Nieuwe school mag nog, maar bouwen in Leidse Hout is daarna taboe Kritische noten over werkwijze Spektrum Zwartrijder koopt een enkeltje naar kantongerecht in Leiden 'Minister aan afspraak houden' Noodbrug in Alphen vrijdag aangelegd DINSDAG 19 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO LEIDEN - De nieuwbouw van de openbare basisschool Woutertje Pieterse mag wat de gemeenteraad betreft ko men op een trainingsveld in de Leidse Hout. Een meer derheid in de raad - CDA, zeven PvdA'ers, vijf VV- D'ers en Groen Links - steunde het nieuwbouw- plan. Tot op het laatste moment probeer den omwonenden de gemeenteraad op andere gedachten te brengen. Ruim 350 handtekeningen van te genstanders van de bebouwing, in Nieuwe aanpak glastuinbouw Gogerpolder in Alkemade ALKEMADE - Voor het oude glas tuinbouwgebied Gogerpolder in Alkemade is een reconstructiecom missie ingesteld. De Gogerpolder beslaat een oppervlakte van 85 hec tare en bevat 46 tuinbouwbedrijven met hoofdzakelijk bloementeelt. Het gebied ligt ten noordwesten van Roelofarendsveen. De recon structiecommissie moet een plan opstellen om de knelpunten van de Gogerpolder weg te nemen en het gebied te moderniseren. In de Gogerpolder is een groot deel van de kassen verouderd. Dat kost een hoop energie en juist ener giebesparende maatregelen zijn in deze kassen moeilijk toe te passen. Dat komt omdat het glas erg oud is en in veel gevallen zijn de kassen niet breed genoeg. Ongunstige fac toren voor economische vooruit gang, zo meent het ministerie van landbouw en visserij, de insteller van de reconstructiecommissie. Ook de verkaveling en de bereik baarheid van het Alkemadese tuin bouwgebied vormen grote obsta kels voor modernisering. Een groot deel van de kassen is niet over een verharde bedrijfsweg bereikbaar. Bovendien zijn de percelen waarop de kassen staan lang en smal en staan ze vaak los van elkaar. Die verkaveling brengt hoge exploita tie- en bouwkosten met zich mee en belemmert een doelmatige bedrijfs voering. Als laatste belangrijke knelpunt wordt de waterbeheersing ge noemd. Het oppervlaktewater heeft een dermate hoog chlondegehalte dat het niet erg bruikbaar is voor de glastuinbouw. Daarom moeten er regenwaterbassins op de bedrijven worden aangelegd, maar de ruimte daarvoor ontbreekt in veel gevallen. De reconstructiecommissie Go gerpolder wordt voorgezeten door burgemeester A. Meerburg van Alkemade. T.Akerboom, Th. Ho- genboom en J. Klein zijn lid na mens de land- en tuinbouw, J Spruit is lid namens het waterschap De Veen en Geestlanden. Secretaris is L. Rijtema, districtsingenieur van de Landinrichtingsdienst. De com missie zal te zijner tijd ook de recon structie begeleiden. Bromfietser (16) tegen lichtmast LEIDEN - Een 16-jarige Leidse bromfietser is gistermiddag ge wond geraakt op de Hadewychlaan in de Stevenshof. De jongen raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt en botste tegen een lichtmast. Hij is met inwendig letsel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. een bliksemactie door omwonende J. Reedijk vergaard, konden de raadsmeerderheid echter niet ver murwen. De omwonenden hebben al aangekondigd het raadsbesluit aan te vechten. Het verzet tegen de bebouwing van de Leidse Hout verhevigde de laatste tijd. Na een uitspraak van de inspraakcommissie, die oordeelde dat het college de omwonenden on voldoende gelegenheid had gege ven te reageren op het plan, klon ken de bezwaren steeds luider. Te genstanders van de bebouwing vin den dat de Leidse Hout op onaan vaardbare wijze wordt aangetast. Slechts een