n Oranje: geen woord meer over het WK W'egens vakantie gesloten. DINSDAG 26 JUN11990 PAGINA 15 'In de gang hebben we elkaar de hand gegeven' Italia met Koeman BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Beroep tegen geel en rood ERBA (ANP) - De Bondsrepubliek heeft bij de FIFA beroep aangete kend tegen de rode kaart van Voller en de gele kaart van Matthaus, bei den gegeven door scheidsrechter Loustau in het duel met Nederland. De Westduitse delegatie beroept zich op televisiebeélden, die zouden bewijzen dat de spelers ten onrech te zijn bestraft. „We realiseren ons heel goed", aldus teamchef Becken- bauer, „dat we weinig kans maken." Desondanks legt de ploeg zich niet bij voorbaat bij een schorsing neer. Beckenbauer: „Bij de kwalifi catie-wedstrijd Brazilië - Chili, vo rig jaar, heeft de FIFA zich bij het uitspreken van een straf ook beroe pen op televisiebeelden. Waarom zou het dan nu niet kunnen. De be wijzen ten gunste van ons zijn over duidelijk." Voller, die rood kreeg na een inci dent met Rijkaard, was eveneens optimistisch. „Ik heb bij AS Roma een keer een rode kaart gehad en ben daarvoor nooit geschorst." Becker Boris Becker zat daags voor aan vang van het Wimbledon aan het te levisietoestel gekluisterd. Nadat hij in de eerste ronde moeizaam de Mexicaan Luis Herrera had uitge schakeld, gaf de Westduiser tegen het persbureau DPA blijk van zijn misprijzen over het gedrag van Frank Rijkaard. „Er zijn bepaalde grenzen die je niet mag overschrijden", zei Becker verwijzend naar Rijkaards spuwen in het WK-duel met de Bondsrepu bliek. „Rijkaards actie ging die grenzen te buiten. Dat is niet goed voor de sport". De wedstrijd Bondsrepubliek - Nederland heeft een record-recette voor deze wereldtitelstrijd opgele verd. De 74.559 toeschouwers be taalden 5.903.720.000 lire, omgere kend 8 miljoen gulden. De politie van Milaan heeft maandag acht Westduitse vandalen het land uitgezet. De relschoppers werden twee weken geleden gear resteerd bij onlusten in het centrum van Milaan. Zowel in West-Berlijn als in Oost-Berlijn is de overwinning van de Bondsrepubliek op Nederland massaal gevierd. Ruim 20.000 men sen bevolkten tot diep in de nacht de straten en de dranklokalen. In Oost-Berlijn werd op tal van plaat sen vuurwerk afgestoken. -ri* ACHTSTE FINALES Italië - Uruguay 2-0 (0-0). 65. Schillaci Gele kaart: 15. Pintos (Uru), 26. Alvez (Uru), 34. Perdomo (Uru), 36. Berti (Ita), 61. Gutierrez (Uru). Italië: Zenga; Bergomi, Baresi, Ferri en Maldini; De Napoli, Berti (51. Serena). Gïannini en De Agostini; Baggio (79. Vierchowod) en Schillaci. Uruguay: Al vez; Pintos, De Leon, Gutierrez en Do- minguez; Perdomo, Ostolaza (79. Alza- mendi), Francescoli en Ruben Pereira; Fonseca en Aguilera ($5. Sosa). GE NUA Ierland - Roemenië 0-0 n.v. Ierland wint na strafschoppen 5-4. Straf- schoppenserie: Hagi 0-1,.Sheedy 1-1, Lupu 1-2, Houghton 2-2, Rotariu 2-3, Townsend 3-3, Lupescu 3-4, Cascarino 4-4, Timofte mist, O'Leary 5-4. Scheids rechter: Wright (Bra). Toeschouwers: 31.818. Gele kaart: 21. Aldridge (Ier), 95. McCarthy (Ier), 107. McGrath (Ier), 112. Hagi (Roe), 115. Lupu (Roe). Ier land: Bonner; Morris, Staunton (94. O'Leary), McCarthy en Moran; Hought on, McGrath, Townsend en Sheedy; Quinn en Aldridge (23. Cascarino). Roe menië: Lung; Rednic, Popescu, Ando- ne en Rotariu; Lupescu, Sabau (98. Ti mofte). Hagi en Klein; Raducioiu (77. Lupu) en Balmt. TOPSCORERS 1. Skuhravy (Tsj) 5, 2. Michel (Spa) en Milla (Cam) 4, 4. Matthëus (BrD), Voller (BrD), Klinsmann (BrD), Schillaci (Ita) 3. 