tegemoet te ko men aan kritiek van de CDA-fractie. Die liet in een mondeling overleg vorige week weten zich bezorgd te maken over de verlaging van het budget voor nieuwe wegen van 20 naar 15 miljard. "Het is heel goed mogelijk dat met die 2 miljard voor verbetering van de capaciteit even veel effect wordt bereikt als met voor 5 miljard nieuwe wegen bou wen", zo stelt de minister. Ook de bezwaren van de PvdA te gen de het spitstoeslag hoopt Maij te ondervangen. De socialisten vre zen dat automobilisten die zo'n toe slag eenmaal hebben betaald, dit zullen beschouwen als een vrijbrief om tijdens de spitsuren veelvuldig achter het stuur te kruipen. Volgens Maij zullen dit najaar te presenteren voorstellen voorzien in hoger spitstarief voor niet-energie- zuinige auto's, terwijl "de kleine rij ders" en het vrachtverkeer worden gespaard. Dat betekent dat degenen die in brandstofverslindende auto's in de spits rondrijden aanzienlijk meer motorijtuigenbelasting moe ten gaan betalen. Daarbij valt vol gens de minister te denken aan "25 tot misschien wel 40 procent". De PvdA ziet dat naar haar informatie als een flinke stap in de goede rich ting. Alles bijeen verwacht Maij vol doende politieke steun voor haar beleid. Zij heeft uit haar spraakma kende confrontatie met de Tweede Kamer tijdens de betrotingsbehan- deling in februari niet het gevoel overgehouden dat zij op extra weer stand moet rekenen. "Ik heb de in druk dat na die eerste stevige con frontatie een heel plezierige samen werking is ontstaan. We hebben goede contacten met de vakkamer leden en ik ga ook graag naar de ka mer". Boe-roepers Ook vanuit de publieke opinie ver wacht Maij voldoende steun voor haar plannen. "Je krijgt altijd veel commentaar, dat zit in de aard van het beleid. We leven in een land met 14 miljoen verkeersdeskundigen. Maar ik kom ook op straat, ik heb ook telefoon, ik ontvang ook brie ven en ik kan zeggen: we krijgen veel blijken van support. De kleine groep boe-roepers tikt veel harder aan dan de mensen die zeggen: goed zo, doorgaan." Maij ziet dan ook dat de jaarlijkse evaluaties van het in het structuur schema aangekondigde beleid met vertrouwen tegemoet. "We zijn niet sceptisch, er liggen geen rampen scenario's klaar voor als het mis gaat. We brengen een nieuw pro dukt en daar geloven we in." o ANP) De bewindsvrouw tekent daarbij wel aan dat haar ministerie het niet alleen kan. Het bedrijfsleven zal moeten meewerken door zelf ver voersplannen voor zijn personeel op te stellen. De gemeenten en pro vincies zullen via de op te zetten vervoerregio's het beleid lokaal ge stalte moeten geven, waartoe ze overigens via 'subsidielijnen' krachtig worden gestimuleerd. En ook de individuele burger moet meewerken. Door meer discipline te tonen als het gaat om het handha ven van de maximum snelheid. En door wat vaker de auto te laten staan. Het te voeren prijsbeleid, dat zal neerkomen op een verhoging van de variable autokosten met zo'n 50 procent, dient daarbij als "steuntje in de rug". "Het gaat er niet om de mensen de auto af te nemen", benadrukt Maij. "We willen alleen dat ze min der vaak en minder ver gaan rijden. Als mensen wat zuiniger met de au to omspringen worden ze niet op kosten gejaagd. Dan blijft het onge veer even duur." UTRECHT (GPD) - Hoe gevaarlijk is een toeristische, door een reisbu reau georganiseerde trektocht door de jungle van Afrika? Zes Neder landse toeristen werden vorige week donderdag op safari in Kenya door vier gewapende mannen over vallen en beroofd van hun handba gage. De chauffeur van hun bus werd bij de overval doodgeschoten. Toch is Kenya niet gevaarlijker dan een ander toeristencentrum dat door Nederlanders wordt bezocht. Die verzekering geeft althans de Nederlandse ambassadeur in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi, Léon Mazairac. Hij stoelt deze me ning op eigen waarnemingen en op ervaringen van collega's uit andere Europese landen. "In onze ontmoetingen komen overvallen, zoals vorige week op die zes Nederlanders, natuurlijk ter sprake. Dit is toch wel een bijzonde re zaak geweest en zeker niet type rend voor Kenya. Ja, er wordt wel eens een toerist beroofd en dat ge beurt ook nog wel eens in buurten, waarvan wij zeggen: 'Wat hadden de mensen daar te zoeken'. Als we ook