Kies voor meer PK's en bespaar tijd en geld. In vruchtenlimonades zit maar klein beetje fruit Oppassen met afzuigkap zonder afvoer Riskante vierwieler niet zo bekend Olivetti Sinaasappellimonade (sinas) en zwarte bessen-limonade (cassis) bevat maar een paar eierdopjes vruchtesap, en soms nog minder dan dat. Een aantal merken zit onder de norm die de Warenwet stelt aan deze limonade. De bronwaters met sinaasappelextract bevatten over het algemeen slechts een spoortje hiervan. TOP Orange zelfs helemaal niets. Volgens de Consumentengids van juni hebben fabrikanten een heel arsenaal aan foefjes en trucjes om li monade zo fruitig mogelijk te laten lijken: ze geven hun dranken dezelf- In de moderne keuken in de moderne woning zit de afvoer van lucht en de kleuren als de vruchten waarmee gas meestal wel snor. In oude wonmgen kunnen zich echter gevaarlijke si- wordt gepronkt, proppen hun eti- tuatie voordoen. (fotopr) De combinatie afzuigkap en keu kengeiser zonder afvoer kan vooral in oudere huizen met minder ont luchting en ventilatie een heel verkeerde zijn. Er komen zelfs nog regelmatig mensen om het leven als gevolg van koolmonoxydévergifti- ging. Een niet goed afgestelde gei ser is daarbij overigens de belang rijkste oorzaak, waarschuwt de ver eniging Eigen Huis in haar blad De Woonconsument. Iedere keuken moet mogelijkhe den hebben voor de afvoer van wa terdamp, kookluchtjes en verbran dingsgassen. Een klapraampje of een schuifje in het kozijn is hiervoor absoluut onvoldoende. Het gebruik van een groot keukenraam zou vol- doende kunnen zijn, ware het niet dat bij slecht weer weinig mensen het zullen openzetten. Bouwvoor schriften bepalen mede daarom dat er een ontluchtingskanaal in het plafond van de keuzen moet zijn aangebracht. Het mondt meestal uit boven het dak. In een keuken ontstaat veel wa terdamp door koken, afwassen en door verbranding van gassen. Als de waterdamp niet door het ont luchtingskanaal naar buiten kan, wordt het klimaat in de keuken bui tengewoon vochtig. Wat voor bacte riën en schimmels goed gedijen is, maar in verband met het gevaar voor de volksgezondheid (voedsel vergiftiging) ongewenst. De afvoer van keukenlucht via het ontluchtingskanaal komt meestal tot stand door natuurlijke trek of mechanische ventilatie. Als de keuken geen afzonderlijk afvoer kanaal heeft voor het aansluiten van een afzuigkap zal men geneigd zijn dit via het ontluchtingskanaal te doen. Wie dit niet goed aansluit en tevens een geiser zonder afvoer in de keuken heeft schept een gevaar lijke situatie. Bij een geiser is het immers altijd mogelijk dat de afstelling na ver loop van tijd ontregeld raakt. Bij on volledige verbranding van gas ont staat onder meer het giftige kool- monoxyde. Als daarbij het ontluch tingskanaal door de afzuigkap is ge blokkeerd dreigen levensgevaarlij ke situaties. Wanneer de afzuigkap niet aan staat terwijl de slecht afge steld geiser brandt kan koolmo- noxyde zich in de keuzen ophopen en zich vervolgens door het huis verspreiden. Twee kanalen Optimaal is de situatie dat een keu ken twee afzonderlijke afvoerkana len biedt. Zit er slechts één dan kan men dit het best vrijhouden voor de afvoer van verbrandingsgassen en waterdamp. Een tweede afvoerka naal kan wellicht worden gemaakt door bijvoorbeeld de keukenmuur naar buiten. Een andere oplossing is de plaatsing van een circulatie- kap'. Veel afzuigkappen zijn met een kleine ingreep hiertoe om te bouwen, maar het werkt niet zo goed als de afvoer naar buiten. Dan bestaat er ook nog een vewi- klep, een ventilatiewisselklep. Deze kan men in de afvoer aanbrengen en maakt het mogelijk dat verbran dingsgassen en waterdamp toch via één kanaal kunnen ontsnappen, ook als de afzuigkap niet aan staat. Ook als in de keuken geen geiser aanwezig is kan zo'n klep vochtpro- blemen aardig ondervangen. Het veiligst is natuurlijk ook om een afvoerloze geiser van een eigen afvoerpijp te laten voorzien als de aanwezigheid van een afzonderlijk kanaal dat