TAD LEIDEN Bezoekers Pesthuis naar centrum gelokt De kwaliteit van de zorg is nihil' LEIDSCH DAGBLAD Drie jaar voor overval in Cobetstraat NIEUWBOUW TNO VRIJWEL VOLTOOID Verkeerschaos op Hooigracht Plaats voor tientallen werklozen extra bij De Zijl Bedrijven Kwart miljoen kijkers voor dino's verwacht UITBREIDING HOUTHANDEL NOORDMAN Horlogedieven aangehouden s DINSDAG 26 JUNI 1990 Een van de dinosauriërs die in het Pesthuis te zien zal zijn. geven Hoewel normaal gesproken van de VW mag worden verwacht dat ze de promotionele werkzaamhe den verricht, heeft de vereniging de gemeente ervan overuigd dat dit met de huidige personeelsbezetting niet lukt. Daarom is overeengeko- LEIDEN Vijf A-verpleeg- men dat de parttime marketingme- kundigen die werken bij het dewerker van de vereniging dit sint Elisabeth Gasthuishof werk op basis van overuren doet. hebben zich vrijdag ziek ge- De kosten hiervan (circa 450 gul- ld De actie wordt gevoerd meente 8 8 8 ««vrede met het beleid van De tentoonstelling is dagelijks ge- bestuur en directie van het ver- opend van 10.00 tot 17.00 uur. De pleeghuis aan de Caeciliastraat. toegangsprijs bedraagt 9 gulden In een verklaring noemt het voor volwassenen en 5 gulden voor vijftal "de kwaliteit van de zorg kinderen en 65-plussers. nihil". LEIDEN - Een 27-jarige Amster dammer is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot driejaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd die hij in voorarrest heeft j gezeten. De man werd -veroordeeld voor zijn aandeel in de overval op een postagentschap aan de Leidse Cobetstraat op 22 december 1988. De man ontkende twee weken ge leden tijdens de zitting iets met de overval te maken te hebben, maar zijn twee mededaders hebben hem aangewezen als de derde overvaller. Het vonnis van de rechtbank is gelijk aan de eis van de officier van justitie. Spreekbeurt Dijkstal LEIDEN - Het WD-Tweede Ka merlid Hans Dijkstal zal op woens dag 27 juni een spreekbeurt houden tijdens een openbare bijeenkomst van de Leidse WD-werkgroep libe rale politiek. Dijkstal zal vooral spreken over de sociale vernieu wing en ingaan op de voorstellen van het kabinet. De spreekbeurt vindt plaats in het Koetshuis aan de Burgsteeg 13 en begint om 20.00 uur. Huizenbelasting Het zal C. Borghart wel zijn ont- gaan, maar ik heb van 1987/1988 wel een onroerend-goedbelastingver- hoging gehad van 83 tot 145 gulden =75 procent). En dit jaar is dat ge groeid tot 180 gulden. Dat is dus bij elkaar meer dan 100 procent! En alle genoemde bedragen zijn in Hol landse guldens. L.J. Kramers, Stevenshofdreef 110, Leiden. Directe aanleiding is het feit dat het bestuur nog geen beleidsplan heeft gemaakt om aan de onaanvaarbare werkdruk een einde te maken. Het personeel eiste dat dit vrijdag op ta fel zou liggen. Als het plan er bin nen een week nog niet is, gaan ook de avondhoofden actie voeren. Een week daarna zullen de nachthoof- den zich ziek melden en daarna weer andere personeelsleden. Omdat er te weinig personeel is, krijgen de 73 bewoners te weinig aandacht, schrijven de vijf ver pleegkundigen in een verklaring die gistermiddag is opgesteld. De kwaliteit van de zorg is nihil en voor begeleiding van leerlingen Inmiddels zijn de vakbond Abva Kabo, de landelijke inspectie voor de volksgezondheid en de arbeids inspectie ingeschakeld. OR-woord- voerster Els Verschoor zegt dat de arbeidsinspectie een bezoek heeft gebracht aan het tehuis en uit de dienstroosters heeft opgemaakt dat niet altijd de voorgeschreven tien uur rust tussen twee diensten kan worden nageleefd. De inspectie heeft volgens haar aan de leiding van het tehuis gemeld dat iets aan de situatie moet worden gedaan. Te vens wil de arbeidsinspectie voor 1 juli gegevens hebben over de vaca tures. De OR vindt dat allereerst LEIDEN - De nieuwbouw van TNO in de Leidse Leeuwenhoek nadert haar voltooiing, maar het pand zal pas rond de jaar wisseling 1991/'92 in gebruik worden genomen. Het gebouw, waar onderzoek zal worden ver richt naar ouderdomskwalen, moet na de bouw nog volledig worden ingericht. En dat vergt geruime tijd. Het