Hoop voor verdreven vogels Beslissing over bredere A4 twee jaar uitgesteld 'Twintig meldpunten voor discriminatie in Leiderdorp' Hoe kan Leiderdorp meer vrouwen in dienst nemen? Schifting trouwlustigen door sloop gemeentehuis PAGINA 16 REGIO LEIDEN WOENSDAG 27 JUNI 199Ö WOENSDAG 27 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat 36. aandacht voor het Alphens An- kerrriuseum in tv-programma Van gewest tot Gewest, vanaf 19.15 Katwijk zomeravondzang mmv Gere formeerd Gemengd Vredeskerk- koor. aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Kerk. Leiden if informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Noordwijk zomeravond-viswedstrijd HSV De Arnoud, van 18.45 tot 21.15 uur in de Leidsevaart (bij ten nispark Jonkers). Valkenburg buitenconcert door Valken- burg's Harmonie, aanvang 20.00 uur in de Valckenhorst. Wassenaar vergadering ROOW, aanvang 20.00 Raadhuis. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional in de openbare basisschool, Emmalaan, van 20.00 tot 22.00 DONDERDAG 28 JUNI Alphen open dag Steva in het kader van de week van de alfabetise ring. van 9.00 tot 17.00 uur in de Thorbeckestraat. Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Noord/Noord- Oost, aanvang 20.00 uur in de Zwanenburg. Leiden voorstelling: 'Zomerzotheid', naar Cissy van Marxveldt, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-Theater, Oude Vest. 'Nachtclub Chez Antoine', met o.a. Brigitte Kaandorp, aanvang 21.30 uur in het Antonius Club huis, Lange Mare. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur van van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter. vergadering zijn, aanvang 19.301 meentehuis. Noordwijk relatieconcert met muzikale show door Kapel van de Koninklij ke Luchtmacht, aanvang 20.15 Noordwijkerhout open Folk Podium van The Folk Club Noordwijkerhout, van 20.30 tot 24.00 uur in Party Cen- trumJJnique, Leidsevaart. Oegstgeest 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer. voorlichtingsavond over be bouwing Dorpsstraat, aanvang in Kasteel Duivenvoorde. vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge- Zoeterwoude vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in Ons Huis, Kosterspad. VRIJDAG 29 JUNI Alphen Steva-symposium over alfabe tisering in de raadszaal, aanvang 13.30 uur. afsluiting week van alfabetise ring met voorstelling door Toneel- Leiderdorp verheugd over toezegging Rijkswaterstaat LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - De beslissing over de verbreding van rijksweg A4 tus sen Burgerveen en Zoeterwoude wordt ongeveer twee jaar uitgesteld. Rijkswaterstaat heeft besloten eerst een rapport te maken over de milieu-gevolgen van de beoogde verdub beling. In het gisteren gepresenteerde Structuurschema Verkeer en Ver voer is een dergelijke milieu-effect rapportage (mer) verplicht gesteld bij wegverbredingen langs een be staand tracé. Deze uitgebreide pro cedure zorgt voor dé nodige vertra ging in de besluitvorming. De Leiderdorpse wethouder me vrouw C.A. Huigen (WD) is ver heugd over de toezegging van Rijkswaterstaat. Haar gemeentebe stuur heeft de laatste maanden meermalen aangedrongen op het maken van een milieu-effectrap portage (mer). In een brief die mede ondertekend was door Leiden en Woubrugge, werd die eis nogmaals onderstreept. Autobedrijf verzet zich tegen verbod op spuiten en uitdeuken DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Het Voorschotense autobedrijf Steijger, gelegen aan de Leidseweg- noord, weigert zijn spuiterij en uit- deukplaats te sluiten. Het bedrijf wil tevens de mogelijkheid-houden om 's avonds reparatiewerkzaamhe den uit te voeren. Het bedrijf is dan ook in beroep gegaan tegen de nieu we hinderwetvoorschriften