Kritiek op samenwerking jeugdhulp Grote verontrusting over sluiting van postkantoren 'Eigen belang gewichtiger dan kwaliteit Opfriscursus voor automobilist die de bibbers in de benen heeft Daling aantal reizigers Westnederland in 1989 DINSDAG 19 JUNI 1990 PAGINA 15 Organisaties verwachten veel problemen voor ouderen AMSTERDAM/LEIDEN - De ou derenbonden en consumentenor ganisaties zijn verontrust door het plan van de PTT om 335 post kantoren te sluiten. De ouderen bonden menen dat de opheffing van kantoren vooral ouderen zal treffen. Ze betreuren het dat de PTT zich kennelijk niets heeft aangetrokken van de bezwaren die ze eerder naar voren hebben gebracht. De consumentenorga nisaties noemen het plan 'onzalig' en zijn bang voor een ernstige aantasting voor de dienstverle ning. De PTT wil het platteland ontzien bij de vermindering van het aantal postkantoren. Voor die gebieden worden soepeler eisen gehanteerd dan in de stedelijke gebieden, waar vooral de tweede kantoortjes en agentschappen in en nabij winkel centra zullen verdwijnen. Sluiting van een postkantoor hoeft trou wens niet in te houden dat een plaats verstoken raakt van een PTT- vestiging. Een aantal postkantoren wordt namelijk omgevormd tot agentschap. De bejaardenbond ANBO is desalniettemin bang dat met name ouderen in kleine plattelandsge meenten de dupe worden van het PTT-besluit. ANBO-woordvoerster Annet Rietdijk: "In de dorpen heb je veel postagentschappen op loop afstand. Als die verdwijnen bete kent dat veel ongemak voor bejaar den. Ze zullen meer afhankelijk worden van kennissen en familie. En wij streven juist naar een zo groot mogelijke onafhankelijkheid voor ouderen". De Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt zijn ook allerminst juichend over het PTT-plan. Vol gens Konsumenten Kontakt heb ben de postkantoren een 'nuts functie'. Die wordt nu aangetast. De consumentenorganisaties wijzen er op dat de PTT een onderzoek heeft toegezegd naar de gevolgen van de plannen. Ze betreuren het dat dit onderzoek uiteindelijk niet heeft plaats gehad. Ongehoord Bij de bonden is het besluit slecht gevallen. AbvaKabo-bestuurder Jan Dekker noemt het voornemen 'ongehoord'. Overigens vreest hij dat de forse inkrimping niet te ver mijden is. Door de snelle opkomst van de geldautomaten krijgt het personeel op de postkantoren steeds minder te doen. De PTT ver wacht trouwens dat er dit jaar 60 miljoen keer geld uit de 'muur' wordt getrokken en dat er voor het einde van 1990 600 giromaten in be drijf zijn. Het aantal handelingen aan het loket zal hierdoor teruglo pen van 150 miljoen naar 100 mil joen. Dekker geeft toe dat de populari teit van de geldautomaten niet is te stuiten. "Wij vinden echter dat de PTT nu moet zoeken naar andere activiteiten voor de postkantoren. Ze zijn al van plan om openbaar- vervoersjaarkaarten en meer verze- keringspaketten aan te bieden. Der gelijke diensten moeten ze uitbrei den. Daarmee behoud je immers werkgelegenheid". De PTT heeft inmiddels aange kondigd dat er geen collectieve ont slagen - het ontslag van meer dan 20 mensen tegelijk - zullen vallen. De bonden nemen met die verzekering geen genoegen. Ze willen dat er uit eindelijk niemand gedwongen op straat komt te staan. Hoeveel banen er precies zullen verdwijnen, kan de PTT echter nog niet zeggen. Dek ker: "Daarover komt pas in septem ber meer duidelijkheid. De regiona le directies gaan nu eerst aan de hand van de richtlijnen bekijken welke kantoren dicht moeten en waar arbeidsplaatsen geschrapt worden. Dat wordt later weer voor gelegd aan de hoofddirectie en de groeps ondernemingsraad". De