Politiek tegen plan wao W' erkg evers ninoiiQ 9 UluntlD J? Zwakke De Vries helpt werkgevers ook nog 'Meer geld voor onderzoek' èn elke 4e GRATIS 'Dat is het probleem verschuiven' Vermist meisje houdt dorp zes jaar in de ban 'Rovers AH zitten in Utrecht' Van den Broek wil Brunswijk niet spreken f59 Ziekteverzuim neemt eerste kwartaal wat af MAANDAG 25 JUNI 1990 BINNENLAND NIEUWENDIJK (GPD) - Het Bra bantse dorp Nieuwendijk was giste ren weer in de ban van Germa van de Boom, die bijna zes jaar geleden spoorloos is verdwenen. Hoewel het politiedossier is gesloten, is de raadselachtige verdwijning van Germa nog steeds het gesprek van de dag. Germa kreeg gisteren op nieuw volle aandacht toen in de diensten van de gereformeerde en de hervormde kerken van Nieu- ochtenddienst. Hij had met zijn col wendijk een beroep werd gedaan op lega bewust de publiciteit gezocht, DEN HAAG (GPD) De drie grote politieke partijen willen niet tornen aan de wao-uitke- ring. Afgelopen vrijdag deden de werkgevers dat voorstel tijdens het Voorjaarsoverleg. In ruil voor het aanpassen van de wao-wetgeving waren zij bereid meer wao'ers in het bedrijf in dienst te houden. De gesprekken tussen kabinet en sociale partners leverden afgelopen vrijdag overigens geen concrete resultaten op. "Deze onopgeloste affaire werpt verdwijning van Germa. zang verlenen pastorale bijstand waren met vakantie. De jongen aan de ouders van Germa en verde- met de auto weggereden. Hij re familie. "Wij weten onder welke laatste die Germa, toen 19 jaar, zien. Later vond de politie in de keuken sporen van een worsteling. Sindsdien lijkt Germa van de aard bodem te zijn verdwenen. Aangeno men wordt dat Germa is vermoord. Ds. Hordijk deed een beroep op de verdachte zich te melden. "Besef wel watje anderen, maar ook jezelf, aandoet. Je kunt niej blijven zwij gen. Meld je, zodat je geweten wordt dus Hordijk tijdens een stampvolle gereinigd". Hordijk deed ook een beroep op de kerkelijke gemeente en de overige inwoners van Nieu- de hoop op deze wijze meer klaar- wendijk geen toespelingen te ma- heid te brengen iji de mysterieuze ken op mogelijke verdachten in het dorp zelf. "Geheel ten onrechte zijn in de afgelopen jaren steeds perso nen verdacht gemaakt. Wij moeten niet doorgaan met deze vooroorde len", aldus Hordijk, die met klem vroeg om bij eventuele informatie in de zaak van Germa van de Boom de plaatselijke vertrouwensarts te bellen. staan", al- het laatst in levenden lijve heeft Vijf mei wellicht altijd vrije dag DEN HAAG (GPD) - Als de vakbonden bereid zijn bij de cao-onderhandelingen een hal ve vrije dag in te leveren, kan 5 mei (bevrijdingsdag) elk jaar een vrije dag worden. Nu is dat maar eens in de vijf jaar het ge val. De FNV pleit al langer voor een vrije 5 mei. maar tot nu toe strandde dat idee op de kosten voor overheid en bedrijfsleven. Die kosten worden gehalveerd als de werknemers een halve vrije dag inleveren, zo is in het Vooijaarsoverleg berekend. Overheid en werkgevers zijn be reid de rest van de kosten te dra gen. Het werkgeversplan voorziet erin dat iedereen die minder dan 33 pro cent arbeidsongeschikt is, van de wao naar de ww gaat. De wao zelf zou alleen bestemd moeten zijn voor mensen die voor meer dan 66 procent arbeidsongeschikt zijn. Werknemers die tussen 33 en 66 procent arbeidsongeschikt zijn, groepen arbeidsongeschikten naar de ww te verwijzen. Ook het verla gen van de wao-uitkering tot het ni veau van de ww en uiteindelijk de bijstand, kon geen genade vinden in de ogen van Brinkman. "Dat is het probleem verschuiven". Ook de PvdA zegt 'nee' tegen het aantasten van het recht op wao. Vol- zouden in het bedrijf opgevangen gens woordvoerder