liefde tussen Michels en Gullit voorbij Raadsman geeft Theunisse nog kans op Tour-deelname SpooRPTTV Blatter is teleurgesteld in arbiters WK Bakker Mondiale PAGINA 18 VRIJDAG 15 JUNI 1990 Van onze correspondent Dick van den Polder SANTA FLAVIA (GPD) De afspraak was al gemaakt vóór Nederland - Egypte. Maar het interview met Rinus Mi- chels doet woensdag the day after the night before nogal wat stof opwaaien. Het gesprek zou oorspronkelijk plaatsvinden in hotel Zagarella Sea Palace. het verblijf van de Nederlandse pers, maar tijdens het ontbijt liet me vrouw Michels weten dat haar man per se de training van de Oranje-selectie wilde bijwonen en dat er een andere af spraak gemaakt moest worden. Die andere afspraak bleek achteraf niet nodig, want bij aankomst op het trainingsveld leidde Michels de verslaggever tussen de veiligheidsagen ten door naar de dug-out óm daar het gesprek te houden. Dat zal ongeveer een kwartier heb ben geduurd, toen KNVB's pr-man Ger Stolk zich ietwat schroomvallig tot Michels wendde met de bood schap clat aanvoerder Ruud Gullit er bezwaar tegen maakte dat er zich schrijvende pers achter de afraste ring bevond. Ger Stolk: "Ik heb Ruud nog gevraagd of het geen geintje was. maar hij meende het echt". Michels trok zich niets van de openlijke reprimande van Gullit aan. mompelde iets in de geest van 1 "Ik maak zelf wel uit, wat ik wel en wat ik niet doe", en zette het ge sprek voort. De tegenzet van Ruud Gullit liet niet lang op zich wachten. Tot ergernis van de andere journa listen haalde hij ook Jaap de Groot van De Telegraaf binnen het hek, de journalist met wie hij samen z'n co- i lumns maakt. Bemoeizucht Het incident is typerend voor de grenzeloze bemoeizucht van Ruud Gullit en zijn huidige verstandhou ding met de man die hij na het beha- i len van de Europese titel op de schouders tilde en met wie hij sa men tot vermaak van half Neder land de bobo's op de hak nam. Het is duidelijk dat het al lang geen koek en ei meer is tussen die twee. Het incident Van Basten-Michels na de aanstelling van Leo Beenhak ker als interim-bondscoach en de afwijzing van Johan Cruijff lijkt ook op de relatie Gullit-Michels van in vloed te zijn geweest. Vorige week al waren er geruchten dat de aanwe- j zigheid van Michels in het Oranje kamp irritaties bij de spelers had opgewekt. De brön werd niet ver meld. maar iedereen veronderstel de dat Gullit de verspreider van die geruchten was gëweest. Michels zegt zelf niets te hebben gemerkt. "Ruud heeft mij niets ge- zegd. Voor irritaties zijn volgens mij geen feitelijke oorzaken. De band die ik met Gullit had, is altijd zuiver functioneel geweest. Als er al spra- ke was van een speciale relatie, dan was dat alleen binnen het EK-ge- beuren. Daarna zijn we allebei weer 'i onze eigen weg gegaan". Vindt u niet dat de invloed van 'Gullit als aanvoerder wat te ver gaat? Michels: "Dat moet van geval tot geval bekeken worden. De aanvoer der heeft z'n verantwoordelijkhe den, maar een ander mag daar best 'andere ideeën over hebben. Dit in terview zou in het hotel plaatsvin den, maar door omstandigheden ben ik hier terechtgekomen". J Met die omstandigheden doelt u ,op het teleurstellende gelijke spel van Oranje tegen Egypte. Michels: "Als onze eerste wed- strijd een duidelijk succes was ge worden, was ik vanmorgen m'n ei- igen weg gegaan. Omdat het alle maal een beetje is