Ab vaKabo-bestuurder verwacht niet dat er voor september acties komen bij de PTT, als die al worden gehou den. Doorgaan Directeuren en beheerders van de postkantoren en -agentschappen in deze regio weigeren in dit stadium te reageren op de PTT-plan. Ze ver wijzen allemaal direct naar het hoofdkantoor van de PTT in Den Haag - het telefoonnummer kennen ze allemaal uit het hoofd - en verkla ren dat ze geen inlichtingen kunnen Kindercentra moeten meer buitenlandse kinderen aantrekken LEIDEN - Het Zuidhollands Over- leg Kindercentra wil meer aandacht besteden aan de opvang van al lochtone kinderen op de verschil lende kindercentra. Het ZOK gaat cursussen geven aan leidsters van kindercentra en brengt een koffer met lesmateriaal uit. Doel is de kin deren van buitenlandse afkomst be ter te laten integreren op de kinder centra. Kinderen van allochtone ouders kunnen het best zo vroeg mogelijk leren de Nederlandse taal te gebrui ken. Het stimuleren van deze taal ontwikkeling, waarbij de kinder dagverblijven en peuterspeelzalen een belangrijke rol spelen, is een van de maatregelen die in het kader van de sociale vernieuwing worden genomen. Het ZOK richt zich niet alleen op de kinderen. Het aantal allochtone vrouwen dat op de centra werkt, moet ook omhoog worden ge schroefd. Omdat nu veel vrouwen en kinderen de nodige vooroplei ding missen, wordt door het ZOK een leerplan ontwikkeld dat aan sluit bij de bestaande mbo-opleidin- gen voor leidsters in de kinderop vang. Het mes snijdt hierbij aan twee kanten. Meer allochtone vrou wen opleiden tot kinderleidster komt tegemoet aan het verwachte tekort aan leidsters. De grote populariteit van de geldautomaten, waarvoor zoals hier aan de Breestraat in Leiden bijna dagelijks lange rijen wachtenden staanheeft het werk voor het personeel van postkantoreti aanzienlijk verminderd. of mogen geven over het besluit. Overigens is nog lang niet duide lijk, zo stellen de verschillende be heerders, welke kantoren dicht moeten en welke niet. "Daar is nog niets over te zeggen. Ik heb begre pen dat er nieuwe richtlijnen zijn, maar die heb ik niet gezien. Ik weet dus ook niet of ze gevolgen hebben voor ons. Voorlopig is hier niets aan de hand. Wij doen ons werk, en daar blijven we mee doorgaan", aldus één van de medewerkers van het Oegstgeester postkantoor. Of er inderdaad nog geen lijsten zijn met kantoren die moeten wor den gesloten, betwijfelt AbvaKabo- bestuurder Dekker enigszins. "Ik vind het opvallend dat de PTT vrij precieze cijfers heeft gegeven over het aantal sluitingen. Het kan na tuurlijk zijn dat het slechts om een globale vertaling gaat van de richt lijnen. Ik wil echter ook niet uitslui ten dat de PTT al vrij precies heeft uitgerekend wat de gevolgen zijn. Hoe dan ook. de vakbonden hebben zo'n eventuele lijst niet gekregen en de PTT houdt vol dat ze niet be staat". Onderwijs móet meewerken aan invoering van OV-jaarkaart ZOETERMEER/LEIDEN - Minis ter Ritzen van onderwijs vindt dat de scholen voor middelbaar be roepsonderwijs, de hogescholen en de universiteiten te weinig meewer ken aan de invoering van de OV- jaarkaart voor studenten. Mocht in voering van de kaart onverhoopt niet doorgaan, dan zijn andere be zuinigingen noodzakelijk, zo stelt Ritzen in een brief aan de onder wijsinstellingen. Ritzen maakt zich bezorgd over de 'soms uiterst geringe bereidheid' van de onderwijsinstellingen om te gemoet te komen aan het verzoek van de Spoorwegen om de aan vangstijden van hun lessen of colle ges een half uur te verschuiven. Hij dringt er bij hen o'p aan om coöpera tief te zijn. Ritzen heeft met de NS afgespro