Braks wijst kritiek op mestbeleid af Beleid getuigt van visieloos amateurisme nsn. Sterk Afrikaans drug helpt verslaafden van heroïne af Kritiek op ondertekening van Europees asielverdrag Mogelijk compromis zondagsreclame Griep wellicht oorzaak van 'sterftepiek' Eis 20 jaar voor moord studente Aftopping reiskostenforfait lijkt voorlopig van de baan VRIJDAG 22 JUNI 1990 Kamerleden willen meer informatie DEN HAAG (ANP/GPD) Minister Braks (landbouw) wijst de kritiek van de Algemene Re kenkamer op het mestbeleid van de hand. De Rekenkamer stelde deze week in een nog ge heim rapport dat Landbouw tot in 1984. toen wettelijke maatregelen werden genomen, waarschuwingen over toenemende mestoverschotten heeft genegeerd. Braks stelt zich niet politiek verantwoordelijk te voelen voor het mestbeleid zoals dat werd gevoerd voor dat hij aantrad op Landbouw (maart 1980). Van AP-correspondent Jerome Socolovsky ROTTERDAM Aan de medische faculteit van de Rotterdamse Eras mus Universiteit wordt momenteel een proef uitgevoerd met een uit de Afrikaanse plant iboga vervaardig de drug, die druggebruikers van hun verslaving zou afhelpen. De zes heroineverslaafden die het middel, ibogaine, tussen de twee en acht maanden geleden tot zich hebben genomen, zouden van hun versla ving zijn genezen. In Nederland is ibogaine tot op heden niet bekend, maar in de Vere nigde Staten wordt volgens de lei der van het experiment, de Ameri kaanse arts Charles Kaplan, sinds de jaren vijftig op kleine schaal ge bruik gemaakt van de drug in de psychiatrie. Afrikaanse stammen zouden het middel gebruiken bij in- wijdingsrituelen en als medicijn. woon sterke uitwerking. Het ge- Voorstanders van het middel bruik van ongeveer een gram ibo- uit dat het lichaam door gaine heeft een drie dagen aanhou- het gebruik een neurologische andering ondergaat, als gevolg waarvan de behoefte aan verslaven de middelen verdwijnt. Ook gelo- dende, bijna volledige verslapping van een groot aantal spieren èn he vige hallucinaties tot gevolg. Als de drug is uitgewerkt komen allexfunc- dat verslaafden na ibogaine ties weer gewoon terug, zegt tot nieuwe inzichten komen over de Kaplan. Ook is volgens hem tot op redenen van hun verslaving. Voor- heden niets gebleken van bijwer- i het middel in de VS kingen. beschuldigen de Amerikaanse rege ring er zelfs van niet te willen i werken aan serieus onderzoek, plaats van drugverslaafden Universiteit, i deelnemers aan het experi ment hebben de drug overigens niet verstrekt gekregen via de Erasmus te helpen, hen wil straffert. "In politiek opzicht kan men mij moeilijk aanspreken voor wat is ge beurd in de jaren '60 en '70. Maar dat men nagaat hoe processen in het verleden verlopen zijn, dat is een opdracht van deze generatie om van te leren", aldus Braks. Volgens de minister stelt de Re kenkamer hem alleen een paar vra gen over het in het verleden gevoer de mestbeleid. Het rapport zelf is trouwens nog steeds niet openbaar. Voor de regeringsfracties PvdA en CDA was dat gisteren reden een dringend verzoek om meer infor matie te richten tot de voorzitter van de Kamercommissie voor land bouw, natuurbeheer en visserij. Formeel weten de Kamerleden nog helemaal niets over het onder zoek van de Rekenkamer. Alles wat zij weten, hebben ze in de krant ge lezen of op televisie en radio ge hoord. PvdA en CDA achten het nu hoog tijd om over de feiten te kun nen beschikken. Fijntjes wijzen ze erop dat die feiten misschien ook kunnen of moeten leiden tot "be paalde constateringen en oorde len". Zij doelen op de positie van minister