Van Basten: terug bij af 'Saint Jack' wil met rust gelaten worden Bryan Royr'Het komt allemaal nog wel goed' DINSDAG 19 JUN11990 PAGINA 17 Loting direct na wedstrijden WE 90 Vautrot fluit duel met Ieren BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD CARINI (GPD) Saint Jack is één van de vele bijnamen die Jack Charlton in de loop der jaren kreeg opgespeld. Gistermorgen was die vleiende toevoeging bepaald niet van toe passing op de boss van Ierland. De giraffe zag er allesbehalve florissant uit; hij vertoonde in de verste verte geen gelijkenis met een heilige. PALERMO De jongste van het stel moet donderdagavond voor Oranje de deur ontgrendelen naar het doel van Pat Bonner. Officieel weet Bryan Roy, net 20, nog van niets, "maar als Beenhakker tegen jullie heeft gezegd dat ik bij de 'zes tien' zit, is dat een goed vooruit zicht". Sterker nog: de lichtvoetige Ajacied kan er zeker van zijn dat hij tegen 'Jacks army' in de basis staat en dat van hem wordt verlangd voor aanvoer te zorgen. "We zullen het veld in de breedte heel goed moet benutten", loopt Leo Beenhakker vooruit op de cru ciale ontmoeting tegen Ierland. "De verdediging van de Ieren zit goed in elkaar, ze zijn fysiek sterk en dich ten moeiteloos de gaten. Over de op bouw maken ze zich niet druk, het middenveld doet nauwelijks mee. Het is niet zo eenvoudig om die ploeg te bespelen". De trotse reeks bewijst dat. Sinds het EK '88, waarin Oranje dank zij een 'lucky goal' van Kieft met 1-0 won, speelde Ierland 20 interlands en verloor het slechts een keer, van Spanje. In veruit de meeste van die wedstrijden bleek de verdediging een onneembare veste. "De flanken zullen een hele belangrijke rol gaan spelen", denkt Roy. "Bijna geen land speelt meer met echte buiten spelers. Dat kan een voordeel zijn". Anoniem Het kan raar lopen in het leven, ze ker in dat van een voetballer. In het vorig jaar zomer door Spitz Kohn uitgeroepen 'jaar van Roy' zag het publiek maandenlang een anonie me linksbuiten, die ten prooi was gevallen aan een diepe vormcrisis. Daar kwam de nasleep van een overtreding op de MW'er Francois nog eens overheen, net als de kle dinglijn, die resulteerde in een rechtszaak tussen Umbro en Adi das. Pas aan het slot van het seizoen krabbelde de vedette van de toe komst langzaam overeind en kreeg hij bij de samenstelling van de WK- selectie de voorkeur boven Pieter Huistra. "Natuurlijk was het in mijn voor deel dat Beenhakker dè coach van Ajax is", erkent Roy grif. "Hij kent mij en weet wat-ie aan me heeft. Daarom stond ik er ook niet van te kijken dat ik bij de 22 zat". Of hij daar recht op, heeft en of de keuze niet eerder in het voordeel van Huistra had moeten uitvallen, laat Roy in het midden. "Ik ben kritisch genoeg tegenover mezelf om te we ten dat ik een slecht seizoen achter de rug heb. Maar ik dacht steeds: als ik de laatste wedstrijden goed speel, neemt-ie mij gewoon mee. Dat is toch een logische zaak". Moeite Eenmaal met Oranje onderweg kostte het Roy zichtbaar moeite zich te schikken in de rol van toe schouwer. "Je hoort er niet echt bij, dat klopt. Het is een hele andere si tuatie dan ik bij.Ajax gewend ben. Ik had mij echter maar aan te pas sen, of dat nou moeilijk is of niet. Dat kon ik best opbrengen, ja. Ik had toch niets te willen, ik was hele maal nieuw. Maar ik ben eerzuchtig genoeg om d'r uit te halen wat er in zit. Ik ben hier niet als toerist. Toen ik drie weken geleden afreisde, heb ik echter nooit de illusie gehad dat ik bij de 16 zou worden gekozen. Nu wil ik nog een stap verder". Het eerste signaal kreeg hij daags voor de wedstrijd tegen Engeland, toen Beenhakker Hans Gillhaus op links posteerde en Roy op de 'tribu ne' zat. Niet de meest voor de hand liggende oplossing. Roy: "Logisch of niet, het is de visie van Beenhak ker. Hij bepaalt". Gillhaus is toch geen echte linksbuiten? "Klopt, die vraag heb ik mij ook gesteld. Maar wat had ik dan moeten doen? Had ik moeten gaan piekeren of moeten gaan zeuren dat ik daar had moeten staan? Daar zou ik toch niets mee opgeschoten zijn". De aanpassing van de opstelling past in het straatje van Ronald ROME (SID) - Als het lot in groep F te hulp moet schieten, wordt dat di rect donderdagavond na afloop van de wedstrijden in Palermo (Neder- land-Ierland) en Cagliari (Engeland- Egypte) ter hand genomen. In het hoofdkwartier van de FIFA in het Hilton-hotel in Rome of in de televi siestudio van de RAI in Rome. In beide gevallen in het bijzijn van Jo seph Blatter, de almachtige secreta ris-generaal van de wereldvoetbalf- ederatie. Dat heeft de Zwitser Blatter giste ren vanuit zijn suite in het Hilton bekend gemaakt. Loten gebeurt di rect na beëindiging van de wedstrij den in zijn aanwezigheid. In groep F staan de vier landen exact gelijk. Al le vier met twee punten en het doel saldo 1-1. Koeman. De libero beklaagde zich vorige week dat hij de 'lange bal' niet kan geven door het ontbreken van een echte linksbuiten. Met het WK-debuut van Roy, die tegen de Ieren zijn tweede interland gaat spelen, is dat euvel verholpen. Het Ajax-concept krijgt daarmee steeds duidelijker gestalte, Roy denkt dat die speelwijze het beste is. "Gelet op de omstandigheden en qua veld- bezetting". Midden Een ploeg met twee echte buiten spelers wordt echter steeds schaar ser. Ook bij dit WK, waarin de mees te landen opereren met twee spitsen of zelfs maar met een. Dat belooft weinig goeds voor een orthoxe linksbuiten als Roy. "Alle grote voetballers op dit toernooi zijn 'ge boren' in het midden. Of dat nu Maradona is of Van Basten. De ruimte ligt daardoor aan de zijkan ten. Als een ploeg die kanten gaat benütten, kan dat in het voetbal een hele belangrijke rol spelen". Er blijft Beenhakker donderdag avond in Palermo geen andere keus. Het is voor Oranje de dood of de gladiolen. Dat besef is nu ook tot de spelers doorgedrongen. "Tot donderdag voor de wedstrijd tegen Engeland leefde iedereen nog in '88, maar het is wel 1990. De EK-mythe is nu eindelijk voorbij. Sinds het EK hebben we geen goede wedstrijd meer gespeeld. Dat is geen verwijt aan Libregts, want ik krijg steeds meer respect voor de manier waar op hij er in geslaagd is het Neder lands elftal voor dit WK te plaat- Bij verlies tegen Ierland is alle werk echter voor niets geweest. "Ik ben er niet bang voor, ik denk dat het wel goed komt", voorziet Bryan Roy. "Om eerlijk te zijn, heb ik er ook nog geen moment bij stilge staan dat we er in de eerste ronde wel eens uit zouden kunnen vlie gen. Ook tegen Engeland is er niet echt goed gespeeld, maar we heb ben zoveel klasse in huis dat het toch een keer goed moet komen. Ik wil in elk geval positief blijven den ken". Vastberaden Dat doet ook Beenhakker. Zijn ver trouwen op een goede afloop staat nog kaarsrecht overeind. "Als dat niet zo was, pakte ik meteen de kof fers. Ik ben agressief en vastbera den. Sommigen noemen dat opge fokt, nou dat mag. Waar het nu nog aan schort is simpelweg de vorm. En die kan ik niet bij de kruidenier om de hoek kopen. Tegen Egypte waren er twee in vorm, tegen Enge land waren dat er al zes. Er zit dus progessie in. Iedereen is nu schoon gewassen, gepikt en gesteven. Dat gevecht heb ik in elk gevallen ge- "Ik heb er nog geen moment bij stil gestaan dat we er in de eerste ronde wel eens uit zouden kunnen vlie gen". (foto GPD) wonnen. Nu moeten we kijken of we iets goeds neer kunnen zetten". ALBERT GEESING De kleine en iets te rode oogjes de den een tekort aan slaap vermoe den. En waarschijnlijk had