van de gemeente, die beide zaken verbie den.' De afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State boog zich gis teren over de kwestie. Steijger vindt het verbod op spuiterij en uitdeuk- plaats onbegrijpelijk omdat het be drijf daar wel een vergunning voor zou hebben. "De voorschriften staan in de uitbreidingsvergunning. Dat houdt in dat de hinderwetver gunning uit 1962 nog steeds van kracht is. Deze staat volgens ons de spuiterij toe", zo mérkte de raads man van Steijger op. Volgens de raadsman heeft de ge meente zich bij de nieuwe voor schriften 'te veel laten leiden door omwonenden, dié ongegronde klachten over geluidoverlast en stank hebben geuit'. De raadsman opperde dat van stankhinder van de spuiterij 'geen sprake kan zijn'. De spuiterij zou namelijk op zo'n acht tien meter van de dichtstbijzijnde woning staan. Wat de geluidoverlast betreft, meende hij dat de omwonenden er ten onrechte van uitgaan dat ze. in een gemiddelde woonwijk zitten. In werkelijkheid wonen ze aan een drukke weg, zijn er meer bedrijven in de buurt en zou van Steijger niet verlangd kunnen worden dat bij geen geluid maakt. Volgens de raadsman kunnen er geluidwerende en lichtdempende voorzieningen kunnen worden ge troffen zodat Steijger 's avonds kan werken. Gemeentewoordvoerster B.J.M. te Brake liet echter weten er niets voor te voelen om de maatre gelen terug te draaien. Rijkswaterstaat weigerde omdat de procedure niet verplicht was voor het verbreden van bestaande weggedeelten. In het nieuwe struc tuurschema is de bepaling echter gewijzigd. Voor verbredingen van weggedeelten die langer zijn dan 5 kilometer is een mer nu wel ver plicht. Rijkswaterstaat heeft de gemeen te Leiderdorp laten weten in het na jaar met de mer-procedure te willen beginnen. In een 'startnotitie' wordt dan aangegeven wat wordt onder zocht en hoe de onderzoekers te werk gaan. Dan moet ook blijken of alternatieven, zoals de aanleg van een tunnel onder de Oude Rijn en het niet-verbreden, worden onder zocht. Deze alternatieven staan na melijk op het verlanglijstje van de drie genoemde gemeenten. Zwaarwegend "Ik denk dat nu aan een van cfe be langrijkste wensen van de Leider- dorpse bevolking is voldaan'", zegt wethouder Huigen in een reactie. "Het milieu is voor ons zó zwaarwe gend dat we er een lange procedure voor over hebben. Wij kiezen voor een zorgvuldig besluit". Huigen beaamt dat het nadeel van de mer-procedure is dat de be woners nu nog geruime tijd in onze kerheid blijven over hun toekomst. De wethouder: "Dat nadeel was ons al bekend voordat we vroegen om een mer. Maar de bewoners hebben zelf ook gevraagd om een milieu-ef fectrapportage". De Zoeterwoudse CDA-wethou- der R.L.G. Hogenelst heeft gemeng de gevoelens over de ontstane ver traging in de besluitvorming. Hij is blij dat de burgers die om een mer vroegen hun zin hebben gekregen, maar vindt het anderzijds jammer dat de verbreding daardoor wordt uitgesteld. "De burger overwint, de automobilist verliest", aldus Hoge nelst. Voor het bedrijfsleven is deze vertraging een slechte zaak, meent de wethouder. 'De economische ac tiviteiten ondervinden daar hinder van. Ze hadden die mer al veel eer der moeten maken, dan hadden ze nu met de verbreding kunnen be ginnen". Zoeterwoude heeft bij Rijkswa terstaat nooit aangedrongen op het maken van een mer. De eventuele verbreding van de A4 zou weinig schadelijke gevolgen hebben voor het dorp. De weg loopt niet, zooals in Leiderdorp het geval is, door de bebouwde kom heen. Uitbreiding van aantal cursisten Leiderdorpse basiseducatie LEIDERDORP - De stichting ba siseducatie Leiderdorp kan dankzij subsidies van Rijk en gemeente vol gend jaar meer cursisten met lees- schrijf- taal- en