'Hilversum? Een verrotte wereld' Het dubbelleven van pianist Jaap Dekker Zieke Andy Tielman niet op Pasar Malam VRIJDAG 15 JUNI 1990 Van onze correspondent Tom Ruijfrok ARNHEM Overdag zet voormalig atlete Olga Com mandeur hem vers fruit en vitaminerijke groentes voor, in de avonduren wordt de opgebouwde weerstand op 'ouderwetse wijze' beproefd. In herinnering is hij nog al tijd het grootste boogie woogie-beest van Nederland, maar anno 1990 scharrelt hij naar hartelust in het om vangrijke jazzcircuit rond en is hij overdag een keurige pianostudent aan het Amsterdamse Sweelinck Conser vatorium. Kortom: Jaap Dekker (43) is een man met vele gezichten. In de zomermaanden is de 'nieuwe' Dekker op tal van jazzfestivals in het land te horen. Ondanks zijn dubbelleven gaat het goed met Jaap Dekker, en dat is wel eens anders geweest. In zijn succesvolle boogie-perio- de maakte hij negen elpees, met als absolute topper 'Nursery Rhymes', een verzameling swin gende kinderliedjes waarvan meer dan 100.000 exemplaren werden verkocht. Op de platina elpee en, triester nog, de re venuen uit die periode zit Dek ker echter nog steeds te wachten, 'genaaid' als hij werd door twee bekende Hilversumse platenba zen. "Eigenlijk was het mijn ei gen schuld, want in al m'n naïvi teit heb ik toen schandalige con tracten getekend. Nee, erg rijk Hans van Beers wordt directeur VPRO-televisie HILVERSUM (ANP) Het VPRO-bestuur heeft H. van Beers (48) met ingang van een nader te bepalen datum benoemd tot directeur van de televisiedienst. De VPRO heeft dit gisteren bekendge maakt. De benoeming geldt tot en met 31 december 1992. Dat hangt samen met het feit dat de organisatiestructuur van de VPRO ter discussie staat, aldus de bekendmaking. Hans van Beers is sinds 1986 directeur van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Hij bekleedt een aantal culturele bestuurs functies zoals het voorzit terschap van het werkge- versoverleg van de Neder landse podiumkunstbedrij ven, de Stichting Cultureel Jongeren Paspoort en Thea ter Netwerk Nederland. De huidige televisie-di recteur, R. Kiers, zal zich op eigen verzoek in de functie van programmadirecteur voortaan bezig houden met de programmaleiding. ben ik in die periode niet gewor den". In 1981 maakte Dekker zijn laatste elpee als boogie-specialist en werd de schijnwereld van het succes vaarwel gezegd. "Soms krijg ik wel eens iemand van een platenmaatschappij op bezoek. "Jaap, kom eens langs, kom eens praten", zeggen ze dan. Maar dan vragen ze wel meteen om een concept, "net als die kinde relpee". Nou, daar heb ik geen zin meer in, die tijd is geweest". Gelat Jaap Dekker werd door zijn grootvader in de richting van de muziek gedirigeerd: "Hij was bij de padvinderij en leerde me een mondharmonica-stukje dat ik la ter nog eens gebruikt heb. Gejat van Moricone, vond Willem Duys. Terwijl ik het al 35 jaar speelde!". Xylofoon en accorde on volgden elkaar in snel tempo op, maar de podia betrad de jon ge Dekker voor het eerst als toet senist van rockgroep The Moan, waar hij in contact kwam met il lustere collega's als Long Tall Er nie, Herman Brood en Jan Riet man. De momenteel in Amstel veen woonachtige pianist kijkt met gemengde gevoelens op die periode terug. Achteraf gezien was het een fij ne groep, maar op het moment zelf had ik er veel problemen mee. Ik kwam terecht in een sien en leefstijl waar ik bang voor was. Onwetendheid, maar dat re sulteerde wel in een grote bek waarmee ik m'n eigen angsten overschreeuwde: Ja, ik heb toen dingen gedaan en gezegd waar ik nog spijt van heb. Ook later nog. Als je hier tien jaar geleden had gezeten was je geschrokken van m'n arrogantie. Maar de grootste kankeraars zijn doorgaans de meest onzekeren. Nu pas durf ik er rond voor uit te komen dat m'n spel, en met name m'n harmonie kennis zeker voor verbetering vatbaar is". Dat besef deed Dekker drieja ren geleden besluiten toelatings examen te doen op het Conserva torium voor Lichte Muziek in Hilversum. Met goed gevolg, maar een jaar later mocht de in de amusementsmuziek gelouter de Dekker alweer vertrekken. "Te eigenwijs, te veel Dekkeri- aanse invloeden, bluenotes in huis. waar je je eigen koers be paalt en waar je pakt wat je heb ben wilt. Wat ik er leer? In de eer ste plaats goed arrangeren, maar ook een goede bandleider te zijn. En dat was nodig ook, want bij de optredens kwam ik