deel van de Leidse raad deelde die mening. De hele fractie van D66, drie PvdA-raadsle- den, de SP en het WD-raadslid Bakker besloten uiteindelijk een D66-motie te steunen, waarin werd gevraagd de bouwmogelijkheid na bij het Agnes College opnieuw te bekijken. Volgens hen is aantasting van de Leidse Hout onjuist als er al ternatieven voor handen zijn. Bou wen bij het Agnes is zo'n alternatief. De meerderheid van de raad oor deelde echter anders. Hoewel ieder een kritiek had op de procedure - "Er is te weinig, te laat en te afstan delijk met de wijk gecommuni ceerd", vond het CDA-raadslid Kramp - meenden zij dat aantas ting van het park verantwoord is. Nieuwbouw nabij het Agnes werd afgewezen omdat de basisschool dan midden tussen scholen voor voortgezet onderwijs zou komen te liggen. Wel vond de raadsmeerderheid dat het hierna uit moet zijn met het bebouwen van het park. Een motie van CDA'er Kramp, die een derge lijke uitspraak bevatte, werd door het college overgenomen. Daarmee staat vast dat door dit college in ie der geval geen woningbouwplan nen worden ontwikkeld. Daarvan is wel eens sprake geweest langs de Houtlaan en langs het Groene Mare- dijkje. Het college besloot een motie van D66, waarin de Leidse Hout wordt aangewezen als 'beschermd park', voorlopig aan te houden. Eerst wil len B en W bekijken wat voor conse quenties het heeft als het stadspark beschermd wordt verklaard. ALKEMADE - In het in aanbouw zijnde gemeentehuis aan het West einde in Roelofarendsveen zijn gis terochtend vernielingen aange richt. Op de tweede verdieping wer den drie verwarmingspijpen verbo gen. Ook werd een gasdrukmeter weggenomen. De schade bedraagt 1500 gulden. LEIDEN - Bijna 500 fietsers zijn gisteravond begon nen aan de fietsvierdaagse van de Leidse toervereni- ging Swifttoer. Ongeveer de helft van de deelnemers schreef zich in voor de korte afstand van 15 kilometer, de overigen kozen voor de 30 kilometer. De route op de eerste dag voerde via Zoeterwoude naar de Weipoort, en terug via het polderpark Crones- teyn. De fietsers deden op de lange afstand gingen via Hazerswoude-rijdijk en Hazerswoude-dorp en Bent huizen aan. De rit verliep volgens een woordvoerder van de organisatie zonder problemen. Er zijn nog geen afvallers gemeld. Omdat de vierdaagse is uitgesmeerd over vijf dagen kan vandaag ook nog worden gestart. De route voert vanavond naar de Vlietlanden. De 30 kilometer-rij ders komen nog in Nootdorp. De organisatie hoopt dat de deelnemerslijst van avond met nog 100 mensen groeit. Belangstellenden kunnen zich tussen 18.30 en 19.30 uur itischrijven bij het clubhuis van Swifttoer aan de Roomburgerweg. van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - Honderd mensen, ver dacht van het rijden in de trein zonder kaartje, moesten gisteren terecht staan bij het Leidse kan tongerecht. Er kwamen er welge teld twee. Mensen die in een trein rijden zonder kaartje krijgen een boete en moeten daarvoor hun naam opgeven. Vaak is dat een valse. Omdat er geen identificatieplicht in Nederland bestaat, kun je als conducteur geen legitimatie ei sen van de zwartrijder. Een Leidenaar was - met de bus - naar het kantongerecht geko men omdat hij vorig jaar mei zon der kaartje in de trein had geze ten. "Ik ben hier om te voorko men dat ik weer een hoge boete krijg", meldde de man, die al va ker als zwartrijder van de trein ge bruik had gemaakt. Hij vertelde dat hij vorig jaar zo aan het gok ken verslaafd was, dat hij geen treinkaartje meer kon kopen. De kantonrechter vond het een 'nau welijks bevredigende verklaring'. Het