ken dat zij hem uiterlijk 1 juli zullen laten weten of zij de invoering van de OV-jaarkaart per 1 januari 1991 werkelijk aankunnen. Het ja-woord van de Spoorwegen is vooral afhan kelijk van de vraag of een aantal scholen, hogescholen en universi teiten de aanvangstijden van hun lessen of colleges straks verschuift. Een woordvoerder van de Leidse universiteit kon vanmorgen nog geen uitsluitsel geven over het al dan niet verschuiven van lestijden. Donderdag praten vertegenwoordi gers van verschillende universitei ten met de NS. "Na een uitwisseling van argumenten zal dan een defini tief standpunt worden bepaald", al dus een woordvoerder van de RUL. Na overleg met Ritzen hebben de NS alle onderwijsinstellingen in 24 grote steden (even zovele grote ver- voersknelpunten voor NS) uitgeno digd om over de lesroosters te ko men praten. Lezers schrijven LUF In een historische bijdrage over het Universiteitsfonds deelde de redac teur Wim Wegman op 8 juni mee dat het fonds niet alleen Einstein, maar ook Multatuli als docent aan de uni versiteit heeft weten te verbinden. Maar toen het fonds werd opgericht was Multatuli al een jaar of drie dood. De E. Douwes Dekker die hier Italiaans heeft gegeven was on getwijfeld zijn zoon, die hij desge vraagd wel niet zou hebben aanbe volen. In dezelfde krant stond een be richt over een exemplaar van de Lof der Zotheid van Erasmus dat op een veiling in Parijs een half miljoen heeft opgebracht. Het bedrag hoeft niemand te verbazen, want het boek is blijkbaar een 'aldijn', een produkt van de pers van Aldus Manutius (1447-1515), voor wiens drukkunst Erasmus een levendige bewonde ring koesterde. De Italiaanse naam van de grote typograaf was Aldo Pio Manuzio, het bericht noemt hem Aide Manus', wat eerder Fries lijkt. Minder nauwkeurig zijn ook de for muleringen 'aan het eind van de 15e (het boek 1509) en tijdens eei (lees: 'tijdens een naar Londen'). geschreven in tocht naar Italië reis van Rome C.A. Zaalberg Boerhaavelaan 291 Leiden Rijinstructeur Duijzer neemt eerst met leerlinge R. Clemens een aantal belangrijke technische prin cipes door alvorens met haar de weg op te gaan. (foto Dick Hogewoning) NOORDWIJKERHOUT Ging het wegrijden 's morgens wat hortend en stotend, 's avonds kwamen ze vol zelfver trouwen en met een aanmerke lijk verbeterde rijvaardigheid weer terug. De 37-jarige Sas- senheimse R. Clemens en de 59- jarige Noordwijkse J. Sabee hebben een dagje autorijden met Top Level Drivers achter de rug. Ze durven beiden nu weer alleen auto te rijden; een dag daarvoor hadden ze daar nog huiverig tegen aangekeken. Het verkeersinstituut Top Level Drivers uit Hillegom is enkele weken geleden begon nen met eendagscursussen voor mensen die lange tijd niet heb ben autogereden en daardoor de bibbers in de benen hebben om achter het stuur te gaan zitten. Tot nu toe hebben zich uit sluitend vrouwen als cursist aangemeld. C. Duijzer, staf functionaris en docent bij Top Level Drivers, kijkt daar nau welijks van op. "Vrouwen heb ben over het algemeen veel meer problemen met de bedie ning van de wagen. Vooral het koppelen is voor velen een cri me. Doordat ze de wagen voor hun gevoel niet helemaal'onder controle hebben, voelen ze zich onzeker. Die onzekerheid zorgt er dan weer voor dat het rijden zelf meestal ook beroerd gaat". Clemens erkent dit: "Ik weet eigenlijk niet wanneer ik die koppeling moet gebruiken. Ik trap hem in als het niet hoeft, en als het wèl nodig is laat ik dat juist weer achterwege. Dat gaat beslist niet goed. Daarom rijdt mijn man meestal". Sabee kent het probleem met de koppeling: zij verwachtte