Braks. De minister zelf voelt zich nauwe lijks aangesproken. "Ik was in die tijd op een heel andere plek in de wereld. Terugkijkend op een proces tot stand is gekomen, DEN HAAG (GPD) Met uitzon dering van het CDA hebben de par tijen in de Tweede Kamer gisteren felle kritiek geuit op de vaarop de regering met het parle- maakte maken van de toestemming va parlement van Denemarken. Hirsch. Ballin tekende de eenkomst afgelopen week, voorbehoud: als de ment is omgesprongen bij de onder- Deense (minderheids)regering niet tekening van het Europees asielver- kan tekenen omdat het parlement drag. Vooral staatssecretaris Dan- in Kopenhagen daar niet voor voelt, kert (buitenlandse zaken) kreeg het wil Nederland de overeenkomst te verduren, ook van PvdA- niet aan het Nederlandse parlement ter goedkeuring voorleggen. Vol gens Hirsch Ballin werd met dat oorbehoud vermeden dat het een ivereenkomst zou worden van de iverige tien EG-landen, zonder Ne- het derland en Denemarken. Nu de Ne- partijgenoot Van Traa. Dankert werd verweten de Ka mer tot vorige week donderdag te hebben voorgespiegeld dat het ka binet niet tot ondertekening erdrag zou overgaan. Een dag later derlandse regering wel heeft gete- tekende minister Hirsch Ballin (jus titie) toch, na overleg met de terraad. kend, kan zij haar invloed blijven aanwenden om het een verdrag van alle 12 EG-lidstaten te doen worden. "Het was zinloos om de onderteke- volkomen verrast ning achterwege te laten", aldus not Hirsch Ballin. Van Traa door de ommezwaai, amused. Wij zitten hier in de Kamer toch niet voor Jan Doedel?" Dan- Van Es (Groen Links) 2 "dit i kert heeft de Kamer "op z'n minst de negen jaar dat ik in de Kamer zit, op het verkeerde been gezet", ken schetste Van Traa de gang van za ken. Wiebenga (WD) begon en ein digde zijn bijdrage aan het spoedde- r de kwestie met: "Wat met alle belangenafwegingen, loop je het risico datje achteraf de zaken anders gaat inschatten dan vroeger. Dat is niet alleen met het mestbe leid zo. Van vele zaken die in het verleden ontstaan zijn en op dit mo ment beoordeeld worden, zeg je ook: hoe hebben ze het zover kun nen laten komen. Denk maar aan de verschillende vormen van milieu verontreiniging". Over het sinds de beginjaren tachtig gevoerde mestbeleid merkt Braks op: "Ik voel me gemotiveerd om het beleid waarvoor ik zoveel verantwoordelijkheid heb geno men in de jaren '80, nu ook te verde digen. Ik weet wel dat dat beleid ge faseerd en geleidelijk in de praktijk gestalte zou kunnen krijgen. Nu wordt men wat ongeduldig waarom het nog niet gerealiseerd is. Maar omwille van het instandhouden van de belangrijke economische activi teiten, bij voorbeeld in de land bouw, hebben we dat zeer bewust geleidelijk en gefaseerd gedaan. De landbouw vindt dat dat nog veel te snel gaat, daar zit dan een span ningsveld. Ik vind dat men de con text voor ogen moet hebben waarin wij werken". De kritiek die op hem is neerge daald, vindt Braks voorbarig. "Ei genlijk zouden eerst de gegevens moeten worden afgewacht. Dan zou een ander beeld kunnen ontstaan". Op het ministerie wordt erop gewe zen dat juist Braks in 1984 wetge ving afkondigde. Dat boeren op grote schaal de mestwetgeving ontduiken, wordt op Landbouw ook ontkend. Er komt meer geld in de vorm van hef fingen die betaald moeten worden voor mestoverschotten binnen dan voorzien. Volgens gegevens van Landbouw betaalt 95 procent van de boeren de mestheffing correct. Onder de overige vijf procent zitten "een paar honderd" boeren die be wust frauderen. De rest van de agra riërs springt in