Vakantiewerk is soms levensgevaarlijk G& Kampioenschap in de voortuin PAGINA VOOR JONGEREN Risico's veelal onbekend Prijzen voor toneelrecensies scholieren GOED IDEE: EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DEGKB PAGINA 12 WOENSDAG 20 JUNI 19£ ^-MCSSH*- Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 - 161 442. Al is de popster nog zo slim, hij wordt gevolgd door onze Pim. Hij zeurt ze gek tot zij bezwij ken, want popflits-Pim gaat over lijken. Al is het hit-nieuws nog zo heet, jij bent de eerste die het weet! Van Guru Josh, nog wel be kend van Infinity, verschijnt binnenkort een tweede single getiteld Whose Law. De sax-so lo op deze plaat is wederom van Guru's maatje Mad Mick. Een goede discothekenplaat! Hoe is het eigenlijk met onze vriend Rick Astley? We weten dat hij heeft gebroken met S.A.W., maar waar fladdert het nachtegaaltje dan op dit mo ment rond? Goed nieuws voor al zijn fans: begin '91 komt er een nieuwe elpee plus single van Rick op de markt. Nog even ge duld dus! Italië is niet alleen bekend door het WK maar ook door haar beroemde pornoster/parle mentslid Cicciolina. Een Engels bandje genaamd Pop Will Eat Itself heeft het nummer In The Hands Of Cicciolina opgedra gen aan deze bijzondere Itali aanse. Ze voelde zich zeer ver eerd. KINDER FOON met Joe Cocker en Say When en luistert naar de naam BB Queen. Haar debuut-single heet Blues House en zal volgens insi ders hoge ogen gaan gooien. Hazes was al even terug met de voetbalkraker Oranje Bo venaan maar eind augustus kunnen de echte fans hun lol weer op met André's nieuwe elpee Kleine Jongen. De plaat staat boordevol nieuwe num mers. Ach, we zijn niet anders gewend van de kleine brulboei. Ook de heren van Duran Du- ran zijn terug van weggeweest. Hun nieuwe elpee, die gepland staat voor half augustus, gaat Liberty heten. Als voorproefje komt begin juli de single Vio lence Of Summer uit. Ken je die maffe gozers van London Beat nog? Na een afwe zigheid van bijna twee jaar ke ren ze sterk terug met het al bum I've Been Thinking About You. Wat de single wordt, is nog niet helemaal bekend. Wel dat het gezelschap met deze elpee op het punt staat om echt door te breken. Is het je al opgevallen dat Ky- lic Minogue een ander kapsel heeft? Vriendje Michael Hut- chene (INXS) wilde waar schijnlijk niet met een al te truttig vriendinnetje over straat. De 22-jarige besloot hierop voor een opwinderder image te kiezen. Black Box-zangeres Katrin moest onlangs voor video-opna mes naar Londen. Maar wat ver gat de knappe Italiaanse? In derdaad, haar paspoort. Ze moest dus terug maar had daar na geen zin meer om wederom naar Engeland te vliegen. Zo kostte een dagje zonder één en kel stukje film zo'n kleine 60.000 gulden. Je moet het je maar kunnen veroorloven! De Nederlandse schooljeugd klust massaal bij. Opwindend of leerzaam zijn die baantjes zelden, maar het verdiende geld vergoedt veel. Wat de meeste bijverdienen de scholieren niet weten is hoe veel gevaar ze lopen. Uit onder zoek is gebleken dat jongeren tot twintig jaar tien maal zoveel kans lopen slachtoffer te worden van een bedrijfsongeluk dan een vol wassen werknemer. En meestal ligt de schuld bij het bedrijf. 'Mevrouw, maakt u zich niet ongerust, dat regelen we wel', had de man van het schoonmaakbe drijf gezegd. Zo kreeg de 15-jarige Marco Paganelli uit Rijssen zijn baantje. In goed vertrouwen dat zijn baas behoorlijk voor hem zou zorgen. De moeder van Marco weet intussen beter. Ernstige na latigheid van het bedrijf waar Marco werkte kostte hem het le- Misschien had Marco's moeder meer moeten weten over het baantje van haar zoon, zo heeft ze zichzelf vaak verweten. Want ei genlijk had ze vanaf het begin al het gevoel dat iets niet deugde. Ze besefte dat pas toen het al te laat Het was te vaag allemaal. Hij