gisteren in een automaat te kunnen rijden. Ondanks het feit dat de leswagen met een hand schakeling was uitgerust en bij haar thuis een automaat voor de deur staat, besloot ze toch mee te gaan. "Ik steek er allicht wat van op. Binnenkort doe ik dan nog wel een dagje met een auto maat". Ook Sabee kroop tot nu toe nauwelijks achter het stuur: "Ik kan alles makkelijk op de fiets bereiken. Als ik samen met mijn man wegga, rijdt hij eigen lijk altijd. Dat is zo de gewoon te". oog van hun instructeur, de ene kilometer na de ander. Snelweg, dorpskom, buitenweg, parkeer terrein en woonerf; de vrouwen komen overal. Aan het eind van de dag staat er 230 kilometer op de teller. Om vijf uui ren de twee instructeur als Kilometers vreten De twee vrouwen vertrokken gistermorgen tegen half negen vanaf het Leeuwenhorst Con grescentrum in Noordwijker- hout. Instructeur Duijzer reed als eerste. "Ik leg eerst weer wat basisprincipes uit. Boven dien kunnen ze dan wennen aan de auto". Meteen de snelweg op is er voor de vrouwen niet bij. De eerste rijoefeningen worden af gelegd op afgelegen parkeer-* terreinen en bestaan uit niets anders dan het bedienen van de wagen. Optrekken, stoppen, sturen en manoeuvreren: voor een doorgewinterde rijder geen probleem, maar voor de twee vrouwen voldoende reden voor een nachtmerrie. De hele dag vreten de vrou wen, onder het scherp toeziend i middags arrive- met hun Noordwij- kerhout. Tevredenheid alom. Duijzer vindt dat de vrouwen snel het nodige hebben opgesto ken: "Ik laat hen nu met een ge rust hart weer alleen de weg op gaan. De onzekerheid is voor een belangrijk deel weg. Alleen door veel te rijden kunnen ze zich nu weer voor 100 procent zeker gaan voelen". De instructeur zegt nadruk kelijk dat hij, als cursisten na de eendagsursus nog niet best rij den, hen dringend adviseert nog een paar extra lessen te nemen. "Ze moeten natuurlijk zelf be- lissen, maar over het algemeen wordt een dergelijk advies wel opgevolgd". De vrouwen zijn ook tevre den. Clemens is wel een beetje moe, maar verklaart met grote stelligheid nog diezelfde avond alleen in de auto te zullen stap pen: "In het begin was ik ze nuwachtig, maar dat is er nu echt wel vanaf". Ze wordt met de auto opgehaald door haar man. Sabee gaat op de fiets huiswaarts. Beiden zullen af en toe nog wel zweet in de handen krijgen als ze, alleen in de auto, in een moeilijke situatie ver zeild raken. "In elk geval is hun sociaal verkeersgedrag en hun techniek een heel eind opge krikt. Ervaring doet de rest", besluit Duijzer. LEIDEN/RIJSWIJK De regionale samenwerking tussen de instanties voor het verlenen van hulp aan jongeren ver loopt lang niet overal even goed. Er zijn instellingen die de eigen belangen gewichtiger achten dan de kwaliteit van hulp in hun regio. Deze kritiek is te lezen in het jaar verslag over 1989 van de Inspectie Jeugdhulpverlening, dat gisteren in Rijswijk aan minister D' Ancona (WVC) en staatssecretaris Kosto (justitie) is aangeboden. Een uitzondering op die kritiek vormt de Léidse regio (Leiden, Al phen en de bollenstreek). Volgens inspecteur Vos wordt er in de regio 'zuid-west' (Zuid-Holland en Zee land) uitvoering gegeven aan wat de wet oplegt. Drie kindertehuizen in Leiden (Lijsterhof, Sint Maarten en Huis Ter Beek) zijn begin van dit jaar gefuseerd. Het JAC (ambulante hulp) in Katwijk en Leiden praten over samenwerking en Rijnhove in Alphen (intern) en de Boddaert-in- stellingen (dagopvang) overleggen op welke manier er tot een vorm van samenwerking kan worden ge komen. Alleen, zo zei inspecteur Vos van morgen, zou de spreiding in de Leidse regio