rekenproblemen op vangen. Het Rijk geeft ruim 120.000 gulden, terwijl de gemeente ruim 30.000 gulden bijdraagt, zo bleek gisteravond op de 'vergadering van de Leiderdorpse raadscommissie voor onderwijs, emancipatie en so ciale zaken. De commissieleden waren Vol lof over het werk van de stichting, maar vroegen zich wel af waar de cursussen in het nieuwe schooljaar gegeven moeten worden. Het stu diehuis aan de Splinterlaan kon dit jaar de toeloop al niet aan, waardoor uitgeweken moest worden naar an dere locaties. Omdat andere scho len in Leiderdorp gaan fuseren ver wacht wethouder C.A. Huigen van welzijn spoedig een passend onder komen te kunnen vinden. Eind de cember volgden ruim cursussen van de stichting. LEIDERDORP - Als het aan de stuurgroep begeleiding etnische minderheden ligt, krijgt Leiderdorp maar liefst 20 meldpunten voor dis criminatie. Verschillende maat schappelijke organisaties kiezen uit hun midden'een contactpersoon, die in eerste instantie klachten uit eigen kring inventariseert. De Lei derdorpse raadscommissie voor on derwijs, emancipatie en sociale za ken besprak gisteravond dit idee bij de behandeling van de concept-no titie anti-discriminatie. De leden van de commissie waren niet erg te spreken over de nota, maar hadden wel grote waardering voor de 'zeer brede inspraakproce dure'. De gemeente wil twee maal per jaar overleggen met de twintig contactpersonen. PvdA'er J.M.H.M. Hermans vroeg zich af waar mensen met een klacht naar toe moeten die geen lid zijn van een organisatie die een contactpersoon levert. WD'er P. Kesteloo betwij felde of er wel een anti-discrimina- tiebeleid valt te voeren met het door het college voorgestelde bedrag van 8000 gulden. De commissieleden vonden het onbegrijpelijk dat het onderwijs niet om een mening was gevraagd. Wethouder mevrouw C.A. Huigen van welzijn zegde toe dit 'slordig heidje' goed te maken. Zij zal de no titie presenteren tijdens de vergade- ring van hoofdonderwijzers. Raadscommissie uit kritiek op personeelsbeleid LEIDERDORP - De gemeente Lei- toe op de vraag hoe de gemeente derdorp wil meer vrouwen in dienst Leiderdorp meer vrouwen in dienst nemen. Op alle gemeentelijke ni- kan nemen. De nota bevat geen dui- veaus moeten in 1994 drie van de delijk plan hoe het beoogde percen- tien werknemers vrouw zijn. Het tage gehaald moet worden, aantal vrouwelijke werknemers in hogere functies is nu gering. In vqrjfripvpl technische functies zijn helemaal ^w^vci geen vrouwen werkzaam. Hermans stelde voor om alleen In de gemeentelijke emancipatie- vrouwen uit te nodigen bij sollicita- nota wordt voorgesteld om aan tieprocedures, zoals ook in Leiden vrouwen de voorkeur te geven bij wordt gedaan. Mevrouw P.F.A.M. het vervullen van vacatures. Posi- Kolman (VVD) kreeg 'kippevel' van tieve discriminatie gaat de gemeen- die gedachte: "Dat is toch geen te te ver; alleen bij gelijke geschikt- emancipatie, dan wordt de man ge heid moet een vrouwelijke sollici- discrimineerd. De emancipatie van tant voorrang krijgen. de man èn vrouw moet worden be- Met drie vrouwelijke wethouders vorderd". lijkt het emancipatiebeleid van Lei- De commissie bleef verder steken derdorp verrassend snel vorm te in onduidelijke meet- en toetspun- krijgen, maar de cijfers wijzen an- ten. WD'er Kesteloo vroeg wet- ders uit. De commissie onderwijs, houder mevrouw C.A. Huigen om emancipatie en sociale zaken be- een duidelijk actieplan: "Komt u sprak gisteravond het onderdeel met een actieplan en laten we tus- werkgelegenheid' van de nota sentijds toetsen of we op de goede emancipatie en had er weinig goede weg zijn. Neem desnoods onortho- woorden voor over. P. Kestelooo doxe maatregelen, als het u echt (WD) noemde het stuk 'vaag