Het sprookjesboek is nog lang niet uit Yanks de morele winnaars Joegoslavië wint met veteranen voetbal Journalisten beroofd van bezittingen Drank alleen in parlement Maradona geeft handsbal tegen de Sovjetunie toe VRIJDAG 15 JUNI 1990 PAGINA 19 BARI (AP) Verscheidene bui tenlandse journalisten die in de Zuiditaliaanse havenstad Bari de wedstrijden in groep B van het WK-voetbal verslaan, zijn beroofd van hun bezittingen. Tenminste vier journalisten zijn het slachtoffer geworden van misdaad. Een verslaggeef ster was nog maar een dag in de stad toen haar tas van haar schouder werd gerukt. Haar paspoort en andere persoonlijke documenten werden later terug gevonden op een postkantoor, maar ze miste wel geld. Enkele dagen later werd de huurauto van een fotograaf ont vreemd en raakte een journalist zijn camera, horloge en bandre corder kwijt nadat in zijn auto was ingebroken. Radu Timofte, verslaggever van het Roemeen se sportblad Gazeta Sporturilor, was nog onfortuinlijker. Timof te zei dat hij geestelijk totaal on dersteboven was na de diefstal van al zijn geld en reisdocumen ten uit zijn auto. Hij had ander half jaar gespaard voor de eind ronde. Collega's, vertalers en personeel van het perscentrum in Bari hebben voor Timofte een collecte gehouden. Roemenen zijn bezorgd om situatie thuis BARI (AP) Bezorgde Roe meense journalisten en begelei ders van het nationale voetbal elftal hebben gisteren het thuis front gebeld om te informeren naar het welzijn van hun familie. Dat gebeurde tijdens de voorbe reiding op de wedstrijd tegen Cameroun in Bari. Enkele journalisten zeiden dat ze het WK voetbal in Italië de rug zullen toekeren als ze niet de garantie krijgen dat hun ge zinnen beschermd worden. De spelers hoeven zich over hun echtgenotes geen zorgen te ma ken, want die zijn meegereisd naar Italië. Maar volgens Aure- lian Brabeanu, de hoofdredac teur van het Roemeense sport blad Gazeta Sporturilor, waren de voetballers wel degelijk diep onder de indruk van de gebeur tenissen in Bukarest. ROME (AP) Alleen parle mentsleden konden gisteren in Rome met een slok op naar de wedstrijd Italië-Verenigde Sta ten kijken. Het Italiaanse parle ment was namelijk de enige plaats in de hoofdstad die uitge zonderd was van de droogleg ging. Het verbod om op de dag van de wedstrijd alcohol te ver kopen werd vergeefs aange vochten door restauranthou ders. Giovanni Negri, parlements lid voor de Radicale Partij, zei dat de bars van de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden ge woon doorgingen met het schenken van wijn, bier, whisky en andere alcoholhoudende dranken. Negri vond deze vorm van parlementaire onschend baarheid 'enigszins tegenstrij dig'. Hij heeft bij de regering geïn formeerd of de anti-alcoholcam pagne niet lijnrecht staat op de aanwezigheid van Vinitalia, een Italiaans wijnconsortium, als een van de sponsors van het WK. Ook de televisiespots die om de haverklap alcoholische dranken aanprijzen hebben vol gens Negri een negatief effect op de drooglegging. Restauranthouders in Rome zijn woedend om de droogleg ging. Het lukte hen gisteren ech ter niet om van het ministerie van binnenlandse zaken gedaan te krijgen dat het verbod wordt opgeheven. Milla:'Dit Cameroun voorlopig ontembaar is voor Cameroun' Roger Milla droeg de kwali ficatie voor de tweede ronde op aan zijn ge boorteland. "Dit is fantastisch bewegingen een totaal andere di mensie aan het bedaagde oude- mannenvoetbal dat aanvallend al leen gedragen was door de ingevin gen van Susic, de splijtpasses van Stojkovic en de goede wil van Kata- nec, die echter in de rust, met een weer opspelende knie moest wor den vervangen. Jarni, een jong veu len vergeleken bij zijn ploeggeno ten nam de taak van zijn voorganger evenwel uitstekend over. De spelers van Cameroun krij gen