eerste instantie "wat slordig" om met de mestwetgeving. Na controle betaalt men de heffing DEN HAAG Voorafgaand aan de uitreiking van de Milieuprijs aan de gemeente Breda, discussieert minister Alders (milieu) met kinderen uit de voor de prijs genomineerde gemeenten (naast Breda ook Den Bosch en Uit hoorn) over het milieu. (foto and noten van de PvdA-fractie zijn geen zijn. De CDA-fractie zou met die for- nooit te hebben meegemaakt. Ik echter wel. ben nog nooit zo om de tuin geleid". Inmiddels heeft het hoofd milieu- Zij meende dat de regering met had statistiek bij het CBS. Hueting, een moeten tekenen, ook al omdat in de spreekverbod gekregen. Hij ver- Kamer onlangs nog is afgesproken klaarde woensdag in het NOS-jour- gehannes!". Hij meende bovendien dat de regering het parlement naaj dat Landbouw tussen 1973 en dat het kabinet een "volkenrechte- voortaan beter inlicht over interna- 1983 bewust het statistisch onder- Het lijkt stap dichter bij elkaar gekomen de ruzie over het toelaten van recla me op radio en televisie op zondag. d'Ancona voelt zich gebonden aan het terughoudende standpunt dat het kabinet heeft bereikt als compromis tussen de standpunten van CDA- en PvdA-ministers. Maar het leeuwedeel van de PvdA-fractie is van plan het voorstel van WD-er Hermans tot het opheffen van het reclameverbod op zondag te steu nen. Dat bleek gisteren bij voortzet ting van het debat over wijziging van de STER-wet. Omdat ook D66 Hermans voorstel steunt is een Ka mermeerderheid voor. mulering kunnen leven. Het gaat media-specialist Beinema (CDA) vooral om dat een "nader moment van bezinning" wordt ingelast. Na afloop van het debat benadrukte dus de minister. Volgende week wordt verder ge sproken over uitbreiding van de STER-zendijd. Wordt het voorstel afgekeurd, dan gaat ook de invoe ring van meer zwevende STER- blokken niet door. Premier Lub bers heeft de uitbreiding d'Ancona dat CDA en PvdA niet STER altijd aangeprezen als ver- principieel van mening verschillen, sterking van het huidige (publieke) "Het is louter een fase-verschil", al- bestel. verslaafden. Een ander lid van het onderzoeksteam, Eva Ketzer, zegt dat hoewel een paar van de deelne mers nadat ze ibogainetot zich had den genomen nog wel eens een keertje heroine hebben gebruikt, ze wel allemaal het gevoel hebben van hun verslaving af te zijn. Volgens Kaplan zijn de meesten behalve met het gebruik van heroine, ook ge stopt met roken en drinken. De directeur van de Amsterdam se GGD, Giel van Brussel, is terug houdend in zijn reactie op het won dermiddel. "Aan het afkicken van een heroineverslaving is een abso lute voorwaarde verbonden en dat is de wil om te stoppen", zegt hij. Een radicale verandering in levens stijl leidt vaak nog tot de beste re sultaten: "Dat kan zoiets simpels zijn als verhuizen naar een andere plaats." UTRECHT (ANP) - Een forse stij ging van het aantal sterfgevallen met 18 procent in december 1989 en januari 1990 is mogelijk veroorzaakt door de griepepidemie in die perio de. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) registreerde in decem ber en januari een sterke toename van het aantal overlijdensgevallen met in totaal 4.100. De oorzaak van de "sterftepiek" is nog onduidelijk, maar volgens het Nationaal Influen za Centrum (NIC) is de griep ver moedelijk de boosdoener. Arts-viroloog drs Sprenger van het NIC stelt dat zijn onderzoeks centrum om onduidelijke redenen de ernst van het griepvirus niet heeft onderkend. Volgens hem heb ben zich echter in dezelfde periode geen andere epidemieën van enige omvang in