9 Verplicht aantal wao-ers in dienst' 'Resultaten Philips zijn al 30 jaar beroerd' M Geen Britse spoorbaan TGV Oranje boven voor vader Minister De Vries dreigt sociale partners: Tijdnood in gevecht met 'AIDS-virus' van oesters Akkoord over sociaal plan bij fusie ABN en Arnro Verhoging broodprijs Sovjetunie uitgesteld AVINKEISHOF VRIJDAG 15 JUNI 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) De regering gaat bedrijven dwingen om een bepaald aantal ar beidsongeschikten in dienst te nemen, als werkgevers en vakbonden dit najaar daarvoor nog geen goede afspraken hebben gemaakt. Minister De Vries (sociale zaken) gaf gisteren in de Tweede Kamer deze waarschuwing aan de sociale partners, waarmee het kabinet eind deze maand het Voorjaarsoverleg voert over de arbeidsvoorwaarden voor het komen de jaar. Van GPD-onze correspondent YERSEKE Biologen en ambte naren van de directie visserijen van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij voeren op het Grevelingenmeer een race tegen de klok om de fatale oesterziekte Bo- namia Ostreae verslaan. Een ziekte die wel wordt vergeleken met het AIDS-virus, maar dan voor oesters. Is Bonamia Ostreae eenmaal in het water gesignaleerd dan gaan op den duur alle oesters in dat water dood. Zo ging het met oestercultures in Amerika, vervolgens in Frankrijk, daarna op de Oosterschelde en nu is de Grevelingen aan de beurt. Een medicijn ontbreekt nog. Het oester-bedrijfsleven in Yerseke ziet het somber in. Maar de directie vis serijen is voorlopig niet van plan bij de pakken neer te zitten. Daarom zijn in de haven van Bommenede nabij het Schouwen-Duivelandse Zonnemaire proeven begonnen. De oesterziektè slaat toe als de oesters drie jaar oud zijn. Daarom wordt met de korven vol oesters in de hangcultures geprobeerd de oes ters marktrijp te maken vóór ze drie jaar zijn. Volgens onderzoeker Dij- kema hebben de oesters in hangcul tures veel meer voedsel ter beschik king dan soortgenoten die in het zand liggen. Op de bodem stroomt het water minder en er zijn meer ka pers voor het voedsel op de kust. De onderzoekers hebben ook 4 kweekbassins ingericht met op de bodem zwart landbouwplastic. Dat zorgt er voor dat zonlicht het water in de bassins sneller verwarmt. Als het water een temperatuur van 17 graden Celsius of meer heeft, gaan de moederoesters larven produce ren. Zodra deze larven wat zwaar der zijn. bezinken ze de zoge naamde oesterbroedval. Dat broed komt terecht op collectoren: zoge naamde Spaanse Hoedjes of ouder wetse witgekalkte dakpannen. zoals die vroeger in Yerseke bij dui zenden op de oesterpercelen wer den gezet. Verder is een miljoen kleine oes ters aangekocht van een kwekerij in Frankrijk. Het grootste deel van die oestertjes wordt op Neeltje Jans verder opgekweekt waarna er in het Grevelingenmeer weer verschillen de groei proeven mee worden uitge voerd. De verschillende experimenten kosten nogal wat. maar omdat de oesterhandel een erg lucratieve zaak is, bedruipt het project zich zelf. De consumptie- of marktrijpe oesters worden, als ze voor de proe ven niet meer nodig zijn, aan de handel verkocht. Op die manier maakte het ministerie vorig jaar 7 ton winst. Dat geld is weer in het project gestopt. Met een zogeheten 'quoteringsrege ling' worden bedrijven verplicht een minimum percentage gehandi capten in dienst te hebben, op straf fe van een boete of toewijzing van gehandicapt personeel. De Vries verwacht niet dat het zover komt. "Iedereen raakt er steeds meer van overtuigd dat het zo niet langer kan. Afspraken tussen de partners on derling is bovendien mijn eerste keuze". In het december vorig jaar afge sloten centraal beleidskader, dat bij het Voorjaarsoverleg op tafel komt, zijn ondermeer afspraken gemaakt over werkgelegenheid en scholing. Over de uitvoering van die afspra ken is De Vries niet tevreden. De ondernomen initiatieven vindt hij 'te mager'. 