mogelijk maakt. De gei ser en de afzuigkap mogen niet sa men op één kanaal worden aange sloten en geen van beide mag op een kanaal dat in verbinding staat met een centrale afzuiginstallatie. Men kan ook overwegen de geiser te verplaatsen naar een plek waar een afzonderlijke afvoer mogelijk of aanwezig is. Het combineren van het warmwatertoestel met de cen trale verwarming ('combi-ketel') is ook een oplossing. ketten vol met sinaasappels of zwar te bessen en verzinnen namen als si nas, orange en cassis. Het sugge reert veel maar betekent in feite niets. De Warenwet onderscheidt drie varianten limonade die qua aandui ding sterk op elkaar lijken: 'limona de', 'limonade met vruchtenextract' en 'vruchtenlimonade'. Deze na men moeten op het etiket staan. Al le drie de soorten moeten minstens 7 procent suiker bevatten. Alsof we al niet genoeg suiker binnenkrij gen. Limonade is niets anders dan wa ter en suiker, aangekleed met geur-, kleur- en smaakstoffen. Op het eti ket mogen geen vruchten staan. Bij de consument raakt deze soort ge lukkig steeds meer uit de gratie. Staat er 'limonade met vruchtenex tract' op het etiket dan hoeft er nog steeds geen vruchtensap in te zit ten. In de praktijk zit er een vinger hoedje sap in. Ook hier zijn vruch ten op het etiket verboden, vandaar dat bijvoorbeeld TOP e pel afbeeldt die is vermomd als z Kunstmatige kleurstoffen en con serveermiddelen mogen worden ge bruikt. Verder zijn uitsluitend na tuurlijke geur- en smaakstoffen toe gestaan. Natuurlijk De hoogste trede op de limonade ladder is vruchtenlimonade. De praktijk heten ze cassis of sinas en dat staat dan voor zwarte bessen-li monade of sinaasappellimonade. In vruchtenlimonade moet ten minste 10 procent vruchtesap zitten. Vruchten op het etiket zetten mag en daarvan wordt gretig gebruik ge maakt. De toegevoegde geur- en smaak stoffen moeten van natuurlijke oor sprong zijn, kleurstof en conserve ringsmiddelen hoeven dat niet. Li monade is overigens duidelijk wat anders dan vruchtesap (100 procent Aan de produktie van vruchtenlimonades komen soms te weinig vruchten en vruchtesap te pcls. echt sap) en vruchtendrank of vruchtennektar (25 tot 50 procent vruchten). In de wet staat duidelijk hoeveel sap in vruchtenlimonade moet zijn verwerkt. In een uit de wet voort vloeiende verordening heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit vastgelegd hoe het sinaasap pelsapgehalte moet worden geme ten. Voor cassis bestaat dit soort re gelingen niet, de Consumenten bond heeft het sapgehalte beoor deeld aan de hand van Westduitse Regelmatig bomen nieuwe produkten overwaaien uit de VS, maar niet alle even veilig. Zo is sinds enige tijd de all terrain vehicle overkrijgbaar min vesehillende vormen: met drie itrike) of met vier wielen (quad). Het zijn voertuigen van ongeveer een meter hoog met grote zacbte banden. Het voertuig was oorspronkelijk bedoeld voorde landbouw, maar wordt nu veel meer gebruikt voor sportieve en recreatieve doeleinden. In de VS vallen jaarlijks 300 doden bij het gebruik van dit soort mo toren. De atv is namelijk vrij Instabiel en vereist nogal wat behen digheid. De meeste slachtoffers zijn, zo blijkt dan ook, jonger dan 16 jaar. Volgens de stiehtingConsument en Veiligheid Is de atv vrij on bekend in Nederland en zij is dan ook van plan de verkopen van het d in de gaten te houden, om ongelukken te voorkomen. Te weinig Vreemd genoeg het gaat om zeer klein hoeveelheden zijn er fabrikanten die toch nog te wei nig sap in hun limonades doen en dus de Warenwet overtreden. Het gaat om de merken Wiltho (7,5 pro cent), Schweppes (8,4), Jaffa (8,8), Super (9), Loots (9,4) en Herschi (9,6 en 9,7) zitten onder de wettelijk norm van 10 procent. Bij sinas doet zich het merkwaar dige feit voor dat er ook sap van an dere citrusvruchten in zit. Dat zijn Sunkist, Hero sinas light en Royal Club sinas light, die dit niet op de etiketten melden, wat in strijd is met de Warenwet. Bij de verschillende merken cas sis is het