Maximum snelheid op hele A 44 naar 100 km Sproetenbus naar Katwijk en Nieuwkoop 'Bouw- en Woningtoezicht had ook verbouwingen moeten controleren' Voorschoten hoopt dat aanleg rijksweg 11-west sneuvelt door geldgebrek Oud-wethouder Alphen in adviescollege Barlaeus Ziekenhuisschool Leiden fuseert met Haagse regio WOENSDAG 27 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 Onderzoeksproject naar huidkanker krijgt wetenschappelijk karakter KATWIJK/REGIO - Het Inte graal Kankercentrum west (IKW) laat deze zomer weer een sproe tenbus rijden langs verschillende plaatsen in de regio. Provinciebe stuurder Aalbers (volksgezond heid) geeft zaterdag 7 juli het startsein. Op die dag staat de .sproetenbus bij het Waaigat in Katwijk aan Zee. In de IKW-sproetenbus kan het publiek gratis de huid laten nakij ken door medisch specialisten. Doel van deze controle is het vroegtijdig opsporen van huid kanker. De specialisten van de bus geven ook informatie over de gevaren van zonnebaden, preven tie en opsporing van huidkanker. Het is het tweede jaar dat het IKW de sproetenbus laat rijden. In 1989 lieten ruim 3000 mensen zich in de bus nakijken. Van hen werden er 65 voor nader onder zoek doorverwezen. Van deze groep werd bij 46 personen een afwijking weggehaald en werd het weefsel onderzocht. Tachtig procent van de doorverwezen sproetenbusbezoekers (37 perso nen) bleek huidkanker of een voorstadium daarvan te hebben. Bij zes mensen werd een mela- noom (een gevaarlijke vorm van huidkanker) gevonden en zeker voor deze zes is het van groot be lang geweest dat door het bezoek aan de sproetenbus de huidkan ker vroegtijdig kon worden ont dekt. In vergelijking met vorig jaar krijgt het sproetenbusproject een wat meer wetenschappelijk ka rakter. Er wordt onderzocht of de groep bezoekers van de bus vaker wordt doorverwezen dan 'de ge middelde Nederlander'. Later dit jaar bezoekt de bus bovendien en kele bedrijven waar de werkne mers zullen worden gecontro leerd. Met de resultaten van het onderzoek kan een advies wor den gegeven over de noodzaak een landelijke campagne voor het vroegtijdig opsporen van huid kanker te gaan opzetten. Huidkanker komt de laatste tientallen jaren steeds vaker voor. Mogelijk dat het zonnebaden hieraan debet is. Geadviseerd wordt niet tussen twaalf en drie uur te zonnen en een bescher mende crème te gebruiken. Huid kanker is goed te genezen, mits vroegtijdig ontdekt. Met name bij melanoom is tijdige ontdekking en behandeling van levensbe lang. De sproetenbus is zaterdag 7 ju li in Katwijk, een week later in Zoetermeer op de markt. Op za terdag 21 juli staat de bus op de markt in Nieuwkoop en de week erna (28 juli) staat de bus op de boulevard van Scheveningen. De bus is geopend van 9.30 tot 17.00 De sproeten bus vervult een functie bij het vroegtijdig op sporen van huidkanker. Zuyderduin) Minister wil snelheid door Schipholtunnel naar 120 km brengen DEN HAAG/REGIO De nieuwe snelheidsbeperkende maatregelen die minister Maij- Weggen van Verkeer en Waterstaat in petto heeft, hebben ook voor deze regio gevolgen. In een brief aan de Tweede Kamer stelt de bewindsvrouw voor onder meer op de rijksweg A 44 een maximum snelheid van 100 kilometer per uur in de voeren. Op deze vierbaansweg, van Den Haag naar Amsterdam en lopend ten westen van Leiden, mag nu nog 120 kilome ter per uur worden gereden. LEIDEN - Nu minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) vast houdt aan de aanleg van rijksweg 11-west, hoopt de gemeente Voor schoten dat geldgebrek het rijk uit eindelijk zal nopen af te zien van de ze nieuwe weg. Burgemeester P. Cannegieter wijst in een eerste reac tie op het feit dat het rijk drie mil jard gulden te kort komt om alle voorgenomen plannen uit te