7. Bilek (Tsj), Lacatus (Roe), Balint (Roe), Jozic (Joe), Pancev (Joe), Care- barski (BrD), Kubik (Tsj), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Baggio (Ita), Giannini (Ita), Serena (Ita), Omam Biyik (Cam), Rincon (Col), Valderrama (Col), Caligiuri (VSt), Murray (VSt), Brolin (Zwe), Ekström (Zwe), Strömberg (Zwe), Flores (CRi), Medford (CRi), Cayasso (CRi), Gonza lez (CRi), Lineker (Eng), Wright (Eng), Sheedy (Ier), Quinn (Ier), Degryse (Bel). De Wolf (Bel), Vervoort (Bel), Ceule- mans (Bel), Clijsters (Bel). Scifo (Bel). Kieft (Ned), Gullit (Ned), Ronald Koem an (Ned). Abdel-Ghani (Egy). Caniggia (VAE), Jumaa (VAE), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo), Ben- goechea (Uru), Protassov (Sov), Zig- mantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobro- volski (Sov), Susie (Joe), Prosinecki (Joe), Rodax (Oos), Ogris (Oos), Fonse ca (Uru), Gorriz (Spa) allen 1. DE KAARTEN Argentinië: Serrizuela (2), Batista, Bur- ruchaga, Sensini, Caniggia, Maradona, Monzon (2), Giusti, Goycoechea; BeF gié: Gerets (2); Bondsrepubliek: Breh- me (2), Berthold, Völler (rood en geel), Matthëus; Cameroun: Kana Biyik (2). Massing (2). Milla, N'Dip (2), M'Bouh (2). Onana (2), N'Kono; Engeland: Mc- Mahon, Beardsley; Ierland: Morris, Al dridge, McGrath, McCarthy; Italië: Fer- - - -sto- Hasek, Stroika, Kocian. +Jürgen Klinsmann, hier met Gullit: "Het zijn aardige jongens, die Hollan ders. Van die opgeklopte sfeer rond onze confrontaties begrijp ik niets". Völler over incident met Rijkaard ERBA (ANP) Jürgen Klinsmann, de belangrijkste speler van de wed strijd Nederland - Bondsrepubliek, had gisteren lovende woorden voor het Nederlands elftal. "Het zijn aardige jongens, die Hollanders; Van die opge klopte sfeer rond onze confrontaties begrijp ik niets. Tussen de spelers zit het goed. Het was toch een prachtig duel? Bovendien, aan de wijze waarop Ruud Gullit zich ten opzichte van zijn tegenstanders gedraagt, kunnen veel profvoetballers een voorbeeld nemen". De speler van Inter Milan, gerijpt na een jaar ervaring in de Italiaanse competitie, zei te hebben 'gevoeld' dat het zijn wedstrijd zou worden. "Zo iets merkje al meteen in het begin. Het was mijn dag. Alles ging goed. Er is nog nooit een wedstrijd geweest waarin ik zoveel heb gelopen en zoveel aan de bal ben geweest". De rode kaart van Rijkaard, zo bekende de aanvaller, was in zijn voor deel geweest. "Ik kreeg meer ruimte". Dat Van Aerle in plaats van Rijk aard zijn directe tegenstander werd, maakte volgens Klinsmann geen ver schil. "Ook in de openingsfase tegen Rijkaard liep het goed bij mij". Ook een dag na de wedstrijd begreep Klinsmann niets van de reactie van Rijkaard, die leidde tot de rode kaart. "Ik ken hem als een zeer sportieve speler. Wel had ik in het begin van de wedstrijd het gevoel dat hij overge concentreerd was. Rijkaard krijgt nu harde kritiek, dat is terecht. We moe ten echter oppassen niet te gaan overdrijven. Morgen moeten we weer over andere dingen praten. Het zou onzinnig zijn als dit incident voor Rijkaard een onuitwisbare smet