grappige was dat de man door zijn komst naar het kanton- gerecht juist duurder uit was. In eerste instantie krijgen overtre ders in de meeste gevallen een schikking aangeboden van de of ficier van justitie. Het bedrag dat dan moet worden betaald, is altijd lager dan de boete die op een zit ting wordt opgelegd. De Leide naar werd dan ook veroordeeld tot 75 gulden boete, een tientje meer dan op de acceptgiro stond die hij thuisgestuurd had gekre gen. "Dus de boete is hoger, hoewel ik hier ben gekomen", vroeg hij vol verbazing over de ondank baarheid van de Nederlandse rechtspraak. Het antwoord was ja. Enkeltje Een man uit Nieuwegein was ook naar Leiden afgereisd. Hij had in augustus 1988 in de trein gezeten en was in Leiden zonder kaartje gepakt. De man gaf de overtre ding zonder aarzeling toe. "Doet u dat vaker?" wilde de kantonrechter weten. "Jaaah", antwoordde de man, kennelijk weinig geïnteresseerd. "Dikwijls?" vroeg de rechter. "Neeuuh", klonk het. "Een paar keer?" probeerde de rechter nogmaals. "Een stuk of drie keer", wist de verdachte uiteindelijk. Die keer in augustus kon hij zich niet herinneren. "Het is twee jaar geleden", zei hij. "Ja, maar als je het maar één keer doet, onthoud je dat wel", wist de rechter. Ook de officier van justitie had nog een vraagje. Of hij naar het kantongerecht ook met de trein was gekomen. Hij antwoordde bevestigend. "Heeft u een kaart je?" wilde de officier weten. "Ja", antwoordde de man. "Een retourtje?" "Uh, nee, een enkeltje". Hij werd veroordeeld tot de standaardboete van 75 gulden. Zogezegd Het enige dat de Leidenaar had gedaan, was een auto kopen voor zijn ex-vrouw. "Ik heb gezegd dat ze er in mocht rijden, maar dat ze hem wel moest verzekeren". Dat had zijn ex dus niet gedaan, De vrouw had inmiddels een boete betaald van 400 gulden en nu stond de man terecht. Hij had haar laten rijden in zijn auto die onverzekerd was, zo luidde het verwijt. De kantonrechter verbaasde zich over het feit dat hij een auto had gekocht voor zijn voormalige echtgenote. "Het is toch mijn ex- vrouw, de moeder van mijn zoon zogezegd", legde hij uit. "We had den een hele goede verstandhou ding. Ze zorgt voor mijn zoon. Ik heb die auto toen gekocht omdat ze wat krap bij kas zat". De Leidenaar benadrukte dat hij zijn ex geen toestemming had gegeven voor het rijden in de to, maar dat argument verwierp de kantonrechter. "Het was auto en u wist dat zij er mee ging rijden", zo concludeerde hij. De man kreeg, evenals zijn ex, boete van 400 gulden. Handelwijze directeur veroordeeld SASSENHEIM - De algemeen directeur en de staf van het In dustrieel Technisch Centrum van het werkvoorzieningsschap Het Spektrum moeten een an dere koers gaan varen. Dat blijkt uit de 'Tussentijdse be vindingen organisatie-onder zoek Het Spektrum' dat on langs is opgesteld door het Rot terdamse organisatiebureau Krekel, Van der Woerd, Wouter- se Management Consultants (KWW). In het nog vertrouwelijke rapport wordt nog niet concreet aangege ven wat er precies moet veranderen aan het functioneren van directeur en staf. Wel worden verschillende kritische kanttekeningen geplaatst bij de bedrijfsvoering van het werk voorzieningsschap in Sassenheim. Het Rotterdamse bureau heeft het onderzoek ingesteld naar het functioneren van Het Spektrum naar aanleiding van het vernietigen de rapport van het Sociaal Advies Centrum. In dit in januari van dit jaar uitgekomen rapport werd voor al het beleid en de werkwijze van di recteur J. Kolkman van Het Spek trum zwaar bekritiseerd. Het be stuur van Het Spektrum besloot daarop