Goed voetbal baat Belgen niet haalt tegen Spanje zijn gram 'Luie en verwaande vedette' Programma kwartfinales Invaller Platt loodst Engeland naar kwartfinale Sabau mag Roemenië niet uit FIFA wijst protest af Van Breukelen wil nu wel naar buitenland WOENSDAG 27 JUNI 1990 VERONA Dragan Stojkovic heeft zijn critici voorlopig de mond gesnoerd. Bemind en gehaat in het politiek en cultureel gespleten land en buiten Joegoslavië met de regelmaat van de klok afge schilderd als een luie en verwaande vedette stal hij in Verona de show. Spanje werd er gisteravond de dupe van en ging schlemielig onderuit: 2-1. „Zijn prestaties hangen sterk af van de stemming waarin hij verkeert", weet bondscoach Ivica Osim, die in een grijs verleden nog eens voor Zwolsche Boys speelde. „Hij is al leen gemotiveerd als er iets op het spel staat. Hij zou daarom best wel eens een van de sterren van dit WK kunnen worden". Gerelateerd aan zijn kwaliteiten bracht Stojkovic in de verzengende hitte van Verona aanvankelijk net iets te weinig om zijn faam waar te maken. Hij verloor het duel op pun ten met Martin Vasquez, de dyna mische middenvelder van Real Ma drid, die over een paar weken aan de slag gaat bij AC Torino. De be baarde Spanjaard speelde het grootste deel van de wedstrijd in de zelfde zóne als Stojkovic en troefde hem vooral af op basis van ijver en werklust. Vergetelheid Martin Vasquez, in Madrid goed voor een jaarsalaris van twee mil joen, joeg de ploeg steeds weer op in Met magnifieke treffers kort voor en in de verlenging plaveide Stojko vic voor Joegoslavië in z'n eentje de weg naar de kwartfinales. Daarin ontmoet het zaterdagavond in Flo rence wereldkampioen Argentinië, de ook al verrassende overwinnaar van Brazilië. Waar tal van spelers uit het Oost blok deze 'Mondiale' wilden aan grijpen om zich in de kijker te spe len van vooral Italiaanse clubs, had Stojkovic de buit al voor het WK binnen. Met zijn demonstratie van techniek en overzicht bevestigde de wat overdreven als de 'Maradona van de Balkan' aangeprezen regis seur van Rode Ster Belgrado zijn re putatie en bewees hij dat Olympi- que Marseille geen kat in de zak heeft gekocht. Het bedrag van bijna 20 miljoen gulden dat Bernard Tapie moest neertellen voor de 25-jarige num mer 10 staat echter in geen enkele verhouding tot de werklust die Sto jkovic doorgaans aan de dag legt. Duel Nederland 'mooiste van tweede ronde' DEN HAAG (ANP) - Oranje heeft één troost. De wedstrijd tussen de Bondsrepubliek en Nederland wordt vrijwel algemeen gezien als de mooiste van de acht in de tweede ronde van het WK. De achtste fina les gaven vooral behoudend voetbal te zien. Het geringe aantal doelpun ten was veelbetekenend: 18, tegen 26 vier jaar geleden in Mexico. Opvallend was hoeveel doelpun ten in de slotfase van de wedstrijd vielen. Sterker: in acht duels werd slechts één treffer gemaakt vóór de rust. De Tsjechoslowaak Tomas Skuhravy, topscorer tot nog toe met vijf goals, scoorde in het duel met Costa Rica na twaalf minuten. Alle overige goals vielen na de pauze. Dertien van de achttien wer den zelfs gemaakt in het laatste kwartier van de reguliere speeltijd of in de verlenging. Het geeft aan dat de tactische, lees verdedigende discipline, na verloop van tijd enigszins verslapt en de vermoeid heid een rol gaat spelen. Het vooral door de FIFA veelge roemde knock-out systeem vanaf de achtste finales werd vier jaar ge leden in Mexico geïntroduceerd. De acht wedstrijden leverden toen aan merkelijk meer doelpunten op: 26 (gemiddeld 3,25). Het moyenne nu is precies een goal