verhaal niet anders: 3 Es (6,7 procent). Spar (7,5), Heroj(7,6), Herschi (8,3) en Royal Club (9) halen blijven onder de 10 procent bij de meting van het sapgehalte. Hero, Herschi en Royal Club cassis light halen geen van drieën de 10 pro cent. Veel merken cassis bevatten ook vlierbessensap, waarschijnlijk om dat zwarte bessensap vrij duur is. De toevoeging staat echter niet op de etiketten en dat is ook een over treding van de wet. De Consumen tenbond heeft alle namen van fabri kanten die met sap of sapgehalte sjoemelen (15 van de 38 onderzoch te merken) bij de Keuringsdienst van Waren gemeld. Nitraat Een aantal merken bevat overigens minder gewenste stoffen. In de cas- sis en sinas van Hero en Herschi zit nitraat, afkomstig uit het Limburg se leidingwater. Zij zitten vrij dicht bij de EG-richtlijn, die als maxi mum 25 milligram nitraat per liter drinkwater toestaat. Als gevolg van te veel nitraat is bij proefdieren het ontstaan van stoffen die kanker kunnen veroorzaken aangetoond. De kleurstoffen E102 en El 10 (tartrazine en oranjegeel) zitten in sinas van Léberg en TOP. Sommige mensen zijn overgevoelig voor deze stoffen. In cassis van Wiltho zit de rode kleurstof E122 (azorubine) die eveneens overgevoeligheid kan ver oorzaken. Veel producenten voegen conser veermiddelen toe, wat nodig is om dat de limonadefles anders kan ont ploffen door gisting. De meeste soorten sinas bevatten E210 (ben- zoëzuur), waarvoor heel weinig mensen overgevoelig zijn. Pasteuri- satie is overigens ook een mogelijk heid om sinas te conserveren. Cas sis kan niet door pasteurisatie wor den geconserveerd. Veel light- drankjes bevatten cyclamaat of sac charine als zoetstof. Wie veel light drinkt komt vrij gemakkelijk aan de dagelijks maximaal toelaatbare do- De Consumentenbond raadt aan sinaasappellimonade van Sisi (1,20 gulden), Chaudfontaine (1,30) en Bron van AH (1,45). Deze bevatten voldoende vruchtesap, (vrijwel) geen nitraat en geen conserverings middel. Cassis van Fanta (1,85 gul den) komnt er het minst slecht van af. Light cassis en sinas bevatten saccharine en cyclamaat, vaak vrij veel nitraat en veelal te weinig vruchtesap. Zij worden daarom af geraden. In de meest gekozen prijsklasse komt u over het algemeen 12 MHz-286 PC's tegen. Ze zijn allemaal even snel. En even slim. En dat maakt de keuze er uiteraard niet een voudiger op. Vandaag laat deze klasse een heel ander beeld zien. Want vandaag introduceert Olivetti de M290S. Een 16 MHz- 286 PC die geen cent meer kost dan een doorsnee 12 MHz- 286 PC. Maar beduidend meer PK's in huis heeft. Dat vindt z'n oorsprong in de 16 MHz-286 microprocessor. Daarnaast heeft de Olivetti M290S een geheugen van maxi maal 17 Mb RAM en 3 uitbreidingsslots (standaard!). Hij kan tegelijkertijd met 3.5 inch en 5.25 inch floppies werken. En is compatibel met MS-DOS. OS/2 en XENIX V/286. En neemt slechts 35,6 bij 37,3 cm in beslag. Hoewel de M290S als een bijzonder fraai raspaard oogt (een Olivetti blijft nu eenmaal een Olivetti) is z'n instelling als die van een eerste klas werkpaard. U kunt 'm ge bruiken als terminal, als individuele PC of als werkstation in een netwerk. Zoekt u 'n PC in de meest gekozen prijsklasse, kies dan voor het winnende paard: De Olivetti M290S. U profiteert dan óók van de vele voordelen van een landelijk gespreid dealernetwerk. Wilt u meer weten? Vul de bon in, knip 'm uit en stuur'm in'n ongefran- keerde envelop naar: Olivetti Office Nederland B.V., Antwoordnr. 10509,2300 Leiden. U kunt de bon ook faxen: Telefax 071-311914. Stuur mij: Uitgebreide informatie over de Olivetti M290S. Het adres van de dichtstbijzijnde Olivetti-dealer. I Vul deze bon in. Doe het vandaag nog. Knip 'm i I uit en stuur 'm in een ongefrankeerde envelop I I naar: Olivetti Office Nederland B.V., Antwoord nr. 10509, 2300 VL Leiden. U kunt de bon ook I faxen: Telefax 071-311914. OLIVETTI OFFICE De Olivetti M290S. Vanaf f 5.690,- (ex. BTW).

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8