op zijn loopbaan wordt". Völler, het 'slachtoffer' van Rijkaard, sloot zich daarbij aan. "Het gedrag van Frank is voor mij onverklaarbaar. Ik heb vaak tegen hem gespeeld. Het is overdreven te zeggen dat we een innige band hebben, maar er is al tijd sprake geweest van wederzijds respect. Ik was door de gebeurtenis ook totaal verbijsterd. Toen ik eveneens rood kreeg, ben ik bijna in trance achter Rijkaard aangelopen. Ik wist absoluut niet waarom ik weg moest, dat weet ik nog niet. Vandaar ook dat we tegen de straf in beroep zijn ge gaan". Evenals Rijkaard sprak Völler met klem tegen, dat het tweetal in de gang naar de kleedkamer de kloppartij had voortgezet. Bondscoach Beenhak ker had bewust zijn assistent Doesburg meegestuurd, om erger te voorko- "De geruchten daarover zijn nergens op gebaseerd", aldus de aanvaller van AS Roma. "In de gang hebben we, zo mag ik wel zeggen, ons redelijk gedragen. We hebben elkaar zelfs de hand gegeven". Beckenbauer vond dat passen in de sfeer van de wedstrijd. "Met uitzondering van het incident rond Rijkaard was het een sportieve en interessante wedstrijd. Van een slechte sfeer tussen beide kampen heb ik absoluut niets gemerkt". Beckenbauer kreeg na de overwinning op de 'aartsrivaal' niet alleen lof toebedeeld. De Westduitse aanhang was van mening, dat de Bondsrepu bliek niet dankzij, maar ondanks de taktiek van de teamchef had gewon nen. Beckenbauer gaf toe een denkfoutje te hebben gemaakt. "Ik had ver wacht dat Kieft met Van Basten in de aanval zou spelen. Vandaar dat ik voor een extra verdediger koos. In de eerste twintig minuten had Buchwald absoluut geen grip op Winter, daarom was Nederland in die fase sterker. Dat wij daarna beter werden, kwam omdat Buchwald groeide in zijn rol. Niet omdat we plotseling tien tegen tien gingen spelen". Beckenbauer vond wel dat de twee rode kaarten 'psychologisch' in het voordeel van de Bondsrepubliek waren geweest. "De rode kaart van Völler was niet terecht. Daardoor ging bij ons het gevoel leven dat we waren be drogen. Dat sterkte het elftal". Discussie bondscoach voorlopig opgeschoven MILAAN/AMSTERDAM (GPD) - Ergens in het luchtruim tussen Milaan en Amsterdam nam Martin van Rooyen via een microfoon het woord. „Wij zijn", sprak de voorzitter van het bestuur betaald voetbal, „ontzettend veel dank verschuldigd aan het elftal. We hebben tegen West-Duitsland goed gevoetbald, maar pech gehad, waardoor we zijn uitgeschakeld. Samen met Brazilië moeten we dat lot delen. Maar de wedstrijd tegen West-Duitsland is de eerste geweest van een nieuwe periode waarin wij aan de slag gaan". "Het is moeilijk uit te leggen hoe groot de teleurstelling van de uit schakeling in het WK-toernooi is. En ik weet zeker dat het niet al leen onze teleurstelling is, maar ook die van de mensen die thuis aan de televisie hebben gezeten. Hun verwachtingen in ons waren hooggespannen. Misschien wel te hoog. Ik denk ook dat, althans wat mij betreft, die teleurstelling de komende dagen nog zal toenemen. Natuurlijk is het allemaal mos terd na de maaltijd, maar de ploeg begon eindelijk in de juiste vorm te komen. Vanaf de wed strijd tegen Engeland zat de stij gende lijn er in. Tegen West-Duits land hebben we goed gespeeld, maar niet gekregen wat we ver dienden. Althans naar mijn me ning. Kansen hebben we