Leijnse moeten moeten worden via aangepaste beid. Een ontslagverbod voor hen is er echter niet. De wao-uitkering zou over de hele linie terug moeten naar het ww-niveau, met de bijstand als sluitpost. C D A-fractieleider werkgevers eerst eens bekijken wat zij zelf aan het probleem kunnen doen en niet proberen de last op de samenleving af te wentelen. Oppo sitie-woordvoerder Linschoten (VVD) vond het werkgeversplan "te ver" gaan. "Een goede wao moet Brinkman blijven bestaan voor de echte ar- noemde het voorstel van de werkge vers "onaanvaardbaar". Hij wil morgen een kamer-debat over het Voorjaarsoverleg aanvragen. De drie grote partijen waren op zich wel tevreden met het feit dat de werkgevers bereid zijn gedeeltelijk arbeidsongeschikten in het bedrijf te houden en niet naar de wao te stu ren. "Dat is pure winst", aldus Brinkman. Leijnse: "We moeten dat voorstel serieus bezien. De werkge vers geven aan bereid te zijn iets aan de uitstroom van werknemers naar de wao te doen maar of dit afdoende is, is de vraag. Ik zeg niet op voor hand nee". Over het (gebrek aan) resultaat VLOOT TE KIJK DEN HELDER De jaarlijkse vlootdagen in Den Helder heb ben het afgelo pen weekeinde iets minder be zoekers getrok ken dan nor maal. De Mari ne had gerekend op 150.000 men sen. Er kwamen, vooral door het slechte weer van vrijdag, 'maar' 121.000 bezoe kers. (foto ANP) OOSTERBEEK (GPD) - De politie gaat ervan uit dat de overvallers van de Albert Heijn in Oosterbeek moe ten worden gezocht in de provincie Utrecht. Bij de overval op 14 mei 1990 kwamen twee mensen om het leven en raakte een derde zwaarge wond. Behalve veel tips, heeft ook feite lijke informatie ertoe geleid dat het onderzoek op Utrecht wordt ge richt. De door de overvallers ge bruikte auto's werden gestolen in Lexmond en Nieuwegein. De over- Trump verkoopt werf in Makkum MAKKUM (ANP) - De New York- se zakenman Donald Trump heeft scheepswerf Amels in het Friese Makkum alweer verkocht. Dat heeft woordvoerder Bosma van Amels dit weekeinde bevestigd. Volgens hem zijn de aandelen van Amels overgenomen door een Ame rikaanse onderneming. Onroerend-goedhandelaar Trump kocht de werf anderhalve maand geleden. Amels was toen be zig met de bouw van een enorm jacht, Trump Princess, dat 400 mil joen ziy gaan kosten. Het wordt nu niet afgebouwd. "Misschien wor den er andere gegadigden voor ge vonden", aldus Bosma. Begin juni had Trump de bouw al voor onbe paalde tijd werd stilgelegd voor een wijziging in het ontwerp. Volgens Amels-woordvoerder Bosma hing de verkoop van de scheepswerf al langer* in de lucht: "Het was duidelijk dat het Trump- imperium er niet rooskleurig uit zag". Trump heeft twee jaar samen gewerkt met de Friese scheepswerf. In 1988 liet hij zijn eerste Trump Princess verbouwen voor 17 mil joen gulden. Vorig jaar gaf hij order voor een tweede luxueuze privé- jacht. Inmiddels is Trump in de VS ech ter in de problemen gekomen door tegenvallende concurrentie bij zijn drie casino's in Atlantic City. Vol gens Bosma heeft de verkoop van de werf geen nadelige gevolgen voor de 85 werknemers. het Voorjaarsoverleg was de po litiek niet tevreden. Brinkman stel de wel vast dat de sociale partners nog met het kabinet in gesprek zijn. Hij vestigt zijn hoop nu op het Na jaarsoverleg. PvdA-er Leijnse noemde de resultaten "een beetje <ie route be- tegenvallend, niet flitsend". Tege- lijk wees hij erop dat het Voorjaars overleg alleen was bedoeld om over een breed terrein lijnen uit te zetten voor het Najaarsoverleg, dat aan de vooravond van de cao-onderhan- dingen voor 1991 moet plaatsvin den. "Er is dus nog niks verloren". De opppositie (WD en Groen Links) vond dat "het