tegengevallen vond ik het nodig om hier m'n ge zicht te laten zien". Rinus Michels voelt zich als sec tiebestuurder met de portefeuille technische zaken mede verant woordelijk voor de prestaties van het Nederlands elftal, hoewel hij - in tegenstelling tot wat vaak gedacht en gezegd wordt - geen grote in breng heeft op het technisch-takti- sche vlak. "Dat is zuiver het werk van de bondscoach. Dat is zijn ge bied en daar moetje niet op komen. Een topcoach is autonoom. Als Beenhakker me nodig heeft, ben ik beschikbaar, maar hij bepaalt wan neer dat moment gekomen is. Som mige mensen hebben moeite mij te plaatsen. Dat ligt niet aan mij, maar aan hen zelf. Ik ben hier als be stuurslid van de sectie betaald voet bal. Puur technisch gezien heb ik geen rol in deze groep. Alleen in groter verband heb ,ik een inbreng. In zaken als die met Libregts, de aanstelling van zijn opvolger, de premieregeling en de organisatie rondom het team. Aan de discussies binnen de technische staf heb ik een aantal keren deelgenomen, maar bij de taktische bespreking voor de wedstrijd ben ik niet aanwe zig geweest". Er zijn in de afgelopen dagen ver halen verschenen dat u zich hier overbodig acht. Michels: "Ik voel me hier best op m'n gemak. Ik zou wel graag beter voetbal willen zien, maar dat is een andere zaak". Wat is er naar uw mening tegen Egypte fout gegaan? Michels: "'t Is niet aan mij om daarover te oordelen. Ik ga me niet op het pad van de' bondscoach be wegen. In de voorbereiding is er in tens en hard gewerkt, maar de uit voering tegen Egypte was heel slecht". Beenhakker legt er steeds de na druk op dat de tijd van voorberei ding te kort is geweest. Michels: "Daar ben ik het niet mee eens. Het is wel zo dat een aan tal spelers niet voor honderd per cent in vorm is en dat er een paar niet helemaal fit waren toen ze aan de voorbereiding begonnen". Ruud Gidlit heeft gezegd dat een verklaring voor het falen gezocht t, Ruud Gullit en Rinus Michels in 'betere' tijden. Samen op de fiets door het Zeister bos. moet worden in de afgelopen twee jaar en daardoor heeft hij Thijs Lib- het falen tegen Egypte i melijk een mentale kwestie geweest t de of hebben er nog andere factoren e Michels: "Dat is Ruuds mening. Die is niet concreet te maken, maar er zit misschien wel wat in. De laatste twee jaar hebben we wel goe de prestaties geboekt, maar dat ge beurde met resultaatvoetbal. De spelstijl, die zo kenmerkend was voor het Nederlands elftal, is ver dwenen. Het concept is wel aange houden, maar er is een andere wat meer op de verdediging-gerichte or ganisatie neergezet. Gelet op de in drukken die we opgedaan hadden tijdens de testwedstrijden, was dat begrijpelijk. Hoe je de poppetjes in vult en neerzet, hangt van een hele boel factoren af'. Michels: "Het was grotendeels een mentale kwestie. De tik is hard aangekomen. Je mag rustig van een kater spreken. De volgende wed strijd zal leren hoe hard de klap is aangekomen. Het resultaat van de eerste wedstrijd geeft een ploeg meer of minder vertrouwen. In ie der geval zullen de jongens nu niet van vertrouwen blaken. Het is de taak van de coach om het team weer op de rails te krijgen. Ik neem aan dat hij hier en daar wel met iemand gaat praten". Ook met u? De columns van Ruud Gullit, Ro nald Koeman en die van u in het AD staan voortdurend ter discussie, omdat ze de sfeer binnen de selectie blijken