genoeg gehad. Je weet dat je dergelijke kansen niet onbenut mag laten. Zeker als de tegenstander West- Duitsland heet en zeker niet in de achtste finales van een WK. Dan is in feite elke wedstrijd een fina le. Winnen en verliezen liggen dan heel dicht bijelkaar. Wij hebben verloren, terwijl we goed speel den. Dat doet pijn. Te meer daar het herstel dat Oranje doormaak te perspectief bood voor het verde re verloop van dit toernooi. Na de wedstrijd heb ik eerst de nodige drankjes genomen. Dat was de in slaap te ko- Die nederlaag moet, vind ik, ge heel los gezien worden van de pro blemen in de aanloop naar deze WK en in de eerste ronde. Die moeilijkheden waren achter de rug. Ons spel tot aan de rode kaart van Frankie was het beste bewijs voor die vooruitgang. Een rode kaart die ik overigens onte recht blijf vinden. De scheidsrech ter voelde op dat moment de wed strijd niet aan. Hij maakte er een puinhoop van. En Völler was de aanstichter. Dat is de ergste die er bij loopt bij de Mannschaft. Hij provoceert voortdurend en gaat bij het minste of geringste meteen liggen en kermen. Blijft een feit dat we ten opzich te van 1988 een stuk achteruit zijn gegaan. Diverse spelers onder wie ik, Marco en Jan Wouters waren niet in vorm. Daarnaast was niet iedereen fit. De sfeer was niet goed en van homogeniteit was eveneens niet vaak sprake. Deze laatste twee ingrediënten die je nodig hebt om een goed toernooi te spelen, staan of vallen met het re sultaat. Blijft het residtaat uit, dan zit het al snel fout. We zijn een volkje waarvan iedereen zijn zeg je doet. Dat maakt de zaak niet makkelijker. Ik denk dat het weinig zin heeft nu al vooruit te kijken naar de toekomst van dit Nederlands elf tal. Alles is nog zo vers en er moet nog zo'n hoop gebeuren voordat aan de kwalificatiewedstrijden voor het EK-92 begonnen kan wor den. Ik denk daarbij aan de nieu we coach en misschien aan een aantal jonge talentvolle spelers die ingepast moeten worden. Het beste lijkt me, dat iedereen de zaak eerst maar 'ns van zich af zet en met vakantie gaat. Daarna zal het praten over de Oranje-toe komst misschien een stuk makke lijker zijn". „Wij zijn ook", ging Van Rooyen on verstoorbaar verder, „dank ver schuldigd aan de spelersvrouwen die de laatste tien dagen bij ons zijn geweest. En ook aan Leo zijn we dank verschuldigd". Zich tot Leo Beenhakker wendend. „Leo, je hebt een hele zware klus op het laatste moment aanvaard. En je hebt met dit elftal gedaan wat je moest doen en watje kon doen. Je zei gisteravond 'sorry' tegen ons. Ik denk dat wij nu 'sorry' tegen jou moeten zeggen". Op de sportieve en financiële gevolgen voor het Neder landse voetbal van de vroege WK- eliminatie ging Van Rooyen niet in. Italia'90 moet eerst maar eens geë valueerd worden, vond hij. Het Nederlands Elftal verliet Ita lië gistermiddag roemloos door de achterdeur. Bij aankomst, tweeën halve week eerder in Palermo, had een enthousiaste menigte de Euro pees kampioen nog hartstochtelijk toegejuicht. Kaas- en bloemenmeis jes hadden toen voor een feestelijke begroeting gezorgd. Op Malpensa, Milaans tweede luchthaven, was gisteren van uitbundigheid geen sprake. Daar was natuurlijk ook geen enkele reden toe. Alleen toen de Oranjespelers, minus Ruud Gul lit en Frank Rijkaard, die in de Lombardische hoofdstad