voe ren. "Dat houdt in dat een aantal wegprojecten niet kan worden uit gevoerd", aldus Cannegieter doe lend op de A 11. De gemeente Voorschoten, die de laatste jaren fel actie heeft gevoerd tegen de aanleg van de weg die het dorp in tweeën zal snijden, zag haar inspanningen niet beloond. A 11- west is niet geschrapt uit het giste ren gepubliceerde structuursche ma, al is ook nog niet definitief be sloten tot de aanleg er van. Metaal kan direct 700 man plaatsen RIJSWIJK - De Zuidhollandse metaalbedrijven kunnen direct 700 constructiebankwerkers, lassers, plaatwerkers en andere werkne mers plaatsen. Dat blijkt uit een in ventarisatie van het aantal vacatu res bij de 225 bedrijven die bij de Zuidhollandse Metaalunie, een or ganisatie van ondernemers in de metaalnijverheid, zijn aangesloten. De inventarisatie is gehouden om vraag en aanbod van werk in de me taalsector beter op elkaar af te stem- De resultaten van de inventarisa tie zijn aangeboden aan de directeu ren van de Gewestelijke Arbeidsbu reaus in Zuid-Holland. Van de 700 vacatures is 40 procent nog niet ge meld bij de arbeidsbureaus. De Me taalunie wil met de arbeidsbureaus afspraken maken over werving, se lectie, bij- en omscholing. Ruim de helft van de metaalbe drijven wil ook (herintredende) vrouwen in dienst nemen. Werkne mers uit etnische minderheden en langdurig werklozen zijn bij 80 pro cent van de bedrijven welkom. Een deel van de vacatures kan ook met part-time-dienstverbanden worden opgevuld. De inventarisatie maakt onder deel uit van een landelijke actie van de metaalnijverheid. Daarbij is af gesproken dat in de totale metaal- nijverheidsector 3000 werklozen aan een baan worden geholpen en in de sector van de metaalbewer king (het werkterrein van de Me taalunie), 1000. Cannegieter betreurt de beslis sing van de minister, maar ziet toch een lichtpuntje: "Het is verheugend dat het onderhouden van de be staande wegcapaciteit en het aan leggen en uitbreiden van het hoofd wegennet voor de minister op de eerste plaats komt. De overige uit breidingen van het wegennet waar onder de aanleg van rijksweg 11- west komen gelukkig pas het laatst aan de beurt, als het al zover mocht komen", aldus Cannegieter. Zoals gebruikelijk in de discus sies rond A 11 is het gemeentebe stuur van Wassenaar het grondig oneens met zijn buurgemeente. Ge meentewoordvoerder Issendonck benadrukt dat gemeenten als Lei den en Voorschoten op moeten houden alleen naar hun eigen be langen te kijken maar het regionale belang van de nieuwe weg voorop moeten stellen. Wassenaar ziet in het feit dat de A 11 niet is geschrapt, steun van de minister voor haar standpunt. "Die centen komen er wel", rea geert Issendonck op de uitlatingen van Cannegieter. "Het is duidelijk dat de minister oog voor het ver keersprobleem heeft. Ik durf de voorspelling aan dat binnen 10 jaar de eerste paal voor rijksweg A 11- west de grond ingaat". Inmiddels is duidelijk dat de aan leg van de A 1 l-oost tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven defini tief is uitgesteld tot na de eeuwwis seling. In het eerste structuursche ma uit '81 stond dat de weg voor 2000 zou worden aangelegd. Het uit stel heeft te maken met het feit dat het rijk prioriteit wil geven aan uit breiding van het hoofdwegennet. Prof. Berg (89) overleden LEIDEN - Prof.dr. C.C. Berg, oud- hoogleraar Javaanse taal- en letter kunde aan de Leidse universiteit, is, naar nu pas bekend is gemaakt, maandag op 89-jarige leeftijd over leden. Prof. Berg was tot 1971 aan de universiteit verbonden. Alvorens hij het hoogleraarschap aanvaardde, gaf hij les aan de Alge mene middelbare school A Jakarta en was later verbonden als hoogle raar aan de Rechtshogeschool in Batavia, later de universiteit van