moest met hogedrukmachines vloeren schoonspuiten in een vleesfabriek in Holten, had Marco verteld. Er waren ook andere jon gens van zijn leeftijd die dat werk deden. Ja, ook van zijn school. Maar wat het nou precies voor werk was, of er wel voldoende toezicht was en of hij er niet te jong voor was, nee dat was Mar co's moeder niet helemaal duide lijk geworden. Tot die dag waarop de huisarts om negen uur voor de deur stond. Marco was in een mengmachine gevallen die hij moest schoon spuiten. De machine draaide en Marco was op slag dood. De dag: vrijdag 27 januari 1989. 'Een afschuwelijk ongeluk dat nog wekenlang door mijn hoofd is blijven spoken', zucht Wim van Berk, hoofdinspecteur in het Achtste District van de Arbeids inspectie, standplaats Deventer. Van Berk, belast met het toezicht op de veiligheid, was die avond als een van de eersten ter plaatse. 'Er was van alles mis. Het schoon maakbedrijf had de jongen nooit dat werk mogen laten doen, het toezicht was onvoldoende en, wat nog het ergste was, de beveiliging was van de machine gehaald, in strijd met alle voorschriften. Dat heeft Marco het leven gekost'. Het ongeluk van Marco was niet het enige waarbij vorig jaar een bijverdienende scholier be- Jongeren hebben in het alge meen nog weinig werkervaring en lopen, onder meer door het slecht inschatten van risico's, een grotere kans op een bedrijfs ongeluk. Ifoto De Boer) trokken was. Een paar weken la ter, zondagmorgen 19 februari om vijf uur werd Van Berk naar een pluimveebedrijf in Raalte ge roepen waar een 15-jarig meisje, dat eieren sorteerde, met de hand in een draaiende machine was ge komen toen ze een storing wilde verhelpen. Het meisje raakte haar hand kwijt. Ook het bedrijf in Raalte was in overtreding. 'Het meisje had nooit zo vroeg mogen beginnen en er was bovendien geen toe zicht. In haar eentje was ze ver antwoordelijk voor de complete produktielijn. Toen daarin een storing optrad en zij die wilde ver helpen, ging het mis'. Het derde ernstige ongeluk deed zich op 18 juli voor in een behang selpapierfabriek in Haaksbergen. Een vakantiewerker, 17 jaar oud, bestuurde een vorkheftruck en bracht daarmee pallets weg naar een aangrenzende hal. Het meest waarschijnlijk is dat de jongen, toen hij terugreed, onvoldoende rekening heeft gehouden met het feit dat een vorkheftruck op,zijn achterwielen stuurt. In een bocht kantelde het voer tuig, de jongen sprong eraf, raak te bekneld tussen de heftruck en een hek en verloor het leven. 'De ironie is dat er niets was gebeurd, als de jongen er gewoon op- was blijven zitten, want om een vork heftruck zit een veiligheidskooi', zegt Van Berk. 'Maar ook hier was het bedrijf verantwoordelijk. De jongen had nooit op die vorkheftruck mogen zitten. Het besturen van zo'n ding is typisch werk waar ervaring voor nodig is en dat hebben va kantiewerkers niet. Los van de vraag of het bedrijf de jongen daarvoor opdracht heeft gegeven, moet er altijd voldoende toezicht zijn om te voorkomen dat een jon gen in-een overmoedige bui op zo'n heftruck gaat rijden. En dat toezicht was er hier dus niet'. Risico De conclusie is duidelijk. Jonge ren onder de twintig jaar lopen verhoudingsgewijs een zeer groot risico om het slachtoffer te wor den van een bedrijfsongeval, al loopt het niet vaak zo slecht af als met Marco Paganelli. Over de oor zaken van deze sterk verhoogde kans zijn alle arbeidsdeskundi- gen het wel eens. Jongeren zijn nog onervaren, schatten risico's niet goed in en hebben een gerin ger uithoudingsvermogen. Dat kan leiden tot overschatting van eigen krachten. Ook willen jonge ren alles onderzoeken en verken nen, waardoor ze nog wel eens met de handen aan dingen zitten waar ze beter vanaf hadden kun nen blijven. Al met al geen vrolijk verhaal. Vakantiewerk kan natuurlijk ge woon heel