te beïnvloeden. Michels: "Die columns zijn een typisch Nederlands verschijnsel. In het buitenland zie je ze bijna niet. Er zitten voor- en nadelen aan. De voordelen liggen vaak op het veld. De zelfstandigheid en zelfbewust heid van de spelers vind je terug in de spelstijl. Aan de andere kant kunnen ze bok onrust veroorzaken. De spelers geven vaak een oordeel over zaken die niet van hen zijn. Als je het ene accepteert, moet je pok het andere nemen. Van een jongen als Ruud Gullit mag je veronder stellen dat hij de rijpheid, het in zicht en het verantwoordelijkheids gevoel heeft om te weten wat hij zegt". Is het denkbaar dat Nederland er in de eerste ronde al uitvliegt? Michels: "Daar ga ik niet van uit. Het potentieel is er. Het moet er al leen uitkomen. Na een enorme ka ter als deze is de belasting voor de volgende wedstrijd des te groter. De jongens kunnen nu laten zien wat ze in hun mars.hebben". BERN (AP) - De secretaris-generaal van de FIFA, Josef Blatter, heeft gisteren gezegd dat hij „teleurge steld" is over foute beslissingen die scheidsrechters tot nu toe op het WK in Italië hebben gemaakt. Die fouten hadden volgens Blatter op dit niveau nooit voor mogen ko- Blatter noemde met name de handsbal buiten het strafschopge bied in de wedstrijd Sovjetunie- Roemenie, de eerste rode kaart voor een speler van Cameroun in het openingsduel tegen Argentinië en de strafschop van Egypte tegen Ne derland als voorbeelden van ge maakte fouten. Blatter zei in de krant Berner Zeitung dat die blun ders nooit gemaakt hadden mogen worden, omdat scheidsrechters tij dens het WK nooit helemaal op zichzelf mogen vertrouwen. Bij de samenstelling van de scheidsrech- tersteams zou daarom rekening zijn gehouden met de taal, zodat een scheidsrechter altijd zijn grensrech ters kan begrijpen en raadplegen. De scheidsrechters die de blun ders hebben gemaakt wordt door Blatter hooghartig optreden verwe ten. De secretaris-generaal was het er ook niet mee eens dat de Zwitser se scheidsrechter Kurt Roethlisber- ger de Amerikaanse middenvelder Eric Wynalda in de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije uit het veld stuur de. Een gele kaart had volgens hem volstaan. Blatter zei dfat hij over het alge meen een positieve indruk heeft ge kregen van de eerste week van het WK. Hij zei er nooit aan getwijfeld te hebben dat de Italianen tijdig de bouw- en verkeersproblemen zou den oplossen. Het geweld van Duit se voetbalfans in Milaan noemde hij wel een dissonant. De Duitsers wer den volgens Blatter onderschat. Van onze correspondent Peter Ouwerkerk ROTTERDAM - Terwijl Gert-Jan Theunisse zich schuil hield voor de buitenwacht en Peter Post zijn cruise afmaakte met de Oranje Vips, boog raadsman mr. H. Utermark zich al over de rechtmatig heid van de gecorrigeerde schorsing, die Theunisse een half jaar van de wedstrijdfiets houdt. Queens Park. 19.00-21.00 Sportnet: Info en Amerikaans honkbal. 19.20-19 30 Ned 3: WK voetbal en wiel rennen (Ronde van Zwitserland). 20.00-21.00 EURO: WK gewichtheffen: 21.00-22.00 Sportnet: Internationale Mo torspórt. 22.00-01.30 Sportnet: US PGA Golf 23.00-23.55 Ned 3: WK voetbal, een sa menvatting van het 01.30-03.00 Sportnet: Boksen. 03.00-03.30 Sportnet: Paarderennen: vanuit Belmont Park. 03.30-05.30 Sportnet: Amerikaans honk bal. 05.30-07.30 Sportnet: US PGA Golf 07.30-. Sportnet: Internationale Motor sport. ZATERDAG 08.30-09.00 Sportnet: Paarderennen: vanuit Belmont Park. 09.00-10.00 Sportnet: Speedway, vanuit Zweden, 10.00-10.30 Sportnet: Sport in Frankrijk. 