Indonesië. Prof. Berg werd in 1949 rector magnificus van de Leidse universiteit. In 1951 werd hij be noemd tot bijzonder hoogleraar aan de Gemeente Universiteit van Am sterdam. Hij was lid van de Konink lijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. zoek naar chemische wapens. En kele jaren geleden al maakte de or ganisatie haar bezwaren kenbaar, maar zonder succes. Tot voor enke le jaren geleden werd volgens IPPL bij het onderzoek aan een groot aan tal dieren een dodelijke dosis So man toegediend. Hoewel er nu nau welijks meer dieren sterven tijdens het onderzoek, vindt IPPL toch dat de marmosets niet langer mogen worden gebruikt. Amerika en Rus land zijn overeengekomen de pro- duktie van Soman terug te dringen. "Er is geen enkele reden om dieren hiervoor te ge- en misbruiken", al dus een woordvoerder van het IP PL. STAKING Verpleegkundigen van de verblijfsafdeling Paulus A van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijk staken morgen. Het werk wordt overgeno men door vrijwilligers. Op Paulus werken 18 verpleegkundigen van wie er zeven morgen dienst zouden hebben. De vakbond AbvaKabo on dersteunt de actie. ALPHEN AAN DEN RIJN/AM STERDAM De Alphense oud- PvdA-wethouder van onderwijs H. Donker is door burgemeester en wethouders van Amsterdam benoemd in het college van ad vies van het Barlaeus Gymnasi um in de hoofdstad. Het uit drie vrouwen bestaande college moet gevraagd en ongevraagd advise ren in zaken die op school gevoe lig liggen'. Naast mevrouw Donker zijn J. Schroder, rector van het Coorn- hertlyceum te Haarlem en prof.dr. J. van Doorne-Huiskes, bijzonder hoogleraar in Wagenin- gen, in het college benoemd. De voorgedragen rector ad interim, de conrectoren en de medezeg genschapsraad hebben hun in stemming betuigd met de samen stelling van het adviescollege. De problemen met het Bar laeus Gymnasium begonnen twee jaar geleden met de benoe ming van rectrix C. de Vries Lentsch. Na twee stormachtige jaren besloot de rectrix te vertrek ken. B en W van Amsterdam wil len nu A. Wijkamp als rector ad interim benoemen, de gemeente raad neemt hierover vandaag een besluit. Het college van advies moet aan de school verbonden blijven tot een jaar na de benoeming van een definitieve nieuwe rector. Mevrouw Donker denkt dat het college als 'praatmuurtje' moet gaan dienen. "Het Barlaeus is al- Het voorstel van Maij-Weggen be helst een groot aantal maatregelen om het verkeer in de Randstad van af 1 oktober weer in snelheid terug tijd een school geweest die heel hoog stond aangeschreven. Ou ders, leraren en leerlingen willen niets liever dan de school in oude glorie herstellen. Er is door de af gelopen twee jaar evenwel een wond geslagen en die moet gene zen. Wellicht kunnen wij hierbij een handje helpen". Dat het college uit uitsluitend vrouwen bestaat is naar haaf me ning zuiver toeval. Dat heeft niets te maken met het feit dat B en W van Amsterdam een vrouwen- voorkeursbeleid voeren: "We wa ren aanvankelijk met drie vrou wen en twee mannen, maar dat leek ons een te groot college van advies. De mannen trokken zich als eerste terug''. Het college van advies moet zich nog beraden over de manier van werken. De afspraak is in elk geval dat het college altijd een ge zamenlijk standpunt inneemt, maar de leden zijn afzonderlijk te consulteren. Donker, inmiddels 74 jaar oud, heeft haar sporen op het gebied van onderwijs en bestuur meer dan verdiend. Ze was docente (or- tho)-pedagogiek, medeoprichter van de schoolbegeleidingsdienst Midden-Holland Rijnstréëk en van de LOM-school in Alphen en hield zich jaren achtereen als raadslid en wethouder bezig met onderwijszaken in Alphen aan den Rijn. De Alphense is nu on der meer nog actief als lid van het hoofdbestuur