is de bedoeling dat er uit eindelijk drie instituten van TNO in het pand worden geves tigd: het Gaubiusinstituut (nu nog aan de Witte Singel), de Me disch Technologische Dienst (nu in noodbarakken op het terrein van de universiteit aan de Was- senaarseweg) en het Instituut voor Experimentele Gerontolo gie, dat tijdelijk is gehuisvest in Rijswijk. De nieuwbouw kost zo'n 35 miljoen gulden. (f0t0 wim Dijkman) welijks tijd. Bij ziekte wordt niet of personeel moet worden aangeno- mondjesmaat voor vervanging ge zorgd. Ze zeggen in de verklaring dat de afwezigheid van een goed be leid hen bedroeft. Het vijftal vormde een door de men. Er zijn nu ongeveer honderd personeelsleden in dienst, onder wie een groot aantal ziekenverzor genden. Verschoor schat dat tien tot vijftien personeelsleden langdurig ziek, afgekeurd of met zwanger- dernemingsraad (OR) ingestelde schapsverlof zijn. "Die worden niet - - - - - - vervangen. Maar ook als iemand griep heeft of zo, komt er niemand anders". commissie die de werkdruk binnen het tehuis moest onderzoeken. De commissie vindt dat de leiding on voldoende aandacht schenkt aan de interne problemen. "Directie en be stuur leid. Zij verwachten dat het perso neel de financiële tekorten opvangt die zijn ontstaan door een verkeerd beleid in het verleden. Personeel en .bewoners zijn hierdoor in een onac ceptabele werk- en woonsituatie te recht gekomen", aldus de verkla ring. "De gevolgen van de krappe fi nanciële situatie zijn dagelijks te voelen". constateert dat na een briefwisseling tussen directie, bestuur en de leden van de werk groep is gebleken dat geen toe- komstbeleid is uitgestippeld. "Er wordt gezocht naar ad-hoc-oplos- singen waarin de commissie geen vertrouwen meer heeft". echt geen efficiënt be- Verschoor al jaren. Grote tekorten ontstonden door de verbouwing van enkele jaren geleden. Die viel 1,6 miljoen duurder uit dan was ge raamd. Een andere oorzaak van de slech te financiële situatie vormt de zoge heten meerzorg die het tehuis biedt aan mensen die tussen wal en schip vallen, aldus Verschoor. "Ons huis is bedoeld voor somatische patiëen- ten. Maar er zijn mensen die te goed zijn voor een verzorginshuis en niet slecht genoeg voor een psycho-geri- atrische instelling. Die kunnen wij extra opvangen. Daar is ook perso neel voor aangenomen. Maar we krijgen deze kosten niet vergoed. Het is een prachtig project, maar de schuld loopt wel op". OR-Secretaris Fred de Lannée de Betrancourt benadrukt dat de be woners niet leiden onder de actie. "De anderen lopen nu een stapje harder. Dat hebben ze er wel voor Directie en bestuur willen niet re ageren op de problemen die zijn ontstaan. De economisch directeur van het tehuis is op vakantie en me disch directeur R. van der Hoeven verwijst door naar het bestuur. Voorzitter Ten Doeschate wil pas een reactie geven als het bestuur heeft vergaderd. "We moeten nog onderling overleggen over een op lossing van dit probleem. Ik wil daar nu niet over praten, we zijn hard bezig om een oplossing te vin den", is het enige dat zij kwijt wil. LEIDEN - Rond de parkeergarage aan de Hooigracht heeft zich gis terochtend, voor tien uur, een flinke verkeersopstopping voorgedaan omdat, door een storing in de com puterprogrammering, alle verkeers lichten op rood bleven staan. Het verkeer kwam in alle richtin gen vast te zitten. Uiteindelijk zijn de verkeerslichten uitgeschakeld en heeft de politie getracht het ver keer weer in goede banen te leiden. Het duurde nog zeker een half uur voordat er weer schot in kwam. Deskundigen op het Leidse stads- bouwhuis buigen zich nog over de oorzaak van de computerstoring. Vandaag bleven de verkeerslichten nog uitgeschakeld. Fracties akkoord met Leidse nota over sociale vernieuwing LEIDEN Er kunnen mogelijk vijftig tot zeventig langdurig werk lozen extra aan de slag via De Zijl Bedrijven, de voormalige sociale werkplaats. Dat deelde ambtenaar A. Vermeulen gisteravond mee tij dens de vergadering van de raads commissie die zich bezighoudt met de sociale vernieuwing. "Bij het ministerie van sociale za ken ligt daar nog