LEIDSCH DAGBLAD Overleg studenten met Ritzen mislukt NODIG! Opruiming! Verrassende kortingen tot 50% Ov-kaart studenten nog steeds onzeker Hongarije militair uit Warschaupact Nederlander snoepte in 1989 31 kilo zoetigheid LSVb loopt definitief weg Dagelijks gokje moet toto-lotto 'oppeppen' DE AMERIKANEN HEBBEN NOG STEEDS EEN VOORSPRONG IN DE RUIMTE. CÜDHet Motorhuis Schip kapseist en zinkt deels bij booreiland Frank Rijkaard voor drie duels geschorst Zes dagen na aardbeving nog overlevenden gered WOENSDAG 27 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39276 Prijs fl. 1,35 ZEIST (ANP) - De gemiddelde Ne derlander snoept steeds meer. Per drop met een afzet hoofd van de bevolking vorig jaar gulden bovenaan 31 kilo zoetwaren. Dat blijkt uit vandaag gepubliceerde cijfers van het studiecentrum SSZ in Zeist waar 51 fabrikanten hun omzetge- gevens melden. Het afgelopen jaar kocht Neder land voor 4,8 miljard aan versnape ringen tegen 4,6 miljard in 1988 en 4,5 miljard in 1987. Toppers Bij het suikerwerk staat verpakte in 232 miljoen kauwgom met iljoen gulden op de tweede plaats. Nederland kocht vorig jaar voor 70 miljoen gulden pepermunt en dragees. Bij de biscuits en wafels lijkt de groei eruit te zijn. Toch is de omzet nog altijd goed voor 290 miljoen gul- de chocoladesector candybars den per jaar. Koekjes (354 miljoen), met een omzet van 290 i j den en chocolaatjes en b 290 miljoen. De chocoladereep haal- alle zoete versnaperingen. Snijkoek \de de 185 miljoen gulden. bleef goed voor 126 miljoen gulden. De markt voor pinda's blijft fiks groeien van 173 miljoen in 1987 tot 198 miljoen vorig jaar. De omzet van chips gaf vorig jaar een groei met 10 procent te zien tot 229 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - De toto- lotto-organisatie Stichting Na tionale Sporttotalisator beeft opnieuw een tegenvallend jaar achter de rug. De inleg daalde met 7,6 miljoen tot 161 miljoen gulden. De hoop is nu gevestigd op een aantal nieuwe spelletjes dat begin 1991 van start moet gaan. Naast de krasloten kan er straks dagelijks een gokje wor den gewaagd op een beperkt aantal wedstrijden, een drie- cijfer-combinatie of bijvoor beeld de winnaar van de Tour- de-France of Wimbledon. In de traditionele lotto en toto zal de hoofdprijs niet langer aan een limiet gebonden zijn. Op die manier hoopt de SNS de concurrentie aan te kunnen met de illegale gokmarkt (ge schatte omzet 200 miljoen gul- den), de Duitse lotto en de tegen die tijd verzelfstandigde staat sloterij. Om al die aanpassingen mo gelijk te maken, gaat de SNS werken met een professioneel verkoopparaat. Bij zo'n 2000 winkels worden computers ge plaatst. om de administratieve verwerking te vereenvoudigen. Gekozen is voor een systeem dat al 15 jaar jaar in gebruik is ZOETERMEER (GPD) Het overleg tussen minister Ritzen (onderwijs) en de studenten bonden is vanmorgen definitief mislukt. De Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) en het Inter-universitair Studenten Overleg (ISO) zijn boos weggelopen. "Minister Ritzen biedt ons niet de tijd noch de politieke ruimte om werkelijk over alternatieven te praten", aldus LSVb-voorzitter De Bruin. die het kabinet wil doorvoeren op de studiefinanciering die 700 miljoen gulden moeten opleveren. Meest ingrijpende onderdelen zijn: verhoging van het collegegeld met honderd gulden per jaar en beper king van het recht op studiefinan ciering tot vijf jaar. Studenten van 27 jaar en ouder verliezen het recht op een studiebeurs. Net als maandag vroegen de stu dentenbonden de bewindsman om besluitvorming over de bezuinigin gen over de zomer heen te tillen. Dat betekent uitstel van de parle- in de voor- bruiken om een fundamentele dis cussie op touw te zetten over een to- talcherziening van het studiefinan cieringsstelsel. De studentenorganisaties vroe gen daarop meer tijd. "Wij kunnen geen reeële alternatieven bieden voor het bezuinigingspakket waar u zelf zes a zeven maanden op hebt gestudeerd", aldus LSVb-voorzitter De Bruin. Hij vroeg Ritzen "met