Rwl Kouseband voor koningin [sjlEHaa Tijdens plechtigheid in Windsor Advocaat eist in kort geding: Karin Bloemen moet zwijgen over haar incestverleden IKON: Hüversum is slecht lopend kartel MAANDAG 18 JUNI 1990 correspondent Cees van Zweeden WINDSOR (GPD) - Gestaag sijpelt de regen al drie uur uit de hemel, maar mevrouw Smith heeft het "er graag voor over". Met duizenden anderen staat zij, doorweekt tot op het bot, te wachten op de hoogtepunt van het jaar: de processie door de straatjes van het Kasteel van Wind sor. Zelfs de tijding dat de Processie een half uur wordt ver laat, vermag haar goede humeur niet te bederven. "Er staat heel wat op het spel", zegt zij, steun zoekend op haar stok. Wat zich binnen de eeuwenoude muren van Windsor Castle af speelt, is inderdaad niet zomaar een optocht. Het betreft hier de Processie van de Orde der Kou seband, een geheimzinnig ver band van 24 ridders. Welliswaar heeft sinds 1338 de optocht grof weg elk jaar plaatsgevonden, maar voor mevrouw Smith is de ze een der belangrijkste. In de processie lopen mee: Koningin Beatrix der Nederlanden alsme de een drietal andere blauw- bloedigen van lager allooi. "Ik sta hier al sinds 1953", zegt ze. "Ik ben een ware royalist, maar nog nooit heb ik uw konin gin in levenden lijve mogen aan schouwen. Een paar uur in de re gen staan deert me daarom niet. Vorig jaar heb ik drie zon moeten staan om op te kunnen vangen i ning van Spanje. Dat v dit jaar ten getale Drentse dirigent Ruud Wester overleden ASSEN (GPD) - De Drentse dirigent en componist Ruud Wester is gisteren op 48-jarige leeftijd in zijn woonplaats As sen overleden. Wester, onder meer dirigent van het Drents Kamerkoor, het Drents Sym fonieorkest en Pro Cantica, was al geruime tijd ernstig ziek. Landelijke bekendheid kreeg hij als presentator van de NCRV-quiz 'Speel 's met licht klassiek'. In 1980 kreeg Wester voor zijn activiteiten in het Drentse muziekleveh en, aldus het juryrapport, 'zijn stuwende kracht en muzikale pedagogische kwaliteiten' de Culturele Prijs van Drenthe. Onder Westers leiding groei de het Drents Kamerorkest vanaf 1964 uit tot het veel pro fessioneler Drents Symfonie orkest. Wester was actief als componist. glimp i de ko- erger". gro- Windsor geko men, de bewonderaars van het koningshuis. Ruim vijfduizend mensen hadden op 2 januari van dit jaar het jaarlijkse smeek schrift naar de Lord Chamber lain Council te Londen geschre ven om een toegangskaartje te bemachtigen. Velen bevonden zich om 12.00 uur al in de rij voor de poort van Hendrik de Achtste om daar vijf uur later verregend, verkleumd maar voldaan weer door naar buiten te komen. Het ritueel van de processie mag dan elk jaar plaatsvinden, niet altijd treden dan ook men sen van koninklijken bloede tot de Orde van de Kouseband toe. De orde namelijk bestaat sinds haar oprichting slechts uit 24 rid ders, en van een toetreding kan slechts sprake zijn na een sterf geval. Dit jaar had zich echter de 'ge lukkige' omstandigheid voorge daan dat vier stokoude ridders de pijp aan Maarten hadden ge geven, zodat een gelijk aantal nieuwelingen de fakkel kon overnemen. Dat koningin Beatrix een van hen zou zijn, was voor ingewijden vanzelfspre kend. Sedert de woelige tijden van prins Maurits immers heb ben alle Oranjes, Koning Willem II uitgezonderd, deel uitgemaakt van de Orde. In de veertiende eeuw had Ko ning Edward III de Orde eigen lijk gesticht om 24 van de militai re leiders in