de no- nonsense-coach de avond tevoren het whiskey-glas eveneens te vaak leeggegoten in de gulzige keel. Big Jack, gewoonlijk een aimabel mens, was kennelijk ook nog met het verkeerde been uit bed gestapt, waarna hij zich direct in de huid van een hork had gehuld. De gebeurtenissen van de avond tevoren droegen eveneens bij aan Charltons sjagrijnige stemming. Na de 0-0 tegen Egypte was hij bijna uit zijn vel gesprongen van woede over het in zijn ogen negatieve optreden van de Afrikanen. Het liefst had hij toen El Gohary, zijn Egyptische col lega hoogstpersoonlijk de nek om gedraaid. Dat de wedstrijd in het La Favorita stadion van Palermo niet om aan te zien was, kan overigens niet alleen El Gohary en zijn volge lingen euvel worden geduid, maar lag evenzeer aan het boerenkool- voetbal dat de strijders van het groene eiland op de mat legden. Van dat laatste wilde Charlton ui teraard niets weten. ,,Het enige dat de Egyptenaren wilden was een punt, de rest interesseerde ze niet". Meer woorden wilde de 53-jarige Brit niet vuil maken aan de wed strijd, die volgens hem nooit een wedstrijd was. Sterker: hij wenste die dag helemaal niet met media vertegenwoordigers over voetbal te praten. De geplande persconferen tie werd simpelweg afgeblazen. De part-time coach van de Ieren wilde met rust gelaten worden. Het tafereeltje aan de rand van het zwembad van hotel Portorais in Carini, het tijdelijke onderkomen van de Ieren, ligt voor eeuwig in het geheugen verankerd. Jack Charl ton, witte Adidas-pet op kreeft-rode hoofd, groen sportbroekje, ontbloot bovenlijf, is neergeploft in een ligstoel. De melk-witte benen heeft hij op tafel gelegd. Echtgenote Pat wordt verzocht zonnebrandolie, on getwijfeld met een hoge bescher mingsfactor, in de wit-roze huid te wrijven. Het vrouwtje, lezend in een drie-stuiverromannetje, breiwerk op tafel, voldoet liefdevol aan de wensen van haar man. „Ik heb Jack nog nooit zo teleur gesteld gezien na een wedstrijd als gisteravond. Daarom wil hij niet praten", zegt Maurice Setters, de 51- jarige rechterhand van Charlton. Setters, de bereidwilligheid zelve, doet nog een poging Big Jack op de praatstoel te krijgen, maar deze geeft geen krimp. De hulptrainer verklaart begrip te hebben voor de gemoedstoestand van zijn baas. „Het was gisteren een frustrerende dag voor ons. Egypte probeerde niet te voetballen. We hebben niet eens de kans gehad te verliezen. Ze zijn niet één keer bij ons doel ge weest. Maar dat zal die Egyptenaren verder een zorg zijn, het toernooi is nu al voor hen geslaagd. Ze hebben gelijk gespeeld tegen Nederland en Ierland, twee van de beste teams in Europa. Ze zullen straks als helden in Cairo worden binnengehaald". Oranje, vertelt Setters, kent voor Charlton geen geheimen. „Hoewel Nederland hier in Italié nog niet goed gespeeld heeft, blijft ons res pect groot. Wij zijn blij dat wij tegen zulke fantastische voetballers mo gen spelen", klinkt het met Britse hoffelijkheid. Setters, in de jaren zestig uitkomend voor West Brom- wich Albion en Manchester United, waar ondermeer Bobby Charlton, Jacks broer („Een fantastische voetballer") en George Best („Als hij nuchter was, was Georgie oké") zijn ploeggenoten waren, heeft Ne derland nog niet afgeschreven voor de titel. „Het zegt me niks dat Gullit en Van Basten zogenaamd nog niet in vorm zijn. Vorm is iets heel be trekkelijks. Een topvoetbalier is al tijd in staat van de ene op de andere dag weer goed te spelen". Aan de rand van het zwembad vermaken de Ierse voetballers, de Brits bleke lichamen glimmend van de olie, zich met hun echtgenotes- /vriendinnen/verloofdes en kinde ren. Direct na de wedstrijd is hun „aanhang" in hotel Portorais neer gestreken. Gisteravond keerden vrouwen en kroost terug naar een hotel in Palermo. Frits Kessel zou zijn ogen niet hebben geloofd als hij het zonnebadende Ierse „zootje on geregeld" zou hebben zien liggen. De teamarts van Oranje heeft het de rebellen van Leo Beenhakker ten zeerste afgeraden de huid al te na drukkelijk bloot te stellen aan de in vloeden van de fel schijnende kope ren ploert. De dokter van de Ieren houdt er kennelijk een andere me ning op na. JAN MENNEGA Argentinië - Roemenië 1-1 (0-0). 