en menens is". voorzichtig', J.N.H.M. Hermans De emancipatienota wordt don- (PvdA) sprak van een 'niet werken- derdag verder besproken in de com- de manier van personeelswerving'. missie welzijn. D66 zal tijdens die 37 procent van de werknemers vergadering 'dieper op de materie van de Leiderdorpse gemeentese- ingaan'. De uiteindelijke beslissing cretarie is vrouw (43 van de 116), wordt op 8 oktober door de gemeen- maar van de 24 chefs zijn er slechts 2 teraad genomen. Voor die tijd geeft van het vrouwelijke geslacht. De het Leiderdorpse vrouwenoverleg discusssie spitste zich gisteravond nog zijn visie op de nota. VOORSCHOTEN/LEIDS- CHENDAM - De provincie denkt alsnog op korte termijn te kunnen beschikken over een nieuwe vogelplas aan de Leids- chendamse kant van recreatie gebied Vlietland. Het bedrijf dat zand wint in Vlietland, Re creatiecentrum Rijnland bv (RCR), wil onderhandelen met dwarsliggende grondeigenaren en de provincie heeft goede hoop dat dat snel resultaten op levert. De vogelplas met ondiepe stukken water, droge en natte stukken riet, slikvlaktes en een moerassige strook, moet onderdak bieden aan vogels die het steeds minder naar hun zin hebben in de naastgelegen Meeslouwerpolder. In deze Mee- slouwerpolder wordt namelijk sinds 1985 zand gewonnen en is het grootste deel van de plas 30 meter diep geworden. Alleen aan de noord-westkant zijn de rietvelden overgebleven waar bijzondere vo gels als roerdomp, baardmannetje en bruine kiekendief zich thuisvoe- len. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de vogelplas klaar zou zijn voordat de zandzuigers de Meeslou werpolder introkken. Ondanks het opschuiven van de zandwinning is dat niet gelukt en volgens W. ter Keurs van de Milieuwerkgroep Lei den is het vogelbestand hard ach teruit gegaan in de polder naast de drukke plas van Vlietland. Hij vreest een verdere terugloop doordat de provincie plannen heeft om het belangrijkste deel van het rietland .weg te zuigen, het driehoe kige eiland tussen de Vlietlandplas en de Meeslouwerpolder te verwij deren en het langwerpige eiland tussen de twee plassen uit te hollen. Deze plannen liggen op dit moment ter inzage en roepen protest op bij verschillende milieu-organisaties. Om die protesten in te dammen kan het belangrijk zijn het alternatief - de vogelplas - snel door te zetten. Ter Keurs onderstreept dat het 'ont zettend belangrijk' dat er eindelijk haast wordt gemaakt met de aanleg, maar laat weten dat het enkele jaren zal duren voor de begroeiing op peil Een kwart van deze plas is inmid dels ingericht en aan de kant van de rijksweg ligt rietland. Sommige vo gels hebben de Meeslouwerpolder voor het alternatief verruild, maar worden daar nogal eens in hun be zigheden gestoord. "Doordat de plas nog heel klein is, hoeft er maar één persoon met een hondje over de dijk te lopen om alles te laten op vliegen", zegt Ter Keurs. Verschillende grondeigenaren hebben in het verleden schade claims ingediend in verband met de zandwinning in het aangrenzende gebied. De provincie heeft de claims keer op keer afgewezen en duidelijk gemaakt niet te veel te wil len betalen voor de grond. Een der gelijke prijsopdrijving zou ook el ders gevolgen kunnen hebben en veel geld kosten. Een bedrijf heeft de handen in on derhandelingen wat meer vrij en daarom vindt de provincie het een goede zaak dat RCR wil onderhan delen over het kwart van de grond dat nog in particuliere handen is. Het bedrijf vraagt daar wel wat voor terug: RCR wil het gebied inrichten en de gemaakte kosten verrekenen met de kosten die het moet maken bij zandwinning. Onteigenen Wanneer ook RCR geen succes boekt, moet de provincie nog even wachten met het onteigenen van de grond voor