de hand op het hart te beloven dat het niet de verkeerde kant op zou gaan fiets kopen", aldus de minister, "dat met de studiefinanciering". Dat wil- spreekt mij niet aan. Laten we eerst de Ritzen wel. de band plakken en dan naar alter natieven zoeken". Ritzen probeerde Toen de studenten bonden uit Rit- de studenten te verlokken tot een zens mond wilden horen dat de mi- inhoudelijke discussie, maar dat nister geen enkel alternatief zag mislukte. "Geeft u mij nu eens aan- voor zijn eigen besparingsmaatre- leiding om straks in de Tweede Ka- gelen, weigerde hij dat. Ritzen: mer te zeggen dat er alternatieve be- "Nogmaals, ik wil niet uitsluiten dat al- UTRECHT (ANP/GPD) Het is hun lestijden te verschuiven. Zo'n alternatieven zijn. Ik heb daar maanden naar gezocht, maar er zijn er heel weinig die tegelijkertijd de algemene toegankelijkheid tot het hoger onderwijs garanderen. Een grondige herziening van het huidi ge studiefinancieringsstelsel is niet mijn keuze, want dat zal grote poli tieke en maatschappelijke gevolgen hebben". Opnieuw nodigde de bewinds man de studenten hun alternatie uiteen te zetten. Maar toen lie- OOST-BERLIJN - De Westduitse minister van financiën Waigel toont een extra groot exemplaar van de Duitse mark die hem gisteren in Oost-Berlijn werd overhandigd. Hij ontving de 'eerste gezamenlijke Duitse markals symbool voor de monetaire unie tussen West- en Oost- Duitsland die op 1 juli van kracht wordt. (foto ap) nog steeds niet zeker of de ov-jaar- verschuiving is volgens de Neder- P e studenten boos weg. kaart voor studenten er komt of landse Spoorwegen nodig om over- onderwijs, belasting van de treinen tijdens de ande- ochtendspits te voorkomen. Veertig procent van de hbo-scho- niet. Het ministerie Nederlandse Spoorwegen t betrokkenen vergaderden gister kaar gegaan. Minister Ritzen (on derwijs) wil dat op 1 juli is genomen. Jaarbeurs wordt tweemaal zo groot UTRECHT (GPD) - De Koninklij- kennelijk niet voldoende, besluit afloop van het overleg gisteren ke Jaarbeurs in Utrecht wordt i bleek dat ook over alternatieven is twee keer zo groot. Met de uitbrei- gesproken om overbelasting van de ding, die na het jaar 2000 naast de De partijen spraken gisteravond spits te voorkomen. Wat die alterna- huidige hallen moet plaatsvinden, tieven inhouden, is onduidelijk. Het zijn honderden miljoenen guldens enige dat woordvoerders wilden gemoeid. zeggen was dat het overleg "con- De Jaarbeurs-directie maakte structief, gericht op invoering" was vanochtend het plan bekend om geweest. een tweede, afzonderlijk expositie- Directeur Fortuyn van de Ov-stu- complex te bouwen, dat met zijn dentenkaart BV, de organisatie die de kaart zou gaan verstrekken, was in ieder geval optimistisch. Maan dag zal minister Ritzen de Kamer informeren. Het woord is dan aan de politiek. "Maar een week later r de bereidheid van universitei ten, hogescholen en scholen vooi middelbaar beroepsonderwijs orr Klant in het gelijk gesteld na diefstal via geldautomaat 3.000 vierkante meter nog iets gro ter is dan de hallen die nu in Utrecht staan. Het plan voorziet in de bouw van vier expositiehallen. Verder •denkt de Jaarbeurs aan de realisatie handelscentrum voor per- DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst is een klant door de Geschillencom missie Bankbedrijf in het gelijk ge steld, nadat dieven haar bankpas hadden gestolen en daarmee 1000 gulden uit geldautomaten hadden gehaald. De Consumentenbond, noemt dit een belangrijke uitspraak met mogelijk verstrekkende gevol gen. In oktober 1989 raakte een vrouw haar portemonnee met bankpas kwijt. Direct na ontdekking deed zij aangifte bij haar bank. Een dag later was met haar pas via geldautoma ten twee keer 500 gulden was opge nomen. Mogelijk had de dief eerder haar code. bij het intikken afgeke ken. Zij was bereid het geldende eigen risico van 350 gulden te betalen, maar de bank vond dat zij voor de volle 1000 gulden moest opdraaien. De Geschillencommissie vond dat de bank moet aantonen dat de cliën te slordig