'S WERELDS GROOTSTE RUBBERPLANTAGE De stoel van de maand De Kamer was dan ook i gierig wat de minister tijdens het voorjaarsoverleg zou gaan doen. Met name de oppositie was onge rust over de stappen die De Vries volgende week zou zetten. Voorzit ter Stekelenburg van de vakcentra le FNV had olie op het vuur gegooid door de bewindsman in een inter view te kenschetsen als 'een schim'. Als iemand die zichzelf alleen ziet als gastheer tijdens het overleg van volgende week vrijdag. Veel kon en wilde De Vries niet zeggen, zo kort voor de onderhan delingen. Hij gaf wel aan dat een af spraak zoals in 1982 niet werkt. Toen gaf het kabinet de toezegging niet in de lonen in te grijpen als de sociale partners tot overeenstem ming zouden komen over de aan pak van de werkloosheid. "Zoiets werkt in dit geval niet meer. Die vrijblijvendheid keert zich tegen het kabinet". Bij het voorjaarsoverleg zet minister De Vries zich ook in voor een beheerste loonkostenontwikkeling die nodig is voor de conurrentiepositie, de groei van de werkgelegenheid (100.000 banen per jaar) en het be houd van de koppeling. v x 4k>>. /l(V| 'Coimbrneen veelzijdige stoel. Om comfortabel na te tafelen, of heerlijk lui te zonnen. Mooi voor binnen, praktisch voor buiten. Leverbaar in stoer rotan of verfijnd pitriet. Deze maand als exclusieve aanbieding bij de grootste rotan-interieurspecialist stoel nu v.a. 295,- Hartenstraat 21-25 Amsterdam Telefoon 020-231180 ABN kinderlijk Kinderen vanaf 7 jaar kunnen met een nieuwe soort rekening van de ABN Bank terecht bij een kleine 2000 geldautomaten. Ze krijgen daartoe een eigen pas en pincode. De ABN verstrekt de Yourop-reke- ning die deze faciliteit geeft, alleen aan kinderen van 7 tot en met 14 jaar als de ouders het goedvinden. Meer geld opnemen dan er op de reke ning staat, is niet mogelijk. MOSKOU (AP/UPI/DPA/Rtr) - Het parlement van de Sovjetunie, de Opperste Sovjet, heeft gisteren de verhoging van de broodprijs met tenminste twee maanden uitge steld. Het parlement stemde met ruime meerderheid tegen de verho ging, de regering per 1 juli had wil len doorvoeren. Het brood zal nu op zijn vroegst in september duurder worden. Rege ringsfunctionarissen zeiden dat de verhoging van de broodprijs de staatskas 17 miljard roebel opgele verd zou hebben, geld dat de Sovjet burgers op een andere manier terug zullen zien. Ze gaven echter wel toe dat die compensatiemaatregelen onvoldoende zijn uitgewerkt. De verhoging van de broodprijs was een van de meest tastbare en daardoor omstreden aspecten van het economisch hervormingsplan dat premier Ryzjkov vorige maand aan de Opperste Sovjet presenteer de. Het plan veroorzaakte panie kaankopen van ongeruste consu menten en leidde in Moskou tot een legitimatieplicht waarmee klanten moesten bewijzen inwoner te zijn van de hoofdstad. Woensdag droeg de Opperste Sovjet de regering al op het plan van Ryzjkov zodanig bij te stellen dat een snellere overgang naar een markteconomie mogelijk wordt. Sovjet-president Michail Gor- batsjov heeft gezegd dat het brood in zijn land zo goedkoop is dat kin deren er vaak mee voetballen, ter wijl er wel harde valuta moet wor den besteed aan graanimport. Een parlementslid klaagde na de stemming dat de produktieprijs van graan al omhoog gegaan is, waar door het laag houden van de brood prijs een extra regeringstekort van enkele miljarden roebels zal beteke- Mijnwerkers uit de gehele Sov jetunie, die