steeds va ker in contact met conservatori umjongens die aan een half woord genoeg hebben. Maar dan moet je wel iets te zeggen heb ben". Dekker heeft pianoles van Ni- ko Langenhuysen, die hem heeft verplicht elk examen te begin nen met een stuk van Bach. "Zo heb ik ook nog aardig klassiek le ren spelen", geeft Dekker toe. Jazzy Bach-bewerkingen, geen aardig idee voor toch maar weer eens een elpee? "Ai, nou moet ik niet te veel zeggen. Het plan leeft inderdaad, en ik heb een aanbod liggen van een kleine maatschap pij om geheel naar eigen inzicht een plaat te maken. Het zou de Bach-kant op kunnen gaan, maai er zijn nog meer mogelijkhe den". Dennis van anderhalf beklimt zijn vader, de zon schijnt en Jaap Dekker geniet. Het belooft een roerige zomer te worden, want Dekkers Jazz and Boogie (inder daad, nog steeds) Set wordt door alle festivals in het land ge vraagd.' "Zaterdag 19 mei was een absurde dag, heel Nederland organiseerde wel wat die dag. Als het fysiek mogelijk was had ik die dag op wel negentien festi vals kunnen spelen. Nu sjeesde ik met een auto die dat eigenlijk helemaal niet kan met 140 kilo meter van het ene naar het ande re festival. Ja, twee op een dag is wel het oude jazz en zo. Terwijl ik met die eigen stijl nu juist ovc de he le wereld prijzen heb gewonnen! Nee, Hilversum is helemaal ver keerd bezig. Iedereen die daar af studeert is ontzettend gediscipli neerd. maar ze spelen allemaal hetzelfde. Het enige wat het con servatorium aflevert is eenheids worst, de pianisten zijn allemaal Rob Matna-adepten. Een schan daal vind ik het". Warenhuis Op dus naar Amsterdam, waar Dekker zich wèl als een vis in het water voelt: "De lichte muziek afdeling van het Sweelinck Con servatorium is een soort waren- "Het jazzcircuit bevalt me, ze ker vergeleken met m'n boogie- periode. In de jazzwereld wordt je tenminste niet belazerd. Het verdient misschien allemaal niet zoveel, maar wat ik verdien krijg ik ook daadwerkelijk in handen. Nee, nooit meer de hitparade in. Hilversum, het is een verrotte wereld". LaToya Jackson in Italiaans hotel in elkaar geslagen LONDEN (Reuter) De Amerikaanse zangeres LaToya Jackson, een zus van superster Michael Jackson, is door een bende gewa pend met metalen pijpen, die haar hotelkamer in Rome waren bin nengedrongen, in elkaar geslagen. Dit deelde haar manager van daag mee. Jackson (31) liep daarbij ernstige kneuzingen op en houdt nu rust in haar appartement in Londen waar zij na het incident terugkeerde, aldus manager Jack Gordon. Volgens hem trachtte de bende haar te ontvoeren. De gewapende mannen drongen haar kamer binnen na dat zij bij roomservice iets te eten had besteld. Andy Tielman: terug naar Australië. BAARN De 51-jarige zanger Andy Tielman, bekend van de legendarische Tielman Bro thers is, juist terwijl hij bezig was met een indrukwekkende come-back, door ziekte geveld en teruggekeerd naar zijn woonplaats in Australië. Andy Tielman. die samen met zijn broers in de jaren zes tig furore maakte en de grond legger was van de zogenaamde "Indo Rock Roll", heeft te kampen met de nasleep van een ernstig auto-ongeluk. Twintig jaar geleden heeft An dy namelijk lange tijd in coma gelegen en zijn herstel vergde geruime tijd. De laatste tijd ging het ech ter uitstekend met Andy Tiel man en het succes lachte hem weer toe. Van zijn CD 'Now and Forever' werden 30.000 exemplaren verkocht en daar uit voortvloeiend vonden 12 tv-optredens plaats. Het hoogtepunt van Andy's wederkeer had het optreden op de Pasar Malam Basar van 22 juni aanstaande in Den Haag moeten worden. De tra gische terugval in zijn gezond heid is, mede daarom, door ve len als een schok ervaren. De 'Magic Platters' zijn bereid ge vonden de optredens van An- dv Tielman over te nemen. Bum a en Stemra optimistisch AMSTERDAM (ANP) - De auteursrechtorganisaties Buma en Stemra zijn optimistisch over de komende jaren. Buma, die zich bezighoudt met het exploiteren van het muziekauteursrecht op uitvoeringen en uitzendingen van muziek in het openbaar, kreeg vorig jaar 71,8 miljoen gulden aan auteursrechten binnen. In 1988 was dat 67.3 miljoen gul den. Stemra, die het auteursrecht op beeld- en geluidsdragers zoals compact discs, platen, video- en muziekcassettes exploiteert, behaalde -'en omzet van 181,3 miljoen aan auteursrechten (1988: 121,6 miljoen gulden). Na aftrek van de kosten kan Stemra over 