geld voor", aldus Vermeulen. De verwachting is dat dat budget daar inderdaad voor kan worden gebruikt. Het geld is be doeld voor langdurig werklozen die bij de sociale werkplaats of via pro jecten van De Zijl Bedrijven elders in de stad aan het werk kunnen. Ook nu is het zo dat langdurig werklozen daar aan de slag kunnen, nieuw zou echter zijn dat het aantal formatieplaatsen bij De Zijl Bedrij ven wordt uitgebreid, aldus Vermeulen. Alle fracties stemden gisteravond in met de nota 'Een eerste verken ning' waarin globaal wordt aange geven hoe de sociale vernieuwing in Leiden gestalte kan krijgen. Het is de bedoeling dat nog voor de zomer een convenant met het Rijk wordt gesloten. Daarin wordt geregeld hoeveel geld de gemeente krijgt en waaraan dat kan worden uitgege ven. De mogelijkheid bestaat om la ter projecten toe te voegen of te schrappen, benadrukte de verant woordelijke wethouder H. van Don gen (PvdA). In het collegeprogramma is al vastgesteld dat de sociale vernieu wing vooral wordt uitgevoerd in de 'proefwijken' Leiden-Noord, Slaaghwijk en Pancras-Oost. Ver schillende commissieleden vroegen zich af of dat niet ten koste gaat van andere wijken. "Het mag niet betekenen dat er in andere wijken niets gebeurt", ant woordde Van Dongen. "Het is de bedoeling om het bestaande beleid voort te zetten. Het minimabeleid passen we bijvoorbeeld overal toe. Maar aan de andere kant hebben we er bijvoorbeeld voor gekozen om voor verbetering van de Slaaghwijk zeven miljoen gulden uit te trekken. Niemand vroeg zich toen af of dat niet ten koste ging van andere wij ken. Sociale vernieuwing is een ma nier om in een bepaalde wijk te kie zen voor een gerichte aanpak. Dat gebeurde eigenlijk al, maar nu gaat het in samenhang. Het gaat bij soci ale vernieuwing niet alleen om een technische opknapbeurt, maar om verbetering van het hele leefmil ieu". Ze zei dat het de bedoeling is om "zoveel mogelijk Leidse bur gers, vooral uit de drie wijken zo veel mogelijk te betrekken" bij het proces van sociale vernieuwing". E. Coremans van D66 merkte op dat het college van B en W tot nog toe veel had gedaan zonder dat de overige raadsleden daarover had den kunnen meepraten. "De infor matie aan de raad was heel karig. Als het college een waardevolle-bij- drage van de raad verwacht, dan moet meer informatie worden gege ven". Van Dongen zegde toe de commissieleden op de hoogte te houden. Verpleegkundigen Elisabeth-Gasthuishof melden zich ziek uit protest grote publieke belangstelling ver wacht. In de meest voorzichtige schattin gen wordt uitgegaan van 100.000 be zoekers. Organisatoren L. Tjon Sie Fat en J. van Etten hebben al laten weten niet uit te sluiten dat een kwart miljoen mensen de kassa pas seren. De Nederlandse Spoorwegen en de landelijke VW's maken re clame voor het evenement. Voorts zijn veel scholen benaderd met in formatie over de expositie. Met al die bezoekers in het voor uitzicht ziet het college de tentoon stelling als ideale mogelijkheid om Leiden eens goed te promoten. "Het is een gemiste kans als de bezoekers na het museumbezoek de stad ge lijk weer verlaten", aldus B en W. Het museum, de VW, gemeente en het toeristisch bedrijfsleven ge ven gezamenlijk een boekje uit waarin, behalve een stadsplatte grond, bonnen zitten die bij inleve ring recht geven op kortingen, bij voorbeeld op consumpties bij hore cagelegenheden. De folder wordt gratis uitgereikt bij aankoop van een toegangsbewijs voor de exposi tie. VW-directeur C. Hugens heeft geen idee hoeveel mensen door de ze service daadwerkelijk naar het centrum worden getrokken. Enkele jaren geleden is een soortgelijke ac tie gevoerd bij een tentoonstelling in het Rijksmuseum van Oudhe den. Volgens Hugens gingen indertijd veel mensen toch meteen naar huis, omdat ze moe waren van het rond wandelen in het museum. De direc teur ziet als bijkomend probleem dat het Pesthuis veel verder van het centrum ligt dan het museum aan het Rapenburg. Om de bezoekers de weg naar het centrum moeiteloos te laten vinden, wordt bewegwijzering aange bracht. De kosten hiervan bedragen ongeveer 