10.00;10.30 EURO: Zwemmen: Speedo International Tournement. 10.30-11.00 EURO: Trax: Sportmix. 10.30-12.30 Sportnet: Amerikaans honk bal.. Utermark heeft zich de voorbije we ken al verdiept in de Waalse Pijl zaak, waarbij Theunisse voor de tweede maal binnen twee jaar posi tief werd bevonden op het verbo den middel testosteron. Een ver zoek om de nieuwe schorsing aan te vechten bereikte hem nog niet, maar hij ziet wel mazen voor de be oogde Panasonic-kopman in de ko mende Tour. FICP-voorzitter Hein Verbrug- gen zei dinsdag, dat de schorsing onherroepelijk is, maar mr. Uter mark vindt dat Theunisse nog niet al zijn kaarten heeft verspeeld. "Theunisse zou opschorting van zijn straf kunnen vragen bij de arbi trage-commissie van de UCI, en vervolgens zijn zaak aan die com missie kunnen voorleggen. Hij zou ook naar de burgerrechter kunnen stappen, omdat er nogal fors dreigt te worden ingegrepen op zijn inko men. Ik ben er namelijk niet van overtuigd, dat de reglementen goed zijn toegepast", aldus Utermark. Hoewel Verbruggen onomwon den stelt dat Theunisse op basis van de artikelen 101 en 102 van het nieu we dopingreglement van de UCI een 'gecorrigeerde' straf kan wor- Schalkers hoopt op Tour-ticket HOOGEVEEN (ANP) - Cees Priem heeft zes renners de zekerheid gege- geven dat ze in de Ronde van Frankrijk mogen starten. De Zeeuw neemt ook Phil Anderson mee. De Australiër, die in de Giro een rit won, heeft her haaldelijk laten doorschemeren volgend seizoen voor een andere ploeg te rijden. De andere starters zijn Maarten Ducrot, Jesper Skibby, Jogi Müller, Eddy Schurer en Johan Capiot. Priem heeft nog steeds vertrouwen in Anderson, ondanks de problemen met de Australiër in het voor-seizoen. De ploegleiding van TVM was slecht te spreken over de prestaties van het team, en in het bijzonder van Anders on. Er moest vlak voor de Giro zelfs een bijeenkomst aan te pas komen om iedereen duidelijk te maken dat de Tour-start in het geding was. Via een 'wildcard' werd TVM woensdag alsnog toegelaten. Voor de overige drie Tour-plaatsen komen Hanegraaf, Pieters, Jan Sie- mons, Schalkers, de Oostduitser Barth en de Belgen Vandenbrande en Ja cobs in aanmerking. Na de nationale kampioenschappen op 23 en 24 juni wordt de definitieve ploeg bekend gemaakt. Nederlandse renners hebben in verschillende etappekoersen successen geboekt. Luc Suykerbuyk greep de Midi Libre aan om weer eens van zich te laten spreken. De Brabander in Spaanse dienst veroverde gistermiddag in Roquefort de leiding in het algemeen klassement. De enige Nederlander in het deelnemersveld onttroonde de Fransman Henri Abadie. In de open Ronde van Zweden verdedigde de Limburger Frans Maassen gisteren op bijzondere wijze zijn leidende positie. De Nederlandse kam pioen won de tweede etappe in de sprint van een kopgroep van tien. Jelle Nijdam, zijn steun en toeverlaat, legde beslag op de tweede plaats. Een dag na de schorsing van Gert-Jan Theunisse boekte de ploeg van Peter Post een dubbelslag in de Ronde van Zwitserland. De tweede etappe eindigde in een massasprint. De Oostduitser Olaf Ludwig zegevierde voor de Zwitser Urs Freuler. Voor de Oostduitse sprinter betekende dit zijn tiende zege bij de profs. In