minder. België- Sovjetunie was destijds de enige partij met een verlenging (het werd 4-3), tegen vier duels deze keer: Ca- meroun - Colombia, Ierland - Roe menië, Spanje - Joegoslavië en En geland - België. Andere uitschieters met veel doelpunten waren in Mexico: Span je - Denemarken 5-1 en Brazilië - Po len 4-0. Pas in de kwartfinales ver- lijk. Drie van de vier eindigden ge lijk (1-1 of 0-0) en werden met straf schoppen beslist. De spitsen in Ita lië moeten toch flink hun best gaan doen om vaker te scoren dan vier jaar geleden. Na 44 duels in Mexico waren 110 doelpunten gevallen. Nu zijn het er tien minder. Het aantal gele kaarten neemt in recordtempo toe. In Mexico trok ken de scheidsrechters in 44 duels 92 keer geel, tegen 146 vier jaar la ter. Een toename van ruim vijftig procent. Er zijn elf rode kaarten uit gedeeld, tegen zes in Mexico in het zelfde stadium. Bijna een verdub beling dus. Volgens de officiële cijfers is het aantal toeschouwers de twee mil joen gepasseerd. In Mexico lukte dat nog niet na 44 duels. Amerika deed in de achtste finales slechte za ken: Brazilië, Colombia, Uruguay en Costa Rica werden uitgescha keld. Europa is met zes landen ver tegenwoordigd: de Bondsrepu bliek, Tsjechoslowakije, Italië, Ier land, Joegoslavië en Engeland. Afrika (Cameroun) en Zuid-Ame- -. rika (wereldkampioen Argentinië) maken het achttal vol. Vier jaar ge leden ging het Amerika beter af. Toen haalden Brazilië, gastland Mexico en natuurlijk Argentinië de laatste acht. de richting van de onzekere doel man Ivkovic. Daardoor raakte aan de overkant Michel, of eigenlijk Mi guel Gonzales del Campo, regelma tig in de vergetelheid. 'El Agonia', de perfectionist, speelde een heel wat minder prominente rol dan eer der tegen Zuidkorea toen hij drie keer scoorde. Vrijwel onzichtbaar bleef Butragueno, de doelpunten- machine van vier jaar geleden in Mexico, die nu nauwelijks in het stuk voorkwam. Eens te meer werd in Verona nog eens onderstreept dat de aanval het grootste probleem van Spanje is. Met Butragueno en Salinas be schikt bondscoach Luis Suarez weliswaar over twee aanvallers van allure, de ploeg mist echter een type als Hugo Sanchez. Een speler met een neus voor doelpunten. In dat geval zouden de 16 hoekschoppen (tegen Joegoslavië slechts één) ver moedelijk heel wat meer rende ment hebben opgeleverd dan nu. Dank zij Ivkovic, die de bal losliet, leverde die regen aan corners slechts een keer gevaar op. De eerste klap van Stojkovic, die tien minuten voor afloop even knap als beheerst scoorde, kwamen de Spanjaarden (via Salinas) nog te bo ven. De tweede dreun van de be gaafde technicus, die de bal langs het muurtje van vijf spelers in de benedenhoek prikte, was voor Mar tin Vasquez en de zijnen te veel van het goede. Voor Osim betekent de triomf van gisteravond de beste prestatie van Joegoslavië sinds 1962, toen het Balkanland als vierde finishte. Daarop had eigenlijk niemand meer gerekend. Het succes van Verona was vooral een persoonlijke triomf. Voor Dragan Stojkovic en voor nie mand anders. ALBERT GEESING 30 juni (45, Florence, 17.00 uur): Argentinië - Joegoslavië 30 juni (46, Rome, 21.00 uur): Ierland - Italië. 