wel wat beter kunnen. "Praktisch alle jeugdhulp is in Lei den geconcentreerd. De Alphense regio en de bollenstreek hebben zo goed als niets. Ik pleit er dan ook voor om kleinere voorzieningen tot stand te brengen op die plaatsen waar hulp moet worden geboden. Daar wordt ook aan gewerkt". In 1989 trad de Wet op de Jeugd hulpverlening in werking die de hulpverleningsinstanties verplicht per regio samen te werken. Doordat de versnippering wordt tegenge gaan, zo is de gedachte, kan de kwa liteit van het produkt worden ver beterd. Formeel zijn er overal wel samenwerkingsverbanden, maar in sommige regio's komt er in de prak tijk niets van terecht, aldus hoofdin specteur jeugdhulpverlening drs. H. Dijk van WVC. Hij deed gisteren een beroep op deze instellingen hun houding te wijzigen. Minister d'Ancona voegde daar aan toe dat in de jeugdhulpverle ning een management-traditie ont breekt. De bewindsvrouw zei ver der een gesprek met de werkgevers organisaties in de jeugdhulpverle ning te willen om te komen tot geza menlijke kwaliteitsnormen en toet singsmogelijkheden. Ze zei verder dat de klanten van de jeugdhulpverlening zelf meer in de melk te brokkelen moeten heb ben. Té denken valt volgens haar aan het instellen van cliëntenorga nisaties, de mogelijkheden voor klanten om deel te nemen aan be stuur en beleid, een goed functione rend klachtenbehandelingssys teem, goede voorlichting en het vastleggen van de rechtspositie van de klant. Jaarverslag Rijnland: Kwaliteit water in meren verslechterd LEIDEN - De waterkwaliteit van de meren en plassen in Noord- en Zuid-Holland is de laatste jaren aan merkelijk verslechterd. Werd vijf jaar geleden 60 procent van het wa ter als 'zeer goed' gekenmerkt, dat percentage bedroeg vorig jaar nog geen tien procent. Toch is het Hoogheemraadschap van Rijnland niet ontevreden. "In bijna alle meren werd de gewenste kwaliteit ruim bereikt", schrijft het hoogheemraadschap in zijn jaarver slag over 1989. Zeventig procent van het water krijgt de kwalificatie 'goed' mee. Het hoogheemraad schap is verantwoordelijk voor de kwaliteit van het water en contro leert deze door regelmatig monsters te nemen. De kwaliteit van het water in de kanalen is over algemeen niet best. Zeventig procent wordt aange merkt als redelijk, de rest is matig. Water van een echt slechte kwaliteit komt in tegenstelling tot vier jaar geleden niet meer voor. Het zwemwater blijkt met name rond de grote steden onbetrouw baar of slecht. Ook de kwaliteit van het viswater laat veel te wensen over. Bij de helft van het aantal meetpunten bleek dat het viswater niet aan de normen voldoet. Algen- bloei en ongezuiverde lozingen worden als schuldigen aangewezen. Expositie Hortus LEIDEN De Imkersvereni ging, de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de vereniging Succulenta houden van 23 juni tot en met 1 juli gezamenlijk een tentoonstelling in de Oranjerie van de Leidse Hortus Botani- De imkersvereniging laat het reilen en zeilen van de bijenteelt zien. De bijen worden speciaal voor deze gelegenheid gehuis vest in een perspex kast. De KMTP richt een voorbeeld- en een bamboetuin in in de Oran jerie. Succulenta stelt vetplan- ten en cactussen ten toon. De expositie is dagelijks te be zichtigen van 10.00 tot 17.00 uur. WADDINXVEEN De streekver- voersmaatschappij Westnederland vervoerde in 1989 bijna drie procent minder reizigers dan het jaar daar voor. Dit jaar is goed begonnen zo dat verwacht wordt dat het aantal van 1989. 