kabinet de DEN HAAG (ANP) - De werkge versorganisaties vinden de bijdrage zal 1990 "een verloren jaar" worden, van de overheid aan onderzoek en Zowel in Baarn als in Oosterbeek zeker op het terrein van de arbeids- ontwikkeling in het bedrijfsleven eisten de twee overvallers de sleu- ongeschiktheid. Voor de NOS-tv nog steeds te laag. Volgens eerder de kluis op en bij beide liet premier Lubbers weten de deze maand uitgelekte cijfers wil werkgeversvoorstellen op zich "een minister Andriessen (economische doorbraak" te vinden. ,Van de ande- zaken) de subsidies voor technolo- re kant gaf hij toe dat er aan de plan- gie met 140 tot 150 miljoen gulden nen een aantal elementen zitten die per jaar meer optrekken dan tot nog eens goed bekeken moeten dusver voorzien. Werkgeversbon- worden. den VNO en NCW vinden dat nog vallers zijn, vo kend is, richting Utrecht gevlucht. Bovendien vertoont de overval in Oosterbeek overeenkomsten met een overval op een Albert Heijn in Baarn op 9 oktober 1989. Beide overvallen werden ge pleegd op maandagochtend om streeks 7 uur. De overvallers ge bruikten dezelfde wapens: een riot- gun en een vuistvuurwapen. Met de zaak heeft laten mislukken". Bij ge- i goede kabinetsvoorstellen tels overvallen maakten ze gebruik a twee Opel Kadetts als vluchtauto. De Qverval in Baarn is nooit opge lost. De politie heeft ook na de over val in Oosterbeek nog geen aanhou dingen verricht. Werkgevers eisen 500 miljoen per jaar extra altijd 500 miljoen gulden per jaar te ontwikkeling is één van de maatre- Weinig. gelen die wordt bepleit in de nota. Dat blijkt uit de vanmiddag ge- Aan andere maatregelen, zoals ver- presenteerde Nota Industriebeleid betering van de infrastructuur (we de Raad van Nederlandse gen, telecommunicatie Werkgeversverbonden, waarin VNO en NCW vertegenwoordigd zijn. Daarin wordt gesteld dat Ne derland achterblijft bij andere wes terse landen waar het gaat om steun aan onderzoek en ontwikkeling. Meer steun voor onderzoek en dergelij ke), worden geen prijskaartjes ge hangen. Wel vinden VNO en NCW dat alles budgettair neutraal be taald moet worden. Met andere woorden er moet elders worden be- DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wil niet met de leider van het Suri naamse junglecommando Ronnie Brunswijk praten. "Ik zie niet in wat een gesprek op ministerieel ni veau aan een oplossing van de pro blemen kan bijdragen", aldus Van den Broek gisteren. Brunswijk verblijft nu in Parijs, nadat hij door de Franse autoritei ten in Frans-Guyana was gearres teerd wegens het bezit van valse pa pieren. Later werd hij naar Parijs gebracht, omdat de Fransen vrees den voor zijn veiligheid in Guyana. Aanvankelijk vroeg Brunswijk asiel in Nederland: later wijzigde hij dat in een verzoek om een tijdelijk vi- Van den Broek noemt die hou ding van Brunswijk onduidelijk. Hij benadrukte dat Nederland ten aanzien van Brunswijk terughou dend dient te zijn. Premier Lubbers liet vrijdag al doorschemeren dat Brunswijk wel een tijdelijk visum kan krijgen. Eerder had Buiten landse Zaken Brunswijk tot 'onge wenst' verklaard. Autogebruik daalt DEN HAAG (GPD) - De gemiddel de Nederlandse automobilist heeft vorig jaar voor woon-werkverkeer zuinigd om de industrie goede kan- 310 kilometer minder gereden dan te bieden. DAAGSE (geldig t/m woensdag) i In de nota wordt het belang bena drukt van een "voortgezette beheer ste en gedifferentieerde loonkos tenontwikkeling". De druk Daarmee daalde het ge bruik van de auto voor dit verkeer tot 4420 kilometer. Het gebruik van de auto voor recreatie, bezoeken en boodschappen nam echter iets toe OVENVERSE WITTE BOUEN ZAK 6 STUKS GEEN MAAR DAGVERSE VANILLE- VLA