Spaanse les onder de Spaanse zon PAGINA VOOR JONGEREN Taalcursus voor jongeren Stage lopen Veel jongeren vrijen onveilig Hart en lever tegelijk vervangen 'Leidse jeugd' niet weg te slaan van Wimbledon WOENSDAG 27 JUNI 1990 PAGINA 11 Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je om altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. mowm N&tfATO EN «TOEKEN ÜIENWiOEM Terwijl ieders ogen op allerlei Italiaanse schandalen zijn ge richt, presteert onze Pim het om ook uit andere delen van de wereld de laatste nieuwtjes te halen. Vers van de pers, middels gefluister in het duister, het hitnieuws van vandaag. Het gerucht gaat dat Fab en Rob van Milli Vanilli onlangs met elkaar op de vuist zijn gegaan. Jaloerse Rob zag Fab met een nieuwe vriendin langsschuiven en dat schoot hem in het verkeerde keelgat. Ze hadden immers afgesproken om alles met elkaar te delen?! Het geheel resul teerde in een pittige vechtpartij. Of de winnaar er uiteindelijk met de dame in kwestie vandoor ging, is niet bekend. Nadat succes wel erg lang uitbleef, heeft de roodharige zangeres Sonia besloten om een nummer met de heren van Big Fua op te nemen. Van You've Got A Friend gaat de opbrengst naar de telefonische kinder hulpcentrale Childline. De opbrengst van Sacrifice en Helping Hands, de single met twee A- kanten van Elton John, zal onder andere gaan naar The Jefferiss Re search Unit en Terrence Higgins Trust die zich beide bezighouden met de hulp aan aids-patiënten. Yazz, wellicht nog bekend van de grote hit The Only Way Is Up, is weer terug in het artiesten-wereldje. Haar nieuwe single heet Treat Me Good en zal naar mijn mening heel hoog in de hitlijsten belanden. Een aantal maanden geleden vertelde ik je nog over het gigantische huis van Five Star. Op dit moment is de familie op zoek naar een klei ner optrekje. Misschien een beetje boven hun stand geleefd? De vriendelijke Bruce Hornsby is ook weer in het nieuws. Met zijn klassieker The Way It Is plaatste hij zich in een klap in het rijtje van begaafde componisten/artiesten. Op zijn nieuwe album A Night On The Townstraalt Bruce als nooit tevoren. Voor de echte fans valt deze elpee dan ook zeer aan te bevelen. Gloria Estefan moet het, zoals je waarschijnlijk wel weet, iets rustiger aan doen. Haar man Emilio kocht daarom twee schattige Dalmatiërs puppies voor haar. Gloria was hier bijzonder mee in haar sas, maar vroeg wel aan manlief of hij ze de eerste twee weken wilde uitlaten. Overigens, muzikaal gaat het allemaal uitstekend met Gloria! Dat wordt weer dansen met de CD Move You're Body 2. De zomeravon den zullen zeker swingend aan je voorbij trekken met onder andere de muziek van Mr Lee, 49ers, Mantronix, Innocence en J.T. And The Big Familie. Fééééésten maar!!! Vakantie vieren en tegelijkertijd wat leren? Dat kan met de cursus Spaans van Don Quijote Interna tionale Taal Studies. Voor het eerst organiseert dit instituut dit jaar ook een taalcursus voor jon geren van veertien tot achttien jaar. 'Een taal leren. Maar de na druk ligt op vakantie', aldus Vic tor Thissen van de afdeling voor lichting. 'Uit een enquête die we hebben gehouden, bleek dat er veel be langstelling is voor de Spaanse taal. Dat blijkt ook uit het feit dat steeds meer scholieren Spaans als examen- of bijvak kiezen. En waar leer je een taal sneller dan in het land zelf?', aldus Thissen. De cursussen vinden plaats op scholen in Salamanca en Valen cia. De cursisten worden onder gebracht bij Spaanse gastgezin nen die al vaker jongeren hebben opgevangen. Uit het lesrooster van beide scholen blijkt dat de cursisten tijd genoeg hebben om vakantie te vieren. In Salamanca wordt alleen 's morgens en 's avonds twee uur lesgegeven. 'De avondlessen zijn geen gewone lessen', vervolgt Thissen. 'Je moet dan denken aan voordrach ten, discussies en dia-presenta ties. Het kan ook gebeuren dat de bakker van de hoek komt vertel len hoe hij brood bakt. Het gaat natuurlijk niet om zijn bakkun- sten maar om zijn Spaans'. Op de school in Valancia wordt lesgegeven van half tien 's mor gens tot een uur. De rest van de dag heb je vrij. 