een extra premie voor hun zege op Argentinië. Afgesproken was, dat de voetballers voor een over winning 20.000 gulden zouden ont vangen. President Paul Biya deed er „uit eigen zak" bijna 7.000 gulden per speler bij. NAPELS (AP) - De Argentijnse aanvoerder Diego Maradona heeft toe gegeven dat hij afgelopen woensdag in de wedstrijd tegen de Sovjetu nie de bal met de hand uit het eigen doel heeft gehouden. Argentinië won de wedstrijd met 2-0. Na de wedstrijd zei hij tegen Argentijnse journalisten dat hij tijdens het incident in de eerste speelhelft op zijn instinct afging. „Ik zag de bal met grote snelheid op me afkomen en gebruikte instinctief mijn hand", gaf Maradona toe. Sovjet-trainer Valery Lobanovsky zei dat de Zweedse scheidsrech ter Erik Fredriksson tegen de Sovjetunie floot en geschorst zou moeten worden omdat hij het incident niet heeft gezien. Volgens Maradona ging de actie echter te snel. „De scheidsrechter is ook maar een mens die fouten kan maken", aldus de Argentijnse aanvoerder. Het is niet de eerste keer dat Maradona handbalt tijdens een eindron de om het wereldkampioenschap voetbal. In 1986 gebruikte hij zijn handen echter om een doelpunt te maken. In de kwartfinale won Ar gentinië daardoor met 2-1 van Engeland. Maradona zei toQn achteraf dat 'de hand van god' in het spel was ge weest. Ook in de Italiaanse competitie laat Maradona met succes de handen wapperen. In 1987 versloeg hij met een handsbal Atalanta, een jaar later dwong hij op die manier een gelijkspel met Verona af. Op Eu ropees niveau tenslotte blokkeerde hij vorig jaar, op ongeveer dezelfde manier als woensdag, een schot op het doel van zijn club Napoli in de finale om de UEFA-cup tegen Stuttgart. Jules Onana poogt Florin Raduciu af te stoppen. (foto AP) eventjes. Een klein half uurtje. Maar werden gestopt door 'mister fleg ma', doelman N'Kono. De sluitpost van Espanol stopte twee afstands schoten, van Hagi en Popescu, met allure. In het Roemeense elftal was Hagi teruggekeerd. Zijn schorsing zat er op. De spelmaker speelde grillig. Deed prachtige dingen, maar leed meer dom balverlies. Zo veel dat coach Jenei hem in de 55ste minuut naar de kant haalde. In. die fase gingen de Roemenen er van uit de 0-0 simpel te kunnen handhaven. Zij rekenden niet op de komst van Milla. Die kwam vier mi nuten later in het veld. Dartel als een veulen. Ondanks zijn 38 jaar. In de 77e minuut sloeg hij toe. Hij sprong Andone in de rug en toen de zwakke Chileense arbiter Silva Ar- ce de overtreding niet bestrafte, schoof hij de bal beheerst langs de vergeefs graaiende doelman Lung (1-0). Snoeihard De sensatie werd compleet in het met 15.000 toeschouwers slecht ge vulde stadion San Nicola (de officië- Ie opgave was 38.687), toen Milla drie minuten voor tijd zijn tweede treffer aantekende. Met een snoei hard schot in de rechter bovenhoek. Dat invaller Balint een minuut later in buitenspel-positie de achterstand halveerde, was alleen voor de Roe menen van belang. Door het doel punt zijn de Oosteuropeanen bij een gelijk spel in de wedstrijd Argenti nië zeker van de tweede plaats. Gele kaarten kreeg Cameroun er ëven veel als Milla doelpunten maakte. Het geel ging naar Onana, invaller voor de geschorste Kana Biyik, en doelman N'Kono wegens tijdrekken. Daarmee kwam het aan tal gele kaarten voor de Afrikaanse vertegenwoordiger op vijf in twee wedstrijden. BARI (ANP) - Hij voetbalde ergens op het eilandje Reu nion. In zijn nadagen. Coach Nepomniatsji had nog nooit van hem gehoord. President Paul Biya wel. Op zijn uitdruk kelijke bevel werd Roger Milla als laatste speler opgeno men in de selectie van de 'ontembare leeuwen' voor het WK in Italië. De 38-jarige veteraan schoot giste ren Cameroun in de achtste finales. Als eerste van de 24 deelnemende landen notabene. Milla was in