KWW opdracht te geven een onafhankelijk onderzoek in te stel len bij het werkvoorzieningsschap. In de inmiddels uitgekomen 'Tus sentijdse Bevindingen' staat op nieuw kritiek op het functioneren van algemeen directeur Kolkman. Volgens het rapport kan hij erg do minant zijn. Ook de problemen bij het Industrieel Technisch Centrum (ITC), waar 60 procent van de werk nemers van Het Spektrum werkt, worden aan zijn functioneren toege schreven. Zwak KWW wijst er op dat in machines en gebouw van het ITC weinig is geïn vesteerd. Er ontbreekt een investe ringsplan. Het gevolg hiervan is dat de outillage wordt verwaarloosd, demotivatie en onvrede ontstaat bij medewerkers en het ITC 'nee' moet verkopen aan opdrachtgevers. Volgens KWW is ook de werkor ganisatie van het ITC zwak. Er is on voldoende planning, het magazijn is niet op orde, er zijn veel klachten over de werkvoorbereiding en het is onduidelijk wie waar verantwoor delijk voor is. De staf van het ITC is volgens KWW te zwaar en onvol doende vakbekwaam, terwijl de werkleiding aan de krappe kant is. Door het gebrek aan voortdurende leiding ontstaat een gezagsvacuüm en een zwakke discipline. Ook de arbeidsomstandigheden bij het ITC zijn onder de maat en KWW heeft weinig lovende woor den over voor het sociaal beleid bij Het Spektrum. Aanname en ont slagbeleid is rommelig en sollicita- tieregels worden onvoldoende na geleefd. Er is geen systematische personeelsbeoordeling, het werk overleg is ineffectief en bij oplei ding, training en vorming komen de verkeerde onderwerpen aan bod. Het ongenoegen van het ITC over de bedrijfsvoering bij Het Spek trum acht KWW dan ook reëel. Afstand Ook over het bestuur van Het Spek trum is KWW kritisch. Er zou een te grote afstand bestaan tot het be stuur dat geen geregeld contact heeft met het Orgaan van Overleg. Vraagtekens worden tevens gezet bij de dubbelfunctie van de alge meen directeur, die tevens secreta ris is van het bestuur. Positiever is KWW in haar 'Tus sentijdse Bevindingen' over het be drijfseconomische beleid van Het Spektrum. De exploitatieresultaten van Het Specktrum als geheel zijn beter dan het gemiddelde van de an dere sociale werkvoorzienings schappen in Zuid-Holland. Ook het resultaat van het ITC is gunstig dank zij lage niet-personele kosten. De dagelijks bestuursleden van het Werkvoorzieningsschap Het Spektrum waren vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. Vol gens algemeen bestuurslid M. de Goeij moeten de -Tussentijdse Be vindingen' nog worden besproken. "In juli wordt aan de hand van een nog op te stellen eindrapport ge sproken over de consequenties van dit onderzoek. Die zijn nog niet vastgesteld". Directeur H. Kolkman wilde van morgen niet reageren op het rap port. "Eerst moet het bestuur, de opdrachtgever tot dit onderzoek, zijn mening geven. Nu al mijn per soonlijke oordeel geven, lijkt mij niet correct. Het bestuur moet hier eerst zijn conclusies uit trekken. Medio juli verwacht ik een afgerond verhaal op tafel te hebben liggen". Alphense wethouder tegen uitstel aanleg rijksweg 11 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Het paard achter de wagen spannen", zo noemt wethouder W. de Jong (Pv dA/verkeer) het voornemen van het ministerie om prioriteit te geven aan de hoofdwegen en de aanleg van rijksweg 11 tussen Alphen en Bodegraven uit te stellen tot na de eeuwwisseling. "Het verkeer in de Rijnstreek houdt niet op, dat gaat allemaal door de bebouwde kom nu. De rijksweg kon die druk aan zienlijk verlichten". De Jong vindt het erg belangrijk om geld te reserveren