61,8 miljoen openbaar- vervoerreizigers, wordt overschre den. Het aantal reizigers dat ge bruik maakt van de spits- en snel- bus groeide in 1989 wèl met 10 pro cent. Ondanks een daling van het aan tal reizigers wist Westnederland vo rig jaar een netto-resultaat van 2,3 miljoen gulden te behalen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van Westnederland over het jaar 1989. De vervoersmaatschappij heeft, gezien het succes, het aantal snel- diensten aanzienlijk uitgebreid. Er zijn nu 26 sneldiensten. Het aantal mensen dat gebruik maakt van de luxe Shuttlebus van Alphen aan ,den Rijn naar Amsterdam Zuid oost is vorig jaar bijna verdubbeld. Stapten in 1988 ruim zevenduizend passagiers in deze bus, in 1989 maakten 13.000 reizigers gebruik van deze vorm van openbaar ver voer. Onderzoek wijst uit dat van de gebruikers van de Shuttlebus 70 procent voorheen met eigen auto naar hun werk ging. Inzetten van snelle bussen heeft echter volgens de vervoerders al leen zin als er tegelijkertijd maatre gelen worden getroffen ter bevorde ring van de doorstroming van het busverkeer. In 1990 neemt de over heid weer een aantal projecten on der handen. Zo wordt de verbin ding tussen het Westland en Den Haag verbeterd en is een busbaan tussen Zoeterwoude en het Lam- merschansplein in Leiden in voor bereiding. Milieu Hoewel het openbaar vervoer per reizigerskilometer al minder ver vuilend is dan het autoverkeer, maakt Westnederland in haar jaar verslag gewag van vergaande in spanningen om de vervuilende wer king van bussen terug te dringen. In mei van het vorig jaar is een eerste bus uitgerust met een roetfilter. Over het resultaat is de busmaat schappij zeer tevreden en Westne derland heeft daarom het aantal bussen met roetfilter met tien uitge breid. Bovendien wordt nog dit jaar een begin gemaakt met een proef met stadsbussen op aardgas. Hiervoor worden zeven bussen omgebouwd. De asbesthoudende remvoeringen worden vervangen. Dit betekent niet alleen minder milieuvervuiling maar zorgt bovendien voor verbete ring van de arbeidsomstandighe den. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Uit Roelof-Arendsveen wordt ons d.d. 17 Jujiihet volgende ge- meldt: Een in de groenteteelt buitengewoon zeldzaam geval heeft zich voorgedaan in de tuin derij van den heer Castelijn al hier. Gisteren toch werd daar onder het snijden van peidge- wassen één steeltje gevonden, dat op één lid zes volkomen ont wikkelde vruchten van doperw ten droeg. Nu is het bij den inge wijde bekend, doch voor den leek wel der vermelding waard, dat in den regel aan één lid zich ook maar één vrucht vertoont; een trosje van twee komt reeds slechts bij uitzondering voor, terwijl een "drietje" als eene ra riteit wordt tentoongesteld. - De vijf kinderen, die te Benne- broek door een dollen hond zijn gebeten, Vertrokken gistermor- gen op rijkskosten naar Parijs, onder geleide van drie der va ders. - Den 26sten Juni a.s. zal te Hoofddorp de jaarlijksche wol markt worden gehouden. Vijftig jaar geleden: - In het begin van den oorlog heeft de Vereniging Delf ia 2500 zakken zand geschonken ter be scherming van het praalgraf van Willem van Oranje in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft. Gelukkig zijn zoowel graf als kerk gespaard gebleven, toen de storm van vijf dagen over ons land ging. Uit voorzorg is men thans echter begonnen met het voorzichtig afbreken van. het mausoleum. Het werk is zoover gevorderd, dat alleen het voet stuk en de vier pilaren nog staan. De versieringen, het beeld van den prins, de vier obelisken enz. zijn reeds veilig opgebor gen. Natuurlijk wordt bij het af breken van het monument de ui terste voorzichtigheid in acht ge-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15