61. Monzon 1-0, 69. Balint 1-1. Scheids rechter: Valente (Por). Toeschouwers: 53.000. Gele kaart: 5. Lacatus (Roe), 10. Hagi (Roe), 33 Lupescu (Roe). 73. Serrizuela (Arg), 87. Batista (Arg). Argentinië: Goycoechea; Monzon. Si mon. Serrizuela en Olarticoechea; Troglio (54 Giusti), Batista. Burruchaga (61. Dezotti) en Basualdo; Caniggia en Maradona. Roemenië: Lung; Rednic. Popescu. Andone en Klein; Sabau (83. Mateut). Rotariu, Hagi en Lupescu; Lacatus en Balint (73. Lupu). BARI Cameroun - Sovjetunie 0-4 (0-2). 20. Protassov 0-1,29. Zigmantovitsj 0-2,53. Zavarov 0-3, 63. Dobrovolski 0-4. Scheidsrechter: Wright (Bra). Toe schouwers 20.000. Gele kaart 61Kana Biyik (Cam), 65. Milla (Cam), 58. Tsjidij- atoellin, 75. Protassov (Sovjetunie). Cameroun: N'Kono; Onana, Ebwelle, Kunde (35. Milla) en Tataw; M'Bouh, M'Fede, Kana Biyik en N'Dip Akem; Oman Biyik en Makanaky (57. Pagal) Sovjetunie: Oevarov; Tsjidijatoellin, Gorloekovitsj. Koeznetsov en Demja- nenko; Litovtsjenko (73. Jaremtsjoek), Alejmkov, Zigmantovtisj, Drobovolski, Protassov en Sjalimov (46. Zavarov). Cameroun 3 4 3-5 Roemenië 3 3 4-3 Argentinië 3 3 3-2 Sovjetunie 3 2 4-4 TOPSCORERS 1 Michel (Spa). Matthèus (BrD) en Vól ler (BrD) allen 3 4. Skuhravy (Tsj). Careca (Bra). Lacatus (Roe). Balint (Roe), Milla (Cam), Jozic (Joe), Bilek (Tsj). Klinsmann (BrD) allen 2 11 Bein (BrD), Hasek (Tsj), Luhovy (Tsj), Schillaci (Ita), Omam Biyik (Cam), Redm (Col). Valderrama (Col), Caligiun (VSt), Brolm (Zwe), Stromberg (Zwe), Cayasso (CRi). Lineker (Eng), Sheedy (Ier), Degryse (Bel). De Wolf (Bel), Ceu- lemans (Bel), Clusters (Bel), Scifo (Bel), Kieft (Ned). Abdel-Ghani (Egy), Troglio (Arg), Burruchaga (Arg), Monzon (Arg), Giannini (Ita), Khaled Ismail Mubarak (VAE), Muller (Bra), McCall (Sch), Johnston (Sch), Hwangbo (ZKo). Ben- goechea (Uru). Protassov (Sov), Zig mantovitsj (Sov), Zavarov (Sov), Dobro volski (Sov) allen 1. ROME (DPA) - De Fransman Mi chel Vautrot is aangewezen als scheidsrechter van het duel tussen Nederland en Ierland, donderdag in Palermo. In Cagliari arbitreert de Zwitser Rothlisberger de andere wedstrijd in groep F tussen Enge land en Egypte. Voor Vautrot, een 46-jarige on- derwijs-inspekteur uit Besancon, wordt het zijn tweede wedstrijd in de eindronde als arbiter. Hij had de leiding in handen tijdens de ope ningswedstrijd tussen Argentinië en Cameroun. In dat duel trok hij twee keer de rode kaart, in beide ge vallen voor spelers van Cameroun, en vier gele kaarten. De Joegoslaaf Petrovic kreeg voor zijn onberispelijke leiding in de wedstrijd tussen Engeland en Nederland een hoog rapportcijfer. Hij werd gisteren aangewezen voor zijn tweede duel. Zweden - Costa Rica. De scheidsrechterscommissie van de FIFA stelde in Rome de scheidsrechters aan voor de laatste zes wedstrijden uit de voorronde. Groep C 20 juni Turijn: Schotland - Brazi lië: Kohl (Oos); Genua: Zweden - Costa Rica: Petrovic (Joe) Groep E 21 juni Verona: Belgiè - Spanje Lousteau (Arg); Udine: Uruguay - Zuid-Korea: Lanese (Ita). Groep F 21 juni Palermo. Nederland - Ier land: Vautrot (Fra); Cagliari: Enge land - Egypte, Rothlisberger (Zwi) SANT'ELIA (GPD) Voor 't eerst sinds een week door brak Marco van Basten zijn stilzwijgen. Nadat hij zijn spulletjes vanuit de bungalow, waar hij met vriendin Liesbeth