zijn land aan zich te binden. Maar door de eeuwen heen hebben de leden van de Or de hun geheime genootschap op creatieve wijze aan de tijd aange past. Dat een aantal leden dezer da gen van het andere geslacht is, moet echter niet worden gezien als een modernistische dwaling. Koning Edward III reeds be noemde zij gemalin en zijn doch ter tot leden, hoewel zij niet aan vergaderingen mochten deelne men. Die eer is nu wel weggelegd voor Koning Beatrix, daar de Or de een drietal jaar geleden haar statuten veranderdë. Met Beatrix en de Hertogin van Norfolk, die vandaag even eens werd geïnstalleerd, hebben de dames een grotere invloed in de orde dan ooit tevoren. Konin gin Elizabeth van Engeland was al lid en ook Prinses Juliana en Koningin Beatrix verlaat in gezelschap van de Hertog van Kent de St. George-hal van Windsor Castle op weg naar de St. George- kapel om verheven te worden in de Orde van de Kouseband. (foto Koningin Margrethe van Dene marken hebben een lidmaat schapskaart in de kast liggen. Maar hoewel de Orde nu alle regerende vorstinnen tot haar le den mag rekenen, blijven de ge dachten vaq de mannelijke rid ders toch bij de Gravin van Salis bury. Zij ging de geschiedenis in als 'de mooiste vrouw in het hele Engelse koninkrijk'. Het was deze gravin die tijdens een feestje ten kastele van ko ning Edward III haar kouseband verloor, waarna de koning die opraapte en sprak: 'Honi soit qui mal y pense'. Dit 'Schande over hem die er kwaad van denkt' werd de wapenspreuk van de nieuwe orde. Maar de duizenden bedaagde en bejaarde Engelsen die zich vandaag in hun klapstoeltjes op de eeuwenoude kasseien van het kasteel hebben genesteld, hou den zich met meer eigentijdse kwesties bezig. Als de ridders eindelijk door de middeleeuwse poort naar buiten komen om de lange weg naar de kapel af te leg gen, eisen Koningin Elizabeth en Prins Charles alle aandacht op. En als de waardige stoet een mi nuut later voorbij is, vraagt me vrouw Smith: "Wie was eigenlijk Beatrix?" AMSTERDAM (ANP) - Caba retière Karin Bloemen mag geen publieke uitspraken doen over de incest-ervaringen uit haar jeugd. Dat eiste de ad vocaat mr. P.Chr. Snijders van de huidige echtgenote van Bloemen's voormalige stiefva der, mevrouw C. Smit uit Schagen, gisteren in kort ge ding voor de vice-president van de Amsterdamse recht bank. De stiefvader pleegde de in cest en is daarvoor veroor deeld. Op elke uitlating door Karin Bloemen over dat in- cest-verleden zou een boete van 10.000 gulden moeten staan, meent mr. Snijders. Mevrouw Smit is getrouwd met - en in verwachting van - de voormalige stiefvader van Bloemen, B.K.. Telkens als het verleden weer in de pers is op gerakeld, wordt zij lastig geval len door allerlei nieuwsgierige mensen die haar opbellen. Zij wil dat er een streep wordt ge zet onder dit verleden en om dat te bereiken schakelde zij de rechter in. Volgens de advocaat van Ka rin Bloemen, mr. F. Kersch, is niet de Amsterdamse klein- kunstenares, maar juist K. be gonnen tegenover roddelbla den uitspraken te doen over de kwestie. De reactie daarop in interviews in Nieuwe Revu en in het televisieprogramma van Sonja Barend van Karin Bloe men, zijn daar niet alleen een emotioneel weerwoord op maar maakt bovendien deel uit van het therapeutische ver werkingsproces, aldus Bloe men's raadsvrouwe. Om de bewering te staven dat K. evenzeer de publiciteit zoekt, voerde mr. Kersch aan, dat hij Panorama heeft bena derd voor