LITERPAK GEEN MAAR HEERLIJK GEKRUIDE SLAVINKEN 100 GRAM HOLLANDSE TOMATEN HEEL POND GEEN JJTMAAR fïSr Binnenland k Parkeermeter De VPRO ontkent dat verslaggever Arnold Karskens een parkeerauto maat heeft leeggehaald in Ensche- Van onze correspondenten Carel Goseling en Pieter Couwenbergh DEN HAAG De overval was goed voorbereid, de score maximaal. De de. Karskens werd vrijdag door de ZVÏ&V'*™SS? politie met drie andere Amsterdam- mers "op heterdaad" betrapt, maar volgens de VPRO maakte hij slechts opnames over het leven van Lijk Een Arnhemmer die zijn hond uit liet, heeft dit weekeinde bezochte park Sonsbeek in Arnhem het lijk aangetroffen van een 24-jari- ge Westduitser. Het lijk lag daar grapjes makend het Voorjaarsover leg, hun tegenstrevers met strakke gezichten achterlatend. Van Lede en collega's konden tevreden zijn. Hun onverwachte wao-voorstel had ertoe geleid dat geen nadere afspra ken waren gemaakt over werkgele genheid en scholing. Om maar niet het druk- te sPreken over wettelijke dwang dienst nemen van gehan dicapten, zoals bonden wilden. Het onderwerp was dan ook niet waarschijnlijk al drie tot vier weken toevallig gekozen. De werkgevers verkeerde in verregaande staat wisten dat over de wao harde noten i ontbinding. Vermoedelijk is de gekraakt zouden worden. Had pre- Duitser gestorven aan een overdo- mier Lubbers al niet aangegeven S1S- dat snel maatregelen genomen Krakers moesten worden? De bonden T schreeuwden hun kelen schor dat De Informatiseringsbank in Gro- nu de tijd rijp was voor een wettelii- ningen, die beurzen regelt voor stu- ke verplichting voor bedrijven om denten, heeft Justitie inlichtingen gehandicapten in dienst te nemen verschaft over een van de krakers en ,e houden: de zogenoemde quo- van het Groningse Wolters Noord- tering waarbij vooral op de wet ar- hoft-complex. Volgens Justitie ging beid gehandicapte werknemers het om bevestiging van al bekende (wagw, werd gedoeld, gegevens, "een heel normale zaak". Overigens worden Zeventien van Daarom kwamen de werkgevers de 137 krakers die binnenkort moe- pas op het allerlaatste moment met ten voorkomen, gedagvaard op hun plan om het aantal wao'ers te grond van een pasfoto en een vin- verminderen. De vlucht naar voren, gerafdruk. Zij hebben geweigerd ook al ontkende Van Lede manhaf- hun naam te noemen. tig dat de idee uit angst geboren Tpf ^ki was' Kabinet en bonden werd be- JL-t aki wust geen voorbereidingstijd ge- Een achttienjarig meisje uit Eind- gund, zoals gebruikelijk is. Verba hoven is gisteren op de Maas bij zing, achterdocht en vreugde stre- Heerwaarden met >haar wa- den dan ook om de voorrang bij dit terscooter (jet ski) tegen een speed- paradoxale plan. Het uiteindelijke boot gebotst en om het leven geko- resultaat voldeed aan de strategie men. Een duo-passagiere van de jet van de werkgevers. De partijen ver ski kon op tijd wegspringen en bleef lieten het overleg zonder nadere af- ongedeed. spraken te hebben gemaakt, zonder lectieve lasten moet verder worden met gemiddeld 280 kilometer per teruggebracht. Het financieringste- jaar, van 7660 tot 7940 kilometer. Al kort moet daarom onverminderd met al is het gemiddelde gebruik verder worden teruggegdrongen en van de auto iets gedaald van 16.560 er mag geen voortgang zijn bij het tot 16.430 kilometer per jaar. Dit herstel van de koppelingen tussen blijkt uit de Kerncijfers Mobiliteit lonen en uitkeringen, vindt de RN- die zijn gepubliceerd door de Stich- WV. ting Weg. op 9,5 procent (was 9,3) en 9,0 (was 9,2) procent. Deze landelijke cijfers zijn geba seerd op een steekproef bij onder nemingen met meer dan 50 werkne mers. Deze steekproef die het NIA zelf hield is vergeleken