Nederland voorgedaan, zodat de griep alleen overblijft. Een belangrijke aanwijzing is dat de ex tra sterfte vooral oudere mensen be trof. Die zijn (ondermeer door ver minderde weerstand) het meest kwetsbaar voor griep-virussen. Bo vendien deed de 'sterftepiek' zich voor in precies dezelfde gebieden als de griepepidemie: in december was de sterfte en de griepepidemie het grootst in het westen en het zui den van het land en in januari werd in het noorden een piek bereikt. Sprenger: "Ik denk dat onze ken nis over influenza-virussen nog steeds tekort schiet en dat influenza gevaarlijker is dan we op grond van onze huidige kennis aannemen". Het NIC gaat nu het 'onbekende vi rus' onderzoeken in de hoop meer kennis op te doen. Een 'normale' griepepidemie vergt 1.500 tot 2.000 slachtoffers. ZWOLLE/KAMPEN (GPD) - Ce del Bot was willekeurig slachtoffer. Maar hij zou en moest lijk spagaat" heeft uitgevoerd door tionale overeenkomsten. Zij diende Zoek naar mestoverschotten had te- vel te tekenen, maar inwerkingtre ding van het verdrag afhankelijk te Patiënt hoeft dokter niet meer zelf te betalen UTRECHT (ANP) - De zieken fondsverzekerde hoeft niet langer de rekening van de medisch specia list eerst zelf te betalen om die daar na bij het ziekenfonds te declareren. De fondsen gaan de betaling weer rechtstreeks met de specialist rege len. Een conflict tussen specialisten en Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) leidde er zo mer 1987 toe dat de betaling van de nota via de patiënt liep. De Zieken fondsraad zal echter volgende week het 'restitutiebesluit specialistische hulp' intrekken. Door het conflict met de VNZ hadden veel specialisten hun indi viduele overeenkomst met het zie kenfonds opgezegd zodat de beta lingen via de patiënt moesten lopen. Nu zijn er weer voldoende overeen komsten, behalve met de hart-long- chirurgen. Daar moet de patiënt dus toch eerst zelf betalen. Sancties Minister Van den Broek (buiten landse zaken) vindt dat er bij de Eu ropese top volgende week ruimte moet zijn voor geleidelijke vermin dering of versoepeling van sancties tegen Zuid-Afrika, als de trend zich voortzet van 'onomkeerbare veran deringen'. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Van den Broek voegde daar aan toe dat'zolang de apartheid zelf voortduurt, geen sprake kan zijn van opheffing van sancties. Doodslag De Groningse rechtbank heet een twintigjarige Winschotenaar motie in die erop neer komt dat het verdrag nooit had mogen wor den getekend. Over de motie wordt volgende week dinsdag gestemd. Dankert verklaarde dat hij zijn toezegging de Kamer vooraf te zui len inlichten over ondertekening, inderdaad "niet heeft kunnen inlos sen". Hij was er tot het laatste mo ment van uitgegaan dat meer lan den zouden weigeren te tekenen. In dat geval had Hirsch Ballin niet voor het blok gestaan. Maar in de wandelgangen in Dublin bleek de minister dat tien landen wel dege lijk wilden tekenen. Dankert kon dat een dag tevoren niet weten, zo verklaarde hij. gengewerkt. d'Ancona een tussenweg zoekt. Zij overweegt de mogelijkheid om op dat minister hebben. Pas toen hij haar met grof Er wordt wel gezegd dat iemand op beestachtige wijze om het leven is gebracht, maar zelfs in de dierenwe reld zijn er geen dieren die hun ei gen soort op een dergelijke afschu welijke wijze doden". Kraaksters worden overgeplaatst WINSCHOTEN (ANP) - De negen- De negentien kraaksters ii tien kraaksters uit Groningen die Winschoten zijn sinds zondag vastzitten in Winschoten, worden volgende week overgeplaatst naar de penitentaire