erg leuk of in ieder ge val winstgevend zijn. Je doet werkervaring op en je leert weer eens andere mensen kennen. Het bovenstaande toont alleen maar aan datje goed moet weten wat de gevaren van zo'n baantje zijn. Want vergis je niet, de baas waar voor je werkt, denkt veelal aan het belang van zijn bedrijf en ver geet daarbij misschien wel jouw belangen! Een meisje wil even haar hart luchten bij de kindertelefoon. Ze wordt helemaal niet goed van dat voetbal. Het is nu elke avond raak en dus ruzie thuis. Haar vader en broertje zitten aan de buis gekluisterd en alles draait alleen maar om voetbal. Zelf wil zij het andere net - Veronica - zienmaar dat gaat natuurlijk niet door. Plotseling moet zij de afwas alleen doen met haar moeder, omdat haar broertje voetbal moet kijken en daarvóór zijn huiswerk moet afmaken. Nederland en voetbal: in één keer slaat de Hollanditis weer toe. De meeste winkels hebben zelfs een Oranje-hoek ingericht. Dit enthousiasme temperen is waarschijnlijk niet mogelijk. Degenen die niet van voetbal houden, maken een vreemde maand mee. Wanneer in huis ruzies over voetbal ontstaan, kun je wel kijken of er betere afspraken kunnen worden gemaakt. Als jij er in deze tijd voor opdraait om meer klusjes te doen, minder vaak jouw favoriete programma kunt zien. als jij de heren voor de buis van koffie en andere versnaperingen moet voorzien, omdat ze geen seconde van het spel willen missen, kun je compensatie vragen. Dat betekent bijvoorbeeld: jij zorgt de ene dag voor de voetbalfans en een andere dag laten je moeder en jij je lekker Veel mensen in Nederland hebben een video, maarniet iedereen. Als je het Veronica-programma mist, ga dan op zoek naar iemand, bijvoorbeeld een vriendin, die of geen voetbal kijkt of het andere net heeft opgenomen, zodat je het alsnog kunt zien. Met dit soort vragen en problemen kun je elke dag van vier uur 's middags tot acht uur 's avonds de kindertelefoon bellen (071- 120611). UTRECHT (ANP) - De 19-jarige Pita Schimmelpenninck van der Oye en de 18-jarige Hans van Al- tena hebben de landelijke wed strijd recensies schrijven voor scholieren gewonnen. Ze krijgen respectievelijk een trip naar Pa rijs en Londen. Dat heeft de orga nisator van de wedstrijd, het lan delijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige vorming, gisteren bekendgemaakt. De 19-jarige Désanne van Ere- derode en de 15-jarige Rebekka Meijs kregen ieder een theater bon van 150 gulden als tweede prijs. Dat was aanvankelijk niet de bedoeling, maande kwaliteit van volgens het instituut zo hoog, dat er extra prijzen in het leven zijn geroepen. De leerlingen moesten recen sies schrijven over „Educating Rita" van Willy Russell en „Don Juan" van Molière. Het viel de ju ry op dat veel leerlingen schreven in de stijl van bekende dagbladre censenten. Vooral de manier van schrijven van Martin Schouten van De Volkskrant werd veelvul dig als voorbeeld gekozen. Door slag bij het kiezen van de win naars gaf de directe plaatsbaar heid van hun stukken in een krant. wjQ fuws Bikm Marian van Cuilenburg woont bijna op de atletiekbaan Marian van Cuilenburg zoekt haar vertier dicht bij huis. Een groot gedeelte van haar vrije tijd brengt de negentien lentes tellen de Leidse atlete namelijk door op de atletiekbaan, die bij wijze van spreken in haar voortuin ligt. Gis teren kreeg zij te horen dat zij is toegelaten tot de Nederlandse kampioenschappen voor junio ren. Die worden van volgende week vrijdag tot zondag gehou den op de atletiekbaan bij de Leidse Hout. De hardloopster van AV Hol land kijkt vanaf haar balkon zo over de kunststofbaan uit. "Op die manier kreeg ik ook belang stelling voor atletiek", zegt Mari an, die een jaar of vier geleden via een buurmeisje bij AV Holland terecht kwam. "Steeds zag ik al die drukte op de