van de ouderen bond ANBO. te brengen. Een uitzondering wordt gemaakt voor het achtbaans-ge- deelte van de A 4 tussen de afslag Burgerveen en de Schipholtunnel. Ook op dat deel van de A 4 geldt vanaf 1 oktober een maximum snel heid van 120 kilometer per uur zo dat vanaf die datum op het hele achtbaanstraject 120 mag worden gereden. Als de plannen van de mi nister door de Tweede Kamer wor den geaccepteerd, kan men vanaf 1 oktober richting Amsterdam ook dóór de Schipholtunnel met een vaartje van 120 kilometer per uur rijden. Na de Schipholtunnel nabij de kruising met de A 9 (Haarlem- Amstelveen) moet de snelheid weer op 100 km worden teruggebracht. Ook voor de snelwegen rond Am sterdam geldt deze maximumsnel heid. Geen probleem Het rijkspolitie district Den Haag heeft volgens woordvoerder P. Nieuwenburg 'geen problemen' niet de voorgestelde wijziging. De verlaging van de maximum-snel heid op de A 44 wijst de politie zeker niet af. Dat de snelheidslimiet van 100 kilometer per uur voor de Schipholtunnel wordt opgeheven, komt Nieuwenburg als logisch voor. "Dat bevordert de doorstro ming". De gemiddelde automobilist moet volgens de woordvoerder geen probleem hebben met een snelheid van 120 kilometer per uur in de tunnel: "Het is een goed ver lichte, goed aangelegde tunnel". Voor de controlerende taken van de politie hebben de nieuwe maxi mum-snelheden, geen gevolgen. "Dat is een technische kwestie. We moeten de apparaten even anders afstellen", aldus Nieuwenburg. Voor D. Leenders, chef afdeling verkeer van de gemeentepolitie Haarlemmermeer, is het te vroeg om nu al op de plannen van Maij- Weggen te reageren. Enerzijds om dat het korps nog niet officieel van Uitstel vonnis Kemp tot 11 juli DEN HAAG - De uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak die de staat tegen de Hazerswoudse ex- vuiltransporteur Simon Kemp heeft aangespannen, is uitgesteld tot 11 juli. De Nederlandse staat eis te op 7 mei een schadevergoeding van 10 miljoen gulden voor het ille gaal storten van giftig afval in de Alphense Coupépolder. De recht bank zou vandaag vonnis wijzen maar is daar nog niet mee klaar. Raadsvrouw mr. Van Boxel van Kemp verwacht dat de rechtbank ook dan nog geen uitspraak doet in deze kwestie. Zij denkt dat de rech ter de strafzaak tegen Kemp af wacht die op 9 oktober voor de Haagse rechtbank dient. Op 3 juli doet de rechtbank uitspraak tegen ex-werknemers van Kemp. de plannen op de hoogte is gesteld, anderzijds omdat er 'op de wijzigin gen moet worden gestudeerd'. In het algemeen is Leenders van me ning dat op snelwegen met veel op en afritten een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur te prefe reren is boven 120 kiometer. In hoe verre het gewijzigde snelheidsre giem gevolgen heeft voor de contro letaak van de politie kon de chef nog niet zeggen. LEIDEN - De ziekenhuisscholen van Leiden, Den Haag en Delft smelten het nieuwe schooljaar sa men tot één instelling. Na de fusie wordt de naam ziekenhuisschool Zuid-Holland West. De besturen van beide scholen hebben hiertoe gisteravond beslo ten. Nog geen jaar geleden hadden de eerste fusiebesprekingen plaats. De besturen denken dat door bun deling van de krachten het voortbe staan van onderwijs aan zieke kin deren wordt gewaarborgd. De scholen namen deze stap om dat het aantal leerlingen zo ver te rugliep, dat financiering door het rijk in de toekomst niet zeker was. Secretaris R.E. Drost zei vanmor gen dat het schoolbestuur de laatste jaren jaarlijks met een teruggang van eenderde van het leerlingenbe stand is geconfronteerd. Als oor zaak daarvan noemde hij onder meer het feit dat er minder kinderen worden geboren en dat de dagopna me in ziekenhuizen in opkomst is. Voor amandelen knippen en buis jes in de