het weekeinde verbleef, teruggebracht had naar hotel Kafara, nam de zwijgzame vedette uitgebreid de tijd om de veranderingen bij Oranje toe te lichten. Van Basten is ervan overtuigd dat de ommekeer gekomen is. Hij vraagt zich alleen af of het niet al te laat is. „We moeten door de voorronde heen zien te komen. Daarna zullen we trachten te profiteren van de fou ten die we tot nu toe gemaakt hebben". Toen Marco van Basten aan de trainingsstage begon verkeerde hij in een puike vorm. Naarmate de titelstrijd echter dichterbij kwam, werd ook hij meegezogen in het vormverlies waaraan het elftal leed. „Je hoort weieens dat je in een toernooi, dat zo lang duurt, niet te snel in vorm moet komen. Maar zo langzaam als het bij ons gaat, dat kan nooit goed zijn". Oranje oogstte tot nog toe niets dan kritiek. Ook de 26-jarige Milan- spits kon zich aan die kritieke maar moeilijk onttrekken. Hij zou te wei nig voor het elftal doen en slechts op zijn kansjes wachten en anderen het vuile werk laten opknappen. „Ik ben niet het type dat achterin bal len gaat ophalen en vervolgens drie of vier mensen uitspeelt. Dat kun nen hoogstens één of twee spelers ter wereld. Het heeft ook geen zin om me terug te laten zakken want ik ben het gevaarlijkst voor het doel van de tegenstander. Dat betekent datje aangewezen beent op de bal len die je aangespeeld krijgt. En als het elftal niet draait heb je als spits weinig werk. Dan oogt het net alsof Van Basten niets doet. Daarnaast is de opbouw van achteruit te traag verlopen. De mogelijkheden voor een aanvaller worden er dan niet groter op. Dat houdt niet in dat ik de schuld bij anderen probeer te leggen. Als het elftal niet draait, zijn we daar allemaal debet aan". Die gedwongen werkloosheid voorin reageerde Van Basten in de wedstrijd tegen Engeland af op de doelpaal. Hij schopte er met alle woede die in zijn lijf zat tegenaan. Even later gingen zijn armen berus tend naar de hemel, alsof hij een hogere macht om een ingreep vroeg. „Je kunt er alleen zelf iets aan veranderen. Iedereen moet maar eens bij zichzelf te rade gaan: wat hebben we de laatste twee jaar gepresteerd. En dan vanaf nul weer beginnen; met een leeg hoofd, hoe gek dat ook klinkt. We hebben niks en we beginnen met niks. Dat moet het uit gangspunt zijn". „Iedereen dacht dat het succes zomaar aan zou komen waaien. We zijn immers Europees kampioen en mede-favoriet voor de wereldtitel. Onze instelling getuigde van hoogmoed. Zelfs na de afgang tegen Egypte sprak iedereen nog van een incident. Maar dat was het zeker niet. De meeste spelers beseffen dat na de wedstrijd tegen Engeland gelukkig. Inzet en concentratie, dat moet honderd procent zijn. Dat geldt zowel voor mij als voor iedereen. Pas daarna kun je over zaken als taktiek en concept praten. Dan pas kun je overleggen of je met twee spitsen of met één spits speelt. Volgens mij kan het allebei, maar het is aan de trainer om dat te bepalen. Aan alle tactische vondsten en mooie plannen heb je niets als de juiste mentaliteit niet aanwezig is. En als de hulpvaardigheid onder elkaar en de instelling ontbreken. Ik geloof dat dat begrepen is door iedereen. En wat er twee jaar geleden gebeurde, moeten we snel vergeten". Volgens de ex-Ajacied is die trend van anders denken ingezet. Ieder een is ermee bezig. Misschien dat een treffer van zijn voet hem en het elftal een zet in de goede richting kan geven. „Deze drie dagen zijn heel belangrijk; de wedstrijd tegen Ierland is heel belangrijk. En of ik dat doelpunt moet scoren maakt mij niet uit. Dat vind ik niet wezenlijk. Het gaat erom of het elftal goed draait. Als dat het geval is, dan volgt de rest vanzelf'. FRED SOCHACKI GROEP B NAPELS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17