1 juli (47, Milaan, 17.00 uur): Tsjechoslowakije - Bondsrepubliek 1 juli (48, Napels, 21.00 uur): Cameroun - Engeland. Halve finales: 3 juli (49, Napels, 20.00 uur): winnaar 45 - winnaar 46 4 juli (50, Turijn, 20.00 uur): winnaar 47 - winnaar 48. Derde plaats: 7 juli Bari, 20.00 uur: verliezer 49 - verliezer 50. Finale: 8 juli, Olympisch Stadion Rome, 20.00 i EINDHOVEN (GPD) - Hans van Breukelen staat niet 'onwelwillend' tegenover een transfer naar een bui tenlandse club. Zijn contract met PSV loopt weliswaar nog een sei zoen door, maar wanneer de reeds aanwezige belangstelling uit Enge- land echt serieus wordt zou Van Breukelen een vertrek uit Eindho ven niet betreuren. "Ik heb in januari een vierjarige aanbieding van PSV voorlopig naast me neer gelegd", aldus Van Breukelen. "Ik voelde me gestreeld door het aanbod, maar ik heb Kees Ploegsma toen al duidelijk gemaakt dat ik het WK wilde afwachten voordat ik over mijn toekomst zou beslissen. Dat WK is nu voorbij, her inner me er liever niet aan, dus zal er binnen afzienbare tijd inderdaad een knoop worden doorgehakt". Afhankelijk Na zijn overtuigende optreden in Italië is de kans groot dat de reeds sluimerende interesse vanuit Enge land in een definitieve aanbieding zal resulteren. De doelman laat alles op zich afkomen. "Ik sta nog een jaar onder contract, dus ik blijf hoe dan ook afhankelijk van de mede werking van PSV. En zoals de za ken er nu voorstaan, denk ik niet dat ze me graag kwijt willen. Of er moet natuurlijk een forse prijs voor me worden betaald. Ik mag dan in middels de transfervrije leeftijd hebben bereikt, door het doorlo pende contract kan PSV nog altijd geld voor me vangen". Deze week gaat Van Breukelen, net als het merendeel van de overi ge internationals die in Italië actief waren, met zijn gezin op vakantie. Naar Spanje. Niet het meest ge schikte land om incognito van en kele weken rust te genieten, zo lijkt het. Van Breukelen: "Wat ons be treft zal dat wel meevallen. We heb ben daar een adresje dat werkelijk uniek is in zijn ligging en volstrekte privacy garandeert. Na het EK zijn we daar ook neergestrekèn, en heb ben we van niemand last gehad". BOLOGNA (ANP) - De win naar heeft altijd gelijk. Bob by Robson, die na Ierland ook zijn combinatie van Schotse en Engelse league spelers naar de kwart-finales bracht, dus ook. Hij heeft echter weinig overgelaten van het Engelse voetbal. De coach past zich al aan bij zijn baan op het continent, waar de oriëntatie op de speelwij ze van de tegenstander het hoogste goed is. Niet Engeland dwong de andere ploeg zich naar zijn spel te voegen. Tegen België, in de laatste wed strijd uit de tweede ronde, speelde Robson zo verdedigend als zijn Bel gische collega Thijs. Robson begon met een laatste verdedigingslijn van vijf man, net als België. Op het middenveld was McMahon nog be last met een zuiver verdedigende opdracht, het schaduwen van Scifo. Voor aanvallend voetbal bleef dus weinig ruimte over, zij het dat Waddie af en toe, in samenwerking met Lineker en Barnes leuke weg getjes probeerde te zoéken. België speelde met anderhalve aanvaller, omdat Ceulemans toch meer mid denvelder was. Engeland deed pre cies hetzelfde. Robson vond dat zijn elftal daarmee de juiste speelwijze had gekozen. „Wij hebben onze verdediging ge sloten gehouden,"wij hebben België dezelfde weg opengelaten als Ne derland. Zij konden niets anders sturen. De strijd vond, incidentele doen dan hoge ballen in het een- uitbraken daaargelaten voorname- trum brengen en daar hebben wij lijk rond de middencirkel plaats lange mannen en Peter Shilton." omdat de beide elftallen niet anders wilden. Met die instelling van de techni- "Rpcrriinpliik sche bazen wordt het spel afhanke- JJCoA J lijk van toevalligheden. Engeland Dle verdedigende uitgangspunten Invaller Dave Platt haalt uit e tergrond machteloos toekijkt. bezorgt Engeland de winst en België een grote kater. Vanderelst kan niets meer uitrichten, terwijl