oren aanbrengen, ingrepen waarvoor de kinderen vroeger wer den opgenomen, hoeven ze nu maar één dag in het ziekenhuis te verblij ven. Bovendien, voegde hij eraan toe, is de poliklinische zorg sterk verbeterd waardoor minder kinde ren ziek worden. De terugloop is geen 'Leidse' kwestie op zich, maar een landelijk beeld. Drost zei dat er nu wordt ge keken of er mogelijkheden zijn om GVB niet met Enhabo AMSTERDAM - B en W van Am sterdam zien af van verdere pogin gen om tot een fusie te komen tus sen Enhabo en het Gemeente Ver voerbedrijf (GVB). Het college be schouwt de onderhandelingen als volledig vastgelopen, zo is vanmor gen op het stadhuis meegedeeld. B en W zijn echter niet van plan de 80 procent eigendom van Enhabo "zonder meer" over te dragen aan de NZH, die door de bewindvoerder van het noodlijdende Zaanse ver voerbedrijf is uitgekozen als fusie- partner. Geen voetbal maar natuurfilms op tv LEIDEN Voetballiefhebbers in de regio werden gisteravond op de televisiezender België 2 verrast met natuurfilms in plaats van het verslag van de wedstrijd België - Engeland. Het televisiestation Discovery had de plaats ingenomen van Rik de Saedeleer waardoor de fans van de Belgische sportcom- mentator het noodgedwongen moesten doen met het verslag van Eddie Poelman op Neder land 3. In het begin van de twee de helft werd de verbinding met België hersteld nadat vele kij kers bij de storingsdienst had den geklaagd. Het verantwoordelijke be stuur van de gemeenschappelij ke kabelregeling was vanoch tend nog niet op de hoogte van de storing. Een woordvoerder van de stadskabei vond in de loop van de ochtend een verkla ring. Vermoedelijk is een pro gramma van Discovery dat via de satelliet wordt verspreid, ge huurd door Kindernet dat in de ochtenduren uitzendt. De scha kelaar die het signaal na afloop had moeten uitschakelen, heeft niet gewerkt waardoor Disco very de gehele dag zichtbaar bleef. de kinderen thuis les te geven, om dat de basisscholen daar niets aan doen. De gemeente Delft heeft een onderwijzer in dienst die de kinde ren thuis bezoekt. Welke consequenties het samen vloeien vabn de ziekenhuisscholen voor het onderwijzend personeel heeft is nog niet met zekerheid vast te stellen. Het komend schooljaar gebeurt er niets, in het jaar erop vloeien er wellicht twee onderwij zers (natuurlijk) af. Of dat er meer zullen worden hangt af van het aan tal leerlingen dat dan van de zieken huisschool gebruik maakt. 27 juni 1990 Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Aanstaanden Zondag zal een zestigtal van de voornaamste personages van de maskerade der Leidsche studenten door den heer Van Pallandt keizer Karei voorstellende) vereenigd wor den aan een gastmaal in het „Oranje-Hotel" te Schevenin gen. Na afloop daarvan begeven zich de studenten in optocht naar het Kurhaus, waar voor hen de aparte toegang van de terrastrap bij de theaterzaal opengesteld wordt, in de nabij heid waarvan het muziekcorps der Haagsche schutterij post zal vatten en hen met het Io Vivat" begroeten zal. De stoet zal zich langs de wandelwegen van het terras naar de Kurzaal begeven, waar voor hen, op dezefde wijze als verleden jaar voor den Schah van Perzië, eene sierlijk inge richte tribune wordt gereser veerd. Vijftig jaar geleden: In de gisteren gehouden raadsvergadering te Amster dam was aan de orde een inter pellatie-aanvrage van het N.S.B.