voor het milieu zoals het kabinet voorstaat. Daartoe wordt onder meer het openbaar vervoer verbeterd. Maar het benodigde geld hiervoor komt onder meer uit het rijkswegenfonds zodat minder geld beschikbaar is voor verbetering van het wegennet. "Ik sta daar volkomen achter maar ik heb er toch moeite mee als de rijksweg daar de dupe van wordt, dat is het probleem. Het milieu is van groot belang maar het verkeer in de bebouwde kom zal heus niet minder worden. De enorme ver keersopstoppingen bij Gouwsluis blijven dan bestaan". Toch denkt de wethouder dat rea geren op de nieuwe regeringsplan nen weinig zin heeft. "We moeten blij zijn dat de aanleg van het traject tussen Alphen en Leiden wel ge woon doorgaat. Dat deel heeft voor rang bij rijkswaterstaat. Het deel naar Bodegraven heeft minder prio riteit, dat wisten we. Toch is het lang niet zeker dat het deel richting Leiden wel op tijd wordt aangelegd omdat Hazerswoude nog steeds dwarsligt. We weten nog niet hoe dat afloopt". Daarom heeft het Alphense colle ge van B en W vorig jaar de afspraak gemaakt dat als dit westelijk deel toch niet op tijd zou kunnen worden aangelegd, het geld zou worden overgeheveld naar het oostelijk deel tussen Alphen en Bodegraven. De Jong: "Die afspraak met voor malig minister Smit-Kroes hebben we zwart op wit staan en hij is door de huidige minister May-Weggen herbevestigd. Mocht Hazerswoude de aanleg blijven vertragen van het westelijk deel, dan zullen we de mi nister onmiddellijk herinneren aan haar afspraak om dan te beginnen met de aanleg van het oostelijk deel". L. Batterink, hoofd van de afde ling voorbereiding en projecten van Rijkswaterstaat, is nog volop in overleg met Hazerswoude om een oplossing te vinden voor het me ningsverschil over de wijze waarop de weg moet worden aangelegd. Ha zerswoude wil een vierbaansweg om de Hoge Rijndkijk te ontlasten en een verdiepte aanleg bij de Ge- meneweg zodat verkeersoverlast tot het minimum beperkt blijft. De ze wijzigingen kosten veel geld. On danks verschillende alternatieve voorstellen van Rijkswaterstaat, is Hazerswoude nog niet akkoord ge gaan met de plannen. "We zijn er nog niet uit, alles is nog open", .aldus Batterink. "Ha zerswoude wil nu weer dat de aan- sluitarmen aan de westkant komen maar dat vinden wij onveilig voor de fietsers. Bovendien ligt de ge deeltelijke herziening van het be stemmingsplan landelijk gebied van Hazerswoude nu bij de provin cie. Door deze wijziging zou het voor Hazerswoude mogelijk wor den haar wensen te realiseren. De provincie moet die wijziging nog goedkeuren en heeft daar tot om streeks augustus de tijd voor". "We komen daardoor best wel een beetje in tijdnood. Het beste zou Door de vertraagde aanleg van rijksweg 11 komt er voorlopig geen oplossing voor de dagelijkse verkeersopstop pingen bij Gouwsluis. (foto Ben de Bruyn) zijn als met Hazerswoude overeen- provincie een beslissing neemt over plan. Anders doorkruisen die be stemming wordt bereikt voordat de de wijziging van het bestemmings- slissingen elkaar", meent Batterink. Leids college kiest andere werkwijze na bezoek aan hei LEIDEN - Het Leidse college van B en W heeft tijdens een tweedaagse bijeenkomst in het Gelderse Brum- men besloten voortaan nog maar 1 keer per week te vergaderen. Het college besloot verder tijdens het verblijf in het conferentieoord de sociale en bestuurlijke vernieuwing maandelijks op de agenda te zetten. Zo wordt de betrokkenheid van alle wethouders bij deze in hun belang rijke beleidsterreinen vorm gege- Het vorige college was al twee keer eerder een paar