Bari verantwoordelijk voor de tweede sensationele overwinning van zijn land. Hij speelde slechts het laatste half uur en maakte daarin beide treffers tegen het hooghartige Roe menië (2-1). Roger Milla heet tegenwoordig Roger Miller. Dat klinkt internatio- naler. Als Milla was hij twintig jaar geleden al een bekende. De Johan Cruijff van Cameroun. De zwarte held van St. Etienne en Bastia. In 1982 was hij er al bij, in het eindtoer- nooi in Spanje. Cameroun viel daar op met drie gelijke spelen, maar werd in de eerste ronde uitgescha keld op doelsaldo. Vluchtig De naam van Milla raakte in het ver geetboek. Voetbalroem is vluchtig. Hij kan er over meepraten. Op het eilandje Reunion kon hij op zijn ou de voetbaldag nog een gedevalueer de frankje meepikken. Met de kwa lificatie voor Italië had hij niets van doen. Nepomniatsji kende de oude leeuw niet en selecteerde hem dus niet. De premie van zes miljoen Ca- merounse franken (42.000 gulden) ging aan zijn neus voorbij. Op de dag van de sluiting van de inschrijftermijn voor de definitieve selectie kreeg Nepomniatsji een seintje van hogerhand. President Biya wilde graag dat Milla tot de laatste 22 behoorde. Wie? moet Ne pomniatsji geroepen hebben. Het lag de ontwikkelingswerker uit de Sovjetunie op de lippen het verzoek te negeren. Totdat zijn assistent het verhaal van zijn voorganger vertel de. Die had ooit het lef een soortge lijke wens van Biya niet in te willi gen en was een dag later het land uitgezet. De rol van Nepomniatsji is toch onduidelijk. Maandag stuurde hij zijn tolk naar huis. Als disciplinaire maatregel. De vertaler had vrijdag Cameroun volgens zijn eigen tac tiek laten spelen tegen Argentinië. De strijdwijze van Nepomniatsji vond hij maar niets en weigerde hij te vertalen. Pas maandag kwam dat de leerling van Lobanovski ter ore. Rekenmachine In Bari volgden de 'ontembare leeu wen' de raadgevingen van Nepom niatsji wel op. Het eerste uur had het er veel van weg dat de Rus met een stopwatch en rekenmachine in de dug out zat. Een gelijk spel was aantrekkelijk met het oog op plaat sing bij de laatste zestien, en het du el tegen het vrijwel uitgeschakelde Sovjetunie in het vooruitzicht. De Roemenen probeerden het ROME (GPD) De Ameri can Dream van de Squadra Azzurra, een hoge score te gen de USA, liep uit op een hachelijk avontuur dat uit eindelijk goed afliep. Het gastland won dankzij een treffer van de Romeinse pu bliekslieveling Giuseppe Giannini, bijgenaamd de prins, met 1-0 en plaatste zich voor de tweede ronde. BOLOGNA (ANP) - Met veteranenvoetbal heeft Joegoslavië Colombia gisteren weer op de wip gezet in de wereldtitelstrijd. De minimale overwinning (1-0) van de ploeg van Ivica Osim heeft de Joegoslaven, ondanks een slechter doelsaldo een veel beter uitzicht gege ven op de 'veilige' tweede plaats in groep D dan de Zuidamerikanen, die nog met de Bondsrepubliek in de slag moeten. Coach Francisco Maturana voelde de dreiging van de komende wed strijd. "Na een nederlaag, hoe pijn lijk die ook aènkomt", zei de Colom biaanse tandarts/trainer, "moet je verder. Net als na een overwinning trouwens. Er is dus niet zo veel ver anderd. Er zijn een paar zekerheden in voetbal. De eerste is datje betaalt voor fouten die in de verdediging worden gemaakt. Dat hebben wij gedaan. De tweede is dat geen wed strijd op voorhand verloren is en dat moet dinsdag in Milaan blijken". De wedstrijd werd inderdaad be slist door een moment van onge kende zorgeloosheid in de verdedi ging van Colombia, dat tot-dat mo ment in alle opzichten een streepje voor had gehad. Bij een verre pass van Susic, van de rechterflank, zagen de verdedi gers de opgekomen middenvelder Jozic volledig over het hoofd. Die nam de bal op zijn borst aan en haal de vervolgens snoeihard uit. Dat was, een kwartier voor