de Ronde van Luxemburg behaalde Eddy Schurer, die door het ver lies van twee wielervrienden zijn voorseizoen in duigen zag vallen, zijn eer ste overwinning van dit jaar. De Fries nam door zijn zege de leiderstrui over van zijn kopman Phil Anderson. den opgelegd, zet mr. Utermark daar vraagtekens bij. De raadsman: "Dat artikel 102 lijkt me niet meteen geschreven voor een geval als dit. Letterlijk staat er: 'Foutieve tariefberekeningen in de mededeling van de sancties heb ben krachtens het huidige regle ment geen invloed op de reëel te on dergane en uit te voeren sancties. Elke federatie en elke licentiehou der dient zo snél mogelijk de bega ne fout te herstellen of te laten her stellen'. Dat schijnt het artikel te zijn, waarachter de wielerautoriteiten zich nu verschuilen. Maar het is voor mij niet duidelijk datje daarop deze nieuwe, verregaande beslis sing kunt baseren". In de verschillende (taal)versies van het dopingreglement van de UCI komen nogal wijdse begrippen voor. Waar door de vertaling twijfel ryst, is het echter de Franse versie die telt, zo staat er ook ergens te le- Utermark: "Waarschijnlijk be doelen ze met die 'foutieve tariefbe rekening in de mededeling' de straf maat. Maar ik zou graag willen we ten of dat inderdaad zo is, of mis schien wel iets heel anders". "Dat je op basis van nieuwe feiten terug naar af moet, terwijl er al een straf over je is uitgesproken, dat vind ik toch wel erg ver gaan. Je hebt je met die oude straf akkoord verklaard, en dan ineens krijg je te horen dat het is veranderd, ver zwaard, zonder dat je daarover bent gehoord. Dat kan volgens mijn rechtsgevoel niet". "Bovendien", zegt Utermark, "bestaat er ook nog eens een artikel 103 van het dopingreglement". En daarin schuilt, volgens hem, een an dere ontsnappingsmogelijkheid voor Theunisse. "Die tekst luidt: 'Het nieuwe re glement is van toepassing op de me dische controles bij wedstrijden, die vanaf 1 januari 1989 zullen wor den gereden'. Nou, de overtreding in de Tour dateert van 13 juli 1988. Die kan dus mijns inziens nooit worden opgevoerd bij deze straf- herziening".. Wat Theunisse nu te doen staat? Utermark: "Ik heb nog niemand kunnen spreken, ik weet ook hele maal niet of er wel behoefte bestaat aan een beroep of een rechtszaak. Maar ik denk, dat als hij naar de ar bitrage-commissie van de UCI stapt ën om opschorting van de straf ver zoekt, dat hij een kans maakt. Als de commissie vindt, dat er wél ten rechte is gehandeld, kan hij in au gustus altijd nog worden gestraft. Maar bij opschorting zou hij dus wél de Tour kunnen rijden". Volgens de FICP zit het nieuwe reglement niettemin waterdicht in elkaar. Verbruggen: "Het is aan alle kanten juridisch getoetst. Wij wil den juist van dit soort gezeik af. Ie dereen heeft altijd zijn mond vol over procedurefouten: welnu, die worden met dat artikel 101 en 102 ondervangen. Fouten in het verle den kunnen worden rechtgezet. Ten nadele van de renner, maar een andere keer weer ten gunste van de coureur. Nu pakt het toevallig ver keerd uit voor Theunisse. Rot voor hem, maar rechtvaardig". Theunisse zelf zou woensdag reeds hebben laten weten van pro cederen te zullen afzien. Maar hij had toen nog geen overleg met een advocaat gehad. ONPROFESSIONEEL Dat praat maar. Leo en Rinus. Dat kwebbelt maar. Dat neemt maar woorden in de mond. Pro fessioneel. We moeten professio neel