met pas en pincode was omgesprongen. Dat lukte in deze zaak niet en daarom hoefde de klant niet meer dan 350 gulden te betalen. Minder warm In het oosten van het land vooral i ochtend nog enkele regen-of o buien. In het westen van het land gelei delijk meer zon. Minimumtempera tuur rond 14 graden, middagtempera- tuur van 19 graden aan zee tot 22 gra den in het binnenland. Matige weste lijke wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnige perioden, ook a enkele bui en een middagtempera- praten wij in dit gezelschap verder manente beurzen en exposities, over hoe we het nu technisch gaan kleine jachthaven en gebouwen aanpakken", aldus Fortuyn. "Daar voor restaurants en toeleveringsbe- ben ik absoluut van overtuigd". drijven. i ongeveer 21 graden. 26 PAGINA'S Bij de officiële GM- US CAR-dealer kunt u vanaf vandaag de Chevrolet Lumina APV (All Purpose Vehicle) aanschouwen. Aan werkelijk alles is gedacht: een 3.1-liter V6-injektiemotor met geregelde 3-weg-katalysator, automaat, stuurbe krachtiging. zonwerend getint glas, radio- cassetterecorder. hoofd- en armsteunen, wiswas-installatie op de achterruit, een veilige rechter glijdeur en een uniek mo dulair stoelensysteem. Het vertrouwen dat wij in dit 'ende koncept hebben, is net zo onverwoestbaar als de auto zelf. Vandaar ook dat u alléén bij ons de officiële GM-Garantie en een 24-uurs break-down-service krijgt. Voor dit won der op wielen hoeft u niet naar Cape Canaveral, want bij ons kunt u het Lu mina APV-'ruimteprogramma' bekijken. Vanaf f 62.600,- wordt u gelanceerd. Y0UU BE IMPRESSED. OS HET AUTO-VERKOOPCENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80. 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 BUDAPEST (GPD) - Het Hongaars parlement wil dat Hongarije zich zo snel mogelijk militair terugtrekt uit het Warschaupact. Het parlement besloot gisteren dat de regering op korte termijn met de leden van het pact moet onderhandelen over de terugtrekking, die onder meer bete kent dat Hongarije niet meer mee doet aan militaire oefeningen van het bondgenootschap. Hongarije streeft er naar in 1991 de militaire banden met het bond genootschap te verbreken. Het is het eerste land dat tot uittreding heeft besloten. Het parlementsbesluit komt niet als een volslagen verrassing. Tij dens een bijeenkomst van het Poli tiek Raadgevend Comité van het pact begin juni in Moskou liet de Hongaarse premier Antall al een soortgelijk standpunt horen. Volgens de Hongaren is het pact als verdedigingsorganisatie een achterhaald instituut door de poli tieke veranderingen in Midden- en Oost-Europa. Maar het land beoogt geen neutrale status. Het pleit voor integratie van het Warschaupact in een gezamenlijk Europees veilig heidssysteem, waarin alle Europese landen en de VS en Canada deelne- De Sovjetunie zal uittreding niet verhinderen, liet Sovjet-opperbe velhebber generaal Lushev in mei weten. Zonder Hongarije bij naam te noemen zei hij dat het denkbaar was dat leden zich uit het pact te rugtrokken voordat er een nieuw Europees veiligheidssysteem tot stand was gekomen. Maar deze sta ten moeten zich er volgens hem van bewust zijn dat ze daarmee de inter nationale machtsbalans uit even wicht brengen. Het is niet voor het eerst dat Hongarije zich uit het Oosteuropese bondgenootschap wil terugtrek ken. Dat gebeurde ook al op 31 ok tober 1956. Maar die aspiraties wa ren van korte duur: op 2 november vielen de Sovjet-troepen Budapest binnen en maakten een einde aan de Hongaarse opstand. Hittegolf teistert VS PHOENIX (AP) - De stad Phoenix in het zuidwesten van de VS brak gisteren het warmterecord. Er werd een temperatuur van 50 graden Cel sius gemeten. Maandag was het re cord ook al gebroken met 48,9 gra den. in de VS en Canada. In Europa is - of wordt - het systeem inge voerd in Frankrijk, Zweden. Finland. Denemarken. Oosten rijk, Zwitserland, België en Spanje. De beveiliging heeft tot dus verre alle pogingen tot fraude gepareerd. Zelfs in Florida, waar hoofdprijzen van 40 a 50 miljoen gulden computer-kra