'Maar ook dan hebben de cursisten het hartstik ke druk. We organiseren namelijk excursies, rondleidingen door de stad, sportwedstrijden, kook- en danslessen en bezoeken aan mu sea en dergelijke', zegt Thissen. De cursussen duren twee, drie of vier weken. Volgens Thissen kunnen de cursisten na vier we ken Spaans een gesprek op straat voeren. 'Eén van hen zei me na af loop van de lessen dat een vier- weekse cursus gelijk staat aan een jaar Spaans op de avond school'. Er zijn voor de jeugdcursus, die begint op 9 juli, 23 juli en 6 augus tus, al tussen de vijftig en zestig aanmeldingen binnen. Volgens Thissen spreekt meer dan de helft van de deelnemers geen woord Spaans. Overigens zijn er maar drie aanmeldingen binnen van veertienjarigen, de meesten zijn ouder, aldus Thissen. 'Als ze zich bij ons aanmelden, vragen we ook naar hun motivatie om Spaans in Spanje te leren. Wij dachten dat een leuke vakantie verschrikke lijk hoog zou scoren. Natuurlijk is dat soms ook de reden, maar tot onze verrassing vinden de meeste cursisten het goed voor hun toe komst'. De prijzen van de cursussen lig- iff- gen tussen de duizend en twee duizend gulden. Daar zitten het cursusgeld, alle activiteiten en huisvesting bij. De reis niet. Maar dat hoeft volgens Thissen geen probleem te zijn. 'De meeste cur sisten gaan naar Salamanca. In de zomer beschikken we over een ei gen pendelbus. Je kunt natuur lijk ook met het vliegtuig komen maar de meesten kiezen voor de bus. Je leert je mede-cursisten dan meteen kennen'. Op 1 oktober begint de taalcur sus voor jongeren vanaf zeven tien jaar. Deze duurt drie, zes of negen maanden. 'Maar dat is ei genlijk geen vakantie meer', al dus Thissen. Wil je meer informatie over Spaans in Spanje. Bel of schrijf even: Don Quijote, Internationale Taal Studies, Graaf Florisstraat 38, 3021 CH Rotterdam. Tel. 010- 4763533. KINDER Een jongen zit met een probleem. Over een paar weken begint de grote vakantie en daar ziet hij als een berg tegenop. Want zijn beste vrienden zij n allemaal zeker weken met hun ouders met vakantie en hijzelf blijft gewoon thuis. Zijn ouders hebben er dit jaar namelijk voor gekozen nieuwe auto te kopen en dat betekent dat er geen vakantie meer inzit. De jongen ziet de bui al hangen: als zijn vrienden er niet zijn, weet hij niet wat hij al die weken moet doen. Bovendien komen zij met flitsende verhalen terug en heeft hij niets te vertellen. Deze jongen is niet de enige die bang is dat hij zich gaat vervelen in die lange vakantieperiode. Lang niet alle ouders hebben de mogelijkheid om hun vakantie buiten de deur te vieren. Als je ouders niet met je weggaan kun je misschien ook zelf een vakantie organiseren. Dat hoeft niet duur te zijn. Je kunt denken aan op tienertoer gaan of fietsvakantie door Nederland, waarbij je een tent kunt meenemen, in jeugdherbergen of bij familie kunt slapen. Deze activiteiten zijn vooral leuk als minstens één vriend of vriendin met je meegaat. Iets duurder zijn creatieve vakantiekampen of zeilcursussen, maar die kun je ook alleen doen. Je ontmoet er namelijk leeftijdsgenoten genoeg. Als je eerst je vakantiegeld bij elkaar moet sprokkelen, zul je op zoek moeten naar een vakantiebaantje. Vanaf je vijftiende mag je vakantiewerk doen, bijvoorbeeld in een winkel helpen of bij een boer op het land helpen. Je kunt ook zelf iets verzinnen, bijvoorbeeld broodjes op het strand verkopen. In de krant worden regelmatig vakantiehulpen gevraagd. Het is heel leuk om je eigen vakantie bij ekaar te verdienen. Wil je dat niet of maken je ouders bezwaar, dan heb je ook nog mogelijkheden als vrijwilliger, bijvoorbeeld als begeleider bij het kindervakantiewerk of als hulp bij kinderkampen. Voor goede organisatietalenten nog een volgende tip: organiseer een spannend voetbal- of badmintontoernooi bij jou in de straat of in de buurt. De gemeente kan je informeren over verdere