in Donetsk bijeen zijn om te overleggen over het oprichten van een onafhankelijke vakbond en over het uitroepen van een staking deze zomer, hebben een protest-te legram gestuurd naar de Opperste Sovjet in Moskou waarin zij het af treden van de regering van premier Nikolai Ryzjkov eisen. De mijnwer kers riepen ook werknemers in an dere sectoren op om de banden met MONROVIA Een Liberiaanse de nationale regering te verbreken, soldaat bewaakt de grootste rubber- Ook bekritiseerden de mijnwerkers plantage ter wereld, nadat die zo- het economisch plan van de rege- juist op de rebellen is heroverd. ring dat voorziet in het verhogen (foto epa) van de voedselprijzen. AMSTERDAM (GPD) - Werkne mers van de ABN en Amro-Bank, die als gevolg van de fusie hun oude functie verliezen, krijgen een pas sende functie op hetzelfde niveau aangeboden. Als werknemers vol gens hun contract niet hoeven te verhuizen, moet een passende func tie binnen een straal van ongeveer 40 kilometer worden aangeboden. Dit zijn de vakbonden en de beide banken gisteren overeengekomen. Eerder was al vastgesteld dat de fu sie van de twee grootste Nederland se banken, die dit najaar een feit moet zijn, niet gepaard zal gaan met gedwongen ontslagen. Het principe-akkoord over het so ciale plan zal de komende twee we ken aan de leden van de bonden worden voorgelegd. Verwacht wordt dat die het zullen goedkeu- ACF samen met Duits Sehulz MAARSSEN (ANP) - Het farma ceutisch en chemisch concern ACF gaat samenwerken met de Duitse medicijngroothandel Schulze, die ook op andere terreinen in de ge zondheidszorg actief is. Dit bedrijf koopt onder meer een miljoen certi ficaten van aandeel van ACF, waar toe 800.000 nieuwe stukken zullen worden uitgegeven. Het belang van Schulze wordt ruim 18 procent. Schulze zal 45 gulden per certifi caat betalen, zodat het eigen vermo gen en de liquiditeit van het Neder landse bedrijf met 45 miljoen gul den zal toenemen. Schulze krijgt een plaats in de raad van commissa rissen van ACF. Bij Sehulz werken 2000 mensen. De omzet is 2,5 mil jard mark per jaar. ren. Door het samengaan van ABN en Amro zullen naar schatting een paar honderd afzonderlijke kanto ren niet ook samengaan, maar ver dwijnen. Maar daar staat tegenover dat er ook vele nieuwe kantoren ge opend zullen worden teneinde een fijnmaziger kantorennet te span- Werknemer NS moet werken in asbest-trein' UTRECHT (ANP) Werknemers van de Nederlandse Spoorwegen kunnen niet weigeren te werken aan de zogeheten 'asbesttreinen'. Een arbitragecommissie onder lei ding van hoogleraar arbeidsrecht Van der Heijden heeft de NS-direc- Eerder deze maand kwam het in de Haarlemse NS-werkplaats tot een tweedaagse staking nadat vier NS-monteurs waren geschorst om dat ze weigerden onderhoud te ver richten aan zogenaamde 'honde koppen', oude NS-treinstellen waarin het kankerverwekkende as best is verwerkt. De vakbonden stelden dat destijds met NS was af gesproken dat het werk aan de trei nen alleen op basis van vrijwillig heid zou worden verricht. Volgens de NS hadden de treinen inmiddels een behandeling onder gaan waardoor het resterend asbest geen kwaad meer kon. Conducteur deelt pepermuntjes uit UTRECHT (ANP) Actievoerende conducteurs gaan maandag rolle tjes pepermunt uitdelen. Onder het motto "stop agressie, meer conduc teurs" heeft de Vervoersbond FNV zijn leden onder de NS-conduc- teurs opgeroepen de reizigers te vergasten op "publieksvriendelijke acties", waarbij extra zorg wordt besteed aan service. Een woordvoer der van de vervoersbond zei dat de conducteurs tijdens de actiedag ook gewoon kaartjes knippen, al is het niet uitgesloten dat ze door de ser