kers wekelijks uitdagen extra hun best te doen. IJMUIDEN (ANP) - Op korte af stand van een NAM-produktieplat- form 80 kilometer ten westen van Texel is de afgelopen nacht in dich te mist het Italiaanse bevoorra dingsschip Areola gekapseisd en gedeeltelijk gezonken. Alle 12 opvarenden konden tijdig in twee vlotten en een rubberboot overstappen. Zij zijn later aan boord van een betonningsvaartuig geno men. Door de geringe snelheid van het schip heeft het platform nauwe lijks schade opgelopen. De Areola kapseisde toen pogin gen werden ondernomen een sleep lijn over te brengen. Met pompen wordt vandaag geprobeerd het drijfvermogen van de Areola vol doende te herstellen om het schip naar een haven te slepen. Het schip had naast voedsel 460 ton gasolie aan boord. Overval geldauto: buit 20,5 miljoen ROCHESTER (AP) - Bij een gewa pende overval op een geldtransport in Rochester in de Amerikaanse staat New York is gisteren ruim 20,5 miljoen gulden buitgemaakt. Het was de op een na grootste buit bij overvallen op geldauto's in de VS. In 1982 werd in de stad New York 22 miljoen buitgemaakt. De bestuurder kreeg te maken met een gewapende overvaller toen zijn vrouwelijk collega in een win kel eten kocht. De overvaller ging achter het stuur zitten, wachtte tot de vrouw terug was en dwong het tweetal naar een afgelegen plaats te rijden, waar het geld werd overgela den in een andere auto. Het duo werd gebonden en gekneveld. Het geldtransport was onderweg naar de Federal Reserve Bank in Buffa lo. ROME (DPA) - De tuchtcommissie De Westduitser Rudi Voller, die door het kwartfinale-duel tegen van de FIFA, de wereldvoetbal- door de Argentijnse scheidsrechter Tsjechoslowakije. De tuchtcom- bond, heeft Frank Rijkaard voor Loustau ook het veld werd uitge- missie handhaafde ook de gele drie duels geschorst na zijn rode stuurd, moet één duel van zijn ploeg kaart die de Westduitse aanvoerder kaart in het WK-duel tegen West- toekijken. De spits, tot nu toe in Ita- Lothar Matthaus in de wedstrijd te- Duitsland. lië drie keer succesvol, mist daar- gen Nederland kreeg. Ook in de opruiming pakt Trendhopper verrassend uit. Profiteer van dit voordeel. Kom snel, want de meeneem- meubels vliegen de deur uit...! SFEERMAKERS DIE VERRASSEND UITPAKKEN Ambachtsweg 11 ft HeenKatwijk. Tel.: 01718-28575 'cl o| Li li ei crrfi l o|n| TEHERAN/AMSTERDAM (AP/ANP) - Franse en Iraanse red dingsploegen hebben gisteren nog zeven mensen levend onder het puin van de aardbeving van vorige week donderdag vandaan gehaald. In het dorp Kelishom, 160 kilome ter ten noorden van Teheran, wer den een vrouw en haar 12-jarige zoon gered. In het dorp Jirandeh werden een echtpaar en hun kind uitgegraven en in Vieh nog twee mensen die zes dagen onder het puin hadden gelegen. De redding van de overlevenden heeft teams aangemoedigd het zoe ken naar overlevenden voort te zet ten. Iraanse hulpploegen worden daarbij gesteund door vrijwilligers uit Nederland, Frankrijk, West- Duitsland, de Sovjetunie en Groot- Brittannië. Volgens Iraanse functionarissen heeft de aardbeving tussen de 40- en 50.000 mensen het leven gekost, 200.000 mensen verwond en onge veer 500.000 dakloos gemaakt. Intussen loopt in de Iraanse pers de woordenstrijd steeds hoger op> over de vraag of de buitenlandse hulp al dan niet moet leiden tot be tere betrekkingen met het Westen. De landelijke inzamelingsactie voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Iran heeft inmiddels 506.000 gulden opgebracht. Dat heeft een woordvoerster van Artsen zonder Grenzen vanmorgen meege deeld. „Dit is een mooi bedrag. Het gironummer is net open." Het gironummer 800800 werd af gelopen vrijdag geopend en zal nog zeker enkele maanden open staan voor giften. De actie is opgezet door negen samenwerkende hulporgani saties en wordt gecoördineerd door Artsen zonder Grenzen. I - Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400 Woonplaats. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voer 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1