inrichting De Grit- tenborgh in Hoogeveen. Dat heeft Justitie gisteren bekendgemaakt. Samen met de mannelijke krakers van het Wolters Noordhoffcomplex, die daar al langer zitten, mogen ze overleggen over hun verdediging voor de Groningse rechtbank. hongerstaking tegen het strenge re gime in de oude gevangenis. Overi- gens hebben drie krakers Grittenborgh bij de procureur-ge- pleegd. geweld had verkracht, raakte hij paniek. Hij vreesde voor de gevol gen van ontdekkking en besloot de studente aan de Kamper kunstaca- SUFVivalmeS demie uit de weg te ruimen. Hij hing haar op aan een dikke kabel. Toen hij zag dat ze bewoog, pakte hij een hockeystick en sloeg haar daarmee een paar keer. Bij zijn ver trek nam hij wat spullen mee, zodat ]5e het leek of een roofmoord was ge- Ze eiste tegen de verdachte 20 jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling met dwangverpleging. Vol gens haar was er bij verdachte op 9 juni vorig jaar sprake geweest van moord met voorbedachte rade en niet van "slechts een opwelling". enkel probleem mee had. Zoals hij het ook onbegrijpelijk vond dat ver dachte een week na de moord met twee collega's een colaatje had ge dronken op een terras tegenover de flat van Ceciel. Verdachte werd pss begin december opgepakt na de verkrachtingen in Hoorn. Pas toen kwam hij in beeld als verdachte van de moord in Kampen. Tot dan wa ren verschillende verdachten aan gehouden, die niets met de zaak te maken bleken te hebben. De man uit Hoorn zat gisteren vrijwel emotieloos voor zijn rech ters. Op veel vragen wilde of kon hij neraal van de Hoge Raad een onder zoek gevraagd naar het optreden "Er zijn geen woorden te vinden", 1 de Zwolse officier van justitie De eis had ook betrekking op twee niet antwoorden. Rechercheurs die 1 Gro- Van Zevenbergen-Joele gisteren te- ningen. Hij ging van hun voorlopige hechtenis Hoorn, vantevoren hebben beklonken met wijze waarop Ceciel Bot het bevel tot verlen- gen de 19-jarige verdachte uit gevallen werden de willekeurig ge- wht.m« u"die de sadistische wrede kozen siachtoffers, onder plaats Hoorn heeft gepleegd. Beide sche, schokkend grove" antwoor den die hij had gegeven. "Dat het 3 beroofd, kunnen weergeven. Mariniers geven minister Ter Beek veeg uit de pan 14-jarig meisje, onder bedreiging van een survivalmes misbruikt. Ook Ceciel Bot was een toevallig een steentje slachtoffer. De verdachte, die voor een eerder zedendelict in een tehuis in Wapenveld bij Zwolle verbleef, was die ochtend in plaats zijn werk gegaan n< eel contact. In Zwolle had hij niets meisje dood is, interesseert me niet. Er gaan dagelijks duizenden men sen dood. Nou, ik heb daar toevallig bijgedragen", z teerde de president uit de stukken. Stekeblind Volgens onderzoekers van het Pie- Zwolle bewust op zoek ter Baancentrum in Utrecht is ver- vrouw voor seksu- dachte "in emotioneel opzicht stekeblind". Hij komt uit DEN HAAG (GPD) - Het huidige beleid van minister Ter Beek ten aanzien van het defensiepersoneel getuigt van visieloos amateurisme. De minister moet stoppen met het doen van allerlei uitspraken over de toekomst van de krijgsmacht totdat de politiek een beslissing heeft ge nomen over haar toekomstige ta ken. Zo vertolkte vanmiddag in Am sterdam kolonel dermariniers A.H.P. Knoppien, voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Mari neofficieren (KVMO) de gevoelens van zijn collega's tijdens de jaarver gadering van de belangenorganisa tie. Het huidige personeelsbeleid van Ter Beek heeft nu al zijn nadelige schappij. consequenties, waarschuwt Knop pien. Nog dit jaar