achter bleven, de VIP-room verlieten en door een haag van mensen naar het gereedstaande vliegtuig liepen ont stond even enige opwinding. Daarbij viel op dat vooral werd geapplaudiseerd voor Marco van Basten, duwend achter de kinder wagen en geflankeerd door zijn vriendin Liesbeth. De Utrechter, die op de Mundiale is afgegaan als een gieter, geniet in Milaan klaar blijkelijk een haast eindeloos kre diet. Omdat het orarye-gezelschap te laat het hotel in Milaan verliet, werd het vertrek van het toestel van Transavia met bijna twee uur ver traagd. Om half vier gistermiddag rolde de HV 6572 de landingsbaan van Schiphol op. Circa 500 suppor ters wachtten hun 'helden' daar op. Een onverwacht hoog aantal gezien het ondermaatste optreden van Oranje in Italië. In tegenstelling tot Van Rooyen ging Harry Been wel nader in op de consequenties van de snelle WK- uitschakeling. De directeur van de KNVB verklaarde geen financieel nadelige gevolgen te verwachten. „Het Nederlands Elftal blijft een heel interessant object". Een posi tieve impuls, zoals na het succesvol le EK, zal naar zijn oordeel echter uitblijven. „Na het EK hebben we een geweldige toeloop van nieuwe leden gehad, dat zal nu wat minder worden. Al blijft het allemaal koffie- dik-kijkerij". In augustus, direct na de vakan ties, zal volgens Been de discussie gevoerd worden hoe het technische plaatje van de KNVB er in de ne gentigerjaren uit zal komen te zien. Het gaat daarbij om de vraag of er in Zeist alleen een technisch directeur komt die ook de coaching van het Nederlands Elftal voor zijn reke ning zal nemen, of dat zowel een technisch directeur als een bonds coach zal worden benoemd. „Ik heb ook gelezen dat Nol de Ruiter de nieuwe bondscoach gaat worden, maar wat gedrukt staat is nog niet altijd waar. We zijn er nog niet uit; er is nog geen keuze gemaakt". Organisatorisch, liet Been weten, had de KNVB in Italië alles tot in de puntjes geregeld. „De uitvoering van de logistiek, het regelen van de hotels, afspraken met locale overhe den, het geld, de kaartdistributie, al les was perfekt geregeld". De financiële stand van zaken - de KNVB werkte met een WK-begro- ting van zes miljoen gulden - werd iedere dag bijna tot op de cent bijge houden. „Wij hebben bij de hotels dagelijks de rekeningen gecontro leerd", aldus Been. Voor de spelers van het Neder lands Elftal, die voor hun wanpres taties in Italië het lieve bedrag van 90.000 gulden opstrijken, moet de kater van de Mundiale waarschijn lijk nog komen. Helemaal zeker is dat overigens niet, want een aantal van hen is volledig blasé. Over het WK werd in het vliegtuig nauwelijk nog door de voetballers gesproken. Hun vakantie-bestemmingen had den prioriteit. JAN MENNEGA Berlusconi uit kritiek op Van Basten en Rijkaard Leo Beenhakker bij terugkeer in Nederland. 