vice-activiteiten wat minder knippen dan normaal. De conducteurs, daarin gesteund door de bonden, dringen al sinds jaar en dag aan op meer conducteurs, lokettisten en spoorwegpolitie. Thatcher vindt aanleg spoornet supertrein te duur Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN De Britse regering heeft gisteren het bestaande plan voor een snelle treinverbinding tus sen de Kanaaltunnel en Londen verworpen. Dat betekent dat de su persnelle TGV-trein die in de toe komst uit Frankrijk aanstormt op het verouderde Britse railnet de snelheid moet verminderen tot nog geen 100 kilometer per uur. Premier Thatcher verklaarde in het Lagerhuis dat het plan "onaan vaardbare financiële risico's" in hield. Zij herhaalde dat de regering, die het gehele Kanaaltunnel-project door particulieren wil laten betalen, niet bereid was de spoorlijn te sub sidiëren. Britse Spoorwegen weer terug bij af en moeten nu een nieuw en goedkoper traject zien te vinden voor de trein uit Parijs. De opposi tionele Labour Partij sprak van een "droevige, slechte dag die Groot- Brittannië in de periferie van Euro- Brits rundvlees Beurswereld niet geschokt door slechte cijfers elektronica- concern Zwitserland heeft gisteren zijn grenzen gesloten voor Brits rund vlees. Met de maatregel wil de rege ring in Bern verhinderen dat het land 'dumpplaats' wordt van vlees van koeien uit het Verenigd Ko ninkrijk, dat enige tijd geleden in opspraak kwam in verband met de 'gekke-koeienziekte' (BSE). Overi gens stelt de Britse uitvoer van rundvlees naar Zwisterland niet veel voor: in 1989 20.000 gulden. Wereldbank en China Het Amerikaanse Congres wil de Wereldbank onder druk zetten geen nieuwe leningen te verstrekken aan China, zo lang dat land na de bloedi ge onderdrukking van de studen tenopstand van verleden jaar geen garanties geeft dat daar elementaire mensenrechten voortaan beter zul len worden nageleefd. Een commis sie van het Huis van Afgevaardig den nam gisteren een motie aan waarin ermee wordt gedreigd dat de VS een deel van hun contributie aan de Wereldbank inhouden. België De Belgische minister van econo mische zaken Willy Claes wil het statuut van de ambtenaren in zijn land herzien. Vooral hogere ambte naren moeten naar zijn mening geen vaste benoeming meer krij gen, maar een contract. Als ze niet voldoen moet je ze, evenals in het bedrijfsleven, aan de dijk kunnen zetten, zo luidt zijn redenering. Claes vindt ook dat België veel te veel ambtenaren heeft, 50 procent teveel. Zuidafrikaans goud Ruim 1000 Zuidafrikaanse mijn werkers worden ontslagen en nog eens duizenden banen staan op de tocht als gevolg van het kelderen van de goudprijs. De goudprijs zak te gisteren in Londen ver onder de 350 dollar per ounce, het laagste ni veau in bijna vier jaar. De directie van de Loraine goudmijn in de Oranje Vrijstaat maakte bekend dat de komende vier maanden 600 man ontslagen zullen worden, terwijl de Stilfontijnmijn in Transvaal 500 man zal afdanken. Van onze correspondent Hans Amesz AMSTERDAM De mededeling van Philips gisteren dat de resulta ten over het tweede kwartaal 1990 aanzienlijk lager zullen zijn dan die in dezelfde periode van 1989, was voor de meeste analisten geen ver rassing. "Dat zat er toch dik in nadat de leiding begin mei moest beken nen dat het resultaat uit gewone be drijfsuitoefening over de eerste drie maanden vrijwel nul was. Waarom zou het nu ineens veel beter gaan?", aldus de Philips-analist bij een gro te Nederlandse bank. Zijn winst prognose had hij dan ook al veel eerder fors naar beneden bijgesteld. Volgens hem zal Philips, als het mee zit, dit jaar een nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefening (zonder bijzondere baten) maken van onge veer 300 miljoen gulden. Vorig jaar was dat nog 792 miljoen. Ondanks de sombere inhoud is de financiële wereld tevreden over de bekendmaking van Philips. Dat het concern ruim voor de gebruikelijke publicatie van de tweede kwartaal cijfers (dit jaar op 9 augustus) al ge zegd heeft dat het er beroerd uitziet, getuigt op zijn minst van een soort respect voor de aandeelhouders. Die weten nu immers waar ze aan toe zijn. Deze gang van zaken steekt schril af tegen die bij de bekendmaking van de eerste kwartaalcijfers. Op 3 mei zorgde de publicatie van de eer ste kwartaalcijfers voor een enorme opschudding. Philips meldde toen een 'schandalig lage' bedrijfswinst van 6 miljoen gulden over een om zet van ongeveer 15 miljard gulden. Op zich zou de financiële wereld zich daar, zij het knarsetandend, bij hebben neergelegd, ware het niet dat Philips-president Cor van der Klugt nog geen maand eerder op de jaarvergadering had geroepen dat de 'tanker weer op koers lag'. Zoiets heet de beleggers op het verkeerde been zetten. Het gevolg was dat Phi lips het vertrouwen van de financië le wereld verloor ("het ergste watje als bedrijf kan overkomen", aldus voorzitter Wisse Dekker van de Raad van Toezicht) en Van der Klugt op moest stappen. Opschudding De trend van de resultaten van Phi lips is eigenlijk al decennia neer waarts gericht. In het economen- vakblad Economisch Statistische Berichten (ESB) van deze week schrijft universitair hoofddocent J. Keus dat het na de topjaren 1960 en 1961 met Philips in tal van opzich ten slechter is gegaan en dat het ei genlijk verbazend is dat er niet veel Want, de winst in procenten van de omzet is vanaf 1960/61 geleidelijk tot nu bijna nul gedaald; de beurs waarde van de aandelen is al vele ja ren lager dan het eigen vermogen (bezittingen en vorderingen minus schulden en voorzieningen); de fi nanciële structuur (verhouding tus sen eigen en vreemd vermogen) is verslechterd; het werkelijke rende ment op aandelen is sinds 1961 ge middeld negatief. Deze geenszins vrolijk makende opsomming heeft de Philips-leiding er helaas niet van weerhouden bij herhaling veel te optimistische voorspellingen te doen. Niet alleen begin dit jaar, maar bijvoorbeeld ook in 1985,1980,1975,1971,1966 en 1961 beloofde Philips veel meer dan het achteraf waarmaakte. In het jaarverslag over 1984 werd als ver wachting uitgesproken dat een ge leidelijke structurele verbetering van de winst zich de komende jaren zou voortzetten. In werkelijkheid was het winstcijfer over 1985 lager dan in 1984. Gekapt Nu Philips onmiddellijk de zwaar tegenvallende cijfers over april en mei bekend heeft gemaakt en zijn winstprognose heeft herzien, lijkt in Winkelhof... «i arnr vaders o/to fans en vooral voor vaders 60 speciaalzaken zetten voor af hun grootse hun beste been ievoor. %aat te gekke steer van aSSOnFTz!lzorge voor doel-,redende koopi,es!_ WK-Oranje. En zij zorge j- - on m en 16 uur is de finale voor Zaterdag 16iunl'u "rrien a//e winkelende vaders m vaderdag. Dan wo feesIeM<e oranje lekkernij- Winkelhof ve'rastZeJtwiezei daar Rome?) Leiderdorp. Allemaal op dus naar (vne zei LEIDERDORP 60 speciaalzaken onder één dak overdekt winkelen ruime parkeergarage eerste twee uur gratis parkeren goed bereikbaar met openbaar vervoer het erop dat misschien een einde is gekomen aan de al te optimistische verhalen. Dat is volgens analisten een goede stap op weg naar betere relaties met beleggers. Philips wil pas op de buitengewo ne aandeelhoudersvergadering van 2 juli nadere mededelingen over de financiële resulaten van april en mei doen. Een analist van een klei