zullen 50 officieren de overstap maken de burgermaatschappij. "Hun komst te doen zijn. Vanuit dat gege- ven kun je bekijken welk apparaat slenterd totdat hij je nodig hebt om die taken uit te zag. Hij liep door voeren en welke personele conse- quenties dat heeft", meent Knop pien. "Ter Beek begint met al zijn proefballonnen achteraan", zo stelt de kolonel verder. "Zoals onlangs, toen hij bedacht dat er wel 300 kunnen vinden, waarna hij de trein strekt verknipt milieu. De opvoe- Kampen had genomen. Daar ding was zo doortrokken van fysiek had hij in de binnenstad rondge- verdieping 1 keurige deur open. w seksueel geweld dat kan worden studentenflat gesproken van een pervers gezins naar de tweede scenario, aldus het PBC-rapport. ie bij een wille- Seksueel misbruik binnen het gezin Ceciel Bot deed kwam geregeld voor. Van zijn moe der kreeg verdachte op zijn veijaar- ritje naar de hoe- e man is extreem sterk ver- Na de moord reisde verdachte te- dag geld "o rug naar Zwolle, kocht daar een ren te maken". De m< filmrolletje voor de gestolen camera egocentrisch, wordt en meldde zich voor weekeindver- minderde mate toerekeningsvat- uit konden. Na kritiek uit de lof af in Wapenveld. Dat weekeinde baar geacht. Als hij niet wordt be- Kamer nam hij dat weer terug. Door bracht hij door samen met zijn handeld, is de kans op herhaling vriendin. Bij het afscheid had hij groot. Vandaar de eis 1 haar nog wat foto's gemaakt. President Weenink van de recht- dit soort uitspraken neemt de c kerheid op de werkvloer alleen toe. Zo ga je toch niet met je mensen om? Ter Beek moet besef- bank zuchtte diep toen hij hoorde Kolonel Knoppien: marine. Deze ontwikkeling zal jarenlange nasleep zal hebben", al dus Knoppien. "Je kunt voor deze mensen niet oordeeld tot vijf jaar cel en tbs met zomaar een vervanging vinden bij ten zijn bij de KVMO, woedend op de minister van defensie omdat hij een streep wil halen door het vorig trek betekent een 'enorme aderla- jaar afgesproken personeelsbeleid, ting voor het management van de Het vrij starre beleid met automati- fen dat hij wel de grootste werkge ver van het land is. Als de minister in het bedrijfsleven had gewerkt, was hij vanwege zo'n personeelsbe leid allang ontslagen", gramt Knop pien. Vijandbeeld "Door zijn huidige beleid verdwij nen kundige mensen terwijl de ta ken nog steeds hetzelfde zijn geble ven. Daarin zal op korte termijn dat verdachte daar emotioneel geen twintig jaar en tbs. De raadsman van ver dachte sprak van een "dubbele straf'. Hij vond tbs alleen voldoen de. Uitspraak over twee weken. dwangverpleging. Verdachte schuldig geacht aan doodslag van een 70-jarige en korte tijd later 79-jarige vrouw uit Winschoten. Verkrachting Voor het Amsterdamse hof is giste ren een jaar cel en tbs met dwang verpleging geëist tegen een 23-jari- ge man uit Den Helder. Hij zou vo rig jaar samen met eeh veertienjarig vriendje zijn 21-jarige vriendin heb ben verkracht en bewerkt met een tafelpoot. De advocaat van aan drugs verslaafde verdachte bepleit te opname in een afkick-kliniek. het arbeidsbureau. Door het vertrek spfoken van deze jonge officieren in de leef- der- tijd van 30 tot 35 jaar ontstaat straks een gebrek aan ervaren personeel in het hogere management. Het is niet zo dat deze officieren de Koninklij ke Marine zo'n slecht bedrijf vin den, maar ze willen niet langer met een dergelijke werkgever in zee. Ze hebben geen zin om een mogelijk faillissement te wachten". Beleid Volgens Knoppien zijn de officieren, die bijna allen aangeslo- sche bevorderingen werd ingeruild