1200 gulden. Verder wor den bij voldoende belangstelling watertaxi's ingezet die toeristen per boot naar het centrum brengen. Dit is een initiatief van onder anderen J. Veringa, de uitbater van de boten verhuur aan het Galgewater. De folder bevat kortingbonnen van tien op toerisme en horeca ge richte bedrijven. De oplage omvat in eerste instantie 100.000 stuks, eventueel kan er nog een aantal worden bijgedrukt. De kosten voor het zet- en drukwerk bedragen ruim 8000 gulden. Dit geld wordt even eens opgebracht door de gemeente. Het college acht het niet redelijk om de deelnemende bedrijven op te la ten draaien voor deze kosten. "Die dragen al bij door de korting die ze LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond twee Rotterdammers aangehouden. Het tweetal werd ge signaleerd toen ze omstreeks kwart over zes een pand aan de Bouwelou- wensteeg poogden binnen te ko men. Toen de politie ter plekke kwam hadden ze zich al uit de voe ten gemaakt. Even later werden de Rotterdam mers aangetroffen op de Hooi gracht waar ze bezig waren de voor deur van een woning open te bre ken. Het duo had een portemonnee en een schoudertas bij zich die ze uit auto's hadden gestolen. Daar naast waren de Rotterdammers in bezit van twee tableaus met horlo ges die ze eerder op de dag in een Leidse winkel hadden buitge maakt. Het tweetal, 33 en 40 jaar oud, is aangehouden en ingesloten. Voorschotenaar mishandeld met scherp voorwerp LEIDEN - De gemeente wil in samenwerking met onder meer de VW en het be drijfsleven bezoekers van de tentoonstelling 'Dino sauriërs in Leiden' naar het centrum lokken. B en W trekken ruim 10.000 gulden uit voor bewegwijzering van het Pesthuis naar de stad en ondersteunen de vervaardi ging van een folder waarin kortingsbonnen zitten. De expositie met modellen van dinosauriërs is van 28 juni tot 28 ok tober te bezichtigen in het Pesthuis. Mede omdat Leiden de enige stad is in Nederland die de reizende ten toonstelling aandoet, wordt een LEIDEN - Pal naast één van Leidens fraaiste monu menten, de houtzaagmolen De Heesterboom aan de Haagweg, is momenteel een nieuw bedrijfscomplex in aanbouw. Houthandel Noordman b.v. laat hier een houtloods en schaverij bouwen met een oppervlak van 2500 vierkante meter en een hoogte van 5,5 meter. De nieuwbouw is noodzakelijk om een zo goed mogelijke economische bedrijfsvoering voor de houthandel, in de toekomst, te verzekeren. Al 185 jaar lang is er op deze plek, aan de oever van de Rijn, op windkracht hout gezaagd. De laatste jaren gebeurt dat alleen nog maar uit liefhebberij. Het echte werk gebeurt allang niet meer in de houtzaagmolen maar in bedrijfsgebouwen er naast. Deze bedrijfsge bouwen verkeerden, volgens een woordvoerder van Noordman b.v., in zeer slechte staat. Bovendien was er steeds moeilijker te manoeuvreren met heftrucks en an dere transportmiddelen. Het bedrijf is daarom hard toe aan het nieuwe onderkomen dat thans op eigen ter rein verrijst. Het ontwerp voor de nieuwe houtloods is van de hand van het Leidse architectenbureau Splinter. De architect zegt in het ontwerp rekening te hebben gehou den met de houtzaagmolen maar er viel kennelijk niet aan te ontkomen dat het zicht op De Heesterboom, van af de Churchillbrug of komende uit de richting Ste venshof, enigzins wordt belemmerd. De nieuwe houtloods zal eind juli klaar zijn. Na de bouwvakvakantie wordt binnen de loods de schaverij gebouwd. In oktober zal de nieuwbouw geheel zijn vol tooid. (foto Wim Dijkman) LEIDEN - Een 18-jarige Voorscho tenaar is gisteravond, op de Haag- weg, ernstig mishandeld met een scherp voorwerp. De jongen reed met drie vrienden op de fiets in de richting Voorschoten toen uit te genovergestelde richting twee an dere fietsers kwamen. Eén van deze knapen haalde, zonder enige aanlei ding, tijdens het passeren uit met een scherp voorwerp. De Voorschotenaar werd aan het hoofd getroffen. Hij liep een snij- wond op van circa 10 centimeter die moest worden gehecht. De politie is er nog niet in geslaagd de dader te achterhalen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11