nere bank vermoedt dat er een aan zienlijke voorziening is getroffen voor een ingrijpende reorganisatie. Hij denkt dat Philips besloten heeft dat er in de zwaar verlies lijdende sectoren van computers en chips 'gekapt' zal worden. De gedachte dat de Eindhovense multinational op electronicagebied alles moet be happen, zou van de baan zijn. Op de langere termijn is dat voor de koers van het aandeel Philips waarschijnlijk goed. Op de vraag wat er binnenkort van de koersont wikkeling valt te verwachten, zijn de geraadpleegde analisten het in zoverre met elkaar eens dat ze allë- maal denken dat er wel een soort ondergrens is, die ligt tussen de 25 en 30 gulden (donderdag was de slotkoers 32 gulden). Als Philips dit jaar inderdaad zo'n 300 miljoen gul den winst maakt, ligt de koers/winst verhouding per aandeel nu ruim bo ven de 30. Dat is voor de Amster damse beurs belachelijk hoog. Maar daar staat tegenover dat het aandeel van Philips intrinsiek (het eigen vermogen, zoals op de balans staat, gedeeld door het aantal aandelen) 61 gulden waard is. En als de onder delen van Philips, waaronder uit stekend draaiende, afzonderlijk worden verkocht, komt de prijs van een aandeel al snel in de buurt van de 70 gulden. De financiële wereld hoopt erop dat de nieuwe Philips- president Jan Timmer op 2 juli dus danige maatregelen bekend maakt dat de beurskoers meer in de rich ting van de intrinsieke waarde, en dus omhoog, gaat. pa zal doen belanden". Het besluit van de Britse regering kwam twee dagen nadat Frankrijk zijn ambitieuze plannen voor de toekomst bekend had gemaakt: een fijn vertakt netwerk van ruim 3000 km spoorlijn. Voor dit netwerk zul len de Fransen 400 snelle treinen (Trains a Grande Vitesse) bouwen. Critici in Londen vroegen zich af waarom Engeland nog geen spoor lijntje van honderd kilometer kan aanleggen als de Fransen hun reeds bestaande netwerk met 3000 km kunnen uitbreiden. Treinreizigers tussen de Kanaalkust en Londen, zo merkte een middagblad zuur op. zullen straks alle tijd hebben om over die vraag na te denken. Bij de opening van de Kanaaltun nel in 1993 zullen de Fransen hun TGV-lijn naar Calais gereed heb ben. Als er ooit nog een snelle ver binding tussen Folkstone (aan Brit se zijde van het Kanaal) en Londen komt, zal deze waarschijnlijk niet voor de eeuwwisseling worden ge realiseerd. Joseph Gouranton van de Kamer van Koophandel in het Franse Amiens, straks een halteplaats voor de TGV, zei in een Londense krant: "De Engelsen keren de toekomst de rug toe. Waar de TGV komt, ont staat welvaart. De TGV-lijnen zul len Europa transformeren zoals de wegen dat aan het begin van de eeuw hebben gedaan". Nederland In Nederland zal de hoge snelheids trein Amsterdam-Frankfurt via Breukelen en Utrecht naar het oos ten rijden. Dat zegt een NS-woord- voerder in een toelichting op de overeenstemming die de Neder landse en Westduitse Spoorwegen hebben bereikt over het instellen van een ICE-verbinding (de West duitse TGV) van Amsterdam via Utrecht en Arnhem naar Frankfurt. De trein zal in 1995 gaan rijden. Visboeren slepen Braks voor rechter URK (GPD) Vishandelaren sle pen minister Braks (visserij) voor de rechter voor de nieuwe regels, waarmee hij het zogeheten 'grijze viscircuit' aanpakt. De Vereniging van Zeevisgroothandelaren wil "een einde te maken aan deze flau wekul". Braks verplicht de handelaren om bij elke hoeveelheid vis het regi stratienummer te vermelden van het schip dat de vis aan land heeft gebracht. "Als wij vis kopen, kan dat via commissionairs gebeuren, die verschillende partijen vis sa menvoegen", zegt de vereniging.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5