maar het gevoel zouden heb ben, dat Kenya onveilig zou zijn voor toeristen dan zouden we zeker via de geijkte kanalen een waar schuwing gegeven hebben". Wildstroperij Mazairac vermoedt dat de overval op de Nederlanders iets te maken zou kunnen hebben met de succes volle strijd tegen wildstroperij: "De i die daar vroeger mee bezig waren, zoeken iets anders, ze scha kelen nu om. Ik geloof niet dat deze overval een gevolg was van een stammenstrijd of een politieke ach tergrond zou hebben". Volgens Hannie Wieringa uit Doorn, een van de zes Nederlandse toeristen die vorige week werd overvallen, moeten de overvallers primitieve mensen geweest zijn. "We hebben veel van onze bagage terug gekregen. Die hadden ze in het bos weg gegooid. Daarbij bleek dat ze geen raad wisten met fototas jes of tasjes met ritsen. Die hebben ze met grote messen open gekapt. Eigenlijk zijn ze er vandoor gegaan met waardeloze spullen: aanste kers, Kenyaans geld en travellers cheques, in onze ogen niet meer dan spiegels en kralen. Waardevolle za ken als portemonnees, juwelen, fo to- en filmcamera's gooiden ze weg. We hebben ook praktisch alle spul len terug gekregen via de Kenyaan se autoriteiten". Juist die jacht op prullaria, die hun 29-jarige chauffeur Herman met de dood moest bekopen - hij werd bij een tweede geweerschot dodelijk getroffen - heeft haar woe de opgewekt. Temeer, daar de man geen enkel teken van verzet gaf. In tegendeel, hij had de handeh om hoog gehouden. Zijn collega in een busje met Duitse toeristen, die met de handen op het hoofd uit de auto was gestapt, werd ongemoeid gela- Hannie Wieringa verbleef sinds 2 ju ni in Kenya. Ze had eerst twee we ken doorgebracht aan het strand bij Mombassa. Ze was op zondag 17 ju ni met vijf andere Nederlanders op safari gegaan: met Piet en Maij an Beets uit Wijde Wormer, Gerard en Marjan Visser uit Zaanstad en Leo- nique Spoor uit Groningen. Ze wer den begeleid door gids Herman, die het safaribusje bestuurde. Hij had hen tot dan naar Mount Kenya, het Meru National Park en het Sam- buru-reservaat gebracht. Van daaruit vertrokken de zes op de vierde dag 's morgens vroeg op weg naar het Baringo-meer. Ze zou den er niet komen. Na anderhalf uur werd de auto, waarin ze zaten, op een smalle weg door overvallers tot stilstand gedwongen. Uitwijken was tussen de aan weerszijden steil oplopende en met struiken begroei de bermen niet mogelijk. Van de vier mannen, Hannie Wie ringa hëeft er overigens maar drie gezien, was er één bewapend met een ouderwets, groot geweer. De anderen hadden stenen en kapmes sen in de handen. Het eerste schot gaf een vreselijk harde knal, waar van Hannie Wieringa aanvankelijk dacht dat het was om te imponeren. Een van de medepassagiers riep, dat ze op de grond moesten gaan lig gen. Hannie Wieringa deed dat. Ze hoorde pal daarop een tweede schot en glasgerinkel. Via het raam moet gids Herman dodelijk zijn geraakt. Pal daarop werd de handbagage achter uit het busje gehaald. De overvallers verdwenen daarna naar het tweede busje, dat een dertigtal meter verderop tot stilstand was ge dwongen. Ook hier werd bagage uit de bus gehaald, waarna de overval lers in de bosjes verdwenen. Angstig De Kenyaanse chauffeur van de Duitse bus kwam nog wel even bij de Nederlanders kijken en vertelde waar ze heen moesten rijden. Hij wachtte echter niet op de Nederlan ders, hoewel de Duitsers daarom vroegen. "Dat was wel angstig, want we waren bang dat de overval lers terug zouden komen voor meer buit". Nog angstiger werd het toen Piet Beets de wagen door een te korte draai in het zand reed, waar ze niet zo makkelijk uitkwamen. Uit eindelijk moest iedereen de bus uit om te helpen duwen. Vanuit de uitvalsbasis van die dag is de kleine groep per vliegtuig opgehaald door de Kenyaanse ver tegenwoordiger van de reisagent Pollmans Charter voor wie Hannie Wieringa veel waardering heeft. Ook voor ambassadeur Mazairac, die hen in hun hotel in Nairobi kwam opzoeken. Minder te spreken is ze over de nogal zakelijke hou ding, die Holland International aan vankelijk demonstreerde. Voor de zakelijke afwikkeling werd per fax uit Holland agent. .Juist, hij snel naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar maken ze persoonlijke leningen tot f. 30.000,- vlot in orde. Zonder moeilijk gedoe en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Tegen een lage rente en soepele aflossings- voorwaarden. Dus plezierig geregeld allemaal. Datzelfde geldt trouwens voor een doorlopend krediet van de GKB om steeds over wat extra geld te kunnen beschikken. Ook interessant voor u? Welkom voor nadere informatie. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen kan natuurlijk ook GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 Voorstel voor beheersovereenkomst LEIDEN "Een grote stap richting een Samen op Weg- federatie", vindt ds. H. E. Schouten van het rapport van de hervormd-gereformeerde 'Commissie van 8'. In het rap port wordt een voorstel ge daan voor een beheersover eenkomst voor vier gezamen lijke kerkgebouwen waar "beide partijen erg gelukkig mee zijn". Bij de beheersregeling wordt er van uitgegaan dat de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk zich bij elkaar inkopen, met als verdeelsleutel: 65 procent voor hervormde rekening en 35 procent voor die van de gerefor meerden. De kerken die volgens de commissie in de overeen komst ingebracht moeten wor den, zijn de Bevrijdings-, Mara- natha-, Vredes- en Bethlehem- kerk. Het rapport vormt een vervolg op de vorig jaar geschreven brief van de werkgroep die een keuze moest maken tussen de Bethle- hemkerk (hervormd) en Petra- kerk (gereformeerd), welke door de gezamenlijke wijkgeVneenten in Leiden-Noord beurtelings ge bruikt worden. De 'Commissie van 8', die al het gemeenschappe lijk eigendom moest bekijken, ging akkoord met de voorkeur van de werkgroep voor de Bethle- hemkerk. De commissie, aldus Schouten, is aan het werk gezet om een fi nanciële regeling voor het totaal te ontwerpen, om te voorkomen "dat we op dit gebied van beslis sing tot beslissing blijven voort modderen". De gereformeerde predikant toont zich zeer tevre den over het bindende advies van de Dr. A. Rasker (84) overleden LEIDSCHENDAM (ANP) - De theoloog dr. Albert J. Rasker, die van 1954 tot 1974 hervormd ker kelijk hoogleraar aan de Rijksuni versiteit Leiden was, is op 84-jari- ge leeftijd overleden. Rasker stond in de Hervormde Kerk lange tijd bekend als 'Rooie Rasker'. Hij had die bijnaam on der meer verdiend door zijn boek 'Wij kiezen voor het gevaarlijke leven' (1958), waarin hij stelling neemt tegen de kernbewapening, en door zijn bijdrage aan een her derlijk schrijven over oorlog en vrede (1962). Rasker wérd in 1954 benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de va derlandse kerkgeschiedenis, de christelijke ethiek en het aposto laat. Eerder was hij predikant in Nieuw-Buinen geweest, rector aan de theologische hogeschool in Batavia en predikant in Haar lem. De kerkelijk hoogleraar richtte in 1956 het convent voor politiek ethos op, dat nauw zou gaan sa menwerken met de Praagse Con ferentie. Hij werd later bestuurlid van deze christelijke vredescon ferentie. Aan de universiteit in Leiden richtte hij de werkgroep Oost op, die de confrontatie tus sen christendom ging bestuderen. De totale waarde van de kerkgebouwen wordt door eei de arm genomen makelaar ge schat op 4.400.000 miljoen gul den. De kerken van de binnen stad zijn door de commissie niet in de overeenkomst betrokken, want daar ligt de beheerskwestie een stuk lastiger. Zo huist in de Marekerk eei meente met een gereformeerde- bondssignatuur, die niets ziet Samen op Weg. De hervormde Hooglandse kerk is bijzonder duur in onderhoud en de gerefor meerden staan niet te trappelen om daaraan mee te betalen. Met de Hooglandse kerk hangt ook de toekomst van de Oude Vestkerk samen, waarheen in verband met de stookkosten in de winter maanden wordt uitgeweken. Kaders Volgens Schouten is nu 'een grote drempel' genomen in het Samen op Weg-proces. De beheersrege ling vormt plaatselijk, zo blijkt de prakijk, vaak het voornaamste struikelblok. De gereformeerde kerk moet in het najaar beslissen wat er met de Petrakerk moet ge beuren. "Het ligt voor de hand dat 'die wordt verkocht, maar wie weet op wat voor goed idee ie mand nog kan komen voor dat ge bouw". Aan de keuze voor de Bethle- hemkerk heeft de commissie wel de voorwaarde verbonden dat het interieur wordt aangepast, zodat onder meer een flexibeler opstel ling mogelijk is. Schouten wacht dat het gebouw in april 1991 