-raadslid mr. dr. Ekering om vragen tot B. en W. te mogen richten inzake het optreden der politie bij de gebeurtenissen tus- schen 10 en 15 Mei. De burge meester zeide dat het hem aange naam zou zijn geweest indien hij den raad had kunnen voor stellen deze interpellatie toe te staan. Dit kon spreker echter niet doen. In de eerste plaats moeten vragen over dit onder werp tot den burgemeester en niet tot B. en W. worden gericht en in de tweede plaats kan men den burgemeester over het optre den der politie niet interpelle ren. Na discussie werd het voor stel om de interpellatie niet toe te staan in stemming gebracht en aangenomen met 38 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de N.S.B. raadsleden, die onmid dellijk na den uitslag van de stemming de vergadering verlie ten. Onderzoekscommissie begrijpt hardnekkig verweer B en W Noordwijk niet DEN HAAG/NOORDWIJK - "Het lijkt me erg onwaarschijnlijk dat alle gebreken aan de brandwering van Huis ter Duin het ge volg zijn van verbouwingen na de opleve ring. Hoe en wanneer ze nu precies zijn ontstaan, kunnen we niet bewijzen. In principe zou de suggestie van de gemeente Noordwijk kunnen kloppen. Maar dat zou dan wel heel wonderlijk zijn, want we heb ben de gebreken op een flink aantal plaat sen gevonden. Daarbij blijft het feit dat Bouw- en Woningtoezicht ook die verbou wingen had moeten controleren". W. van Dijk, voorzitter van sie die de brand in Huis ter'Duin heeft on derzocht, begrijpt het hardnekkige ver weer van de gemeente Noordwijk niet. Het college van de badplaats wees vorige week vrijdag in een verklaring alle kritiek op de dienst Bouw- en Woningtoezicht ferm van de hand. Deze gemeentelijke afdeling heeft tijdens de bouw van het later afge brande restaurantgedeelte goed geïnspec teerd, stelde het. Dat de brandwering ge breken vertoonde, ontkent het college niet. Het suggereerde echter dat die er la ter tijdens verbouwingen zijn 'ingeslopen'. Van Dijk: "Dat'kan kloppen voor de slechte afwerking bij de doorvoeringen van kabels boven de verlaagde plafonds. We hebben echter ook geconstateerd dat op een flink aantal plaatsen de wanden niet doorliepen tot boven die plafonds. Ook in het gedeelte dat niet door het vuur is verwoest. We kunnen niets bewijzen, nogmaals, maar ik kan me niet voorstellen dat ook dat het gevolg was van verbouwin gen. Ik heb trouwens ook niet gehoord dat Mocht het wel zijn gebeurd dan had Bouw- en Woningtoezicht ook moeten controleren, meent Van Dijk. "Een brand veilig gebouw is een brandveilig gebouw. Als daar belangrijke zaken in worden ge wijzigd, moet de dienst die inspecteren". Dat de Noordwijk alle verwijten aan het adres van Bouw- en Woningtoezicht van de hand wijst, verwondert hem niet echt. "Ik heb wel vaker meegemaakt dat de be- De bewijzen, waar verantwoordelijk wethouder V. Salman vorige week om vroeg, wil Van Dijk wel geven. "Als het per se noodzakelijk is, ben ik bereid de politie- en brandweerfoto's en de verklaringen die we hebben aan de gemeente voor te leg gen. Dat is niet zo'n punt. Overigens bewij zen die foto's alleen maar dat de gebreken er waren. Ze maken uiteraard niet duide lijk wanneer ze zijn ontstaan". LEIDEN Er moet een eind ko men aan het gebruik van dieren- proeven ten behoeve van het onder zoek van chemische wapens. De zich wijzigende verhoudingen tus sen Amerika en de Sovjetunie rechtvaardigen dit. Met name het inzetten van marmosets (een apen soort) bij het onderzoek naar het chemische middel Soman moet di rect worden gestaakt. Soman wordt nooit gebruikt en de marmoset is een van de bedreigde apensoorten. De in Leiden gevestigde organi satie International Primate Protec tion League, een organisatie die zich inzet voor de bescherming van primaten (apen) heeft in een brief Geen dierproeven bij onderzoek naar chemische wapens aan de minister van defensie, R. ter Beek, een brief geschreven met het verzoek de dierproeven te stoppen. TNO zoekt naar een manier om militairen te beschermen tegen de gevolgen van Soman. Soman heeft een verlammende werking.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15