de vogelplas. Dat kan namelijk pas wanneer het desbe- treffende bestemmingsplan later dit jaar definitief wordt. Het vervan gende gebied wordt met zijn 60 hec tare even groot als het interessante deel van de Meeslouwerpolder, die nooit bedoeld is natuurgebied te worden. Het gebied werd waarde vol doordat er tussen de nieuw aan gelegde binnen- en buitendijken extra bovengrond werd aange bracht en het waterpeil steeg. Het gebied kreeg internationale betekenis en in 1977 sprak de pro vincie de wens uit het natuurgebied te handhaven. In 1982 werd dit be leid officieel bijgesteld. De provin cie zat na het redden van de bijna failliete zandwinner Recreatiecen trum Rijnland, financieel in de tang en kon niet meer om de zandwin ning heen. Wel verplichtte de pro vincie zich een vervangend natuur gebied klaar te hebben, twee jaar voordat de Meeslouwerpolder on der een laag diep water werd gezet. De natuurbeschermers voelden aanvankelijk niets voor een vervan gend natuurgebied en richtten al hun aandacht op het tegenhouden van de zandwinning. Een eerste ontwerp van de provincie werd af gewezen, maar uiteindelijk ont stond overeenstemming. Over de voortgang hebben de natuurbe schermers keer op keer geklaagd. De provincie zou lang getreuzeld hebben met de onderhandelingen, zou boeren de (verkeerde) indruk hebben gegeven dat het vervangen de natuurgebied door natuurbe schermers was afgedwongen en had Leidschendam meer onder druk moeten zetten om het bestem mingsplan zo te wijzigen dat het na tuurgebied er mag komen. De sloop van het oude gedeelte van het Zoeterwoudse raadhuis aan de Noordbuurtseweg vordert volgens plan. Volgende week vrijdag moet de klus geklaard zijn. (foto Eiien Martens) Alleen echte Zoeterwoudenaren huwen in gemeente ZOETERWOUDE - De afbraak van het pittoreske oude deel van het Zoeterwoudse raadhuis aan de Noordbuurtseweg leidt nau welijks tot een afname van het aantal huwelijken. De enige tientallen trouwlustige duo's per jaar kunnen voorlopig te recht in Ons huis aan het Kos terspad of in de Christus Die naar Kerk aan de Kerklaan. Volgens cen woordvoerder van de afdeling bevolking 'laten rasechte Zoeterwoudenaren zich niet afschrikken door het ontbreken van een raadhuis'. Veel import-Zoeterwoudena- ren zouden wèl buiten het dorp trouwen, omdat ze niet in een echt raadhuis terecht kunnen. Ook wordt in Zoeterwoude een terugloop van het aantal 'toeris- me-huwelijken' verwacht. Sloop Vooral veel Leidenaren trouwden de afgelopen jaren in Zoeterwoude, 'omdat het oude raadhuis zo'n schattig pandje is', weet de mevouw van de af deling bevolking. "En natuur lijk ook omdat het hier veel goedkoper trouwen is dan in Leiden". De sloop vordert snel, zoals de gisteren genomen foto laat zien. Er is momenteel nog maar een 'half' raadhuis over. Nadat eer der met een grote kraan het to rentje aan de voorzijde van het gebouw werd 'weggetakeld', werd enige dagen geleden de stalen dakconstructie verwij derd. Morgen zal voor de laatste keer tijdens de sloopwerk zaamheden een enorme kraan voorrijden, die de vloeren en trappen moet verwijderen. Vrijdag duwt dit gevaarte de laatste muurresten om, waarna ljet uit 1870 daterende deel van het raadhuis voltooid verleden tijd is. Sloper P.P. Kraan ver wacht dat het karwei volgende week vrijdag klaar is. De afvoer van het puin neemt nog een week in beslag, omdat de ge sloopte materialen uit milieu overwegingen gescheiden wor den afgevoerd. Op de voorgrond het meest zuidelijke stukje van het vroeger zo belangrij- gebied ke natuurgebied Meeslouwerpolder, daarachter het 'natuurvervangende de Vliet Provincie wil vervangend natuurgebied bij Vlietland snel aanleggen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16