zijn. De vier handen op een buik zijn bij Oranje al maanden niet professioneel bezig. Dat kletst maar een eind aan. Gek wordt een mens ervan. Een prachtige zin schiet me te binnen. Nescio. Een lastige journalist belaagt Bavink en die redt zich eruit met: "Vraag het Hoyer, die praat als een tijd schrift". Ik hoor het voor me: "Vraag het Beenhakker, die praat als een tijdschrift". Het is verbaal zo handig, zo be holpen. Leo praat machtig mooi. Eén vraag levert minimaal twee, drie, tien volzinnen als antwoord op. En in elke zin, in elke uit spraak zit de ontkenning alweer ingebakken. De optelsom is dat er niets gezegd is. De stilte is alleen even verbroken geweest. "Daar gaan we weer. Weer dezelfde vraag. Ik zal het nog maar weer eens voor de zoveelste keer uitleg gen", voegt Leo begin deze week Kees Jansma toe. Het klinkt ver moeid. Leo heeft het spel met de pers al zo vaak gespeeld. "Ik weet het wel, Kees, jij moet ook je werk doen. Maar kijk eens' achter je, man. Wat een prachtige baai". Leo staat boven de materie. Dat blijkt wel. Hij bepaalt wanneer het ontspannende moment in het interview wordt ingelast. 'Detail', hoe vaak zijn we niet geteisterd met dat woord. Wat moetje met details als er geen gro ter geheel is. Oranje zou in het hui dige concept met dertien man nog geen potten breken. Als je niet kan kletsen als Brug man, tel je als coach niet meer mee tegenwoordig. Begin deze week Willem van Hanegem aan het woord. Willem schikt de woorden meestal niet naar behoren. Willem heeft geen club. "Ik hep niks te doen. Hoe dat ken. Ik wee nie hoe dat komp?" Het komp door die 'p' van komp. Van Hanegen valt waarachtig zelden op een on waarheid over voetbal te betrap pen. Maar hij kennie kletsen als Don Leo! Daarom zit Leo in Italië tegenover Kees Jansma dodelijk vermoeid te doen en zit Willem brodeloos in de Studio in Hilver- En er kunnen met taal ook zulke mooie dingen. Problemen uitpra ten bijvoorbeeld. Het woord zegt het al, uitpraten. Dat had veel bij kunnen dragen aan een betere start van het Nederlands elftal in Italië. Michels had om te beginnen mooier kunnen praten. Hij had maanden terug al kunnen zeggen. "O.k. ik heb de KNVB Libregts aangepraat, omdat ik tussentijds wegwilde naar PSV, iK neem nu ook mijn verantwoording en zal Thijs wijs maken dat-ie het voor gezien moet houden". Michels zei dat niet. Of hij had, nadat de spe lers voor hem de valbijl hadden gehanteerd, kunnen zeggen: "Be dankt jongens. Ik doe wat terug. Ik pruim Johan wel niet. Maar als jullie hem willen, krijgen jullie hem". Michels zei dat niet. Omdat- ie de woorden niet over de lippen kon krijgen. Rinus wikte en woog en koos voor de eigen macht. Ei genbelang boven teambelang. On professioneel. Leo had ook mooie dingen kun nen zeggen. "Sorry Rinus, ik doe het niet. De jongens willen Johan. Zet je rancune opzij en geef ze Jo han". Leo zei dat niet. Leo wikte en woog en koos voor het eigenbe lang. Onprofessioneel. Rinus probeert nu zijn verblijf in Italië af te schilderen als een soort martelgang. Onzin. Het is hooguit een terechte boetegang. Leo zegt: "lk heb alleen maar te verliezen. Ik ben er ook maar mee opgezadeld". Ook onzin. Leo is zelf uit geilheid op het zadel gaan zitten. Rinus en Leo kunnen veel recht praten. Niet dat Oranje zo krom als een hoepel aan het WK begonnen is.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18