dagen de hei op geweest om na te denken over het functioneren van het ambtelijk apparaat en het eigen doen en laten. Van die conferenties werden tot nu toe nog geen resultaten geopen baard. Maar het nieuwe college van B en W, bestaande uit de PvdA, het CDA en Groen Links, pakt dat anders aan. In een 'extra editie' van QQ, het personeelsblad van de gemeente, wordt de nieuwe vergaderstructuur bekendgemaakt aan de ambtena- Behalve de halvering van de ver gadering van B en W heeft het colle ge ook besloten twee keer per jaar met de hoofden van de gemeentelij ke directies van gedachten te wisse len over 'de hoofdlijnen van het col- legebeleid en de sociale en bestuur lijke vernieuwing'. Bovendien zal iedere wethouder elke dinsdag tus sen vier en vijf uur - na afloop van de B en W vergadering - zijn amb tenaren inlichten over de genomen besluiten. In het verleden gebeurde dat niet altijd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ko mende vrijdag wordt de vier meter brede noodbrug aangelegd op de plek van de Alphense Brug. Een dag later wordt de brug openge steld. Dit heeft de provincie Zuid- Holland gisteren laten weten. De komst van de twee miljoen kosten de noodbrug betekent tegelijkertijd dat de twee pontjes verdwijnen. Een nieuwe Alphense Brug zal waarschijnlijk acht maanden op zich laten wachten. Hoewel nu dui delijk is dat nog deze week de be langrijke oeververbinding wordt hersteld, is nog steeds niet duidelijk wie er nu wel en wie niet van de noodbrug gebruik mogen maken. Volgens de provincie gaat het om een ophaalbrug met twee banen: één voor bussen en vrachtverkeer en één voor fietsers en voetgangers: "Dan is de brug natuurlijk ook ge schikt voor autoverkeer, maar het is de vraag of Alphen dat wel wil", al dus provincie-woordvoerder B. van Vliet. Maar de gemeente blijkt nog steeds niet op de hoogte van de be slissing van de provincie. "En zo lang wij niets weten, kunnen we ook niets doen. Het is een verwar rende communicatie op deze ma nier", aldus gemeentevoorlichter P. Camphuijsen. Wethouder W. de Jong (PvdA) van verkeer en vervoer heeft eerder laten weten dat hij lie ver geen auto's op een eventuele noodbrug wil. Hij legt de prioriteit bij voetgangers en fietsers en in twee instantie bij het openbaar ver- Alphense arts krijgt ldappen van cafégangers ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense huisarts P. Hertz berger is naar nu pas bekend is geworden zaterdagavond mis handeld door vijf jongeren. In zijn eigen praktijkruimte kreeg Hertzberger klappen op zijn hoofd. De arts is woordvoerder van de bewoners van de Hooft- straat, die al jaren protesteren tegen de overlast van cafés in hun straat. Het drama speelde zich af om ongeveer elf uur, direct na de voetbalwedstrijd tussen Enge land en Nederland. Een jonge bezoeker van de Snookerpub gebruikte de pui van de praktij kruimte als urinoir. Hertzberger zag dat en maande de jongen dat ergens anders te doen. Hierop riep de jongen twee knapen er bij die eveneens tegen de muur plasten. Hertzberger begreep dat pra ten niet hielp en besloot een em mer water te halen. Die gooide hij leeg tegen de pui. Blijkbaar ging dit de jongens te ver en stapten zij, inmiddels vijf man sterk, af op de arts. Deze werd in zijn praktijkruimte gedreven al waar de jongens hem een aantal klappen gaven. De arts liep daarbij een gescheurde wenk brauw op. De gealarmeerde po litie was snel ter plekke, maar de jongens waren reeds verdwe nen. Ook een speurtocht in de Snookerpub leverde niets op.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14