tijd, meteen goed voor de winnende goal: 1-0. Chaos In de ongekende chaos die onmid dellijk daarop volgde raakte Susic nog eens de paal, maakte Perea hands en miste Hazibegic de straf schop. Eén doelpunt was echter meer dan genoeg voor de Joegosla ven omdat Colombia slechts tot op twintig meter van de zeer zekere doelman Ivkovic kon voetballen. Buiten het strafschopgebied hield de snelheid van hahdelen op, was geen medespeler meer te vinden waardoor in feite iedere laatste pass mislukte. Tegenover het dartele Zuidameri- kaanse spel stelde Joegoslavië bere kend veteranenvoetbal. Iets in de geest van: „Jongens kom maar op, probeer maar van alles, wij doorzien de plannen toch wel en zullen op ba sis van onze techniek, inzicht en er varing wel eens laten zien, hoe een druistig elftal ingetoomd kan wor den". Onbegrijpelijk dat de Colombia- nen, die voldoende vaardigheid in huis hebben en die veel meer snel heid konden en wilden ontwikke len, zich op deze manier lieten in pakken en zich in het laatste kwart van hot naar her lieten sturen om tenslotte zelf het vonnis zo over zich af te laten roepen. Het kan alleen maar te maken hebben met een ge brek aan internationale ervaring, waar de Joegoslaven met hun vreemdelingenlegioen juist zo veel van in huis hebben. „Colombia heeft een moderne ploeg", constateerde Ivica Osim. „Maar wij hebben de betere kansen gehad en bovendien nog een straf schop gemist. Wij hebben geleerd van onze wedstrijd tegen de West duitsers, toen wij werkelijk slecht hebben gespeeld. Wij zijn er in ge slaagd de druk en de spanning van ons af te zetten, door ons veel meer in te spannen dan bij de openings wedstrijd en daar ben ik mijn spe lers zeer dankbaar voor". Higuita De coach van Joegoslavië, die zijn ploeg op drie plaatsen had gewij zigd na de 1-4 van Milaan, consta teerde dat Colombia heel andèrs speelt dan de andere Zuidameri- kaanse elftallen. „Zij spelen met vier man op één lijn in de verdedi ging, zonder ausputzer dus. Maar die hebben zij wel, in doelman Hig uita. Die speelt een dubbelrol en dat is werkelijk nieuw in het voetbal. Ik denk dat heel veel coaches zo'n doelman in hun ploeg zouden wil len hebben". Higuita was de opvallendste man op het veld. Hij had naast zijn blik- sensnelle reacties ook de durf en de kwaliteit om ver buiten het straf schopgebied voetballend oplossin gen te zoeken in de confrontatie met aanvallers. Met hem speelden Valderama en de felle rechtsachter Herrera een sterke wedstrijd, maar alle beweeg lijkheid leidde tot niets omdat Spa- sic, Hazibezic, Brnovic en Sabanad- zovic het been stijf hielden. Het viertal verdedigers kreeg bo vendien geregeld steun van zijn middenveld, dat veel minder aan vallend was ingesteld dan het Co lombiaanse. Osim rekende op be vliegingen van zijn artiesten Stojko vic (volgënd seizoen Marseille) en de oudjes van Paris Saint Germain Susic (35) en Vujovic (31). Die kwa men in het laatste kwartier, toen Co lombia letterlijk en figuurlijk uitge- draafd was en Osim Vujovic al lang had vervangen door Pancev. De invaller gaf door zijn drieste rieten de miniscule voorspong had den behouden. Voor Italië moet het echte WK nog beginnen. Afhankelijk van de uit slag van Tsjechoslowakije - Oosten rijk (vanmiddag om 17.00 uur) zal Vicini in de laatste groepswedstrijd een paar spelers rust gunnen. Als Italië als eerste eindigt blijft het in de hoofdstad spelen. Eindigt de Squadra op een tweede plaats, dan zou het Brazilië in de halve finale ontlopen, maar van dit soort specu laties wil de coach niets weten. "Als trainer zie ik mijn ploeg liever alle wedstrijden winnen, dat lijkt me duidelijk". De overwinning van de Italianen stond niet ter discussie, maar nog altijd knaagt de matige productivi teit aan het elftal. Gisteren werd er eindelijk eens vroeg (na elf