Gerets op de ach- Robson roemde de kwaliteit van zijn elftal en liet weten dat de treffer van Barnes uit de eerste helft ten onrechte was weggevlagd. Op dat laatste punt had Robson volledig gelijk en op zijn constate ring dat Engeland bij twee wereld kampioenschappen de laatste acht begrijpelijk. In de kwartfina- had bereikt en twee jaar geleden laatste"^"dertig'seconden voor het les wacht Cameroun als tegenstan- een zelfde positie in Europa had - - J— ia.i verworven was ook niets aan te merken. Het aanhalen van kwaliteit was echter lichtelijk overdreven. Verde- einde van de tweede verlenging. België echter kon er een groter aan tal afdwingen door met wat meer voetbalvernuft de bal over de be perkte ruimte op het middenveld te BUKAREST (SID) - De uittocht van de Roemeense internationals naar het buitenland na afloop van de wereldtitelstrijd voetbal is gisteren op losse schroeven komen te staan. Een woordvoerder van het Roemeense ministerie van sportzaken liet weten dat nog steeds de regel geldt dat spelers pas het land uit- mogen als ze 28-jaar of ouder zijn of meer dan veertig interland wedstrijden achter hun naam hebben. Die regel wordt slechts voor twee spelers opgeheven. Voor mid denveldregisseur Gheorge Hagi (25 jaar), die een contract heeft ge tekend bij Real Madrid, en voor topschutter Marius L&catus (26), die na de wereldtitelstrijd naar Florence vertrekt. Door de mededeling van het ministerie is ook de transfer van de 22-jarige middenvelder Ion Sabau naar Feyenoord onzeker gewor den. Gheorge Popescu (22), Ionut Lupescu (22) en Danut Lupu (23) moeten eveneens nog afwachten. De Tsjech Tomas Skuhravy, momenteel topscorer in het toernooi om de wereldtitel met vijf treffers, heeft een contract voor drie jaar ondertekend bij de Italiaanse club Genua. De 24-jarige spits, 1,92 meter groot, kwam uit voor Sparta Praag. De Tsjechoslowaak scoorde in de achtste finales drie keer in het met 4-1 gewonnen duel tegen Costa Rica. der. Een elftal dat zich een reputatie in dit toernooi heeft opgebouwd, maar dat zich meer dan één van de anderen bij de laatste acht de gram van de scheidsrechters op de hals heeft gehaald. Twee rode en elf gele kaarten waren het gevolg. Coach Nepomniatsji zal daarom zondag voor de dubbel vergeelden N'Dip, M'Bouh, Onana en Kana Biyik ver vangers moeten vinden. „België heeft geen geluk gehad", vond Robson. „Wij hebben de te genstander in een belangrijk deel van de wedstrijd van het veld ge speeld", meldde Thijs na afloop. „Onze manier van handelen was dus juist, wij hebben twee keer (Ceulemans en Scifo) de paal ge raakt. Zou één van die twee ballen er wel zijn ingegaan, dan hadden wij niets veranderd. Wij hebben op on ze manier gespeeld, de jongens heb ben het geweldig gedaan. Er is niets op aan te merken." De winnende coach deed het uiter aard niet. Hij loofde de vechtlust van zijn mannen, haalde even aan dat hij door blessures van Walker en Butcher met slechts negen fitte spe lers het eindsignaal had bereikt. ROME (Rtr/SID) - De wereldvoetbalbond FIFA heeft het protest van de Westduitse voetbalbond tegen de rode kaart van Rudi Vóller afgewezen. Dat betekent dat de spits, die tot nu toe drie keer scoorde, het duel van de Bondsrepubliek in de kwartfinales tegen Tsjechoslowakije moet missen. Ook het protest van de DFB tegen de gele kaart van aanvoerder Matt- haus werd door de FIFA niet ontvankelijk verklaard. De Westduitse bond protesteerde tegen beide kaarten omdat die in de digen, dat kunnen de Engelsen, net ogen van de Westduitsers ten onrechte waren uitgedeeld- door de