'Op het fenomeen heb ik we- nig greep'. (foto anp> ROME (GPD) AC Milan-coach Arrigo Sacchi heeft scherpe kritiek geuit op het spel van Marco van Basten tijdens het WK. „De vroege uitschakeling van Nederland is ook een slag voor Milan. Ik heb me ver baasd dat Marco helemaal niet zich zelf is geweest. Hij was al een tijd niet in topvorm, maar tegen West- Duitsland zat hij totaal niet meer in de wedstrijd. Het feit dat hij in de af gelopen maanden maar drie doel punten heeft gemaakt zegt voldoen de. Maar het blijft een vlek op zijn blazoen, zo'n matig WK. Het is jam mer voor hem. Ik hoop dat hij bij Milan meteen revanche wil ne- Voorzitter Berlusconi was ook niet te spreken over de Europees Voetballer van het Jaar. Hij zei na de wedstrijd in San Siro onder an dere over hem: „Marco, die is al maanden met vakantie". Berlusconi vond het onbegrijpe lijk dat Rijkaard zich had laten gaan in het cruciale treffen: „Ik begrijp die stemming tussen beide ploegen niet zo goed, maar wat Rijkaard deed is ontoelaatbaar op een voet balveld". Eventueel krijgt de speler ook van de clubleiding een straf op gelegd voor de rode kaart van zon dagavond. Trainer Sacchi wilde over de rode kaart van Rijkaard niet veel kwijt: „Het was vooral jammer voor Ne derland, omdat het tot dat incident de beste ploeg was. Het valt me op dat er een chronisch gebrek aan dis cipline was rondom het Nederlands elftal. Het wegsturen van de trainer, het gemopper over de nieuwe coach in de pers etcetera, in dat kader is de rode kaart voor Frankie niet eens bijzonder. Nederland heeft nooit de rust gekend die een ploeg moet heb ben om een goed WK te spelen". Beide heren waren beter te spre ken over Gullit. „Ruud kan terug zien op een goed toernooi. Je kon van tevoren geen wonderen van hem verwachten. Het feit dat hij alle wedstrijden heeft gespeeld is op zich al knap na zo'n lange afwezig heid", aldus de multi-ondernemer, die rekent op een finale tussen West-Duitsland en Italië. „Brazilië - Nederland was misschien ook een mooie finale geweest, maar beide landen zijn er nu uit. Zo gaat dat eenmaal bij een WK". Beenhakker suggereerde op zijn laatste dag in Italië dat er rond de ploeg meer heeft gespeeld dan de buitenstaander vermoedt. Uit de school klappen wilde hij echter niet. „Ik heb alle kritiek op mijn schouders genomen. Als coach was dat in deze situatie het beste wat ik kon doen. Van Basten? In de voor bereiding hebben we de echte Van Basten gezien. Daarna niet meer. Op het fenomeen vorm heb ik wei nig greep". Toch was de bondscoach vrij mild in zijn oordeel over de aanval ler, die de ster van het WK had moe ten worden. „Ik wil niet alles terug voeren op de vorm van één man. Ze ker niet wanneer hij ook nog eens in de spits staat. Op die positie ben je, meer dan waar ook, afhankelijk van de ballen die je krijgt". De afgetreden bondscoach zag weinig aanleiding de schuld in zijn eigen schoenen te schuiven. „Dat men mij een warrig beleid verwijt kan ik niet volgen. Ik heb bewust gekozen voor een kern van acht spe lers. Op drie posities ben ik inder daad aan het schuiven gegaan, maar dat doet Beckenbauer ook. Boven dien, juist die drie (in dit geval Van 't Schip, Witschge en Winter - heb ben tegen de Bondsrepubliek uit stekend gespeeld. Daar heeft het dus niet aan gelegen". Het waren dus de vedetten, aan wie het lag. Beenhakker: „Inder daad. Met uitzondering van Rijk aard heeft geen van onze belangrij ke spelers constant goed gespéeld Dat was ons voornaamste pro bleem". Maar uitgerekend Rijkaard was de directe oorzaak van de uitscha keling. Beenhakker, tot slot, op het vliegveld Malpense: „Na zijn rode kaart vielen al onze plannen in dui gen. Mag ik Frank Rijkaard dat mis schien kwalijk nemen? Ik dacht het toch wel".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15