atletiekbaan, dat leek me hartstikke leuk. Voor die tijd zat ik nog op turnen bij OGAV uit Oegstgeest. Daar ben ik mee gestopt toen ik aan atle tiek ging doen". "Ik keek wel op van al die oude mensen bij de nieuwelingen- groep. Later ben ik bij de junio ren gaan trainen. Eerst kreeg ik sprinttraining van Roland Nuis. Tegenwoordig doet Anja Ver mond dat. Zij is de moeder van Bianca, die net als ik voor de 400 meter traint. Wij lopen bijna even hard. Bianca begint' alleen snel ler. Het laatste stuk kom ik dan opzetten". Voor Marian van Cuilenburg betekent atletiek meer dan alleen maar trainen. "Het leukst vind ik wedstrijden. Ilf werd al snel opge steld voor de juniorencompetitie. Maar zelfs op de training laat ik me niet graag inhalen. Op' het ogenblik doe ik de volgendë on derdelen: 400 meter, 800 meter, horden, hoogspringen, versprin gen en speerwerpen. Nee, ik ben geen meerkampster. Daarvoor moet je op nog meer onderdelen trainen. Aan kogelstoten en dis cuswerpen heb ik bijvoorbeeld nog nooit iets gedaan". Niet alle nummers vindt de Leidse lichtgewicht (50 kilo bij 1 meter 73) overigens even leuk. "Verspringen doe ik liever niet, dat lukt helemaal niet. Op de Ne derlandse kampioenschappen heb ik me ingeschreven op de 400 meter en de 400 meter horden. Ik denk niet dat ik in de prijzen val. Misschien kan ik mij wel voor een finale plaatsen. Op de 400 meter is de concurrentie enorm groot. En met hordenlopen moet ik een paar seconden sneller lopen dan de 67,31 seconden die ik afgelo pen zondag bij de seniorencom petitie in Nijmegen nodig had". Aan die wedstrijd met de vrou wen van AV Holland bewaart Ma rian goede herinneringen. De at lete, die van huis uit op zondag niet aan sport doet ("Dat vinden mijn ouders niet zo leuk"), genoot met volle teugen van de sfeer in de ploeg. "Ik liep daar voor het eerst de 400 meter horden. Dank zij alle aanmoedigingen ging dat allemaal goed tot het laatste stuk. Toen hoorde ik niemand meer roepen en prompt raakte ik Uit mijn ritme. Daaruit blijkt wel dat ik die aanmoedigingen hard no dig heb. Dat is het voordeel van competitiewedstrijden: dan pres teert iedereen niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de ploeg". De schaduwkant van de wed strijdsport heeft de aanstaande medicijnen-studente ook al leren kennen. Met Pinksteren ging het op de Nederlandse estafette kam pioenschappen mis bij de wissel. Het estafette-stokje viel daarbij op de grond. Dat kostte Marian en haar ploeggenotes kostbare se conden en misschien zelfs wel een medaille. Maar ja, atletiek is nu eenmaal een sport van vallen en opstaan. In haar laatste juniorenjaar krijgt Marian volgende week dus nog één keer de kans om op het hoog ste nationale niveau te schitteren. "Nu de wedstrijden zo dicht bij huis zijn, komen er allemaal men sen naar me kijken, die anders niet naar een atletiekbaan gaan. Zelfs mijn familie, die anders nooit komt kijken. Bovendien hoef ik niet op zondag te lopen. Hoewel ik dat zelf geen bezwaar vind, zit ik er niet,zo mee om op die dag niet aan sport te doen. Dan loop ik toch gewoon op zater dag wat harder". TIM BROUWER DE KONING ADVERTENTIE Naast de persoonlijke lening biedt de Gemeentelijke Kredietbank Leiden u nog een andere aantrekkelijke financiële dienst verlening: het Doorlopend Krediet. Eén van de grote voordelen van het Doorlopend Krediet is het gemak. Alles wordl vlot en automatisch geregeld. Daarnaast zijn de rentetarieven aantrekkelijk bij de GKB Leiden. Bij een limietbedrag van 5000.- tol momenteel iKiïiai Bij limietbedragen vanaf 10.000,- iKEfcBf Wilt u meer weten over deze plezierige oplossing'' Dat kan natuurlijk, kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30 -19.30 uur. U kunt ook even bellen voor nadere mformalie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12