vakantie-activiteiten. Voor deze en andere informatie kun je dagelijks van 16.00 uur tot 20.00 uur terecht bij de Leidse kindertelefoon (071 - 120611). Meer ongelukjes met skateboards De Stichting Consument en Vei ligheid start een voorlichtings campagne die is gericht op ska ters van tien tot vijftien jaar. En dat is hard nodig, want vorig jaar kwamen 3500 skaters in het ziekenhuis terecht na het uithalen van de meest ingewikkelde capriolen. Stoer natuurlijk, maar levensgevaarlijk. Het merendeel van de slachtof fers was tussen de tien en vijftien jaar oud. De meeste letsels waren been- en armbreuken en hoofdwonden. Veruit de meeste ongelukken waren te wijten aan het niet dragen van bescher mingsmiddelen, riskant stunt werk en een slechte skate- en val- techniek. De voorlichtingscampagne om vat een poster met tips en gesprek jes met gerenommeerde skaters als Jan Rodenrijs en Eng-San Kho. De poster, die wordt ver spreid via sportzaken en speel goedwinkels, legt bovendien een deel van het skatersjargon nog eens uit. Zo betekent bail een truc opgeven en je met opzet laten val len. Road rasb en hipper5 Schaafwonden en heupblessure natuurlijk'. En helmDat is zo'n ding dat je op je kop zet als je her sens liever een beetje bij elkaat wil houden!! De laatste Blake en Mortimer Meer dan tien jaar hebben de fans op het album moeten wachten, maar een paar weken geleden lag het dan eindelijk in de boekwin kel: 'De drie formules van profes sor Sato', deel twee. Stripgroot meester Bob de Moor maakte het laatste verhaal uit de onvergetelij ke serie Blake en Mortimer af. Met het album is het werk van wijlen Edgar P. Jacobs voltooid en verstomt een aanhoudende stroom van geruchten dat het bin nenkort verschijnt. Het cliché is de vraag of De Moor wel de juiste sfeer van Bla ke en Mortimer heeft kunnen vin den en zo een waardig slot aan het levenswerk van Jacobs heeft ge breid. Het is een vraag waarop de stripwereld verdeeld reageerde. Natuurlijk is het album geen wa terdichte kopie van Jacobs' stijl, maar moet dat? De Moor heeft een goede balans tussen zijn (niet geringe!) stijl en die van Jacobs weten te vinden. Uitgeverij Blake en Mortimer heeft zijn uiterste best gedaan om het album zo mooi mogelijk te maken. Of het nu aan de grote af metingen of de druk van het boek ligt, het album komt veel 'echter' over dan zijn voorbode in het weekblad Kuifje. ('De drie formules van profes sor Sato', door Jacobs en De Moor. Uitgeverij Blake en Mor timer. Prijs 9,95) Dan Morrison De succesvolle foto-journalist Dan Morisson heeft een uitje ver diend, vindt zijn opdrachtgever Cippacola. De frisdranken-fabri kant stuurt de jonge reclame-held eens een keertje niet naar een oor logsgebied toe, maar naar het mysterieuze Kreta. Natuurlijk komt Dan uiteindelijk met een schitterende foto terug, maar niet zonder eerst koning Minos en ve le beeldschone, schaars geklede nimfen te hebben ontmoet. 'De Nimfen' is een schitterend getekend boek, dat vlot leest. Te kenaar/scenarist U. Cossu maakt handig gebruik van veel vrouwe lijk schoon, komt in tegenstelling tot veel van zijn huidige collega's niet in de verleiding (onnodig) bloed te laten vloeien. ('De Nimfen', 'Dan Morrisson', door Cossu. Uitgeverij Hima- laya/Loempia. Prijs 15,90) Stage lopen kan niet alleen in ei gen land, maar ook over de gren zen. Wil je bijvoorbeeld een tijdje koken in een Italiaans hotel, arti keltjes schrijven op de redactie van een Parijse krant, of haar knippen bij een Londense kap per? Het boek 'Stage lopen in het buitenland' wijst de weg. De 135 pagina's tellende gids is gemaakt op initiatief van de stichting Exis, Centrum voor Internationale Jongeren Activiteiten. De belangstelling van jongeren om stage te lopen in het buiten land neemt enorm toe, omdat de Europese Commissie instellingen en bedrijven stimuleert jongeren in staat te stellen een kijkje over de grens te nemen. De gids van Exis bevat prakti sche informatie over beurzen, vergunningen en verzekeringen. Daarnaast