Argen- als de Ieren. Drie doelpunten in zes tijnse arbiter Loustau. Volgens FIFA-woordvoerder Guido Tognoni is het en een half uur voetbal is echter alleen mogelijk tegen technische fouten van de scheidsrechter, heel weinig. Robson wilde het, vóór die verlos- Een eventuele foutieve beoordeling van de arbiter tijdens de wedstrijd sende treffer van Platt viel, toch lie- kan nooit worden aangevochten. Omdat het hier geen technische fout van ver niet op strafschoppen laten aan- de scheidsrechter betrof, is het protest afgewezen. Het was dus ook niet komen. Diep in de tweede helft nodig de televisie-beelden te bekijken.' bracht hij de aanvaller Platt voor Tognoni stelde tevens dat de FIFA vandaag een beslissing zal nemen middenvelder McMahon in het over de straffen voor zowel Vóller als Frank Rijkaard. Een rode kaart bete- veld, vervolgens zette hij doordou- kent direct een schorsing van een wedstrijd maar de wereldbond heeft de wer Bull in voor Barnes, waarmee mogelijkheid bij grove overtredingen een zwaardere straf op te leggen, hij zijn laatste inventieve aanvaller opofferde en alleen Waddie over hield, die meer kan dan koppen, hard trappen en redelijk snel bewe gen. Desondanks kan Engeland met deze ploeg de laatste vier bereiken. Het is geen aantrekkelijke gedach te. Vooral niet voor de Belgen, die door één foutje van Vanderelst na 119 minuten hun kansen verspeel den in een duel dat hun wedstrijd was, waarin zij in ieder geval bewe zen dat uit een verdedigend concept soms ook nog aantrekkelijke aan vallen kunnen worden opgebouwd. Tv-beelden Hermann Neuberger, voorzitter van de Westduitse voetbalbond DFB vice-voorzitter van de wereldbond FIFA, wil televisiebeelden gebruiken als bewijsvoering bij voetbal-strafzaken. Dat heeft hij gisteren gezegd tij dens een interview met de Duitse zender ZDF. Neuberger reageerde op de wedstrijd van zondag, toen zijn landgenoot Rudi Vóller in het duel met Nederland net als Frank Rijkaard uit het veld werd gestuurd. Neuberger: „We kunnen tv-beelden niet meer afwijzen als bewijsmateriaal. We moeten flexibel zijn en nieuwe wegen openen om ze vorm van bewijsvoering toe te laten." De Westduitser wil eveneens de discussie openen over het functioneren van de arbiters tijdens het WK. Hij vraagt zich af of het gunstig is, d scheidsrechters fungeren als grensrechters. „Sommigen hebben geen t varing als grensrechter", vindt hij. ACHTSTE FINALES BOLOGNA Engeland - België 1-0 na verlenging (0-0) 120. Platt 1-0. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 38.250. Gele kaart: 85. Gascoigne (Eng). Engeland: Shilton; Parker. Wright, Butcher, Walker en Pearce; Waddie, Gascoigne en McMahon (70. Platt); Lineker en Barnes (74. Buil). Bel- gis: Preud'homme; Gerets, Grün, De- I mol en De Wolf; Clijsters, Scifo, Van d Eist en Versavel (107. Vervoort); Ceule mans en Degryse (62. Claesen). Engeland op 1 juli in Napels in kwartfina les tegen Cameroun. VERONA 1-1,92. Stojko Schmidhul ta; Chendo, Andrinua (51. Jimenez), Sanchis en Gorriz; Michel, Roberto, Martin Vazquez en Villaroya; Butrague no (78. Rafa Paz) en Salinas Joegosla vië: Ivkovic; Sabanadzovic, Jozic, Had- zibegic en Spasic; Bmovic, Katanec (78. Vulic), Susic en Stojkovic; Pancev (57. Savicevic) en Zlatko Vujovic Joegoslavië op 30 juni in Florence in kwartfinales tegen Argentinië. TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj) 5, 2. Michel (Spa) en Milla (Cam) 4, 4. Matthëus (BrD), Vóller (BrD), Klinsmann (BrD), Schillaci (Ita) 3. 7. Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev JJoe), Sto jkovic (Joe), Careca (Bra), Müller (Bra), Redin (Col) allen 2. 