een interview over de kwestie, dat evenwel "bij gebrek aan nieuwswaarde" nooit is gepubliceerd. Mr. Snijders, de raadsman van K.'s huidige echtgenote mevrouw Smit, voerde daar te gen aan, dat vraagstekens kun nen worden geplaatst bij de oprechtheid waarmee Bloe men, samen met haar moeder en de zussen, jaren na dato heeft aangestuurd op straf rechtelijke vervolging van haar stiefvader. De rechtbank in Alkmaar veroordeelde hem tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Snijders wees erop dat de rechtbank tot een milde straf is gekomen omdat er een vermoeden was dat er bij het doen van aangifte van incest mogelijk ook andere redenen kunnen .hebben meegespeeld dan het streven naar rechtdoe- ning. Snijders: "Uitlatingen waarin K. door Bloemen als kinderverkrachter wordt afge schilderd, zijn uit de lucht ge grepen". Volgens hem is sprake van "een bedenkelijke poging tot natrapperij". Snijders: "Voor iemand die voor een groot deel afhankelijk is van de belang stelling van publiek, hebben wellicht andere, commerciële, motieven een rol meege speeld". Volgens Bloemen's advoca te is er inderdaad wel een ver band te leggen tussen de uit spraken van de artieste over haar incest-ervaringen en haar bekendheid. Mr. Kersch: "Het feit dat Bloemen, een bekende vrouw, ook het slachtoffer is van incest, is van groot belang voor de emancipatie van in- cest-slachtoffers. Bloemen laat hun zien dat zij zich nergens voor hoeven te schamen en bo venal dat ze niet medeschuldig zijn en naar buiten moeten ko men met hun verhaal". De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J.M. Vrakking, doet op 28 juni uitspraak in de zaak. HILVERSUM (ANP) - "Een slecht lopend kartel met de na delen van een kartel en de na delen van vrije concurrentie." Zo verwoordde Geerten van Empel, directeur Radio en Te levisie van de IKON, dezer da gen zijn kritiek op het functio neren van "Hilversum" en het beleid erachter. Van Empel uitte zijn kritiek tijdens de presentatie van de twee-jaarlijkse beleidsnota en jaarverslag van de IKON in Hilversum. Radio 5 noemde hij "een chaos, een belediging voor de luisteraar", daarmee doelend op het versnipperde aanbod van de talloze zendge machtigden en de moeilijke vindbaarheid van de zender. Naar zijn oordeel is het voor de luisteraar niet meer duide lijk wat Radio 5 nou eigenlijk voorstelt. Hij wijt de proble men vooral aan een gebrek aan samenwerking van de omroep verenigingen en de NOS. Een oplossing kon hij vooralsnog niet bieden. Voorzitter van het IKON-be- stuur, S.J. Noorda, had ook de nodige kritiek. Hij zette kant tekeningen bij onlangs door de Mediaraad geopperde plannen om de zenders waar de kleine zendgemachtigden -de IKON is er een van- zitten, "op te schonen" Raymond Huntley (86) overleden LONDEN - De Britse acteur Raymond Huntley, het best be kend door zijn rol als de familie advocaat in de televisieserie "Upstairs, Downstairs", is op 86- jarige leeftijd overleden. Huntley, die sterk was in ko mische rollen waarin hij de bu reaucratie op de hak kon nemen, stierf vrijdag in een ziekenhuis in Londen. De doodsoorzaak werd niet bekendgemaakt. Huntley begon zijn carrière op het toneel in 1922 in zijn geboorteplaats Birmingham. Door zijn lengte en zijn snor was de acteur uitste kend geschikt voor het spelen van rechters, bankdirecteuren, bureaucraten, geestelijk leiders en andere autoriteiten. In Lon den speelde hij onder meer in vijf stukken van