vertellen jongeren over hun internationale werker varing en wat zij daar zelf aan hebben gehad. Eén op de vijf jongens en meisjes tussen de veertien en zeventien jaar uit Den Haag is tijdens de zo mervakantie vorig jaar met een ander naar bed geweest. Van die groep gebruikte 41 procent geen of af en toe een condoom. Twee ëndertig procent had meer dan één partner. Dat blijkt uit onderzoek van de Haagse Gemeentelijke Gezond heidsdienst naar het seksueel ge drag en condoomgebruik bij scholieren. Het onderzoek werd gehouden onder 725 vierdeklas sers uit het voortgezet onderwijs. Volgens de GG en GD neemt de frequentie van de -geslachtsge meenschap met de leeftijd toe, maar het veilig vrijen (dus met condoom!) niet. Bijna een kwart van de ondervraagden had wel een condoom bij zich, maar kwam er niet toe het te gebrui ken. In verband met het besmet tingsrisico van aids en het feit dat veel scholieren juist in de zomer vakantie seksuele contacten blij ken te hebben, gaat de Haagse GG en GD nog voor de schoolva kantie de folder Veilig of onvei ligonder de scholieren versprei den. Omdat condoomgebruik vol gens de GG en GD de beste be scherming is tegen seksueel over draagbare aandoeningen zoals aids, moeten de scholieren leren omgaan met condooms en ze dur ven kopen. Storm, het meisje links op de fo to, heeft zes jaar geleden een dubbele transplantatie onder gaan. Haar hart en lever wer den vervangen tijdens één ope ratie. Bij Storm is een dergelijke riskante ingreep voor de eerste maal uitgevoerd. Op de foto viert zij haar dertiende verjaar dag met een duik in het zwem bad samen met haar zusje, die ze onder water probeert te duwen. Zo te zien verkeert zij in bla kende gezondheid. (foto ap> Wimbledon wordt wel het Mekka van de tennissport genoemd. Vooral in deze tijd van het jaar het toernooi is eergisteren officieel begonnen kan een tennisliefhebber zich nergens anders gelukkiger voelen dan op de grasbanen in de voorstad van Londen. Veertien jeugdtennissers uit de regio Leiden waren er afgelopen maandag dan ook niet weg te slaan. In het kader van de uitwisseling met het Engelse district rond Cam bridge mochten de 'Leidse' tennissers de 'groene kathedraal' bezoe ken. Van tien uur 's ochtend tot half vijf 's middags keken zij hun ogen uit. Lendl en Cash speelden er hun wedstrijden en Mecir, Svensson en Chang werkten onder toezicht van de Leidse jeugdselectie een training af. Als klap op de vuurpijl mocht de Nederlandse afvaardiging, met rac kets en tennisballen, het 'heilige' gras ook zelf betreden om er een bal letje te slaan. Overigens had de selectie van de nieuwe districts tennisleraar, Jackie Reardon, al twee dagen lang op gras gespeeld. Tegen het Oos tengelse team, dat in januari in Zoetermeer nog veel te sterk was, ver loor Leiden slechts met 33-27. Met name Mirjam Siemerink deed het opvallend goed. Zij won in de leeftijdsgroep tot en met zestien jaar al haar wedstrijden. Angelina Rammers deed nauwelijks voor haar on der. Zij verloor slechts eenmaal (met 6-4 in de derde set), maar dat was tegen de nummer acht van de Engelse ranglijst van speelsters tot en met achttien jaar. De 'Leidse' jongens konden in de hogere leeftijdsgroepen niet tot winst komen. Zij deden het in de klasse tot en met twaalf jaar een stuk beter. Bij de meisjes kwam Jolanda Mens sterk voor de dag met drie overwinningen uit vier wedstrijden. Niemand had grote problemen met het spelen op gras. Sterker nog, iedereen was laaiend enthousiast over deel twee van de uitwisseling met de Engelsen. Jackie Reardon, de 27-jarige opvolgster van John Noakes die de aanzet tot de uitwisseling had gegeven: "Onze tennissers verlieten Wimbledon met tranen in hun ogen. Ik denk dat ze nog nooit zoiets leuks hebben meegemaakt als dit weekeinde. Zelf vond ik het ook fantastisch. Als ik als districts tennisleraar van het dis trict Leiden alleen maar zulke ervaringen opdoe, wordt het een gewel dige periode".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11