voor een actieve loopbaanbegelei ding die op de individuele marine man is toegesneden. Daarnaast werd een overgangsbeleid afge- sociaal beleidska- Deze afspraken waren vooral ge maakt om de uitstroom van marine officieren een halt toe te roepen. En veel officieren hadden daar vertrou-» Knoppien stelt verder dat de minis ter de onzekerheid schept over de echt nog geen verandering toekomst van de marineofficieren door steeds proefballonnen op te la ten over de nieuwe taken van de krijgsmacht. "Wij willen de ogen niet sluiten voor de huidige ontwikkelingen in het Oostblok. Het is voorstelbaar dat de taken van de krijgsmacht aan een heroriëntatie toe zijn. Het mi nisterie heeft tot dusver zich alleen besluiteloos getoond. Het 1 ko- Want verlieten in 1986 nog aan de politiek om de taken van de 43 officieren vroegtijdig de dienst, krijgsmacht vast te stellen. En wij r 19. zullen daarin volgen. Heel extreem: als de politiek zegt dat wij tulpen- vorig jaar waren dat er nog Nu wil de minister het personeels- de krijgsmacht af beleid dat dit jaar is ingegaan, weer bollen moeten planten aan de Ber- wijzigen. En wij hebben aanwüzin- ïynse Muur, zullen wij dat doen. gen dat die wijziging alleen r verslechteringen voor ons zal 1 brengen. De marineofficieren den dat de minister zich niet Maar de politiek moet voordat over inkrimping van de krijgs macht gesproken wordt, eerst vast leggen welke taken er in de toe- ten". Bij de ontwapeningsconferen tie in Wenen wordt voorlopig alleen gesproken over de land- en lucht macht. De maritieme strijdmacht staat buiten beschouwing. En het is geen geheim dat op dit moment in Rusland hypermoderne schepen aan de vloot worden toegevoegd. Natuurlijk is het vijandbeeld in de afgelopen maanden veranderd. Maar daar is wel een instabiliteit voor in de plaats gekomen die zijn weerga niet kent. Op het land zijn in Europa de zaken anders geworden, maar op het water is alles nog pre cies hetzelfde gebleven. De minis ter moet zijn mond houden over de toekomst van de krijgsmacht tot er een compleet plan op tafel ligt. Dan kunnen we met elkaar verder pra- DEN HAAG (GPD) - De aftop- ping van het reiskostenforfait is voorlopig van de baan. CDA, WD en klein rechts, samen een meerderheid in de Eerste Kamer, zullen tegen het voorstel stem men om automobilisten die ver der dan dertig kilometer van het werk wonen hun reiskosten niet meer af te laten trekken. De par tijen wachten liever de commis sie-Stevens af, die een vereenvou diging van het belastingstelsel voorbereidt. Stevens zal zich daarbij ook buigen over het reis kostenforfait. Op verzoek van CDA en WD hadden minister Kok (financiën) en staatssecretaris Van Amels- voort de commissie-Stevens be naderd met de vraag of zij zich ook zou willen buigen over het reiskostenforfait. Stevens blijkt daartoe bereid te zijn: "Gezien het feit dat grondslagverbreding en vereenvoudiging onderdeel uit maken van de taakopdracht van de commissie, ligt het in de lijn der verwachtingen dat de com missie ook het reiskostenforfait in haar studie zal betrekken". Kok en Van Amelsvoort zijn niet blij met mogelijk uitstel. Vol gens hen zou dit betekenen dat de aftopping zelf dan niet voor 1992 te verwachten zou zijn. De com missie-Stevens moet medio 1991 met voorstellen komen. Kok en Van Amelsvoort hebben de Eer ste Kamer nu laten weten dat de brief van Stevens naar hun me ning "geen consequenties heeft voor het onderhavige wetsvoor stel". Op 3 juli wordt in de Eerste Kamer gedebateerd over het voorstel.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3