gereed zal zijn. Er zal naar worden gestreefd om voor de kosteres van de Petra- kerk passend werk te vinden bin nen het 'gezagsbereik' van beide kerkgenootschappen. Het gere formeerd kerkelijk bureau (de le denadministratie) moet worden verhuisd en de commissie advi seert om dat samen met het her vormde bureau onder één dak te brengen, zonder overigens de kaartenbakken samen te voegen, "Daarvoor zijn de verschillen opzet te groot en maak je de zaak nodeloos ingewikkeld". De commissie adviseert ten slotte de hervormde en gerefor meerde kerkeraad zich te buigen over een Samen op Weg-verkla- ring waarin de kaders worden aangegeven voor het verloop het proces, "zodat noch de e tionele noch de zakelijk argumen ten de overhand krijgen". Voor het Samen op Weg-proces in Leiden, dat in 1984 begon met de nota 'Eén plus één is één', is 1990 een belangrijk jaar. Op 1 ja nuari werd de harmonisatie van de hervormde en gereformeerde gemeentegrenzen namelijk een feit, terwijl in december het geza menlijke kerkblad klaar moet zijn. Uitgezonderd de Marekerk, zijn alle hervormde en gerefor- meerde wijkkerken in Leiden reeds Samen op Weg. Een volgen de stap in het proces zal volgens Schouten de pastorale samen werking zijn. Binnen het rapport van de com missie is de 'Regenboog' buiten beschouwing gebleven, omdat men daar door de innig samen werking met de rk parochie in een uitzonderingspositie ver keert. Rome: Theoloog die anders denkt mag niet praten VATICAANSTAD (DPA-Rtr- KNA) - Rooms-katholieke theo logen die niet op een lijn met het Vaticaan zitten, mogen hun denk beelden niet via de massamedia verspreiden. Deze waarschuwing staat in de 'instructie over de ker kelijke roeping van de theoloog' die gisteren.door het Vaticaan is uitgegeven. Dissidente theologen die druk uitoefenen op de publieke opinie dragen niet bij aan de oplossing van leerstellige problemen en die nen op geen enkele manier de waarheid, aldus het document van de hand van kardinaal Jo seph Ratzinger, hoofd van de con gregatie voor de geloofsleer. In het document worden duide lijke grenzen gesteld aan het theo logisch pluralisme. Van rk theolo gen wordt geëist dat zij volledig instemmen met de leer van de kerk. Deze 'religieuze instem ming' is geen uiterlijke en disci plinaire aangelegenheid, maar een kwestie van geloofsgehoor zaamheid, zo blijkt uit het docu ment. Uitdaging. De grootste kerken in de Bondsrepubliek en de DDR zien de naderende veranderingen in hun land als "een ongekende uitdaging voor iedereen". Zij heb ben voor het eerst een gezamenlij ke verklaring uitgegeven over de economische, monetaire en socia le unie die op 1 juli een feit wordt. De Duitsers kunnen de deling al leen maar overwinnen door met elkaar te leren delen, aldus de evangelische en rk bisschoppen in hun verklaring. Oproep. De Zuidafrikaanse kerken moeten net als de bevrij dingsbewegingen eisen dat er een nieuwe grondwetgevende verga dering in Zuid-Afrika komt. Deze oproep deed secretaris dr. Frank Chikane aan het begin van de jaarlijkse vergadering van de Zuidfrikaanse Raad van Kerken (SACC). Pas als iedereen, onge acht huidskleur aan de verkiezing van een dergelijke vergadering kunnen deelnemen en als de nog steeds bestaande apartheidswet- ten eindelijk zijn opgeheven, is er volgens Chikane sprake van 'on omkeerbare hervormingen'. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Rens- woude P. Molenaar Zalk en Veecaten, te Nieuwerkerk (Z) (herv.-geref.) mw. H. A. Klip kand. Kampen; aangeno men naar Tzum J. F. Mol kand. Nieu- wegein. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Bovensmilde (beiden part-ti me) drs. P. Wattel en mw. drs. W. C. Wattel-de Heer kand. Amsterdam. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Heemse M. J. C. Blok Apel doorn. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Hilversum P. Blok Kootwyker- broek, te Woerden P. Honkoop Kam pen. ACCIJNSVERHOGING: 8 cent per liter CARPOOL tweede structuurschema verkeer en vervoer PLANNING AUTOGEBRUIK 2010 vermindering uitstoot milieuvervuilende stoffen ^niinimaat .10% kooldioxide smtrirnaat 75% stikstofoxyde TERUGDRINGEN AANTAL VERKEERSDOOEN EN -GEWONDEN gronden 115% I 50% 1995 2010 doden I 10% I 40% to v. citers 1966

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2