met de gege vens van het Gemeenschappelijk Administratiekantoor, het Neder lands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg van TNO in Lei den, het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en de Leidse universiteit. De laatste jaren steeg het ziekte verzuim steeds met enkele procen ten. Het NIA sprak van een stijging sedert 1987, maar het Centraal Plan bureau meent dat de stijging al eer der begon. Volgens het CPB is er een samenhang met de ontwikke ling van de werkgelegenheid. Die daalde tussen 1980 en 1984; in dat tijdvak verminderde ook het ziekte verzuim. Bij het aantrekken van de economie (na 1984 merkbaar) wordt het ziekteverzuim hoger, zo meende het CPB. AMSTERDAM (GPD) - De op waartse beweging in het ziektever zuim die sedert 1987 aan de gang was lijkt dit jaar voorlopig tot staan gebracht. In het eerste kwartaal bleef het percentage ziekteverzuim met 9,4 procent gelijk aan dat van het laatste kwartaal van vorig jaar. Dit meldt het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden (NIA). Het ziekteverzuim in kleine be drijven (50 tot 100 werknemers) blijft met 10,4 procent bijna even hoog als eind 1989 (10,3 procent). In middelgrote bedrijven (100 - 500 werknemers) en de grote bedrijven (meer dan 500 werknemers) kwam het verzuim achtereenvolgens uit zwak... hoopgevende suggesties richting konden de werkgevers hun bom op Najaarsoverleg. tafel liggen. De Vries deed niets, •p. tt ook al omdat hij zelf weinig in de D6 V nes wagw ziet. De Vries deed zelfs iets Door zelf met een op het eerste ge- ergers, hij omarmde het werkge- zicht positieve geste te komen, versvoorstel, blij als hij is met elke hoopten de werkgevers bonden en suggestie in de richting van een op- kabinet het initiatief te ontnemen, lossing. "Hij deed geen zak. Hij Zij rekenden erop dat het voorstel blaatte maar wat. Het was echt be- onderzocht zou worden, waardoor schamend", aldus een betrokkene, wettelijke maatregelen ten minste Met zijn optreden zette De Vries een jaar zouden worden uitgesteld, de bonden, in het bijzonder FNV- Deze poging tot tijdrekken slaagde voorman Stekelenburg, en coalitie volkomen door de lankmoedige partner PvdA, in hun hemd. Diezul- houding van de voorzitter van het len immers nooit instemmen met overleg, minister De Vries (sociale het uitkleden van de wao, want daar zorg niet, zo werd gemeld. Wij zijn zaken). komt het werkgeversplannetje bij niet verantwoordelijk voor de kop- nadere bestudering op neer. Im- peling, dat bent u kabinet, was de In plaats van zelf met voorstellen mers, mensen die minder dan 33 boodschap. Zelfs een interventie te komen, bijvoorbeeld de definitie- procent arbeidsongeschikt zijn, ko- van premier Lubbers mocht niet ba- ve invoering van de wagw, gaf De men voortaan in de ww en vervol- ten. Sterker nog: toen de eerste mi- Vries de partners alle ruimte en gens in de bijstand (het sociaal mi- nister probeerde tenminste enige nimum) terecht. Verder worden afspraak te maken over het'Goeden ook de uitkeringsregels aangepast Doelen Fonds' van de FNV, was de a£n die voor de ww, waardoor ook sfeer in het beraad meteen verpest, de wao'er tot 66 procent voortaan in Van Lede verklaarde knalhard de bijstand terechtkomt. Alleen de niets in centrale afspraken op het honderd procent voor werk afge- terrein van de lonen en arbeidsvoor- keurde werknemers worden onge- waarden te zien. De geschiedenis moeid gelaten. Het in dienst hou- heeft bewezen dat dit niets oplevert, den van mensen die tussen 33 en 66 verklaarde de werkgeversvoorman, procent arbeidsongeschikt zijn, Afspraken kunnen hoogstens in be oogt aardig maar is zonder verplich- drijven of