16. Brehme (BrD), Bein (BrD), Littbarski (BrD), Kubik (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRi), Medford (CRi), Cayasso (CRi), Gonzalez (CRi), Lineker (Eng), Wright (Eng), Platt (Eng), Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel). De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceulemans (Bel), BScifo Khaled Ismail Mubarak (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Bengoechea (Uru), Fonseca (Uru), Protassov (Sov), Zig- mantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobro-. volski (Sov), Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Gorriz (Spa), Salinas (Spa) allen 1 RODE EN GELE KAARTEN Argentinië Serrizuela (2), Batista, Bur- ruchaga, Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon (2), Giusti, Goycoechea. België Gerets (2). Bondsrepubliek Brehme (2), Berthold, Vóller (rood en geel), Matt- hëus. Cameroun Kana Biyik (2), Mas sing (2). Milla, N'Dip (2), M'Bouh (2), On ana (2), N'Kono. Engeland McMahon, Beardsley, Gascoigne. Ierland Morris, Aldridge, McGrath, McCarthy. Italië Fer- ri, Baggio, Berti (2). Joegoslavië Stojko vic, Brnovic, Sabadadzevic, Pancev, Katanec, Vujovic, Vulic. Tsjechoslowa kije Kubik (2), Chovanec, Skuhravy, Kadlec, Bilek, Moravcik, Hasek, Stroika, Kocian. Geschorst voor komende wedstrijd: Monzon (Arg), Vóller (BrD), Kana Biyik, N'Dip, M'Bouh, Onana (allen Cam), Ber ti (Ita). Tot gisteravond had Van Breuke len nog niet naar de uitzendingen vanuit Italië gekeken. "Ik had maandagavond naar Italië-Uruguay kunnen kijken, maar ik kon me er gewoon niet toe zetten. Ik zat nog steeds verschrikkelijk te balen thuis. Dat gevoel wordt alleen maar erger als je de tv aanzet en ziet dat het 'circus' gewoon doordraait. Zonder Oranje. Wat dat betreft ben ik dolblij dat we deze week weg gaan. Zo krijg ik de kans om alles nog eens goed voor mezelf door te nemen. En me voor te bereiden op het nieuwe seizoen. Maar een ding weet ik zeker: of ik volgend seizoen nu bij PSV of in het buitenland speel, dat WK moet eind juli een ge sloten boek voor me zijn. Ik vraag me af of me dat de komende weken zal lukken". PSV rond over 'omruilen' Povlsen-Geovani BOLOGNA (GPD) - De Braziliaan Geovani speelt komend seizoen vrijwel zeker bij PSV. De komst van de middenvelder is pas helemaal ze ker als Flemming Povlsen akkoord is met Bologna, de club van Geova ni. Beide clubs zijn het eens over de ruil. Vanuit Eindhoven bevestigde Kees Ploegsma gisteren de transac tie. "Wij zijn rond met Bologna over Povlsen en rond met Geovani. Die komt minstens een seizoen bij PSV spelen. Wij betalen in die tijd alleen zijn salaris en premies". Met de verkoop van Povlsen is volgens Bologna een bedrag van 4,8 miljoen gulden gemoeid. Vorig jaar werd de Deen door PSV bij FC Koln voor vijf miljoen weggehaald. Het wachten is nu op de overeen stemming tussen Bologna en Povl sen. Gisteren werd de Deen bij En- geland-België verwacht om daarna met de club om de tafel te gaan zit ten. Een woordvoerder van Bolog na: "Het is niet gelukt hem te berei ken. want hij is op vakantie. Maar binnen enkele dagen zullen we ge sproken hebben en rond zijn". Bobby Robson, de nieuwe trainer van PSV, toonde zich gisteravond verbaasd over de handel. "Wie?", vroeg hij toen de naam van de nieu we aanwinst viel. "Is dat een goeie voetballer?. Oh, hij zit niet in de Braziliaanse selectie. Dan kan ik het natuurlijk ook niet weten". Dragan Stojkovic brengt Joegoslavië ronde verder

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17