J.B. Priestley. Van 1970 tot 1975 werkte Hunt ley mee aan de succesvolle Brit se televisieserie "Upstairs, Downstairs", die het ook in het buitenland heel goed deed. Daar naast had hij zijn eigen serie. Het dodenmasker dat kort na diens dood op 5 mei 1921 op het Britse eiland St. Helena van Na poleon is gemaakt, wordt maan dag getoond op een veiling in Parijs. Het masker, dat is ge maakt door de Franse arts Fran cis Burton, zal later die dag worden verkocht en waar schijnlijk 3.500.000 francs (on geveer 1.150.000 gulden) op brengen. (foto AP) Beroemde duiven terecht De 42 duiven van de 85-jarige G. Dusarduyn uit Groede zijn weer terecht. Na bijna twee weken on derzoek door de politie en 'spio neren' door bekende duiven melkers kwam aan het licht dat de wereldberoemde vogels zich in Arnhem bevonden. In verband met deze zaak zijn vijf Arnhem mers, variërend in leeftijd van 22 tot en met 70 jaar, aangehouden. De prijsdieren werden in de nacht van 4 op 5 juni gestolen. Enig speurwerk van de politie in Oostburg leverde weinig op. De zaak kwam pas aan het rollen door informatie van een inwoner van Den Haag. Deze 'gouden tip' leidde rechtstreeks naar drie adressen in Arnhem, waar de po litie de duiven aantrof. De totale waarde van de vogels wordt ge schat op zo'n tweehonderddui zend gulden. Volgens een woordvoerder van de politie in Arnhem bevinden zich onder de verdachten de mo gelijke (drie) inbrekers en helers. Behalve van de diefstal in Groede worden zij tevens verdacht van de ontvreemding van twee prijsdui- ven uit het Gelderse plaatsje Her- Gelukkig De internationaal vermaarde dui venmelker uit Groede was giste ren merkbaar gelukkig met de vondst van zijn dieren. Rond drie uur 's middags werden de duiven in twee grote manden thuisbe zorgd door de politie. Een vroeg verjaardagscadeau, zo bleek, want Dusarduyn was gisteren ja rig. Maar, jarig of niet, een echte verrassing was het niet, geeft de bekende kweker aan. Hij had wel verwacht dat de vogels vroeg of laat zouden worden gevonden. "Die dieven zijn gewoon dub bel dom geweest. Bijna iedereen in de duivenwereld kent mij en m'n duiven wel. Als ze er zes had den meegepikt, was dit waar schijnlijk nooit meer uitgeko men. Maar als je er in een keer 42 meeneemt, dan loop je vanzelf wel een keer tegen de lamp. Ik heb overal wel een paar spionnen zitten". Haaien bij kust Italië Bij de kust in het zuidwesten van Italië en in de omgeving van het eiland Elba bestaat gevaar om door haaien te worden aangeval len. De autoriteiten in die streek hebben badgasten gewaar schuwd niet te zwemmen bij zandbanken en ondiepe gedeel ten waar de haaien jacht maken op kleinere vissen. De angst voor haaien is opge laaid nadat vanuit de havenstad Santo Stefano berichten werden verspreid over de aanval van een grote vis op de boot van een sport visser. Het opduiken van haaien in het bewuste gebied is onge woon en wordt toegeschreven aan de gestegen temperatuur van het zeewater in de afgelopen ja- De Italiaanse kustwacht heeft badgasten aangeraden niet met bloedende wondjes te gaan zwemmen en ook geen geharpoe neerde vissen om het middel in het water te dragen. WE KUNNEN NU ALLERLEI ANDERE ROTZOOI IN DIE BUSSEN DOEN ZOLANG HET MAAR GEEN CFK 15 WAT DEMK J/J VAM DE ..TOT VOOE MOETHAD MOE M/E- MAMD VAM 'Ot aEHOOgP.MAAK DE CHEMISCHE INDUSTRIE IS HEEL BLIO MET EEN VERBOD OP CFK- DRI0FÖA5SEN HOOR IK DAT WEL GOED?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22