bedrijfstakken, decen- ting en ontslagverbod ook alleen traal, tot stand komen. Vervolgens optiek. wilde Van Lede ook nog wel open- tx ll 1 u j twijfelen aan het nut van een UUDD6I6 DOQGIT1 Najaarsoverleg tussen kabinet en Een links kabinet zal er nooit mee sociale partners met de bedoeling instemmen dat wao'ers voortaan in om daar afspraken te maken voor de bijstand worden gestopt. Dat be- de cao-onderhandelingen 1991. seffen ook de werkgevers. Hun pQfrnciroorJ voorstel heeft dan ook een dubbele v-ïGiruSireera bodem. Zij maakten het kabinet De keiharde opstelling van de werk- niet alleen duidelijk dat zij niet in gevers leidde onmiddellijk tot een zijn voor centrale afspraken over gefrustreede reactie van met name werkgelegenheid. Het is verder een FNV-voorman Stekelenburg. En zo signaal dat een links kabinet niet is eindigde het Voorjaarsoverleg in gewenst, laat staan wordt geholpen, een ordinair potje bakkeleien met De werkgevers zullen er geen een triomferende Van Lede, een ge- traan om laten als het derde kabi- frustreerde Stekelenburg en een net-Lubbers een vroege dood zal niet-leidinggevende De Vries. Het sterven. Dat ondervond ook vice- resultaat was er dan ook naar: vier, premier Kok die afgelopen vrijdag allang voorgekookte, procedurele een vurig pleidooi hield voor het be- afspraken inzake langdurig werklo- taalbaar houden van de koppeling, zen, minderheden, arbeidsonge- het paradepaardje van het kabinet, schikten en de relatie tussen onder- De PvdA'er deed dat met name tij- wijs en arbeidsmarkt, dens een discussie over een FNV- Voor Van Lede kon de avond niet plan om tenminste een procent van -meer stuk. De wao-bom had zijn de financiële ruimte beschikbaar werk gedaan en door dit najaar met voor loonsverhogingen, te besteden de buidel te rammelen zetten de aan werkgelegenheids- en scho- werkgevers de achilleshiel van het lingsmaatregelen voor 'kansarmen', kabinet (de koppeling) nog meer op Onverschillig haalden de werkge- scherp. Dit in de wetenschap dat de hun schouders op. Dat is onze PvdA nooit aan de koppeling zal willen tornen en er 'dus' wel ruzie binnen het kabinet moet komen. "Hoe er nu een begroting voor 1991 gemaakt moet worden, ik zou het niet weten", aldus een betrokkene uit kabinetskring. Met dank aan Van Lede. Haagse solo-vlieger landt in Groenland KULUSUK (ANP) - De Haagse Eppo Harbrink Numan (49) is giste ren in zijn ultra-lichte vliegtuigje geland bij Kulusuk op Groenland. Binnenkort hoopt de delta-vlieger door te vliegen naar de Verenigde Staten. Harbrink Numan begon vorig jaar al met z'n recordpoging, maar die strandde toen in Reijkjavik (op IJsland) op de Deense autoriteiten. Zij weigerden de Nederlander toe stemming te verlenen vanuit IJs land de oversteek naar Groenland te wagen. Toen die toestemming uiteindelijk wel kwam, was het slecht weer. Maar de Haagse delta-vlieger liet de moed niet zakken en arriveerde enkele weken geleden in Reykjavik om zijn poging te hervatten. De oversteek naar Groenland verliep nu probleemloos. "Ik heb er precies zes uur en 58 minuten over gedaan", stelt Harbrink Numan. Hij wil, zo dra het weer het toelaat, over de poolkap naar de Verenigde Staten vliegen. Behalve de vestiging van een re cord wil Harbrink Numan vooral de publiciteit rond zijn tocht benutten om bij de Verenigde Naties aan dacht te vragen voor het milieu. "Het zou mooi zijn als er een passa ge over het milieu in de universele verklaring van de rechten van de mens zou kunnen worden opgeno men. Of, nog mooier, als de VN het iniotiatief zouden nemen tot een universele verklaring van de rech ten van het milieu," aldus de delta vlieger.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3