1989 ruim 167 miljoen gul den aan auteursrechten verdelen. Dat is ruim 51 procent meer dan vo rig jaar. Bij Buma kwam over 1989 een bedrag vrij van 62,4 miljoen, 8 procent meer dan in. het voorgaande jaar, dat uitbetaald kan worden aan componisten, tekstdichters en muziekuitgevers. Vorig jaar had 40 procent van de Nederlandse-huishoudens een cd. In 1978, een topjaar in de geluidsdragersindustrie, werden in Neder land 56 miljoen geluidsdragers verkocht, waarvan 36,5 miljoen lang speelplaten, 5.5 miljoen muziekcassettes en 14 miljoen singles. Vorig jaar werden er nog 4,3 miljoen lp's verkocht, 3,2 miljoen muziekcasset tes, 4,2 miljoen singles en 26,5 miljoen compact discs. Problemen voor het onderwij zend personeel van de St. Mart ha's basisschool in het Australi sche Sydney: op de school zitten op het ogenblik drie tweelingen die heel erg op elkaar lijken. Ze werden gezamenlijk gefotogra feerd in verband met een dis cussiebijeenkomst of je twee lingen zou moeten scheiden en naar een aparte school zou moe ten sturen. (foto ap> Waterverbruik Nederlandse tv-kijkers hebben dinsdagavond na de voetbalwed strijd Nederland-Egypte massaal gebruik gemaakt van het toilet. In de provincie Groningen bijvoor beeld is de eerste 10 minuten na het laatste fluitsignaal 6 miljoen liter water doorgepompt. Het ge middelde uurverbruik ligt op 3,8 miljoen liter. De interesse voor een televisie programma valt af te lezen uit het stijgingspercentage na afloop. Zo heeft de Flevolandse Drinkwater Maatschappij vorig jaar een poos lopen zoeken waarom de water druk meer dan normaal afnam. Tot dat men ontdekte dat de sto ring zich altijd op dinsdagavond voordeed, direct na de televisiese rie Medisch Centrum West. 'Ranja'-kraan dicht Het Rotterdams Drinkwaterlei- dingbedrijf (DWL) heeft de Hof plein-fontein weer van kleurloos water voorzien. Dit is gedaan om dat volgens een woordvoerder van het DWL het risico van ver vuiling van het Hofplein en de kans op het besmeuren van auto's en kleding van passanten te groot is geworden. Eerder had het bedrijf bekend gemaakt de fontein oranje ge kleurd water te laten spuiten zo lang het Nederlands voetbalteam in Italië in het WK-toernooi speelt. Het DWL belooft nu dat de fontein weer oranje water zal spuiten als het Nederland elftal wereldkampioen wordt. Vorige week liet het DWL de fontein 'ranja' spuiten ter gelegenheid van het stripfestijn in De Doelen. Schildpadhuis Een excentrieke oude dame uit het Engelse district Humberside heeft haar schildpad royaal be dacht in haar testament. Fred erft een kleine 80.000 gulden. De erf genamen van Dolly Duffin, de ba zin van Fred, moeten genoegen nemen met ongeveer 1.000 gul den en een paar foto's van tante. In haar testament draagt de overledene de Britse dierenbe scherming op haar huis te verko pen en de opbrengst ervan te ge-^ bruiken voor verzoring en onder houd van Fed. Bij haar leven koesterde ze haar schildpad: de buren zagen hen regelmatig wan delen. Ze had de trage viervoeter dan in een wandelwagen. Een woordvoerder van de die renbescherming schat de kosten van voeding en onderhoud op nog geen twee gulden per week. Postorderbruiden Op handel van vrouwen via post orders in de Filipijnen staat sinds gisteren een gevangenisstraf van 8 jaar en een boete van ruim 1600 gulden. Buitenlanders die de nieuwe wet overtreden zullen, na het uitzitten van hun gevangenis straf en betaling van de boete, on middellijk worden gedeporteerd; zij mogen nooit meer Filipijnse grond betreden. De vrouwen worden doorgaans via kranten advertenties en brochures aan de man gebracht. In advertenties worden zij uitge nodigd om lid te worden van een club of een vereniging, die voor een buitenlandse partner zorgt en de „verzending naar het buiten land" regelt. Veel zogeheten „postorder bruiden" komen via deze weg in Nederland, West- Duitsland en andere Europese landen terecht. hj w/l£>£ ow2l ontvob&em. ■joll/pop, p>£nk >j£ n/&.t.. PE AMERIKANEN HEBBEN NU EEN RUIMTETELESCOOP 0MH006 ÖESTUURD PIE LICHT KAN ZIEN PAT AL VIJFTIEN MILJARD JAAR 0NDËRWE6 15 pe tweepe ronde van het srote snooker toer nooi en uw lokale rap! o is eebu he/hz saat aanles6en voor zijn eerste stoot, het is een eenvoup/s .trekstootjeen KMAK-fc A/^AAH.' nttuk RltJ- ke l- dokter! snél i patient fr its op zaal zes is onwel seworpen.'

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26