minu ten) in de wedstrijd gescoord, maar nadat Vialli in de 33ste minuut een strafschop had gemist bleef Italië aanvallend onmachtig. Zelfs het in brengen van de nieuwe volksheld Schillaci voor de machteloze Carne- vale kon de impasse niet doorbre ken. Geen enkele Italiaan zal het hardop durven zeggen, maar met name Gianluca Vialli lijkt het spoor volledig bijster. Hij heeft al dertien maanden (acht wedstrijden) niet meer gescoord in het azuurblauwe shirt. Gisteren kreeg hij een uitgelezen kans om aan die reeks een einde te maken. Gretig aanvaarde hij de op dracht om een door Berti uitgelokte strafschop te benutten, maar de spits van Sampdoria schoot non chalant op de paal. Na dat incident Toch waren de Yankees de morele winnaars. De coach van de USA, Bob Gansier, noemde de prestatie van zijn ploeg een absoluut hoogte punt voor het voetbal in zijn land. "We hebben met z'n allen een zeer grote stap vooruit gemaakt. Vanaf vandaag weet de hele wereld dat wij ook als voetbalnatie meetellen. We zijn hier naar toe gekomen om erva ring op te doen. We hebben getoond dat we van de nederlaag tegen Tsjechoslowakije meteen hebben geleerd. Ik ben trots op mijn boys, they were great. We hebben presi dent Bush niet teleurgesteld". Het staatshoofd zou volgens de coach de wedstrijd in het Witte Huis recht streeks hebben bekeken. De eervolle 1-0 nederlaag kwam ook voor Gansier als geroepen na de voor de Amerikanen bittere verlies- partij tegen Tsjechoslowakije. De leiding van de USSF, de Ameri- kaaanse voetbalbond, zou in het ge val van een tweede inmaakpartij de gevluchte Hongaar hebben ontsla gen en het liefst een grote naam (Beckenbauer of Bearzot) hebben aangesteld om het huidige elftal te begeleiden tot het WK in eigen land. Dat het daar niet van zal komen kag aan de grote motivatie van de Amerikaanse voetballers. Ze dwon gen hun tegenstanders tot het uiter ste en Italié moest de vernedering van een spannende slotfase onder gaan, waarbij de Azzurri af en toe zelfs moesten terugspeelballen op de eigen doelman om de speeltijd vol te maken. Een kwartier voor het einde had Caligiuri zelfs de gelijkmaker op zijn slof, maar Riccardo Ferri redde op de doellijn. Met twee 'verse' aan vallers werden de Amerikanen in de laatste tien minuten nog aangemoe digd door de tifosi, die na afloop op gelucht constateerden dat hun favo- ugde uit na zijn fraaie openingstreffer. Maar verder zouden de Italianen ook (foto EPA) was hij nauwelijks gevaarlijk voor doelman Meola. Toch blijft Vialli heel belangrijk voor zijn ploeg. Hij kan zijn ploeggenoten met geniale acties vrij voor het doel brengen. Geen paniek Afgelopen zaterdag bereidde de aanvaller met een fraaie beweging het enige doelpunt voor tegen Oos tenrijk. Gisteren bracht hij met een subliem overstapje Giannini in stel ling om de score te openen. Vicini maakt zich daarom nog niet zoveel zorgen over het symbool van zijn ploeg: "Zolang mijn ploeg blijft winnen en kansen creëert, is er geen plaats voor paniek. In 1982 kwam Rossi ook pas laat op gang. Ik weet zeker dat Gianluca een keer scoort op dit WK. En waarschijnlijk ook op het goede moment". voor Came roun", jubelde de zo doeltref fende invaller. "Ik heb in '1982 in Spanje tegen Peru een doel punt gemaakt dat werd afge keurd, dus ik ben dubbel blij met deze twee". Eigenlijk had Milla niet eens in Italië willen zijn, zo zei hij. "Ik was gestopt, speelde op lager niveau. Maar fy siek kan ik het allemaal nog wel aan. Ik hou me fit met bas ketbal en tennis. En rook niet. Op verzoek ben ik toch meege gaan", luidde zijn verklaring. Lachend liet hij er op volgen: "Ik denk dat in Frankrijk een paar clubvoor zitters zich nu achter de oren zullen krab- Emmanuel Maboang passeert de Roemeen Michael Klein.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19